Očekivano trajanje života za dijabetes tipa 2
Kada bolest zahvati organizam, prvo trpi gušterača, gdje je poremećen proces proizvodnje inzulina. To je proteinski hormon koji dostavlja glukozu ćelijama organizma za skladištenje energije.
Ako gušterača ne radi, šećer se skuplja u krvi i tijelo ne prima tvari potrebne za njegove vitalne funkcije. Počinje izlučivati glukozu iz masnog tkiva i tkiva, a njeni organi se postepeno iscrpljuju i uništavaju.
Očekivani životni vijek dijabetesa može ovisiti o stupnju oštećenja tijela. Kod dijabetičara se javljaju funkcionalne smetnje:
- jetra
- kardiovaskularni sistem
- vidni organi
- endokrini sistem.
Neblagovremenim ili nepismenim liječenjem bolest ima negativan učinak na cijelo tijelo. To smanjuje očekivani životni vijek pacijenata s dijabetesom u usporedbi s ljudima koji pate od bolesti.
Mora se imati na umu da će se, ako se ne poštuju medicinski zahtjevi koji omogućuju održavanje razine glikemije na odgovarajućem nivou, razviti komplikacije. A takođe, počevši od 25. godine, u organizmu se pokreću procesi starenja.
Koliko brzo će se razviti destruktivni procesi i ometati regeneracija ćelija, ovisi o individualnim karakteristikama pacijentovog tijela. Ali ljudi koji žive s dijabetesom i ne liječe se u budućnosti mogu dobiti moždani udar ili gangrenu, što ponekad dovodi do smrti. Statistički podaci govore da se, kada se otkriju teške komplikacije hiperglikemije, životni vijek dijabetičara smanjuje.
Sve dijabetičke komplikacije podijeljene su u tri grupe:
- Akutna - hipoglikemija, ketoacidoza, hiperosmolarna i laktoidna koma.
- Kasnije - angiopatija, retinopatija, dijabetičko stopalo, polineuropatija.
- Hronični - poremećaji u funkcionisanju bubrega, krvnih sudova i nervnog sistema.
Kasne i hronične komplikacije su opasne. Oni skraćuju životni vijek dijabetesa.
Ko je u riziku?
Razina šećeraŽenaŽenko odredite svoj šećer ili odaberite spol za preporuke Nivo0,58 Pretraga nije pronađenaPodelite dob muškarcaAge45 TraženjeNe pronađenoSaznajte dob ženeAge45 TraženjeNije pronađeno
Koliko godina živi s dijabetesom? Prvo morate shvatiti je li osoba u riziku. Velika vjerovatnost pojave endokrinih poremećaja javlja se kod djece mlađe od 15 godina.
Često im se dijagnosticira dijabetes tipa 1. Dijete i adolescent s ovom vrstom bolesti treba život inzulina.
Složenost tijeka hronične hiperglikemije u djetinjstvu posljedica je niza faktora. U ovom uzrastu bolest se rijetko otkriva u ranoj fazi i postepeno dolazi do oštećenja svih unutrašnjih organa i sistema.
Život sa dijabetesom u djetinjstvu kompliciran je činjenicom da roditelji nemaju uvijek mogućnost u potpunosti kontrolirati režim djeteta. Ponekad student može zaboraviti uzeti tabletu ili jesti bezvrijednu hranu.
Naravno, dijete ne shvata da se životni vijek dijabetesa tipa 1 može skratiti zbog zloupotrebe bezvrijedne hrane i pića. Čips, kola, razni slatkiši omiljena su dječja poslastica. U međuvremenu, takvi proizvodi uništavaju tijelo, smanjujući količinu i kvalitetu života.
Još su u riziku stariji koji su ovisni o cigaretama i piju alkohol. Pacijenti s dijabetesom koji nemaju loše navike duže žive.
Statistički podaci pokazuju da osoba koja ima aterosklerozu i hroničnu hiperglikemiju može umrijeti prije nego što dostigne starost. Ova kombinacija izaziva fatalne komplikacije:
- moždani udar, često fatalan,
- gangrena, često dovodi do amputacije nogu, što omogućuje čovjeku da živi do dvije do tri godine nakon operacije.
Istorija medicine
Ako ne uzmete u obzir genetski faktor koji određuje vremenski period ljudskog starenja, kao i povrede i bolesti, druge životne situacije koje nisu povezane sa dijabetesom, onda u ovom slučaju nema definitivnog odgovora.
Podsjetimo kako su dijabetičari preživjeli prije nekih 100 godina, kada je ova bolest smatrana fatalnom. Sorte inzulina izumljene su 1921. godine, ali su masovnom potrošaču postale dostupne tek u 30-im. Do tada pacijenti su umrli u djetinjstvu.
Prvi prototip inzulinske pumpe dr Arnolda Kadesa
Prvi lijekovi su izrađeni na osnovi inzulina kod svinja ili krava. Dali su puno komplikacija, pacijenti su ih slabo podnosili. Ljudski inzulin pojavio se tek 90-ih godina prošlog stoljeća, danas su njegovi analozi, koji se razlikuju po broju aminokiselina u lancu proteina, dostupni svima. Lijek se praktično ne razlikuje od supstance koju beta ćelije zdravog gušterače proizvode.
Lijekovi za snižavanje šećera izumljeni su mnogo kasnije od inzulina, jer takvi razvoj događaja nije podržao inzulinski porast. Život pacijenata sa dijabetesom tipa 2 u to vrijeme bio je značajno smanjen, jer nitko nije kontrolirao početak bolesti, a niko nije razmišljao o utjecaju pretilosti na razvoj bolesti.
Prije nije bilo lijekova, a dijabetesi nisu ni razmišljali o promjeni načina života.
U usporedbi s takvim uvjetima, živimo u sretnom vremenu, jer sada postoji šansa da živimo do starosti s minimalnim gubicima u bilo kojoj dobi i bilo kojoj vrsti dijabetesa.
Dijabetes nije rečenica
Dijabetičari su danas manje ovisni o okolnostima, uvijek imaju izbor, kako živjeti sa dijabetesom? A problem ovdje nije ni podrška države. Čak i uz potpunu kontrolu troškova liječenja, efikasnost takve pomoći bila bi minimalna da nisu izmislili inzulinske pumpe i glukometre, metformin i inzulin, a da ne spominjemo puno informacija na Internetu. Dakle, uživati u životu ili postati depresivni - to zavisi samo od vas ili od roditelja u čijoj porodici ima djece koja imaju dijabetes.
Dijabetes može doživjeti do starosti
Bolesti, kao što znate, kod nas ne dolaze baš tako. Neki daju dijabetes kao test, drugi lekciju za život. Ostaje zahvaliti Bogu da dijabetičar nije bogalj, a bolest, u principu, nije fatalna, ako obratite pažnju na svoje zdravlje, poštujete svoje tijelo i kontrolirate šećer.
Važno je kontrolirati šećer u krvi
Komplikacije - hronične (vaskularni, nervni sistem, vid) ili akutne komplikacije (koma, hipoglikemija) igraju presudnu ulogu za život dijabetičara. Odgovornim odnosom prema svojoj bolesti, može se izbjeći ovaj ishod.
Akutne komplikacije dijabetesa predstavljaju najveću prijetnju ljudskom životu
Naučnici tvrde da ozbiljne brige o njihovoj budućnosti loše utiču na kvalitetu života. Ne gubite svoj borbeni duh, budite mirni i općenito raspoloženje, jer je najbolji lijek za dijabetes smijeh.
