Vitamini za pacijente s dijabetesom tipa 1 i 2: koristi i štete, nazivi i nijanse upotrebe
Dijabetes se nalazi među prvih deset bolesti koje najčešće uzrokuju smrt. Nažalost, prema statistici, u posljednjoj trećini stoljeća broj oboljelih od dijabetesa povećao se gotovo 4 puta.
Bolest je povezana sa neispravnošću gušterače, koja ili zaustavlja proizvodnju inzulina ili sintetizira inzulin, nesposobna da obavlja svoje funkcije.
Ovaj proteinski hormon igra važnu ulogu u tijelu, ali za dijabetičare je njegova sposobnost snižavanja glukoze u krvi od posebne važnosti. Inzulin je jedan od zupčanika u složenom mehanizmu održavanja ravnoteže između iskorištavanja i sinteze glukoze u krvi.
Zajedno sa hiperglikemijskim hormonima održava ravnotežu, što je potrebno za potpuno funkcionisanje svih telesnih sistema. Nedostatak ovog jednog hipoglikemijskog hormona dovodi do dijabetesa melitusa. Bolest je podeljena u dve vrste.
Dijabetes tipa I razvija se zbog patologije pankreasa.
Dijabetes tipa II povezan je sa smanjenom osjetljivošću tkiva na inzulin. Višak šećera stalno „suši“ tkiva i ćelije dijabetičkog tela, pa prema tome, on puno pije. Dio tečnosti se zadržava u tijelu u obliku edema, ali većina se izlučuje prirodnim putem.
Za bolesnike s dijabetesom karakteristično je učestalo mokrenje. Zajedno s urinom, iz tijela se ne ispiraju samo soli, nego i vodotopljivi vitamini i minerali. Njihov hronični nedostatak mora se nadoknaditi uz pomoć vitaminsko-mineralnih kompleksa.
Koji su vitamini za dijabetes?
Vitamini nisu efikasni za dijabetes. Mnogo veći utjecaj na uspjeh terapijske „kampanje“ daje dijeta sa niskim udjelom ugljikohidrata, fitness vježbe i injekcije inzulina.
Sistematski unos vitamina pomoći će da se popuni njihov nedostatak, ojača organizam i izbjegnu komplikacije bolesti.
Brojna istraživanja pokazala su da kronični nedostatak vitamina i nedostatak određenih elemenata u tragovima značajno povećavaju rizik od razvoja obje vrste dijabetesa. Pravovremeno nadoknađivanje nedostatka ovih komponenti koje su važne za ljude bit će izvrsna prevencija ne samo dijabetesa, već i brojnih drugih bolesti.
Vitamini za dijabetičare
Trenutno je razvijeno stotine vitaminsko-mineralnih kompleksa, čiji „recepti“ uključuju različite kombinacije „sastojaka“.
Dijabetičarima je propisan unos vitamina i minerala u skladu s karakteristikama bolesti, težinom, simptomima, netolerancijom na određene tvari i prisutnošću drugih bolesti.
Vrijedi napomenuti da se za dijabetičare obje vrste preporučuju magnezijum, kalcijum, selen, vitamini E, PP, D i grupe B.
Vitamini B6 (piridoksin) i B1 (tiamin) podržavaju rad nervnog sistema, što može biti oslabljeno i dijabetesom i tokom lečenja. Jedna od posljedica bolesti je stanjivanje i opuštanje zidova krvnih žila.
Proizvodi koji sadrže piridoksin
Uzimanje vitamina C (askorbinske kiseline) pomoći će ojačati tkiva zidova, normalizirati njihovu kontraktilnu funkciju i tonzirati ih. Vitamin H ili biotin podržavaju sve tjelesne sustave u zdravom stanju tijekom nedostatka inzulina, pomaže u smanjenju potrebe za ćelijama i tkivima u ovom hormonu.
Vitamin A (renitol) može da se spasi od jedne od najopasnijih komplikacija dijabetesa - retinopatije, odnosno oštećenja žila očne jabučice, koja često dovodi do sljepoće.
Pacijenti s dijabetesom tipa II imaju kroničnu, neodoljivu žudnju za slatkišima i škrobnom hranom. Posljedica takvih gastronomskih viškova je pretilost.
Mnogi stručnjaci preporučuju borbu protiv problema s viškom kilograma uz pomoć kromova pikolinata.
Ovaj biološki dodatak nije samo sastavni dio sveobuhvatnog tretmana efekata dijabetesa, već se koristi i kao njegova prevencija. Sistematična upotreba vitamina E (derivati tokole) pomaže u smanjenju pritiska, jačanju ćelija, krvnih sudova i mišića.
Vitamin B2 (riboflavin) sudjeluje u većini metaboličkih procesa. Uz polineuropatiju, koja se razvija na pozadini dijabetesa, uzima se alfa-lipoinska kiselina za suzbijanje izraženih simptoma. Vitamin PP (nikotinska kiselina) uključen je u procese oksidacije koji utiču na osjetljivost tkiva na inzulin.
Vitaminsko-mineralne komplekse koji su posebno dizajnirani za dijabetičare djeca mogu uzimati.
Razlika je samo u dozi koju liječnik definitivno mora propisati.
Posebnu pažnju treba obratiti na nedostatak elemenata u tragovima protiv dijabetesa, koji su uključeni u aktivne procese razvoja i rasta djetetovog tijela. Postoje multivitaminski kompleksi koji djecu mogu spasiti od zastoja u razvoju i rahitisa.
Vitamini za djecu obično uključuju kalcijum, jod, cink, željezo, selen i vitamine A, B6, C, D.
Je li dijabetes moguć kalcijum glukonat?
Kalcijum se odnosi na one elemente u tragovima čiji je sistematski unos u organizam od vitalnog značaja za ljude.
Prosečna doza za odraslu osobu je oko 10 mg dnevno.
Manjak kalcijuma prepun je rahitisa, pogoršanja stanja noktiju, zuba i kose, povećane krhkosti kostiju, poremećaja kontrakcije miokarda i živčanih vlakana, pogoršanja zgrušavanja krvi i negativnih promjena u mnogim metaboličkim procesima. Kod dijabetes melitusa apsorpcija kalcijuma u tijelu je poremećena, a element u tragovima se troši „u praznom hodu“.
Kalcijum glukonat je jedan od najefikasnijih mineralnih dodataka propisanom za hipokalcemiju. Uz dijabetes, potrebna je njegova sistematska primjena bolesnicima.
Vrijedi napomenuti da se najčešće hipokalcemija razvija na pozadini šećerne bolesti. Inzulin je uključen u stvaranje kostiju. Kompleksni nedostatak ovog hormona i kalcijuma neizbježno će dovesti do problema sa skeletom, do povećane krhkosti kostiju i osteoporoze.
Istraživanja su pokazala da dijabetičari u dobi između 25 i 35 godina postaju najveća rizična skupina za osteoporozu.
