Liječenje bolova u nogama kod dijabetesa
Dijabetes melitus je ozbiljna patologija u kojoj se često razvijaju razne komplikacije. U oko 30% bolesnika pogođeni su donji udovi. Na koži stopala mogu se razviti bolovi, ukočenost, čirevi. S godinama i dugotrajnim dijabetesom povećava se rizik od razvoja patologija stopala. Neki pacijenti zanemaruju bolnije senzacije i nelagodu. Ali opasnost toga je da se bez liječenja mogu razviti ozbiljne komplikacije, sve do gubitka prstiju ili cijelog stopala. Stoga, ako su vam noge boli od dijabetesa, važno je što prije se posavjetovati sa liječnikom, kako odabrati pravi način liječenja.
Opća karakteristika
Dijabetes melitus je patologija za koju je karakteristično povećanje šećera u krvi. To se najčešće dešava zbog smanjenja količine hormona inzulina koji je odgovoran za njegovu preradu. Ponekad se javlja i nesposobnost tkiva da apsorbira glukozu. Ovo stanje prekida rad svih sistema i organa pacijenta. Postoje dve vrste patologije. Kod dijabetesa tipa 1, pankreas pacijenta prestaje proizvoditi inzulin. Uz pravilan tretman, ovaj oblik bolesti retko izaziva komplikacije.
No, drugi tip dijabetesa često se razvija kod ljudi starijih od 40 godina koji imaju prekomjernu težinu ili druge zdravstvene probleme. Sa ovim oblikom bolesti ćelije tijela gube sposobnost apsorpcije glukoze. Akumulira se u krvi i uzrokuje razne poremećaje u zdravstvenom stanju. Ovaj oblik dijabetesa je teže nadoknaditi, morate slijediti dijetu i redovno provjeravati razinu šećera. Ali ipak se kod ove vrste dijabetesa češće razvijaju razne komplikacije. Najviše pate donji udovi. Uobičajeno se takve pojave razvijaju 2-3 godine nakon dijagnoze dijabetesa.
Bol u nozi kod dijabetesa pojavljuje se najčešće zbog poremećaja cirkulacije. Kao rezultat toga, stopala primaju malo krvi i nedostatak hranljivih sastojaka. Visoka glukoza takođe narušava rad nervnog sistema. Opasnost od toga je da pacijent zbog oštećenja živčanih vlakana prestaje osjećati bol prilikom povrede mekih tkiva. Ali, uprkos tome, noge i dalje bole, pogotovo kada hodate.
Sam pacijent možda neće moći na vrijeme otkriti takvo stanje, zbog čega se često razvijaju komplikacije. Stoga se kod dijabetesa tipa 2, posebno sa njegovim oblikom ovisnim o inzulinu, preporučuje svaki dan pažljivo pregledati stopala.
Postoji nekoliko znakova koji vam mogu na vrijeme otkriti prve znakove ishemije tkiva nogu:
- Koža postaje suha, počinje se ljuštiti.
- Osjeća se svrab, svrbež.
- Kosa brzo sijedi i ispada.
- Boja kože se mijenja, može postati blijeda, pojavljuju se cijanotičke ili pigmentne mrlje.
- Stopala mogu biti previše hladna ili neprirodno topla na dodir.
- U težim slučajevima, čirevi se pojavljuju na koži stopala.
Pored spoljnih znakova, noge počinju da boli. Nelagodnost posebno dolazi do hoda. Kod nekih pacijenata se javlja nakon nekoliko koraka. Kako patologija napreduje, bol može postati nepodnošljiva. Tu su i oteklina, grčevi, prsti i zglobovi koji se mogu deformirati. Najčešće se takve pojave razvijaju u stopalima, ali ponekad mogu zahvatiti i potkolenicu.
Dijabetes obično boli noge. Ponekad se pacijent ne može normalno kretati. On se pojavljuje isprekidno klaudikacijom. Pri kretanju, pacijent mora često prestati, čekati dok se bol ne smiri. Kretanje se u ovom slučaju mijenja, čovjek ne može brzo hodati.Često bolni osjećaji nastaju čak i u mirovanju, sprečavajući ga da se odmori.
Postoje dva glavna uzroka patologija stopala kod pacijenata sa dijabetesom. Ovo je kršenje cirkulacije krvi kao rezultat suženja lumena krvnih žila, kao i oštećenja živčanih tkiva. Posebno se teška situacija razvija kada ova dva faktora djeluju istovremeno na noge, što se često događa s dugim tijekom dijabetesa ili s njegovom pogrešnom kompenzacijom.
Kod dijabetičara često se povećava količina glukoze u krvi. To dovodi do oštećenja nervnih vlakana. Ovo se stanje naziva dijabetička neuropatija. U ovom je slučaju proces provođenja živčanih impulsa poremećen. Naročito snažno ovaj fenomen utiče na stanje nogu, jer tamo prolaze vrlo dugačka nervna vlakna. Pacijenti osjećaju ukočenost, peckanje, ponekad peckanje ili osjećaj puzanja goosebumpsa.
U stopalima se poremeti osjetljivost ne samo kože, već i kostiju, ligamenata, mekih tkiva. Pacijent ne osjeća hladnoću, manje ozljede. A budući da se kod dijabetesa često primjećuje prekomjerna težina i deformacija stopala, nepravilna raspodjela opterećenja u kombinaciji s gubitkom osjetljivosti dovodi do oštećenja mekih tkiva, razvija se i upalni proces. U najtežim slučajevima pacijent ne oseća bol čak ni pri lomu.
Dijabetes melitus često dovodi do razvoja ateroskleroze ili tromboze. Sužavanje lumena krvnih žila može se razviti uslijed taloženja soli ili kao rezultat stalno povećane količine šećera u krvi. To se posebno ogleda u stanju perifernih žila koje hrane noge. Postepeno, tkiva stopala počinju doživljavati gladovanje kisikom. Razvija se njihova ishemija, uništavaju se, na nogama se pojavljuju čirevi.
Uzroci boli
Šećerna bolest tipa 1 i 2 je endokrina bolest koja je praćena oštećenjem tjelesnih struktura. Krvne žile su prve koje pate. Što dalje od srca nalaze kapilare i vene, to brže u njima napreduje patološki proces.
Glavni razlog zašto se noge mogu bolovati kod dijabetesa, liječnici nazivaju hiperglikemiju. Porast nivoa šećera u perifernoj krvi povezan je s kršenjem opskrbe krvlju, inervacijom tkiva nogu.
Patogenetski mehanizmi progresije boli:
- Vaskularna disfunkcija mikrovaskulature u perifernim dijelovima tijela. Rezultat je pogoršanje zasićenja tkiva krvlju, što dovodi do nedovoljne oksigenacije ćelija s poremećajem njihovih vitalnih funkcija. Usred takvih promjena nastaje bol.
- Poraz nervnih vlakana. Smanjena je prenošenje impulsa sa periferije u mozak. Poremećaj osjetljivosti napreduje. Postoje žarišta patoloških impulsa koji mozgu šalju signale o boli bez ikakvog razloga.
Napredovanje bolesti prati paralelni razvoj oba mehanizma. Prepletanje patoloških procesa dovodi do složenih oštećenja tijela s pojavom jakih bolova u nogama s dijabetesom.
Da biste smanjili intenzitet simptoma i poboljšali pacijentovo stanje, trebali biste se posavjetovati s liječnikom kako biste odabrali program liječenja.
Pridruženi simptomi
Razumijevanje zašto boliju noge kod dijabetesa pomaže odabrati najbolju mogućnost liječenja. Navedeni simptom je jedan od znakova bolesti. Ova manifestacija hiperglikemije javlja se nakon progresije komplikacija sa oštećenjem krvnih žila i živaca.
- Slabost tokom ili nakon hodanja. Razlog su postupni distrofični procesi u mišićnom aparatu, praćeni disfunkcijom.
- Pastosity i oteklina. Simptom se češće javlja kod pacijenata s drugom vrstom bolesti. Razlog je stagnacija krvi i tekućine u tkivima zbog povećane propusnosti vaskularne stijenke.
- Svrab kože.Bolest nogu i njegove manifestacije kod dijabetesa praćeni su oslobađanjem biokemijskih tvari na zahvaćenom području koje izazivaju odgovarajuće senzacije.
- Trofični poremećaj u koži i mekim tkivima nogu. Pokrov tijela je stanjivan i lako se ozljeđuje, pojavljuju se čirevi. Varijacija problema je dijabetičko stopalo. U nedostatku nege ili oštrog napredovanja patologije, potrebno je kirurško uklanjanje zahvaćenog područja tijela.
- Promjenjivanje boje kože. U postupak se uvlače prsti, stopala, noge. Uzrok simptoma su patološke promjene u tkivima, što dovodi do trofičnog poremećaja. Ovaj simptom je karakterističan za oštećenje stopala kod dijabetesa tipa 2.
Istodobna uključenost mišića, kože i drugih struktura u patološkom procesu određuje ozbiljnost sindroma boli kod dijabetesa. Da bi se stanje stabiliziralo, pacijent traži pomoć lekara.
Brzina progresije ovog simptoma kod pacijenta ovisi o pridržavanju preporuka liječnika, kontroli glikemije i uzimanju specijaliziranih lijekova.
