Očiti simptomi pankreatitisa kod žena
Missis.info »Zdravlje» Simptomi i znakovi pankreatitisa
Za upalu pankreasa u medicini postoji naziv - pankreatitis. Uzrok upale najčešće je jedan - propadanje gušterače. Koji su znakovi pankreatitisa, simptomi, gdje boli kod žena, kako razlikovati od ostalih bolova? Ako vam je želudac bolestan, kako znati šta tačno boli gušterača? Da biste to učinili, prvo razmislite o prirodi bola i drugih simptoma pankreatitisa i drugih bolesti.
Priroda boli kod pankreatitisa
Najvažniji simptom akutne upale pankreasa je bol. Trajna je, vrlo snažna. Bol tokom izbijanja akutnog pankreatitisa je toliko jaka, da bolni šok može nastati gubitkom svijesti. Bol se oseća sa strane na kojoj je organ upao. Ako je podvrgnut upali, tada će bol biti pojas, proteći će se i do leđa.
Važno je da se u akutnom pankreatitisu pojavi bol u vezi sa njenom provocirajućom situacijom. Bol ima goruću i reznu boju, ne uklanja se uzimanjem analgetika. Ležeći u krevetu, nemoguće je pronaći položaj tijela u kojem bol umire. Ni spas embrija, ni ležanje na boku ne štede. Zbog toga se preporučuje leći na leđima, na visokom jastuku i manje se kretati, gušterača voli mir.
Bol u upali gušterače koncentrirana je u želučanoj trbušnoj šupljini, obično u centru (epigastrična regija). Dešava se da ona daje na lijevu ramenu ili rame.
Uporedne karakteristike bola
Bolovi sa pankreatitisom i ostali problemi kod žena - razlike:
- Angina pectoris - pečenje jakih bolova u sternumu, prosipanje na lijevu stranu leđa, lijevu ruku. Donja vilica također može boljeti. Razlike: bol s pankreatitisom daje u leđa, pojaseve, postoji osjećaj stezanja, pukne poput balona koji se širi unutar gušterače.
- Upala slijepog crijeva - bolovi se počinju razvijati u gornjem dijelu trbuha, nakon čega se spuštaju na desnu stranu trbuha. Pacijenta se povlači da se savija udesno. Razlike: kod pankreatitisa pritisak na donji dio trbuha s oštrim otpuštanjem ne izaziva akutnu bol, kao kod upala slijepog crijeva.
- Gastritis ili čir na želucu - bolovi su bolni i puknuli, mogu biti akutni i dati za sternum. Razlike: s povraćanjem, bol nestaje.
- Kolecistitis - oštar, kompresivan bol. Razlike: kod holecistitisa bol se daje na desnoj strani tijela, a sa pankreatitisom u lijevu stranu. Kolecistitis prati gorčinu u ustima, kao rezultat nepravilnog lučenja žuči.
- Crijevna kolika - oštri, grčeviti bolovi, mogu biti lagane zimice. Razlike: lako se uklanjaju antispazmodikom.
- Adnexitis ili endometrioza - bolovi u povlačenju, povremeni. Daju se u perineum, u donji dio trbuha sa strana. Razlike: one su znatno izraženije od prehlade, za razliku od pankreatitisa. Uz pankreatitis, bol od primenjene prehlade odlazi. Pankreatitis ne izaziva vaginalni iscjedak.
- Napuknuće ili cista na prilozima, ektopična trudnoća - bol se javlja naglo, oštro, vrlo snažno, može dati u anus. Vrtoglavica i nesvjestica su mogući kod takvih bolesti. Razlike: takva se bol javlja obično nakon spolnog odnosa ili nekoliko tjedana nakon što menstruacija nije išla po rasporedu.
- Hipertoničnost maternice tokom trudnoće - bolovi su oštri, vučni, akutni. Lokalizacija u donjem dijelu trbuha. Razlike: različita lokalizacija bola. Pankreatitis reagira na bol u gornjem dijelu trbuha.
- Predmenstrualni bolovi - bolovi u crtama, bolovima, ponekad i peckanje. Smješteni su u donjem dijelu trbuha, mogu dati u sakralnu zonu, područje izbočenja maternice boli. Razlike: bol je mnogo manja nego kod pankreatitisa. Takođe se lako uklanja sa lijekovima protiv bolova.
Šta još vrijedi znati o pankreatitisu
Poznavati neprijatelja bolje iz različitih uglova. Dakle, upala pankreasa je kršenje izlučivanja enzima koji su stvoreni da sudjeluju u procesu probave. Kao rezultat spazma kanala, enzimi nisu ušli u želudac, ne pronalazeći ciljni objekt - hranu, ostaju unutar gušterače i počinju ga probaviti. Korozija tkiva gušterače izaziva upalu.
