Dijabetesni majonez 2
Majoneza je najpopularniji umak koji se konzumira u velikim količinama širom svijeta. U proizvodu gotovo da nema šećera, pa se postavlja razumno pitanje: je li moguće jesti majonezu s dijabetesom tipa 2? Uz razuman pristup, ovaj se proizvod može dobro uključiti u prehranu bez nanošenja zdravlja čak i osobama obolelim od dijabetesa.
Opis i sastav majoneza
Hladni umak, koji se pravi od jednostavnih sastojaka (žumance, biljno ulje, senf, začini i sl.) Možete pronaći u bilo kojoj trgovini. Dodaje se svim jelima: postoji čak i niz slatkih namirnica i peciva u kojima se može koristiti. Umak su izmislili još u 18. veku nasumičnim mešanjem komponenti, a u one dane je sastav proizvoda bio potpuno prirodan, čime se moderni umaci ne mogu pohvaliti.
Majoneza s dijabetesom tipa 2 može biti štetna kao i za svaku zdravu osobu ako ima u sebi obilje zgušnjivača, aroma i drugih kemikalija. Suncokretovo ulje se često mijenja na palmino, razrjeđuje se sosom pšeničnog škroba sa visokim ugljikohidratima. Majonez za dijabetes tipa 2 vrijedi kupiti, ako je potpuno prirodan, tada je njegov kemijski sastav vrlo koristan za ljude:
- Karoten
- Vitamini A, E
- Vitamini B
- Vitamin PP
- Masne kiseline
- Organske kiseline
- Ugljikohidrati
- Saharidi
- Brojni minerali
Kalorični sadržaj majoneza je visok - do 650 kcal, ali za "lagane" vrste umaka ne prelazi 150-350 kcal. Bez obzira na to, takva je majoneza još štetnija - u njoj se prirodne komponente zamjenjuju umjetnim, što smanjuje hranjivu vrijednost.
Koristi i štete majoneza kod dijabetesa tipa 2
Majoneza s dijabetesom tipa 2 nije u mogućnosti uzrokovati porast šećera, naravno ako ga ne jedete s hranom bogatom ugljikohidratima. Sadrži najmanje šećera i drugih ugljikohidrata, tako da proizvod neće utjecati na sastav krvi. Ali hemijske komponente jako štete zdravlju oslabljene osobe, negativno utječu na gastrointestinalni trakt, jetru, bubrege, gušteraču. Redovno konzumiranje umjetnih aditiva pogoršava rizik od komplikacija i pogoršava njihov tijek.
Mogu li jesti dijabetičnu majonezu? Da, ako je njegov sastav potpuno prirodan, a rok trajanja minimalan, može se jesti sa dijabetesom. Takvi proizvodi sadrže maslinovo ili suncokretovo ulje korisno za tijelo i druge vrijedne sastojke, strogo nema škroba (uzrokuje skok šećera), trans masti! Potonji „začepljuju“ posude, talože se u organima, preopterećuju ih i dovode do ozbiljnih posljedica.
Bolje je kuhati majonezu kod kuće s kvalitetnim sastojcima, a jesti ga u malim porcijama, posebno za gojaznost. Ako je kalorični sadržaj hrane zbog prekomjerne težine strogo izračunan (što je važno za dijabetes), vrijedno je razrijediti nastalu majonezu nemasnom kiselom vrhnjem: na taj način možete jesti ukusno i bez rizika za zdravlje.
Recept za majonez dijabetičarima (kod kuće)
Za umak vam trebaju: 2 žumanca, ½ kašike senfa, 120 ml ulja (po mogućnosti maslinovo), 1 kašika limunovog soka, ½ žličice soli i šećera (morate uzeti zamjenu u odnosu na navedenu količinu šećera).
Kako napraviti majonezu za dijabetičare? Žumance sjedinite sa nadomjestkom šećera, senfom, solju i tucite. Polako ubrizgavajte ulje, nastavljajući da tuče umak. Gusta masa se može malo razrijediti vodom. Prirodnu majonezu možete čuvati samo 2 dana. Ovaj je proizvod visokokaloričan, tako da je još uvijek potreban izračun ukupne hranjive vrijednosti jelovnika.
