Koje komplikacije mogu izazvati dijabetes?
Kao što je već više puta napomenuto, dijabetes je posebno opasan zbog svojih komplikacija. Ako je razina šećera u krvi kod pacijenta koji boluju od dijabetesa stalno povišena, s vremenom se razvija oštećenje na organima kao što su oči, bubrezi i noge. Mala žila pate u očima i bubrezima.
Zidovi malih žila, koji su u stalnom kontaktu sa krvlju koja teče unutar žila, vrlo su osjetljivi na povišene razine šećera. Pod njenim uticajem u vaskularnom zidu postepeno nastaju nepovratne promjene, uslijed čega se opskrba krvlju pogoršava, što znači i prehranu cijelog organa. To, sa svoje strane, dovodi do poremećaja u njegovom radu.
Dijabetička retinopatija
U očima, na pozadini stalno povišenog šećera u krvi, mrežnica pati. Retina kao da usmjerava očnu jabučicu iznutra (vidi Sliku 20). Osnova mrežnice je pleksus malih žila, također ima živčane završetke koji pružaju funkciju vida. Komplikacija dijabetesa uslijed promjena na žilama mrežnice naziva se dijabetička retinopatija (riječ dolazi od latinskog naziva za mrežnicu - mrežnicašto znači "Mreža").
Slika 20. Dijabetička retinopatija
Značenje često korištenog izraza „fundus“ takođe bi trebalo objasniti. To je dio unutrašnje sluznice oka koji je vidljiv tokom posebnog pregleda koji je izvršio okulista. mrežnica. Dakle, uzrok dijabetičke retinopatije je produljena dekompenzacija dijabetesa. Sudovi mrežnice kod dijabetičke retinopatije postaju krhkiji, propusniji, gube elastičnost, što dovodi do promjena u cjelokupnom tkivu mrežnice, naročito do krvarenja.
Dijabetička retinopatija se razvija postepeno, pa čak i izraženi stadiji mogu biti neprimjetni za pacijenta. To jest, ako se pacijent ne žali na smanjeni vid, to ne znači da nema retinopatiju! Kada se vid toliko pogorša da pacijent počne primjećivati, to obično ukazuje na dalekosežne faze retinopatije, koje je gotovo nemoguće učinkovito liječiti.
Prisutnost i ozbiljnost ove komplikacije dijabetesa može utvrditi samo oftalmolog (oftalmolog) pri pregledu fundusa kod proširene zjenice. Da bi se zjenica razvela, u oči se ukapaju posebne kapi, nakon čega vid privremeno postane mutan, zamagljen. Ovaj postupak je neophodan jer se ponekad kod dijabetičke retinopatije glavne promjene nalaze na periferiji mrežnice, dok ih u središnjoj zoni, koja je vidljiva bez širenja zjenice, još nisu dostupne. Oculist vrši pregled fundusa pomoću posebnog uređaja.
Često se naočale biraju pri poseti optometristu. Moram reći da je nemoguće poboljšati vid zahvaćen retinopatijom naočalama. Iste promjene koje se mogu ispraviti odabirom naočala nisu povezane sa retinopatijom. Oni su rezultat miopije ili dalekovidnosti i ponekad izazivaju nerazumno snažnu anksioznost pacijenta, jer ih pripisuje komplikacijama dijabetesa.
Pacijent s dijabetesom trebao bi se pokazati optičaru barem jednom godišnje!
Kod dijabetesa tipa 2, posebno je važno obaviti pregled odmah nakon dijagnoze. Činjenica je da s ovom vrstom dijabetesa tačno vrijeme nastanka bolesti gotovo nikada nije moguće utvrditi, a pacijent može dugo imati visoki šećer u krvi, a da toga nije ni svjestan. Oštećenje mrežnice može se već razviti tokom ovog latentnog perioda.
U slučaju retinopatije, učestalost pregleda treba porasti jer će u određenom trenutku biti potrebno liječenje. Odmah treba obaviti pregled sa naglim pogoršanjem vida.
Metode za prevenciju i liječenje dijabetičke retinopatije
Ne treba se oslanjati na neprovjerene metode liječenja - periodično se pojavljuje reklama nekih “čarobnih” biljaka itd. Takozvani angioprotektori (trental, doxium, itd.) Također su se pokazali neučinkovitima u liječenju i sprečavanju dijabetičkog oštećenja oka.
Pouzdana metoda liječenja dijabetičke retinopatije, priznata i uspješno korištena u cijelom svijetu, jeste laserska fotokoagulacija mrežnice. Pravovremena i pravilno izvedena laserska koagulacija omogućuje uštedu vida čak i u kasnim fazama dijabetičke retinopatije kod 60% bolesnika u razdoblju od 10-12 godina. Međutim, lečenje u ranim fazama retinopatije je najefikasnije.
Pacijenti često nemaju pravu ideju o laserskoj fotokoagulaciji. Ponekad se ova metoda doživljava kao složena hirurška operacija na očima, od koje je neko "poznato poznanstvo" postalo još gore. Informacije iz nepouzdanih izvora mogu uplašiti pacijenta, a on odbija pouzdanu i efikasnu metodu u korist drugog „čudotvornog“ leka.
Laserska fotokoagulacija je ambulantni postupak koji se izvodi u jednoj ili više sesija i potpuno je siguran. Njegovo značenje je upotreba laserskog snopa na izmenjenoj mrežnici, što pomaže u sprečavanju daljeg napredovanja procesa.