Ako ste shvatili bol, kako drugačije shvatiti da je suočen s ovim posebnim problemom?
Ostali simptomi pankreatitisa
Kod akutne upale gušterače, simptomi su nešto slični znakovima trovanja. Enzimi koji nisu izašli iz gušterače, ali su ostali u njemu, počeli su obrađivati tkiva organa, uništavajući ga. Svi prerađeni proizvodi ulaze u krvotok, uzrokujući brzu intoksikaciju. Zbog toga se pored bolova uočavaju i sljedeći simptomi:
- napuhavanje je još jedan znak problema sa pankreasom,
- povraćanje može početi aktivno, ali ne donosi mnogo olakšanja, već samo privremeno,
- proliv sa specifičnim impregnacijama u obliku mlevene crne kafe,
- u slučaju dehidracije i stalne boli, javlja se kratkoća,
- ten se blijedi, pocrveni, a crte lica, kao da gube kilograme, su oštrije,
- može se primijetiti bljedilo kože na pupku.
Uz pankreatitis, tjelesna temperatura ne raste značajno. Pritisak može pasti ili skočiti zbog bolova.
Šta bi moglo izazvati napad?
Znajući kako izazivati pankreatitis, možete bolje razumjeti da li se pojavljuje ovaj fenomen. Pankreatitis kod žena nije neuobičajena. Gotovo svi slučajevi nastanka povezani su s glavnim faktorima:
- pothranjenost ili zloupotreba alkohola, posebno za vrijeme gozbi,
- žučne kamence
- grčevi kanala na nervnoj osnovi.
Što je žena starija, veća je vjerojatnost da će razviti upalu u gušterači. Nakon 30 godina, žene imaju visok rizik od akutnog pankreatitisa. Trećina pacijenata kojima je potrebna operacija organa.
Pravovremeno liječenje gušterače, dijeta i uz akutne napade - izgladnjivanje, sve to spašava gušteraču od fibroze. S produljenom upalom ćelije gušterače zamjenjuju vezivnim tkivom, kao da ožiljci koji nastanu nakon opekotina žlijezda gubi sposobnost funkcioniranja i prestaje raditi.
Kako zaustaviti akutni pankreatitis kod kuće
Terapija zavisi od mnogih faktora. Dosta često je ublažavanje upale kod kuće moguće bez kontaktiranja bolnice. U ovom se slučaju u pravilu preporučuje:
Isključite sav unos hrane. Treba osigurati trodnevnu glad.
Ako se imobilizirate tako da grudi postavite više, naslonjena na leđa, bolja je vjerojatnost da će proći. Ako se napad boli „kotrlja“, lagano se nagnite naprijed. Kako ne bi stisnuli stomak. Sedite ovako jedan minut, osetićete olakšanje.
Važno je staviti led na gušteraču. To bi moglo biti nešto smrznuto zamotano u ručnik. Elementarna plastična boca vode iz zamrzivača će učiniti. Hladnoća ublažava bol.
Morate piti u vrlo malim gutljajima, ali svakih 3-5 minuta. Mineralna voda iz koje se oslobađa plin pogodna je za piće. Bolje je da preferirate vodu poput Essentukija. Ako ne, samo očistite hladnu vodu.
U pravilu, tablete ne pomažu puno u akutnom napadu. Ali uzimanje dvostruke doze no-shpa ima antispazmodičko svojstvo i pomoći će u otvaranju kanala, oslobađajući gušteraču iz njegovog sadržaja.
Tri osnovna pravila koja se moraju strogo pridržavati pankreatitisa jesu formula "glad, hladnoća i mir".
Žene, ljudi su vrlo strpljivi, zbog svoje prirode moraju izdržati puno boli. Ali bol od akutnog pankreatitisa je mnogo jača od bilo koje druge. Ako bol potraje prvog dana, podložno svemu gore navedenom, tada nazovite hitnu pomoć. Ako odgodite s akutnim pankreatitisom, to vam može koštati života, zato nikad ne odlažite s dolaskom liječnika. Stoga je apsolutno neophodno na vrijeme liječiti ovaj nježni i prilično kapricijski organ.
U akutnom obliku
Prije svega, napad pankreatitisa karakterizira pojava akutne, goruće boli u gornjem dijelu trbuha i u lijevom hipohondriju. Često se daje lijevoj lopatici ili leđima. Kod žena bol često zrači u lijevu ruku, donju čeljust ili vrat. Bol može biti toliko jak da je žrtva sposobna dobiti olakšanje samo u sjedećem položaju s tijelom nagnutim naprijed. Pored nepodnošljive boli, napad pankreatitisa karakterizira jaka mučnina, praćena neumornim ponovljenim povraćanjem.
Ako u želucu ne ostane hrane, žuč je prisutna u povraćanju.