Koliko dijabetičara živi
Uz sav napredak medicine u relativno kratkom vremenskom razdoblju, rizik od smrti kod dijabetičara i dalje je veći u usporedbi sa zdravim vršnjacima. Medicinska statistika kaže da je kod dijabetesa ovisnog o insulinu smrtnost 2,6 puta veća u usporedbi s drugim kategorijama dijabetičara. Bolest se formira tokom prvih 30 godina života. S oštećenjem krvnih žila i bubrega, oko 30% dijabetičara ove vrste umire u narednih 30 godina.
Stopa pojave dijabetesa
U bolesnika koji koriste tablete za snižavanje šećera (85% od ukupnog broja dijabetičara) ovaj je pokazatelj niži - 1,6 puta. Šanse da se susretnu sa drugom vrstom bolesti dramatično povećavaju nakon 50 godina. Takođe smo proučavali kategoriju pacijenata koji su se razboleli od dijabetesa tipa 1 u detinjstvu (do 25 godina). Imaju minimalne šanse da žive do 50 godina, jer je nivo preživljavanja (u poređenju sa zdravim vršnjacima) 4-9 puta niži.
Tablete za snižavanje šećera u krvi
Pasulj od pasulja kod dijabetesa tipa 2 - 8 recepata za dekocije
Ako procijenimo podatke u usporedbi s 1965. godinom, kada je samo časopis "Nauka i život" učio o dostignućima dijabetologa, ali podaci izgledaju optimističnije. Sa 35%, smrtnost od dijabetesa tipa 1 pala je na 11%. Pozitivne promjene su primijećene kod dijabetesa koji nije ovisan o insulinu. Prosječno se životni vijek dijabetesa smanjuje za 19 godina za žene i 12 godina za muškarce.
Prije ili kasnije dijabetičari s 2. vrstom bolesti također prelaze na inzulin. Ako tablete već ne mogu neutralizirati agresivan učinak glukoze na krvne žile zbog iscrpljenosti pankreasa, inzulin će pomoći u izbjegavanju hiperglikemije i kome.
Ovisno o vremenu izloženosti, razlikuju se duge i kratke vrste inzulina. Da biste razumjeli njihove karakteristike pomoći će tablici.
Lokalizacija ubrizgavanja |
Lijek se primjenjuje pod kožom bedrenog dijela noge, gdje se apsorbira do 36 sati
Lijek se zakači na kožu trbuha, gdje se apsorbira u roku od pola sata
Lijek "zaplijeniti" nije potreban
Potrebno je jesti nakon injekcije, u protivnom postoji rizik od hipoglikemije
Poboljšanje pismenosti dijabetičara koji aktivno sudjeluju u školi dijabetesa, dostupnost inzulina i uređaja za kontrolu šećera i državna pomoć povećali su šanse za povećanje trajanja i kvalitete života.
Uzroci smrti kod dijabetesa
Među uzrocima smrti na planeti, dijabetes je na trećem mjestu (nakon kardiovaskularnih i onkoloških bolesti). Kasna bolest, zanemarivanje medicinskih preporuka, čest stres i prekomjerni rad, način života koji je daleko od zdravog samo su neki od faktora koji određuju životni vijek dijabetesa.
Važno je da se pridržavate svih recepata ljekara
U djetinjstvu roditelji nemaju uvijek mogućnost kontrolirati prehrambeno ponašanje bolesnog djeteta, a on sam još ne razumije potpunu opasnost od kršenja režima, kad je oko toliko iskušenja.
Dijeta kod djeteta s dijabetesom treba biti što je moguće uravnoteženija za sve najvažnije sastojke
Očekivano trajanje života kod odraslih dijabetičara također ovisi o disciplini, posebno među onima koji se nisu u mogućnosti odreći loših navika (zloupotreba alkohola, pušenje, prejedanje), smrtnost je veća. A to je svesni izbor čoveka.
Prejedanje dovodi do smanjenja životnog vijeka
Sam dijabetes ne vodi kobnom ishodu, već njegovim strašnim komplikacijama. Akumulacija viška glukoze u krvotoku uništava krvne sudove, otrova razne organe i sisteme. Ketonska tijela opasna su za mozak, unutrašnje organe, pa je ketoacidoza jedan od uzroka smrti.
Dijabetes tipa 1 karakterišu komplikacije nervnog sistema, vida, bubrega i nogu. Među najčešćim bolestima:
- nefropatija - u poslednjim fazama je fatalna,
- katarakta, potpuno slepilo,
- srčani udar, koronarna bolest srca u naprednim slučajevima je još jedan uzrok smrti,
- bolesti usne šupljine.
Bubrežna nefropatija za dijabetes
S nekompenziranom dijabetesom tipa 2, kada postoji višak vlastitog inzulina, ali on se ne nosi sa svojim funkcijama, jer masna kapsula ne dozvoljava mu da prodre u ćeliju, postoje i ozbiljne komplikacije iz srca, krvnih žila, vida i kože. Spavanje se pogoršava, apetit je teško kontrolirati, a performanse opadaju.
- poremećaj metabolizma - velika koncentracija ketonskih tijela izaziva ketoacidozu,
- mišićna atrofija, neuropatija - usled "šećeranja" živaca, slabog prenosa impulsa,
Simptomi dijabetičke neuropatije
retinopatija - uništavanje najosjetljivijih žila oka, prijetnja gubitkom vida (djelomičnim ili potpunim),
Kako izgleda retinopatija?
Stadiji razvoja dijabetičkog stopala
DM je ozbiljna bolest koja utječe na sve funkcije tijela - od gušterače do krvnih žila i zbog toga svaki pacijent ima svoje komplikacije, jer je potrebno riješiti ne samo problem visokih šećera u krvnoj plazmi.
Najčešće dijabetičari umiru od:
- kardiovaskularne patologije - moždani udar, srčani udar (70%),
Klasifikacija stadijuma zatajenja jetre i encefalopatije
dijabetička stopala u naprednoj fazi i gangrena.
Gangrena za dijabetes
U brojkama problem izgleda ovako: 65% dijabetičara tipa 2 i 35% tipa 1 umire od srčanih bolesti. U ovoj rizičnoj grupi ima više žena nego muškaraca. Prosječna starost mrtvih jezgre dijabetičara: 65 godina za žene i 50 godina za mušku polovinu čovječanstva. Postotak preživljavanja u infarktu miokarda s dijabetesom je 3 puta niži nego kod ostalih žrtava.
Infarkt miokarda je oštećenje srčanog mišića uzrokovano akutnim kršenjem njegovog opskrbe krvlju zbog tromboze (začepljenja) jedne od arterija srca aterosklerotskim plakom
Liječenje dijabetesa tipa 2 narodnim lijekovima za starije osobe - najbolji recepti!
Lokalizacija zahvaćenog područja je velika: 46% lijeve srčane klijetke i 14% ostalih odjela. Nakon srčanog udara, pacijentovi simptomi se također pogoršavaju. Zanimljivo je da je 4,3% imalo asimptomatske srčane udare, što je dovelo do smrti, jer pacijent nije pravovremeno pružio medicinsku njegu.
Metoda predviđanja ishoda infarkta miokarda kod bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 starijih od 45 godina na državi
Odnos veličine prognoze i vjerojatnosti smrtnog ishoda
Faktori prognoziranja
Čimbenici prognoziranja (tablica nastavljena)
Pored srčanog udara, druge komplikacije karakteristične su i za srce i krvne žile „slatkih“ pacijenata: vaskularna ateroskleroza, hipertenzija, poremećaji cerebralnog krvotoka, kardiogeni šok. Hiperinsulinemija takođe dovodi do srčanih udara i ishemijske bolesti srca. Vjeruje se da višak lošeg holesterola izaziva to stanje.