Neurološke manifestacije
Dijabetes se uvijek javlja s oštećenjem živčanog sustava, stupanj napredovanja patologije ovisi o individualnim karakteristikama pacijentovog tijela. Neurološki simptomi na pozadini nelagode u nogama signal su potrebe za korekcijom terapije.
Tipične manifestacije oštećenja centralnog nervnog sistema kada se jave bolovi:
- Slabljenje ili potpuni gubitak osjeta u prstima i na cijelom stopalu. Na pozadini oštećenja živčanih vlakana doći će do nepovratnih promjena.
- Osjećaj „goosebumps“ u zglobovima nogu ili mišića potkoljenice. Dolazi do kršenja prijenosa impulsa s periferije do mozga sa progresijom simptoma.
- Težina u nogama. Izgleda da su mišići ispunjeni olovom, a to je često praćeno bolom.
Pacijenti ne razumiju zašto nastaju odgovarajući problemi i šta s njima raditi. Bol kod dijabetesa je opasnost koja se ne može zanemariti. Adekvatni tretman pomaže da se stabilizira ljudsko stanje.
Potencijalni rizik
Zašto se naglo pogoršava ljudsko stanje? Ta posljedica progresije znakova dijabetesa u donjim ekstremitetima ne daje odgovor na pitanje ovisi li brzina ovog procesa o nadoknadi hiperglikemije.
Opasnost od bolova u nogama teško je precijeniti. Potencijalni negativni efekti:
- Čir na koži uz dodatak sekundarne infekcije, što dovodi do trovanja krvi s razvojem toksičnog šoka.
- Gangrena prstiju ili cijelog stopala. Patologiju je moguće liječiti samo operativnim zahvatom s uklanjanjem zahvaćenog područja tijela. Obavljanje operacije je potrebno, inače će pacijent umrijeti od intoksikacije.
- Potpuni gubitak osjetljivosti. Pacijent s dijabetesom ne osjeća bol. S jakim udarcem, koji je uzrokovao lom, noga uopće ne može biti bolesna. Razlog je degeneracija staza.
Ako su noge boli kod dijabetesa, tada postoji kršenje funkcije živaca i krvnih sudova. Prvi korak za poboljšanje dobrobiti osobe je korekcija hiperglikemije. Nemoguće je izlečiti problem. Liječnici biraju lijekove za smanjenje boli i normalizaciju metabolizma ugljikohidrata.
Dijagnostika
Bolest se može kontrolirati pod uvjetom pacijentove discipline, poštivanju svih preporuka liječnika i uzimanja lijekova za snižavanje šećera.
Da biste utvrdili uzrok bolova, bit će potrebni sljedeći testovi i rezultati pregleda:
- test glukoze u krvi
- Ultrazvuk sudova donjih ekstremiteta - treba uraditi studiju kako bi se isključilo stvaranje krvnih ugrušaka u venama i sprečilo srčani udar, moždani udar, embolija i sl.
- pregled kod neurologa sa procenom svih vrsta osetljivosti.
Ako je potrebno, savjetovanje srodnih specijalista - terapeuta, neuropatologa, hirurga.
Da bi se procijenilo stanje koštanog tkiva, pacijentu se rendgenski pregledava.Listu dodatnih analiza i testova određuje liječnik ovisno o karakteristikama kliničke slike.
Značajke liječenja
Šta učiniti ako na nozi boli dijabetes - tipično je pitanje pacijenta. Odgovor ovisi o težini simptoma i prisutnosti istodobnih znakova. Tretman je usmjeren na stabiliziranje glikemije i minimiziranje nelagode u donjim ekstremitetima.
- stabilizacija metabolizma ugljikohidrata,
- normalizacija mikrocirkulacije,
- poboljšavanje funkcionisanja neurona i impulsa,
- stabilizacija pacijentove emocionalne pozadine,
- otklanjanje bolova.
Prije liječenja nogu za dijabetes liječnik provodi detaljnu analizu uzroka problema. Jedna ili dvije tablete ne stabilizuju pacijenta. Da bi otklonio bol, pacijent kombinira lijekove s dijetom i vježbanjem.
Posledice hiperglikemije leče se na osnovu karakteristika patogeneze problema. Ako osoba pati od dijabetesa tipa 1, tada dolazi do izražaja inzulinska terapija.
Pacijenti s nedostatkom odgovarajućeg hormona osjećaju bol u nogama nakon 5-10 godina „iskustva“ bolesti.
Simptom se manifestuje kod odraslih češće nego kod djece. Da biste smanjili nelagodu, potrebno je kontrolirati šećer u krvi i stabilizirati mikrocirkulaciju u nogama. Da biste to učinili:
- individualno odabrani režim terapije insulinom,
- ograničena fizička aktivnost,
- propisana je terapijska dijeta.
Pacijenti dodatno rade masažu stopala, koriste tople komprese, trljanje. Ovi postupci doprinose poboljšanju lokalne cirkulacije krvi uz normalizaciju funkcionalne aktivnosti vaskularnog i nervnog sistema.
Tretman stopala za dijabetes tipa 2 ima za cilj stabilizaciju koncentracije glukoze u krvi. Pored gore navedenih točaka, pacijenti kontroliraju težinu. Gojaznost je faktor koji izaziva bol i težinu u donjim ekstremitetima.
- uzimanje antipiretskih lekova,
- dijeta za ispravljanje tjelesne težine i stabilizaciju metabolizma ugljikohidrata,
- individualni program vježbanja. Sport - prirodni lijek za povećanje osjetljivosti tkiva na učinke inzulina i borbu protiv viška kilograma,
- uzimanje lijekova protiv bolova.
Pacijente koji boluju u nogama sa dijabetesom tipa 2 potrebno je liječiti na vrijeme za istodobne manifestacije bolesti - čirevi, poremećaji osjetljivosti i slično.
Pravilna njega stopala
Sprečiti napredovanje bolesti je lakše nego je izliječiti. Bol u nogama - signal o kršenju žila i živaca donjih ekstremiteta. Da bi se stabiliziralo ljudsko stanje i sprečio razvoj komplikacija, lekari preporučuju sledeće jednostavne mere:
- Kontrastni tuš na nogama. Redovito provođenje takvog postupka pomaže poboljšanju elastičnosti krvnih žila s normalizacijom mikrocirkulacije.
- Nježna njega noktiju. Pedikura se izvodi s oprezom. Redovno čišćenje kože stopala pomaže u sprečavanju pojave sitnih pukotina i ogrebotina u koje prodire infekcija.
- Izbor udobnih cipela. Cipele i tenisice ne skupljaju tkiva i žile stopala u veličini, povećavajući šansu za napredovanje angiopatije. Ljekari preporučuju odabir mekih cipela kako bi se spriječilo pojavu korica i osipa.
- Čarape, čarape i čarape se redovno menjaju.
- Odbijanje samo-lijeka u slučaju povreda ili povreda zbog dijabetesa. Ovom prilikom je potrebno da se posavjetujete s ljekarom.
Nestandardna preporuka kod dijabetesa i bolova u nogama je obavezno glačanje čarapa radi održavanja topline i stabilizacije mikrocirkulacije u stopalima.
Zbog ovih točaka pacijentu se smanjuje ozbiljnost neugodnog simptoma i minimizira rizik od komplikacija.
Članci medicinskih stručnjaka
Ako je dijabetes kao endokrina patologija povezana s kršenjem homeostaze najvažnije energetske supstrate u tijelu - glukoze, tada različita mjesta boli kod dijabetesa nastaju kao njegova komplikacija zbog dugotrajne hiperglikemije, u kojoj glukoza ima toksično djelovanje na mnoga tkiva.
Uzroci dijabetesne boli
Sa stajališta napretka u dijabetologiji, uzroci dijabetesne boli i njihova patogeneza endokrinolozi smatraju dijelovima višefaznog biokemijskog procesa koji se događa kada je glukoza u krvi visoka kod dijabetesnih bolesnika i utječe na cijelo tijelo.
Višak glukoze dovodi do ubrzavanja glikacije proteina, tj. Vezanja aldehidne grupe glukoze bez enzima na terminalnu amino skupinu proteina. U ovom slučaju, zbog nakupljanja u ćelijama krajnjih produkata ove reakcije (imunoreaktivni karbonilni spojevi), proteini koji sadrže lipoproteinske ljuske crvenih krvnih zrnaca, proteine vezivnog tkiva (elastin i kožni kolagen, vaskularni endotel), mijelinske ovojnice živčanih vlakana podliježu strukturnoj modifikaciji. Njegov negativan rezultat je oštećenje tkiva s kršenjem njihovih inherentnih funkcija.
Uzroci dijabetesne boli povezani su i s oksidacijom prekomjerne glukoze, koja dovodi u normalne intersticijske oksidacijske procese do oksidativnog stresa: s povećanjem slobodnih radikala, porastom oksidiranih lipida, LDL-a, izoprostana i diacilglicerola. Potonji inicira ekspresiju unutarćelijskog enzima protein kinaza-C, uslijed čega vlakna glatkog mišića i vezivnog tkiva stijenki krvnih žila postaju hipertonični, trombociti se podvrgavaju povećanoj agregaciji, albumin glikozirani albumin dostavlja potrebne tvari u stanice i izlučuje metabolite i egzogene.