Rizik preloma i dislokacije kod pacijenata sa dijabetesom povećava se s godinama: zdravi ljudi pate upola manje od ove vrste „nesreće“.
Skoro polovica dijabetičara ima probleme s kostima.
Dijabetes se plaši ovog lijeka, poput vatre!
Samo trebate prijaviti ...
Hemijski element s „mjesečevim“ imenom dugo je došao pod vidik mikroskopa u medicinskim laboratorijama.
Ispostavilo se da je „prirodni“ satelit telurum snažan prirodni antioksidans. On aktivno učestvuje u inhibiranju lipidne peroksidacije.
Ova "razgradnja" masti nastaje pod utjecajem slobodnih radikala. Ovaj proces se izgovara nakon "doze" zračenja. Selen štiti ćelije od radikala, učestvuje u procesima stvaranja antitela, sprečava stvaranje malignih tumora i jača imunološki sistem.
Ali za dijabetičare je od velikog značaja još jedno svojstvo hemijskog elementa: njegov nedostatak izaziva patološke promjene u gušterači. Ovo tijelo uključeno je u popis posebno osjetljivih na nedostatak selena, što utiče na njihove performanse i strukturu.
Nakon niza studija dokazano je da hronični nedostatak selena ne samo da inhibira aktivnost gušterače, već dovodi i do nepovratnih posljedica: atrofije i smrti organa.
Poraz otočića Langerhansa s naknadnim kršenjima izlučivanja hormona uzrokovan je nedostatkom selena.
Sa sistematskom primjenom selena, poboljšava sekretno-sekretorna funkcija gušterače. Dolazi do smanjenja šećera u krvi, što u skladu s tim dovodi do smanjenja doze inzulina.
U Francuskoj se sprovode ispitivanja grupe žena i muškaraca već 10 godina. Dokazano je da se kod muškaraca s visokim selenom rizik smanjenja dijabetesa značajno smanjuje.
Magnezijum je jedan od četiri najpopularnija elementa u ljudskom telu.
Gotovo polovina se nalazi u kostima, 1% u krvi, a ostatak u organima i tkivima. Magnezijum je aktivno uključen u gotovo 300 različitih metaboličkih procesa.
Njegova prisutnost obavezna je u svim ćelijama, jer element aktivira molekule adenosin trifosfata, vezujući ga. Ova tvar se smatra glavnim izvorom energije. Magnezijum je uključen u sintezu proteina, regulaciju krvnog pritiska i u metabolizmu ugljikohidrata zajedno sa glukozom i inzulinom.
Pravodobna nadoknada osiromašenih rezervi magnezijuma biće dobra prevencija dijabetesa tipa II.
Hipomagnenezmija može biti uzrokovana nedostatkom inzulina, pa je dijabetičarima važno da dodatno primaju magnezijum, zajedno s vitaminima. Razina ovog elementa u tragovima u krvnoj plazmi u granicama normale čini stanice osjetljivije na inzulin, što je posebno korisno za dijabetičare tipa II.
Manjak magnezijuma dovodi ne samo do bolesti kardiovaskularnog i nervnog sistema.
Ne tako davno objavljeni su rezultati studija na eksperimentalnim životinjama kojima je utvrđeno postojanje veze između magnezijuma i inzulina.
Manjak hemijskog elementa u tijelu uzrokuje smanjenje proizvodnje potonjeg i slabljenje njegovog učinka.
Vitaminski kompleksi
Svi vitaminski preparati se mogu podijeliti u dvije vrste:
Ako ovi potonji imaju „bodovni“ efekat i nadoknađuju nedostatak samo jednog vitamina, onda su prvi pravi „komplet prve pomoći“ u jednoj tableti.
Jednokomponentni suplementi obično se propisuju u slučajevima nedostatka jednog vitamina ili mikroelementa na pozadini opšte „vitaminske“ norme.
Hipervitaminoza je opasna za tijelo, pa nema smisla prekomjerno je zasićivati organskim tvarima i spojevima, dovoljno je da jednostavno popijete jedan od „komponenti“ koji nedostaju.
Multivitaminski kompleksi kombiniraju čitav niz vitamina i minerala. Njihove kompozicije mogu biti potpuno različite. Najčešće se propisuju dijabetičarima. Bolest obično povlači čitav „rep“ komplikacija i poremećaja u radu organizma, prema tome, manjak jedne supstance ne deluje.
Pregled popularnih lekova
Jedan od najpopularnijih lijekova na tržištu vitaminskih i mineralnih kompleksa su dodaci prehrani iz Nutrilite linije. Organizacija zadovoljava zahtjeve potrošača više od 80 godina.
Paleta vitaminskih kompleksa Nutrilayt
Njegovi proizvodi nastaju na temelju biljnih sastojaka koje se uzgajaju na vlastitim organskim farmama. U kompaniji je osnovan Zdravstveni institut koji vrši cjelovita istraživanja i testira najnovija dostignuća.
Postoji i posebna linija proizvoda Nutrilite koja je posebno dizajnirana za dijabetičare. Najpopularniji je Chromium Picolinate plus Nutrilite koji eliminira nedostatak vanadija i kroma u tijelu. Njemačka kompanija Vörwag Pharma proizvodi multivitaminski kompleks Metroformin Richter koji sadrži 11 vitamina i 2 mikroelementa.
Vitamini za dijabetičare u plavoj ambalaži Vervag Pharm
Lijek je razvijen posebno za obje vrste dijabetičara. Uz njih u ljekarnama možete kupiti Doppelgerz Asset, Alphabet Diabetes, Complivit kalcij D3, Complivit Diabetes.
Prije kupovine i uzimanja multivitaminskog kompleksa uvijek se morate posavjetovati sa svojim liječnikom.
Je li moguće predoziranje vitamina?
Hipervitaminoza u svojim posljedicama može biti mnogo opasnija od nedostatka vitamina.
Višak vitamina koji se rastvara u vodi nije strašan za tijelo.
Oni će se na određeno vrijeme uzgajati prirodno. Potpuno drugačija situacija razvila se sa vitaminima rastvorljivim u mastima, koji imaju tendenciju nakupljanja u tijelu.
Hipervitaminoza može izazvati ne samo anemiju, mučninu, svrbež, grčeve, usporen rast, diplopiju, disfunkciju srca, stvaranje soli i narušavanje rada gotovo svih tjelesnih sistema.
Zbog povećanog sadržaja nekih elemenata i vitamina, može izazvati pad koncentracije ili potpuni gubitak drugih, što može dovesti do nepovratnih posljedica.
Upravo zbog hipervitaminoze liječnici ne preporučuju samostalno propisivanje vitaminskih kompleksa.
Šta je hipokalcemija i zašto je opasna?