Hiperinsulinemiju treba shvatiti kao bolest koja se očituje u povećanom nivou inzulina u krvi.
Eksperimenti su pokazali da dijabetes loše utječe na rad miokarda: s povećanjem koncentracije kolagena srčani mišić postaje manje elastičan. Dijabetes može biti preduvjet rasta malignog tumora, ali statistika često ne uzima u obzir korijenski uzrok.
Jocelyn Award
Na inicijativu Eliota Proktora Joslina, endokrinologa koji je osnovao Centar za dijabetes, 1948. osnovana je medalja. Dodijeljena je dijabetičarima koji žive s ovom dijagnozom najmanje 25 godina. Budući da je medicina daleko napredovala, a danas je previše pacijenata prešlo ovu liniju, od 1970. godine nagrađeni su pacijenti s dijabetesom s 50. „iskustvom“ bolesti.Medalje su prikazale muškarca koji je trčao sa zapaljenom bakljom i ugraviranom frazom koja znači: „Trijumf za čovjeka i lijek“.
Jocelyn medalja - Nagrada za komplicirani dijabetes za život
Lična nagrada za 75-godišnji život s dijabetesom u 2011. godini uručena je Bobu Krauseu. Vjerovatno nije sam, ali niko nije mogao pružiti pouzdane dokumente koji potvrđuju "iskustvo" bolesti. Hemijski inženjer živio je 85 godina s dijabetesom. Preko 57 godina bračnog života odgajao je troje djece i 8 unučadi. Razboleo se sa 5 godina kada je samo izumljen inzulin. U porodici nije bio jedini dijabetičar, već samo uspio je preživjeti. Naziva tajnu dugovječnosti ishranom niskim udjelom ugljenih hidrata, fizičkom aktivnošću, dobro odabranim dozama lijekova i tačnim vremenom njihovog unosa. U nevolji, on savetuje svoje prijatelje da nauče da se brinu o sebi, moto života Boba Krausea: "Učinite ono što morate, i budite ono što se događa!"
Za inspiraciju, postoje primjeri stogodišnjaka među Rusima. Godine 2013. Joslinova medalja za 50-godišnjicu SD-a pripala je Nadeždi Danilini iz Volgogradske regije. Razbolela se od dijabetesa u dobi od 9 godina. Ovo je naš deveti sunarodnjak koji je dobio takvu nagradu. Nakon što su preživjela dva muža, dijabetičar ovisan o inzulinu skromno živi sam u seoskoj kući bez plina, gotovo bez komplikacija podmukle bolesti. Prema njenom mišljenju, glavno je željeti preživjeti: "Ima inzulina, molićemo za to!"
Kako živjeti sretno ikad s dijabetesom
Ne uvijek i nije sve u životu ovisi samo o našim željama, ali dužni smo pokušati učiniti sve što je u našoj moći. Naravno, statistika smrtnosti od dijabetesa prijeti, ali ne biste se trebali fokusirati na ove brojke. Pravi uzrok smrti ne uzima se uvijek u obzir, svaki od nas je individualan. Mnogo toga ovisi o kvaliteti liječenja i stanju u kojem je osoba bila u vrijeme dijagnoze. Glavno je ići do pobjede kako bi se normaliziralo ne samo blagostanje (često ga obmanjuju) već i rezultati analiza.
Važno je težiti pravom načinu života i slijediti savjete ljekara
Naravno, taj se put ne može nazvati lakim i ne uspijevaju svi u potpunosti vratiti zdravlje. Ali ako stanete, tada ćete se odmah početi povlačiti. Da bi održao postignuto, čovjek mora svakodnevno obavljati svoj podvig, jer će neaktivnost vrlo brzo uništiti sva dostignuća na trnovitom putu preživljavanja dijabetesom. A podvig se sastoji u tome da se svakodnevno ponavljaju jednostavne radnje: kuhati zdravu hranu bez štetnih ugljikohidrata, obratite pažnju na održive fizičke vježbe, više šetate (na poslu, na stepenicama), ne opterećujte mozak i živčani sustav negativnostima i razvijajte otpornost na stres.
Potrebno je prebaciti se na posebnu dijetu i minimizirati stres
U ayurvedinoj medicinskoj praksi pojava dijabetesa objašnjava se u okviru karmičkog koncepta: osoba je zakopala svoj talent, dat od Boga, u zemlju, videla malo „slatkog“ u životu. Za samoizlječenje na mentalnom nivou važno je razumjeti svoju sudbinu, pokušati pronaći radost u svakom danu u kojem živite i zahvaliti Univerzumu na svemu. Možete se odnositi na drevnu vedsku znanost na različite načine, ali ima se o čemu razmišljati, posebno jer u borbi za život sva su sredstva dobra.
Ayurvedski tretman za dijabetes
Priroda problema
Koliko su dijabetičari stari? Ohrabrujuće su činjenice: 1965. godine pacijenti sa dijabetesom tipa 1 rano su umrli u 35% slučajeva, sada žive dvostruko duže, stopa smrtnosti im je pala na 11%. U drugom tipu pacijenti žive do 70 ili više godina. Dakle, vjerovati ili ne vjerovati statistikama je stvar izbora svakog. Endokrinolozi, na pitanje pacijenata koliko dugo žive s dijabetesom, kažu da to ovisi o njihovoj ozbiljnosti, ali ne ulazi u detalje o značenju ove fraze. A sve što je potrebno jest upozoriti na prehranu, fizičku aktivnost i potrebu za stalnim liječenjem.
Ispada da dio krivice za smanjenje života pacijenata leži na specijalistima.
Kada dijagnosticirate dijabetes, život ide dalje i samo ga možete produžiti. Izlječivost bolesti treba poduzeti odmah i ne treba paničariti zbog toga. Bolesnike s dijabetesom opisuje doktor drevne Grčke Demetros, tada se ta patologija zvala gubitak vlage, jer je osoba neprestano bila žedna. Takvi su ljudi živjeli vrlo malo i umirali prije 30. godine života, oni su, kako je sada jasno, imali dijabetes tipa 1.
A dijabetes tipa 2 jednostavno nije postojao, jer ljudi to nisu živjeli. Šta je sa danas? S tipom 1 možete s dijabetesom živjeti potpuno i učinkovito, a s tipom 2 možete ga se potpuno riješiti dugo vremena. Ali čuda ne dolaze sama od sebe, moraju se stvoriti. Suština bolesti je da gušterača (gušterača) prestaje nositi sa svojim zadatkom stvaranja inzulina ili ga proizvodi normalno, ali hormoni ne apsorbiraju tkiva.
Dijabetes tipa 1
Naziva se inzulinsko ovisnim jer s njim zaustavlja se proizvodnja hormona putem žlijezde. Ova vrsta dijabetesa je prilično rijetka (samo u 10% slučajeva), dijagnosticira se kod djece i mladih. Potječe iz loše nasljednosti ili nakon virusne infekcije ako je dovela do hormonalnog kvara u tijelu. U ovoj situaciji, ljudski imunološki sistem baci na svoju gušteraču, a antitela ga počinju uništavati kao stranca. Proces je brz, oštećena žlijezda prestaje raditi, a inzulin se ne proizvodi. U takvoj situaciji tijelo mora primati inzulin izvana za održavanje života.
Dijabetes tipa 2
Ali to je upravo dijabetes za koji su svi čuli i glukometri za koji se toliko često oglašavaju. Registriran je nakon 40-50 godina. Ima 2 glavna uzročna faktora - naslednost i gojaznost. Sa ovom vrstom inzulina proizvodi se, ali tkiva ga ne apsorbiraju, pa ga nazivamo inzulinsko rezistentnim. Ovde hormon sam po sebi ne obavlja zadatke. Ova se patologija razvija postepeno, postepeno, osoba možda dugo ne zna da ima dijabetes, simptomi bolesti su blaži.