Najčešće je stanje praćeno dijarejom, nadimanjem, povećanim gasom i nadimanjem. Puls ubrzava, pritisak može pasti na kritični. Ako se pacijentu ne može na vrijeme pružiti pomoć, povraćanje i proljev brzo dehidriraju, što dovodi do promjena na koži - koža postaje blijeda ili plavkasta, hladna na dodir i pojavljuje se snažno znojenje. Temperatura se popela na 38 ° C.
Akutno stanje s pankreatitisom često je praćeno panikom, nervoznim uzbuđenjem, u ozbiljnom stanju žena može doživjeti gubitak svijesti na pozadini šok-bola.
Napad nije pogodan liječenju analgeticima i antispazmodicima, pa morate hitno pozvati tim hitne pomoći i žrtvu poslati u bolnicu.
U hroničnom stadijumu
U hroničnom toku, pankreatitis može sebe podsećati na periodične dispeptičke probavne smetnje, blage prigušene ili vučne bolove sa lokalizacijom u levom hipohondriju i u epigastričnoj regiji. Bolest traje valovit kurs. Razmak između pogoršanja može biti i kratak i dug (do nekoliko godina).
Znak pankreatitisa je osjećaj punoće stomaka nakon jela, mučnina, žgaravica, koja se može pojaviti i na prazan stomak.
Pacijenti se često žale na belching, nepravilnu stolicu. Zatvor se može zameniti prolivom, bez obzira na unos hrane.
Zbog loše probave pacijenti koji pate od pankreatitisa osjećaju gubitak apetita, gubitak težine, opće pogoršanje dobrobiti i anemiju.
Česti su živčani poremećaji, razdražljivost, kratkotrajan temperament.
U većini slučajeva, hronični pankreatitis bez pravovremenog liječenja dovodi do metaboličkih poremećaja i dijabetes melitusa.
Uobičajeni simptomi pankreatitisa kod žena
Pojava patologije kod žena ima mnogo razloga. Ovisnost o alkoholu, nepravilna prehrana, prateće bolesti - čir na želucu, peptični čir na dvanaesniku, insuficijencija bilijarnog trakta.
Simptomi upale gušterače kod žena su bol, napad mučnine i povraćanja, poremećaj rada probavnog trakta - proliv, belching, žgaravica. Sindrom boli je pojasan.
Gdje to obično boli? Najčešće, mjesto lokalizacije je regija lijevog hipohondrija, može se dati desnom hipohondrijumu, regiji leđa. Uz pogoršanje patologije, bol se često miješa s napadom angine.
Sindrom boli teže se pojačava nakon jela, alkohola, hipotermije. Bilo koji nagli pokret povećava ozbiljnost kliničke manifestacije.
Uobičajeni simptomi pankreasnog pankreatitisa kod žena:
- Mučnina se razvija na pozadini nedostatka dijeta, postoje nelagodnosti u trbuhu. Često mučnina dovodi do opetovanog povraćanja. Obično ga se opaža nekoliko sati nakon obroka. Čestice ne probavljene hrane pojavljuju se u povraćanju, nema nečistoće krvi.
- Pankreatitis se manifestuje dugotrajnim konstipacijom koja se oštro zamjenjuje dijarejskim sindromom. U izmetu se primjećuju čestice hrane, uključivanje bijelih masnih naslaga - povećani udio masti u izmetu (steatorreja). Produljena dijareja može izazvati dehidraciju, jer se velika količina vode, soli i minerala eliminira iz tijela.
- Gubitak kilograma Pošto postoji nedostatak probavnih enzima, nedovoljna proizvodnja pankreasnog soka, hranjive se komponente slabo apsorbiraju u tijelu. Gubitak kilograma otkriva se na pozadini normalne ili prekomjerne prehrane.
- Napuhanost je uobičajen znak bolesti. Razvija se zbog fermentacije i truljenja u gastrointestinalnom traktu. Zauzvrat, nastaju zbog nedovoljne aktivnosti gušterače. Tijekom fermentacije otpuštaju se otrovne komponente koje vode u intoksikaciju. Velika nakupljanja gasa dovode do istezanja zidova creva.
U nekim slučajevima ženama nedostaje apetit. Etiologija ovog simptoma ima nekoliko uzroka. Prva uključuje fiziologiju. Loša aktivnost unutarnjeg organa izaziva signal iz probavnog sustava u centar gladi hemisfere mozga s naknadnom djelomičnom blokadom.
Drugi je psihološki razlog. Pacijenti se plaše jesti, jer se nakon jela otkriju peckanje u stomaku, povraćanje, belching i proliv.