Ovo je neravnoteža kalcijuma u krvi. Za odraslu osobu smatra se dovoljnim udjelom kalcijuma - od 4,5 do 5, 5 mEq / l. Normalna ravnoteža kalcija ne samo da održava kosti i zube zdravom, već je važna i za pravilno funkcioniranje mišića i živaca. Ako su crijeva i bubrezi u redu, tada će nivo kalcijuma najvjerovatnije biti normalan i zbog dovoljne sekrecije paratireoidnog hormona.
Čimbenici koji najčešće uzrokuju nedostatak kalcijuma u tijelu:
- Manjak vitamina D
- Hronično zatajenje bubrega
- Manjak magnezijuma
- Alkoholizam
- Teški oblici leukemije i bolesti krvi
- Liječenje bisfosfatima, koji se koriste za liječenje osteoporoze
- Neki lijekovi poput diuretika, laksativa, inzulina i glukoze
- Kofein i gazirana pića
Uobičajeni simptomi nedostatka kalcijuma u tijelu:
- Povećana razdražljivost živčano-mišićnog sistema, što se očituje čestim grčevima i grčevima u rukama i nogama
- Umor i peckanje u prstima
- Depresija ili razdražljivost
- Gubitak orijentacije u prostoru
- Srčana palpitacija
- Brzo mokrenje i bol tokom mokrenja
- Bezumno mršavljenje
- Kratkoća daha i bol u grudima
- Upala usana
- Mučnina, nemogućnost jela
- Proliv koji traje duže od dva dana
Koja hrana može uzrokovati nedostatak kalcijuma?
- Životinjski proteini: dijeta sa prevladavanjem crvenog mesa, peradi i jaja obično izaziva metaboličku acidozu što može poremetiti ravnotežu kalcijuma u krvi.
- Natrijum: Kad jedete hranu bogatu soli, kalcijum se ispire mokraćom. Da biste to izbjegli, treba se suzdržati od praktične hrane, konzervirane hrane, brze hrane. Bolje je dodati manje soli prilikom kuhanja, a također, ako je moguće, ne stavljajte šejker soli na sto. Dnevna stopa soli dnevno ne bi trebala preći dva grama.
- Duhan: jedan od najmoćnijih dekalcifikatora, iako nije prehrambeni proizvod, pušači su najosjetljiviji na gubitak kalcijuma, posebno žene starije od četrdeset koje ulaze u menopauzu.
- Slatka gazirana pića: sadrže puno šećera i fosfora u obliku fosforne kiseline. Ovaj mineral u maloj količini je veoma koristan, ali u pićima izaziva suprotne efekte. Kao i meso, može izazvati acidozu.
- Alkohol, kafa i rafinirana hrana (bijeli hljeb, riža, brašno i šećer) također pomažu u uklanjanju kalcija iz tijela.
Štete li mliječni proizvodi na kosti?
Istraživači sa Univerziteta Harvard isključili su mliječne proizvode iz takozvane "prehrambene piramide". Zaključili su da, suprotno uvriježenom mišljenju, ova hrana ometa apsorpciju kalcijuma koja nam je potrebna tijelu.
Mlijeko je potrebno samo novorođenčadi dok doje, kasnije može izazvati oksidaciju krvi i prebaciti acidobazni balans na kiselu stranu.Prekomjerna konzumacija mesa, loša fizička aktivnost, neadekvatna pijaća voda i stres također mogu poremetiti pH ravnotežu.
Kao što je već spomenuto, oksidacija je sinonim za nedostatak kalcijuma, koji tijelo pokušava uravnotežiti uklanjanjem fosfora, koji se u velikim količinama nalazi u kostima (uglavnom se sastoje od ova dva elementa - kalcijuma i fosfora).
Tako će redovitom upotrebom mliječnih proizvoda tijelo polako uklanjati kalcij iz kostiju kako bi uravnotežilo svoju ravnotežu u krvi. To će dovesti do neravnoteže u acidobaznoj ravnoteži, što može uzrokovati: razdražljivost, poteškoće u koncentriranju, hronični umor, povećanu osjetljivost na bolesti, alergije ili infekcije itd.
Šta je šećer?
- Unos šećera
- 10 činjenica o opasnosti šećera
- Najprivlačniji faktor!
Šećer je jedna od najpopularnijih namirnica. Često se koristi kao dodatak u raznim jelima, a ne kao neovisni proizvod. Ljudi gotovo na svakom obroku (ne računajući namjerno odbijanje) konzumiraju šećer. Ovaj prehrambeni proizvod došao je u Evropu prije otprilike 150 godina. Tada je to bilo vrlo skupo i nepristupačno običnim ljudima, prodavalo se ga po težini u ljekarnama.
U početku je šećer bio pravljen isključivo od šećerne trske u čijim se stabljikama nalazi visok sadržaj slatkog soka, pogodnog za proizvodnju ovog slatkog proizvoda. Mnogo kasnije se šećer naučio izvađivati iz šećerne repe. Trenutno se 40% svih šećera na svijetu proizvodi iz repe, a 60% iz šećerne trske. Šećer sadrži čistu saharozu koja se u ljudskom tijelu brzo može podijeliti na glukozu i fruktozu, koji se u tijelo u roku od nekoliko minuta apsorbuju, pa je šećer odličan izvor energije.
Kao što znate, šećer je samo visoko rafinirani probavljivi ugljikohidrat, posebno rafinirani šećer. Ovaj proizvod nema nikakvu biološku vrijednost, s izuzetkom kalorija: 100 grama šećera sadrži 374 kcal.
Unos šećera
Prosječni ruski državljanin pojede oko 100-140 grama šećera u jednom danu. To je oko 1 kg šećera tjedno. Treba napomenuti da u ljudskom tijelu nema potrebe za rafiniranim šećerom.
Istovremeno, primjerice, prosječan američki građanin konzumira 190 grama šećera dnevno, što je više od onoga što konzumiraju ljudi u Rusiji. Postoje podaci iz različitih studija iz Evrope i Azije, koji pokazuju da u tim regijama odrasla osoba u prosjeku konzumira od 70 do 90 grama šećera dnevno. To je primjetno manje nego u Rusiji i Sjedinjenim Državama, ali i dalje prelazi normu, a to je 30-50 grama šećera dnevno. Treba imati na umu da se šećer nalazi u većini namirnica i raznih pića koje sada konzumiraju stanovnici gotovo svih zemalja svijeta.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje ograničenje dnevnog unosa šećera na 5% ukupnog unosa kalorija, što je otprilike 6 žličica šećera (30 grama).
Važno! Treba uzeti u obzir ne samo šećer koji unosite u čaj. Šećer se nalazi u gotovo svim namirnicama! Dobar primjer za vas s desne strane, samo kliknite na sliku za povećanje.
