Masna infiltracija gušterače: uzroci, simptomi i dijeta
Predlažemo da pročitate članak na temu: "uzroci, simptomi i dijeta zbog gustoće pankreasa uz komentare profesionalaca. Ako želite postaviti pitanje ili napisati komentare, to lako možete učiniti u nastavku, nakon članka. Naš specijalistički endoprinolog će vam definitivno odgovoriti.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Masna infiltracija pankreasa: uzroci, simptomi i liječenja
Masna infiltracija pankreasa usko je povezana s bolešću poput masne hepatoze jetre.
Promjene u staničnoj sastavu gušterače, izražene taloženjem masti, objašnjavaju metaboličkim poremećajima. Masne ćelije zamenjuju umiruće ćelije gušterače - na taj način telo održava fizički integritet žlezde. Najčešće se ova bolest otkriva u sljedećim slučajevima:
- postoji hronični ili akutni pankreatitis
- nepravilnog liječenja upale gušterače,
- zloupotreba alkohola
- neuspjeh prehrane sa dijagnosticiranim pankreatitisom,
- prisutna hepatoza jetre
- opšta pretilost pacijenta,
- genetska predispozicija.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Najčešća pretilost gušterače i hepatoza jetre nalaze se kod starijih osoba. Tako se, na primjer, jetra do 40 godina može samostalno nositi s postojećim opterećenjima, međutim nakon te dobi njezine unutarnje rezerve se istroše.
Početne faze bolesti se ne očituju. Ako se promjene masnog tkiva nalaze u različitim dijelovima gušterače, tada ga ne stisnu i ne narušavaju funkcionalnost te zbog toga mogu dugo vremena proći neopaženo. Blagi umor, suha usta i čirevi na usnoj sluznici mogu biti jedini znakovi početne masne infiltracije.
U daljnjim fazama razvoja bolesti pojavljuju se izraženiji simptomi:
- mučnina, povraćanje, proliv,
- tupi bolovi u pojasu s početkom u desnom hipohondrijumu - istovremeno s pretilošću gušterače, počinje se pojavljivati hepatoza jetre
- nadutost.
U izuzetnim slučajevima, pacijent može započeti gubitak težine, svrbež kože, jake bolove u peritoneumu.
Masna infiltracija gušterače je tajna bolest kod koje se događaju promjene u normalnim tkivima organa i stvaranju vlakana-masnih ćelija.
Uobičajeno je razlikovati 3 stepena gojaznosti gušterače:
- Promjene utječu na ne više od 30% stanica žlijezde.
- Masne ćelije čine 30 do 60% tkiva organa.
- Više od 60% ćelija je masnoća.
Međutim, ova klasifikacija ne određuje težinu bolesti. Prava slika ovisi o lokaciji, kao i gužvi masnih naslaga.
Ultrazvuk gušterače je najpouzdaniji način dijagnosticiranja tjelesne masne infiltracije (lipodistrofija). Promjene ne utječu na oblik i veličinu gušterače. Mijenja se samo njegova ehogenost, što ukazuje na postojeću patologiju.
Propisani tretman postat će najučinkovitiji ako se utvrdi pravi uzrok bolesti i eventualno otkloni. Ako je ovo masna hepatoza jetre, onda je potrebna i njena terapija, na primjer, s Hepatosanom možemo dobiti dobre rezultate. Tako ćete smanjiti opterećenje gušterače i zaustaviti smrt njegovih ćelija.
Liječenje masne infiltracije provodi se na dva načina.:
- konzervativna terapija - koja se temelji na poštivanju štedljive ishrane, odbijanju alkohola, frakcijskoj ishrani u malim obrocima, imenovanju enzima i inzulina,
- hirurška intervencija - koristi se ako postoje promjene u tkivima gušterače na nivou 3 stupnja infiltracije, sastoji se u rezanju dijelova masti iz gušterače, složena je operacija.
Budući da je proces lipodistrofije nepovratan, pacijent je pod stalnim nadzorom dežurnog liječnika uz obavezan pregled dva puta godišnje. To se odnosi na čitavu trbušnu šupljinu, jer pretilost gušterače može izazvati bolesti susjednih organa, na primjer, uzrokujući hepatozu jetre.
Masne promjene u tkivu gušterače mogu dovesti do potpune inhibicije njegovih funkcija - proizvodnje inzulina, glukagona i soka pankreasa. Što lošije ispunjava svoju ulogu u gušterači, veće je opterećenje obližnjih organa i čitavog probavnog sistema.
Gojaznost gušterače usko je povezana sa zdravstvenim stanjem ostalih organa gastrointestinalnog trakta. Na razvoj lipodistrofije gušterače snažno utječe razvijena masna hepatoza jetre, zbog čega će kompleksno liječenje ovih bolesti biti najefikasnije.
Dijeta, odricanje od loših navika i pridržavanje preporuka ljekara - to je ključ za minimiziranje masnih naslaga u gušterači.
Simptomi i tretmani za gojaznost u gušterači
Kod gušterače gušterače, liječenje i simptomi prvenstveno ovise o stadijumu bolesti. Ova je patologija povezana s povećanim, neujednačenim nakupljanjem masnog tkiva, naziva se i lipomatozom, steatozom ili masnom degeneracijom. Štaviše, taj se proces može dogoditi u tkivima bilo kojih organa i sistema.
Kako se očituje zamjena normalnih, zdravih stanica pankreasa masnim, koja šteta nanosi tijelu i koje metode moderne medicine nude za liječenje patologije?
Proces u kojem se zdrave, savršeno funkcionirajuće stanice zamjenjuju masnim ćelijama je nepovratan, tj. izmenjena tkiva nisu podložna involuciji - obrnutoj transformaciji. U većini slučajeva bolest se razvija latentno, tj. bez očiglednih znakova, a dijagnoza se postavlja tokom ultrazvučnog pregleda koji često nije povezan sa ovom bolešću. Degeneracija masti razvija se vrlo sporo, prvi simptomi patologije mogu se pojaviti i nakon 2 godine, ali i nakon desetljeća.
Primarni simptomi se javljaju kada se već promijenila 1/3 gušterače. Nakon toga, simptomi postaju intenzivniji i prate ih razne manifestacije.
Ali bez obzira na raznolikost simptoma, njihovi uzroci se mogu povezati sa 2 značajna poremećaja:
- Neuspjeh funkcija oštećenog organa.
- Stiskanje zdravog tkiva pankreasa i susjednih organa.
Tijekom razvoja patologije zdravih tkiva koje u potpunosti obavljaju svoje funkcije, sve je manje oboljelih koji su se pretvorili u vlaknasto tkivo. Masna hepatoza gušterače negativno utiče na probavni sistem.
Prije svega, stanje pacijenta se pogoršava kada konzumira protein i masnu hranu. Sljedeći znakovi patologije javljaju se:
- mučnina
- bolovi u peritoneumu,
- višak gasa u crevima (naduvavanje),
- osjećaj punoće u stomaku
- brza stolica
- u stolici se pojavljuje masna smjesa i ostale inkluzije.
Gojaznost gušterače dovodi do poremećaja u proizvodnji hormona, kao rezultat toga dolazi do poremećaja u endokrinom sistemu. Najčešće, metabolizam ugljikohidrata pati od takvih promjena, praćenih oštrim povećanjem razine glukoze. Ako se ti procesi ne isprave, tada se pacijentu s vremenom dijagnosticira dijabetes melitus.
Masna vrsta hepatoze gušterače je bolest koja direktno ili indirektno utiče na funkcionisanje čitavog organizma.
Najčešće bolest prati masna infiltracija jetre jer je sve u tijelu međusobno povezano, a patološki procesi se ne razvijaju lokalno.
Na primjer, kada osoba ima pankreatitis, rizici od razvoja dijabetesa su visoki. Kod dijabetičara, degenerativne promjene utječu na gušteraču, a to negativno utječe na jetru, izazivajući promjene u njenim tkivima.
Bol u peritoneumu je znak da je došlo do kršenja u radu gastrointestinalnog trakta. A kod steotoze masti to se često dešava, jer su takve stanice sposobne da se množe prilično aktivno, ispunjavajući veliko područje sobom. Kada se masna infiltracija gušterače pojavi ravnomerno, to stanje obično ne izaziva nikakvu zabrinutost.
Međutim, može doći do pogoršanja situacije kada vlaknaste stanice počnu da stvaraju grupe. Osoba razvije benigni tumor - lipoma. Sama po sebi nije agresivna i ne metastazira u druge organe, prema tome nema opasnosti ni za susjedne organe.
No, komplikacije se ipak pojavljuju kada tumorska formacija raste u veličini i počne pritiskati na žile, živčane završetke i kanale gušterače. To izaziva sljedeće simptome:
Terapijski tretmani steatoze pankreasa
Gojaznost gušterače je prilično teška terapijska svojstva. Obično specijalisti propisuju sveobuhvatan tretman, uključujući:
- poboljšanje kvaliteta života pacijenta,
- uzimanje lijekova
- uklanjanje masnog tkiva operativnim zahvatom.
Ako se stil života popravi na početku patološkog procesa, tada se stanje poboljšava gotovo odmah, a moguće je i bez terapije lijekovima. Smanjenje intenziteta neprijatnih manifestacija lipomatoze može se postići sledećim metodama:
- promjene prehrane
- gubitak težine pacijenta
- odbijanje pijenja alkohola
- povećana fizička aktivnost.
Ne možete zaista računati na uzimanje lijekova, jer oni ne dozvoljavaju liječenje masne infiltracije. Uloga većine njih je samo da smanji neprijatne manifestacije bolesti.
U simptomatskoj terapiji koriste se sljedeći lijekovi:
- Lijekovi s izraženim analgetskim učinkom - Ibuprofen i njegovi analozi: Nurofen, Brufen, Burana, Ibufen, Mig 200 ili 400, Faspik i drugi, kao i Drotaverin (No-shpa).
- Sredstva koja poboljšavaju proces probave: pankreatin, Biozyme, Penzital, Mezim Forte i drugi lijekovi koji sadrže probavne enzime.
- Lijekovi protiv dijareje: Loperamid, Diar, Lopedium, Imodium.
- Lijekovi koji ublažavaju mučninu: Metoklopramid, Perinorm, Cerucal, Metamol.
- Antispazmodici koji uklanjaju crijevne grčeve: mebeverin hidroklorid i strukturni analozi - Mebeverin, Duspatalin, Sparex.
Uz to, pacijent će možda trebati uzimati lijekove koji normaliziraju hormonsku pozadinu, razinu glukoze u krvi kod dijabetesa i osigurati liječenje istodobnih patoloških stanja.
Kad liječnik dijagnosticira masnu hepatozu, procjenjuje stanje pacijenta i propisuje specifičnu terapiju lijekovima na temelju rezultata testova. A budući da bilo koji lijekovi imaju nuspojave i kontraindikacije, treba ih uzimati isključivo pod nadzorom liječnika.
Ako se pacijent obrati specijalistu kada je bolest u poodmakloj fazi, tada najvjerovatnije ne možete bez hirurške intervencije. Operacija ima za cilj uklanjanje lipomatoze, ali to je samo privremena mjera - masno tkivo se zatim zamjenjuje ožiljnim tkivom.
U medicinskoj praksi takav se postupak propisuje prilično rijetko, jer postoje brojne poteškoće u njegovom provođenju i visok rizik od komplikacija. Prema stručnjacima, nije lijek ili operacija, već dijeta za pretilost jetre i gušterače može značajno smanjiti opterećenje na zahvaćeni organ, poboljšavajući cjelokupnu kliničku sliku.
Ako se masni infiltrat nađe u organu, tada mu je potrebno obavezno pražnjenje, jer je sposoban u potpunosti da obavlja svoje funkcije. Ako govorimo o gušterači, tada se treba pridržavati sljedećih osnovnih principa unosa hrane:
- Hrana treba biti frakcijska - 5-6 puta dnevno u malim porcijama.
- Količina masne hrane u ishrani treba biti minimalna.
- Prednost se daje niskokaloričnoj hrani.
Pacijentima koji pate od gojaznosti preporučuje se posebna ishrana prema dijeti tablice br. 5. U tom slučaju je zabranjen niz proizvoda:
- riba, meso, proizvodi od masnoće,
- dimljeno meso, marinade, umaci - majonez, kečap,
- začinjenih ukusa
- proizvodi konzervirani
- masni mliječni proizvodi,
- pržena hrana
- slastičarna i slatka jela.
Preporučljivo je u jelovnik uključiti sljedeća jela:
- povrće - svježe, kuhano ili kuvano na pari,
- supe pripremljene na povrtnom juhu bez mesa sa svježim biljem,
- mliječne supe
- skuti sir s malo masnoće
- sir sa malo masti
- parni omleti,
- povrtne kaše
- ovsena, heljda, kaša od riže i kaše, kao i ove žitarice kao prilog,
- mliječni proizvodi s niskim udjelom masti: jogurt, kefir, jogurt, fermentirano pečeno mlijeko.