Bez obzira na vrstu, znakovi dijabetesa i dalje su česti:
- povećana žeđ, stalno gladan,
- jak umor, pospanost tokom dana,
- suha usta
- mokrenje postaje učestalije
- ogrebotine se pojave na koži zbog stalnog svrbeža,
- čak i male ogrebotine slabo zacjeljuju.
Postoji jedna značajna razlika između dvije vrste: u prvom slučaju pacijent brzo gubi na težini, sa tipom 2 - deblja se.
Podmuklost dijabetesa leži u njegovim komplikacijama, a ne u sebi.
Koliko ih živi sa dijabetesom tipa 2? Kod dijabetesa tipa 1 smrtnost je 2,6 puta veća nego u zdravih ljudi, a u tipu 2 1,6 puta veća. Očekivano trajanje života za dijabetes tipa 1 je malo više od 50 godina, a ponekad dostiže i 60.
Grupe rizika za dijabetes
To se odnosi na one koji se suočavaju sa teškim dijabetesom, a to su:
- alkoholičari
- pušači
- djeca mlađa od 12 godina
- tinejdžeri
- starijih bolesnika sa aterosklerozom.
U djece i adolescenata izvještava se o dijabetesu tipa 1. Koliko će im trajati život, u potpunosti ovisi o kontroli roditelja i pismenosti liječnika, jer djeca u ovoj dobi nisu u stanju shvatiti ozbiljnost situacije, za njih ne postoji koncept smrti od jedenja slatkiša i pijenja sode. Takva djeca trebaju primati inzulin za život, stalno (i na vrijeme).
Ako govorimo o pušačima i ljubiteljima alkohola, tada čak i uz pravilno poštovanje svih ostalih preporuka, oni mogu dostići samo 40 godina, to su štetne ove 2 navike. Kod ateroskleroze su moždani udari i gangrena - takvi su pacijenti osuđeni na propast. Hirurzi mogu samo produžiti svoj život za nekoliko godina.
Što se događa u tijelu s cirkulacijom "slatke krvi" kroz žile? Prvo, gušće je, što znači da se opterećenje srca naglo povećava. Drugo, šećer razdire zidove krvnih žila, baš kao što mačke kradu tapecirani namještaj.
Na njihovim zidovima nastaju rupice koje su odmah korisno ispunjene holesterolnim plakovima. To je sve - ostalo je već na palcu. Stoga morate znati da dijabetes prvenstveno utječe na krvne žile, uzrokujući njihove nepovratne promjene. Otuda i gangrena, zarastanje čira i slepila, uremičke kome i tako dalje - sve to je smrtonosno. Uostalom, proces starenja u tijelu razvija se od 23 godine, to je svima neizbježno. Dijabetes ponekad ubrzava ovaj proces, a regeneracija ćelija usporava. Ovo nisu horor priče, već poziv na akciju.
Živjeti duže, možda samo uz strogo stalno nadgledanje šećera u krvi, prehrane i fizičke aktivnosti.
Vrlo veliku i lošu ulogu za dijabetičare igra stres i panika zbog „kako živjeti s tim“, kao i povećana fizička aktivnost. Oni izazivaju oslobađanje glukoze i uzimaju pacijentu snagu da se bori, hormon kortizol se pušta u krvotok, što uzrokuje skokove krvnog pritiska, krvni sudovi su oštećeni, što pogoršava situaciju.
U životu dijabetičar treba biti samo pozitivan i smiren, sakupljen u mislima i postupcima. Dakle, s tipom 1, podložnom stalnom praćenju šećera u krvi, slijedeći sve preporuke pacijenti će moći živjeti do 60–65 godina, a trećina njih živjeti će više od 70. Opasnost od dijabetesa tipa 1 je u tome što može razviti dijabetičku komu i ireverzibilni procesi se javljaju u bubrezima i srcu. Takvi bi pacijenti trebali imati narukvicu na ruci što upućuje na dijagnozu, a zatim će hitna pomoć koja stigne na poziv drugih lakše pružiti potrebnu pomoć. Da bi se izbjegao patološki scenarij hipoglikemije, osoba bi trebala imati sa sobom tablete glukoze. Pacijent sa iskustvom već na intuitivnom nivou može razumjeti da je vrijeme da on primjenjuje inzulin, što želi da ima sa sobom.
Koliko dugo žive s dijabetesom 1? Žene ovisne o insulinu žive 20 godina, a muškarci 12 godina manje od svojih zdravih vršnjaka. Ti su pacijenti u potpunosti ovisni o svojim najmilijima, o njihovoj strogoj kontroli.
O drugoj vrsti
To je drugi tip dijabetesa, dijagnosticiran 9 puta češće nego tip 1, nakon 50 i više godina, kada pored životnog iskustva ima i puno kroničnih čireva. Uzrok tome može postati nasljednost i loš način života. Možda nema nikakvih očiglednih simptoma, ali osoba se odjednom počne mučiti s kardiovaskularnim sistemom i skakati u krvnom tlaku. Na drugom mjestu je bubrežna patologija. Prilikom pregleda takvih pacijenata često otkrivaju šećernu bolest tipa 2.
- moždani udar, infarkt miokarda,
- nefropatija,
- retinopatija (oštećenje mrežnice sa sljepoćom),
- amputacija udova
- masna hepatoza
- polineuropatije s gubitkom osjeta, što rezultira atrofijom mišića, grčevima,
- trofični čir.
Takvim pacijentima bi stalno trebali biti pod nadzorom krvni pritisak i šećer u krvi. Da bi produžila život, osoba se mora pridržavati propisanog režima liječenja. Morao bi se odmarati dovoljno i dovoljno spavati, na vrijeme i pravilno jesti. Režim se mora poštivati svuda, bez obzira na mjesto boravka. Rođaci bi trebali ohrabriti pacijenta, ne dopuštajući mu da se očajava u očaju.
Prema statistikama, životni vijek dijabetesa tipa 2 može se produžiti pravilnim načinom života. Smanjiće se samo za 5 godina u odnosu na ne obolele - to je prognoza. Ali to je samo u slučaju režima. Štoviše, smrtnost muškaraca je veća jer žene obično pažljivije slijede sve zahtjeve. Zanimljiva je činjenica da druga vrsta dijabetesa povećava rizik od Alzheimerove bolesti nakon 60 godina.
Metabolizam ugljikohidrata je poremećen u smislu da ćelije postaju neosjetljive na inzulin i ne mogu prodrijeti u njih.
Do upotrebe glukoze ne dolazi i u krvi počinje da raste. I tada gušterača uopće zaustavlja proizvodnju inzulina. Postoji potreba da se dobije izvana (u najekstremnijem stupnju patologije). Koliko danas živi dijabetes? Na to utječu stil života i starost.
Rast i podmlađivanje dijabetesa posljedica je činjenice da postoji generalno starenje svjetskog stanovništva. Drugi problem je što su se uz trenutne napredne tehnologije navike ljudi potpuno promijenile za dugo vremena: još uvijek sjedenje na poslu, ispred računara, pojačana fizička neaktivnost, učestalo jedenje brze hrane, stres, nervni stres i pretilost - svi ti faktori premještaju pokazatelje prema mladima. I još jedna činjenica: farmaceutima je korisno da ne izmisle lijek za dijabetes, a profit raste. Stoga se oslobađaju lijekovi koji samo ublažavaju simptome, ali ne uklanjaju uzrok. To znači da je spas utopljenika u velikoj mjeri djelo samih utopljenika. Ne zaboravite na fizičku aktivnost i dijetu.