Pronašli ste grešku u tekstu? Odaberite ga i još nekoliko riječi, pritisnite Ctrl + Enter
Šteta za šećer: 10 činjenica
Šećer u prekomjernoj konzumaciji uvelike povećava rizik od razvoja bolesti kardiovaskularnog sistema. Treba napomenuti da je kod ljudi koji se nazivaju slatkozubima, zbog velike potrošnje šećera, njihov metabolizam narušen i imunološki sustav značajno oslabljen (vidi činjenicu 10). Šećer također pridonosi preranom starenju kože i pogoršava njena svojstva, što dovodi do gubitka elastičnosti. Mogu se pojaviti osipi od akni, ten se mijenja.
Nakon što su postali poznati podaci istraživanja, čovjek bi zaista mogao nazvati slatki otrov, jer djeluje na tijelo polako tokom života čovjeka, nanoseći mu značajnu štetu. Ali samo se malo ljudi može odreći ovog proizvoda da bi održalo svoje zdravlje.
Za one koji to ne znaju, potrebno je reći da se u ljudskom tijelu troši ogromna količina kalcijuma koji pomaže u ispiranju minerala iz koštanog tkiva. To može dovesti do razvoja bolesti poput osteoporoze, tj. povećana mogućnost preloma kostiju. Šećer uzrokuje primjetnu štetu zubnom caklinom, a to je već dokazana činjenica, nisu bez razloga roditelji nas uplašili sve od ranog djetinjstva, govoreći: „Ako jedete puno slatkiša, boli vas zub“, u ovim strašnim pričama postoji istina.
Mislim da su mnogi ljudi primijetili da šećer ima tendenciju lijepljenja zuba, na primjer, kada koristite karamelu, komad zaglavljen na zubu i prouzrokuje bol - to znači da je caklina na zubu već oštećena, a kad dođe na oštećeno područje, šećer i dalje "crni" „Slučaj, uništava zub. Šećer povećava i kiselost u ustima, što stvara povoljne uslove za razmnožavanje štetnih bakterija, koje zauzvrat, samo štete zubnoj caklini, uništavajući je. Zubi počinju truliti, boli, a ako se liječenje bolesnih zuba ne započne na vrijeme, posljedice mogu biti vrlo neugodne, uključujući vađenje zuba. Osoba koja je ikada imala ozbiljne stomatološke probleme dobro zna da zubobolja može biti zaista bolna, a ponekad i nepodnošljiva.
1) Šećer izaziva taloženje masti
Mora se podsjetiti da se šećer koji koriste ljudi taloži u jetri kao glikogen. Ako zalihe glikogena u jetri premaše normalnu normu, pojesti se šećer počinje odlagati u obliku masnih zaliha, obično su to područja na bokovima i stomaku. Postoje neki istraživački podaci koji sugeriraju da kada konzumirate šećer zajedno sa masnoćom, apsorpcija drugog u tijelu se poboljšava. Jednostavno rečeno, konzumiranje velikih količina šećera dovodi do pretilosti. Kao što je već spomenuto, šećer je visokokaloričan proizvod koji ne sadrži vitamine, vlakna i minerale.
2) Šećer stvara osjećaj lažne gladi
Naučnici su uspjeli otkriti stanice u ljudskom mozgu koje su odgovorne za kontrolu apetita i mogu izazvati lažni osjećaj gladi. Ako konzumirate hranu sa visokim sadržajem šećera, tada slobodni radikali počinju ometati normalno, normalno funkcioniranje neurona, što na kraju vodi do osjećaja lažne gladi, a to se obično završava prejedanjem i jakom pretilošću.
Postoji još jedan razlog koji može izazvati osjećaj lažne gladi: kada se dogodi nagli porast razine glukoze u tijelu i nakon sličnog oštrog pada, mozgu je potreban hitan završetak manjka glukoze u krvi. Prekomjerna konzumacija šećera obično dovodi do brzog porasta razine inzulina i glukoze u tijelu, a to na kraju dovodi do lažnog osjećaja gladi i prejedanja.
3) Šećer potiče starenje
Prekomjerna potrošnja šećera može uzrokovati da se na koži pojave bore prije vremena, jer se šećer pohranjuje u rezervi u kolagenu kože i na taj način smanjuje njenu elastičnost. Drugi razlog zašto šećer doprinosi starenju je taj što je šećer sposoban da privuče i zadrži slobodne radikale koji ubijaju naše tijelo iznutra.
5) Šećer oduzima organizam vitaminima B grupe
Svi vitamini B skupine (posebno vitamin B1 - tiamin) potrebni su za pravilnu probavu i asimilaciju u tijelu sve hrane koja sadrži šećer i škrob. Bijeli vitamini skupine B ne sadrže vitamine skupine B. Iz tog razloga, tijelo kako bi apsorbiralo bijeli šećer, B vitamine uklanja iz mišića, jetre, bubrega, živaca, želuca, srca, kože, očiju, krvi itd. Postaje jasno da to može dovesti do činjenice da u ljudskom tijelu, tj. u mnogim organima počet će ozbiljan nedostatak vitamina B skupine
Uz pretjeranu konzumaciju šećera, dolazi do velikog "hvatanja" B vitamina u svim organima i sustavima. To zauzvrat može dovesti do pretjerane živčane razdražljivosti, jakog probavnog poremećaja, osjećaja stalnog umora, smanjenog kvaliteta vida, anemije, bolesti mišića i kože, srčanog udara i mnogih drugih neugodnih posljedica.
Sada možemo sa punim pouzdanjem izjaviti da je u 90% slučajeva takva kršenja mogla biti izbjegnuta ako bi se šećer na vrijeme zabranio. Kada dođe do potrošnje ugljikohidrata u njihovom prirodnom obliku, nedostatak vitamina B1 se, u pravilu, ne razvija, jer se tiamin, koji je neophodan za razgradnju škroba ili šećera, nalazi u konzumiranoj hrani. Tiamin je potreban ne samo za rast dobrog apetita, već i za to da procesi probave normalno funkcioniraju.
6) Šećer utiče na srce
Dugo je postojala veza između prekomjerne konzumacije šećera (bijelog) s oštećenom srčanom (srčanom) aktivnošću. Bijeli šećer je dovoljno jak, štoviše negativno utječe na aktivnost srčanog mišića. Može prouzrokovati ozbiljan nedostatak tiamina, a to može dovesti do distrofije tkiva srčanog mišića, a može se razviti i nakupljanje ekstravaskularne tekućine, što u konačnici može dovesti do zastoja srca.
7) Šećer troši rezerve energije
Mnogi ljudi vjeruju da će oni, ako konzumiraju velike količine šećera, imati više energije, jer je šećer u osnovi glavni nosilac energije. Ali da vam kažem istinu, ovo je pogrešno mišljenje iz dva razloga, razgovarajmo o njima.
Prvo, šećer uzrokuje nedostatak tiamina, pa tijelo ne može okončati metabolizam ugljikohidrata, zbog čega se proizvodnja primljene energije ne postiže kao što bi bila da je hrana u potpunosti probavljena. To dovodi do činjenice da osoba ima izražene simptome umora i izrazito smanjenu aktivnost.