Bazalni sloj epitela koji oblaže zidove kapilara postaje deblji (žile postaju manje elastične), a sam endotel se hipertrofira zbog taloga lipo- i glikoproteina. To smanjuje difuziju kisika i negativno utječe na barijernu funkciju endotela i mikrocirkulaciju (kapilarni protok krvi) - s razvojem dijabetičke angiopatije.
, , , ,
Razlozi poraza
Zašto boli od dijabetesa, otupljenih nogu? Nepravilno lečenje, neusklađenost pacijenta sa preporukama lekara, hronična hiperglikemija dovodi do oštećenja stijenki krvnih žila, oslabljene hemostaze, generalizovanog oštećenja velikih arterija i malih kapilara.
Produljeno povećanje šećera u krvi pridonosi smrti živčanih vlakana, uništavanju vezivnog tkiva, stvaranju deformacija kostiju, osteoporozi.
Čimbenici rizika za kasne dijabetičke komplikacije uključuju trajanje tijeka bolesti, dekompenzirani oblik dijabetesa, muški spol, starost i pridružene sistemske bolesti unutarnjih organa.
Neuropatija
Ovo je poremećaj nervnog sistema koji se razvija kao komplikacija dijabetesa i dovodi do smanjene radne sposobnosti i teškog oštećenja. Kod polineuropatije pogođeni su mali krvni sudovi, osjetljivi, motorni i autonomni nervni završeci.
Najčešći distalni simetrični oblik bolesti koji pogađa oba udova. Patologija se dijagnosticira kod 25-50% pacijenata, napreduje 5-10 godina nakon nastanka dijabetesa. S ozbiljnom dekompenzacijom hiperglikemije, simptomi bolesti mogu se pojaviti i ranije.
Kod dijabetesa drugog tipa, neuropatija, praćena bolom u nogama, ponekad se nalazi prije osnovne bolesti - to ukazuje na ozbiljnu metaboličku disfunkciju. U bolesnika s inzulinski ovisnim oblikom prvog tipa, ozbiljnost senzimotornih poremećaja ovisi o kvaliteti kontrole glikemije.
Glavni simptomi bolesti:
- smanjena osjetljivost, slaba reakcija na hladnoću, vanjski iritanti,
- osjećaj puzanja gusjenica,
- rezanje bolova pogoršanih u mirovanju tokom dodira,
- peckanje, trnce u nogama,
- hladnoća stopala,
- grčevi
- blijedost, cijanoza kože,
- udovi su hladni na dodir.
Razvoj akutnog oblika polineuropatije povezan je sa porazom ne-mijeliniziranih C-vlakana, koji su odgovorni za provođenje temperaturnih i osjetljivih impulsa. Patologija napreduje na pozadini izrazitog kršenja metabolizma ugljikohidrata, metabolizma perifernog nervnog sistema. Sa normalizacijom razine glukoze u krvi, simptomi postepeno nestaju.
Hronična demijelinizirajuća polineuropatija kod dijabetes melitusa daje ozbiljnije komplikacije na nogama. Senzomotorni poremećaji nadopunjuju se trofičkim promjenama.
Koža postaje suha, pukotina, kosa ispada na problematičnim mjestima, formiraju se smeđe mrlje, koje se kasnije pretvaraju u duboke, ne zacjeljujuće rane. Patološki procesi najčešće pogađaju stopala.
Dijabetička angiopatija
U bolesnika sa dijabetesom osnovna bolest može biti komplicirana generaliziranom lezijom velikih i malih krvnih žila. Skleroza, vaskularni zidovi se zadebljavaju, hemostaza je poremećena. Klinička slika slična je aterosklerozi kod koje se pogoršava protok krvi u perifernim delovima donjih ekstremiteta. Razlog razvoja angiopatije je nepravilno liječenje dijabetesa, neprestano povećanje šećera u krvi, oštre promjene glikemije tokom dana, metabolički poremećaji.
Bolest napreduje postepeno, počevši od parestezije, blijede kože, pretjeranog znojenja i osjećaja ukočenosti. Pacijenti se žale na pojavu povremene klaudikacije nakon dugog hodanja, peckanja i probadanja u nogama. Zbog poremećene cirkulacije krvi, meka tkiva nogu imaju manjak kisika, nastaju područja nekroze, trofični čir.
U uznapredovalom stadijumu pojavljuju se edemi, jaki bolovi u nogama stalno traju, čak i u mirovanju. Rane se produbljuju, upale, šire se na veća područja i mogu izazvati razvoj osteomijelitisa, potkožnih flegmona, apscesa, gangrene. Takva oštećenja kod dijabetičara teško je liječiti, često je jedina metoda liječenja amputirati oštećeni ud unutar zdravih tkiva. U slučaju neblagovremenog pružanja medicinske zaštite može nastupiti smrt.
Sindrom dijabetičkog stopala
Patologija se razvija u pozadini posljedica dijabetesa, poput neuropatije, angiopatije i osteoartropatije. Bolesti povećavaju rizik od upalno-gnojnih procesa, trauma na tkivima stopala, koštano-zglobnih deformiteta. Osoba ga ne osjeća kada ozlijedi nogu zbog parestezije i ne počne na vrijeme zarastati ranu, što dovodi do infekcije i stvaranja nezdravljeg čira. Uzrok ozljeda mogu biti urasli nokti, trljanje kalusa, bradavice, bursitis, artritis zglobova stopala, pukotine u petama, gljivice kože ili ploča nokta.
Sindrom dijabetičkog stopala najčešće se dijagnosticira kod dijabetesa tipa 2, u obliku inzulina ovisnog, simptomi bolesti primjećeni su kod pacijenata u dobi od 7–10 godina od početka bolesti.
U riziku su ljudi koji nemaju puls u perifernim udovima, imaju povijest prethodnih amputacija, tešku hiperkeratozu, kao i prisustvo gnojnih rana.
Čirevi i otekline na nozi kod dijabetesa
Trofični čirevi najčešće se formiraju na tabanima, nožnim prstima ili u peti, rjeđe u predjelu potkoljenice. Postoje 2 vrste ulceracija: ishemijska i neuropatska. U prvom slučaju patologija se razvija kisikom izgladnjivanjem tkiva, oslabljenom cirkulacijom krvi u nogama, a u drugom - kao posljedicom mehaničkog oštećenja s daljnjom upalom i suppuracijom.
Redoslijed nastanka neuroishemijskog trofičnog čira:
- Tanjivanje, presušenje, blijedost.
- Pojava smeđe mrlje.
- Stvaranje male rane.
- Pojava dubokog čira na glatkim i gustim ivicama.
- Dno rane postaje crno, prekriveno sivim premazom.
Ako se pridruži bakterijska infekcija, tkiva oko čira nabreknu, pocrveni, postaju vruća na dodir. U fokusu se nakupljaju gnojne mase, koje se mogu dalje širiti ispod kože, u mišiće (flegmon, apsces). Na pozadini izraženog upalnog procesa, osoba je teško stajati na stopalu, zdravlje mu se pogoršava, pridružuju se simptomi opće intoksikacije tijela: mučnina, hipertermija, glavobolja, uznemirena stolica.
Ako su stopala upaljena i otečena od dijabetesa, uzrok je angiopatija i nefrotski sindrom. Glavna bolest (nakon 15-20 godina) uzrokuje poremećaj u radu bubrega, dovodi do pogoršanja njihove sposobnosti filtriranja i nedostatka mokraćnog organa. Kao rezultat toga, eliminacija viška tečnosti kasni, akumulira se u potkožnom tkivu.
Nefropatiju u kasnoj fazi karakterizira trajno povećanje krvnog tlaka, dispeptički sindrom, oticanje nogu, tijela. Pacijent pokazuje znakove teške intoksikacije tijela (uremija), dolazi do generaliziranog oštećenja drugih unutarnjih organa. U teškim slučajevima dolazi do kome, smrti.
Transkutana oksimetrija
Ova dijagnostička metoda koristi se za procjenu stanja lokalne opskrbe krvlju u tkivima bolesnika s kritičnom ishemijom. Nadgledanje se provodi Clarkovom elektrodom koja se ugrađuje na kožu i zagrijava. Senzor je fiksiran u interdigitalnom prostoru sa stražnje strane stopala ili na nivou predložene amputacije, mjerenje se izvodi u sjedećem i ležećem položaju. Sa porazom velikih arterija, transkutani sadržaj kisika se smanjuje (ispod 30 mm Hg) u površinskim tkivima nogu.
Rendgenska kontrastna angiografija
Ova metoda istraživanja potrebna je za proučavanje funkcionalnog stanja krvnih žila, prepoznavanje područja obliteracije, tromboze, stenoze. Kateterom se kroz punkciju ubacuje u venu i ubrizgava se kontrastno sredstvo, doktor vidi rezultat na monitoru računara.
Noge su jako bolne od dijabetesa - šta da radim? Kada se pojave prvi neugodni simptomi, morate hitno konzultirati liječnika: uznapredovale faze bolesti se teže liječe i povećavaju vjerojatnost invalidnosti.
Glavna metoda liječenja je kontrola razine glikemije, prilagođavanje doze lijekova za snižavanje šećera, egzogenog inzulina. Pacijenti bi trebali slijediti dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata, iz prehrane isključiti jednostavne ugljikohidrate i hranu s visokim glikemijskim indeksom.