Takođe, dijeta podrazumeva smanjenje unosa soli na 6-10 g dnevno. Važan aspekt liječenja kada se formira masni infiltrat je poštivanje normalnog režima pijenja. U prosjeku preporučuje se piti oko 2 litre vode dnevno. Od metoda prerade proizvoda, preferira se parenje, prženje i pečenje u pećnici.
Alternativna medicina, kao i službena medicina, nude različite metode liječenja bolesti poput masne infiltracije pankreasa. Liječenje se temelji na upotrebi ljekovitih biljnih sastojaka.
Biljna medicina nije u mogućnosti spasiti pacijenta od bolesti, ali podržava gušteraču. Sledeći biljni preparati su vrlo efikasni:
- valerijana, hipericum, neven i kopriva,
- smilja, metvica i bokovi ruže,
- stigme, metvica i ulje koromača,
- ljekovito bilje, kopriva, breze i cvjetovi nevena,
- listovi metvice, geranijum, plantain, sjeme koprive i pupoljci breze,
- korijen primroze, medunica, cvjetovi mulleina, list ljubičice i maline,
- cvijeće livadne slatke biljke, sukcesija, plantaža, koren tamjana i maslačak,
- plodovi ptičije trešnje, cvjetovi kamilice, korijen divokoze, calamus i marshmallow.
Infuzije se pripremaju prilično jednostavno - komponente se usitne pomoću miksera ili mlinca za meso, prelijeju kipućom vodom. Najbolje je kuhati takav alat u termosici, tako da se tekućina ulijeva 8-10 sati. Najčešće se infuzije i decokcije uzimaju 3-4 puta dnevno, a prosječno trajanje terapije je 10-12 tjedana. Nakon dvotjedne pauze, unos infuzije može se nastaviti prema ranije korišćenoj šemi.
Prednost biljne medicine je mogućnost upotrebe dekocija i infuzija u kombinaciji s drugim lijekovima. Ali prvo, bolje je da se posavetujete sa svojim lekarom.
Kako se liječi gojaznost pankreasa? Kako prepoznati simptome i propisati pravilnu prehranu za hepatozu, infiltraciju ili involuciju masti? Šta je ta bolest
Ako je metabolički proces u tijelu uzrokovan prekomjernom težinom, zloupotrebom alkohola ili istodobnom dijagnozom akutnog ili kroničnog pankreatitisa, stanični sastav organa podliježe promjenama.
U organima pacijenta odvija se nepovratan proces nakupljanja masti i izbacivanje zdravih ćelija iz tkiva. Infiltracija gušterače je bolest koja se javlja bez izraženih simptoma, žlijezda se ne mijenja u veličini, konture su joj ujednačene, što otežava otkrivanje bolesti čak i ultrazvukom.
Dugo je utvrditi početni stadij infiltracije problematično, ali još uvijek moguće posrednim znakovima:
- umor,
- stalno formirana suha usta
- stvaranje malih čireva u usnoj šupljini.
Ako se liječenje ne započne pravovremeno u prvoj fazi, simptomi se pogoršavaju i pacijenti razvijaju:
- česte pojave mučnina i povraćanja,
- nadimanje, proliv,
- tupa bol u pojasu koja počinje u regiji desnog hipohondrija,
- oštar bezrazložan gubitak kilograma,
- svrbež kože
- periodične boli u peritoneumu.
Masna infiltracija gušterače je bolest koja se odvija potajno, a karakterizira je stvaranje vlaknastih masnih ćelija u tijelu i zahtijeva kompleksno liječenje.
Odlaganje s početkom izlječenja patologije je neprihvatljivo, jer zapostavljeni oblik pretilosti unutarnjih organa može dovesti do pacijentovog oštećenja. „Suzbiti bolest na početku, prekasno je za razmišljanje o lekovima kada se bolest već korenom vratila iz dugog kašnjenja“ (Ovid).
Efikasan tretman za pretilost gušterače uključuje planirane akcije složene terapije u sljedećim područjima:
- identifikacija i otklanjanje uzroka odstupanja od norme,
- zaštita i liječenje gušterače primjenom lijekova,
- upotreba biljnih pripravaka i vitaminskog kompleksa,
- promjene prehrane, stroga dijeta,
- fizičke vježbe, vježbe disanja, sportski način života.
Ako su se već dogodile transformacije u tkivima gušterače, što je rezultiralo zamjenom više od 60% zdravih stanica masnim stanicama, postoji potreba za hirurškom intervencijom koja se sastoji u uklanjanju masnih segmenata iz žlijezde.
U svakom pojedinačnom slučaju ljekari propisuju tretman koji je prikladan za određenog pacijenta, na osnovu rezultata testova i stepena infiltracije. Provedba svih preporuka najmanje dva mjeseca, prelazak na zdravu prehranu i potpuno odbacivanje zabranjene hrane, alkohola i drugih loših navika, sve to vodi pozitivnom rezultatu.
Dijeta u liječenju gojaznosti gušterače
Strogo pridržavanje pravilne prehrane za pankreasnu bolest pomaže zaustavljanju infiltracije, vraćanju zdravlja organa i sprečavanju daljnjeg razvoja bolesti. Dijeta treba biti dizajnirana tako da izbjegne preopterećenje gušterače. Hrana koja može izazvati upalu i usporiti probavu isključena je iz jelovnika. Alkohol, slatka, začinjena, masna i slana kategorično su nedodirljiva jela s takvom bolešću, čija upotreba može pogoršati bolest.
Obroci se preporučuju često, ali u malim količinama, a dijeta treba biti dizajnirana tako da interval između obroka bude najmanje dva sata. Uz to, pacijentu je preporučljivo piti oko 3 litre tekućine dnevno, takva količina pomoći će očistiti organizam i poboljšati liječenje organa.
Lista dozvoljenih pića uključuje:
- mliječni proizvodi: kefir, jogurt, acidofilno mlijeko, obrani jogurti, mineralna voda magnezijum sulfata,
- ljekovite dekocije ljekovitog bilja (neven, širok šipak, smilja, pelin).
Zanemarivanje savjeta liječnika i potpuno zasnivanje tretmana na savjetima prijatelja ili narodnih recepata nikako nije dopušteno, no razborita upotreba vremena testiranih sredstava i pravilna kombinacija istih nakon savjetovanja sa stručnjakom koji liječi često dovode do bržeg oporavka. "Lekar leči, ali priroda leči!" (Hipokrat).
Dakle, pri akutnim napadima bola komprimiranje iz jogurta na područje stomaka pomaže ublažavanju upale kako bi se poboljšalo zdravlje organizma, pijte zobene pahuljice od mlijeka, jeli tekući herkulovski kašalj, uzimali infuziju ružičaste rodiole, decoction aspen ili decoction gorkog pelina i irisa. Prilikom uvođenja biljnih pripravaka i metoda alternativne medicine u prehranu, vrijedi zapamtiti da ne postoji idealna panaceja za sve bolesti i u svakom se slučaju bolest mora liječiti strogo prema individualnoj shemi, na temelju karakteristika tijela i strogo se pridržavajući medicinskih preporuka.
Masna infiltracija pankreasa i pretilost u pankreatitisu
Bez obzira na to u kojem organu je gojaznost nastala, to narušava njegovu normalnu aktivnost. Gušterača nije izuzetak, u ćelijama čije inkluzije masti počinju se nagomilavati, premještajući normalne strukture i ometajući rad preostalih. Masna infiltracija pankreasa ukazuje na metaboličke poremećaje.
Najčešće se s takvom dijagnozom suočavaju pacijenti koji su razvili akutni ili hronični pankreatitis zbog zloupotrebe alkohola, posebno za osobe sa viškom kilograma. U pravilu se u takvim slučajevima masna infiltracija pankreasa istovremeno kombinira sa infiltracijom jetre. U ovom slučaju, sama žlijezda tijekom ultrazvuka nije promijenjena u veličini ili malo povećana, ima apsolutno ravnomjerne konture, njeni kanali se ne šire.
Kako se nijedan proces koji se odvija u ljudskom tijelu ne može odvijati odvojeno, vrijedno je razmotriti da svaka zanemarena bolest može izazvati krajnje neugodne posljedice. Dakle, bolest pankreatitisa vrlo često izaziva dijabetes, što zauzvrat može dovesti do degeneracije žlijezde kod ljudi s prekomjernom težinom. Takva odstupanja, opet, ne počinju lokalno - otkrivaju se zbog pojave karakterističnih promjena u ljudskoj jetri.
Najčešće se dolazi do nepravilnog lečenja ili loše prehrane kod pacijenata sa hroničnim pankreatitisom. Naravno, sve postojeće negativne posljedice mnogo su puta jače na pozadini pretilosti koju pacijent ima. Ovu promjenu gušterače objašnjava prilično jednostavno: kao posljedica kvara prirodna tkiva žlijezde zamjenjuju se žarišta masnoće i taj je proces nepovratan.
Usput, takva infiltracija ne nastaje uvijek na pozadini upalne bolesti, i obrnuto - upalni proces u gušterači nije uvijek vodeći do degeneracije u svakom slučaju. Najčešće se osobe s genetskom predispozicijom, prekomjerna tjelesna težina i stariji pacijenti podvrgavaju takvim promjenama, stoga bi liječnik trebao obratiti posebnu pažnju na te kategorije.
U većini slučajeva gojaznost gušterače prati masna jetra, jer je tijelo međusobno povezan sistem i ne može se jedan proces lokalno odvijati u njemu. Na primjer, pankreatitis često izaziva dijabetes melitus, koji izaziva degeneraciju pankreasa, a to, pak, utječe na jetru, prouzrokujući karakteristične promjene u njoj. Mora se razumjeti da je pretilost jetre i gušterače nepovratan proces. Zbog toga, specijalista uzima pacijenta pod kontrolu i provodi njegov redovni pregled i liječenje - 2 puta godišnje. Dijeta postaje sastavni dio života pacijenta zbog prevencije recidiva, jer su visoki nivo masnoće u hrani, slaba tjelesna aktivnost i intoksikacije glavni provokatori razvoja bolesti.
Gojaznost gušterače najčešće se razvija kod pacijenata sa hroničnim ili akutnim pankreatitisom zbog prekomerne težine i ovisnika o alkoholu. Štaviše, na ultrazvučnom pregledu vrlo je teško prepoznati bolest, jer je organ u pravilu blago uvećan i ima glatke konture, a kanali imaju normalne parametre. No, praksa pokazuje da se pretilost gušterače najčešće razvija kod pacijenata s pankreatitisom, kojima je propisan neodgovarajući tretman i krše prehranu. Ali treba napomenuti da gojaznost nije uvijek posljedica pankreatitisa (i obratno, pankreatitis nije uvijek rezultat pretilosti). Važniju ulogu u ovom slučaju igra genetska predispozicija, senilna dob i prekomjerna težina. Ljekari bi trebali obratiti pažnju na ove kategorije ljudi i redovno ih obavljati.
Uz pretilost gušterače, bolest se može pojaviti dovoljno dugo bez manifestacija. Taj efekat nastaje zbog činjenice da se masno tkivo u malim predjelima nalazi na različitim dijelovima tijela. Odnosno, žarišta ne krše funkcionalnost gušterače kao cjeline, ne cijepaju kanal i parenhim. U ovoj fazi mogući su brzi umor, pojava sitnih čireva na usnoj sluznici i suha usta. Masni pankreas može se slučajno otkriti ultrazvukom. Sam pacijent ne izražava zdravstvene pritužbe. Bolest se istroši i polako napreduje. Daljnje izraženi simptomi pojavljuju se: tupi pojasni bolovi u desnom hipohondriju, nadutost, mučnina, proliv i povraćanje. U nekim slučajevima simptomi su izraženi: pacijent gubi na težini, manifestira se hepatitis, jaka bol se pokazuje u trbuhu, koža je svrbež.
Liječenje gojaznosti i masne infiltracije pankreasa
Gojaznost gušterače i masna infiltracija leče sveobuhvatno u četiri smera:
- rješavanje uzroka patologije,
- liječenje patologije lijekovima, koji uglavnom štite gušteraču,
- uzimanje vitamina i tradicionalne medicine (na primjer, prikupljanje bubrega),
- tjelesna aktivnost i dijeta.
Specijalista bira tretman pojedinačno, u skladu sa specifičnom kliničkom slikom i istorijom. Proces je prilično dugotrajan - najmanje 2 mjeseca. Ishrana bi trebala uključivati biljna ulja s nemasnim kiselinama ne biljnog porijekla. Uz paralelni razvoj dijabetesa na pozadini pretilosti, potrebno je ograničiti unos ugljikohidrata. Po završetku tečaja terapije, bez prestanka, provodi se biohemijski test krvi i ultrazvuk cijelog peritoneuma. Budući da je ova bolest posljedica metaboličkih poremećaja u tijelu, tečajeve terapije potrebno je provoditi 2 puta godišnje.