Akutni pankreatitis
U akutnom pankreatitisu središnje područje trbuha ili lijevo ispod rebra postaje područje lokalizacije boli. Izgovaraju se sasvim jasno i uzrokuju ženi veliku nelagodu, ali riješiti ih se nije tako jednostavno. Kad leže ili sa strane, intenzitet boli može pojačati, a žena se može malo ublažiti samo sedeći, naginjući svoje telo malo naprijed.
Ponekad za pankreatitis karakterizira nenormalni raspored bola, odnosno slični su napadu angine. Izražena nelagoda dobro se osjeća na lijevoj strani sternuma i širi se na ruku, cervikalni prostor i donju vilicu. Tačnu dijagnozu s takvom kliničkom slikom moguće je uspostaviti uz pomoć temeljitih studija koje potvrđuju bolest srca ili gušterače.
U nekim se situacijama nenormalna bol u patološkom stanju gušterače manifestira u obliku akutnih napada poput bubrežne kolike, lokaliziranih u pupčanoj regiji ili leđima. U tako opasnom stanju pacijenta s pankreatitisom potrebno je što prije potražiti medicinsku pomoć, a samo liječnici nakon temeljite dijagnoze mogu utvrditi uzrok takve boli.
Neko vrijeme nakon napada boli mogu se pojaviti sljedeći simptomi pankreatitisa kod žena:
- blijeda koža,
- snažno natezanje,
- mučnina, pretvarajući se u povraćanje, što ne donosi olakšanje,
- plak na površini jezika,
- povećana slabost
- palpitacije srca,
- smanjeni pritisak
- porast telesne temperature
- hladan znoj.
U nekim situacijama, sa teškim tokom akutnog oblika bolesti, pacijenti mogu dodatno obojati kožu u žuto.
Pogoršanje pankreatitisa
Uz pogoršanje patološkog procesa u gušterači, klinička slika nije tako izražena. Važan simptom bolesti, sindrom boli manifestuje se mnogo slabije i njegova lokalizacija se mijenja. Takav znak pogoršanja hroničnog pankreatitisa može se pojaviti na dnu sternuma, sredini peritoneuma, lumbalne regije i gornjem zidu peritoneuma. Sa napadom pankreatitisa kod žena, ti se procesi odvijaju istovremeno s bolom u leđima, dok ne zrače u druga područja.
Glavna manifestacija alkoholnog pankreatitisa je snažni sindrom boli, lokaliziran na desnoj strani. Žena može patiti od konstantnog opstipacije i žuči. Uz ovo patološko stanje nastaju ozbiljni problemi s metaboličkim procesima u tijelu i postepeno dolazi do smrti gušterače. Mrtve ćelije počinju oslobađati serotonin koji uzrokuje vazokonstrikciju. Posljedica je pogoršanje upalnog procesa i pogoršanje pankreatitisa.
S pogoršanjem
Hronični tok može biti popraćen periodičnim napadima, posebno nakon konzumiranja alkohola ili jedenja bezvrijedne hrane. U žena se pogoršanje pankreatitisa često događa kao neuravnotežena prehrana s različitim dijetama. Stanje prate simptomi karakteristični za akutni oblik bolesti.
Liječenje simptoma pankreatitisa kod žena
Mora se imati na umu da samo liječnik može odrediti odgovarajući tretman za pankreatitis. Da bi dobio potpuniju sliku bolesti, zdravstveni radnik propisuje niz testova i hardverske studije. Često je za povećanje efikasnosti liječenja potrebno savjetovanje uskih specijalista: gastroenterologa, endokrinologa i hirurga.
1. Značajke manifestacije znakova pankreatitisa kod žena
Pankreatitis je patologija praćena razvojem upalnog procesa u tkivima gušterače. Glavnim uzrocima bolesti smatraju se greške u prehrani, bolesti bilijarnog i probavnog sustava.
Žene su u posebnom riziku. Vjerovatnoća pankreatitisa povećava se zbog sklonosti hormonskim poremećajima (na primjer, tijekom trudnoće), eksperimentima s dijetom za mršavljenje. Simptomi upalnog procesa kod žena imaju svoje karakteristike manifestacije i razlike od znakova karakterističnih za muške pacijente.
2. Simptomi različitih vrsta pankreatitisa
Ako se pojave uvjeti koji su uključeni na popis simptoma pankreatitisa, potrebno je što prije konzultirati liječnika. Svi oblici bolesti mogu izazvati ozbiljne komplikacije, od kojih neke nisu kompatibilne sa životom. Upalni proces stvara posebnu opasnost za ženu tokom trudnoće. Simptomi patologije mogu biti pogrešni zbog posljedica hormonskih promjena u tijelu.
Najčešće, u praznične dane, doze alkohola prelaze sigurne granice. Pijenje malih doza često predstavlja ništa manje opasnosti za gušteraču.