Drugo, povišena razina šećera, u pravilu, slijedi nakon smanjenja razine šećera, do kojeg dolazi uslijed brzog povećanja razine inzulina u krvi, što se, pak, događa zbog oštrog povećanja razine šećera. Ovaj začarani krug dovodi do toga da u tijelu dolazi do snižavanja razine šećera mnogo niže od norme. Taj se fenomen naziva napad hipoglikemije koji je praćen sljedećim simptomima: vrtoglavica, apatija, umor, mučnina, jaka razdražljivost i drhtanje ekstremiteta.
8) Šećer je stimulans
Šećer u svojim svojstvima je pravi stimulans. Kada dođe do povećanja šećera u krvi, čovjek osjeća porast aktivnosti, ima stanje blagog uzbuđenja, aktivira se aktivnost simpatičkog nervnog sistema. Iz tog razloga, svi nakon konzumiranja bijelog šećera primjećujemo da se otkucaji srca primjetno povećavaju, dolazi do neznatnog porasta krvnog tlaka, disanje se ubrzava i raste ton autonomnog živčanog sustava u cjelini.
Zbog promjene u biohemiji, koja nije praćena pretjeranim fizičkim akcijama, primljena energija se dugo ne rasipa. Osoba ima osjećaj unutrašnje napetosti. Zato se šećer često naziva "stresnom hranom".
9) Šećer izlučuje kalcijum iz tijela
Šećer u hrani uzrokuje promjenu omjera fosfora i kalcija u krvi, najčešće raste razina kalcijuma, dok nivo fosfora opada. Odnos kalcijuma i fosfora i dalje je pogrešan više od 48 sati nakon konzumiranja šećera.
Zbog činjenice da je omjer kalcijuma i fosfora ozbiljno narušen, tijelo ne može u potpunosti apsorbirati kalcij iz hrane. Najbolje od svega, interakcija kalcijuma i fosfora događa se u omjeru 2,5: 1, a ako se ti omjeri krše i primjetno je više kalcijuma, tada se dodatni kalcij tijelo jednostavno neće iskoristiti i apsorbirati.
Višak kalcijuma će se izlučiti zajedno s urinom, ili može formirati prilično guste naslage u bilo kojem mekom tkivu. Dakle, unos kalcijuma u organizam može biti sasvim dovoljan, ali ako kalcijum dolazi sa šećerom, on će biti beskoristan. Zato želim upozoriti sve da se kalcij u zaslađenom mlijeku ne apsorbira u organizam kako bi trebao, ali zauzvrat, povećava rizik od razvoja bolesti poput rahitisa, kao i drugih bolesti povezanih s nedostatkom kalcija.
Da bi se metabolizam i oksidacija šećera odvijali pravilno, neophodno je prisustvo kalcijuma u tijelu, a zbog činjenice da u šećeru nema minerala, kalcijum se počinje posuđivati izravno iz kostiju. Razlog razvoja bolesti poput osteoporoze, kao i zubnih bolesti i slabljenja kostiju je, naravno, nedostatak kalcijuma u tijelu. Bolest poput rahitisa može biti djelomično posljedica pretjerane konzumacije bijelog šećera.
Što se događa s dijabetesom?
Nažalost, kod dijabetesa proces apsorpcije elementa u crijevu je pristojno poremećen. Zato se djeca koja pate od oba problema često suočavaju sa situacijom u kojoj je njihov rast mnogo manji nego kod ostalih vršnjaka. A može se razviti i bolest poput osteoporoze.
Na osnovu gore navedenog postaje jasno da pacijenti s dijabetesom jednostavno trebaju koristiti različite vrste vitaminskih kompleksa koji su bogati kalcijumom.
Takođe morate osigurati da prehrana takvog pacijenta sadrži hranu koja sadrži ovaj element.
Uz to, preporučljivo je konzumirati vitamin D paralelno, najbolje je odabrati komplekse koji sadrže oba ova elementa. Takve suplemente lako je pronaći u bilo kojoj ljekarni.
Treba napomenuti da se većina komplikacija koje su povezane s nedostatkom kalcijuma događa upravo na pozadini šećerne bolesti.
Zato svi stručnjaci jednoglasno tvrde da bi svaki pacijent koji boluje od dijabetesa trebao redovito, osim testova glukoze u krvi, provjeravati i da li ima problema sa sadržajem drugih korisnih elemenata u tijelu.
Da biste saznali da li ima dovoljno kalcijuma u ljudskom tijelu, trebalo bi da prođete svoj biološki materijal i provedete posebnu laboratorijsku studiju. Nažalost, kod kuće to nije moguće.
Osim ako samo analizirate prisustvo gore navedenih simptoma i na osnovu tih podataka odlučite da li da se obratite stručnjaku radi detaljnog savjeta.
Zašto dijabetičari pate od nedostatka kalcijuma?
Razina šećeraMeneŽeneSagnite svoj šećer ili odaberite spol za preporuke Nivo0,58 Pretraga nije pronađenaPodelite dob muškarcaAge45 PretraživanjeNe pronađenoNavedite dob ženeAge45 TraženjeNije pronađeno
Kao što je već spomenuto, za dijabetičare je važnije od svih ostalih kategorija pacijenata pravilno nadzirati njihovo zdravlje i pravovremeno prepoznati sve probleme s njim. To se odnosi i na borbu protiv bolesti poput osteoporoze.
Ozbiljnost situacije sastoji se u činjenici da u ovoj kategoriji bolesnika pored nedostatka kalcijuma postoje i drugi problemi povezani sa nedostatkom inzulina.
Inzulin ima direktan uticaj na formiranje ljudskog koštanog tkiva.Zbog toga, s obzirom na ukupnost postojećih problema, ovi pacijenti trebaju ozbiljnije pristupiti nadoknadi nedostajuće količine kalcijuma u tijelu.
Ako posebno govorimo o bolesti poput osteoporoze, tada najčešće pogađa dijabetičare u dobi od dvadeset pet do trideset godina, koji od rane dobi uzimaju injekcije umjetnog inzulina. Razlog za to je što je u njihovom tijelu poremećen proces mineralizacije i izravno formiranje samog koštanog tkiva.
Ali također takav problem može biti i za one dijabetičare koji pate od „šećerne bolesti“ drugog tipa. Unatoč činjenici da njihov gušterača proizvodi dovoljnu količinu inzulina, tkiva se veoma loše apsorbira, tako da se njegov nedostatak osjeća i u tijelu.
Prema službenim statistikama, gotovo polovina pacijenata s dijagnozom dijabetes melitusa bilo koje vrste pati od patoloških promjena koje se javljaju u koštanom tkivu.