Količina glukoze u krvi određuje 3 stupnja ozbiljnosti dijabetesa: blaga - šećer u krvi do 8,2 mmol / l, srednja - do 11, teška - preko 11,1 mmol / l.
Invalidnost s dijabetesom tipa 2
Polovina pacijenata sa dijabetesom tipa 2 osuđena je na invalidnost. To mogu izbjeći samo pacijenti koji pažljivo prate svoje zdravlje. Za umjereni dijabetes, kada svi vitalni organi i dalje rade normalno, ali se primjećuje smanjenje ukupnog učinka, daje se invalidnoj grupi od 3 osobe do 1 godine.
Pacijenti ne bi trebali raditi na opasnom poslu, tokom noćnih smjena, u teškim temperaturnim uvjetima, imati neredovno radno vrijeme i putovati na poslovna putovanja.
U naprednim fazama, kada je ljudima potrebna vanjska njega, daje se neradna grupa 1 ili 2.
Smernice za ishranu dijabetičara
Dijeta postaje potrebna čak i samo za život. Omjer BZHU u postocima trebao bi biti: 25-20-55. Prednost se daje pravim ugljikohidratima, prikladno je koristiti biljne masti. Treba ograničiti konzumaciju slatkog voća, isključiti proizvode sa šećerom, ne zaboraviti na vitamine i minerale. Preporučuje se više vlakana, žitarica i zelenila.
Hronične komplikacije
Komplikacije se razvijaju s godinama bolesti s dijabetesom tipa 2. Tada su već bila pogođena žila, živčani završeci, oštećeno je i trofično tkivo. Kao rezultat tih procesa, unutrašnji organi se postepeno razgrađuju - to su bubrezi, srce, koža, oči, nervni završeci i centralni nervni sistem. Jednostavno prestaju obavljati svoje funkcije. Ako su pogođeni veliki brodovi, tada postoji opasnost za mozak. Kada su oštećeni, zidovi se sužavaju u lumenu, postaju krhki, poput stakla, gubi se njihova elastičnost. Dijabetička neuropatija razvija se nakon 5 godina visokog šećera u krvi.
Razvija se dijabetičko stopalo - udovi gube osjetljivost, postaju otečeni, na njima nastaju trofični čiri, gangrena. Noge pacijentice neće osjetiti opekotine, kao što je to bio slučaj s glumicom Natalijom Kustinskajom, koja je čitavu noć imala stopala nakon što je pala pod vruću bateriju, ali ona to nije osjećala.
Uz dijabetes melitus 2, nefropatija je prva po smrtnosti, a prate je bolesti srca i oka. Prvo prelazi u hronično zatajenje bubrega, možda će biti potrebna transplantacija organa, što zauzvrat, pretvara u nove komplikacije tokom operacije. Na koži na mjestima trenja i pretjeranog znojenja razvija se furunculosis.
Dijabetičari često imaju hipertenziju, koja i dalje ostaje visoka čak i tijekom noćnih sati odmora, što povećava rizik od šloga sa moždanim edemom i infarktom miokarda. Zanimljivo je da se moždani udari kod dijabetesa tipa 2 češće razvijaju danju, na pozadini umjereno povišenog broja krvnog pritiska.
Polovina dijabetičara razvija rane srčane udare s teškom klinikom.
Ali istovremeno, osoba možda ne osjeća bol u srcu zbog kršenja osjetljivosti tkiva.
Vaskularni poremećaji kod muškaraca dovode do impotencije, a kod žena do frigidnosti i suhe sluznice.Sa značajnim razdobljem bolesti razvijaju se znakovi mentalnih poremećaja u obliku encefalopatije: pojavljuju se sklonost depresiji, nestabilnost raspoloženja, pojačana nervoza i glasnost. Ovo je posebno vidljivo kod kolebanja šećera. Na kraju pacijenti razviju demenciju. Štoviše, obrnuti omjer ovih pokazatelja je sljedeći: s niskim šećerom, osjećate se gore, ali nema demencije, s visokim šećerom se možete osjećati dobro, ali razvijaju se mentalni poremećaji. Retinopatija je moguća, što dovodi do katarakte i sljepoće.
Zašto dijabetes skraćuje život?
Prije nego što se bavite očekivanim životnim vijekom, morate shvatiti zašto se pojavljuje tako užasna bolest.
Gušterača je odgovorna za proizvodnju inzulina u ljudskom tijelu. Ako prestane normalno funkcionirati, tada se razina inzulina smanjuje, jer se ovaj šećer ne transportira u druge organe i stanice, već ostaje u krvi.
Kao rezultat toga, zdrava tkiva počinju da se razgrađuju, a to dovodi do takvih kršenja:
- kardiovaskularne bolesti
- endokrini poremećaj
- patologije vidnog aparata,
- problema sa nervnim sistemom,
- bolesti bubrega i jetre.
Popis bolesti se tu ne završava.
Dijabetičari žive manje od zdravih ljudi ili čak onih koji pate od bilo kakvih hroničnih bolesti.
Što brže napreduje bolest i veći je šećer u krvi, veća je vjerovatnoća da će biti fatalna. Stoga ljudi koji su nemarni prema svom zdravlju, redovno ne kontrolišu razinu šećera i ne podliježu liječenju, žive ne više od 50 godina.
Fiziološki uzroci šećerne bolesti 1 stepen
Uz dijabetes, u tijelu praktično nema inzulina. Simptomi su izraženi, a bolest se razvija brzo.
Ćelije gušterače počinju se postepeno razgrađivati, jer gube svoju funkciju - proizvodnju inzulina. Takve ćelije nazivamo beta ćelijama. Mnogi organi u ljudi ovisni su o insulinu, a kada se on ne proizvodi, dolazi do disfunkcije u tijelu, višak glukoze se pojavljuje u krvi.
Ljudsko masno tkivo ne funkcioniše pravilno. Otuda je i povećan apetit kod dijabetičara (zajedno s gubitkom težine). U mišićnom tkivu dolazi do brzog razgradnje proteina koji proizvode veliki broj aminokiselina, što takođe negativno utječe na stanje pacijenta.
Da bi se efikasnije nosila sa preradom svih ovih masti, aminokiselina i drugih supstanci, jetra počinje intenzivnije raditi, prerađujući ih u ketonske supstance. Oni počinju njegovati organe umjesto insulina, a posebno mozak.
Koje su razlike između dijabetesa tipa I i tipa 2
Kod dijabetesa tipa 1, gušterača uopće ne proizvodi inzulin. Kod dijabetesa drugog tipa, njegov volumen nije dovoljan da razgradi sav šećer u tijelu, pa se razina glukoze periodično povećava. U ovoj fazi nije potrebno unošenje dodatnog inzulina, jer gušterača na kraju izgubi funkciju ako tvari koje proizvodi dolaze izvana.
Odgovor na pitanje koliko žive sa dijabetesom tipa 2 ovisi o mnogim faktorima:
- Da li je pacijent na dijeti
- Da li preporučuje lekar
- Da li nivo fizičke aktivnosti,
- Da li uzima lijekove za održavanje.
Uz ovu vrstu bolesti poremećena je proizvodnja ne samo inzulina, nego i probavnih enzima. Da bi se olakšao rad gušterače, propisani su pankreatin, kreon i drugi lijekovi koji su korisni za čitav gastrointestinalni trakt.
Produžiti normalan puni život pomoći će i kontrola rada žučnog mjehura. Ovaj organ je usko povezan s gušteračom. Zastoj žuči izaziva ozbiljne posljedice za tijelo, iako njegovo potpuno odsustvo također ne znači ništa dobro.