Za liječenje neuropatije koriste se neurotropni lijekovi koji doprinose obnovi uništenih mijelinskih ovojnica nervnih vlakana, poboljšavajući provodljivost osjetljivih impulsa. Dijabetičarima se propisuju Milgamma, vitamini grupe B. Uz jake konvulzije, propisani su antikonvulzivi, Heparin se koristi za otapanje krvnih ugrušaka.
Liječenje upalnih čireva provodi se antibioticima, antioksidansima, glukokortikoidima (prednizolon). Diuretici (Furosemid, Lasix) pomažu u smanjenju oticanja, žile jačaju Pentoksifilin, Rutozid. U početnim fazama lečenja nelagoda se može pojačati, to ukazuje na obnavljanje nervnih vlakana i normalizaciju cirkulacije krvi. Bolovi nestaju tek nakon nekoliko meseci.
Otklanjanje boli
Moguće je ublažiti bol u nogama kod šećerne bolesti nesteroidnim protuupalnim lijekovima, liječenje provode Diklofenak, Indomethacin, Nurofen. Dozvoljena je upotreba lokalnih anestetika u obliku masti: Ketoprofen gel, Versatis krema s lidokainom.
S intenzivnom boli pacijentima se propisuju antidepresivi i antikonvulzivi, ali tijekom terapije pažljivo prate razinu glikemije jer lijekovi uzrokuju povećanje koncentracije glukoze u krvi.
Narodna medicina
Osim glavnog liječenja dijabetičkih komplikacija mogu se koristiti narodni lijekovi na bazi prirodnog bilja. Dekocija borovnice pomaže normalizaciji nivoa šećera. Da biste napravili lijek, biljka se piju kipućom vodom, inzistiraju i piju 1/3 šalice 3 puta dnevno tokom 2 tjedna.
Liječite dijabetičku polineuropatiju kompresovima sa uljem klinčića. Komad gaze impregniran je u ulju i nanesen na oštećena područja. Vrh aplikacije prekriven je ljepljivim filmom, pamučnom krpom i ostavljen preko noći. Izvođenje postupka dozvoljeno je svaki drugi dan. Kontraindikacija je prisutnost rana, čireva, posebno gnojnih!
Komplikacije
Bol u jednoj ili dvije noge uzrokovan razvojem neuropatije, angiopatije, artropatije, može dovesti do sljedećih posljedica:
- stvaranje flegmona, potkožnih apscesa,
- deformacija stopala,
- paraliza donjih ekstremiteta,
- sepsa
- mokra ili suva gangrena.
Da biste spriječili pojavu ozbiljnih komplikacija, potrebno je stalno pratiti nivo glukoze u krvi, slijediti preporuke liječnika, pravodobno liječiti bolesti.
Njega stopala za dijabetes
Dijabetičari trebaju pratiti stanje donjih ekstremiteta, kako bi se spriječilo ozljeđivanje. Nosite udobne cipele od mekih materijala - to će pomoći u uklanjanju trljanja i pojave smetnji. Svake večeri potrebno je pažljivo pregledati noge, posvećujući posebnu pažnju potplatima, interdigitalnim prostorima. Pravila higijenske njege ne treba zanemariti, s posebnom pažnjom treba rezati nokte.
Ako se stopala stalno smrzavaju, zabranjeno je praviti tople kupke, jer zbog smanjene osjetljivosti možete dobiti opekotinu. U takvim je slučajevima bolje nositi tople čarape. Koža sa prekomernom suhom lako pukne, da bi se to sprečilo preporučuje se upotreba dečije kreme ili hranljivog ulja noću pred spavanje.
Bol u nozi kod dijabetesa pojavljuje se na pozadini komplikacija osnovne bolesti. Neuropatija, angiopatija uzrokuju smanjenje osjetljivosti tkiva, povećavaju rizik od gnojnih rana, trofičnih čira. S neblagovremenim liječenjem patologija razvijaju se teške posljedice, koje zahtijevaju amputaciju udova.
Mučna bol u nogama kod dijabetesa - taktika liječenja
U takvoj situaciji ljudsko tijelo nije u stanju apsorbirati glukozu uslijed čega dolazi do njegovog brzog nakupljanja. To može dovesti do dijabetesa.
Povećani sadržaj ove tvari dovodi do kršenja funkcionalnosti kardiovaskularnog, živčanog i drugih sustava. To je kršenje cirkulacije krvi što dovodi do problema sa prehranom donjih ekstremiteta.
Otkrivanje dijabetesa obje vrste smatra se važnim argumentom za pružanje nogu povećanu njegu. U stvari, s njima može biti puno problema. Pa kako liječiti bol u nozi kod dijabetesa?
Koje su bolesti nogu i stopala kod dijabetičara tip 1 i 2?
Kao što ste već shvatili, dijabetes često izaziva komplikacije donjih ekstremiteta. Ozbiljni problemi s njima tokom života javljaju se kod svih ljudi koji pate od poremećenog metabolizma ugljikohidrata.
Što je veća dob pacijenta, veća je vjerovatnost komplikacija. To može uzrokovati puno problema ne samo pacijentu, već i njegovom endokrinologu.
U prisustvu dotične bolesti, vjerovatnost sindroma dijabetičkog stopala je velika. Karakterizira ih oštećenje živčanih završetaka. To je posljedica povećane koncentracije glukoze u plazmi. Ovo se stanje naziva dijabetička neuropatija.
To je određena komplikacija koja nastaje zbog problema u radu pankreasa. Može dovesti do činjenice da će pacijent potpuno izgubiti osjetljivost donjih ekstremiteta. Stopala ne osjećaju dodir, bol, pritisak, vrućinu ili čak jaku hladnoću.
Ako pacijent slučajno ošteti integritet kože noge, tada također ništa ne osjeća.
Impresivan broj dijabetičara ima čireve na donjim ekstremitetima. Mogu se pojaviti i na đonima stopala.
Treba napomenuti da takve kožne ozljede liječe dovoljno dugo i teško. Ako je osjetljivost udova jednostavno oslabljena, tada rane i čirevi ne uzrokuju jake neugodne bolove.
Ako se odjednom dogodi da pacijent iskrivi nogu, ili ima prelom kostiju stopala, tada će za njega tako opasno i teško oštećenje biti potpuno bezbolno. Ovo stanje se naziva sindromom dijabetičkog stopala.
Budući da ljudi ne osjećaju nikakvu bol, mnogi od njih su previše lijeni da slijede preporuke ličnog stručnjaka. Kod otvorenih rana bakterije se mogu intenzivno umnožavati, a zbog gangrene noga se može potpuno amputirati.
Ako prohodnost krvnih žila brzo opada, tada tkiva donjih ekstremiteta mogu osjetiti prilično jaku glad.
Kao rezultat toga, počinju slati signale boli. Potonje se može pojaviti čak i kada je osoba u mirovanju.
Ali, ipak, možemo reći da je za čovjeka bolje da osjeća laganu nelagodu u dijabetesu nego da potpuno izgubi osjetljivost nogu. Takva bol može se primijetiti samo dok hodate ili trčite. Upravo neugodne senzacije u udovima potiču osobu da se odmah posavetuje sa lekarom.
Ozbiljni problemi sa arterijama, venama i kapilarima koji hrane noge nazivaju se periferna vaskularna bolest. Ako se ova bolest javlja istovremeno s dijabetičkom neuropatijom, bol može biti blaga ili čak potpuno odsutna.
Ako s dijabetes melitusom boli i noge propadaju, što trebam učiniti?
Svakog dana pacijent mora pregledati vlastite noge.
Posebnu pažnju treba posvetiti stopalima, stopalima i razmacima između prstiju. Ne podcjenjujte ni manju štetu u obliku ogrebotina.
Svi posjekotine, plikovi, pukotine i ostali nedostaci koji narušavaju integritet kože mogu postati ulazni put infekcije. Dijabetičar je potrebno svakodnevno prati noge toplom vodom i neutralnim sapunom.
Mnogo pažnje treba obratiti upravo na praznine između prstiju. Obrišite ih vrlo pažljivo pokrećućim mekim ručnikom.
Kojim lijekovima liječiti?
U pravilu, ovisno o bolesti, ljekari propisuju određene masti i kreme bez kojih se nije moguće nositi sa nelagodom.
Njihov glavni učinak je ublažavanje bolova. Također, uz njihovu pomoć možete vlažiti suhu kožu.
Prednost treba dati samo onim lekovima koji sadrže sastojke prirodnog porijekla.. Moraju sadržavati vitamine i ostale korisne elemente u tragovima.
Terapeutska gimnastika i fizioterapija
Uz pomoć sporta i fizioterapije obnavlja se cirkulacija krvi u donjim ekstremitetima. Pored toga, u tu svrhu se mogu koristiti odgovarajući lekovi.
Fizioterapeutski postupci se mogu provesti uz pomoć dodatne opreme, ili bez nje.
Oni su pomoćni element u složenom tretmanu poremećaja metabolizma ugljikohidrata. Zahvaljujući njima možete smanjiti početnu dozu određenih lijekova.
U pravilu je fizioterapija za dijabetes melitus prvog i drugog tipa usmjerena na uklanjanje osnovnih problema:
Između ostalog, efikasnost fizioterapije leži u činjenici da su u stanju poboljšati cirkulaciju krvi i tonus krvnih žila. Oni također povoljno utječu na stanje živčanog sustava i kvalitetu odmora noću.
U ovom slučaju govorimo o angiopatiji i neuropatiji.
