Norma šećera u krvi kod djeteta od 9 godina: kakav bi trebao biti nivo glukoze?
Razina šećera u krvi se održava zahvaljujući radu inzulina i glukagona, koje proizvodi gušterača. Na nju utiču hormoni koje sintetišu nadbubrežne žlezde, štitna žlezda i nervni sistem.
Loše funkcioniranje bilo koje od ovih veza uzrokuje metaboličke bolesti, od kojih je najčešća dijabetes. Kod djece, dijabetes melitus prolazi komplikacijama, potreba da se pridržava prehrane i vremena primjene inzulina ne prepoznaju svi, posebno u adolescenciji.
Kasno otkrivanje i neadekvatno liječenje brzo dovode do razvoja komplikacija. Zato je za pravovremenu dijagnozu sva djeca u riziku potrebna praćenje šećera u krvi.
Test glukoze u krvi - normalno i abnormalnosti
Periodi od 9 do 12 godina i od 4-6 godina odnose se na dob u kojoj se primećuje vršna stopa šećerne bolesti kod dece. Zbog toga, čak i ako se dijete ne čini bolesnim, ali ima nasljednu predispoziciju, indicira se test krvi za glukozu, elektrolite i analizu mokraće.
Prvi korak u dijagnosticiranju poremećaja je krvni test koji se obavlja na prazan stomak. To znači da bi se dijete trebalo suzdržati od jela 8 sati. Ujutro ne možete jesti i perati zube. Dozvoljena je samo čista pitka voda. Na taj se način utvrđuju dijabetes i predijabetes.
Pedijatar ili endokrinolog takođe može propisati nasumično mjerenje glukoze u krvi. Analiza nije povezana s unosom hrane, a provodi se u bilo koje prikladno vrijeme. Ovim mjerenjem dijabetes se može samo potvrditi.
Ako je pronađena dječja norma šećera u krvi, ali postoje sumnje u dijagnozi, tada se koristi test opterećenja glukozom. Za njega (nakon mjerenja šećera na testu) dijete pije otopinu glukoze. 2 sata nakon uzimanja otopine provodi se opetovano mjerenje.
Ovaj je test primjenjiv za djecu bez simptoma bolesti ili s blagim, atipičnim simptomima, kao i za sumnju na dijabetes melitus tipa 2 ili posebne oblike dijabetesa. Test za glikozilirani hemoglobin češće se koristi za dijagnosticiranje bolesti tipa 2 ili za potvrđivanje hiperglikemije.
Vrijednosti šećera u krvi procjenjuju se ovisno o dobi: za jednogodišnje dijete - 2,75-4,4 mmol / l, a norma šećera u krvi kod djece od 9 godina je raspon 3,3-5,5 mmol / l. Ako je šećer povišen, ali do 6,9 mmol / L, to znači oštećenu glikemiju na testu. Sve pokazatelje, počevši od 7 mmol / l, treba smatrati dijabetesom.
Kriterijumi za dijagnozu dijabetesa takođe uključuju:
- Ako slučajnim mjerenjem se utvrdi glikemija jednaka ili veća od 11 mmol / L.
- Glikozilirani hemoglobin iznad 6,5% (normalan ispod 5,7%).
- Rezultat testa tolerancije na glukozu veći je od 11 mmol / L (normalno manje od 7,7 mmol / L).
Ako su krvni testovi otkrili da su pokazatelji viši od normalnih, ali niži nego za dijagnosticiranje dijabetesa, tada se ta djeca prate i dijagnosticiraju latentni dijabetes ili prediabetes. Približno se vjerovatno da će se takva djeca vratiti u normalu i razviti dijabetes.
Latentni tijek dijabetesa karakterističan je za drugu vrstu bolesti i češće je povezan s metaboličkim sindromom koji pored poremećaja metabolizma glukoze odlikuje i znakovima visokog kolesterola, krvnog pritiska i pretilosti.
Prelazak na otvoreni dijabetes melitus javlja se kod djece koja ne mogu smršavjeti.
Pored dijabetesa, sljedeća patološka stanja dovode do povećanja šećera u krvi:
- Stres
- Fizička aktivnost na dan analize.
- Prehrana prije jela.
- Hronična bolest jetre ili bubrega
- Bolest štitne žlijezde.
- Ostale endokrine patologije.
- Uzimanje hormonskih lijekova ili produljena upotreba nesteroidnih protuupalnih lijekova.
Smanjena razina glukoze u djece češće je povezana s upalnim bolestima u stomaku, gušterači ili crijevima. Javlja se sa smanjenjem funkcije nadbubrežne žlijezde, hipofize, s hipotireozom i tumorskim procesima.
Hipoglikemija može uzrokovati hemijsko trovanje i traumatične ozljede mozga, urođene razvojne patologije.