Skuta od dijabetesa tipa 2
Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.
Nije tajna da pacijenti sa "slatkom bolešću" u većini slučajeva pokušavaju slijediti određenu dijetu. Temelji se na ograničenju lako probavljivih ugljikohidrata i životinjskih masti. Pored toga, morate smanjiti količinu pržene i dimljene hrane. Mnogi pacijenti se pitaju može li se sir koristiti kod dijabetesa?
- Korisna svojstva skute
- Najpopularniji recepti za dijabetičare
- Skuta od sira korisna za dijabetes
U većini slučajeva aktivno se preporučuje za svakodnevnu upotrebu, ali samo proizvodi sa minimalnim procentom sadržaja masti. U ovom obliku, skuta sireva postat će izvrsna osnova za mnoga ukusna jela i donijeti maksimalne hranjive tvari u ljudsko tijelo.
Korisna svojstva skute
Svi znaju da ovaj mliječni proizvod aktivno promiču ljekari i fitnes treneri kao bitna komponenta svakodnevne prehrane. I ne uzalud.
Većina njegovih karakteristika rezultat je prisustva sledećih važnih materija u njegovom sastavu:
- Kazein Specijalni protein koji tijelu pruža pravu količinu proteina i energije.
- Masne i organske kiseline.
- Minerali: kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijum i drugi.
- Vitamini grupe B (1,2), K, PP.
Ovako jednostavan sastav doprinosi njegovoj relativno lakoj asimilaciji u crijevima. Većina dijeta sa ciljem gubitka kilograma ili, obrnuto, dobijanje mišićne mase, temelji se na ovom proizvodu.
Skuti sir za dijabetes tipa 2 ne smanjuje količinu glukoze u krvi, ali ne povećava ga ako se pravilno koristi.
Glavni efekti koje ima na tijelo su sljedeći:
- Nadoknađuje opskrbu proteinima. Vrlo često je čovjek iscrpljen teškim tokom bolesti i treba mu da dobije zalihu hranjivih sastojaka. Bijeli sir će biti najbolja opcija za to. U 100 g proizvoda koji sadrži srednje masne sastojke i u 200 g proteina bez masti sadrži dnevnu normu proteina.
- Jača imuni sistem. Bez proteina, antitela se ne mogu sintetizovati. Skuta od dijabetesa tipa 2 potiče rad cijelog tijela i unutrašnjih obrambenih sistema protiv mikroorganizama.
- Čini kosti i kostur jačim. Velika količina kalcijuma normalizira njegov metabolizam i osigurava otpornost mišićno-koštanog sustava na stres.
- Kalijum i magnezijum regulišu krvni pritisak, ne dozvoljavaju da se njegovi skokovi razvijaju.
Najpopularniji recepti za dijabetičare
Odmah vrijedi reći da je proizvod koristan, ali ne treba ih zloupotrebljavati. Dnevna vrijednost - 200 g nemasnog mliječnog proizvoda.
Jela sa skute kod dijabetesa tipa 2 se ne mogu računati. Kulinarski zanatlije sa "slatkom bolešću" pokušavaju se maziti sa više i više rafiniranih i ukusnih recepata.
Najpopularnije i najčešće su:
- Skuhani puding sa grožđicama. Da biste ga pripremili, trebat će vam 500 g sira s niskim udjelom masti, 100 g iste kisele pavlake, 10 bjelančevina i 2 žumanjka, 100 g kaše i grožđica, žlica zaslađivača. Potonji se moraju izmiješati u žumance. U zasebnoj posudi pretucite veverice, a u drugoj pomešajte žitarice, skutu, kiselo vrhnje i grožđice. Zatim, dobijenoj masi pažljivo dodajte smjesu iz prve posude. Gotov proizvod mora se peći u pećnici na temperaturi od 180 ° C 30 minuta.
