Glukofag ili Glukofag Long: šta je bolje?
Uz dijabetes tipa 2, metabolizam masti u tijelu je poremećen, što često dovodi do pretilosti. Da biste se riješili pretilosti, morate piti posebne lijekove koji normaliziraju razinu glukoze i poboljšavaju metabolizam masti. U praksi, za liječenje dijabetesa, liječnici često propisuju glukofag ili glukofag Long. Ovi lijekovi imaju slične terapijske efekte, ali postoje male razlike.
Ali koja je razlika između lijekova? Koje su karakteristike ovih lekova? A koji je od ovih lijekova bolji? U nastavku ćemo razmotriti ova pitanja.
Glukofag karakterističan
To je hipoglikemijsko sredstvo. Snižava šećer u krvi bez da uzrokuje hipoglikemiju. Tokom liječenja lijekom događa se sljedeće:
- povećava se osetljivost ćelija na inzulin, poboljšava se unos glukoze,
- crijevna apsorpcija ugljikohidrata usporava,
- usporava proizvodnju glukoze u stanicama jetre,
- metabolizam masti se poboljšava, smanjuje se nivo holesterola.
Lijek je efikasan u prisustvu predijabetesa i faktora koji mogu dovesti do razvoja bolesti. Pomaže čak i kad dijeta i druge metode liječenja koje nisu lijekovi ne omogućuju postizanje željene kontrole glikemije.
Poređenje glukofaga, poređenje dugih glukofaga
Da biste odabrali 1 od 2 lijeka, treba proučiti komparativne karakteristike lijekova.
Za droge su uobičajene:
- Sastav. Aktivna supstanca lijekova je metformin - hipoglikemijsko sredstvo. Pomoćna komponenta zajednička za oba lijeka je magnezijum stearat.
- Obrazac za puštanje Lijekovi su dostupni u obliku dvokonveksnih tableta bijele boje. Glukofag ima okrugli oblik, a njegova produljena verzija kapsulana.
- Uticaj na organizam. Lijekovi smanjuju šećer u krvi, povećavaju osjetljivost stanica, tkiva i organa na inzulin.
- Indikacije za upotrebu. Lijekovi se koriste za liječenje dijabetesa tipa 2 ako promjene životnog stila ne donose željene rezultate. Glukofag se može koristiti ne samo u medicinske svrhe, već i u preventivne svrhe.
- Kontraindikacije Uobičajene kontraindikacije su netolerancija, zatajenje jetre ili bubrega, dijabetička prekoma i koma, oslabljena bubrežna ili jetrena funkcija, dijabetička ketoacidoza, akutna intoksikacija alkoholom, laktacidoza, rizik od hipoksije tkiva, hronični alkoholizam, konzumiranje manje od 1000 kcal dnevno, povrede i opsežne operacije (kada je potreban inzulin), predstojeće ili nedavno provođenje radioizotopske studije ili radiografije pomoću kontrastnog medija koji sadrži jod.
- Uslovi prodaje. Lijekovi na recept dostupni su samo u ljekarnama. Zabranjeno ih je uzimati bez dozvole ljekara, jer to može izazvati razvoj komplikacija.
- Nuspojave. Kod upotrebe lijekova mogu se javiti neželjene reakcije u obliku anemije, urtikarije, laktacidoze, poremećaja probavnog sustava (loš apetit, proljev, pojačano stvaranje plinova, mučnina).
- Proizvođač Lijekove proizvodi u Francuskoj farmaceutska tvrtka MERCK SANTE.
- Upotreba tokom trudnoće. Prilikom nošenja djece ne koriste se sredstva jer mogu negativno utjecati na razvoj fetusa.
Tijekom liječenja glukofagom povećava se osjetljivost ćelija na inzulin, unos glukoze poboljšava se.
U čemu je razlika?
Razlike između lijekova su sljedeće:
- Popis dodatnih tvari. Pomoćne komponente glukofaga su Povidon, a Glucophage Long - natrijum karmeloza, MCC, hipromeloza. Magnezijum stearat prisutan u oba lijeka.
- Koncentracija aktivne komponente. Glukofag sadrži 500, 850 ili 1000 mg metformina, a produljena verzija sadrži 500, 750 ili 1000.
- Upotreba u pedijatriji. Glukofag se može koristiti od 10 godine. Long je kontraindiciran za upotrebu u adolescenciji, djetinjstvu.
- Trajanje akcije. Maksimalna koncentracija metformina kada se koristi Glucofage postiže se nakon 2,5 sata, a kada se koristi analog, nakon 7-12 sati.
- Način primjene. Početna doza Glucofage-a je 500 mg. Tada se povećava na 1500-2000 mg. Dnevna doza je podijeljena na 2-3 obroka, što smanjuje rizik od nuspojava. Glukofag Long se uzima noću, za vrijeme večere. Doziranje ovisi o općem stanju organizma i njegovim karakteristikama, starosti, obliku bolesti i težini. Uzimajte tablete 1 put dnevno.