Dijeta je suštinski atribut liječenja i sprečavanja gojaznosti gušterače. Dijeta je sastavljena od principa minimiziranja hrane koja može povećati upalu i usporiti probavu. Prije svega, isključeni su alkohol, masna, začinjena, slana i slatka hrana. Pacijent treba jesti često i u malim porcijama. Ekstremni obrok treba izvesti 2 sata prije spavanja. Pacijent bi trebao razumjeti da nakon jela nikada ne smije ići u krevet. Dijeta za pretilost gušterače uključuje pijenje puno vode - najmanje 3 litre tekućine dnevno. Bolje je koristiti mineralnu magnezijum-sulfatnu vodu, vodu iz bunara ili izvorišta. Preporučuju se i dekoracije pelina, ružinog kuka, nevena i smilja. Primijećeno je da mliječni proizvodi s malo masti imaju pozitivan učinak. U svakom slučaju dijetu sastavlja liječnik pojedinačno za svakog pacijenta.
Steatoza pankreasa: karakteristike tijeka i dijagnoze
Degeneracija lipidnih ćelija (zdravih) u obolele (masne) ćelije naziva se steatoza pankreasa. Patologija se također naziva i masna lipomatoza ili masna infiltracija. Dugo vreme, čovek može da živi sa difuznim promenama i ni ne razmišlja o onome što ima. Bolest se razvija asimptomatski, a u međuvremenu zdrave stanice lipida umiru. Steatoza se može javiti ako osoba previše zlostavlja junk food, takođe, nasljednost i faktori okoline mogu uzrokovati difuzno uništavanje stanica.
Mrtve ćelije postepeno se zamjenjuju difuznim elementima dobivenim kao rezultat pojačanog rada imunološkog sistema. Kao rezultat toga, oblik žlijezde ostaje isti, ali postepeno gubi početne funkcije. Ako ne započnete s liječenjem na vrijeme, tada tijelo može potpuno prestati svoj rad, a tijelo će imati nepovratne posljedice.
U gastroenterologiji postoji sljedeća klasifikacija difuznih promjena:
- Ovisno o uzročnim pokazateljima, razlikuju se primarna i sekundarna steatoza. Primarna se javlja u periodu intrauterinog razvoja, je kongenitalni oblik difuzne steatoze, a sekundarna nastaje kao posledica komplikacija koje nastaju nakon bolesti,
- Ovisno o vrsti steatoze, izlučuju se alkoholna lipomatoza (koja se očituje kod ljudi koji pate od ovisnosti o alkoholu) i bezalkoholna (manifestuje se kod osoba s dijabetesom i pretilih).
- Na ljestvici lezije razlikuje se žarišna infiltracija (neki dijelovi organa su pogođeni) i difuzna (na čitav organ utječu masne lezije),
- Prema stepenu zanemarenosti razlikuju se pretilost sa malim i velikim kapi. U prvom slučaju patološki procesi već teku, ali hepatociti žlijezde još nisu oštećeni. Sa složenijom gojaznošću organ je toliko oštećen da pokreće nekrotični proces propadanja ćelije (nekroze),
- Takođe, difuzne komplikacije mogu biti nasledne, koje se prenose na pacijenta od roditelja, i stečene su.
Čimbenici koji utječu na razvoj infiltracije pankreasa
Gastroenterolozi utvrđuju sljedeće uzroke difuznih komplikacija gušterače:
- Prekomjerna konzumacija alkoholnih pića koja može, u malim dozama, pokrenuti proces zamjene masti zdravih stanica. Takođe nikotin, pušenje narkomana i cijevi štetno utječu na zdravlje,
- Nepravilna prehrana, prekomjerna konzumacija masne, pržene i slane hrane. Obilje ugljikohidrata dovodi do toga da željezo ne podnosi opterećenje i prestaje da ispunjava svoje funkcije tj.
- Parenteralna prehrana, kao rezultat gvožđa, slabi i gubi otpornost. Može se pojaviti kada se pacijent, nakon operacije, nahrani intravenskim fiziološkim otopinama,
- Bolesti gastrointestinalnog trakta: žučna kamenačka bolest, pankreatitis, holecistitis,
- Operacije na probavnom traktu. Najčešće se steatoza može javiti nakon intervencije na crevima,
- Manje je čest razvoj ove patologije nakon intoksikacije lijekovima i opojnim tvarima.
Važno je zapamtiti! Najčešće se difuzne komplikacije pankreasa javljaju kod muškaraca starijih od 50 godina i kod žena starijih od 60 godina. Ograničite se od konzumiranja alkohola i jedenja masne hrane!
Steatoza je spora i asimptomatska. Osoba može osjetiti bol ispod lijevog rebra ili laganu mučninu samo kada masno tkivo zauzima otprilike 30% veličine cijele žlijezde.
Simptomi steatoze:
- Prvi znakovi mogu uključivati napuhanost, žgaravicu, proliv i alergije na onu hranu koja ranije nije uzrokovala nelagodu,
- Nakon jela javlja se bol u levom hipohondriju ili u celoj trbušnoj šupljini,
- Ukus gorčine u ustima
- Znatan pad imuniteta, nelagodnost,
- Konstantni umor
- Mučnina
- Smanjen apetit
- Pojava žutog tona na koži, kao i upala na koži i osip (znak brzog napredovanja patologije).
Važno! Infiltracija je asimptomatska, ali treba biti pažljiv na svoje zdravlje i obratiti pažnju na prve znake promene organizma!
Ako naiđete na znakove razvoja bolesti, hitno se obratite gastroenterologu. Za početnu fazu dijagnoze potrebna je anketa pacijenta: ishrana, učestalost konzumiranja alkohola, nasljednost, znakovi lošeg stanja. Nakon prikupljanja anamneze, liječnik će vas poslati na dijagnostičke postupke:
- Ultrazvuk gušterače i kanala za utvrđivanje nivoa ehogenosti sumnjivih područja,
- Opća analiza krvi i urina. S razvojem lipomatoze pankreasa u krvi povećava se nivo alfa-amilaze, što ukazuje na razvoj patologije tj.
- CT ili MRI, koji pomaže u ispitivanju pogođenih područja, kao i da se isključi razvoj raka, moguće sa steatozom,
- Kontrastna angiografija. Uz pomoć kontrasta, specijalist detaljno pregleda svaku posudu pogođenog organa.
Važno! Kako bi se spriječio razvoj teškog oblika infiltracije žlijezde, potrebno je svake godine podvrći ultrazvuk abdomena, ovo je najpristupačnija dijagnostička metoda!
Kvalifikovana pomoć prilikom prvog znaka infiltracije potrebna je svakoj osobi. Ako se ne pruža pacijentu, onda su moguće ozbiljne posljedice za tijelo u cjelini. Obrada masnih ćelija nije moguće obrnuti, ali njihov se razvoj može zaustaviti. Pogođena područja više se neće oporaviti nikakvim tretmanom. Ali, ako masno tkivo raste, tada može doći do ciroze jetre ili stagnacije žuči, što može biti fatalno.
Postoji konzervativni i hirurški tretman difuznih promjena organa.
Konzervativna metoda je jednostavnija, koristi se u cilju otklanjanja primarnih znakova bolesti gušterače, kao i za kontrolu pretilosti. Koristi se ako se masno tkivo opaža na izoliranim mjestima, ne vrši pritisak na sekretorne tokove, masne formacije nisu zajedno, ali su razbacane po tijelu. Konzervativnom metodom liječenja, pacijentu se dodjeljuje dijetalna tablica br. 8 ili br. 5. Uz medicinski tretman, važno je iz tijela ukloniti klorovodičnu kiselinu i masti nakupljene u crijevima, u tu svrhu su propisani lijekovi.
Ako konzervativni tretman ne pomogne, masne ćelije i dalje zamjenjuju zdrave, ili se pacijent prekasno obratio za pomoć, tada se propisuje kirurško liječenje. Hirurška operacija se izvodi ako:
- Bolesne ćelije su toliko velike da pritiskaju na susjedne organe i ometaju pravilno funkcionisanje,
- Ekstenzivna lezija.
Izvodi se šupljina ili endoskopska operacija. No, u posljednje vrijeme hirurzi se sve više okreću abdominalnoj operaciji zbog dugog oporavka pacijenta, i mogućih komplikacija.
Uz difuznu promjenu žlijezde, ljekari najprije propisuju dijetu koja traje najmanje tri mjeseca. Glavni principi i postulati prehrane:
- Jesti male obroke, nekoliko puta dnevno, nakon 19:00 h. Jelo se ne preporučuje. Unos kalorija ne bi trebalo da pređe 2800 kcal. dnevno
- Zabranjeno je jesti brze ugljikohidrate: šećer, pekarski proizvodi, dimljena i pržena hrana,
- Ograničenje unosa soli,
- Zabrana prestanka konzumiranja alkohola i pušenja.
- Preporučuje se upotreba namirnica koje su lako probavljive i tijelo će dobiti sve potrebne hranjive sastojke: žitarice (heljda, riža, zob), sojino mlijeko, nemasni sir, kefir, riba u paru, govedina, puno zelje, povrće i voće.
Važno je zapamtiti! Za vrijeme i nakon dijeta ukazuje se na tjelesnu aktivnost pacijenta.Da biste spriječili difuzne promjene, preporučuje se: normalizirati metabolizam, smršati, pridržavati se dijeta, ne jesti štetnu hranu, više se opustiti na svježem zraku.
Važan video: učinkovitost dijeta br. 5 za difuzne masne promjene gušterače
Dobrov, A. Dijabetes - nije problem / A. Dobrov. - M .: Kuća knjiga (Minsk), 2010. - 166 str.
John F. F. Lakecock Osnove endokrinologije / John F. Lakecock, Peter G. Weiss. - M .: Medicina, 2016. - 516 str.
Astamirova, H. Alternativni tretmani za dijabetes. Istina i fikcija / Kh. Astamirova, M. Akhmanov. - M .: Vektor, 2010. - 160 str.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.
Masne naslage u gušterači i jetri
Gojaznost gušterače gotovo uvijek prati masna jetra. To je zbog činjenice da je ljudsko tijelo cijeli sustav u kojem su apsolutno svi procesi međusobno povezani i nijedan od njih ne može sam proći.
Ako smatramo pankreatitisom, on često postaje uzrok dijabetesa melitusa i smrti stanica pankreasa. Ovaj organ utiče na jetru i dovodi do određenih promjena u njoj, a napredak bolesti može otići toliko daleko da je potrebno uklanjanje gušterače.
Važno je razumjeti da je pretilost ovih vitalnih organa potpuno nepovratan proces. Iz tog razloga, lekar treba da preuzme takvog pacijenta pod budnim nadzorom, obavljajući njegov pregled dva puta godišnje.
Uz to, dijeta mora bez zadrške biti prisutna u životu bolesne osobe. Pravilna prehrana postaje ključ za sprečavanje recidiva zbog isključenja masne hrane.
Simptomi infiltracije
Gojaznost gušterače ne daje nikakve simptome, jer postoji raspored masnog tkiva na različitim delovima tela, i na malim predelima. Nastali žarišta nisu u mogućnosti da poremete funkciju žlijezde, ne dovode do kompresije kanala i parenhima. Jedino što može smetati pacijentu:
- umor,
- pojava sitnih čireva na usnoj sluznici,
- suha usta.
Masna žlijezda može se dijagnosticirati samo ultrazvukom.
Bolest se briše i karakterizira je sporo napredovanje. U sljedećim fazama već postoje jasniji znakovi masne infiltracije:
- tupa bol u pojasu, posebno ispod desnog rebra,
- mučnina
- proliv
- prekomjerno stvaranje plina,
- gagging.
U posebno ozbiljnim slučajevima mogu postojati:
- gubitak težine pacijenta
- razvoj hepatitisa
- bolovi u trbuhu
- koža može biti vrlo svrbežna.
Masnu infiltraciju i gojaznost treba tretirati u kombinaciji. Ovaj postupak omogućava četiri oblasti lečenja bolesti:
- oslobađanje preduvjeta patologije,
- liječenje lijekovima,
- uzimanje vitaminskih kompleksa i lijekova na osnovu recepata tradicionalne medicine,
- posebna prehrana i fizička aktivnost.
U svakom će slučaju tretman biti odabran pojedinačno, u skladu sa slikom tijeka bolesti i njene povijesti. U pravilu oporavak traje duže od 2 mjeseca.
Načela prehrane za bolesti
Kad je masna infiltracija važno jesti na takav način da ne opterećujete gušteraču, ovo je ujedno i vrsta liječenja. Posebna dijeta treba da uključuje biljna ulja, kao i nemasne kiseline.Ako se dijabetes paralelno razvija, što može dovesti do komplikacija poput dijabetičke retinopatije, važno je ograničiti uporabu namirnica bogate jednostavnim ugljikohidratima koji štetno utječu na zdravlje.