- Skuva se na sendvičima sa kozicama i hrenom. Da biste ga stvorili, trebat će vam 100 g kuhane morske hrane, 3-4 kašike. nemasni sir, 100-150 g krem sira, 3 kašike. l dijetalna kisela pavlaka, 2 žlice. l limunov sok, 1 kašika. l hren, prstohvat začina po ukusu i 1 gomila zelenog luka. Prvo trebate skuhati škampe - prokuhajte ih i uklonite ljusku s repom. Zatim pomešajte sa sirom kisele pavlake i sokom od citrusa. Dodajte hren, luk, bilje. Ostavite u vakum ambalaži u hladnjaku 30-120 minuta da se infuziraju. Predjelo je spremno.
- Dijetalni desert s jagodama i bademima. Da biste stvorili ovo jednostavno i ukusno umjetničko djelo - trebate uzeti sir s malo masnoće, 3 žlice. l zaslađivač, pola kašike. l kisela pavlaka, ¼ žličica. ekstrakt vanilije i badema, određenu količinu jagoda (opcionalno), sjeckanu na pola i odgovarajući broj orašastih plodova. Prvo morate oprati bobice, dodati im trećinu dostupnog zaslađivača i odložiti na neko vrijeme. U zasebnoj posudi umutite mikserom preostali zaslađivač i dodajte sir, pavlaku i ekstrakte. Sve dovodi do homogene konzistencije i ukrašava crvenim bobicama. Takav desert je potrebno koristiti umjereno kako bi se izbjegle neugodne posljedice.
Skuta od sira korisna za dijabetes
Uz novonastala predjela i dobrote, ne treba zaboraviti i na klasične mogućnosti izrade domaćih mliječnih proizvoda kao što su:
- Knedle sa sirom. Pripremaju se konvencionalni knedle, ali umjesto krompira ili jetre, punjenje je mliječni proizvod s biljem po ukusu.
- Skuta sa borovnicama. Jednostavan i ukusan desert. Kao umak za glavno jelo morate koristiti sok od tamnih bobica i njihovog mesa.
Nemojte se previše zamarati takvim „dobrima“. Bolje je jesti malo 1-2 puta nedeljno. Sam sirni sir protiv dijabetesa preporučuje se za svakodnevnu upotrebu dijabetičarima, ali samo u dozi koja ne prelazi 150-200 g dnevno (kao što je gore spomenuto).
Može li dijabetes imati majonezu?
Osobe s dijabetesom suočavaju se s mnogim zabranama i ograničenjima u prehrani. Na primjer, majoneza za dijabetes tipa 2 spada u kategoriju upitne hrane. Ali prije nego što jednom i zauvijek napustite ovaj umak, vrijedi shvatiti koji je majonez i koji sastojci savršeno prihvatljivi na jelovniku dijabetičara.
Dijeta dijabetesa tipa 2
Dijabetes melitus tipa 2 karakterizira konstantan kronični višak norme iz glukoze u krvi zbog smanjenja osjetljivosti ćelija tkiva na inzulin. Uz ovu patologiju, prehrana i smanjenje ukupne tjelesne težine glavni su faktor stabiliziranja pacijentovog stanja, normalizacije metabolizma ugljikohidrata i šećera u krvi. Ove mjere omogućavaju što odgađanje iscrpljivanja ćelija profila gušterače i potrebu za injekcijama inzulina.
Vrijedi napomenuti da do 90% dijabetičara pati od dijabetesa tipa 2. Obično su to pacijenti s prekomjernom težinom zrele dobi. Možda je zbog nasledstva sklonosti ovoj bolesti djeca koja pate od nje. Ova težina je prema težini podijeljena u 3 oblika:
- Blagi oblik nadoknađuje se samo dijetom ili kombinacijom ishrane i minimalnom dozom hipoglikemijskih lijekova. U ovoj je fazi dopušten poprilično širok popis proizvoda, ograničenje se nameće samo na glikemijski indeks - brzinu kojom određeni proizvod podiže razinu glukoze u krvi. Niži je glikemijski indeks, što se duže probavljaju ugljikohidrati proizvoda, to će se sporije povećati šećer u krvi kod pacijenta.