Da biste produžili život i poboljšali njegov kvalitet, morate pratiti sve sisteme i funkcije u tijelu. Neki pacijenti traže odgovor na pitanje koliko dugo žive s dijabetesom tipa 2 bez dijete. Ako se ne ograničite na ugljikohidrate, posljedice će biti krajnje negativne. Takvim neodgovornim pristupom zdravlju osoba će umrijeti za nekoliko mjeseci.
Značajke razvoja dijabetesa
Da biste shvatili koliko žive s dijabetesom na inzulinu, morate razumjeti karakteristike bolesti, njen tok. Što se prije postavi točna dijagnoza i započne efikasno liječenje, veće su šanse da se vrati u cjelovit život.
Dijabetes je dvije vrste - I i II. Ne upuštajući se u detalje tijeka bolesti možemo reći da je tip I urođen, a stepen tipa II. Dijabetes tipa I razvija se prije 30. godine života. Kad se postavi takva dijagnoza, ne može se odustati od veštačkog insulina.
Stečeni dijabetes posljedica je neuhranjenosti, neaktivnog načina života. Javlja se češće kod starijih ljudi, ali postepeno ova bolest postaje mlađa. Ovakva dijagnoza se često postavlja mladima od 35-40 godina.
Kod dijabetesa tipa 2 nisu uvek potrebne injekcije insulina. Svoj šećer u krvi možete prilagoditi reguliranjem svoje prehrane. Morat ćemo se odreći deserta, brašna, škrobastog povrća i voća. Takva dijeta daje pozitivne rezultate.
Ako ne pažljivo pratite svoju prehranu, tada će s vremenom i s drugom vrstom dijabetesa biti potrebne dodatne doze inzulina.
Koliko dugo dijabetičari žive na inzulinu direktno ovisi o tome koliko je pravovremeno postavljena dijagnoza. Svi moramo znati simptome ozbiljne endokrinološke bolesti kako bismo izbjegli njene negativne efekte u slučaju kasnog otkrivanja.
Na ovom popisu su:
- Iznenadni gubitak težine,
- Nedostatak apetita
- Trajna suha usta
- Osećam žeđ
- Slabost, apatija,
- Prekomjerna razdražljivost.
Manifestacija jednog ili više simptoma odjednom bi vas trebala upozoriti. Preporučljivo je odmah davati krv i urin kako biste utvrdili njihovu razinu šećera. Ova se analiza provodi brzo, ali da biste dobili pouzdan rezultat, ne biste trebali jesti puno slatkiša uoči dijagnoze.
Sa rezultatima testova trebali biste posjetiti liječnika. počnite po mogućnosti s terapeutom. Ako se stručnjak širokog profila na nešto oprezno, on će uputiti endokrinologa.
Dodatna ispitivanja omogućuju vam da odredite vrstu dijabetesa, posebno razvoj. Ovo je potrebno za formiranje režima sljedećeg liječenja.
Rana dijagnoza je jamstvo povoljne prognoze nadolazeće terapije. Iako se dijabetes ne može izliječiti u potpunosti, moderna medicina i farmakologija mogu spasiti pacijente od većine negativnih manifestacija bolesti i produžiti im život.
Dijabetes tipa 1 kod djece: prognoza
Roditelji se često pitaju koliko djece koja imaju dijabetes na inzulinu živi. U djetinjstvu se razvija samo dijabetes tipa 1. Pravim pristupom dijete se može prilagoditi punopravnom društvu tako da sebe ne smatra invalidom, ali određene negativne posljedice ostaju za život.
Prognoza dijabetesa ovisnog o insulinu kod djece smatra se uvjetno povoljnim. Ali takve optimistične izjave mogu se dati samo ako je dijabetes nadoknađen, odnosno, utvrđena je stabilna normalna razina glukoze i opaženo veliko pridržavanje liječenja.
Najčešće komplikacije dijabetesa tipa 1 kod djece:
- retinopatija
- oštećena funkcija bubrega,
- dijabetičko stopalo
- neuropatija
- poremećaji metabolizma lipida,
- smanjena plodnost.
Sva djeca oboljena od dijabetesa melitusa tipa 1 imaju invaliditet bez obzira na komplikacije.
Djeca mogu dobiti samo primarni dijabetes. Najnovija medicinska dostignuća nisu u stanju da izleče u potpunosti dijabetičku bolest kod deteta. Međutim, postoje lijekovi koji pomažu u stabilizaciji zdravstvenog stanja i broja molekula glukoze u krvi.
Metode dijagnoze
Dijagnoza dijabetesa tipa 1 sastoji se od dvije faze. Prvo je saznati da li dijete stvarno ima dijabetes. Drugi je da otkrijemo od kakvog dijabetesa pati.
Prvi korak je proučavanje nivoa glukoze u krvi. To se može učiniti pomoću kućnog mjerača glukoze u krvi, ali nivo šećera bit će najpreciznije utvrđen u specijaliziranoj laboratoriji.
Ako nivo glukoze u pacijentovoj krvi prelazi 6,7 mmol / l, tada nema sumnje u prisutnost dijabetesa.
Analiza mokraće takođe može pomoći u dijagnozi. Ako dijete pati od dijabetesa, glukoza kao i ketonska tijela nalaze se u jutarnjem dijelu njegove mokraće.
Kad je prisutnost dijabetesa sigurna, potrebno je utvrditi njegovu vrstu. Za otkrivanje dijabetesa tipa 1 koriste se specifična antitijela. Njihova prisutnost u krvi deteta ukazuje da su ćelije gušterače uništene:
- antitijela na inzulin
- antitijela na ćelije otočića Langerhansa,
- antitijela na tirozin fosfatazu.
Da biste utvrdili tačan stepen dijabetesa, morate proći čitav niz dijagnostičkih studija. Najefikasnije metode uključuju laboratorijske pretrage krvi i skrining.
Liječenje dijabetesa tipa 1
Gušterača pacijenata sa decom sa dijabetesom 1 ne proizvodi inzulin. To znači da se insulin mora primenjivati spolja.
To omogućava djetetu da živi dug, pun život, iako je prije stotinu godina, kada nisu mogli proizvoditi inzulin, takav pacijent vrlo brzo umro.
Metode liječenja dijabetesa tipa 1 kod djece uključuju:
- terapija insulinom
- pravilna ishrana
- tjelesna aktivnost
- održavanje mentalne stabilnosti.
Terapiju inzulina bira isključivo lekar na osnovu individualnih pokazatelja deteta.Svi insulin se može podeliti u 4 kategorije:
- ultra kratka akcija (3-4 sata),
- kratka akcija (6-8 sati),
- prosječno trajanje akcije (12-16 sati),
- duga akcija (do 30 sati).
Kako bi oponašali prirodnu proizvodnju inzulina u tijelu, potrebno je kombinirati kratke i duge inzuline. Optimalan izbor je najprije izbor hrane, a zatim i izračunavanje potrebne doze.
Važno je zapamtiti fizičku aktivnost. Njihova potreba nastaje zbog činjenice da mišići apsorbiraju glukozu tokom vježbanja bez sudjelovanja inzulina.
Opterećenja trebaju biti redovna, ali mjerena. Prije početka nastave najbolje je konzultirati se s endokrinologom.
Za održavanje stabilne razine šećera potrebno je voditi računa o mentalnom zdravlju djeteta, jer stres povećava nivo glukoze.
Najbolje je konzultirati psihologa ili psihoterapeuta sa iskustvom rada sa pacijentima koji pate od hroničnih bolesti.
Dijeta protiv dijabetesa 1 kod djeteta opsežna je tema, pa ćemo je obraditi u zasebnom odjeljku ovog članka.