Za mršavljenje
U pretilosti možete uzimati oba lijeka. Glukofag je pogodan za sprečavanje razvoja dijabetesa, a Long je pogodan za liječenje postojeće bolesti.
U pretilosti, za liječenje postojeće bolesti, Glucophage Long.
Pregledi pacijenata
Irina, 40 godina, Kostroma: „Moji roditelji su patili od dijabetesa, i ja sam se uvek bojala ove bolesti. Kad su se počeli pojavljivati višak kilograma, obratila sam se endokrinologu. Liječnik je rekao da pretilost može dovesti do dijabetesa, a propisao je i Glucofage. Odmah nakon početka liječenja pojavile su se nuspojave (mučnina i proliv), ali nakon tjedan dana sve je nestalo. Upisala sam se u teretanu, počela jesti pravu hranu. Težina se postepeno smanjuje. "
Mihail, 45 godina, Sankt Peterburg: „Ja sam dijabetičar sa iskustvom. Jedini lijek koji omogućava zadržavanje šećera u granicama normale je Glucofage Long. Uzimam ga jednom dnevno tokom večere, što je povoljno. Osjećala se bolje, višak kilograma je nestao. "
Ljekari pregledavaju glukofage i glukofage duge
Anastasija Valerievna, endokrinolog iz Moskve: „Ako pacijent ima predispoziciju za razvoj dijabetesa, potrebno je često praćenje šećera u krvi. Za prevenciju bolesti može se koristiti Glucofage. Dokazana je klinička efikasnost i jeftina je. U gojaznosti se takođe može koristiti. "
Sergey Anatolyevich, endokrinolog, Tula: „Lijekovi pomažu kod pretilosti i dijabetesa. Prije upotrebe morate pažljivo pročitati upute, uključujući odjeljak o interakcijama s lijekovima. Oprez zahtijeva istodobnu upotrebu Nifedipina, diuretika, kationskih lijekova izlučenih u bubrežnim tubulama i drugih lijekova.
Glukofag: Zlatni standard za liječenje
Glukofag je patentirao Merck Sante i proizvodi se u njegovim proizvodnim pogonima u Francuskoj. Tablete sa dozom od 500 mg i 850 mg - okrugle, sa dozom od 1000 mg - ovalne, sa prorezom «1000». Aktivna supstanca je metformin, hemijski spoj iz grupe biguanida. Početna doza počinje sa 500-850 mg 2-3 puta dnevno, ukupna dnevna doza je 3000 mg. Glukofag je nekoliko desetljeća zaredom zadržao svoje prvo mjesto na rangu antidijabetičkih lijekova.
Glukofag Dug: nema ograničenja savršenstva
Originalni lijek je dostupan i u Francuskoj, ali ga je kasnije razvio Glucofage. "Dugo" znači trajno oslobađanje lijeka. Bijele tablete, okrugle, doza od 500 mg i 750 mg sa oznakom "500" ili "750".
Tableta se sastoji od dva sloja: spoljni sloj je zaštitna ljuska s posebnim svojstvima, unutrašnji sloj sadrži metformin. Kada se proguta, tableta ulazi u želudac, njen vanjski sloj počinje apsorbirati vodu i nabubri, pretvarajući se u gel. Metformin napušta svoje utočište u malim obrocima, prodire kroz gel, dozirajući se u krvotok. Glukofag Long kasni u stomaku, pružajući nesmetan, odložen unos leka u organizam.
Doza za početak - 500 mg jednom dnevno, ukupna dnevna doza - 2000 mg.
Šta imaju starije i mlađe braće zajedničkog
Glukozni jedec (što Glucophage u prijevodu s engleskog) postiže svoj cilj na nekoliko načina:
- Usporava apsorpciju ugljikohidrata iz hrane u crevnom lumenu.
- Potiče efikasan prenos molekula glukoze iz krvi u ćeliju.
- Usporava ili blokira stvaranje glukoze hepatocitima - ćelijama jetre.
- Vraća izgubljenu vezu između inzulina i posebnih proteina na površini ćelija koji propuštaju inzulin da prođe kroz njega.
- Ubrzava sintezu laktata iz glukoze i tako ga neutralizira u crevnom lumenu.
Oba lijeka su naznačena:
- Pacijenti s dijabetesom tipa 2, uključujući adolescente.
- Pacijenti sa prekomjernom težinom.
- Pacijenti s pre-dijabetičnim stanjima, uključujući inzulinsku rezistenciju.
Neočekivani, ali ugodan dodatak je sposobnost metformina da kontrolira razinu štetnih masnoća, štiti krvne sudove i srce.