Upravo iz tog razloga sve je više stručnjaka uvjereno da je bolest poput osteoporoze komplikacija šećerne bolesti koja je u potpunosti podcijenjena uzalud.
Kako se riješiti nedostatka kalcijuma?
Naravno, gotovo svi dijabetičari osjećaju očigledne probleme sa zdravljem, koji su povezani s činjenicom da u njihovom tijelu kalcij nije dovoljan.
Uz sve gore navedene probleme, vjerovatno je da će prije nego i ostali patiti od lomova ili dislokacija. Na primjer, žena u dobi od pedeset godina koja boluje od dijabetesa tipa 2 dvostruko je vjerojatnija da će ostali vršnjaci dobiti prijelom kuka. Ali što se tiče onih pacijenata koji pate od dijabetesa tipa 1, ova je brojka još tužnija, rizik se povećava gotovo sedam puta.
Kako biste spriječili takav razvoj situacija, uvijek se morate sjetiti da je bilo koji dijabetičar jednostavno dužan redovito provjeravati razinu šećera u njegovoj krvi, kao i sve ostale mikro i makroelemente. Doista, zbog oštrih porasta šećera u krvi, moguća je iznenadna nesvjestica i, shodno tome, opasnost je da će, izgubivši svijest, osoba pasti i ozlijediti se, što će uzrokovati lom ili dislokaciju.
Također, pacijenti s dijabetesom mogu jednostavno izgubiti ravnotežu i neuspješno se nasloniti na nešto ili čak zadrhtati i zadobiti tako opasne ozljede.
Ali, naravno, sve ove negativne posljedice možete izbjeći ako blagovremeno počnete uzimati posebne lijekove koji nadoknađuju nedostatak kalcijuma u organizmu.
Ali opet, ovaj ili onaj lijek ne trebate sami propisivati, bolje je vjerovati iskustvu kvalificiranog stručnjaka.
Uloga kalcija za dijabetes
Dijabetičari, kao niko bolji, znaju za probleme kardiovaskularnog sistema, zgrušavanje krvi i eliminaciju kalcijuma iz organizma. Da bi izbjegli takve probleme, oni moraju pravilno jesti i promijeniti svoj uobičajeni način života. Međutim, ponekad to postaje nedovoljno i morate se obratiti kemikalijama koje mogu održavati normalno funkcioniranje pacijenta.
Kalcijum za dijabetičare, načinjen na bazi biološki aktivnog elementa "Tiens", dodatak je prehrani koji se koristi za uklanjanje i sprečavanje gore navedenih problema. Njegov je sastav nevjerovatno širok, ali nećemo ulaziti u detalje, već ćemo detaljno ispitati svojstva ovog lijeka.
Puder "Tiens"
Aditiv u obliku Tiens praha je biološki, jer su osnova proizvodnje kosti goveda tretirane zimolitom, prah bundeve, ekstrakt slada i druge prirodne komponente. Naziva se i dodatkom „antidijabetičkim“ dodacima koji povećava izlučivanje inzulina, poboljšava ukupni tonus tela i nadoknađuje dnevnu potrebu za kalcijumom.
"Tiens" mogu uzimati ljudi koji ne boluju od dijabetesa, ali imaju manjak kalcijuma. U pravilu, nedostatak kalcijuma nastaje zbog neuhranjenosti, čestih i teških fizičkih i mentalnih stresa. Zanimljivo je da, s normalnim glikemijskim indeksom, dodatak prehrani ne snižava ga, ali podržava, a po potrebi nadoknađuje gubitak kalcijuma u tijelu.
Indikacije i kontraindikacije za upotrebu lijeka "Tiens"
Upotreba kalcijuma "Tiens" preporučuje se u takvim slučajevima:
- sa dijabetes melitusom svih vrsta,
- ljudi sa nedostatkom kalcijuma
- pacijenti koji imaju problema sa mišićno-koštanim sistemom (za lomove, osteoporozu, artritis, mišićnu distrofiju),
- povećati proizvodnju inzulina pomoću gušterače,
kao preventivnu mjeru,
U takvim se slučajevima treba uzdržati od uzimanja Tiensa.
- postoji pojedinačna netolerancija na komponente lijeka,
- djeca mlađa od 12 godina
- trudnice i majke tokom dojenja,
- sa fenilketonurijom.
Sjemenke bundeve
Mljeveni u prah. U bioaktivnom suplementu oni obavljaju iznenađujuće mnoge funkcije. Njihova upotreba pomaže u smanjenju edema, normalizaciji radnih procesa krvnih sudova i tjelesnih tkiva i stabilizaciji ćelijske membrane. Zahvaljujući bučinu ulju koji se nalazi u sjemenkama bundeve poboljšava se metabolizam tijela, imunološki sustav jača, krvne žile postaju elastičnije, srčani mišići jačaju, a sadržaj cinka u tijelu se ponovo puni. Bučino ulje blagotvorno deluje na probavne funkcije želuca, poboljšava jetru i žučni mehur, pomaže tijelu da se očisti od toksina i viška soli.
Ekstrakt slada i proteini
Ekstrakt slada, posebno njegov korijen. Ova komponenta "Tiensa" je univerzalni element koji može utjecati na apsolutno sve unutrašnje organe čovjeka i tjelesne sisteme. Njegova je osobitost da je ovaj ekstrakt hipoalergen, antibakterijski, diuretik, anti-sklerotik, zaceljivanje rana. Zahvaljujući bučnom ulju apsorbuju se formacije u obliku tumora, višak kalorija sagorijeva, tako da čovjek može izgubiti suvišne kilograme. Tykveola je preventivno sredstvo za adenom i prostatitis, virus imunodeficijencije, AIDS-a i inhibira napredovanje hepatitisa B.
Prisutnost ovog proteina u sastavu dijetetskog dodatka u prahu pomaže zadržavanju tekućine u tkivima ljudskog tijela.
Šećer negativno utječe na kosti
Da bi apsorbirao rafinirani šećer, tijelo treba potrošiti puno kalcijuma, pa se kalcij s vremenom ispire iz koštanog tkiva.
Ovaj proces pridonosi nastanku osteoporoze, a zbog prorjeđivanja koštanog tkiva povećava se vjerojatnost lomova, u tom slučaju je šteta od šećera u potpunosti opravdana.
Štaviše, šećer izaziva razvoj karijesa. Kada se šećer konzumira u ustima osobe, kiselost raste, to je idealan medij za širenje patogenih bakterija koje oštećuju zubnu caklinu.
Šećeru je zagarantovana preteška težina
Šećer se skladišti u jetri kao glikogen. Ako volumen glikogena prelazi normu, tada se šećer odlaže u tijelu u obliku masti, najčešće na bokovima i trbuhu.
Kao što znate, jedna tvar u ljudskom tijelu može potaknuti apsorpciju druge tvari ili je blokirati. Prema nekim izvještajima, upotreba šećera i masti zajedno - doprinosi debljanju. Može se tvrditi da šećer izaziva gojaznost.