Kako kontrolirati tretman?
Kontrola liječenja uvijek se treba provoditi u tandemu s liječnikom, ali mnogo toga ovisi o pacijentu i njegovoj porodici. Za praćenje efikasnosti inzulinske terapije koriste se:
- svakodnevno praćenje glukoze pomoću kućnog mjerača glukoze u krvi,
- redovna isporuka urina na analize kako bi se isključila prisutnost ketona i šećera,
- određivanje nivoa glikiranog hemoglobina.
Dijabetes tipa 1 odnosi se na kronične bolesti koje nisu podložne terapiji lijekovima: liječenje se temelji na održavanju tijela, sprečavanju komplikacija i drugih bolesti.
Glavni ciljevi u liječenju šećerne bolesti 1 stupnja uključuju:
- Normalizacija nivoa glukoze i eliminacija kliničkih manifestacija.
- Prevencija komplikacija.
- Psihološka pomoć pacijentu koja ima za cilj prilagođavanje pacijentovog novog života.
Terapija dijabetesa ima specifičan cilj - smanjenje šećera u krvi. Tada se životni stil dijabetesa neće značajno razlikovati od uobičajenog. Mnogi ljudi s ovom dijagnozom žive dugi niz godina.
Kada su potrebne dodatne injekcije insulina
Kod dijabetesa tipa 1 inzulin uopće ne proizvodi gušterača. Ako ovaj hormon nije prisutan u tijelu, nakuplja se glukoza. Nalazi se u gotovo svim prehrambenim proizvodima, tako da samo dijeta ne može nadoknaditi nedostatak ove supstance. Potrebne su injekcije sintetskih hormona.
Klasifikacija umjetnog inzulina je opsežna. To je ultra kratko, kratko, dugo, dugotrajno. Ove karakteristike ovise o brzini djelovanja. Ultra kratki inzulin odmah razgrađuje glukozu u tijelu, povlači za sobom oštar pad njegove koncentracije u krvi, ali njegovo trajanje je 10-15 minuta.
Dugi inzulin dugo pomaže u održavanju normalne razine šećera. Ispravan odabir lijekova osigurava normalno stanje pacijenta. Svaki oštar skok takvih pokazatelja dovodi do negativnih posljedica. Opasna je i previsoka razina šećera u krvi i preniska koncentracija.
Da biste razvili optimalni režim davanja lijeka, potrebno je izmjeriti nivo šećera nekoliko puta dnevno. Danas u tome pomažu posebni uređaji - glukometri. Ne morate ići u laboratoriju da biste se testirali. Sistem automatski analizira nivo glukoze. Procedura je bezbolna.
Posebni scarifier vrši punkciju na prstu. Na test traku stavi se kap arterijske krvi, a trenutni rezultati odmah se pojavljuju na elektroničkoj tabli.
Lekar koji leči jasno opisuje režim lečenja. Kompleksna je jer ovisi o trenutnoj razini glukoze. Samo na taj način može se produžiti život pacijenta s ozbiljnom neizlječivom bolešću.
Prognoza i posljedice dijabetesa tipa 1
Prognoza za očekivani životni vijek pacijenta s dijabetesom tipa 1 je ispod prosjeka. Do 45-50% pacijenata umre 37-42 godine nakon početka bolesti od hroničnog zatajenja bubrega.
Nakon 23-27 godina pacijenti razviju komplikacije ateroskleroze, što dovodi do smrti od moždanog udara, gangrene, nakon amputacije, ishemijske lezije nogu ili koronarne srčane bolesti. Nezavisni faktori rizika preuranjene smrti su neuropatija, arterijska hipertenzija itd.
Grupa rizika
Dijete bilo koje dobi može se razboljeti - bolest ne prolazi čak ni novorođenu djecu.
Prva vršna incidencija javlja se u dobi od 3-5 godina. To se događa zbog činjenice da u ovo doba djeca obično počinju pohađati vrtić i stalno se susreću sa novim virusima. Virusne čestice utječu na imunološke stanice gušterače, koje su odgovorne za normalnu proizvodnju inzulina.
Drugi vrh incidencije javlja se u dobi od 13-16 godina i povezan je s aktivnim pubertetom i rastom djeteta. Dječaci i djevojčice jednako često pate od dijabetesa tipa 1.
Ko je u riziku od dijabetesa tipa 1 kod djece i adolescenata?
Koliko su dijabetičari stari?
Da biste saznali koliko žive s dijabetesom, morate uzeti u obzir vrstu bolesti, težinu njegovog razvoja, prisustvo komplikacija. Prema službenim statistikama, ljudi kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 1 imaju povećan rizik od preuranjene smrti.
U usporedbi sa zdravom osobom, smrtni ishod se javlja 2,5 puta češće. Dakle, s dijagnozom dijabetesa melitusa ovisnog o inzulinu, teško bolesna osoba ima šansu da preživi do starosti 1,5 puta niže.
Ako osobe oboljele od dijabetesa nauče o svojoj bolesti u dobi od 14-35 godina, mogu živjeti s inzulinom do 50 godina, čak i ako slijede strogu terapijsku dijetu i vode zdrav način života.Njihov rizik od prerane smrtnosti 10 puta je veći u odnosu na zdrave ljude.
U svakom slučaju, ljekari uvjeravaju da postoje prilično pozitivni odgovori na pitanje „koliko žive sa dijabetesom“. Čovjek može nastaviti živjeti kao zdrava osoba ako nakon utvrđene dijagnoze počne slijediti sva potrebna pravila - napuniti tijelo fizičkim vježbama, slijediti posebnu prehranu, uzeti tablete za snižavanje šećera.
- Problem je što nisu svi endokrinolozi ispravno prenijeli informacije o tome kako pacijent može pomoći sebi. Kao rezultat toga, problem se pogoršava, a životni vijek osobe se smanjuje.
- Danas, s dijagnozom prvog tipa dijabetesa, čovjek može živjeti mnogo duže nego prije 50 godina. U tim godinama je stopa smrtnosti veća od 35 posto, trenutno su takvi pokazatelji smanjeni na 10 posto. Također, životni vijek se nekoliko puta povećao kod dijabetesa tipa 2.
- Slična je situacija zbog činjenice da medicina ne miruje. Dijabetičari danas imaju priliku slobodno steći inzulin odabirom prave vrste hormona. U prodaji su nove vrste lijekova koji efikasno pomažu u borbi protiv bolesti. Uz pomoć prikladnog prijenosnog uređaja glukometra, osoba može samostalno provesti test krvi za razinu šećera u krvi kod kuće.
Općenito, dijabetes tipa 1 otkriven je među djecom i adolescentima. Nažalost, u ovoj je dobi rizik od smrtnosti vrlo velik, jer roditelji ne otkriju bolest uvijek na vrijeme. Takođe, dijete ponekad može samostalno pratiti pravilnu prehranu, pratiti nivo glukoze u krvi. Ako propustite kritični trenutak, bolest jača i razvija se ozbiljna faza bolesti.
Bolest tipa 2 obično se nalazi kod odraslih, s početkom starosti.
Rizik od rane smrti može se povećati ako osoba često puši i pije alkohol.
Koja je razlika između prve i druge vrste dijabetesa
Prije nego što postavite pitanje koliko dugo možete živjeti s dijagnozom dijabetesa, vrijedno je razumjeti glavne razlike između liječenja i prehrane prve i druge vrste bolesti. Bolest u bilo kojoj fazi je neizlječiva, na to se morate naviknuti, ali život ide dalje, ako na problem gledate drugačije i revidirate svoje navike.