Treba shvatiti da ova vrsta liječenja zaustavlja pogoršanje vida, ali uz njegovo značajno smanjenje, nema povratka do dobrog vida. Preduvjet za stabilan pozitivan učinak laserske fotokoagulacije je dobra kompenzacija za dijabetes, a u njegovom odsustvu će se nastaviti proginologija retinopatije.
Teška retinopatija (koja se naziva proliferativna) prijeti pacijentu gubitkom vida. U tim je slučajevima potrebno stalno nadgledanje od strane oftalmologa, a ponekad su mogući i kirurški načini liječenja. Da biste izbjegli akutne situacije (masivno krvarenje, odvajanje mrežnice), što može dovesti do nepopravljivih posljedica, u ovoj fazi trebate izbjegavati velike fizičke napore. Dizanje utega, snažna napetost, koje se može javiti kod opstipacije ili upornog kašlja, kontraindicirano je.
Kod dijabetes melitusa, uz oštećenje mrežnice, često postoji i zamagljivanje objektiva, što se naziva katarakta. Ova bolest je takođe česta među ljudima bez dijabetesa, posebno u starijim dobnim grupama. Ako je zamućenje sočiva vrlo izraženo, prodor svjetlosnih zraka na mrežnicu je otežan, a vid značajno narušen, sve do potpunog gubitka. Liječenje katarakte je sada dobro uspostavljeno; radikalna metoda je operacija uklanjanja zamućene leće. Vid nakon takve operacije se vraća, iako je potrebna korekcija uz pomoć naočala ili zamjenom daljinskog sočiva umjetnim.
Važno je da pacijent s dijabetesom zna da bilo koje operacije, uključujući uklanjanje sočiva, prolaze sigurno samo uz dobru kompenzaciju za dijabetes. Ovo stanje iznose i oftalmolozi.
Dijabetička nefropatija
Na pozadini produžene dekompenzacije dijabetesa u bubrezima trpe sitne žile, koje su glavni dio bubrežnog glomerula (bubrežno tkivo sastoji se od mnogih glomerula). Posude bubrežnog glomerula pružaju funkciju bubrega, koji igraju ulogu filtera u ljudskom tijelu. Nepotrebne tvari u bubregu izlučuju se mokraćom, filtriraju ih iz krvi, potrebne se odlaže, usmjeravaju ih natrag u krv.
Kada se posude bubrežnih glomerula promijene zbog povišene razine šećera u krvi, narušava se normalno funkcioniranje bubrežnog filtra. Tada protein, koji je potrebna tvar, i normalno ne ulazi u urin, počinje tamo da prodire (vidi Sliku 21).
Slika 21. Dijabetička nefropatija
Komplikacija dijabetesa bubrega je dijabetička nefropatija, isprva je uopće ne možete osjetiti. Zbog toga svaki pacijent s dijabetesom barem 1 puta godišnje mora proći test urina kako bi se utvrdio protein koji se nalazi u njemu. Ovo može biti redovan, takozvani opći test urina, koji se obavlja u bilo kojoj klinici. Međutim, dijabetička nefropatija može se otkriti u ranijim fazama, što je vrlo važno za terapijske i preventivne mjere. Ovo je analiza mokraće za mikroalbuminuriju (tj. Mikro količine albuminskog proteina).
Druga manifestacija dijabetičke nefropatije može biti porast krvni pritisak (BP)tj. arterijska hipertenzija. Treba biti svjestan da porast krvnog tlaka nije uvijek posljedica oštećenja bubrega, već samo po sebi uzrokuje ozbiljnu štetu bubrezima.
Povišeni krvni pritisak, bez obzira na uzrok, mora biti smanjen. Sljedeće se trenutno smatraju maksimalno dozvoljenim: 140 mm Hg. Čl. za gornji indikator (sistolni krvni pritisak) i 85 mm RT. Čl. za donji (dijastolički). Ako je barem jedan od ova dva pokazatelja često iznad zadanih granica, potrebno je liječenje.
Postoji puno lekova za lečenje hipertenzije, a svaki pacijent može odabrati efikasnu terapiju. Za samog je pacijenta važno da shvati da je potrebno stalno uzimati ove lijekove, tj. ne samo kod visokog, već i kod sniženog krvnog pritiska do normalnog, da ne bi porastao!
Samo nadgledanje krvnog pritiska kod kuće je također vrlo korisno, posebno za procjenu učinkovitosti lijekova koji se koriste, stoga je preporučljivo svim pacijentima s arterijskom hipertenzijom da imaju aparat za mjerenje krvnog tlaka kod kuće i da ga mogu koristiti.
Ako dijabetička nefropatija dostigne izražene faze, liječnik može preporučiti posebnu dijetu sa ograničenjem bjelančevina (uglavnom za životinjske proizvode - meso, ribu, jaja, sir, skute, itd.).
Bolesti nogu sa dijabetesom
Među komplikacijama dijabetesa posebno je važno mjesto zauzeti oštećenje stopala. Prvo, za razliku od očiju i bubrega, u nogama ne pate male, već velike posude (arterije), a osim toga, karakteristično je oštećenje živaca (dijabetička neuropatija). Ako je glavni uzrok razvoja dijabetičke neuropatije produljena dekompenzacija dijabetesa, tada je oštećenje arterija manifestacija ateroskleroze i često je povezano s povećanjem pokazatelja poput kolesterola (kao i promjenom nekih drugih, rjeđe određenih pokazatelja metabolizma masti) u krvi. Međutim, povišeni šećer u krvi pogoršava ozbiljnost aterosklerotskog procesa.