Što se tiče terapijskih vježbi za dijabetes melitus, mora se kombinirati s odgovarajućom dijetom s niskim udjelom ugljikohidrata. Prije nego što počnete baviti sportom, potrebno je da se posavjetujete sa osobnim stručnjakom.
Ako da svoj pristanak i potvrdi činjenicu da nemate kontraindikacije za fizičku aktivnost, tada se možete sigurno prijaviti u teretanu.
Liječenje narodnim lijekovima
Važno je napomenuti da u stvari većina recepata za zaustavljanje šećerne bolesti pomaže u stabilizaciji glukoze u krvi.
Pripremaju se po jednom principu: dvije velike kašike sastojka prelijeju se jednom šalicom vode i inzistiraju na dva sata. Potrebno je liječiti poremećaje metabolizma ugljikohidrata uzimanjem pripravaka sličnog tipa do nekoliko puta dnevno u velikoj kašiki.
Prema studijama naučnika iz Izraela, upotreba surutke prije jela poboljšava proizvodnju hormona pankreasa i minimizira vjerojatnost naglih šiljaka šećera u krvi.
Za dijabetes tipa 2, ljekari preporučuju upotrebu sjemenki lana u obliku dekocija. Za pripremu juhe potrebno je uzeti pet kašika sjemenki i preliti ih litrom vode.
Nakon toga smjesu treba staviti na tihoj vatri. Nakon deset minuta mora se izvaditi iz šporeta. Juha se hladi, filtrira i uzima tri puta dnevno. Kurs terapije je jedan mjesec.
U početnim fazama endokrine bolesti potrebno je uzimati ekstrakt Kalanchoe i njegovu infuziju iznutra.
Prijem se mora provoditi u strogom skladu sa zahtjevima ličnog stručnjaka. Povećanje doze treba izbjegavati.
Najveća dopuštena količina lijeka je jedna kašika soka dnevno. Naravno, ako pacijentovo tijelo toleriše ovu biljku.
Uz jedan od najtežih oblika dijabetesa potreban vam je tretman koji će se provesti pomoću svih vrsta ljekovitih i jednostavno korisnih biljaka.
Kopriva zaslužuje posebnu pažnju. Smatra se sastavnom komponentom efikasne inzulinske terapije. Efekat primjene je smanjivanje koncentracije šećera u krvi.
Prevencija dijabetičkih komplikacija
Kompleks preventivnih mjera uključuje gimnastiku za aktiviranje gušterače, masažu ovog organa, kao i korekciju ishrane.
Šta učiniti ako vam noge bole od dijabetesa:
Bol u nozi kod dijabetes melitusa nepovratna je pojava s kojom se prije ili kasnije osoba koja boluje od ove bolesti suočava. Da biste to izbjegli potrebno je voditi aktivan stil života, pravilno jesti, odreći se loših navika i baviti se sportom.
Dijabetes bolna stopala
Dijabetes je vrlo ozbiljna, polisimptomatska bolest, koju je nemoguće predvidjeti u svakom slučaju. Komplikacije mogu biti jako različite, ali obično trpe noge. I to se mora shvatiti vrlo ozbiljno, jer bez kvalificiranog liječenja i prevencije stvorit će se ogroman rizik od amputacije prstiju ili cijelog stopala.
Prema WHO, svake godine u svijetu 2 milijuna ljudi umre od dijabetesa i njegovih komplikacija. U nedostatku kvalificirane podrške tijelu, dijabetes dovodi do različitih vrsta komplikacija, postepeno uništavajući ljudsko tijelo.
Trenutno je u toku savezni program "Zdrava nacija", u okviru kojeg se ovaj lijek daje svakom stanovniku Ruske Federacije i ZND BESPLATNO . Za više informacija pogledajte službenu web stranicu MINZDRAVA.
Zašto postoje bolovi?
Bol u nozi kod dijabetesa nastaje usled hiperglikemije. Razvoj takve komplikacije najčešće ide na dva glavna načina:
Prva od opcija za razvoj komplikacija naziva se ishemična, a druga - neuropatska (sindrom dijabetičkog stopala). Simptomi će u oba slučaja biti različiti. A liječenje često zahtijeva kiruršku intervenciju i usvajanje svih mogućih mjera za otklanjanje hiperglikemije. Pored toga, faktori kao što su:
Mora se zapamtiti da je bol u nogama kod šećerne bolesti vrlo alarmantan i ozbiljan simptom. Ni u kojem slučaju ne biste trebali to liječiti narodnim lijekovima!
Prije svega, pri najmanjoj sumnji da je dijabetes uzrokovao komplikaciju na nogama, potrebno je odmah obavijestiti liječnika koji će zakazati pregled. To se mora učiniti kako bi se tačno znalo na kojem se putu bolesti razvija i prema tome koji će se način liječenja primijeniti. A ako se kod ishemijske varijante razvoja, bol učini dovoljno rano shvatiti da s nogama nešto nije u redu, onda je s neuropatskom sve mnogo složenije. Doktor će definitivno pregledati stopala u potrazi za simptomima rane faze bolesti:
Osim toga, liječnik pomoću posebne opreme provjerit će puls u arterijama koje hrane noge, odrediti gležanj-brahijalni indeks. Potonji je u stanju da pokaže prisutnost ateroskleroze. Najvjerojatnije će se izvršiti transkutana oksimetrija - ovo je bezbolan postupak koji pokazuje nivo zasićenosti tkivom kisikom, kao i ultrazvuk arterija nogu i radiopakijska angiografija. Nakon dobivanja rezultata pregleda liječnik će propisati potrebni tretman, koji će ovisiti ne samo o vrsti dijabetesa, već i o tome koji je od dva puta krenuo razvoj komplikacija.
Kako liječiti, njegovati stopala s dijabetesom?
Neuropatija je bolest za koju je karakteristično oštećenje živaca. S vremenom, pod utjecajem povišene razine glukoze, oštećuju se živčani završeci stopala. To dovodi do činjenice da stopala gube osjetljivost. Odnosno, osoba koja ima dijabetes ne osjeća temperaturu, pritisak i bol. Za osobu je sposobnost da se osjeća bol jer je to upozorenje na opasnost.Ukoliko se ta sposobnost izgubi, čovjek ne primjećuje rane ili čak čireve na nogama.
Angiopatija je bolest za koju je karakteristično oštećenje krvožilnog sustava. Sa povećanim šećerom u ljudskom tijelu, pogoršava se rad krvnih žila. Za angiopatiju je karakteristično oštećenje malih (perifernih) žila, što sa svoje strane dovodi do hipoksije ćelija usled oslabljene mikrocirkulacije.
Stoga je kod dijabetičara koža nogu neelastična i suha. Zbog nemogućnosti liječenja patologije ovlaživačima, infekcija ulazi u novonastale pukotine. Trajanje liječenja i zacjeljivanje rana je sporo zbog nedovoljne mikrocirkulacije.
Artropatija je bolest za koju je karakteristično oštećenje zglobova. Zbog toga se dijabetičari često žale na bolove u zglobovima nogu, posebno pri hodu. Bolest počinje crvenilom stopala i jakim oticanjem. Prsti se deformiraju tijekom godina, a oteklina se pojavljuje češće. A zbog lomova i dislokacija stopala pacijenta postaju šira i kraća.
Sve ozljede stopala kod dijabetesne bolesti u modernoj medicini nazivaju se "dijabetička stopala".
Simptomatske manifestacije
Simptomi lezija donjih ekstremiteta kod dijabetičke bolesti su mnogi. Pacijent s dijabetesom možda simptome ne može pripisati dijabetesu, a ponekad ga čak i primijete. Stoga bi svi koji imaju dijabetes trebali znati simptomatske manifestacije oštećenja stopala kako bi na vrijeme započeli s liječenjem. Simptomi su sljedeći:
Ako na vrijeme ne obratite pažnju na ove manifestacije, onda se razvijaju teške posljedice. Naime:
Liječenje dijabetičkog stopala
Gornji simptomi, poput boli, oticanja, grčeva itd., Mogu se pojaviti ne samo kod dijabetesa. Tako, na primjer, istodobne patologije srca mogu uzrokovati oticanje donjih ekstremiteta. Isti edem karakterističan je i za venske varikozne vene. Uz oštećenje bubrega s dijabetesom dolazi do oticanja nogu ujutro.
Za ispravnu dijagnozu patologije i imenovanje ispravnog liječenja, preporučuje se proći sveobuhvatni pregled. Kada se pacijentu dijagnosticira dijabetes, pored liječenja nogu preporučuje se redovito podvrgavanje pregleda. Istraživanje se sastoji od:
Ako se primijete čak i male promjene u stanju nogu (pojava boli, upale, edema itd.) - ovo je prilika da se za imenovanje odgovarajućeg liječenja konsultuje s liječnikom specijalistom.
Njega stopala za dijabetes je sljedeća:
Kada noge boli od dijabetesa, bezuvjetna i glavna komponenta liječenja je poštivanje norme šećera u krvi.
Zašto dijabetičari tipa 1 i tipa 2 imaju problema sa nogama
Budući da dijabetes daje komplikacije na nogama, terapija je neophodna, u protivnom posljedice mogu biti najtragičnije (sve do amputacije).Visoki šećer u krvi je vrlo opasan za tijelo. Glukoza u normalnoj koncentraciji daje energiju i poboljšava vitalne funkcije organa i sistema, ali kod dijabetesa je, naprotiv, potrebna snaga, uništavajući vaskularni i živčani sistem.