- Prosječni oblik, kada jedna dijeta više nije dovoljna, i kako bi kompenzirao dijabetes, pacijentu su potrebne 2-3 tablete lijeka za snižavanje glukoze. U ovoj fazi pojavljuju se prve komplikacije bolesti.
- Teški oblik je stadij kada su pored tableta neophodne i injekcije insulina, uočene ozbiljne kliničke manifestacije vaskularnih komplikacija.
Dakle, da biste dobili odgovor na pitanje da li je moguće jesti majonezu sa dijabetesom tipa 2, morate znati u kojoj fazi bolesti pacijent ima, koje su karakteristike njegove prehrane. Pogrešno je vjerovanje da dijeta bez glutena štiti od dijabetesa. Nažalost, odbijanje glutena samo povećava rizik od nastanka dijabetesa koji nije ovisan o insulinu.
Preporučuje se da hrana koja sadrži jednostavne šećere bude isključena iz prehrane dijabetičara. Zamijenjuju ih zaslađivači: ksilitol, stevija, aspartam. Trebate jesti redovno 5-6 puta dnevno u malim porcijama, hrana treba biti raznovrsna i puna. Ali, niskokalorična, "gladna" dijeta za dijabetes tipa 2 je beskorisna. Važno je da se ne ograničavate u proizvodima, nego da kontrolirate nivo brzih ugljikohidrata u njima i ukupan sadržaj kalorija. Masti, ulja, jaja i mnoge druge namirnice dopušteno je jesti s dijabetesom tipa 2.
Dijabetička majoneza
Ovaj umak, nazvan majoneza, uključuje biljno ulje, žumanjke, senf, sol, limunov sok. Pripremljen na ovaj način majonez odobren je osobama sa dijabetesom tipa 2. U 1 tbsp. l takva majoneza iznosi samo 103 kcal i 11,7 g masti. Ali on praktično ne sadrži ugljene hidrate, što znači da ne može značajno utjecati na nivo glukoze u krvi. Koristi i štete proizvoda određuju se njegovim sastavom, au tom slučaju vrijedi samo žumanjke ograničiti na 1–1,5 dnevno. Količina pojedenog proizvoda je takođe bitna, stoga je bolje koristiti umak u malim količinama za poboljšanje ukusa jela. Važno je da su ta jela prilagođena potrebama dijabetičara.
Ako govorimo o majonezi industrijske proizvodnje, njen sastav je takođe od primarne važnosti. Za proizvodnju majoneza koriste se razne masti, najčešće suncokretovo ili sojino ulje koje su poprilično prihvatljivo dijabetičarima. Bolje je odabrati umak napravljen od maslinovog ulja bogatog nezasićenim masnim kiselinama, koje su čak korisne za dijabetičare tipa 2. Kao emulgator obično se koristi jajni prah, što je dozvoljeno i dijabetičarima.
Emulgator može biti i mliječni proizvodi, koji su dozvoljeni i za pacijente sa dijabetesom tipa 2:
- koncentrat proteina surutke,
- proizvod suvog mlijeka
- obrano mlijeko.
U posljednje vrijeme kao emulgator se sve više koristi prehrambeni sojin protein ili koncentrat hrane od soje. Sojini proizvodi više se ne smatraju panaceom od dijabetesa, no ipak je dozvoljeno jesti ih s dijabetesom tipa 2, oni ne izazivaju debljanje i porast šećera u krvi.
Koja je opasnost?
Najopasniji u industrijskoj majonezi su kukuruzni škrob, modificirani škrob, koji se koristi kao stabilizator. Za one koji pate od dijabetesa koji nije ovisan o inzulinu, bolje je dati prednost majonezi, u kojoj se kao stabilizator koristi maltin, proizvod djelomične hidrolize krumpirovog škroba.
Najperspektivniji prehrambeni stabilizator je alginat koji je dozvoljen za proizvodnju terapeutske prehrane i osim osnovnih svojstava uklanja telesne ione teških i radioaktivnih metala. Ali, gumu koja se sastoji od nekoliko monosaharida treba izbegavati.