Prvi simptomi pankreatitisa kod žene
Simptomatologija pankreatitisa kod žena ovisi o obliku upalnog procesa. U nekim slučajevima znakovi bolesti podsjećaju na druge patološke procese. Izrazita karakteristika ženske bolesti je vjerovatnoća da će se razviti u bezbolnom obliku (sa hroničnom vrstom bolesti).
Dijagnoza patološkog procesa je teška. Upale je moguće otkriti samo sveobuhvatnim pregledom u medicinskoj ustanovi.
Uobičajene manifestacije
Jedan od glavnih simptoma karakterističnih za sve oblike pankreatitisa je bol. Bol je intenzivna i uvijek potaknuta određenim uzrocima (pijenje alkohola ili štetne hrane, hipotermija). Impuls boli lokaliziran je u desnom ili lijevom hipohondriju, donjim uglovima lopatica, gornjem dijelu trbuha ili donjem dijelu leđa. Svaki pokret tokom napada povećava bol. Ostali simptomi pankreatitisa postepeno se pridružuju ovom simptomu.
Ostali uobičajeni simptomi:
- nadimanje (provocirajući faktor je prevladavanje fermentacijskih procesa u crijevima),
- redovna mučnina (simptom se javlja nakon konzumiranja hrane ili noću),
- bolovi neospornog povraćanja (u povraćanju mogu biti prisutni žuč ili čestice ne probavljene hrane)
- Poremećaji stolice (zatvor, proliv)
- redovni napadi groznice (do 38 stepeni),
- nedostatak apetita (simptom se može pojaviti zbog fizioloških ili psiholoških faktora).
Akutna forma
Simptomi akutnog pankreatitisa su intenzivniji kod žena nego kod muškaraca. Sindrom boli lokaliziran je u epigastričnom dijelu ili u lijevom hipohondrijumu. Pekoća bol je nepodnošljiva. U nekim se slučajevima ovaj simptom može razlikovati od nenormalne manifestacije.
Prema znakovima, akutni pankreatitis kod žena može ličiti na napad angine pektoris (lokalizacija boli manifestuje se na lijevoj strani grudnog koša i daje ga desnoj ruci ili desnom hipohondrijumu).
Ostali simptomi akutnog pankreatitisa kod žena:
- sindrom boli koji podseća na bubrežne kolike (akutni bol je lokalizovan u pupku)
- bol sa lokalizacijom u leđima ili u donjem delu leđa,
- oštri bolni grčevi u donjoj čeljusti i na desnoj strani vrata.
Otprilike dva sata nakon pojave bola, žena razvija druge znake akutnog pankreatitisa. Tu spadaju neosporno povraćanje, uporna mučnina, ubrzan puls, hladan i prigušen znoj, natečenost i podrigivanje. Na jeziku može biti bijeli premaz. Krvni pritisak se brzo smanjuje (do šokovnog stanja). Klinička slika nadopunjuje opću slabost i blijedu kožu.
Hronični oblik
Hronični pankreatitis u većini slučajeva razvija se na pozadini drugih patologija bilijarnog sistema (holangitis, holecistitis, holelitiaza). Dodatni uzrok upalnog procesa je zloupotreba alkohola. Napadi bolesti prate se prigušenim bolovima u donjem dijelu trbuha.
Ostali simptomi patologije hroničnog oblika:
- Ženski pankreatitis, u usporedbi s muškim pankreatitisom, predstavlja veći postotak bolesti zbog hormonske neravnoteže. opća slabost tijela i sklonost vrtoglavici,
- stalna težina u stomaku
- anemija
- proliv, praćen zatvorima,
- loš ukus u ustima
- pojava angioma na koži,
- gubitak kilograma
- nedostatak apetita
- rane u kutovima usta,
- krvarenje desni.
Pankreatitis trudnica
Razvoj pankreatitisa kod žena u periodu gestacije isprovociran je kompresijom žila trudničkom maternicom. Patologija se može pojaviti samo u prisustvu bolesti bilijarnog sistema ili ishemije tkiva gušterače.
Provocirajući faktor je promjena ukusnih sklonosti žene, promjena prehrane, povećanje kolesterola i nekontrolirani unos vitaminskih kompleksa.
Značajke trudničkog pankreatitisa:
- nedostatak apetita, redovna mučnina i bolovi povraćanja mogu biti pogrešni za toksikozu,
- u većini slučajeva napad upalnog procesa prati bol herpes zostera,
- bol može biti grčevit prirode (u teškim slučajevima žena razvije stanje šoka ili kolaps),
- u rijetkim slučajevima trudnice mogu manifestirati bezbolne oblike pankreatitisa (postoje samo dispeptični poremećaji, zbunjenost i oslabljene psihomotorne reakcije).