Ima li razlike?
Pravila života za dijabetes tipa 2 se mijenjaju. Osim promjene uobičajene prehrane, obaveznog uključivanja u njegov režim tjelesne aktivnosti, pacijent se suočava s potrebom redovnih lijekova. Hoće li ih osoba koristiti ovisi o pogodnosti ove metode: šta je lakše piti jednu tabletu dnevno ili nekoliko, piti ih nakon doručka, ručka i večere ili samo noću?
Glukofag Long daje nespornu prednost. Čudesna formula tablete omogućava vam da ga uzimate samo jednom dnevno, uveče nakon večere. Više ne trebate pamtiti jesu li doze promašene tokom dana ili ne.
Smanjenje učestalosti primjene smanjuje rizik od neugodnih nuspojava, posebno iz želuca i crijeva.
Glukofag kada uđe u tijelo brže se razgrađuje, potreban je novi dio za održavanje koncentracije na radnom nivou. Stoga, uzimanje jedne tablete očito nije dovoljno, lijek se propisuje 2-3 puta dnevno.
Pa koji lek da preferiram?
Izbor ovisi o dužini bolesti, nivou svijesti i načinu života. Pacijenti skloni preskakanju obroka trebaju odabrati Glucofage Long. Za starije ljude koji se žale na ometanje pažnje, zaboravnost, poželjno je preporučiti i lijek s produženim otpuštanjem.
Glukofag se propisuje pacijentima kada ukupna doza dnevno prelazi 2 grama.
Kada pacijent prvi put posjeti liječnika, novo dijagnosticirani dijabetes, započinje se i liječenjem Glucofageom. Lijek se prikladno dozira tokom dana i saznajte koliko je optimalno za određenog pacijenta. Postepeno povećavanje doze omogućava praćenje nastalih negativnih posljedica i sprečava ih na vrijeme. Ako pacijent uzima veliki broj drugih lijekova, tada liječenje dijabetesa započinje Glucofageom kako bi se utvrdila moguća interakcija s drugim lijekovima. Nakon što se uvjerite da je sve u redu, idite na Glyukofazh Long.
Prerogativa propisivanja jednog ili drugog lijeka pripada samo dežurnom liječniku, na njemu je da odluči što je optimalno za pacijenta.
Kako djeluje glukofag?
Lijek je lijek hipoglikemije. Smanjuje količinu šećera u krvi koji se koristi u lečenju dijabetesa. Tablete imaju bjelkast nijansu, okruglog i ovalnog oblika.
Glukofag i Glukofag Long smatraju se biguanidima, tj. niži šećer u krvi.
Glavni aktivni sastojak u sastavu glukofaga je metformin. Ovaj spoj je biguanid. Ima hipoglikemijski efekat zbog činjenice da:
- osjetljivost staničnih struktura na inzulin se povećava, glukoza se bolje apsorbira,
- intenzitet proizvodnje glukoze u staničnoj strukturi jetre opada,
- dolazi do kašnjenja u apsorpciji ugljenih hidrata u crevima,
- metabolički procesi masti se poboljšavaju, smanjuje se koncentracija kolesterola.
Metformin ne utiče na intenzitet sinteze inzulina ćelijskim strukturama pankreasa, lek ne može izazvati hipoglikemiju.
Nakon upotrebe lijeka, aktivna komponenta prolazi kroz crijeva u opći krvotok. Bioraspoloživost je oko 60%, ali ako jedete, tada se pokazatelj smanjuje. Maksimalna količina metformina u krvi opaža se nakon 2,5 sata. Taj spoj je djelomično prerađen u jetri, a bubrezima se izlučuje. Polovina čitave doze odlazi za 6-7 sati.
Poređenje modela Accu-Chek glukometra - više u ovom članku.
Karakteristično glukofag dugo
To je hipoglikemijsko sredstvo iz grupe biguanida. Lijek je dostupan u obliku tableta sa produženim djelovanjem. Alat je također namijenjen za snižavanje razine šećera u krvi. Aktivna komponenta lijeka je i metformin.
Alat djeluje slično kao Glucofage: ne povećava proizvodnju inzulina, nije u stanju izazvati hipoglikemiju.
Kada koristite Glucofage Long, apsorpcija metformina je sporija nego u slučaju tableta standardnog delovanja. Maksimalna koncentracija aktivne komponente u krvi bit će postignuta nakon 7 sati, ali ako je količina uzete tvari 1500 mg, tada trajanje vremenskog razdoblja dostiže 12 sati.
Kada koristite Glucofage Long, apsorpcija metformina je sporija nego u slučaju tableta standardnog delovanja.
Da li je glukofag i glukofag dugo isto?