Nakon završetka kursa liječenja potrebno je darivati krv biohemijom i obaviti ultrazvuk svih trbušnih organa. Zbog činjenice da je ta bolest posljedica poremećaja metabolizma, važno je dva puta godišnje pohađati tečajeve liječenja.
Ako se pridržavate pravilne prehrane, ovo će biti ključ za oporavak i bit će izvrsna prevencija pretilosti gušterače, u kombinaciji, kombiniranje liječenja i prehrane. Dijeta se temelji na činjenici da hranu koja pojačava upalni proces i usporava probavu treba svesti na najmanju moguću mjeru. Uz to, važno je ograničiti se u potrošnji:
- alkoholna pića
- slatka hrana i peciva,
- masna hrana
- začinjeno i slano.
Bolesna osoba treba da jede u malim porcijama i ne preskače obroke. Posljednji put kada trebate jesti, barem 2 sata prije namjeravanog odlaska na spavanje. Uvijek je važno zapamtiti da je odmah nakon jela zabranjeno odlaziti u krevet, jer će to prouzrokovati probavne probleme i još više će opteretiti gušteraču.
Dijeta za pretilost gušterače uključuje prilično veliku količinu pića. Konkretno, radi se o najmanje 3 litre čiste vode. Najbolje je koristiti posebnu ljekovitu vodu, na primjer, mineralni magnezijum-sulfat. Možete uključiti i dekocije iz ljekovitih biljaka:
Fermentirani mliječni proizvodi dobro djeluju na stanje gušterače.
Dijetu i njene principe treba pripremiti liječnik pojedinačno za svakog takvog pacijenta.
Dijeta za liječenje bolesti gušterače
Dijeta broj 5 Propisan je za akutni hepatitis tokom perioda oporavka, hronični uporni hepatitis, hronični aktivni hepatitis u remisiji, kompenzovanu cirozu jetre, hepatozu, hronični holecistitis s malo upalne aktivnosti, hronični pankreatitis. Za sve ove bolesti potreban je individualan izbor prehrambenih proizvoda i jela uključenih u ovu prehranu.
Hemijski sastav prehrane i energetska vrijednost: proteini - 90-100 g, masti - 90-100 g (1/3 od njih su biljne), ugljikohidrati - 450 g (uključujući jednostavne - 50 g), kuhinjska sol - 8-10 g , dnevni sadržaj tečnosti je 2-2,5 litara (1,5 litara bez), energetska vrijednost je oko 3000 kcal. Jesti djelimično (5 puta dnevno). Sva su jela kuhana ili kuhana na pari, kao i pečena u pećnici. Ako je potrebno, ako je potrebna mehanička štednja, možete koristiti obrisanu verziju ove prehrane.
Dijeta uključuje: jučerašnji pšenični i raženi hljeb, krekere od dnevne stope hljeba, kekse, vegetarijansko povrće, žitarice i mliječne juhe, vitko meso u obliku kuhanog ili sufle, noževi, parne kotlete, kuhana piletina i zec, svježe kuhana riba s niskim udjelom masti, kiseli sir, proteinski omleti, mliječna i kiselo-mliječna pića, blagi sirevi, sirovo i pire povrće, zrelo i slatko voće i jela od njih, voćni i bobični sokovi, maslac i biljne masti.
Kod hroničnog hepatitisa sa bilijarnim sindromom moraju se dodati i dijetalna vlakna koja djeluju kao choleretic (povrće, voće i njihovi sokovi), biljna ulja, čime se odnos sa životinjama dovodi do 50%.
Medicinska prehrana s kompenziranom cirozom jetre izgrađena je na principima prehrane br. 5, a kad se pojave znakovi zatajenja jetre, dijeta se izmjenjuje. U slučaju porasta dispeptičkih poremećaja preporučuje se dijeta br. 5a, a uz pojavu proljeva praćenog steatorejom ograničavaju se masti (do 50 g), isključuju mlijeko, med i džem. Naprotiv, sa sklonošću ka zatvorima, preporučuju se suhe šljive, suhe marelice, smokve, namočene marelice, repe, šljive itd. Ako dođe do poremećaja metabolizma proteina ili nakupljanja dušičnih otpada u tijelu, količina proteina oštro je ograničena u ishrani. Jela se pripremaju bez soli.U slučaju povećanja edema i ascitesa, smanjuju unos tekućine, propisuju namirnice bogate kalijevim solima (suhe marelice, grožđice, smokve, šljive).
Terapijska ishrana kod akutnog holecistitisa i ozbiljnijeg pogoršanja hroničnog bi trebala biti što je moguće štedljivija za cijeli probavni sustav. U prva 1-2 dana potrebno je unijeti samo tekućinu (slab čaj, mineralnu vodu u pola s prokuhanom vodom iz slavine, razrijeđenim sokovima od voća i bobica, bujonovim rajčicom) u malim obrocima, nakon čega slijedi postepeno širenje prehrane: sluzave i pire supe, pire od kaše, žele, žele . Nadalje, dijeta uključuje pire sira i meso, kuhanu ribu itd., A 5-7 dana nakon početka bolesti pacijentu je propisana dijeta br. 5a.
Dijetalna terapija za pacijente koji se podvrgavaju kolecistektomiji izgrađena je u skladu s općim načelima dijetalne terapije za bolesti jetre i žučnih kanala. Unatoč različitim razlozima koji vode do razvoja takozvanog sindroma postholecistektomije, u kliničkoj se manifestaciji izražava dva glavna znaka - bol i dispepsija, koji bi se trebali prvenstveno uzeti u obzir pri određivanju terapijskih mjera. Jačina dispeptičkog i sindroma boli određuje prirodu dijetalne terapije.
Terapijska prehrana kod akutnog pankreatitisa usmjerena je na maksimiziranje gušterače, smanjenje hiperfermentemije, smanjenje sekretorne funkcije žlijezde i smanjenje pojava stagnacije u kanalima. Prvih 1-2 dana glad se propisuje s unošenjem 1 - 1,5 litara tekućine dnevno, a od trećeg dana - dijetom br. 5p (prva opcija).
Sastav ove prehrane uključuje: krekere, sluznicu raznih žitarica (osim prosoja), supe na vodi ili slanu biljnu juhu, jela od nemasnih sorti mesa i ribe u obliku sufle, knedle ili parne kotlete, jedno ili dva bezalkoholna jaja ili parni omlet, mlijeko u jelima, svježe pripremljeni nemasni sir, nesoljeni maslac (dodaje se u gotova jela), prilozi od povrća u obliku pire krumpira i parnih pudinga, prilozi od žitarica, pečena jabuka, kompoti od sušenog i svježeg voća, žele, kiseli mliječ, sorb, slab čaj, mineralna voda, iz ar šipak.
Kod hroničnog pankreatitisa bez pogoršanja propisuje se dijeta br. 5p (druga opcija), gdje je sadržaj proteina 110-120 g, masti - 80 g, ugljikohidrata - 300-350 g (uglavnom zbog jednostavnih: šećera, meda, džema, slatkiša, itd. .), kuhinjska sol - 8-10 g, slobodna tečnost - 1,5-2 l. Energetska vrednost - 2300-2600 kcal. Hrana se priprema u pročišćenom obliku, kuhana na pari ili pečena u pećnici.
Ova dijeta uključuje: hljeb i pekarske proizvode, supe, jela od suhog mesa, ribe i peradi, jaja (2 kom.), Maslačko i biljno ulje, jela i prilozi od žitarica, tjestenine, povrća, voća, pića, slatkiša posuđe.
Zabranjeno meso, riba, pečurke, svinjetina, janjetina, pržena hrana, guska, patka, vatrostalna mast, dimljeno meso, konzervirana hrana, kobasice, jesetre, zvezdaste jesetre, som, kavijar lososa, šaran itd., Kiseli krastavci, marinade, začini, gljive , jak čaj, kafa, čokolada, kislice, špinat, zelena zelena salata, rotkvice, repa, švedski mahunarke, sirovo nemasno povrće, voće, brusnica, peciva i peciva, smeđi kruh, sladoled, gazirana i alkoholna pića. Pacijenti bi trebali duže vrijeme pridržavati se dijeta s kroničnim pankreatitisom.
Ed. prof. I.N. Bronovets
"Dijeta za bolesti gušterače, hrana" - članak iz odjeljka Gastroenterologija
Masna hepatoza
Masna hepatoza - To je sekundarni ili neovisni patološki sindrom, karakteriziran nakupljanjem masti u jetrenom tkivu.
Razlog razvoja ovog stanja je upotreba alkohola, bolesti popraćene metaboličkim poremećajima (dijabetes melitus, patologija štitnjače, malapsorpcija i drugi), kao i upotreba određenih lijekova.
Masna hepatoza nema određenu kliničku sliku i dugotrajno je asimptomatska. Dijagnoza je biopsija jetre, kao i snimke (MRI jetre, scintigrafija, ultrazvuk). Liječenje je konzervativno, prognoza je povoljna.
Masna hepatoza je patološki proces koji se sastoji u degeneraciji tkiva jetre masnom degeneracijom hepatocita. Morfološke promjene karakteriziraju unutarćelijsko i / ili međućelijsko nakupljanje kapljica masti. Ova se patologija javlja kod trećine bolesnika sa bezalkoholnim oboljenjima masne jetre i u većine bolesnika s alkoholnim oštećenjem.
Masna hepatoza je početni stadij alkoholne bolesti jetre i može dovesti do nepovratnih cirotičnih promjena i smrti.
Trenutno se masna hepatoza smatra globalnim problemom ne samo u gastroenterologiji, nego i u integriranoj medicini, jer je ova bolest povezana s povećanim rizikom od ciroze jetre, kardiovaskularne patologije, endokrinih i metaboličkih poremećaja, alergijskih bolesti, varikoznih vena i drugih ozbiljnih promjena.
Najvažniji faktor u razvoju masne jetre je oštećenje hepatocita alkoholom. Ozbiljnost morfoloških promjena i rizik od prelaska u cirozu direktno ovise o količini i trajanju konzumiranja alkohola. U stvaranju masne hepatoze važna uloga se daje dijabetesu.
Hiperglikemija s inzulinskom rezistencijom dovodi do povećanja koncentracije slobodnih masnih kiselina u krvi, uslijed čega se sinteza triglicerida pojačava u jetri. Ako brzina njihova stvaranja premašuje metaboličke reakcije s nastajanjem VLDL-TG kompleksa, masti se talože u jetri.
Dokazana je veza između masne hepatoze i pretilosti, a glavnu ulogu igra ne postotak masnog tkiva u tijelu, već inzulinska rezistencija koja nastaje zbog metaboličkog sindroma. U istraživanjima je količina masti u jetri određena protonskom spektroskopijom direktno ovisila o nivou inzulina natašte.
Druge bolesti koje prate metaboličke poremećaje takođe mogu biti uzroci masne hepatoze: miksemi, Itsenko-Cushingov sindrom, tirotoksikoza, hronična oboljenja gastrointestinalnog trakta s malabsorpcijom (uključujući hronični pankreatitis), Wilson-Konovalov bolest, patologija kardiovaskularnog sistema ( hipertenzija, koronarna bolest srca), druge hronične bolesti koje dovode do iscrpljenosti pacijenta (onkopatologija, plućna i srčana insuficijencija).
Takozvana "zapadnjačka" dijeta, dijeta bogata hidrogeniziranim mastima, jednostavnim ugljikohidratima, kao i način života sa niskim nivoom fizičke aktivnosti, dovodi do kršenja metabolizma masti, ugljikohidrata i masne degeneracije hepatocita. Posebna grupa faktora koji doprinose nakupljanju masti u jetri je nasljedni nedostatak enzima koji su uključeni u metabolizam lipida. Često je nemoguće identificirati etiološki faktor, jer nema čistog oštećenja jetre jedne ili druge geneze. Poremećaji prehrane, unos alkohola, upotreba lijekova su faktori koji se javljaju kod gotovo svakog pacijenta.
Bez obzira na primarni uzrok bolesti, kod masne hepatoze (posebno bezalkoholne etiologije) postoji inzulinska rezistencija, zauzvrat, degenerativne promjene u jetri jedna su od patogenetskih veza metaboličkog sindroma.
Nakupljanje masti u hepatocitima i između njih uzrokovano je prevelikim unosom masti zbog hiperlipidemije ili oštećenja alkohola, kršenjem njihove upotrebe u procesu peroksidacije, kao i smanjenim uklanjanjem molekula masti iz ćelija uslijed poremećaja sinteze apoproteina, koji stvara transportne oblike masti (ovo objašnjava alipotropnu pretilost jetre).
Razlikuju se dva oblika masne hepatoze, a to su nezavisne nozološke jedinice: alkoholna masna degeneracija jetre i bezalkoholni steatohepatitis.Među svim pacijentima koji su podvrgnuti biopsiji jetre, bezalkoholna steatoza zabilježena je u 7-8% slučajeva. Oštećenja od alkohola su češća - javljaju se 10 puta češće. Ovisno o vrsti taloženja masnoće u lobuli jetre, razlikuju se sljedeći morfološki oblici: žarišno diseminirani (često bez kliničkih manifestacija), izrazito diseminirani, zonski (masnoća se nakuplja u različitim dijelovima jetrene lobule) i difuzne (mikrovezikularna steatoza).