Pored ovih sastojaka u majonezu se dodaju šećer, sol, senf, esencijalna ulja, začini, arome. Za ljude koji slijede terapijsku dijetu važno je odabrati proizvod s najmanje količine šećera i umjetnih okusa. Obično dijetalni umaci i majoneza kratkog roka trajanja ispunjavaju ove zahtjeve.
Pri kupnji majoneza ljudima koji imaju dijabetes tipa 2 važno je odgovorno preuzeti odgovornost. Morate znati koje su tvari dopuštene, a koje nisu.
Zatim nakon pažljivog proučavanja etikete možete odabrati sebi proizvod koji ne nanosi štetu. Važno je također zapamtiti da zlouporaba može pretvoriti legitimni proizvod u stvarnu prijetnju zdravlju.
Načela prehrane i prehrane za dijabetes tipa 2
Endokrine bolesti, popraćene povećanjem glukoze u krvi, dovode svoje prerogative u uobičajeni život dijabetičara tipa 1 i 2. U većoj mjeri se to odnosi na dijetalna ograničenja.
Prilagođavanje prehrane i odgovarajuće prehrane pomoći će u održavanju normalne razine šećera i riješiti se viška kilograma, što je za žene što je hitno.
Razlike u dijabetesu tipa 1 i 2
Postoje dva stepena dijabetesa. Obje vrste se razvijaju u pozadini poremećaja metabolizma u endokrinom sustavu i prate bolesnika do kraja života.
Dijabetes tipa 1 je rjeđi i karakterizira ga nedovoljna količina inzulina koju proizvodi gušterača.Mogućnost prodora glukoze u stanice organa ovisi o ovom hormonu, uslijed čega tijelo ne prima energiju potrebnu za život, a glukoza se u krvi višak nakuplja.
Ova vrsta dijabetesa je nasljedna endokrina bolest. Kod dijabetičara tipa 1 uništavaju se ćelije gušterače, koje tijelo uzima kao strane i uništava. Da bi održali prihvatljivu ravnotežu između glukoze i inzulina, pacijenti su prinuđeni da redovito primjenjuju neki hormon i prate njihov šećer u krvi. Ljudi koji imaju dijabetes tipa 1 obično su mršavi i preteški.
Kod šećerne bolesti tipa 2, inzulin se proizvodi u prihvatljivoj dozi, ali u ovom slučaju je prodor glukoze u stanice također otežan, i to zbog činjenice da stanice više ne prepoznaju hormon, pa prema tome, ne reagiraju na njega. Ovaj fenomen se naziva inzulinska rezistencija. Glukoza se ne pretvara u energiju, već ostaje u krvi čak i s dovoljno inzulina.
Pacijenti ne moraju stalno da ubrizgavaju inzulin u tijelo i prilagođavaju razinu šećera u krvi lijekovima i strogom dijetom. U terapeutske svrhe takvim se pacijentima prikazuje mršavljenje i vježbanje ili druge vrste fizičke aktivnosti. Ali oni takođe moraju da redovno mere nivo glukoze. Injekcije inzulina mogu biti potrebne tokom trudnoće, uz patologije kardiovaskularnog sistema, tokom napada hiperglikemije, prije operacije.
Dijabetes tipa 1 i 2 je neizlječiv i ima slične simptome:
- Nenadoknadiva žeđ i suha usta. Pacijenti mogu piti do 6 litara vode dnevno.
- Čest i bogat izlaz urina. Izleti u toalet događaju se do 10 puta dnevno.
- Dehidratacija kože. Koža postaje suva i ljuskava.
- Povećani apetit.
- Svrbež se pojavljuje na tijelu i pojačano znojenje.
Kod šećerne bolesti tipa 1 i 2, porast koncentracije šećera u krvi može dovesti do opasnog stanja - napada hiperglikemije, koja zahtijeva hitnu injekciju inzulina.
Više o razlikama između vrsta dijabetesa pročitajte u video materijalu:
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Osnovna načela ishrane
Za održavanje dobrobiti, ljudima koji imaju dijabetes propisana je posebna dijetna hrana - sto br. 9. Suština dijetalne terapije je odustati od upotrebe šećera, masti i hrane koja sadrži brze ugljikohidrate.