Glukofag je efikasan lijek za hiperglikemiju. Zbog poboljšanog metabolizma, štetne masti se ne nakupljaju. Lijek ne utječe na intenzitet proizvodnje inzulina, pa se propisuje čak i osobama koje nemaju dijabetes.
Drugo hipoglikemijsko sredstvo je Glucophage Long. To je gotovo isto kao i prethodni lek. Lijek ima ista svojstva, samo je terapijski učinak trajniji. Zbog velike zapremine aktivne komponente duže se apsorbira u tijelu, a njegov učinak je dugoročan.
- pomoć u liječenju dijabetesa
- stabilizirati koncentraciju glukoze i inzulina,
- blagotvorno deluje na metabolizam i upotrebu ugljenih hidrata u organizmu,
- sprečavaju vaskularne bolesti, smanjuju holesterol.
Oba lijeka je dopušteno uzimati samo nakon propisivanja liječnika kako bi se spriječio razvoj poremećaja u tijelu.
Poređenje glukofaga i glukofaga duge
Unatoč činjenici da se oba lijeka smatraju istim lijekom, imaju sličnosti i razlike.
Oba proizvoda proizvodi MERCK SANTE iz Francuske. U ljekarnama se ne izdaju bez recepta. Terapeutski učinak lijekova je sličan, glavna komponenta u oba je metformin. Oblik doziranja - tablete.
Oba lijeka je dopušteno uzimati samo nakon propisivanja liječnika kako bi se spriječio razvoj poremećaja u tijelu.
Upotreba takvih lijekova dovodi do brzog suzbijanja simptoma koji se javljaju sa hiperglikemijskim stanjem. Blaga akcija omogućava vam da utičete na tok bolesti, pokazatelje šećera, i da to radite pravovremeno.
Glavne indikacije za upotrebu u lijekovima su iste. Takvi lijekovi se koriste u sljedećim slučajevima:
- dijabetes tipa 2, kada terapija dijetama ne pomaže,
- gojaznost.
Lijekovi su propisani za dijabetes kod djece starije od 10 godina. Za dijete mlađe od ove dobi (uključujući novorođenčad) lijek nije prikladan.
Kontraindikacije za upotrebu lekova su iste:
- koma
- dijabetička ketofacidoza,
- oštećena funkcija bubrega,
- problema u funkcionisanju jetre,
- pogoršanje različitih bolesti,
- groznica
- infekcije izazvane infekcijama
- dehidracija
- rehabilitacija nakon povreda,
- rehabilitacija nakon operacija,
- alkohola,
- simptomi laktacidoze,
- trudnoća i dojenje
- preosjetljivost na komponente lijeka.
Ponekad lijekovi izazivaju nuspojave:
- problemi sa probavnim traktom: mučnina, gubitak apetita, proliv, nadimanje,
- laktacidoza
- anemija
- urtikarija.
Uz predoziranje glukofagom ili glukofagom Long, pojavljuju se sljedeći simptomi:
- proliv
- povraćanje
- groznica
- bol u jami stomaku
- respiratorno ubrzanje
- problemi sa koordinacijom pokreta.
U svim tim slučajevima morate prestati uzimati lijek i pozvati hitnu pomoć. Čišćenje se vrši hemodijalizom.
Što je bolje - Glucofage ili Glucofage Long?
Lijekovi dobro djeluju na kardiovaskularni sistem, pomažu u borbi s viškom kilograma, poboljšavaju opće dobro i normaliziraju koncentraciju glukoze u krvi kod dijabetesa. Ali, što je bolje za pacijenta, samo liječnik utvrđuje, ovisno o bolesti, njegovom obliku, težini, stanju pacijenta, prisutnosti kontraindikacija.
Oba lijeka imaju iste aktivne komponente, korisna svojstva, nuspojave, kontraindikacije.
Oblici puštanja lijekova, sastav i pakiranje
Obje formulacije sadrže metformin hidroklorid kao glavni aktivni sastojak. Glucofage tablete sadrže povidon i magnezijum stearat kao pomoćne komponente.
Membrana filma glukofage sastoji se od hipromeloze.
Sastav tableta lijeka Glucophage Long razlikuje se od Glucophage prisutnošću drugih pomoćnih komponenti.
Preparat za odloženo oslobađanje sadrži sledeća jedinjenja kao dodatne komponente:
- Karmeloza natrijum.
- Hipromelloza 2910.
- Hipromelloza 2208.
- Mikrokristalna celuloza.
- Magnezijum stearat.
Tablete lijeka uobičajenog perioda djelovanja su bijele boje i imaju bikonveksni okrugli oblik.
Lijek dugog djelovanja ima bijelu boju, a oblik tableta je kapsuliran i bikonveksan. Svaka tableta s jedne strane urezana je brojem 500.