3. Dijagnostika
Otkrivanje pankreatitisa kod žena provodi se laboratorijskim testovima i instrumentalnim dijagnostičkim metodama. Prije toga liječnik mora proučiti povijest bolesti (ako pacijent ima bolesti probavnog ili bilijarnog sustava, popis potrebnih postupaka može se proširiti). Možda će biti potrebni dodatni testovi za proučavanje sastava žuči.
Dijagnostičke metode:
- Prilikom provođenja ultrazvuka bez problema određuje se povećanje volumena organa, proširenje kanala pankreasa. opći test krvi (povećana stopa sedimentacije eritrocita i leukocitoza ukazuju na napredovanje upalnog procesa),
- biohemija krvi (upalni procesi u gušterači su pokazani povećanjem amilaze),
- krvni test za glukozu (pankreatitis se često razvija sa šećernom bolešću),
- biohemijsko istraživanje izmeta (znak upale i oštećenja probavnog sistema su čestice ne probavljene hrane, nečistoće sluzi ili bakterija u izmetu),
- Ultrazvuk (postupak omogućava otkrivanje prisutnosti tkiva oštećenog upalnim procesom),
- CT (najefikasnija metoda za određivanje mesta upale),
- laparoskopija (dodatni način otkrivanja upaljenih područja tkiva pankreasa).
4. Liječenje pankreatitisa kod žena
Terapija pankreatitisa kod žena uključuje integrirani pristup. Patogenetsko liječenje, ublažavanje simptoma upalnog procesa i uklanjanje štetnog agensa treba nadopuniti pridržavanjem posebne prehrane. Kršenje bilo koje od faza terapije može usporiti tendenciju ka oporavku i povećati rizik od komplikacija.
Hirurška intervencija
Potreba za operacijom nastaje u prisustvu komplikacija pankreatitisa. Hirurške metode mogu uključivati ekstrakciju ili fragmentaciju kalkula, otvaranje gnojnih formacija ili uklanjanje tumora. Najčešći tipovi hirurgije su laparoskopija i laparotomija. U prvom slučaju kirurška intervencija izvodi se kroz male incizije, u drugom - širokim rezom u trbušnom zidu.
Odluku o korištenju određene vrste postupka donosi liječnik (na temelju postojećih indikacija i komplikacija upalnog procesa).
Terapijska dijeta
Dijetalna prehrana kod akutnog i hroničnog pankreatitisa je različita. U prvom slučaju ne možete jesti hranu tri dana nakon zaustavljanja napada (terapijsko postivanje). Hrana se obnavlja postepeno uz minimalne obroke. Daljnje preporuke za različite oblike patologije su identične.
Trajanje prehrane ovisi o stupnju napredovanja upalnog procesa. U slučaju komplikacija preporučuje se kroz život pratiti principe dijetalne ishrane.
Značajke terapijske prehrane:
- principi dijeta br. 5 uzimaju se kao temelj dijetalne prehrane,
- upotreba masne, pržene, slane, začinjene hrane i zabranjene hrane može izazvati pogoršanje patologije,
- za kuhanje je potrebno koristiti metode pečenja, prženja, kuhanja ili pare,
- dozvoljena hrana uključuje bjelanjke, nemasno meso, mliječne proizvode sa niskim udjelom masti, pečene jabuke i kruške, kompot od suhog voća, zeleni i biljni čaj, povrtni pire,
- konzervirana hrana, kobasice, praktična hrana, brza hrana, kiseli sokovi, bobice i voće, banane, rotkvice, kislice, špinat, luk i češnjak isključeni su iz prehrane
- alkohol, kafa ili jak čaj mogu izazvati napad bolesti,
- čokolada, slatka peciva, kolači s masnom kremom iz menija treba isključiti.
Ispravan način života i uravnotežena prehrana djeluju kao profilaksa za gotovo sve tegobe.
Terapija lijekovima
Upotreba lijekova je glavni tretman za pankreatitis. Sastavni deo ove vrste terapije je dijeta. Lista lijekova ovisi o individualnoj kliničkoj slici zdravstvenog stanja pacijenta. Samo-lijek u upalnom procesu treba isključiti. Nepravilno odabrani lijekovi ne samo da neće ubrzati tendenciju ka oporavku, nego će izazvati progresiju patologije.
Pripreme za liječenje upalnog procesa:
- inhibitore proteaza za smanjenje aktivnosti pankreasa (Kontrikal, Gordoks),
- lijekovi protiv bolova (Spasmolgon, No-Shpa, Analgin, Baralgin),
- preparati bazirani na enzimima i žučnim kiselinama za poboljšanje procesa probave (Allohol, Pancreatin, Panzinorm, Creon),
- laksativi u prisustvu redovnih zatvor (Dufalact, Slabilen, Gutalaks, Senade),
- antiemetički lekovi (Tserukal),
- multivitaminski kompleksi za poboljšanje apetita (Duovit, Supradin, Complivit),
- lijekovi protiv proljeva (Imodium, Loperamide).