Postoje osnovne prehrambene smjernice za dijabetičare tipa 2:
- Tokom dana, trebali biste jesti najmanje 5 puta. Ne preskačite obroke i sprečite gladovanje.
- Posluživanja ne bi trebala biti velika, prejedanje ne vrijedi. Morate ustati od stola, uz lagani osjećaj gladi.
- Nakon posljednje užine, možete otići u krevet najranije tri sata kasnije.
- Ne jedite povrće sami. Ako želite jesti, možete popiti čašu kefira. Proteini su potrebni tijelu da izgradi nove stanice i mišiće, a ugljikohidrati pružaju energiju i osiguravaju efikasnost. Masnoće bi takođe trebale biti prisutne u ishrani.
- Povrće treba zauzimati polovinu volumena tanjira, preostali volumen je podijeljen između proteinskih proizvoda i složenih ugljikohidrata.
- Dnevna prehrana treba da sadrži 1200-1400 kcal i sastoji se od 20% proteina, 50% ugljenih hidrata i 30% masti. S povećanjem fizičke aktivnosti raste i kalorijska stopa.
- Konzumirajte hranu s niskim glikemijskim indeksom i isključite hranu sa visokim i srednjim GI.
- Održavajte vodnu ravnotežu i pijte dnevno 1,5 do 2 litre vode, isključujući supe, čaj i sokove.
- Od načina kuhanja, dajte prednost parenju i pirjanju. Pečenje je povremeno dozvoljeno. Zabranjeno je pržiti hranu u masnoći.
- Izmjerite nivo glukoze prije jela i nakon jela.
- Jedite više vlakana, daje osjećaj punoće i poboljšava probavu.
- Šećer u jelima zamjenjuje se prirodnim zaslađivačima (stevija, fruktoza, ksilitol).
- Deserti i peciva dozvoljeni su ne više od jednom ili dva puta tjedno.
- Ne zaboravite na uzimanje vitaminskih kompleksa.
Mnoga su ograničenja u početku teško primijetiti, ali ubrzo pravilna prehrana postaje navika i više ne predstavlja poteškoće. Osjećajući poboljšanje dobrobiti, postoji poticaj za daljnje praćenje osnovnih principa prehrane. Pored toga, dozvoljena je rijetka upotreba dijetalnih deserta i mala količina (150 ml) suhog vina ili 50 ml jakih pića.
Učinkovit dodatak prehrani je dodavanje umjerene fizičke aktivnosti: redovita gimnastika, duge lagane šetnje, plivanje, skijanje, vožnja biciklom.
Izdvojeni proizvodi
Ishrana se temelji na upotrebi u prehrambenim proizvodima koji ne sadrže životinjske masti, šećer i višak ugljikohidrata.
U bolesnika sah. dijabetes u prehrani treba da budu prisutne sljedeće komponente:
- povrće s visokim vlaknima (bijeli kupus i pekinški kupus, rajčica, zelje, bundeva, zelena salata, patlidžan i krastavci),
- kuvani bjelanjka ili omlet. Žumanjci su dozvoljeni samo jednom ili dva puta sedmično.
- mlijeko i mliječni proizvodi nizak sadržaj masti
- prvi tečajevi s mesom ili ribom dozvoljeni su ne više od dva puta tjedno,
- kuhano, pirjano ili pečeno pusto meso, piletina ili riba nemasnih sorti,
- ječam, heljda, zobena kaša, ječam i pšenična kaša,
- ograničene tjestenine od durum pšenice
- raženi ili integralni hljeb ne više od tri kriške sedmično,
- suve nezaslađene krekere i peciva od raženog, zobi, heljdovog brašna ne više od dva puta tjedno,
- nezaslađeno voće i bobice bez ugljikohidrata (agrumi, jabuke, šljive, trešnje, kivi, lingonberry),
- negazirana mineralna voda, kafa i čaj bez dodanog šećera, svježe cijeđeni sokovi od povrća, dekocije sušeno voće bez šećera,
- plodovi mora (lignje, škampi, školjke),
- morske alge (alge, morske alge),
- biljne masti (margarin s niskim udjelom masti, maslinovo, sezamovo, kukuruzno i suncokretovo ulje).