Tablete lijekova su upakovane u blistere od 10, 15 ili 20 komada. Blister se stavlja u kartonsku ambalažu, koja sadrži i upute za upotrebu.
Obje vrste lijekova se prodaju isključivo na recept.
Lijekovi se moraju čuvati na mjestu koje je djeci nedostupno. Temperatura ne bi trebala preći 25 stepeni Celzijusovih. Rok trajanja lijekova je 3 godine.
Nakon roka valjanosti ili kršenja uvjeta skladištenja koje preporuči proizvođač, upotreba lijekova je zabranjena. Takav lijek se mora zbrinuti.
Akcija lijekova
Uzimanje lijekova Glucophage i Glucophage Long pomaže u brzom zaustavljanju simptoma karakterističnih za razvoj hiperglikemijskog stanja u tijelu.
Blagi učinak na tijelo omogućava kontrolu tijeka bolesti i pravovremeno reguliranje sadržaja šećera u tijelu.
Pored glavnog djelovanja, lijek ima niz prednosti, među kojima je glavna korisni učinak na tijelo i mogućnost upotrebe proizvoda za sprječavanje razvoja bolesti povezanih sa radom srca, krvožilnog sustava i bubrega.
Glavne indikacije za upotrebu Glucophagea i Glucophage Long su iste.
Lijekovi se koriste ako pacijent ima:
- dijabetes koji nije ovisan o insulinu, u nedostatku efikasnosti od dijetalne terapije kod odraslih pacijenata,
- gojaznost
- prisutnost dijabetesa tipa 2 kod adolescenata sa pacijentima starijim od 10 godina.
Kontraindikacije za upotrebu lekova su sledeće:
- Prisutnost znakova kome.
- Znakovi razvoja dijabetičke ketoacidoze.
- Poremećaji u radu bubrega.
- Prisutnost u tijelu akutnih tegoba, koje su popraćene pojavom poremećaja u bubrezima, pacijent ima febrilno stanje, razvoj zaraznih patologija, dehidrataciju i razvoj hipoksije.
- Izvođenje operativnih intervencija i ozbiljno ozljeđivanje pacijenata.
- Kršenja i kvarovi u jetri.
- Pojava akutnog trovanja alkoholom kod pacijenta i hronični alkoholizam.
- Pacijent ima znakove razvoja mliječne acidoze.
- Vremenski period je 48 sati prije i 48 nakon pregleda tijela pomoću rendgenskih metoda u kojima se koriste kontrastna sredstva koja sadrže jod.
- Period rađanja deteta.
- Prisutnost preosjetljivosti na komponente lijeka.
- Period dojenja
Ne preporučuje se upotreba lijeka ako je pacijent stariji od 60 godina, kao i oni pacijenti koji imaju povećanu fizičku aktivnost na tijelu.
To je posljedica povećane vjerojatnosti znakova laktacidoze u tijelu.
Upute za upotrebu tableta
Lijek se daje oralno.
Lijek se koristi u kombinaciji i monoterapiji šećerne bolesti tipa 2.
Najčešće, dežurni ljekar započinje propisivanje lijeka s minimalnom dozom od 500 ili 850 mg 2-3 puta dnevno. Lijek treba uzimati odmah nakon jela ili za vrijeme obroka.
Ako je potrebno, moguće je daljnje povećanje doze lijeka. Odluku o povećanju doze koja se koristi za vrijeme liječenja dijabetes melitusa tipa 2 donosi liječnik na temelju individualnih karakteristika pacijenta i podataka dobivenih tijekom pregleda tijela.
Kada se lijek koristi kao pomoćni lijek, doza Glucofagea može doseći 1500-2000 mg dnevno.
Da bi se smanjila vjerojatnost nuspojava, dnevna doza se dijeli na 2-3 doze dnevno. Najveća dopuštena doza lijeka može doseći 3000 mg dnevno. Takvu dnevnu dozu treba podijeliti u tri doze, a vezane su za glavne obroke.
Postepeno povećavanje doze koja se koristi može umanjiti vjerojatnost nuspojava od uzimanja lijeka iz gastrointestinalnog trakta.
Ako pacijent uzima Metformin 500 u dozi od 2000-3000 mg dnevno, može se prebaciti u Glucofage u dozi od 1000 mg dnevno.
Uzimanje lijeka može se kombinovati upotrebom drugih hipoglikemijskih sredstava.
Kada se koristi u toku terapije za dijabetes melitus drugog tipa, lek produženog delovanja, prijem se provodi jednom dnevno. Preporučuje se uzimati Glucofage Long tokom večernjeg konzumiranja hrane.
Upotrebu lijeka treba ispirati s dovoljnom količinom vode.
Dozu lijeka Glucofage Long koristi liječnik pojedinačno, uzimajući u obzir rezultate ispitivanja i karakteristike pacijentovog tijela.