Noge su daleko od srca, pa najviše pate od razvoja komplikacija dijabetesa tipa 2. Zbog loše cirkulacije krvi i svakodnevnog fizičkog napora, u stopalima se javljaju patološki procesi. S povećanim nivoom glikozilirajućih tvari, mijelinska ovojnica živčanih vlakana postepeno se uništava, dok se broj nervnih impulsa znatno smanjuje.
Još jedna neugodna komplikacija nogu je suženje krvnih žila. Začepljenje kapilara uzrokuje teške posljedice: cirkulacija krvi u tkivima se pogoršava, posude se istroše, deformiraju, prorijede i puknu. Prehrana tkiva prestaje, njihove ćelije postepeno odumiru, što je kruto gangrenom.
Glavni uzroci komplikacija donjih udova kod dijabetesa uključuju:
Važno! >> Zašto dijabetičari počinju boljeti noge i kako se nositi sa bolom - rekli smo ovdje
Na kakve vrste lezija utječu noge dijabetičara
Najčešće su pacijenti sa komplikacijama nogu kod dijabetes melitusa povezani sa:
Sve ove bolesti zahtijevaju trenutno i adekvatno liječenje. U odmakloj fazi izuzetno je teško ih se riješiti, posebno se nositi sa njihovim bolnim simptomima.
80% dijabetičara tipa 2 upoznato je sa ovim sindromom. Patološke promjene utječu na skeletni, nervni, krvožilni sistem stopala. Bolest može dovesti do stvaranja čir na tkivu, koji često prelaze u gangrenu.
Sindrom dijabetičkog stopala razvija se sa:
Od izraženih simptoma patologije postoje:
Kako na vrijeme otkriti dijabetičko stopalo, metode njegovog liječenja i preventivne mjere - detaljno pročitajte ovdje
Stručnjaci su dokazali povezanost visokog šećera u krvi i gljivica stopala. Kod dijabetesa pacijenti trebaju biti posebno oprezni zbog stanja kože na nogama.
Čimbenici koji provociraju razvoj bolesti uključuju:
Morate potražiti ljekarsku pomoć ako se pogoršanje primijeti u proljetno-ljetnom periodu. Istovremeno dolazi do promjene boje i strukture noktiju na malim prstima i palcima. U budućnosti, kada se gljiva razmnoži i počne napadati područja na kojima se naselila, koža stopala će početi crveniti, ljuštiti se, a pukotine će se pojaviti između prstiju, neprestano svrbeti i ne zarastaju.
Dijabetička polineuropatija
Ova se bolest pojavljuje kod pacijenata 5-10 godina nakon početka dijabetesa melitusa tipa 2. Ovo je poraz nervnog sistema, što se pripisuje najopasnijim komplikacijama kod dijabetesa bilo koje vrste. Patološki proces počinje uslijed gladovanja živčanih stanica kisikom, za koji su male kapilare, najviše sklone uništavanju, odgovorne za prehranu.
Postoji nekoliko stadija bolesti:
- Subklinički, što sama žrtva u početku možda ni ne primjećuje. Tek neurolog nakon detaljnog pregleda postavlja dijagnozu otkriva li pad osjetljivosti na temperaturu, bol, vibraciju.
- Klinička faza, koju karakteriziraju periodični bolovi u nogama, utrnulost ekstremiteta, oslabljena osjetljivost. Sa amiotrofičnim oblikom pacijent se žali na slabost mišića i otežano hodanje.
- Treći, teški stadij, popraćen pojavom čira na koži stopala. Kod 15% ovih bolesnika amputirana su pogođena područja kako bi se izbjegle komplikacije.
Ovu bolest prati postepeno uništavanje, deformacija, stanjivanje hijalina hijalina koje se nalazi u koljenu. Pacijenti imaju bolne noge, povrijeđeni su i teško hodaju. Glavni čimbenici pokretanja artroze su vaskularne komplikacije.
Zbog svoje gustine i viskoznosti, krv dijabetičara polako teče kroz vaskularni krevet i slabo opskrbljuje stanice hranjivim tvarima i kisikom. Kompliciran je i proces uklanjanja otrova i toksina, što doprinosi stvaranju unutarćelijskih trovanja i upala.
Osim toga, 85% pacijenata s dijabetesom je pretilo. Dodatno opterećenje na smanjenim zglobovima koljena i hipoksiji hrskavice dovodi do gonarthrosis (artroza koljenog zgloba).
Jedan od uobičajenih problema s nogama kod dijabetesa je pojava pukotina u predjelu pete. To je daleko od kozmetičkog nedostatka koji se lako može riješiti upotrebom pedikure. Duboke nezdravljujuće pukotine na nogama prijete prodiranju infekcija i bakterija, što je kruto ozbiljnim komplikacijama.
Kod dijabetesa, prije ili kasnije, počinju se razgrađivati živčani završeci u donjim ekstremitetima, što gotovo uvijek prati pojačano ljuskanje i suha koža. Kao rezultat toga, koža pukne, pojavljuju se rane. Ako se ne započnu s liječenjem na vrijeme, može se razviti deformitet stopala, gangrena i čir.
A znate da u cilju zaštite noge dijabetičara od nepotrebnih komplikacija preporučuje se nošenje posebnih čarapa dijabetičara.
Poremećen metabolizam nepovoljno djeluje na sve organe. Prema razočaravajućoj medicinskoj statistici, svaka druga žrtva suočena je sa masom patologija povezanih sa dijabetesom. Jedna od najozbiljnijih komplikacija dijabetesa je nekroza tkiva usled poremećene cirkulacije krvi u tkivima (gangrena).
Od glavnih simptoma patološkog procesa, može se primijetiti:
Liječenje dijabetesa donjih udova
Nakon dijagnoze, ljekar detaljno govori kako liječiti noge s dijabetesom. Kada se pojavi dijabetička polineuropatija, pacijent mora:
Osim toga, propisane su hemosorpcija, plazmafereza, enterosorpcija, antikonvulzivi, fizioterapeutski postupci, masaže, terapija za vježbanje. Ako je stopalo deformirano, ortoped uzima specijalne cipele i uloške.
Kod gljivičnih infekcija nogu, ljekari preporučuju upotrebu hidrogen peroksida, hlorheksidina ili antifungalnih krema, losiona. Jod, sjajno zelena i kalijev permanganat ne preporučuju se. Liječenje gljivica stopala može trajati oko godinu dana, ovisno o stupnju bolesti i opsegu oštećenja na koži i noktnim pločicama.
Lečenje artroze kolena zasniva se na upotrebi:
U naprednim slučajevima izvodi se operacija. Ali bolje je ne predvoditi ga operaciji, jer je regeneracija tkiva kod pacijenata s dijabetesom tipa 1 i 2 mnogo sporija i lošija nego kod običnih ljudi.
Kada se pojave duboke nezdravljive pukotine, liječnici propisuju posebne kreme, balzame, losione, masti, kupke, obloge za pacijente:
Uz gangrenu, često se koristi hirurška metoda liječenja, koja dovodi do gubitka radne sposobnosti i invalidnosti. Zato je pri prvim simptomima opasne patologije potrebno poduzeti sve moguće mjere kako biste je otklonili.
Prevencija dijabetesne bolesti stopala
Kako bi se spriječilo da se ozljede nogu ne razvijaju od dijabetesa melitusa tipa 2, potrebno je poštivati sljedeće preventivne mjere:
Uz dijabetes morate shvatiti da je lakše spriječiti razvoj komplikacija nego ih liječiti kasnije. Pravodobnim traženjem medicinske pomoći, kao i primjenom preporuka i preventivnih mjera izbjeći ćete ozbiljne posljedice i odgoditi pojavu problema povezanih sa donjim ekstremitetima.
Oticanje nogu sa dijabetesom
Dijabetes melitus je endokrino bolest uzrokovana apsolutnim (šećerna bolest tipa 1) ili relativnim (šećerna bolest tipa 2) inzulina, a povezana s ovim kršenjem, apsorpcijom glukoze u tijelu. Jedna od manifestacija ove bolesti je edem. Zašto nastaju, treba razumjeti. Mogu se razlikovati tri uzroka edema kod dijabetes melitusa. Dijabetička nefropatija. Bubrezi ne mogu izlučiti uobičajenu količinu tekućine. Kao rezultat toga, razvija se edem. Oštećenje perifernih živaca (dijabetička polineuropatija). Stopala prestaju osjećati hladnoću, vrućinu, bol. Postoji osećaj peckanja, parestezije, ukočenost nogu. Kršenje nutrine dovodi do kršenja cirkulacije krvi. Oštećenja krvnih žila (dijabetička angiopatija) dovode do poremećaja protoka krvi i limfne cirkulacije. Povećava se propusnost vaskularnog zida, što doprinosi prodiranju tečnosti u meka tkiva.
Najčešće noge nabreknu. Svi bi trebali znati kako utvrditi edem nogu kod dijabetesa. Donji udovi se povećavaju, postaju širi. Uz edeme, poznate cipele postaju grčeve. Otisci stopala iz čarapa postaju vidljivi na nogama. Kada prstom pritisnete meka tkiva, ostaje trag - udubljenje. Oticanje nogu sa dijabetesom može dovesti do stanjivanja kože, smanjenja njene osjetljivosti.