Masna hepatoza se klasificira u primarnu, uzrokovanu endogenim metaboličkim poremećajima (pretilost, dijabetes melitus, hiperlipidemija) i sekundarnu - uzrokuje je vanjskim utjecajima, naspram kojih se razvijaju metabolički poremećaji.
Sekundarna hepatoza uključuje oštećenje jetre prilikom uzimanja određenih lijekova (kortikosteroidi, sintetički estrogeni, nesteroidni protuupalni lijekovi, metotreksat, tetraciklin), sindrom malabsorpcije tokom hirurških intervencija na gastrointestinalnom traktu (ileojunalna anastomoza, gastroplastika kao liječenje gojaznosti, , s produženom parenteralnom prehranom, gladovanjem, Wilson-Konovalovom bolešću itd.
Složenost ove patologije leži u činjenici da, uprkos značajnim morfološkim promjenama, većina pacijenata nema specifične kliničke znakove. 65-70% pacijenata su žene, a većina njih ima prekomjernu težinu. Mnogi pacijenti imaju dijabetes melitus koji nije ovisan o insulinu. Velika većina pacijenata nema simptome karakterističnih za oštećenje jetre.
Možda neodređen osjećaj nelagodnosti u trbušnoj šupljini, blage bolove u desnom hipohondriju, astenija. Jetra je povećana, pri palpaciji može biti malo bolna. Ponekad bolest prati dispeptički sindrom: mučnina, povraćanje, oslabljena stolica. Moguća je izvjesna požutljivost kože. S difuznim oštećenjem jetre mogu se pojaviti epizode krvarenja, hipotenzije, stanja nesvjestice, što se objašnjava oslobađanjem tumorsko-nekrotizirajućih čimbenika kao posljedica upalnog procesa.
Klinički simptomi nisu nespecifični, savjetovanje s hepatologom sugerira masnu hepatozu i utvrđivanje dijagnostičke taktike. Biohemijski testovi jetre takođe ne otkrivaju značajne promjene, transaminaze u serumu se mogu povećati 2-3 puta, dok njihove normalne vrijednosti ne isključuju prisustvo masne hepatoze. Glavne dijagnostičke metode usmjerene su na uklanjanje drugih bolesti jetre. Ispitivanje krvi je obavezno na prisustvo specifičnih antitijela na uzročnike virusnih hepatitisa, citomegalovirusa, virusa Epstein-Barr, rubeole, određivanje markera autoimunog oštećenja jetre.
Ispituje se nivo hormona štitnjače u krvi, jer hipotireoza može biti uzrok masne hepatoze. Ultrazvuk trbušnih organa otkriva znakove masne steatoze ako lezija pokriva više od trećine jetrenog tkiva. Važna uloga je biopsiji jetre data morfološkim istraživanjem biopsije. Histološki znakovi masne hepatoze uključuju pojave degeneracije masti, intralobularne upale, fibrozu, steatonekrozu. Najčešće se otkriva prisustvo distrofija velikog kapi.
Izuzetno informativna metoda dijagnostike koja vam omogućava otkrivanje promjena u parenhimu - MRI jetre. Da bi se identificirala žarišna steatoza, koristi se radionuklidno skeniranje jetre. Dijagnostički program nužno uključuje metode za procjenu pridruženih bolesti koje utječu na progresiju oštećenja jetre i prognozu za pacijenta. Da bi se procijenila funkcija detoksikacije jetre, provodi se C13-metacetin test daha.Rezultati ovog istraživanja omogućuju nam prosuđivanje broja funkcionalnih hepatocita.
Pacijenti se liječe ambulantno ili na odjelu gastroenterologije. Obavezno procijenite prehrambeni status i propisanu dijetalnu terapiju. U nekim slučajevima je dijeta ključna i jedina metoda liječenja masne hepatoze. Klinička prehrana predviđa ograničenje životinjskih masti, upotrebu proteina u količini od 100-110 g dnevno, adekvatan unos vitamina i minerala.
Konzervativno liječenje provodi se u više pravaca. Koriste se lipotropni lekovi koji eliminišu masnu infiltraciju jetre: folna kiselina, vitamin B6, B12, lipoinska kiselina, esencijalni fosfolipidi.
Kako bi se smanjio učinak glavnog patogenetskog faktora (otpornost na inzulin) korekcija viška tjelesne težine je obavezna. Gubitak čak 5-10% tjelesne težine dovodi do značajnog poboljšanja metabolizma ugljikohidrata i masti.
Međutim, stopa gubitka kilograma trebala bi biti 400-700 g tjedno, brže mršavljenje može dovesti do napredovanja masne hepatoze i razvoja zatajenja jetre, kao i do stvaranja kalkula u žučnom mjehuru (da bi se spriječilo stvaranje kamena, propisani su pripravci ursodeoksiholične kiseline). Da bi se povećala aktivnost procesa oksidativne fosforilacije u mišićima, a samim tim i iskorištavanja masnih kiselina, prikazana je fizička aktivnost, koja takođe poboljšava osetljivost receptora na inzulin. Farmakoterapija inzulinske rezistencije provodi se primjenom tiazolidindiona i bigvanida.
Sljedeće područje liječenja je terapija za smanjenje lipida. Međutim, nije konačno utvrđeno je li terapija statinom sigurna za masnu hepatozu, jer sami ti lijekovi imaju sposobnost oštećenja hepatocita. Da bi se normalizirala funkcija jetre, propisani su hepatoprotektori. Koriste se vitamin E, ursodeoksiholna kiselina, betain, taurin. Provode se ispitivanja efikasnosti blokatora receptora pentoksifilina i angiotenzina u ovoj patologiji.
Dakle, ključne točke u liječenju masne hepatoze su uklanjanje etiološkog faktora (uključujući upotrebu alkohola), normalizacija težine i prehrane. Terapija lijekovima ima pomoćnu vrijednost. Za pacijente koji pate od alkoholizma, liječenje narkologa je prioritet.
Masna hepatoza ima relativno povoljnu prognozu. U većini slučajeva eliminiranje uzroka bolesti dovoljno je za obnovu jetre. Invalidnost pacijenata se spašava. Obavezno slijedite preporuke gastroenterologa o prehrani, fizičkoj aktivnosti, eliminiranju upotrebe alkohola. U slučaju kontinuiranog djelovanja hepatotropnih faktora, upalnih i distrofičnih promjena napretka jetre, bolest može preći u cirozu.
Prevencija se sastoji u uklanjanju učinaka toksičnih štetnih faktora, uključujući acetaldehid, pravovremenu otkrivanju endokrinih i drugih bolesti i njihovom efikasnom liječenju, održavanju normalne težine i dovoljnoj razini aktivnosti.
Difuzne promjene gušterače: šta je to?
Često se difuzne promjene u parenhimu pankreasa nalaze kod ljudi starijih godina. Kada tijelo stare, tada se događaju i unutrašnji procesi u probavnom sistemu, koji dovode do određenih promjena u stabilnosti funkcioniranja.
Prije svega, upalni procesi u probavnom sustavu dovode do difuznog povećanja samog enzimskog organa.
Također, upala i oticanje tkiva gušterače mogu izazvati neke bolesti probavnog sustava koje narušavaju metabolički proces u tijelu.
Te patologije uključuju lipomatozu, fibrozu, hronični holecistitis, kao i masnu hepatozu jetre.
Budući da je rad jetre i gušterače međusobno povezan, odnosno poremećaj rada ili promjene koje narušavaju rad žlijezda reflektiraju se na drugom organu.
Masna hepatoza može se pojaviti samo u jetri, ali pošto su organi u susjedstvu, patologija može napraviti promjene u stabilnosti gušterače.
Ako je pacijentu dijagnosticirana bolest poput masne hepatoze, tada se povećava rizik od difuznih promjena u drugom enzimskom organu.
Lipomatoza je najopasnija bolest koja dovodi do značajnih promjena gušterače. Kao rezultat lipomatoze, ćelije enzimskog organa zamjenjuju se masnim tkivima, što dovodi do njegove disfunkcije. Lipomatoza se može javiti u tri stepena ozbiljnosti, ovisno o tome koliko je tkivo zahvaćeno i podložno promjenama.
Hronični holecistitis opasan je po tome što izaziva upalne procese u žučnoj kesici.
Zbog hroničnog holecistitisa, žučni enzimi mogu doći do gušterače, uzrokujući jaku iritaciju i obrnuto.
Hronični oblik holecistitisa periodično će zahvatiti tkivo gušterače, a s dužim tokom bolesti razvit će se i hronični pankreatitis.
Znakovi difuznih promjena gušterače ne karakteriziraju bolest, već samo odstupanja od norme. S takvim kršenjima pacijentov apetit se značajno pogoršava, s vremenom se pojavljuju znakovi proljeva, koji se često pretvaraju u zatvor. Pacijent ima osjećaj težine u stomaku.
Kad se pojave difuzne promjene u tijelu, to uvijek utječe na funkcioniranje organa. Kao rezultat toga, možete otkriti znakove intoksikacije u tijelu.
Periodično se u lijevom hipohondriju može povećati simptom boli, kao i niži krvni pritisak.
Ako se pojavi oticanje enzimskog organa, mogu se pojaviti znakovi krvarenja i izraženiji osjećaj boli u karakteru.
Uz fibrozu, simptomi se ne mogu pojaviti dugo vremena. Kada se bolest pogorša, počinju mučnina, povraćanje i nagli gubitak težine. Kada su takvi simptomi otkriveni, pacijent treba konzultirati ljekara, a zatim proći propisanu dijagnozu tijela. To će vam omogućiti da postavite ispravnu dijagnozu kako biste na odgovarajući način odredili tijek liječenja.
Dijagnostika
Najefikasniji način otkrivanja karakterističnih abnormalnosti u žljezdanim tkivima je ultrazvučni pregled tijela. Znakovi eha se bilježe pomoću ultrazvučnog zračenja.
Prefiks „odjek“ znači da je dijagnoza izvršena pomoću ultrazvučnih talasa koji su prolazili kroz ispitivani organ.
Kratki valovi su sigurni za ljude, a istovremeno su u stanju da na ehogramu zabilježe tačan prikaz zidova gušterače kako bi se utvrdila promjena veličine.
Ehogram će omogućiti lekaru da otkrije karakteristične promene na žlezdnom organu.
Sonografija se izvodi kada je pacijent u ležećem položaju, koristeći uzdužno skeniranje peritoneuma.
Tokom studije bilježe se podaci s prisilnim udisanjem zraka ili sa napuhanim trbuhom. Sonografija obično ne zahtijeva pripremu, a može se učiniti u bilo koje vrijeme.
Ova dijagnostička metoda je apsolutno bezbolna.
Kao rezultat dobivanja ehograma, liječnik će moći utvrditi uzrok difuznih promjena gušterače, kao i mogućih popratnih bolesti koje bi mogle utjecati na susjedne organe. Na temelju analiza određuje se daljnja tehnika liječenja.Ako se na ehogramu otkrije značajno povećanje veličine gušterače, to znači da treba odmah započeti liječenje.
Liječenje se obično propisuje za otklanjanje karakterističnih simptoma pankreasne disfunkcije, kao i pridruženih bolesti koje bi ih mogle izazvati. Dakle, pacijentu se često propisuju lijekovi i dijeta za liječenje masne hepatoze, hroničnog holecistitisa, lipomatoze ili druge patologije.
Ako je kao rezultat dijagnoze pacijent otkrio masnu hepatozu jetre, tada bi to kršenje trebalo započeti u bliskoj budućnosti. Eliminiranje simptoma hepatoze poboljšati će gušteraču.
S hepatozom i difuznim promjenama u tkivima enzimskog organa, liječnik može propisati lijekove koji će pomoći u uklanjanju simptoma boli, ublažavanju upale i oteklina.
Među uobičajenim lijekovima možete pronaći Heptor, Silymarin, Hepatosan i Enterosan.
Pravovremenim otkrivanjem masne hepatoze jetre moguće je spriječiti kršenje gušterače, ukoliko se liječenje započne odmah.
Budući da su difuzne promjene simptom određenih bolesti (na primjer, pankreatitis, dijabetes melitus), liječenje prije svega treba usmjeriti protiv odgovarajuće patologije.
Ako se kršenje dijagnosticira kod ljudi starije životne dobi, tada to ne zahtijeva liječenje. Za to su potrebna pomoćna sredstva koja će održavati tijelo u dobroj formi, zaustavljajući trenutne promjene.
Prevencija i prognoza
U liječenju bolesti organa koji su uključeni u probavni sustav, kao i simptoma difuznih promjena gušterače, liječnici propisuju dijetu. Tako je moguće ukloniti opterećenje iz gastrointestinalnog trakta, smanjiti fermentaciju i na taj način olakšati opće dobro pacijenta.