Ako se propusti vrijeme uzimanja lijeka, doziranje se ne smije povećavati, a lijekove treba uzimati u skladu s rasporedom koji preporučuje lekar.
Ako pacijent ne provodi liječenje Metforminom, tada početna doza lijeka treba biti 500 mg jednom dnevno.
Dozvoljeno je povećati doziranje uzeto samo 10-15 dana nakon ispitivanja krvi na glukozu.
Neželjeni efekti kod uzimanja lijekova
Nuspojave koje se razvijaju tijekom uzimanja lijeka mogu se podijeliti u nekoliko skupina, ovisno o učestalosti pojave u tijelu.
Najčešće se opažaju nuspojave probavnog, nervnog, hepatobilijarnog sistema.
Uz to, neželjeni efekti se mogu razviti na dijelu kože i metaboličkim procesima.
Sa strane živčanog sustava često se opaža poremećaj u radu okusnih pupoljaka, pojavljuje se metalik ukus u usnoj šupljini.
Iz probavnog sustava se pojavljuju takve nuspojave poput:
- osjećaj mučnine
- nagon za povraćanjem
- razvoj dijareje,
- pojava bola u trbuhu,
- gubitak apetita.
Najčešće, nuspojave iz gastrointestinalnog trakta pojavljuju se u početnoj fazi terapije, a daljnjom primjenom lijeka nestaju. Kako bi se smanjila vjerojatnost nuspojava, lijek treba uzimati istodobno s hranom ili odmah nakon obroka.
Na dijelu hepatobilijarnog sustava nuspojave se javljaju vrlo rijetko i manifestuju se poremećajima u funkcioniranju jetre. Negativni efekti lijeka nestaju nakon prestanka upotrebe lijeka.
Vrlo rijetko se tijekom terapije alergijske reakcije pojavljuju na površini kože u obliku svrbeža i urtikarije.
Primjena Glucofagea može izazvati pojavu u tijelu metaboličkih poremećaja koji se očituju pojavom znakova laktacidoze kod dijabetesa tipa 2.
Ako se pojave nuspojave, lijek treba prekinuti i liječnika savjetovati promjene.
Znakovi predoziranja lijekovima i interakcija s lijekovima
U slučaju predoziranja Glucofageom kod pacijenta koji boluje od dijabetesa melitusa drugog tipa, pojavljuju se neki karakteristični simptomi.
Predoziranje lijeka nastaje kada se Metformin uzima u dozi od 85 g lijeka. Ova doza prelazi maksimalno dozvoljenih 42,5 puta. S takvim viškom doziranja kod pacijenta se ne razviju znakovi hipoglikemije, već se pojavljuju znakovi laktacidoze.
U slučaju prvih znakova laktacidoze kod pacijenta treba prekinuti terapiju lijekovima i pacijenta odmah hospitalizirati. Nakon hospitalizacije pacijenta treba pregledati kako bi se utvrdila koncentracija laktata i razjasnio dijagnozu.
Kako bi se pacijentovo tijelo laktatovalo riješilo, provodi se postupak hemodijalize. Uporedo s postupkom provodi se i simptomatsko liječenje.
Zabranjena je upotreba lijeka pri provođenju pregleda tijela pomoću sredstava koja sadrže jod.
Ne preporučuje se konzumiranje alkoholnih pića tokom liječenja Glucophageom i Glucophage Long.
Neželjeno je koristiti lijek kada primjenjujete niskokaloričnu dijetu.
Pažljivo je koristiti obje vrste lijekova kada se koriste lijekovi s indirektnim hipoglikemijskim učinkom.
Cijena Glucofage-a, koji ima normalan rok važenja, u prosjeku iznosi 113 rubalja na teritoriji Ruske Federacije, a cijena Glucofage Long-a je u Rusiji 109 rubalja.
Djelovanje lijeka Glucofage detaljno će opisati stručnjak u videu u ovom članku.
Poređenje glukofaga Glucophage Long
Sastav lijekova se malo razlikuje, pa je i opseg primjene isti. Long takođe snižava nivo šećera i poboljšava metabolizam lipida bez uticaja na inzulin. Propisan je i za liječenje i za prevenciju dijabetesa.
Glukofag Long smanjuje nivo šećera i poboljšava metabolizam lipida bez uticaja na inzulin.
Glavna opća karakteristika lijekova je ista aktivna supstanca. Indikacije za upotrebu - šećerna bolest tipa 2, uklj. i gojazni ljudi. U ovom slučaju se mogu prepisati oba lijeka kada fizička aktivnost i dijeta nisu dali željeni rezultat. Oba leka se mogu koristiti zajedno sa insulinom.