Komplikacija upalnog procesa
U teškom pankreatitisu, ako se ne poduzmu adekvatne mjere, mogu se pojaviti komplikacije koje će dovesti do ozbiljnog oštećenja unutrašnjih organa, a u nekim slučajevima i do smrti:
- Pankreatogeni šok je stanje pri kojem pritisak naglo pada i ubrzava rad srca, a vitalna aktivnost svih tjelesnih sistema opada,
- peritonitis
- krvarenje u stomaku i drugim organima probavnog sistema,
- nekroza pankreasa,
- hemoragična ili makrofokalna nekroza,
- oštećenje jetre i bubrega,
- cerebralni edem.
Bilo koja od ovih komplikacija može dovesti do nepovratnih posljedica za tijelo ako pacijent ne pruži medicinsku pomoć pravodobno.
Prevencija
Od pankreatitisa niko nije siguran. Ali ako slijedite neka pravila, možete odgoditi pojavu patologije više godina. Imajte na umu sljedeće:
- uravnotežena prehrana je osnova zdravlja. Korisni proizvodi trebaju prevladati nad štetnim. Treba smanjiti masnu i prženu, konzerviranu hranu, praktičnu hranu, kobasice. Morate jesti frakcijski, u malim porcijama, u određeno vrijeme,
- Prije nego što krenete na dijetu za mršavljenje, preporučuje se posavjetovati se s ljekarima,
- potrebno je povremeno uzimati vitamine i dodatke vitaminima,
- odreći se loših navika, posebno od prekomjernog pijenja. Potpuno eliminirati pušenje,
- uključiti se u prevenciju bolesti gastrointestinalnog trakta i genitourinarnog sistema.
Ako imate dijabetes, potrebno je nadzirati šećer u krvi i povremeno se savjetovati sa ljekarom.
Simptomi pankreatitisa u trudnoći
Pojava pankreatitisa tokom trudnoće može izazvati kronične bolesti žučnih puteva, povećan holesterol, promjenu ukusnih sklonosti, nekontrolirani unos vitamina. Poteškoća u dijagnozi je da su glavni faktori - mučnina, povraćanje, proliv, loše zdravlje - često pogrešni zbog toksikoze.
Dijagnoza se olakšava funkcionalnom dijagnostikom.
Akutni napad može predstavljati opasnost za plod, pa ako se trudnica osjećala loše, a pojavili su se i drugi simptomi pogoršanja pankreatitisa, potrebno je odmah pozvati tim hitne pomoći.
Životna prognoza
Prema statističkim podacima, 15% pacijenata umire od akutnog oblika pankreatitisa u nedostatku medicinske njege. U slučaju komplikacija, poput nekroze pankreasa, 70% slučajeva je smrtonosno. Uz pravovremenu medicinsku njegu u akutnim slučajevima i daljnjim ambulantnim liječenjem i pravilnom prehranom, liječnici ocjenjuju šanse za dug život visokim.
Hronični pankreatitis
Čestim uzrokom pankreatitisa u hroničnom obliku smatraju se razne smetnje u radu žučnog sistema.
Uz takvu patologiju kod žena, nelagodnost u trbuhu postaje manje izražena i javlja se samo s vremena na vrijeme. Najčešće brine pacijenta ako prekrši dijetu koju je liječnik propisao za pankreatitis. U kompliciranim situacijama, kada se dogodi nekroza većine žlijezda, bol može potpuno nestati. Periodična bol tokom hronične bolesti nepovoljno utječe na psihoemocionalno stanje.Sa takvim manifestacijama bolesti, žena postaje previše razdražljiva, a ukoliko nema kvalificirane medicinske njege, moguć je razvoj psihičkih bolesti.
Pored bola, mogu se pojaviti i sljedeći simptomi hroničnog pankreatitisa kod žena:
- vrtoglavica i stalna slabost,
- nedostatak apetita i brzi gubitak kilograma,
- stvaranje vaskularnih tumora na tijelu,
- povećana suhoća kože,
- sitne rane u ustima.
Karakteristična manifestacija hroničnog upalnog procesa u žlijezdi kod žena je dispeptički poremećaji koji se mogu očitovati kao proljev, zatvor, nadimanje i težina u crijevima. Osim toga, mogu se pojaviti specifičan okus u usnoj šupljini, osjećaji stiskanja trbuha i periodično puhanje.
Kod hroničnog tijeka pankreatitisa probava je poremećena, a neravnoteža kalcijuma u tijelu uzrokovat će krvarenje desni. Manjak vitamina dovodi do činjenice da žene imaju znakove problema s vidom. Ponekad napredovanje patološkog procesa u žlijezdi i poraz otočića Langerhansa uzrokuju da pacijent ima dijabetes.