Zabranjeni proizvodi
Dijetalna tablica broj 9 isključuje upotrebu takvih proizvoda:
- konzervirani, kiseli i dimljeni proizvodi,
- poluproizvodi od mesa, žitarica, tjestenine, brzi doručak, pripremljena smrznuta jela i brza hrana,
- zabranjeno je jesti svinjetinu, jagnjetinu, meso peradi, osim piletine (pileća koža je masni i visokokalorični proizvod i treba je odstraniti), uzgajivače (bubreg, jezik, jetra),
- kuhana i dimljena kobasica, kobasice, pite, salata,
- ljuti začini, začine i umaci (senf, kečap),
- peciva i hleba od pšeničnog brašna,
- slatki i masni mliječni proizvodi (kondenzirano mlijeko, skuta masa, skuti sir s čokoladnom glazurom, voćni jogurti, sladoled, pavlaka i vrhnje),
- pretjerana upotreba povrća koja sadrži škrob i veliku količinu ugljikohidrata (mrkva, krompir, repa). Ovi bi se proizvodi trebali pojaviti na stolu otprilike dva puta tjedno.
- tjestenina, riža i kaša,
- grožđice, konzervirano voće u sirupu, slatko svježe voće i bobice (banana, bobice grožđa, datulje, kruške),
- čokolada, deserti i peciva sa šlagom, slatkišima,
- ograničite dijetu meda i orašastih plodova,
- masni umaci, sirevi i životinjske masti (majonez, adjika, feta sir, feta, puter),
- gazirana pića sa šećerom, pakovani sokovi, jaka kafa i čaj,
- pića koja sadrže alkohol.
Malo istorije
„Kuvar skriva svoje greške ispod sosa“, volio je reći Bernard Shaw. Bilo kako bilo, bez ovog izuzetnog dodira teško je zamisliti mnoga jela. Jedan od najpopularnijih umaka na svijetu je majoneza, koju su stvorili francuski kuhari. Ime tvorca jela je potonulo u zaborav, ali legenda o njegovom nastanku ostaje. Vjeruje se da se pojavio tokom jednog od francusko-engleskih vojnih sukoba.
Kad su vojnici iz garnizona koji su branili grad Mahon ostali samo jaja i maslac od proizvoda, jedan od inventivnih kuhara pogodio je da ih miješa. Novo jelo se svidjelo vojvodi od Richelieu-a, koji je vodio vojsku, a zatim je iskorijenio i širio se po Francuskoj. Umak je dobio ime po gradu u kojem je izmišljen. Međutim, lingvisti smatraju da riječ potječe od zastarjelog francuskog "moyeu" što znači žumance.
Hranjiva vrijednost
Danas se velike količine majoneza proizvode na prehrambenim preduzećima. Umak, ovisno o sadržaju masti, podijeljen je u tri razreda:
- visokokalorične (55% i više),
- srednje kalorične (40–55%),
- niskokalorične (do 40% masti).
S gledišta hemije, majonez je emulzija tipa „voda-ulje“, za izradu kojeg je korišten žumanjak, a kasnije ga je zamijenio sojin lecitin.
Prehrambena vrijednost klasičnog sosa Provence
Kalorični sadržaj | 624 kcal |
Vjeverice | 3,1 g |
masti | 67 g |
ugljeni hidrati | 2,6 g |
GI | 60 |
XE | 0,26 |
Ako polazimo samo od pokazatelja sadržaja ugljikohidrata i glikemijskog indeksa, možemo reći da majonezu s dijabetesom tipa 2 možete jesti bez imalo straha. Istina, povremeno, u malim količinama i u kombinaciji s određenim vrstama proizvoda. Međutim, oni koji žele smršavjeti, ne bi trebali jesti umak. Osim toga, masa hemijskih aditiva koji čine gotov proizvod čine ga štetnim čak i za zdravu osobu.
Detaljnije ćemo ispitati šta sačinjava sastav industrijskog proizvoda. Glavna komponenta majoneze je masnoća, njen sadržaj je od 30 do 67 posto.