Kontraindikacije za upotrebu u oba leka:
- preosjetljivost na aktivnu tvar ili pomoćne komponente:
- laktacidoza
- dijabetička ketoacidoza ili stanje kome ili prekoma,
- teški tok zaraznih bolesti,
- bilo koje patologije u akutnom ili hroničnom obliku, ako postoji rizik od hipoksije,
- jaka dehidracija, uključujući s povraćanjem ili proljevom,
- neke kirurške intervencije i ozljede koje zahtijevaju inzulinsku terapiju.
Ne uzimajte lijek i sa oštećenom funkcijom bubrega ili jetre.
Kontraindikacija za prijem je trudnoća i dojenje, jer efekat lijekova na razvoj ploda nije dobro razumljiv.
Oba su lijeka zabranjena za djecu i adolescente mlađe od 18 godina, bez obzira na prisustvo ili odsustvo bubrežnog zatajenja ili druge patologije.
Koja je razlika između lijekova?
Šećerna bolest tipa 2 je poremećaj metabolizma u tijelu, pri čemu je poremećena probava ćelija u tijelu posebnog hormona zvanog inzulin. Zbog toga dolazi do povećanja koncentracije glukoze u krvi što dovodi do razvoja hiperglikemije. Kako takav dijabetes napreduje, mogu se pojaviti sljedeći poremećaji - potpuni ili djelomični gubitak vida, oštećenje krvnih žila, slabost i mučnina, oslabljeno stvaranje kostiju, pojačano znojenje, pretilost i tako dalje. Za liječenje dijabetesa trebate uzimati posebne lijekove koji koriste višak glukoze i poboljšavaju interakciju tjelesnih stanica sa inzulinom. Također se preporučuje pridržavati posebne prehrane i vježbanja kako biste spriječili nakupljanje viška šećera.
Jedan od najefikasnijih lijekova protiv hiperglikemije su Glucophage i Glucophage Long. Ovaj lijek poboljšava interakciju inzulina sa ćelijama u telu, što dovodi do poboljšane prerade glukoze u organizmu.
Takav tretman pomaže i u normalizaciji metabolizma masti, pa se Glucofage i Glokofage Long mogu koristiti za liječenje pretilosti sa hiperglikemijom. U nekim se slučajevima ovi lijekovi mogu koristiti i za liječenje gojaznosti, koja nije uzrokovana dijabetesom, ali u svakom slučaju, lijek treba dogovoriti s liječnikom koji liječi, jer samoliječenje može biti štetno. Istovremeno, morate shvatiti da su preparati Glucofage i Glucophage Long po svojim medicinskim svojstvima vrlo slični jedni drugima (isti oblik otpuštanja, približno ista doza i tako dalje), međutim postoje male razlike.
Glavna razlika između Glucofage Long je prisutnost dodatnih pomoćnih sastojaka koji utječu na metabolizam i bioraspoloživost lijeka. Glukofag je dizajniran za snažan kratkoročni učinak, zbog kojeg dolazi do brzog snižavanja šećera u krvi, dok se Glucofage pije zbog postizanja dugoročnog učinka na smanjenje glukoze. Propisivanje određenog lijeka ovisi o pojedinačnim karakteristikama tijela da bi povećao nivo efikasnosti terapije. Treba shvatiti da su ovi lijekovi po svojim ključnim parametrima vrlo slični jedni drugima, a primjena određenog lijeka ima sljedeće učinke na tijelo:
- Normalizirati nivo glukoze,
- Poboljšavajući interakciju insulina sa ćelijama tela,
- Normalizacija metabolizma masti i uklanjanje suvišnih masnoća iz tijela,
- Smanjenje koncentracije holesterola u krvi, što pomaže da se izbjegne razvoj bolesti kardiovaskularnog sistema.
Sastav i korisnost
Glukofag i Glucophage Long su vrlo slični sastav, iako postoje određene razlike koje određuju razliku od uzimanja ovog ili onog lijeka. Glavni aktivni sastojak oba lijeka je metformin hidroklorid. Tokom primjene, ova supstanca se u želucu pretvara u metformin. Tada ova supstanca ulazi u creva, gdje se apsorbuje u cirkulacijski sistem.Nakon toga, supstanca ulazi u jetru, gdje usporava sintezu glukoze, što dovodi do smanjenja šećera u krvi. Zbog toga se rad svih sustava unutarnjih organa normalizira, a simptomi šećerne bolesti tipa 2 nestaju. Nažalost, učinak upotrebe metformina je privremen, stoga za liječenje dijabetesa morate piti Glucofage ili Glucofage Long cijeli život. Koncentracija metformina u Glucofage Longu je veća pa je efekat upotrebe ovog lijeka duži.