Kada bolest pogađa djecu i adolescente, roditelji ne mogu uvijek davati potpunu pažnju bolesti. U tom je razdoblju važno pomno pratiti nivo glukoze u krvi, pažljivo odabrati dijetu. Ako se bolest razvije, promjene utječu na unutrašnje organe i na cijelo tijelo. Beta ćelije počinju da se razgrađuju u gušterači, zbog čega se inzulin ne može u potpunosti razviti.
U starosti se razvija takozvana tolerancija na glukozu zbog koje ćelije gušterače ne prepoznaju inzulin, kao rezultat toga raste razina šećera u krvi. Da biste se nosili sa situacijom, važno je ne zaboraviti pravilno jesti, ići u teretane, često se šetati na svježem zraku i prepustiti se pušenju i alkoholu.
- Zbog toga dijabetičar treba prihvatiti svoju bolest kako bi se pomogao da se vrati u pun život.
- Svakodnevno mjerenje šećera u krvi trebalo bi postati navika.
- U slučaju dijabetesa ovisnog o insulinu, preporučuje se kupnja posebne olovke za špriceve, s kojom možete napraviti injekcije na bilo kojem prikladnom mjestu.
Šta određuje očekivani životni vijek dijabetesa
Nijedan endokrinolog ne može imenovati tačan datum smrti pacijenta, jer nije poznato kako će tačno bolest teći. Zbog toga je vrlo teško reći koliko ljudi s dijagnozom dijabetesa živi. Ako osoba želi da poveća broj svojih dana i proživi jednu godinu, morate obratiti posebnu pažnju na faktore koji donose smrt.
Neophodno je redovno uzimati lijekove koje propiše liječnik, podvrgavati se biljnoj medicini i drugim alternativnim metodama liječenja. Ako ne sledite preporuke ljekara, zadnji dan dijabetičara sa prvom vrstom bolesti može pasti za 40-50 godina. Najčešći uzrok rane smrti je razvoj hroničnog zatajenja bubrega.
Koliko ljudi može živjeti sa bolešću je pojedinačni pokazatelj. Osoba može pravovremeno prepoznati kritični trenutak i zaustaviti razvoj patologije, ako redovito mjerete nivo glukoze u krvi glukometrom, kao i podvrgnite se ispitivanju urina na šećer.
- Očekivani životni vijek dijabetičara je smanjen prvenstveno zbog negativnih promjena u tijelu, što uzrokuje povišenu razinu šećera u krvi. Mora se razumjeti da sa 23 godine započinje proces postepenog i neizbježnog starenja. Bolest doprinosi značajnom ubrzavanju destruktivnih procesa u ćeliji i obnavljanju stanica.
- Nepovratne promjene dijabetesa obično počinju u 23-25 godina, kada komplikacija ateroskleroze napreduje. To zauzvrat povećava rizik od moždanog udara i gangrene. Takvi se kršenja mogu spriječiti pažljivim nadzorom testova krvi i urina.
Dijabetičar uvijek treba slijediti određeni režim, tih se pravila mora sjećati gdje god se čovjek nalazio - kod kuće, na poslu, na zabavi, na putovanjima. Lijekovi, inzulin, glucometer uvijek trebaju biti uz pacijenta.
Treba izbjegavati stresne situacije, psihološka iskustva što je više moguće. Također, ne paničite, ovo samo pogoršava situaciju, narušava emocionalno raspoloženje, vodi oštećenju živčanog sustava i svim vrstama ozbiljnih komplikacija.
Ako je liječnik dijagnosticirao bolest, potrebno je prihvatiti činjenicu da tijelo nije u stanju u potpunosti proizvesti inzulin, te shvatiti da će život sada imati drugačiji raspored. Glavni cilj osobe sada je da nauči slijediti određeni režim i istovremeno nastaviti da se osjeća kao zdrava osoba. Samo se takvim psihološkim pristupom može produžiti životni vijek.
Da bi odgodili posljednji dan koliko god je to moguće, dijabetičari bi se trebali pridržavati određenih strogih pravila:
- Svakog dana izmjerite šećer u krvi elektrohemijskim glukometrom,
- Ne zaboravite na merenje krvnog pritiska,
- Na vrijeme da uzmete propisane lijekove koje propiše lekar,
- Pažljivo odaberite dijetu i sledite režim obroka,
- Redovno vježbajte sa tijelom
- Pokušajte izbjeći stresne situacije i psihološka iskustva,
- Biti u stanju kompetentno organizirati svoju svakodnevnu rutinu.
Ako slijedite ova pravila, životni vijek se može značajno povećati, a dijabetičar se ne može bojati da će prerano umrijeti.
Dijabetes - smrtonosna bolest
Nije tajna da se dijabetes bilo koje vrste smatra smrtonosnom bolešću. Patološki proces sastoji se u činjenici da ćelije gušterače zaustavljaju proizvodnju inzulina ili proizvode nedovoljne količine inzulina. U međuvremenu, inzulin pomaže u isporuci glukoze ćelijama tako da se hrane i normalno funkcioniraju.
Kada se razvije ozbiljna bolest, šećer se počinje akumulirati u velikim količinama u krvi dok on ne uđe u ćelije i ne nahrani ih. U ovom slučaju osiromašene ćelije pokušavaju izvući glukozu koja nedostaje iz zdravih tkiva, zbog čega se tijelo postepeno iscrpljuje i uništava.
Kod dijabetesa su na prvom mjestu oslabljeni kardiovaskularni sistem, vidni organi, endokrini sistem, pogoršava se rad jetre, bubrega i srca. Ako se bolest zanemari i ne liječi, tijelo utječe mnogo brže i obimnije, a pogođeni su svi unutarnji organi.
Zbog toga dijabetičari žive mnogo manje nego zdravi ljudi. Šećerna bolest tipa 1 i 2 dovodi do teških komplikacija koje se javljaju ako nivo glukoze u krvi nije kontroliran i ako se odustane od strogog pridržavanja medicinskih preporuka. Stoga nema puno neodgovornih dijabetičara starijih od 50 godina.
Da biste povećali životni vijek dijabetičara ovisnih o inzulinu, možete koristiti inzulin. Ali najefikasniji način borbe protiv bolesti je provođenje potpune primarne prevencije dijabetesa i jedenje odmah od početka. Sekundarna prevencija sastoji se u pravovremenoj borbi protiv mogućih komplikacija koje se razvijaju kod dijabetesa.
Očekivano trajanje života s dijabetesom opisano je u videu u ovom članku.
Preventivne mjere
Da biste sigurno shvatili koliko živite s dijabetesom na inzulinu, potrebno je detaljno konzultirati endokrinologa. Postoje ljekari koji su se specijalizirali za liječenje ove bolesti. Zdravi ljudi također bi trebali biti svjesni mjera prevencije dijabetesa. Obavezno redovno uzimajte krvni test na šećer.
Ne zloupotrebljavajte hranu sa visokom glukozom. S godinama, gušterača se sve teže nosi s teretom koji se na nju polaže, pa se razvija i dijabetes tipa 2. Pratite težinu, vodite aktivan stil života.
Djeca s dijabetesom trebaju se pridržavati stroge prehrane dok se ne postigne stabilna kontrola bolesti.
Dijeta za dijabetes tipa 1 kod djece je sljedeća:
- Roditelji bi trebali isključiti lagane ugljikohidrate iz svoje svakodnevne prehrane. Uključuju kolače, peciva, sladoled, med, pakovane sokove, slatkiše, čokoladu. To je zbog činjenice da ovi proizvodi imaju visok glikemijski indeks, što znači da odmah povećavaju razinu šećera u krvi na ogromne vrijednosti.