U težim slučajevima može se razviti tromboza žila na nogama. S razvojem ove komplikacije, ujutro se ne smanjuju edemi, javlja se crvenilo kože nogu, bol pri stajanju. Edemi se šire neravnomjerno - jedna noga postaje veća od druge. S razvojem tromboze može se pojaviti slabo zacjeljujuće čireve, rane. Dijabetička polineuropatija, angiopatija i tromboza mogu dovesti do razvoja kompleksa simptoma poznatih kao dijabetičko stopalo.
Da biste se riješili edema nogu kod dijabetes melitusa, prvo je potrebno postići normalizaciju nivoa glukoze u krvi. Hiperglikemija je uzrok nefropatije, polineuropatije i angiopatije. Snižavanjem glukoze u krvi može se postići značajno smanjenje oticanja.
Načini za smanjenje hiperglikemije:
Ostale metode imaju pomoćnu vrijednost. Ali ipak ih vrijedi upoznati. Umjerena tjelesna aktivnost blagotvorno utječe na tijek dijabetesa.
Pozitivni efekti vježbanja:
Sve to pomaže u smanjenju oticanja nogu. Pristupačna metoda vježbanja za dijabetes je hodanje. Samo nekoliko kilometara dnevno pomoći će u izbjegavanju razvoja komplikacija dijabetesa, a pružit će priliku za održavanje zdravlja. Kako bi primijetili čak i manje edeme na vrijeme s dijabetesom, pacijenti bi trebali svakodnevno samostalno pregledavati donje ekstremitete. To će pomoći da se izbjegne razvoj neželjenih komplikacija.
Prestanak pušenja neophodan je jer vazospazam izazvan nikotinom doprinosi zastoju u krvi. Noseći meke udobne cipele, bolje je koristiti posebne ortopedske proizvode. Liječenje pratećih bolesti koje doprinose razvoju edema donjih ekstremiteta (varikozne vene, arterijska hipertenzija, zatajenje srca, bubrežne bolesti).
Liječenje polineuropatije (vitamini skupine B - Milgamma, Neuromultivitis, tioktični, lipoična kiselina) i angiopatije, kod kojih su propisani poboljšanja krvotoka (Trental, Pentoxifylline, No-spa, nikotinska kiselina). Uzimanje diuretika (tablete, injekcije) je simptomatski tretman.
Tradicionalna medicina za smanjenje edema donjih ekstremiteta: nanesite decokcije diuretskog bilja (konjski rep, lišće borovnice, čaj s bubrezima). Upotreba kolekcije Arfatezin, dekocija mahuna od graha, pomaže u smanjenju razine šećera u krvi. Svakodnevni kontrastni tuš ili barem kade za noge. Ovaj postupak tonira krvne sudove, poboljšava cirkulaciju krvi. Nakon vodenih vježbi noge treba namazati bilo kojom masnom kremom, jer se kod dijabetesa primjećuje suha koža. Potrebne su nježna masaža i vježbe fizioterapije.
Početni stadij gangrene donjih ekstremiteta kod dijabetesa i kako ga liječiti
Dijabetes melitus nije samo porast razine glukoze u krvi, već i niz nepoželjnih komplikacija koje nastaju uslijed metaboličkih poremećaja koji nastaju tokom bolesti. Neke komplikacije bolesti u ranoj fazi mogu se ispraviti suvremenim tretmanom, ali druge, jednom nastale, praktično ne prestaju bez radikalne intervencije. Gangrena kod dijabetesa upravo je takva maligna bolest koja značajno otežava život osobe, a ponekad značajno pogoršava njenu prognozu. Zato se dijabetičari uče da pravilno brinu za svoje udove, posebno noge, i da prepoznaju prve znake gangrene kod dijabetesa. U nastavku će biti opisane sve sitnice bolesti kao i liječenje životno opasnih komplikacija.
Potražite vodeći razlog
Najčešće se gangrena kod dijabetesa razvija na donjim ekstremitetima, naime na distalnim (najudaljenijim od centra tijela) falangama prstiju. Lokalizacija je povezana s ograničenom opskrbom krvi tim područjima. Postoji nekoliko razloga za pojavu patologije stopala kod dijabetes melitusa, a nije uvijek moguće izdvojiti vodeću. Gangrena može uzrokovati:
Loše navike osobe mogu dovesti do razvoja gangrenous procesa. Doprinite nastanku nekroze pušenjem, nošenju uskih i slabo odabranih cipela. Situaciju pogoršava neuropatija, koja se razvija kod mnogih dijabetičara. Zbog oštećenja živčanih vlakana kod mnogih bolesnika smanjuje se osjetljivost nogu: čovjek ne osjeća da je formirao korne, moždine, male rane dok se proces ne razvije u nešto više.
Gangrena na nogama, može se pojaviti neočekivano i razvija se odmah!
Gangrena donjih ekstremiteta kod dijabetesa ne razvija se odmah. U prosjeku, komplikacija u nedostatku adekvatnog liječenja bolesti može se pojaviti 5-15 godina nakon početka bolesti. Ipak, ne treba misliti da je nekroza obavezna sudbina svakog dijabetičara. Uz kvalitetnu terapiju i veliko pridržavanje istog, dijabetička gangrena s hiperglikemijom ne prijeti.
Rane i kasne manifestacije
Simptomi gangrene mogu se podijeliti na rane i kasne. Gangrena po pravilu počinje nespecifično. Prve znake gangrene mogu prikriti masna dijabetička neuropatija ili angiopatija, kao i vaskularna insuficijencija. Osobu muči intenzivna bol u izbočenju zahvaćenog prsta ili stopala, oticanje, mramorna nijansa kože na mjestu lezije u razvoju.
U nekim se slučajevima na koži pojave crvene ili crveno ljubičaste mrlje, pomalo podsjećaju na erizipele ili žuljeve.
Pri disekciji iz mjehura se oslobađa tekuća masa s dodatkom krvi. Puls na simetričnim tačkama palpira se gore na zahvaćenom udu, međutim, vaskularna mreža dobro je vidljiva kroz kožu.
Gangrena napreduje postepeno. Stopa širenja veća je kod starijih ljudi i ljudi s velikim brojem popratnih patologija, posebno kod kardiovaskularnih bolesti. U nedostatku liječenja, početni period prelazi u prošireni klinički stadij. Simptomi
Gangrena kod dijabetesa može biti 2 vrste: suva i mokra.Za suhu je karakterističan spor razvoj. Kako proces napreduje, dovod krvi u zahvaćeno područje pogoršava se. Proces može trajati nekoliko godina. Zbog nedostatka svijetle upale i infekcije, stanje dijabetičara sa suhom gangrenom ne mijenja se mnogo. Ljudsko tijelo uspijeva na neki način da se prilagodi procesu. Vodeći simptomi bit će promjena boje kože u crnu, moguće otpadanje mrtvih područja kože stopala (nokti, prsti).
Postoje 2 vrste gangrene kod dijabetesa: mokra i suva.
Vlažna gangrena nogu kod dijabetes melitusa značajno se razlikuje od kliničke slike od suhe. Stanje se smatra opasnijim od suhe gangrene. Vlažnim oblikom proces napreduje zbog infekcije anaerobnim (kisik nije potreban za njihove vitalne funkcije) mikroorganizmima. Kao rezultat, ud bukvalno truli. Proces se brzo širi na okolna tkiva. Prvo, njihova boja se mijenja u bordo ili svijetlo crvenu, a nakon što se pojave čirevi, počinje propadanje.
Miris vlažne gangrene vrlo je oštar. Istovremeno se opće stanje osobe značajno pogoršava, razvija se intoksikacija. Ako se ne liječi, tijelo se ne može uvijek sami nositi s infekcijom. Amputacija udova jedina je moguća opcija liječenja u nekim situacijama, jer je antibiotska terapija često neefikasna.
Vanjske promjene na koži ekstremiteta mokrom gangrenom također će se značajno razlikovati od procesa suhe. Pored promjene boje, ulceracija se gotovo uvijek pojavljuje i zbog poremećaja cirkulacije u malim posudama, ili zbog embolije. Vlažni oblik gangrene može zahvatiti ne samo udove. Ponekad se proces proširuje na unutarnje organe: gastrointestinalni trakt, pluća.
Konzervativna i hirurška terapija
Liječenje gangrene dijeli se na konzervativno i hirurško. Prvi je prikazan u početnoj fazi procesa na pozadini šećerne bolesti. Smjerovi konzervativnog liječenja:
Liječenje gangrene donjih ekstremiteta bez amputacije često se propisuje za suvi oblik procesa, jer se u ovom slučaju proces odvija velikom brzinom, ne postoji stanje koje ugrožava život osobe, a ima vremena i za ispoljavanje efekata konzervativnog liječenja. U slučajevima sa mokrom gangrenom često se već kada osoba uđe u bolnicu donese odluka da se postupak radikalno liječi, odnosno da se pribjegava amputaciji ekstremiteta.
Gangrena se može izbjeći ako se liječi od liječnika i poštuje potrebna pravila!