Glukofag takođe uključuje povidon i neke druge komponente. Povećavaju bioraspoloživost lijeka, što dovodi do brzog smanjenja razine glukoze. Glukofage Long takođe dodatno uključuje celulozu, natrijumove soli i neke druge supstance. Te komponente pomalo usporavaju razgradnju glavne aktivne tvari u stomaku, zato Glucofage Long ima duži terapeutski učinak na tijelo. Da bi se tablete razlikovale jedna od druge, tablete uobičajenog glukofaga prave se okrugle, a glukofag duga je ovalnog oblika. Oba ova lijeka se otpuštaju u blisterima od po 10-20 tableta, a jedna tableta sadrži 500 mg glavne aktivne tvari.
U slučaju produženog unosa Glucofage-a ili Glucophage Long-a, metabolizam masti se normalizira, što je obično narušeno kod dijabetesa tipa 2. Zahvaljujući tome, osoba počinje aktivnije sagorjeti višak kalorija, što dovodi do gubitka kilograma.
Stopa gubitka kilograma ovisi o stupnju razvoja dijabetesa, dobi osobe, individualnim karakteristikama tijela, doziranju lijeka i slično, ali najčešće uz pomoć Glokofage ili Glucofage Long možete gubiti 1-4 kg tjedno.
U nekim slučajevima ovi se lijekovi mogu piti za mršavljenje, čak i ako osoba nema dijabetes. Međutim, to treba učiniti tek nakon savjetovanja s liječnikom koji liječi, jer je u slučaju samoliječenja vjerojatnost liječničke pogreške vrlo velika što može dovesti do poremećaja unutarnjih organa.
Kako piti Glucofage?
Glukofag je dostupan u obliku tableta za gutanje. Trebate piti tablete tokom ili nakon obroka. Da biste uzeli lijek, morate piti puno vode kako tableta ne bi ušla u želudac i ne bi se zaglavila u jednjaku. Doziranje lijeka ovisi o takvim parametrima kao što su stadij razvoja bolesti, starost, pojedinačne karakteristike tijela, biološko stanje jetre i tako dalje. Najčešće se lijek pije u 1-2 tablete i dnevno (500-1.000 mg metformina) u jednakim vremenskim intervalima da bi se osigurao ravnomjeran pad razine glukoze u krvi.
Ako lijek nema željeni terapeutski učinak, tada se njegova doza može povećati za 1,5-3 puta. Istovremeno, osoba odjednom treba piti više od 1.000 mg metformina, a maksimalna dnevna doza je 3.000 mg metformina.
Lijek mogu koristiti i djeca starija od 10 godina pod strogim nadzorom ljekara. Za vrijeme trudnoće i za vrijeme laktacije, lijek se treba koristiti oprezno, a kako bi odredio optimalnu dozu lijeka, liječnik može propisati i dodatna ispitivanja.
Kako piti Glucofage Long?
Glukophage Long je dostupan i u obliku tableta za gutanje. Preporučuje se piti lijek uz obroke 2 puta dnevno (ujutro i naveče). Ne preporučuje se piti lijek prije ili nakon jela, jer to smanjuje terapijska svojstva metformina. Doziranje lijeka ovisi i o mnogim parametrima (pojedinačne karakteristike tijela, stadij razvoja bolesti i tako dalje), međutim najčešće se lijek pije 500 mg svaki dan u prve dvije sedmice, a nakon tog razdoblja doziranje se može povećati za 1,5- 2 puta u slučaju slabog terapeutskog efekta. Glukofag Long se tijelom sporo obrađuje, pa je ovaj lijek kontraindiciran trudnicama, djeci mlađoj od 18 godina i osobama s bubrežnim bolestima.
Zaključak
Da sumiram. Glukofag i Glucophage Long su dva lijeka za liječenje dijabetesa tipa 2 i srodnih bolesti.
Oba lijeka su dostupna u obliku tableta, čiji se prijem mora dogovoriti s liječnikom. Da biste ga uzeli, tabletu trebate staviti u usta i popiti sa puno vode kako se lijek ne bi zaglavio u jednjaku. Također treba imati na umu da je kod šećerne bolesti poremećaj metabolizma lipida narušen, pa stoga u slučaju liječenja Glucofage-om ili Glucofage Long-om možete izgubiti 1-4 kg tjedno, no pijenje ovih lijekova za gubitak kilograma u nedostatku dijabetesa dopušteno je samo u iznimnim slučajevima uz odobrenje liječnika.
Što je bolje - Glucofage ili Glucofage Long?
Metformin (glukofag) ima nuspojave. Javljaju se kod 25% pacijenata s dugotrajnom upotrebom lijeka, a uglavnom su to nepoželjni efekti iz probavnog trakta. U 5-10% slučajeva zbog toga je potrebno otkazati lijek.
Težina nuspojava može se smanjiti, na primjer, ako liječnik promijeni ukupnu dnevnu dozu. Dugo, neželjene reakcije su svedene na minimum.