Manifestacije dijabetičke neuropatije su različite vrste bolova u nogama, peckanje, „puzajuće puzeći“, peckanje, utrnulost. Ovi simptomi mogu biti vrlo bolni, ali je druga opasnost za pacijenta gotovo nevidljiva.
Neuropatiju karakteriše smanjenje osjetljivosti nogu: sposobnost uočavanja efekata visoke i niske temperature, boli (na primjer, ubrizgavanje oštrim predmetom), vibracije itd. To predstavlja veliku opasnost, jer povećava rizik i male ozljede čini nevidljivim, na primjer, ako strani predmeti upadaju u cipele, nose pogrešno odabrane cipele i tretiraju nokte ili kutnjake.
Pad osjetljivosti u kombinaciji s raširenim dijabetesom i prekomjernom deformitetom stopala dovodi do pogrešne raspodjele pritiska pri hodu. To dovodi do traume na tkivima stopala pa sve do stvaranja čira na mjestima najvećeg stresa. Mjesta traume mogu se upaliti, razviti se infekcija. Upalni proces u uvjetima smanjene osjetljivosti prolazi bez bola, što može dovesti do podcjenjivanja opasnosti za pacijente. Samoizlječenje se ne događa ako kompenzacija za dijabetes nije zadovoljavajuća, a u teškim naprednim slučajevima proces može napredovati što dovodi do razvoja gnojne upale - flegmona.
U najgorem scenariju i u nedostatku liječenja, može doći do nekroze tkiva - gangrena. Prevladavanje oštećenja arterija dovodi do kršenja opskrbe krvlju u nogama. To je češće kod starijih pacijenata. Znak takve lezije u teškim fazama je bol u nogama pri hodu. Nastaju u nogama čak i nakon kraće šetnje i pacijent mora prestati i čekati da bol prođe prije nego što nastavi.
Ova se slika naziva "povremenom klaudicizacijom". Hladnost stopala također može smetati. U naprednim slučajevima razvija se nekroza tkiva vrhova prstiju ili calcaneal regije. Predisponira razvoj komplikacija ove prirode, osim povišenog kolesterola u krvi, visokog krvnog pritiska i pušenja. Ateroskleroza takođe može zahvatiti arterije srca i mozga.
Možda kombinacija vaskularnih poremećaja sa neuropatijom. U ovim je slučajevima vjerovatnoća za razvoj gangrene, što znači amputaciju udova, posebno velika.
Ozljeda stopala
Budući da su noge s dijabetesom u tako velikom riziku, svaki pacijent mora biti upoznat s preventivnim mjerama za gore opisane komplikacije. Njihova efikasnost je prilično visoka, zaista mogu smanjiti rizik od oštećenja nogu kod dijabetesa. Preventivne mjere mogu biti predstavljene u obliku pravila zabrane i dopuštanja, koja ćemo dati u nastavku. Ali prije toga vrijedi opet nabrojati preventivne mjere opće prirode.
Prije svega, ovo je dobra kompenzacija za dijabetes melitus, ne može ga se zamijeniti bilo kojim drugim preventivnim i terapijskim svrhom, uključujući lijekove! Uz to, potrebno je odustati od pušenja, aktivno se boriti protiv viška kilograma, pratiti nivo krvnog pritiska i holesterola u krvi, više se kretati.
Preporučljivo je proći medicinski pregled nogu najmanje jednom godišnje (uz određivanje osjetljivosti i pulsiranja u arterijama stopala). To je najbolje obaviti u specijalizovanom kabinetu „Dijabetičko stopalo“, a kod nas je poslednjih godina sve više takvih kancelarija.
Pravila za negu stopala. Šta se ne može učiniti s dijabetesom!
1. Prije svega, pri njezi stopala ne smijete koristiti nikakve oštre predmete: makaze, noževe za kukuruz, britvice. Upotreba takvih predmeta jedan je od najčešćih uzroka ozljeda, posebno u uvjetima smanjene osjetljivosti i slabog vida! Treba biti siguran da ako izrežete uglove nokta, posebno duboke, to može dovesti do stvaranja takozvanog uraslog nokta - uzroka boli, upale i dugog liječenja, sve do operacije. Urastanje nokta doprinosi nošenju cipela uskih nosa.
2. Ako vam se noge smrzavaju, ne možete ih zagrijati jastučićima za grijanje (uključujući električne), baterijama za parno grijanje, električnim grijačima. Temperaturna osjetljivost pacijenta često se smanjuje, pa je zaštitna reakcija oslabljena i lako možete dobiti opekotinu.
3. Iz istog razloga ne treba uzimati vruće kupke za stopala. Temperatura vode ne smije biti veća od 40 ° C (bolje je mjeriti je termometrom za vodu, kao za djecu za kupanje). Osim toga, kupke za stopala ne bi trebale biti dugačke - isušuje kožu i čini je ranjivijom.
4. Ne preporučuje se hodati bosonog stopala, jer postoji veliki rizik od ozljeda uz istovremeno prodiranje infekcije u područje oštećenja. Na plaži i pri kupanju morate nositi papuče za kupanje. Takođe biste trebali zaštititi stopala od sunčanja.
5.Neophodno je napustiti neudobne (uske, trljajuće, drobljive) cipele i ne nositi cipele sa visokom petom. Visoka peta doprinosi cirkulacijskim poremećajima u stopalu i formiranju zona povišenog pritiska na njegovoj plantarnoj površini. Potreban je oprez u odnosu na nove cipele: prvi put ga nositi ne više od sat vremena i ni u kojem slučaju ne koristiti nijednu metodu nošenja, poput stavljanja na mokri nožni prst. Dodatni rizik od ozljeda stvaraju cipele koje se otvaraju, te stoga ne štite nožne prste i petu.