Nažalost, majoneza ne sadrži samo zdravo ulje, već i trans masti.
Tijelo ne apsorbira ove modificirane tvari, a one se talože u žile, tvoreći plakove koji ometaju protok krvi. Treba napomenuti da je majonez dvostruko masniji od kisele pavlake.
Emulgatori su potrebni da gotovom umaku daju konzistentnu konzistenciju. Kao ova komponenta koristi se sojin lecitin. S obzirom na činjenicu da je ova vrsta graha danas zastupljena uglavnom genetski modificiranim sortama, treba sumnjati u njihovu korisnost.
Konzervansi i pojačivači ukusa koriste se da proizvodu daju potrebna potrošačka svojstva.
Prvi su kancerogeni, drugi uzrokuju ovisnost o hrani. Osim toga, kako bi se smanjio sadržaj masti u proizvodu, majoneza uključuje mliječne koncentrate, želatinu, pektin i skrob.
Ne možete reći isto o gotovom proizvodu, ono često sadrži palmino ulje, umjesto biljnog ulja, a pileći žumance se tamo ne stavlja već duže vrijeme.
Naravno, majoneza nije u stanju podići nivo šećera, osim ako se salata s kojom se oblači ne sastoji od brzih ugljikohidrata. Ali hemijske komponente negativno utječu na jetru, gušteraču i bubrege koji su bolest već uništili. Konzumiranje hrane koja sadrži konzervanse povećava rizik od komplikacija, pogoršavajući tok bolesti.
Propisi za dijabetes
Budući da je ovaj umak vrlo popularan i koristi se u mnogim jelima, mnogim domaćicama je teško pronaći zamjenu. Ali postoje opcije recepata za majoneze za dijabetičare. Naravno, ovaj sastav nije ništa masniji od kupljenog, ali izrađen je od visokokvalitetnih komponenti.
Šta će biti potrebno za kuhanje:
- žumance 2 kom
- senf ½ kašike žlice
- ulje 1 l. st
- limunov sok 2 kašike kašike,
Žumanca se pomiješaju sa suvim sastojcima, zatim se tečne komponente dodaju postepeno, dok se smjesa dobro umutiti. Posolite i dodajte zaslađivač po ukusu.
Post ili vegetarijanska prehrana uključuje odbacivanje životinjskih proizvoda. Ali možete napraviti umak bez dodavanja jaja. Lagani analog majoneze odlikuje se voćnom notom koju joj daju i jabuke. Za pola čaše ulja trebat će vam par kiselih plodova, jedna kašika (čajne žličice) senfa i jabukovo sirće. Sol ima ukus poput sladila.
Oguljene jabuke naribane na sitnoj kašiki pomešaju se sa sirćetom i senfom, a zatim tuku, polako uvodeći ulje.
Ako kuhate umak kod kuće, ulje možete eliminirati kao glavni izvor kalorija. Za dijetno jelo potreban vam je skuti sir bez masnoće, koji se razrjeđuje vodom i šlagom dobijete željenu konzistenciju. U 100 g mase dodaje se kuhani žumanca, kašika senfa ili hrena, te sol po ukusu. Začinite biljem i aromatizirajte suvim belim lukom.
Umak, sličan ukusu majonezu, priprema se od nemasne kisele pavlake (250 ml), biljnog ulja (80 ml), senfa, limunovog soka (1 kašika), jabukovog sirćeta (1 kašika kašike). Koristite iste začine. Trebat će kurkuma, papar, sol. Ublažava okus meda za jelo, za što će trebati vrlo malo, oko tri četvrtine žličice. Prvo se kiselo vrhnje sjedinjuje sa sirćetom i sokom, a zatim tuku, postepeno dodajući ulje. U sredini procesa dodaju se začini.
Takva domaća majoneza može se koristiti u kombinaciji sa povrćem ili mahunarkama, ribom ili mesom. U ovom slučaju potrebno je uzeti u obzir ukupni kalorijski sadržaj dnevne prehrane. Gotov proizvod se čuva nekoliko dana, samo ohlađen.