Prevencija je takođe u skladu sa određenim pravilima. Ne možete piti alkoholna pića, jesti prženu, dimljenu, začinjenu hranu. Trebate piti više biljnih čajeva. Obroci trebaju biti odvojeni.
Gojaznost gušterače: uzroci i lečenje
Steatoza je prilično opasna bolest, koja nastaje propadanjem gušterače: normalne stanice zamjenjuju masne stanice.
Postoje različiti uzroci gojaznosti gušterače, a općenito bolest može dugo biti asimptomatska.
Po kojim se znacima patologija obično dijagnosticira i kojim se metodama izvodi njezino liječenje, pokušat ćemo dalje razumjeti.
Uzroci gojaznosti gušterače
Gojaznost gušterače ima različite uzroke, ali glavni problem je kršenje metabolizma materijala, na osnovu čega ćelije unutarnjeg organa počinju umirati i zamjenjuju ih masne. Ostali faktori mogu doprineti razvoju steatoze:
- različiti oblici pankreatitisa,
- alkoholizam
- hepatoza jetre,
- upalni procesi
- nasljedni faktori
- opća pretilost.
Znakovi bolesti
Simptomi gojaznosti gušterače ne pojavljuju se u početnim fazama bolesti zbog činjenice da su abnormalnosti masti smještene u različitim dijelovima žlijezde, pa ne vrše pritisak na susjedne organe.
Ponekad su suha usta i opća slabost organizma, stalna mučnina, povraćanje i proliv. U desnom hipohondriju pojavljuju se bolovi koji postepeno postaju pojasni. U nekim slučajevima pacijenti počinju dramatično gubiti kilograme, a na koži se osjećaju peckanje i svrbež.
Postoje različiti stupnjevi pretilosti gušterače i liječenje ovisi o njima na više načina. Oni se utvrđuju u postupku ultrazvučnog pregleda:
- u prvom stepenu, masna tkiva ispunjavaju oko trećine volumena žlezde,
- drugi stepen - do 2/3 ukupne mase,
- treće - gojaznost pokriva više od 2/3 mase ćelija žlezde.
U pravilu, manifestni simptomi su praktički neovisni o stupnjevima.
Šta je steatoza jetre i gušterače?
Već dugi niz godina neuspešno leče pankreatitis?
Glavni gastroenterolog Ruske Federacije: „Bićete zapanjeni koliko je lako riješiti se pankreatitisa jednostavnim čišćenjem pankreasa od toksina.
Steatoza (lipomatoza) je atrofija vlastitih ćelija i zamjena masnim tkivom. Proces je nepovratan, traje godinama, organ postepeno gubi funkcije uslijed smrti normalno funkcionirajućih stanica.
Ako se difuznim promjenama vrste steatoze utvrde ultrazvukom, nakon savjetovanja s gastroenterologom potrebno je odmah pristupiti propisanim mjerama liječenja kako bi se spriječilo dalje oštećenje tkiva.
U vezi s rasprostranjenošću problema, različiti se termini koriste za označavanje patoloških promjena: lipomatoza, masna degeneracija gušterače.
Točni razlozi pojave steatoze nisu utvrđeni medicinom, već je dokazana povezanost između postojećih masnih formacija u dermisu (lipomi) i obližnjih organa. Često se pojavljuju u području žučnog mjehura. Postoji povezanost između razvoja lipoma i steatoze u gušterači i jetri.
Steatoza se može smatrati zaštitnom reakcijom tijela na štetne vanjske i unutarnje utjecaje, kada se obrambene snage tijela iscrpe, i prestaje boriti protiv patoloških procesa u gušterači, reagirajući na njih steatozom.
Jedan od glavnih faktora pojave masne pankreasne infiltracije je:
- poremećaji prehrane
- loše navike (pušenje, piće).
Alkohol ne djeluje isto na sve: dokazano je da razvoj steatohepatoze ili steatonekroze pankreasa ne ovisi o dozi alkohola. Otkriva se kod ljudi koji redovno uzimaju velike doze pića koja sadrže alkohol, ali nekima je potrebno samo nekoliko gutljaja da započnu patološki proces degeneracije tkiva gušterače.
Bezvrijedna hrana je također moćan faktor rizika: ne samo redovito konzumiranje velike količine masne hrane i naknadna pretilost uzrokuju razvoj lipomatoze gušterače i jetre. Nagon može biti pržena, dimljena, previše slana hrana, začinjene začine.
Upala u bilo kojem organu za probavu, a posebno u gušterači, uzrokuje distrofičnu promjenu stanica i njihovu smrt. Na njihovom mjestu raste masno tkivo.
Destruktivno dejstvo imaju neke grupe lekova. Ponekad jedna tableta može izazvati nepovratne promjene. Najčešći uzroci steatoze su antibakterijski lijekovi, glukokortikosteroidi (GCS), citostatici, lijekovi protiv bolova, iako pored njih, postoji još mnogo skupina lijekova koji aktiviraju okidač pankreasne nekroze.
Tkivo gušterače može degenerirati kao rezultat hirurških intervencija: čak i u slučajevima kad se operacija izvodi ne na samom gušterači, već na obližnjim organima, to može prouzrokovati transformaciju tkiva žlijezde.
Simptomi patologije
Glavna opasnost od steatoze je odsutnost ranih znakova njegove manifestacije u početnim fazama patologije. Tokom dužeg vremenskog perioda (nekoliko meseci ili godina) ne mogu se pojaviti pritužbe ili klinički simptomi.
Mala nelagoda pojavljuje se kada je parenhim pankreasa već 25-30% sastavljen od masnih ćelija. Čak i u ovoj fazi sačuvane zdrave ćelije nadoknađuju nedostajući dio organa, a funkcija pankreasa nije narušena. To je prvi stepen patologije.
Kako distrofija ćelija organa napreduje, stanje se može pogoršati. Drugi stupanj oštećenja parenhima odgovara nivou difuzije masnog tkiva u gušterači od 30 do 60%. Kada se nivo izmenjenih ćelija približi 60%, funkcije su delimično poremećene.
No kompletna klinička slika s karakterističnim pritužbama i manifestacijama javlja se u trećem stupnju patologije, kada je gotovo cijelo jetreno tkivo i parenhima gušterače difuzno zamijenjeno lipocitima (više od 60%).
Prve patološke manifestacije su:
- proliv
- bol u trbuhu - različitih lokalizacija i intenziteta,
- nadutost, ispiranje zraka,
- mučnina
- alergična na prethodno uobičajenu hranu,
- nemotivirana slabost, umor,
- smanjenim imunitetom, što se očituje čestim prehladama,
- nedostatak apetita.
Ne utječu samo egzokrine funkcije s probavnim smetnjama, već su i inkretarne: oštro se smanjuje sinteza otoka inzulina Langerhansa beta stanicama, hormonom odgovornim za metabolizam ugljikohidrata.
Razvoj steatoze određuje anatomska struktura i funkcionalna vrijednost gušterače. To je glavni organ probavnog sustava, on stvara enzime koji učestvuju u probavi masti, bjelančevina, ugljikohidrata kao dijela probavnog soka. To se događa u posebnim područjima tkiva žlezde gušterače - acinima. Svaki od njih sastoji se od:
- iz ćelija koje sintetišu pankreasni sok,
- s plovila
- iz kanala kroz koji se sekrecija izbacuje u veće kanale, a potom u zajednički kanal (wirsungs).
Kap Wirsung prolazi kroz cijelu žlijezdu i povezuje se s kanalom žučne kesice, tvoreći ampulu koja se otvara u lumen tankog crijeva zahvaljujući Oddijevom sfinkteru.
Dakle, gušterača je povezana sa žučnim mjehurom, jetrom, tankim crijevom, posredno - sa želucem. Svako kršenje žlijezde dovodi do promjene metabolizma u susjednim organima i uzrokuje:
- masna hepatoza u tkivu jetre,
- oštećenja žučnog mjehura, pri čemu se razvija upala (hronični holecistitis), a usled zastoja žučnih kamenaca (kolelitijaza),
- zadebljanje zidova i sužavanje lumena zajedničkog kanala dovodi do povećanog pritiska u njemu izlučevine pankreasa, povrat enzima i akutne pankreasne nekroze,
- smrt otočića Langerhansa uslijed nekroze u razvoju dovodi do naglog pada inzulina, povećanja glikemije i razvoja dijabetes melitusa tipa 1.
Pankreasni pankreatitis kod dijabetes melitusa opisuje naizmjeničnu atrofiju i hijalinozu otočića s njihovom kompenzacijskom hipertrofijom.
U fazi 2 i 3 steatoze dolazi do značajnog rasta masnih ćelija i narušava funkciju gušterače. No čak i s umjerenim lezijama pojedinih dijelova žlijezde, punoća kliničke slike pankreatitisa može se pojaviti uslijed razvoja autolize (samo probave) s naknadnom nekrozom i stvaranja područja konsolidacije - fibroze, u kombinaciji s lipomatozom.
- proliferacija infiltrata iz vezivnog tkiva, koji može da istisne kanale, krvne sudove, preostalo funkcionalno tkivo,
- zadebljanje organa zbog difuzne lezije.
Akumulacija masti u tkivu gušterače naziva se steatoza, odnosno degeneracija masnih organa. Takvu dijagnozu možete sresti i - bezalkoholna bolest masti. Ovo stanje često prati pretilost, dijabetes tipa 2 i metabolički sindrom (kombinacija gojaznosti, viška holesterola, glukoze u krvi, hipertenzije).
To je zbog činjenice da pankreas proizvodi enzim za razgradnju masti - lipazu. Upravo ona prvi dodiruje tanko crijevo s hranom koja sadrži lipide. Uz njegovu pomoć masti se pretvaraju u glicerin i masne kiseline.
Steatoza pankreasa
Ako previše masti dolazi iz hrane, tada nastaje velika količina slobodnih masnih kiselina. Pod njihovom akcijom:
- postoji upala tkiva, praćena njegovom zamenom masnoćom,
- izlučuje se lučenje inzulina i osjetljivost na njega, javlja se otpornost na inzulin,
- ćelijama žlijezde nedostaje energije, njihova aktivnost opada i nastaje sve manje i manje potrebne lipaze.
Ostali biološki aktivni spojevi izlučeni u višku masnim tkivom - interleukin 6, leptin, adiponektin i faktor nekroze tumora - takođe sudjeluju u oštećenju organa.
Dijeta za obnavljanje tjelesnih funkcija
Zabranjeno meso, riba, pečurke, svinjetina, janjetina, pržena hrana, guska, patka, vatrostalna mast, dimljeno meso, konzervirana hrana, kobasice, jesetre, zvezdaste jesetre, som, kavijar lososa, šaran itd., Kiseli krastavci, marinade, začini, gljive , jak čaj, kafa, čokolada, kislice, špinat, zelena zelena salata, rotkvice, repa, švedski mahunarke, sirovo nemasno povrće, voće, brusnica, peciva i peciva, smeđi kruh, sladoled, gazirana i alkoholna pića. Pacijenti bi trebali duže vrijeme pridržavati se dijeta s kroničnim pankreatitisom.
Ed. prof. I.N. Bronovets
"Dijeta za bolesti gušterače, hrana" - članak iz odjeljka Gastroenterologija
Često se ova dijagnoza postavlja onim pacijentima koji imaju akutni ili hronični pankreatitis zbog učestale upotrebe alkoholnih pića. Ima mnogo slučajeva masne infiltracije kod onih koji imaju višak kilograma.
Istovremeno, sam gušterača neće biti značajno povećana u veličini, a njegove će konture biti glatke, kanali bez izmjena. U takvim okolnostima, infiltracija se kombinira i sa problemima s jetrom.
Masna infiltracija pankreasa, poput jetre, pojavljuje se kod takvih procesa kod pacijenata sa pankreatitisom:
- nepravilnim lečenjem bolesti,
- ako ne slijedite posebnu dijetu.
Stanje poput infiltracije ne može se uvijek razviti na pozadini upale. Uz to, upalni proces ne postaje svaki put preduvjet degeneracije organskih tkiva. U pravilu ljudi pate od promjena masti:
- sa urođenom predispozicijom
- pretežak
- starijih bolesnika.
Iz tog razloga će ove kategorije ljudi biti pod nadzorom doktora.
Ako smatramo pankreatitisom, on često postaje uzrok dijabetesa melitusa i smrti stanica pankreasa. Ovaj organ utiče na jetru i dovodi do određenih promjena u njoj, a napredak bolesti može otići toliko daleko da je potrebno uklanjanje gušterače.
Važno je razumjeti da je pretilost ovih vitalnih organa potpuno nepovratan proces. Iz tog razloga, lekar treba da preuzme takvog pacijenta pod budnim nadzorom, obavljajući njegov pregled dva puta godišnje.