6. Ako imate kurjeze na nogama, ne smijete ih se pokušati riješiti kukuruznim tekućinama, mastima ili žbukama, jer sve one sadrže tvari koje korodiraju kožu. Kukuruzovi se, u pravilu, formiraju kao rezultat nošenja loše odabranih cipela koje na određenim mjestima pritisnu na stopalo.
7. Obratite pažnju na čarape sa gumama. Ako su preuske i ostave utiske na koži potkoljenica, to otežava cirkulaciju.
Pravila za negu stopala. Zato morate voditi računa o nogama sa dijabetesom!
1. Obradite nokte fileom. To će omogućiti ne samo izbjegavanje trauma, već i formiranje pravilnog, vodoravnog ruba nokta, ostavljajući njegove uglove netaknute.
2. Najprikladnije sredstvo za uklanjanje moždine i područja pretjerane keratinizacije (zadebljanja i suhoće) kože je mahuna. Bolje je kupiti posebnu pumpu za njegu stopala u ljekarni. Morate ga koristiti dok perete noge, a ne pokušavati da u jednom potezu potpuno problematično stavite sva problematična područja. To trebate češće raditi!
3. Nakon pranja noge obrišite suho, nježno mokrići kožu, posebno u interdigitalnim prostorima. Velika vlažnost vazduha na tim područjima doprinosi razvoju pelenskog osipa i gljivičnih bolesti. Iz istog razloga, koristeći hidratantnu kremu za stopala (potrebna je gotovo svima kako koža ne bi bila previše suha), ne nanosite je na kožu između prstiju.
4. Ako vam se noge smrzavaju, zagrijte ih toplim čarapama odgovarajuće veličine i bez zategnutih elastičnih traka. Neophodno je osigurati da čarape u cipelama ne zalutaju.
5. Prije postavljanja potrebno je utvrditi pravilo da se unutarnja površina cipele provjeri: jesu li unutra ostali neki strani predmeti, je li uložak umotan ili su se pojavili oštri klinčići. Još jednom podsjećamo da je ovo potrebno zbog činjenice da se osjetljivost stopala može smanjiti, što sam pacijent ne sumnja.
6. Svakog dana pacijent s dijabetesom treba pažljivo pregledati stopala, posebno površinsku površinu. Stariji ljudi i pacijenti s prekomjernom težinom mogu imati značajne poteškoće. Može im se savjetovati da tokom pregleda koriste ogledalo postavljeno na pod. Svakodnevni pregled omogućava vam da pravovremeno otkrijete rane, pukotine, ogrebotine.
Čak i manje povrede na nogama treba pokazati ljekaru, međutim, pacijentu treba omogućiti prvu pomoć.
Prva pomoć za povrede stopala
Ako se prilikom pregleda stopala utvrdi rana, ogrebotina ili pukotina, potrebno je isprati je dezinfekcijskom otopinom. Možete koristiti 1% otopinu dioksidina, 0,01% otopinu miramistina ili 0,02% otopinu furatsiline. Oprana rana mora se prekriti sterilnim prelivom ili baktericidnim flasterom. Obična pomoć u obliku pojasa ne može se koristiti!
Ne možete koristiti alkoholne otopine (alkoholna otopina joda, sjajno zelene - „zelene“), kao i koncentriranu, tamnu otopinu kalijum permanganata („kalijev permanganat“). Mogu izazvati opekotine. Takođe je nepoželjno koristiti uljane pregrade, koje stvaraju okruženje za razvoj infekcije i sprečavaju odliv sekreta iz rane.
Ako se na području oštećenja pojave znakovi upale (crvenilo, oticanje, gnojni iscjedak), hitno je potrebna medicinska pomoć. Može se zahtijevati hirurško liječenje rane, imenovanje antibiotika. U takvoj situaciji važno je stopalu pružiti potpuni mir. Liječnik može propisati mirovanje, ako je potrebno, koristiti štake kako bi se izbjegao stres na nozi.
U ljekarni pacijenta sa dijabetesom uvijek bi trebala postojati sredstva koja bi mogla biti potrebna za liječenje slučajne rane, oštećenja itd. Tu spadaju sterilne maramice, baktericidni ljepljivi žbuka, dezinfekcijska rješenja navedena gore. Sva ta sredstva također morate ponijeti sa sobom na putovanja.
Dijabetes i kardiovaskularne bolesti
Statistički podaci pokazuju da dijabetes često prate bolesti kardiovaskularnog sistema, poput ateroskleroze, koronarna bolest srca (CHD), hipertenzija itd. To posebno vrijedi za dijabetes tipa 2 u kombinaciji s prekomjernom težinom.
Rizik od ranog razvoja koronarne bolesti srca kod dijabetesa vrlo je visok: to je dva do tri puta više nego među općom populacijom. Nažalost, žene koje su obično više od muškaraca otporne su na razvoj koronarne srčane bolesti, a uz dijabetes gube i takvu „zaštitu“. Najčešći oblici koronarne srčane bolesti su angina pektoris i infarkt miokarda. Osnova IHD-a je aterosklerotska lezija srčanih žila čiji je važan tvorbeni faktor kršenje masnog (lipidnog) metabolizma - dislipidemija. Najpoznatija i dostupna njegova manifestacija je porast holesterola u krvi; trigliceridi i frakcije holesterola su manje poznati, ali i važni.
Ostale manifestacije ateroskleroze - oštećenja žila na mozgu, što dovode do oštećenja pamćenja, mentalne aktivnosti, kao i kršenja dotoka krvi do nogu.
