Prednosti cimeta za dijabetes tipa 2
Još od djetinjstva, svi znamo ovaj mirisni začin zvan cimet. Ovaj začin često koristimo u pripremi konditorskih proizvoda. Ali malo ko zna o njenim ljekovitim svojstvima. Korisna svojstva nastaju zbog kombinacije hemijskih spojeva, odnosno prisustva aldehida, fenola, egengena, koji ubija mikrobe, esencijalna ulja i različite vitamine, što pomaže u održavanju glukoze u tijelu na potrebnom nivou. Cimet za dijabetes tipa 2, uzimajući u obzir ispravnu dozu i redovitu upotrebu, omogućava snižavanje i održavanje šećera u krvi na potrebnoj razini, također normalizira metaboličke procese u tijelu koji nastaju uslijed razvoja dijabetes melitusa, gubitak kilograma postaje vidljiv. Još jedno takvo čudesno svojstvo može se pripisati jačanju imuniteta, širi krvne žile i na taj način poboljšava rad mozga, stabilizira krvni pritisak, pomaže u čišćenju organizma, snižava kolesterol. Zbog toga upotreba začina pozitivno utiče na organizam osobe koja želi da održi i zaštiti svoje zdravlje, ali cimet je i veoma lekovit za dijabetes tipa 2.
Vrste i kvalitete cimeta
Cimet je osušena kora zimzelenog stabla koja se široko koristi kao začin. Domovina najkvalitetnijeg začina je Šri Lanka. Na policama trgovina se mogu naći u obliku valjanih cijevi, ali češće se mogu kupiti u obliku mljevenog praha.
Danas su najčešći tipovi:
- cejlonski cimet
- Kineski cimet (nalazi se i pod imenom cassia).
Cejlon je najpopularniji i najskuplji. Ukus je slatkast i blago gorući, ima prilično jaku aromu. Smatra se najboljim ukusu. Izgleda sjajno, a štapovi su prilično krhki, to je razlog što je Cejlon minirao unutrašnji sloj kore.
Kasija je lažni cimet, izvađen iz začinjenog srodnog stabla. Za razliku od cejlona, ima gorak neugodan ukus i nije tako mirisna; štapići se, kada se osuše, ne savijaju dobro i prilično su tvrdi. Češće nego ne, u pravilu nalazimo kasiju na policama trgovina.
Kako razlikovati cejlonski cimet od kasije
Izgled sorte Cejlon od Kasije vrlo je lako razlikovati po izgledu. Cejlon je višeslojan, prilično krhak i vrlo se lako raspada kada ga ruši. A kasija je, u pravilu, jednoslojna, što se u principu vrlo dobro prikazuje u cijeni.
Također možete odrediti kvalitet cimeta iz lažnog, jednostavnog eksperimenta. Na mljeveni prah potrebno je ukapati običan jod. Ako pred sobom imate pravi cimet, pojavit će se obojenje u plavo, i ono će biti slabo, za razliku od kasije, gdje će se bojenje pojaviti u zasićeno svijetloplavo.
Korisna svojstva cimeta za dijabetes
Većina pacijenata sa dijabetesom ima problema s gustinom krvi. Zbog čega postoji opasnost od tromboze, koja može dovesti do moždanog udara i srčanog udara. Upotreba ovog začina pomaže pri razrjeđivanju krvi, što zauzvrat smanjuje rizik od tih opasnih bolesti. Zbog svoje strukture, redovita upotreba začina kod pacijenata s dijabetesom omogućava poboljšanje osjetljivosti na inzulin, osim toga, smanjuje upalne procese u tijelu tijekom tijeka bolesti. Svakodnevnom upotrebom nakon nekoliko tjedana možete primijetiti smanjenje razine glukoze u krvi u prosjeku za 30%. A kad koristite cimet za dijabetes zajedno s potrebnom prehranom, moguće je primjetiti smanjenje prekomjerne težine izazvane bolešću. Međutim, treba imati na umu da se nadati se momentalnom pozitivnom efektu ne isplati, rezultat će biti vidljiv tek nakon nekoliko tjedana redovite upotrebe.
Upotreba cimeta kod dijabetesa tipa 2
Najvažnije je zapamtiti da prije početka liječenja cimetom za dijabetes melitus, uvijek se morate posavjetovati sa svojim liječnikom. Sljedeći je trenutak točna doza, na samom početku kurs koji ste uzeli mora započeti sa 1 gram. (ovo je ¼ dio žličice), nakon čega je dozvoljeno povećati posluživanje doze na 1 gram tjedno do opće stope potrošnje. Ali maksimalna dnevna doza ne smije biti veća od 5 grama. I zapamtite da cimet za dijabetes ne bi trebao biti jedini način liječenja, njegov unos trebao bi biti praćen glavnim postupkom liječenja.
Pa ipak, kako uzimati cimet za dijabetes? Može se dodati i hrani i pićima. U narodnoj medicini postoji puno recepata za dijabetes s dodatkom cimeta, evo nekoliko od njih:
- Cimet i med. Uzimamo dvije žličice meda, pomiješamo u čaši s jednom kašičicom začina. Dalje, smjesu izlijte u vruću vodu i ostavite pola sata. Nakon što je očistimo na hladnom mestu (frižideru). Sledećeg jutra popijte pola, drugi deo pre spavanja noću.
- Crni čaj s cimetom. Skuhajte čašu crnog čaja sa as kašikom začina. 10 minuta nakon infuzije, možete koristiti ovaj način primjene poboljšavajući metabolizam u tijelu.
- Cimet sa kefirom. Jedna čaša kefira pomeša se sa pola žličice cimeta. Inzistiramo na 20 minuta i pijemo. Ovu mješavinu treba piti 10 dana, ujutro prije jela i uveče prije spavanja. Ova metoda će takođe poboljšati metabolizam i smanjiti apetit.
- Sljedeća sjajna opcija za osobe s dijabetesom je skuti sir s malo masnoće i samo malo ovog začina.
Ali glavna stvar koju treba zapamtiti, potrebno je promatrati mjere, jer ovaj čudesni začin također ima kontraindikacije. Nije potrebno koristiti ga trudnicama, hipertenzivnim pacijentima i može izazvati alergije, potrebno je uzeti u obzir i alergije u liječenju dijabetesa. Biće opasno uzimati sa krvarenjem.
A ako se ipak odlučite za liječenje dijabetesa tipa 2 cimetom, budite sigurni da pazite na prvu reakciju svog tijela. A ako osjetite neugodnosti, trebali biste odbiti koristiti začine, kako ne biste pogoršali bolest.