Uz to, dijeta mora bez zadrške biti prisutna u životu bolesne osobe. Pravilna prehrana postaje ključ za sprečavanje recidiva zbog isključenja masne hrane.
- umor,
- pojava sitnih čireva na usnoj sluznici,
- suha usta.
Masna žlijezda može se dijagnosticirati samo ultrazvukom.
Bolest se briše i karakterizira je sporo napredovanje. U sljedećim fazama već postoje jasniji znakovi masne infiltracije:
- tupa bol u pojasu, posebno ispod desnog rebra,
- mučnina
- proliv
- prekomjerno stvaranje plina,
- gagging.
U posebno ozbiljnim slučajevima mogu postojati:
- gubitak težine pacijenta
- razvoj hepatitisa
- bolovi u trbuhu
- koža može biti vrlo svrbežna.
Nakon završetka kursa liječenja potrebno je darivati krv biohemijom i obaviti ultrazvuk svih trbušnih organa. Zbog činjenice da je ta bolest posljedica poremećaja metabolizma, važno je dva puta godišnje pohađati tečajeve liječenja.
- alkoholna pića
- slatka hrana i peciva,
- masna hrana
- začinjeno i slano.
Fermentirani mliječni proizvodi dobro djeluju na stanje gušterače.
Dijetu i njene principe treba pripremiti liječnik pojedinačno za svakog takvog pacijenta.
Još nema komentara!
Terapija lijekovima je neefikasna bez promjena prehrane. Pored potrebe za niskokaloričnom dijetom, preporučuje se:
- isključite iz jelovnika masno meso, kravice, konzervirana hrana, sve kobasice, jela od mesa
- potpuno odustati od alkohola u bilo kojem obliku, pića sa bojama, aromama,
- dnevno trebate jesti najmanje 400 g povrća i 200 g voća, 30 g orašastih plodova ili sjemenki (ne prženih i bez soli),
- koristite zdrave proizvode - tikvicu, šargarepu, oraščić, marelice, tikvice, cvjetaču i brokoli, žitarice na vodi, salate od krastavaca, zelje, svježi sir, do 5% masnoće, kiselo-mliječna pića,
- kuhati ukuhavanjem u vodi, pirjati, peći u rerni, zabranjeno je pržiti i dinstati sa masnoćom,
- Kuvajte vegetarijanske prve obroke
- nemasno meso i kuhana riba 1-2 puta dnevno, dozvoljeno je 100-150 g, kuhano povrće je pogodno za garniranje, u nedostatku upalnog procesa, svježe u obliku salate s biljnim uljem.
Prekomjerna težina, oslabljena tolerancija na ugljikohidrate ili dijabetes melitus, šećer, slatkiši, proizvodi od brašna, slatko voće, med potpuno su isključeni iz prehrane. Ako postoji istodobna arterijska hipertenzija, kuhinjska sol je ograničena na 3-5 g dnevno.
Dijeta za steatozu gušterače glavna je komponenta liječenja. Prehrana bi trebala biti niskokalorična, sadržavati fiziološku normu proteina s oštrim ograničenjem masti i ugljikohidrata. Potrebno je uzeti u obzir činjenicu da hrana treba biti frakcijska - morate jesti 5-6 puta dnevno, ali u malim porcijama.
U skladu s prehranom, pacijent treba jesti kuhanu ili kuhanu hranu. Strogo je zabranjeno koristiti prženu, masnu, slanu, dimljenu, začinjenu. Zabranjena je i kisela i konzervirana hrana.
Na kafu i gazirana pića morate zaboraviti. Možete piti lagano kuhani crni ili zeleni čaj. Dnevni meni trebao bi sadržavati proizvode koji ubrzavaju razgradnju i uklanjanje masti. Tu se ubrajaju ribe s niskim udjelom masti, kuhana govedina i perad, soja, pinjenica, nemasni sir ili s malim postotkom udjela masti (ne više od 5%).
Vrijedno je dati prednost laganim juhama od žitarica i proizvoda od povrća. Za kuhanje žitarica bolje je koristiti pirinač, hercules i heljdu. Od povrća možete jesti: krompir, tikvice, patlidžan, bundevu, rotkvice, krastavce, cvjetaču, rajčicu.
Posebno dizajnirani sistem napajanja mora se promatrati u svakom trenutku. Strogo pridržavanje terapijske prehrane pomoći će u sprečavanju komplikacija i napretku bolesti.
Gušterača se može liječiti nekonvencionalnim metodama. Upotreba recepata tradicionalne medicine učinkovit je dodatak propisanoj terapiji i dijeti. Biljni lijekovi ne samo da pomažu u uklanjanju simptoma, nego također pomažu u zaustavljanju rasta masnih stanica.
Steatoza pankreasa u početnim fazama može se liječiti kod kuće biljem. Kao lijek možete koristiti infuziju, pripremljenu na bazi cvjetova besmrtnika i kamilice.
Popularno i korisno sredstvo u borbi protiv steatoze je dekocija listova borovnice. Za njegovu pripremu trebate uzeti 1 kašiku. l svježi sjeckani listovi ili 1,5 kašika. l suve preliti 250 ml kipuće vode i kuhati na laganoj vatri 10 minuta. Nakon što se juha ohladi, procijedite. Uzimajte 2 puta dnevno, 100 ml.
Kod bolesti gušterače naširoko se koristi dekocija zobi. Potrebno ga je pripremiti na sledeći način: 1 čašu sirovog zrna prelijte u litru vode i ostavite 8–9 sati. Zatim stavite na vatru, stavite da prokuha i pirjate oko 30 minuta.
Zamotajte posudu s juhom u peškir i ostavite da stoji 12 sati. Zatim procijedite juhu i dodajte prokuhanu vodu do prvobitne količine. Pijte dobiveni lijek ujutro na prazan stomak, svaki po 150 ml.
Važno je zapamtiti da je sprečavanje steatoze lakše nego liječenje. Zbog toga je bolje pratiti dijetu i voditi zdrav način života.
Zašto tretirati gojaznost gušterače?
Masne promjene u tkivu gušterače mogu dovesti do potpune inhibicije njegovih funkcija - proizvodnje inzulina, glukagona i soka pankreasa. Što lošije ispunjava svoju ulogu u gušterači, veće je opterećenje obližnjih organa i čitavog probavnog sistema.
Gojaznost gušterače usko je povezana sa zdravstvenim stanjem ostalih organa gastrointestinalnog trakta. Na razvoj lipodistrofije gušterače snažno utječe razvijena masna hepatoza jetre, zbog čega će kompleksno liječenje ovih bolesti biti najefikasnije.
Dijeta, odricanje od loših navika i pridržavanje preporuka ljekara - to je ključ za minimiziranje masnih naslaga u gušterači.
Infiltracija pankreasa - lečenje
Masnu infiltraciju i gojaznost treba tretirati u kombinaciji. Ovaj postupak omogućava četiri oblasti lečenja bolesti:
- oslobađanje preduvjeta patologije,
- liječenje lijekovima,
- uzimanje vitaminskih kompleksa i lijekova na osnovu recepata tradicionalne medicine,
- posebna prehrana i fizička aktivnost.
U svakom će slučaju tretman biti odabran pojedinačno, u skladu sa slikom tijeka bolesti i njene povijesti. U pravilu oporavak traje duže od 2 mjeseca.
Ako ne preduzmete pravovremene mjere, takvo stanje se s vremenom može razviti u karcinom gušterače ili cirozu. Hitno apeliranje za pomoć pomoći će pacijentu da na vrijeme dobije kompetentno liječenje, koje je usmjereno i na suzbijanje procesa pretilosti i na uklanjanje uzroka koji ga uzrokuju.
Postoje tri faze gojaznosti pankreasa:
- Kada promjene utječu na do 30% stanica organa.
- U rasponu od 30-60% prisutnost masnih ćelija.
- Preko 60% lipocita.
Masna infiltracija gušterače liječi se bilo konzervativnim ili hirurškim metodama. Ako se utvrdi da su masne inkluzije male, rasute po gušterači i ne komprimiraju kanale, liječnik pacijentu propisuje konzervativni tretman.
Glavno u njemu je pridržavanje određene terapijske prehrane (tablica br. 5), kojom možete ukloniti višak masnoće iz stanica tijela, spriječiti cijeđenje kanala i spriječiti daljnji napredak bolesti.
Dijeta za pretilost gušterače uključuje:
- fragmentacija hrane (do 5-6 puta dnevno),
- velika količina tečnosti (do 3 l),
- zabrana laganja nakon jela,
- Posljednji obrok 2 sata prije spavanja
- pare, kuhani načini kuhanja,
- isključenje iz jela prženih, začinjenih, slanih, dimljenih jela, alkohola,
- nagli pad upotrebe slatkiša i proizvoda od brašna.
Osnova hrane treba sadržavati sljedeće proizvode: nemasne sorte mesa, ribe, žitarice, povrće, bilje, kefir bez masti, kiselo vrhnje, posni sir, itd. Potrebni su posebni enzimski pripravci kojima će se propisati čija je svrha uklanjanje masnih naslaga iz tkiva.
Hirurško liječenje se preporučuje ako gušterača već ima otoke masnih ćelija (kolonije lipocita) koji dovode do cijeđenja kanala, te time narušavaju normalan odljev soka pankreasa (sekrecije).
U većini slučajeva ova je bolest izravno povezana sa životnim stilom osobe, u rjeđim slučajevima se formira pod utjecajem drugih generativnih uzroka. Da bi se organi spriječili do nepovratnog stupnja pretilosti kada se operacija izvodi, osoba mora znati, pamtiti i slijediti jednostavna pravila zdravog načina života.
Oni uključuju: zdravu prehranu, pokretni način života, odricanje od loših navika. Posebno morate biti na oprezu kod pacijenata sa šećernom bolešću i pankreatitisom u kroničnom obliku. Savjetuje im se da redovno prolaze redovite posjete ljekaru - gastroenterologu.
Glavni uvjet je gubitak kilograma. Za to je propisana niskokalorična prehrana (deficit od 500 kcal od izračunatog), tjelesna aktivnost najmanje 45 minuta dnevno.U nedostatku bolova i probavnih smetnji, terapija je usmerena na normalizaciju metabolizma ugljenih hidrata (lečenje dijabetesa, predijabetesa), masti (sredstvo za snižavanje holesterola), poboljšanje odliva žuči.
S znakovima pankreasne insuficijencije (bol, natečenost, nestabilna stolica) i teškim metaboličkim poremećajima propisani su lijekovi:
- smanjenje kiselosti - Omez, Control,
- enzimi koji sadrže lipazu u mikrosferi - Creon, Pangrol, Hermitage,
- snižavanje lipida (Crestor, Tricor) do stalnog smanjenja holesterola, normalizaciju omjera lipida,
- sorbenti - Enterosgel, Polysorb, Atoxil,
- probiotici za normalizaciju mikroflore - Linex, Hilak forte,
- povećati odgovor tkiva na inzulin - Metformin, Januvia,
- antioksidanti - vitamin E, Berlition, Mexidol,
- hepatoprotektori za poboljšanje funkcije jetre - Essentiale, Hepabene, Citrarginine,
- antispazmodici protiv bolova - No-shpa, Riabal, Buskopan,
- vaskularni agensi - Mikardis, Prestarium.
U težim slučajevima sesije pročišćavanja krvi provode se pomoću plazmafereze, intravenske primjene heparina i inzulina kratkog djelovanja kako bi se pojačala aktivnost lipaze.
Dijeta br. 5. Propisana je za akutni hepatitis tokom perioda oporavka, hronični perzistentni hepatitis, hronični aktivni hepatitis u remisiji, kompenzovanu cirozu jetre, hepatozu, hronični holecistitis sa slabom upalnom aktivnošću, hronični pankreatitis.
Hemijski sastav prehrane i energetska vrijednost: proteini - 90-100 g, masti - 90-100 g (1/3 od njih su biljne), ugljikohidrati - 450 g (uključujući jednostavne - 50 g), kuhinjska sol - 8-10 g , dnevni sadržaj tečnosti je 2-2,5 litara (1,5 litara besplatno), energetska vrijednost je oko 3000 kcal.
Jesti djelimično (5 puta dnevno). Sva su jela kuhana ili kuhana na pari, kao i pečena u pećnici. Ako je potrebno, ako je potrebna mehanička štednja, možete koristiti obrisanu verziju ove prehrane.
Dijeta uključuje: jučerašnji pšenični i raženi hljeb, krekere od dnevne stope hljeba, kekse, vegetarijansko povrće, žitarice i mliječne juhe, vitko meso u obliku kuhanog ili sufle, noževi, parne kotlete, kuhana piletina i zec, svježe kuhana riba s niskim udjelom masti,
nemasni sir, proteinski omleti, mliječna i kiselo-mliječna pića, blagi sirevi, sirovo i pire povrće, zrelo i slatko voće i jela iz njih, voćni i bobičasto sokovi, maslac i biljne masti.