Arterijska hipertenzija (visok krvni pritisak) - takođe čest pratitelj dijabetesa. Na pozadini povećanog pritiska koji nije smanjen može se razviti takva zavidna komplikacija kao što je moždani udar - akutno kršenje moždane cirkulacije, što je često smrtno ili vodi do paralize. Arterijska hipertenzija loše utječe na stanje žila bubrega i fundusa, a već znamo koliko je važno zaštititi ih svim snagama.
Prevencija i liječenje kardiovaskularnih bolesti
Arterijska hipertenzija i dislipidemija podliježu obaveznoj kontroli i liječenju. Svaki pacijent s dijabetesom mora barem jednom godišnje provjeriti metabolizam lipida i krvni tlak.
Takva učestalost praćenja je dovoljna samo na normalnim razinama ovih pokazatelja, tj. ako:
- Nivo ukupnog kolesterola je niži od 5,2 mmol / l (a prema najnovijim podacima ispod 4,8 mmol / l!),
- Nivo gornjeg (sistolnog) krvnog pritiska je ispod 140 mm Hg. Čl.,
- Nivo (dijastoličkog) krvnog pritiska je ispod 85 mm Hg. Čl.
Ako nivoi ovih parametara prelaze normu, potrebno je češće praćenje i, naravno, liječenje. U pravilu se propisuju lijekovi za liječenje hipertenzije i dislipidemije. Međutim, dijeta je takođe moćan alat za utjecaj na ove poremećaje. Može se koristiti kao jedina metoda liječenja ako odstupanja od norme nisu vrlo izražena, a nezaobilazna je podloga za upotrebu lijekova.
Važno je još jednom podsjetiti da gubitak težine ima izražen pozitivan učinak na krvni pritisak i nivo holesterola. Ako se ne možete nositi s krvnim tlakom bez upotrebe lijekova i liječnik propisuje lijekove, ne bojte se. Postoji puno savremenih lijekova za liječenje hipertenzije, oni imaju minimalne štetne efekte i u pravilu se mogu uzimati dugo (godinama).
Svaki pacijent uvijek može odabrati efikasan tretman, odnosno postići normalizaciju krvnog pritiska. Postupak pojedinačnog odabira lijeka ili, koji se često i prilično razumno poduzima, kombinacija nekoliko lijekova može potrajati neko vrijeme. Ovaj postupak nužno zahtijeva praćenje: opetovano mjerenje krvnog pritiska od strane liječnika i pacijenta (kućni samokontroli), ponekad i neke laboratorijske pretrage, elektrokardiogram (EKG) itd.
U liječenju hipertenzije važno je sudjelovanje i razumijevanje pacijenta. Ponekad pacijenti prave veliku grešku prekidajući lijekove kad se pritisak vrati u normalu, vjerujući da je „tok liječenja“ gotov ili da uzimaju lijekove sporadično ako se ne osjećaju dobro.
Usput, pojava da visoki krvni pritisak mora nužno boljeti glavu ili nešto drugo trebalo bi uznemiriti pacijenta. Klinička zapažanja pokazuju da većina pacijenata ne osjeća nikakvu nelagodu zbog visokog krvnog pritiska. Odnosno, tijelo se može naviknuti i na visoki šećer u krvi, a postoji i varljiv osjećaj dobrobiti.
Mora se razumjeti da je uzimanje lijekova za liječenje hipertenzije potrebno stalno, tj. ne samo na visokom, već i na snižavanju do normalnog krvnog pritiska da se ne diže!
Budući da je samo nadgledanje krvnog pritiska kod kuće vrlo korisno, za sve bolesnike s hipertenzijom je preporučljivo imati kod kuće aparat za mjerenje krvnog tlaka i moći ga koristiti.
Moguće je sprečiti komplikacije!
Komplikacije dijabetesa se mogu spriječiti. U onim slučajevima kada pacijent već ima manifestacije određenih komplikacija, možete zaustaviti njihovo daljnje napredovanje. Za to je, prije svega, potrebno redovno praćenje njegovog stanja od strane pacijenta.
Još jednom ponavljamo koje pokazatelje, pored šećera u krvi ili urina i tjelesne težine, treba redovno pratiti, kao i koje specijaliste treba posjetiti:
1. Glikovani hemoglobin (HbA1c).
2. Nivo kolesterola u krvi (poželjni su i drugi pokazatelji metabolizma lipida).
3. Krvni pritisak.
4. Protein u urinu (mikroalbuminurija).
5. Pregled očiju.
6. Medicinski pregled nogu.
Većina indikatora treba pratiti najmanje jednom godišnje (glikovani hemoglobin, ako je moguće, jednom u 4-6 meseci). Ako se pronađu problemi, potrebno je češće praćenje, kao i liječenje koje je propisao liječnik i koje se provodi uz aktivno sudjelovanje pacijenta.
I.I. Dedov, E.V. Surkova, A.Yu. Majori
Zašto nastaju komplikacije?
Od svih patologija koje imaju komplikacije, najopasnija je bolest šećera. Njegove posljedice, poput same bolesti, često se razvijaju bez manifestacije teških simptoma, što komplicira ranu dijagnozu i započinjanje pravodobnog liječenja. U međuvremenu, izgubljeno vrijeme i pacijentovo kršenje preporuka ljekara glavni su faktori zbog kojih, prema statističkim podacima, dijabetes zauzima treće mjesto po broju smrtnih slučajeva.
Svi problemi su rezultat nestabilne razine šećera u krvi. Povećani sadržaj glukoze doprinosi promjeni svojstava krvi, remeti funkcije mozga, kardiovaskularnog sustava i utječe na bubrege i živčane stanice.