Šećer potiče lažnu glad
Naučnici izvještavaju da u mozgu postoje stanice koje kontroliraju apetit i izazivaju akutni osjećaj gladi. Ako premašite količinu hrane konzumirane s velikom koncentracijom šećera, tada će slobodni radikali ometati rad neurona, što će dovesti do lažnog apetita. To će se zauzvrat izraziti u prejedanju i kasnijoj pretilosti.
Još jedan uzrok lažne gladi može biti porast šećera u krvi. Kada se konzumira, šećer izaziva nagli porast razine glukoze i inzulina, njihovu normu ne treba prekoračiti.
Šećer utječe na stanje kože, pridonoseći starenju
Upotreba šećera bez mjere dovodi do pojave i pogoršanja bora. Činjenica je da se šećer skladišti u kolagenu u rezervi. Kolagen je protein koji čini osnovu vezivnog tkiva kože, smanjujući elastičnost kože.
Šećer je supstanca koja izaziva ovisnost. O tome svjedoče eksperimenti provedeni na laboratorijskim štakorima.
Eksperimenti pokazuju da su promjene u mozgu štakora slične promjenama koje se događaju pod utjecajem nikotina, morfija ili kokaina. Naučnici vjeruju da će ljudski eksperiment pokazati iste rezultate, jer norma ne bi trebala rasti.
Šećer ne dozvoljava tijelu da u potpunosti apsorbuje vitamine B grupe
B vitamini, posebno tiamin ili vitamin B, potrebni su za probavu i asimilaciju namirnica koje sadrže ugljikohidrate, tj. skrob i šećer. Nema bijelog vitamina grupe B u bijelom šećeru. Ovdje su zanimljive točke:
- Da biste asimilirali bijeli šećer, vitamini skupine B moraju se izlučiti iz jetre, živaca, kože, srca, mišića, očiju ili krvi. Zbog toga dolazi do nedostatka vitamina u organima.
- Štaviše, deficit će se povećavati dok osoba to ne nadoknadi, uzimajući hranu bogatu vitaminima ove grupe.
- Prekomjernom konzumacijom šećera, sve više vitamina B počinje napuštati sisteme i organe.
- Osoba počinje patiti od povećane nervne razdražljivosti, slabljenja vida, srčanih udara i anemije.
- Mogu se primijetiti poremećaji kože, umor, kožne i mišićne bolesti, poremećaji probavnog sustava.
Može se sa sigurnošću tvrditi da se veći broj nabrojanih kršenja ne bi pojavio da je zabranjen bijeli rafinirani šećer.
Ako osoba konzumira ugljikohidrate iz prirodnih izvora, tada se neće pojaviti nedostatak vitamina B1, jer je tiamin, koji je potreban za razgradnju škroba i šećera, prirodno prisutan u hrani.
Tiamin je posebno važan za ljudski život, uključen je u procese rasta i u radu probavnog trakta. Osim toga, tiamin pruža dobar apetit i utječe na opće dobro.
Izravna veza između konzumacije bijelog šećera i karakteristika srčane aktivnosti dobro je poznata. Naravno, rafinirani šećer negativno utječe na srčanu aktivnost. Bijeli šećer uzrokuje nedostatak tiamina, što pridonosi distrofiji tkiva srčanog mišića i nakupljanju vanvaskularne tečnosti, što je mučno sa zastojem srca.
Šećer troši energiju
Ljudi pogrešno vjeruju da je šećer glavni izvor energije za tijelo. Na temelju toga je uobičajeno konzumirati velike količine šećera za nadoknadu energije. Ovo je mišljenje pogrešno iz slijedećih razloga:
- Postoji manjak tiamina u šećeru. U kombinaciji s nedostatkom drugih izvora vitamina B1, nemoguće je dovršiti metabolizam ugljikohidrata, što znači da će proizvodnja energije biti nedovoljna: osoba će smanjiti aktivnost i doći će do jakog umora,
- Često, nakon smanjenja razine šećera, slijedi njegovo povećanje. Ovo je uzrokovano naglim porastom inzulina u krvi, što rezultira smanjenjem šećera, i ispod normalnog. Ovde je šteta od šećera neosporna.
Kao rezultat toga, dolazi do napada hipoglikemije, koji karakterišu sledeći simptomi:
- Vrtoglavica
- Umor
- Tremor udova
- Mučnina
- Apatija
- Razdražljivost.
Zašto je šećer stimulans?
Šećer je u osnovi stimulans. Odmah nakon njegove konzumacije osoba prima osjećaj aktivnosti i neku stimulaciju simpatičkog nervnog sistema.
Na pozadini unosa šećera, primjećuje se porast broja srčanih kontrakcija, krvni pritisak lagano raste, tonus autonomnog nervnog sistema i respiratorni ritam, a sve to je šteta koju šećer unosi u tijelo.
Kako ove promjene u biohemiji ne povlače za sobom odgovarajuću tjelesnu aktivnost, energija koja nastaje zbog povećanja tonusa simpatičkog živčanog sustava ne rasipa se i čovjek razvija stanje napetosti. Stoga se šećer naziva i "stresnom hranom".
Esencijalna lista vitamina za dijabetes
Vitamin E (tokoferol) - vrijedan antioksidans, pomaže u sprječavanju mnogih komplikacija šećerne bolesti (katarakte itd.). Pomaže u smanjenju tlaka, blagotvorno utječe na stanje mišića, jača krvne žile, poboljšava stanje kože i štiti stanice od oštećenja.
Vitamin E se nalazi u velikim količinama u povrću i maslacu, jajima, jetri, sadnicama pšenice, mlijeku i mesu.
B vitamini s dijabetesom treba dobiti u dovoljnim količinama. Sadrže 8 vitamina:
- B1 - tiamin
- B2 - riboflavin
- B3 - niacin, nikotinska kiselina (vitamin PP).
- B5 - pantotenska kiselina
- B6 - piridoksin
- B7 - Biotin
- B12 - cijankobalamin
- Voda rastvorljiv vitamin B9 - Folna kiselina
Vitamin B1 sudjeluje u procesima unutarćelijskog metabolizma glukoze, utječe na smanjenje njegove razine u krvi, poboljšava cirkulaciju krvi u tkivima. Korisno za prevenciju dijabetičkih komplikacija - neuropatije, retinopatije i nefropatije.
Vitamin B2 takođe pomaže normalizaciji metabolizma, uključen je u stvaranje crvenih krvnih zrnaca u tijelu. Štiti mrežnicu od negativnih utjecaja UV zračenja, poboljšava vid, pozitivno utječe na stanje sluznice gastrointestinalnog trakta. Riboflamin se nalazi u bademima, gljivama, siru, heljdi, bubrezima i jetri, mesu i jajima.