Dijeta broj 5a. Indiciran je za akutni i pogoršanje hroničnog hepatitisa i holecistitisa. Ova dijeta je mehanički i hemijski štedljiva s normalnim sadržajem proteina (80-100 g), određenim ograničenjem masti (70-80 g) i ugljikohidrata (350-400 g).
Skup namirnica i jela isti je kao u ishrani br. 5. Kod akutnog hepatitisa iz prehrane su isključene mahunarke, povrće i bilje bogato esencijalnim uljima. Važno je pratiti metabolizam vode i soli i svakodnevnu diurezu.
U prehranu treba da uključi voćne i bobice, sokove od šipka, šibki slatki čaj s medom ili džemom, čaj s mlijekom i voćne napitke. Ako dođe do zadržavanja tečnosti, količina natrijum-hlorida smanjuje se na 4-5 g i ograničava unos tečnosti.
Kod hroničnog hepatitisa sa bilijarnim sindromom moraju se dodati i dijetalna vlakna koja djeluju kao choleretic (povrće, voće i njihovi sokovi), biljna ulja, čime se odnos sa životinjama dovodi do 50%.
Medicinska prehrana s kompenziranom cirozom jetre izgrađena je na principima prehrane br. 5, a kad se pojave znakovi zatajenja jetre, dijeta se izmjenjuje. U slučaju porasta dispeptičkih poremećaja preporučuje se dijeta br. 5a, a uz pojavu proljeva praćenog steatorejom ograničavaju se masti (do 50 g), isključuju mlijeko, med i džem.
Naprotiv, sa sklonošću ka zatvorima, preporučuju se suhe šljive, suhe marelice, smokve, namočene marelice, repe, šljive itd. Ako dođe do poremećaja metabolizma proteina ili nakupljanja dušičnih otpada u tijelu, količina proteina oštro je ograničena u ishrani.
sluzave i kašaste juhe, pire od kaše, žele, žele. Nadalje, dijeta uključuje pire sira i meso, kuhanu ribu itd., A 5-7 dana nakon početka bolesti pacijentu je propisana dijeta br. 5a.
Dijetalna terapija za pacijente koji se podvrgavaju kolecistektomiji izgrađena je u skladu s općim načelima dijetalne terapije za bolesti jetre i žučnih kanala. Unatoč različitim razlozima koji vode do razvoja takozvanog sindroma postholecistektomije, u kliničkoj se manifestaciji izražava dva glavna znaka - bol i dispepsija, koji bi se trebali prvenstveno uzeti u obzir pri određivanju terapijskih mjera. Jačina dispeptičkog i sindroma boli određuje prirodu dijetalne terapije.
Terapijska prehrana kod akutnog pankreatitisa usmjerena je na maksimiziranje gušterače, smanjenje hiperfermentemije, smanjenje sekretorne funkcije žlijezde i smanjenje pojava stagnacije u kanalima.
Sastav ove prehrane uključuje: krekere, sluznicu raznih žitarica (osim prosoja), supe na vodi ili slabu povrćinsku juhu, jela od nemasnih sorti mesa i ribe u obliku sufle, knedle ili parne kotlete, jedno ili dva jajeta bez kuhanja ili parni omlet,
mlijeko u jelima, svježe napravljeni nekiselinski sir, nesoljeni maslac (dodaje se u gotova jela), prilozi od povrća u obliku pire krumpira i parnih pudinga, prilozi od žitarica, pečena jabuka, kompoti od sušenog i svježeg voća, žele, kiseli mliječ sok od sorbe, slabi čaj, mineralne vode, brod od šipka.
Kod hroničnog pankreatitisa bez pogoršanja propisuje se dijeta br. 5p (druga opcija), gdje je sadržaj proteina 110-120 g, masti - 80 g, ugljikohidrata - 300-350 g (uglavnom zbog jednostavnih: šećera, meda, džema, slatkiša, itd. .
Liječenje narodnim lijekovima
Dakle, pri akutnim napadima bola komprimiranje iz jogurta na područje stomaka pomaže ublažavanju upale kako bi se poboljšalo zdravlje organizma, pijte zobene pahuljice od mlijeka, jeli tekući herkulovski kašalj, uzimali infuziju ružičaste rodiole, decoction aspen ili decoction gorkog pelina i irisa.
Prilikom uvođenja biljnih pripravaka i metoda alternativne medicine u prehranu, vrijedi zapamtiti da ne postoji idealna panaceja za sve bolesti i u svakom se slučaju bolest mora liječiti strogo prema individualnoj shemi, na temelju karakteristika tijela i strogo se pridržavajući medicinskih preporuka.
Komplikacije do kojih bolest može dovesti
Degeneracija masti je prilično opasna bolest. Uz dugo odsustvo složenog liječenja, ova patologija lako može izazvati pojavu sljedećih patologija:
- Stvaranje čireva na zidovima obližnjih organa.
- Nagli pad glukoze u krvi.
- Tvorba i kretanje sitnog kamenja duž kanala žučne kesice.
- Razvoj sepse.
- Pojava poremećaja u psihi.
- Stvaranje apscesa u gušterači, koji se može razviti u trbušnu šupljinu.
- Stvaranje cista unutar tijela.
- Supuracija i ruptura u crevima.
- Razvoj infekcije pankreasa,
- Suppuration u žučnom kanalu,
- Kršenje integriteta crevne membrane,
- Čirevi na zidovima želuca,
- Nagli pad šećera u krvi,
- Otkrivanje ciste pankreasa
- U gušterači se pojavljuju apscesi koji mogu ući u trbušnu šupljinu,
- Pojava sepse,
- Mentalni poremećaji
- Bilijarni pankreatitis (kretanje sitnih i vrlo sitnih kamenaca duž žučnih kanala).
Kod hroničnog pankreatitisa može doći do promjene oblika žlijezde, što će dovesti do činjenice da će početi stiskati dvanaestopalačno crijevo, što će zauzvrat izazvati opstrukciju hrane. U ovom slučaju je potrebna hirurška intervencija.
Liječnici razlikuju rani idiopatski hronični pankreatitis, star do četrdeset godina, i kasni (bezalkoholni tropski pankreatitis) u posebnom stupcu. U razvoju ovih vrsta bolesti nedostatak proteina i magnezijuma u hrani je od primarne važnosti.
Tretmani pankreasa gojazni
Ljekari obično koriste terapijske metode ili pacijentima propisuju dijetu. Pravilna prehrana igra ključnu ulogu u borbi protiv steatoze, zato se pokušajte pridržavati određenih principa prehrane.
Uz pretilost, prehrana gušterače uvijek isključuje upotrebu masne hrane. Izvrsna opcija je takozvani dijetalni stol broj 5. Sledeća hrana je zabranjena:
- masna riba i meso,
- konzervirana hrana
- mliječni proizvodi s visokim udjelom masti,
- pržena hrana
- slastičarski proizvodi i bilo koji slatkiši.
U liječenju bolesti potrebno je jesti u malim obrocima i često (do pet ili šest puta dnevno). Također, budite sigurni da se pridržavate normalnog režima pijenja, pijući više od 2 litre vode dnevno. Posuđe je potrebno kuhati, kuhati na pari, pirjati ili peći u rerni.
Dozvoljena hrana uključuje nemasnu ribu i meso, nemasne mliječne proizvode, pirjano povrće, nezaslađeno voće, sve vrste juha i žitarica.
U ozbiljnijim slučajevima od lečenja gojaznosti za gušteraču, lekari bi vam trebali reći. Obično propisuju lijekove koji pomažu probavnom sistemu:
- Festal, pankreatin i Mezim-forte - svi oni stvoreni su na bazi enzima,
- Platifillin, No-shpa i drugi antispazmodički lijekovi,
- lijekovi za normalizaciju hormonalnog nivoa, liječenje dijabetesa i eliminiranje drugih popratnih bolesti.
U naprednim situacijama potrebno je pribjeći liječenju gojaznosti pankreasa hirurškim metodama. Operacije imaju za cilj uklanjanje masnih naslaga u žlijezdi, ali u osnovi daju privremeni efekt jer se masna tkiva postepeno zamjenjuju ožiljcima. Najbolji rezultat daje integrirani pristup koristeći sve opisane metode.
Razlozi razvoja
Jedan od glavnih faktora koji uzrokuje život opasnu bolest je neuhranjenost i loše navike (zloupotreba alkohola, pušenje). Vrlo često je prekomjerna težina uzrok lipomatoze masti.
Takve bolesti poput dijabetes melitusa, pankreatitisa, holecistitisa, kolelitijaze mogu izazvati patološki proces. Često kirurške intervencije koje nisu izravno vezane za gušteraču, ali se izvode u neposrednoj blizini, mogu dovesti do razvoja steatoze.
Također je otkriveno da produljena upotreba određenih lijekova može izazvati promjene u tkivima organa.
Gojaznost jetre i gušterače
U većini slučajeva gojaznost gušterače prati masna jetra, jer je tijelo međusobno povezan sistem i ne može se jedan proces lokalno odvijati u njemu.
Na primjer, pankreatitis često izaziva dijabetes melitus, koji izaziva degeneraciju pankreasa, a to, pak, utječe na jetru, prouzrokujući karakteristične promjene u njoj.
Mora se razumjeti da je pretilost jetre i gušterače nepovratan proces. Zbog toga, specijalista uzima pacijenta pod kontrolu i provodi njegov redovni pregled i liječenje - 2 puta godišnje.
Dijeta postaje sastavni dio života pacijenta zbog prevencije recidiva, jer su visoki nivo masnoće u hrani, slaba tjelesna aktivnost i intoksikacije glavni provokatori razvoja bolesti.
Gojaznost pankreatitisa
Gojaznost gušterače najčešće se razvija kod pacijenata sa hroničnim ili akutnim pankreatitisom zbog prekomerne težine i ovisnika o alkoholu.
Štaviše, na ultrazvučnom pregledu vrlo je teško prepoznati bolest, jer je organ u pravilu blago uvećan i ima glatke konture, a kanali imaju normalne parametre.
No, praksa pokazuje da se pretilost gušterače najčešće razvija kod pacijenata s pankreatitisom, kojima je propisan neodgovarajući tretman i krše prehranu.
Ali treba napomenuti da gojaznost nije uvijek posljedica pankreatitisa (i obratno, pankreatitis nije uvijek rezultat pretilosti). Važniju ulogu u ovom slučaju igra genetska predispozicija, senilna dob i prekomjerna težina. Ljekari bi trebali obratiti pažnju na ove kategorije ljudi i redovno ih obavljati.
Simptomi masne gušterače
Uz pretilost gušterače, bolest se može pojaviti dovoljno dugo bez manifestacija. Taj efekat nastaje zbog činjenice da se masno tkivo u malim predjelima nalazi na različitim dijelovima tijela.
Odnosno, žarišta ne krše funkcionalnost gušterače kao cjeline, ne cijepaju kanal i parenhim. U ovoj fazi mogući su brzi umor, pojava sitnih čireva na usnoj sluznici i suha usta. Masni pankreas može se slučajno otkriti ultrazvukom.
Sam pacijent ne izražava zdravstvene pritužbe. Bolest se istroši i polako napreduje. Daljnje izraženi simptomi pojavljuju se: tupi pojasni bolovi u desnom hipohondriju, nadutost, mučnina, proliv i povraćanje.
U nekim slučajevima simptomi su izraženi: pacijent gubi na težini, manifestira se hepatitis, jaka bol se pokazuje u trbuhu, koža je svrbež.
Dijeta gušterače gušterače
Dijeta je suštinski atribut liječenja i sprečavanja gojaznosti gušterače. Dijeta je sastavljena od principa minimiziranja hrane koja može povećati upalu i usporiti probavu. Prije svega, isključeni su alkohol, masna, začinjena, slana i slatka hrana.
Pacijent treba jesti često i u malim porcijama. Ekstremni obrok treba izvesti 2 sata prije spavanja. Pacijent bi trebao razumjeti da nakon jela nikada ne smije ići u krevet. Dijeta za pretilost gušterače uključuje pijenje puno vode - najmanje 3 litre tekućine dnevno.
Bolje je koristiti mineralnu magnezijum-sulfatnu vodu, vodu iz bunara ili izvorišta. Preporučuju se i dekoracije pelina, ružinog kuka, nevena i smilja. Primijećeno je da mliječni proizvodi s malo masti imaju pozitivan učinak.
U svakom slučaju dijetu sastavlja liječnik pojedinačno za svakog pacijenta.
Zanimljivi materijali na ovu temu!
Nažalost, trenutna medicinska statistika u vezi s kasnim otkrivanjem tumora gušterače znatno raste. U procentima.
Ni jedna bolest ne prolazi tijelom bez traga. Naravno, pravovremeno otkrivanje i odgovarajući tretman najčešće pomažu.
Gušterača u svom djelovanju izlučuje specifične enzime koji doprinose neometanoj probavi hrane. Međutim, postoje izvesni.