U trudnoći i u ranom postporođajnom periodu
Glavni uzrok bolesti u žena tijekom trudnoće i nakon porođaja jesu patologije bilijarnog trakta. Pored toga, ishemija žljezdanih tkiva, koja nastaje kada se žile puknu i suže, povećava se, može provocirati bolest. Tokom trudnoće ukusne postavke pacijenata se mijenjaju, što također izaziva pankreatitis. Ponekad uzrok patologije kod budućih majki postaje visoka razina kolesterola u tijelu, hiperparatiroidizam i neovisan dugotrajni unos vitamina i minerala.
Akutni oblik pankreatitisa može se pojaviti u buduće majke u bilo kojem trenutku, ali najčešće se dijagnosticira na kraju trudnoće. Uglavnom se bolest otkriva kod onih žena koje su u početku imale probleme s normalnim funkcioniranjem gastrointestinalnog trakta, ili su imale višak kilograma. Tijekom trudnoće, pankreatitis je prilično težak i prati ga izražena bol, osip na koži i poremećaj probavnog sustava.
Prvi znak bolesti je bol u pojasu, koji će biti spastičan ili trajan. Oni su usko povezani sa upalnim procesima koji se događaju u gušterači, ili kompresijom drugih organa. Uz pankreatitis, gornja regija abdomena ili lijevi hipohondrij postaje lokalizacija sindroma boli. Često se izražava tako snažno da žene doživljavaju šok.
U nekim situacijama tokom trudnoće bolest se dijagnosticira u akutnom obliku, koji se odvija bez pojave bola. Uz bolest, postoje znakovi kvara u centralnom nervnom sistemu, kao što je oslabljena svijest i problemi neurološke prirode. Pored toga, mogući su takvi oblici napada kod kojih simptomi pankreatitisa kod žena povraćaju, pojačano stvaranje plinova u trbuhu, mučnina i labava stolica.
Kod edema organa patološki proces je blag, a napad karakterizira izuzetno težak tijek na pozadini hemoragične nekroze pankreasa. Za doktora je važno da utvrdi gdje boli kod žena, jer će o tome ovisiti dijagnoza i izbor metoda liječenja.
Kako pankreatitis utiče na trudnoću?
Mnogi stručnjaci kažu da pacijentovo prisustvo pankreatitisa u prošlosti nije kontraindikacija trudnoći. To je zbog činjenice da patologija nema nikakvog utjecaja na krvotok placente. Istovremeno, svaka trudnica s kroničnim pankreatitisom mora se odmah prijaviti kod ljekara čim sazna za njenu trudnoću. Pored toga, treba se strogo pridržavati svih recepata za prevenciju pogoršanja upalnog procesa i pojave komplikacija.
Ako se pojave prve manifestacije pankreatitisa, pacijent mora odmah konzultirati liječnika i, ako postoje indikacije, biti hospitaliziran u medicinskoj ustanovi. Žena će morati proći temeljit pregled i, ako postoje indikacije, odabraće efikasnu terapiju, uzimajući u obzir sve postojeće kontraindikacije za uzimanje lijekova. Najčešće, konzervativno liječenje pomaže da se riješite pankreatitisa i ublažite stanje. Istovremeno, u nedostatku poboljšanja, pojavi gnojnih komplikacija i začepljenja žučnih kanala kamenom, liječnik pribjegava operaciji.
Medicinska praksa pokazuje da na početku trudnoće patologija može rezultirati spontanim pobačajem ili rađanjem djece prije datuma rođenja. U slučaju da se patologija dijagnosticira u posljednjim tjednima trudnoće, tada je moguć početak sindroma DIC-a, što znatno pogoršava prognozu za buduću majku i dijete. Pankreatitis može izazvati produženu toksikozu tokom trudnoće, što ozbiljno narušava dobrobit buduće majke. Ako je ženi dijagnosticiran težak oblik bolesti, specijalisti se mogu odlučiti barem na prekid trudnoće.
Pankreatitis se smatra složenom i opasnom bolešću koja zahtijeva obavezno liječenje. Ako ne provodite efikasnu terapiju, postoji veliki rizik od razvoja različitih komplikacija koje predstavljaju prijetnju za život žene. Najopasnije posljedice ove bolesti su peritonitis, otvoreno krvarenje u stomaku, šok gušterače i oštećenje mozga.
Medicinska praksa pokazuje da otprilike 15% pacijenata umre od akutnog oblika upale, a u naprednim slučajevima sa nekrozom tkiva taj broj doseže 70%. Iz tog razloga, kada se pojave prvi znakovi bolesti, potrebno je konsultirati ljekara, a ne samoliječiti se.