Vitamin PP (B3) - nikotinska kiselina, koja je važna za procese oksidacije. Prošire male posude, potiče cirkulaciju krvi. Utječe na kardiovaskularni sistem, probavne organe i poboljšava metabolizam holesterola. Sadrži meso, heljdu, jetru i bubrege, pasulj, raženi hljeb.
Vitamin B5 Važan je za normalno funkcionisanje nervnog sistema i nadbubrežne žlijezde, metabolizam, naziva se i "vitaminom protiv stresa". Kada se zagreva, kolabira. Izvori pantotenske kiseline su zobena kaša, mleko, kavijar, grašak, heljda, jetra, srce, pileće meso, žumanjak, cvetača, lešnici.
Vitamin B6 sa dijabetesom je važno uzimati za prevenciju i liječenje poremećaja nervnog sistema. Nedostatak vitamina B6 kod dijabetičara pogoršava osjetljivost tjelesnih stanica na inzulin. Najviše se ovaj vitamin nalazi u pivskom kvascu, pšeničnim mekinjama, jetri, bubrezima, srcu, dinje, kupusu, mlijeku, jajima i govedini.
Biotin (B7) Pomaže u snižavanju šećera u krvi, ima učinak sličan insulinu, sudjeluje u sintezi masnih kiselina i energetskom metabolizmu u tijelu.
Vitamin B12 sudjeluje u metabolizmu masti, proteina i ugljikohidrata. Pozitivno djeluje na nervni sistem i rad jetre. To je profilaksa anemije, poboljšava apetit, povećava energiju, pomaže rast u djece. Poboljšava memoriju, smanjuje razdražljivost.
Folna kiselina (vitamin B9) Neophodna je za normalnu razmjenu nukleinskih kiselina i proteina, sudjeluje u procesima regeneracije tkiva, hematopoeze, potiče prehranu oštećenih tkiva. Naročito je važno da ovaj vitamin dobiju u dovoljnim količinama za trudnice.
VitaminD (kalciferol) To je skupina vitamina koja osigurava normalnu apsorpciju kalcijuma u tijelu, potiče proizvodnju hormona i sudjeluje u metaboličkim procesima. Njegova glavna funkcija je promocija normalnog rasta i razvoja kostiju, prevencija osteoporoze i rahitisa. Blagotvorno deluje na stanje mišića (uključujući srčani mišić), poboljšava otpornost tela na kožne bolesti.
Preporučuje se uzimanje vitamina D zajedno s kalcijumom. Prirodni izvori: mliječni proizvodi, sirovi žumanjak, morski plodovi, riblja jetra, riblje ulje, kopriva, peršun, kavijar, puter.
Vitamini potrebni bolesnicima sa dijabetesom tipa 1 i 2: A, C, E, grupa B, vitamin D, vitamin N.
Minerali potrebni za pacijente sa dijabetesom tipa 1 i 2: selen, cink, hrom, mangan, kalcijum.
Vitamini za oči
Problemi s vidom su čest uzrok invaliditeta kod ljudi koji imaju dijabetes. Kod dijabetičara je sljepilo 25 puta veće nego kod osoba koje nemaju dijabetes.
U složenom liječenju očnih bolesti sa dijabetesom važna je uloga vitaminske terapije, posebno unosa vitamina B skupine (B1, B2, B6, B12, B15) oralno i parenteralno.
Antioksidanti pozitivno utiču na vid. U ranim fazama oštećenja vida primjena tokoferola - vitamina E (1200 mg dnevno) daje pozitivan učinak.
Nazivi vitaminskih kompleksa
Vitaminsko-mineralni kompleks Abeceda Dijabetes: uključivat će 13 vitamina i 9 minerala, organskih kiselina i biljnih ekstrakata.
Lijek je stvoren uzimajući u obzir karakteristike metabolizma kod dijabetičara. Sadrži tvari koje pomažu u sprječavanju komplikacija dijabetesa i poboljšavaju metabolizam glukoze: lipoična i jantarna kiselina, ekstrakti izdanka borovnice, korijena repe i maslačka.
Plan doziranja: 1 tableta za doručak, ručak i večeru (3 tablete dnevno) u trajanju od 1 mjeseca.
Cijena pakiranja 60 tab .: Oko 250 rubalja.
Vitamini za dijabetičare Vervag Pharma(Wörwag Pharma): Sastoji se od 11 vitamina i 2 elementa u tragovima (cink i hrom).
Imaju opće dejstvo jačanja kod dijabetesa tipa 1 i 2, propisano je za prevenciju hipovitaminoze na pozadini dijabetesa.
Kontraindikacije: pojedinačna netolerancija na komponente u sastavu dodataka prehrani.
Raspored doziranja: 1 tableta dnevno, kurs - 1 mesec.
Cijena pakiranja 30 tab. - 260 rubalja., 90 tab. - 540 rub.
Doppelherz® Asset „Vitamini za pacijente sa dijabetesom“: kompleks od 10 vitamina i 4 esencijalna minerala posebno je razvijen za dijabetičare. Dodatak ispravlja metabolizam kod pacijenata s dijabetesom, poboljšavajući opće stanje organizma.
Koristi se za sprečavanje hipovitaminoze i komplikacija (neuropatija, oštećenje sudova mrežnice i bubrega), a koristi se i u kompleksnoj terapiji.
Preporuke za upotrebu: 1 tableta dnevno, uz obrok, pijte s vodom, ne žvakajte. Trajanje kursa - 1 mesec.
Cijena: pakiranje 30 kom. - oko 300 rubalja., pakiranje 60 tab. - 450 rubalja.
Komplivit dijabetes: dodatak prehrani koji sadrži preporučenu dnevnu potrebu za vitaminima (14 kom.), folnom kiselinom i lipoičnom kiselinom. Droga je izvor 4 minerala (cink, magnezijum, hrom i selen.).
Ekstrakt ginka bilobe kao dio aditiva blagotvorno utječe na perifernu cirkulaciju krvi, uključujući pomoć kod dijabetičke mikroangiopatije. Također poboljšava metabolizam i normalizira procese medijatora. Indiciran je niskokaloričnim dijetama.
Uzimanje lijeka: 1 tableta dnevno, uz obroke. Kurs traje -1 mjesec.
Cijena: polimerna limenka (30 tab.) - oko 250 rubalja.
Complivit® Kalcijum D3: povećava gustoću kostiju, pozitivno utječe na stanje zuba, regulira koagulaciju krvi. Lijek je indiciran za ljude koji su na dijeti bez mliječnih proizvoda i za djecu u periodu intenzivnog rasta. Retinol u kompleksu podržava vid, poboljšava stanje sluznice.
Pogodno za dijabetičare, kao sadrži samo umjetna zaslađivača. Alat može povećati šećer u krvi - potreban vam je savjet endokrinologa.
Doziranje: 1 tableta dnevno.
Cijena: 30 tab. - 110 rub., 100 tab. - 350 rub.