Koncentracija glukoze može se uspješno kontrolirati pomoću lijekova za snižavanje šećera, ubrizgavanja inzulina, prehrane i promjena načina života. U slučaju pravovremenog liječenja, moguće je smanjiti vjerojatnost razvoja posljedica i povećati šanse da dijabetičar ima dug život.
Ali dešava se da pacijenti pogriješe u procesu liječenja ili zanemaruju recepte liječnika, prekrše dijetu, preskoče injekcije inzulina ili proizvoljno promijene dozu. Ti su razlozi glavni poticaj za pojavu istodobnih patologija.
Akutne komplikacije dijabetesa nastaju kao rezultat značajne promjene u sastavu i svojstvima krvi i brzog rasta ili smanjenja glukoze u plazmi. Ovo patološko stanje razvija se za nekoliko dana, pa čak i sati, i predstavlja ozbiljnu prijetnju po život pacijenta, pa mu je potrebna hitna medicinska pomoć.
Ketoacidoza i ketoacidotska koma
Uzrok ketoacidoze može biti:
- preskakanje injekcija insulina ili promjena doze,
- kršenje prehrane
- trudnoća
- zapaljenske ili zarazne bolesti.
Ova vrsta komplikacija nastaje kao posljedica poremećaja metabolizma, kada raspad masnih stanica dovodi do stvaranja ketonskih tijela u krvi, što u kombinaciji s povišenom razinom glukoze dovodi do trovanja tijela i razvoja ketoaciodne kome. Ketoacidoza je najčešća posledica dijabetesa tipa 1.
U početnoj fazi ketoacidoze uočeni su sljedeći simptomi:
- povećava se nivo urina i glukoze u krvi
- povećanje žeđi i brzine mokrenja,
- mirišeš aceton iz usta,
- pojavljuju se povećani apetit i znakovi dehidracije.
U budućnosti se simptomi pojačavaju:
- poteškoće u govoru,
- smanjuje se tonus kože i mišića
- pritisak pada i pacijent gubi svijest.
Pomoć pacijentu treba početi pružati kada se pojave prvi znakovi ketoacidoze, da bi u budućnosti stanje zahtijevalo liječenje u jedinici intenzivne njege.
Hiperosmolarna koma
Hiperosmolarna koma razvija se za nekoliko tjedana, a karakterizira ju dehidracija, nedostatak inzulina i posljedično visoka razina glukoze. Karakteristična karakteristika patološkog stanja je povećanje natrijuma u sastavu krvi.
Mogu se primijetiti takve manifestacije:
- probavni poremećaj
- boli povraćanja
- pojačana žeđ i učestalo mokrenje,
- gubitak kilograma
- pojava konvulzivnih napada i halucinacija,
- poteškoće u govoru i nesvijesti.
Medicinska njega u ovom stanju temelji se na uklanjanju dehidratacije, obnavljanju prihvatljive glukoze i metaboličkoj stabilizaciji.
Laktacidoza
Druga komplikacija koja zahtijeva hitno oživljavanje je laktacidoza. Patologija se često javlja kod starijih bolesnika s dijabetesom tipa 1 i 2.
Uzrok laktacidoze je kršenje dovoda krvi u tkiva, uslijed čega je opskrba stanica kisikom otežana, a mliječna kiselina akumulira u plazmi. Istodobne bolesti srca i krvnih sudova, zatajenje jetre i bubrega mogu izazvati takve poremećaje.
Za patologiju su takvi znakovi karakteristični:
- bolovi u mišićima
- povraćanje i rastuća slabost,
- nagli pad pritiska,
- otežano mokrenje
- srčani ritam se mijenja,
- gubitak svijesti.
Koma u laktacidozi nastaje u roku od nekoliko sati i u nedostatku pravovremene medicinske njege može rezultirati smrću pacijenta uslijed zastoja srca.
Hipoglikemija
Zbog dužeg izgladnjivanja, fizičkog pretjeranog rada ili prevelikih doza inzulina, razina šećera u krvi naglo pada i pojavljuju se znakovi hipoglikemije. Patologiju možete u ranoj fazi nadoknaditi jedenjem slatkog voća ili pićem soka. U nedostatku potrebnih mjera, simptomi i dalje rastu i razvija se hipoglikemijska koma. U ovom slučaju su već potrebne mjere oživljavanja u bolnici.
Smanjenje glukoze možete odrediti na osnovu sljedećih simptoma:
- pojačano znojenje,
- pojava osećaja slabosti, agresivnosti, razdražljivosti,
- osjeća se palpitacija i zimica,
- vidna funkcija se pogoršava,
- opaža se blanširanje kože i napadi migrene,
- ruke i noge postaju hladnije, primetni su drhtanje,
- gubitak svijesti.
Hipoglikemijska koma izaziva gladovanje moždanih stanica kisikom, a kasnim liječenjem dolazi do njenog edema i smrti.
Hronični
Na pozadini produženog tijeka šećerne bolesti razvijaju se kasne komplikacije.Stalno visoka razina šećera dovodi do oštećenja živčanog i mokraćnog sustava, uzrokuje oštećenje vida i oštećenje kože. Moguće posljedice koje zahtijevaju hiruršku njegu.
Retinopatija
Retinopatija je čest uzrok invaliditeta i gubitka vida kod pacijenata sa šećernom bolešću. Kao rezultat utjecaja visokih vrijednosti šećera, sužavanje žila omogućava prehranu mrežnice.
Zbog gladovanja kisikom nastaju aneurizme na očnim kapilarama, a masne ćelije i kalcijeve soli se nakupljaju na mrežnici, što dovodi do ožiljaka i zatezanja.
U procesu razvoja komplikacija vid pacijenta se pogoršava, oštećen je bočni vid, pred očima se pojavljuju tamne mrlje.
U budućnosti se može dogoditi puknuće aneurizme i krvarenje staklastog tkiva. U težim slučajevima mrežnica se eksfolira i pacijent postaje potpuno slijep.
Dijagnoza retinopatije u ranim fazama može spriječiti odvajanje mrežnice pomoću laserske fotokoagulacije ili po potrebi ukloniti oštećeno staklasto tijelo.
Na slici su prikazane aneurizme kapilara oka sa retinopatijom.
Neuropatija
Točni uzroci neuropatije još uvijek nisu tačno poznati. Neko vjeruje da živčane stanice umiru zbog nedostatka prehrane, a neko je siguran da je za to kriv edem živčanih završetaka. U svakom slučaju, oštećenje živčanih završetaka izaziva visoki šećer u krvi.
Takva patologija ima svoje vrste:
- Senzorno - karakterizira pad osjetljivosti udova do njegovog potpunog gubitka. Pacijent ima osjećaj boli, čak i pri ozbiljnom oštećenju kože nogu.
- Gastrointestinalni - Poremećene su funkcije jednjaka, creva i želuca. Poteškoće u gutanju, probavljanju hrane i defekaciji.
- Koža - ovim oblikom koža se isušuje zbog oštećenja znojnih žlezda.
- Kardiovaskularni - Glavni simptom je tahikardija koja se pojavljuje u mirovanju.
- Urogenitalni - dovodi do oslabljene funkcije mokraćnog mjehura i erektilne disfunkcije kod muškaraca.
Sindrom dijabetičkog stopala
Druga komplikacija koja može zahtijevati operativni zahvat je sindrom dijabetičkog stopala. Patologiju prati gubitak osjetljivosti udova zbog oštećenja nervnih ćelija, kao i oštećenja koštanog tkiva i zglobova.
Postoje dva oblika bolesti:
- Ishemična - karakteriziraju aterosklerotske vaskularne lezije, uslijed kojih je poremećena prehrana udova. Cirkulacija krvi u stopalu se pogoršava, postaje hladnija i postaje cijanotična. Moguće je slabo zarastanje bolnih čireva.
- Neuropatski - ovim oblikom oštećuju se živci odgovorni za osjetljivost udova. Najprije dolazi do zadebljanja potplata i deformacije stopala. Noga bubri, na njoj se pojavljuju čirevi, ali nema boli.
U budućnosti stopalo počinje truliti ili se sušiti i komplikacija se često završava amputacijom udova (vidi fotografiju).
Ovisno o vrsti dijabetesa
Vjerojatnost ovih ili drugih komplikacija ovisi o vrsti dijabetesa.
Dakle, najčešće posljedice dugog tijeka dijabetesa tipa 2 su patologije poput:
- nefropatija
- gangrena
- dijabetičko stopalo
- retinopatija.
Ovo su takozvane specifične posljedice dijabetesa koji nije ovisan o insulinu. Razvoj srčanih i krvožilnih bolesti za ovu vrstu bolesti je manje karakterističan.
Kod dijabetesa tipa 1, naprotiv, češće pogađa kardiovaskularni sistem (angina pektoris, aritmija, srčani udar, zatajenje srca).
Pored toga, moguć je razvoj takvih posljedica:
- nefropatija
- dermalni čir
- parodontna bolest i stomatitis,
- katarakta
- Poremećaji CNS-a.
Akutne komplikacije se razvijaju kod bilo koje vrste dijabetesa s gotovo istim stupnjem vjerojatnosti. Jedini izuzetak je ketoacidotska koma. Ketoacidoza se rijetko dijagnosticira kod dijabetesa tipa 2 i više je karakteristična za dijabetes ovisan o insulinu.
Koje su komplikacije dijabetesa kod djece? Ovo je, prije svega, hiperglikemijska, ketoacidotska i hipoglikemijska koma. Posljedice ovog patološkog stanja za djecu su podjednako opasne kao i za odrasle i mogu dovesti do oštećenja kardiovaskularnog sustava, mozga i prouzrokovati smrt. Stoga je tako važno uočiti prve simptome na vrijeme i poduzeti odgovarajuće korektivne mjere.
Sljedeći znakovi trebaju upozoravati:
- sužavanje ili proširivanje zjenica,
- povećana vlažnost ili suvoća kože,
- pojačana žeđ, apetit,
- rastuća slabost i apatija,
- dah acetona
- promjene u disanju i otkucaju srca,
- zbunjenost i gubitak orijentacije.
Šanse za povoljnu prognozu ovise o tome koliko će se brzo pružiti kvalificirana pomoć djetetu.
Uz produženi tok bolesti nisu isključene kasne komplikacije:
- zatajenje bubrega koji uzrokuje zatajenje bubrega (nefropatija),
- mentalna nestabilnost, agresivnost, razdražljivost, suzavac (encefalopatija),
- pojava bolova i ukočenosti u nogama, čir na koži udova prouzrokovanih oštećenjem nervnog sistema (neuropatija),
- smanjen vid, strabizam, oštećenje mrežnice (oftalmopatija),
- bolesti zglobova (artropatija).
Video poznatog pedijatra Komarovskog o dijabetesu kod djece:
Sprečavanje uticaja
Komplikacije dijabetesa često dovode do invaliditeta, oštećenja vitalnih organa i smrti, stoga je važno spriječiti njihov razvoj, poštujući preventivne mjere:
- Redovno pratite nivo šećera u krvi. Promjene indikatora zahtijevaju hitnu nadoknadu.
- Slijedite raspored ubrizgavanja inzulina ili lijekova koji smanjuju šećer.
- Ne bavite se lekanjem i ne poštujte dozu koju je preporučio lekar.
- Redovno ispitujte da biste provjerili ima li ketonskih tijela u krvi i proteina u urinu.
- Svakih 6 mjeseci posjećujte oftalmologa. Ovo će vam pomoći na vrijeme da otkrijete oštećenje mrežnice.
- Odbacite ovisnost o alkoholu i nikotinu. Cigarete i alkohol povećavaju glukozu, sužavaju krvne sudove i narušavaju rad srca.
- Slijedite dijetu. Isključite upotrebu hrane s visokom glikemijskom razinom i dajte prednost povrću, mliječnim proizvodima s niskom masnoćom, mršavom mesu i ribi.
- Jedite najmanje 5 puta dnevno, izbjegavajući duge pauze između obroka. Tako će se održati prihvatljiva koncentracija šećera u krvi, sprečavajući hipoglikemiju.
- Pratite krvni pritisak i svoje dobrobit. Pri prvim alarmantnim simptomima ne odgađajte potraženje medicinske pomoći.
- Izbjegavajte fizičku prekomjernost, ali isto tako ne vodite pasivan način života. Opterećenja trebaju biti razumna i primjerena starosti i zdravlju.
- Svakog dana pijte 6-8 čaša vode kako biste održali ravnotežu vode i poboljšali metabolizam.
- Odaberite udobne cipele, pridržavajte se dobre higijene stopala. Za njegu kože stopala, koristeći hidratantne i omekšavajuće kreme.
- Izbjegavajte oštećenja na koži nogu, pravovremeno liječite gljivične infekcije.
Dijabetes melitus je bolest koja mijenja način života. S obzirom na opasnost i podmuklost patologije, vrijedno je odgovornije pristupiti provedbi svih medicinskih preporuka, jer je razvoj komplikacija lakše spriječiti nego liječiti.
Akutne komplikacije dijabetesa
Laktacidoza nastaje kao komplikacija dijabetesa kod pacijenata sa istodobnim bolestima jetre, bubrega i srca. Uglavnom pogađa ljude nakon 50 godina. Simptomi se jako brzo povećavaju. Padaju pritisci, bolovi u mišićima i bol iza sternuma, a količina urina smanjuje se. Pojavljuju se mučnina, povraćanje i bolovi u trbuhu. Pacijent gubi svijest. Može doći do zastoja srca ili disanja. U ovom slučaju mogu pomoći samo injekcije inzulina i trenutna hospitalizacija.
Akutne komplikacije dijabetesa tipa 2 uključuju:
- Ketoacidoza.
- Hipoglikemija.
- Hiperglikemija.
- Laktacidoza
Ketoacidoza nastaje zbog poremećaja u ishrani ili nepravilnog odabira tretmana, nakon povreda, operacija. Ketoni, produkti raspada masti, počinju se akumulirati u krvi. Oni štetno djeluju na nervni sistem, oslabljuje se svijest i pacijent pada u komu. U ovom je slučaju karakterističan slatki miris iz usta pacijenta.
Hipoglikemija (niska glukoza) nastaje ako se prekorači doza lijeka na niži šećer, nedovoljna količina ugljikohidrata dolazi iz hrane, uz velike fizičke napore, jak stres i unos alkohola.
Osoba u početku gubi orijentaciju u prostoru, postaje inhibirana. Tada se pridruži drhtavica, hladan znoj. To je zamijenjeno oštrim motornim i nervoznim uzbuđenjem i pacijent pada u komu.
Na prve znakove početka hipoglikemije pacijentu treba davati bilo koju slatku tekućinu, med i slatkiše. Bilo koja hrana koja sadrži ugljene hidrate neće.
Hiperglikemija je povezana s povećanjem šećera u krvi. To se može dogoditi ako dođe do kršenja prehrane, preskakanja lijeka, vrućice sa upalnim bolestima, nedostatka navike u fizičkoj aktivnosti, poremećenog rada bubrega.
Manifestira se neadekvatnošću, konfuzijom, iz usta se javlja miris acetona. U takvim slučajevima pacijentu treba dati što više vode prije dolaska liječnika.
Prevencija komplikacija dijabetesa
Najvažniji faktor u sprečavanju komplikacija dijabetesa je održavanje ciljne (pojedinačne) razine šećera. Pratite glikovani hemoglobin jednom u tri meseca. Ovaj pokazatelj odražava prosječnu vrijednost glukoze u krvi tokom 3 mjeseca.
Potrebno je jednom godišnje proći preventivne preglede kod oftalmologa.
Svakodnevno se uzima svakih šest mjeseci analiza urina za proteinske i bubrežne komplekse.
Kako bi se spriječio razvoj krvožilnih poremećaja, potreban je tečaj preparata alfa-lipoične kiseline, antioksidanata i antikoagulansa u dnevnoj bolnici ili bolnici.
Da biste isključili patologiju štitnjače, potrebne su konsultacije s endokrinologom i istraživanje razine hormona štitnjače. Kod šećerne bolesti tipa 1 često se razvija autoimuni tiroiditis, a kod dijabetesa koji nije ovisan o inzulinu često se otkriva i hipotireoza. Smanjena funkcija štitnjače može izazvati napade hipoglikemije.
Video u ovom članku nastavlja temu komplikacija dijabetesa.