Amputacija se vrši ne na samom mjestu nekroze i suppuracije, već neznatno višoj, odnosno ako je pogođen prst, tada se može ukloniti cijelo stopalo, ako prema liječničkom liječniku postupak ima visoku stopu širenja. Dodatne hirurške metode za liječenje gangrene uključuju sljedeće:
- Bypass operacija.Njegova suština je da obnavlja opskrbu krvlju zahvaćenim područjem zbog formiranja dodatnih puteva opskrbe krvlju - šantova.
- Trombektomija, to jest uklanjanje tromba iz lumena sudova. Trenutno, ljekari obavljaju postupak koristeći posebne sonde umetnute u lumen posude. Za intervenciju nije potreban veliki rez, što je prilično važno za dijabetes.
- Stentiranje. Ugradnja posebnog uređaja u lumen posude - stent. Vraća propusnost suženog dijela vaskularnog kreveta i poboljšava dotok krvi u područje na kojem se žila hrani.
U nekim izvorima možete naći savjet o liječenju gangrene na narodne načine: sok od aloe, krastavca, soka od mrkve. Međutim, potrebno je primijeniti alternativne recepte nakon dogovora s lekarom koji je prisustvovao. Pokušaji samoliječenja vlažnim oblikom gangrene mogu dovesti do tužnih posljedica, pa čak i smrti. Stoga ovo nije neophodno. Pravovremeno traženje medicinske pomoći značajno poboljšava šanse osobe za potpunim oporavkom. S kasnim liječenjem prognoza je obično znatno lošija.
Kako liječiti noge kod dijabetesa
Poremećen metabolizam ugljikohidrata prati povećanje glukoze u krvi, stanje dovodi do oštećenja inervacije tkiva donjih ekstremiteta. Pacijent gubi osjetljivost i doživljava stalne bolove u nogama. Zbog toga je, radi održavanja sposobnosti kretanja, potrebno započeti liječenje nogu s dijabetesom u ranoj fazi bolesti.
Znakovi za započinjanje tretmana oštećenja stopala
Bolest nogu najčešće se javlja kod dijabetesa tipa 2, jer se razvija kod starijih osoba s aterosklerozom i gojaznošću. Dijabetičari trebaju pratiti stanje nogu, vršeći svakodnevni pregled od vrhova prstiju do butne kosti, pazeći na područja koja su izložena povećanom stresu prilikom hodanja. Pri prvim simptomima promjene u donjim ekstremitetima treba započeti odmah liječenje, jer je amputacija ekstremno dugotrajne komplikacije poremećene cirkulacije krvi.
Pacijent treba obratiti pažnju na sljedeće simptome:
Možete pročitati i: Liječenje dijabetičke angiopatije
Dugi niz godina proučavam problem DIJABETE. Zastrašujuće je kad toliko ljudi umre, a još više postane invalid zbog dijabetesa.
Požurim da kažem dobre vesti - Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da razvije lek koji u potpunosti leči dijabetes melitus. Trenutno se efikasnost ovog lijeka približava 100%.
Još jedna dobra vijest: Ministarstvo zdravlja osiguralo je usvajanje posebnog programa koji nadoknađuje gotovo cjelokupni trošak lijeka. U Rusiji i zemljama ZND dijabetičari prije mogu dobiti sredstva za poseban program BESPLATNO
- suva koža i jak svrbež,
- pigmentirana područja se pojavljuju na koži,
- gubitak kose
- trajna blijeda koža,
- bol u nogama nakon malog opterećenja,
- smanjena osetljivost
- pojava edema,
- oštećeni ud ima plavkastu boju,
- dugo zaceljivanje rana,
- ukočenost sa štucanjem.
Najčešće pacijenti otkrivaju pritužbe na to da im noge zatežu nakon ili dok hodaju, stanje prati snažna bol i često završava napadajima.
Ciljevi liječenja dijabetesa stopala
Kako liječiti noge s dijabetesom, a da pritom zadržite sposobnost kretanja?
Glavni cilj terapije dijabetesa je stalno praćenje razine glukoze u krvi.
Odabir lijekova za liječenje simptoma lezija donjih ekstremiteta treba provoditi pojedinačno, uzimajući u obzir kompatibilnost pacijenta s lijekom.
Glavni pravci terapije:
- olakšanje ili potpuno uklanjanje boli,
- održavanje mobilnosti,
- obnavljanje cirkulacije krvi,
- prevencija ateroskleroze
U slučaju kada se liječenje izvodi u ranoj fazi bolesti, prije svega je potrebno provesti korekciju životnog stila, uspostaviti cjelovitu prehranu, smanjiti tjelesnu težinu i izvoditi umjerene fizičke napore.
S ozbiljnim kršenjem protoka krvi, indicirana je hirurška intervencija radi obnavljanja njegove normalne cirkulacije.
Liječenje rana na nogama trebalo bi uzeti u obzir težinu patološkog procesa i prisustvo popratnih bolesti.
Priče naših čitalaca
Poražen dijabetes kod kuće. Prošlo je već mjesec dana od kada sam zaboravio na skokove šećera i uzimanje inzulina. Oh, kako sam patila, neprestana nesvestica, hitni pozivi. Koliko puta sam posjećivao endokrinologe, ali tamo se kaže samo jedna stvar - "Uzmi inzulin". I sada je prošlo 5 tjedana kako je razina šećera u krvi normalna, nijedna jedina injekcija inzulina i sve zahvaljujući ovom članku. Svi koji imaju dijabetes moraju čitati!
Tek nakon sveobuhvatne dijagnoze, specijalista može propisati lijek koji će odgovarati ovoj vrsti patologije
Čir na nozi kod dijabetesa liječi se antiseptičkim vodenim i alkoholnim otopinama u području direktne lokalizacije površine rane. Da bi se poboljšao proces ozdravljenja čira, koriste se sredstva za zarastanje rana koja doprinose povećanoj diobi ćelija i stvaranju novih ćelija kože.
S ozbiljnim distrofičnim promjenama na koži, potrebno je pribjeći operaciji, tokom koje su zahvaćena područja s znakovima nekroze eliminirana.
Sledeće grupe lekova se koriste u konzervativnom lečenju:
Liječenje edema nogu kod dijabetesa usmjereno je na smanjenje oticanja tkiva i sprečavanje napredovanja stanja. Za ove potrebe propisane su sorte diuretika koje uklanjaju višak tečnosti iz organizma. Diuretici su propisani u nedostatku teškog oštećenja bubrega.
Šta učiniti ako noge boluju od dijabetesa?
Liječenje stopala protiv dijabetesa treba započeti što je prije moguće. Stabilno visoka koncentracija šećera u krvi uzrokuje kršenje svih vrsta metabolizma - ugljikohidrata, masti, minerala, proteina i vodene soli. Hormonsko-metaboličke promjene negativno utječu na rad cijelog organizma i dovode do razvoja ozbiljnih dijabetičkih komplikacija. Prije svega, kardiovaskularni sistem pati. Kako se bolest razvija, pogoršava se prehrana tkiva, posebno perifernih. Zbog intenzivnog opterećenja donjih ekstremiteta, patološki procesi u njima razvijaju se posebno brzo.
Dijabetička neuropatija
Dijabetičke noge bole kada se razvije dijabetička neuropatija. Za komplikaciju je karakteristično oštećenje nervnog sistema. Nervni sistem sastoji se od snopova nervnih vlakana koji su zajedno držani omotačem vezivnog tkiva (perineurium). U perineuriji se nalaze krvne žile koje hrane živčana vlakna.
Kod dijabetesa postoje oštre fluktuacije koncentracije šećera u krvi:
Visoki nivoi glukoze u krvotoku dovode do nakupljanja fruktoze i sorbitola u nervnim vlaknima, izazivajući edeme. Kao rezultat toga, živčani snopi djelomično gube funkcije. Uporedo sa dijabetičkim promjenama, uništavaju se i mijelinske ovojnice koje izoliraju nervna vlakna. Zbog toga se nervni impulsi raspršuju i ne postižu konačni cilj. Vremenom, vlakna atrofiraju i prestaju prenositi živčane signale. Ako je dijabetes praćen visokim krvnim pritiskom, živčane ćelije mogu umrijeti kao rezultat spazma malih kapilara.
Bol u nozi kod dijabetesa javlja se kao odgovor na bilo kakvu manju iritaciju kože. Ponekad se pacijent može probuditi noću od bola prouzrokovanog dodirom pokrivača. Oštećenja živčanih vlakana se obično javljaju simetrično na oba donja ekstremiteta. Neprijatne senzacije pojavljuju se na koži u obliku peckanja, peckanja, „trzaja guske“.
Ponekad oštar bodež prodire kroz noge. Kod njih osjetljivost opada. Ovo stanje se naziva sindrom čarapa. Čovjek osjeća predmete koje dodiruje noga, nerazgovijetno, kao da je u čarapama. Donji udovi su mu stalno ohlađeni. Zbog smanjenja osjetljivosti nogu kod pacijenta, poremećena je koordinacija pokreta. Donji udovi ga ne slušaju. Ograničenje pokreta i loša cirkulacija uzrokuju atrofiju mišića. Oni gube snagu i opadaju u veličini.
Smanjenje osetljivosti ne dozvoljava osobi da oseti bol u nogama tokom povrede, da oseti oštar ili vruć predmet. On možda neće dugo primetiti čireve na nogama. Ovo stanje je opasno po zdravlje pacijenta.
Dijabetička artropatija
Dijabetička artropatija razvija se na pozadini neuropatije. Zbog smanjene osetljivosti nogu, osoba često bude povrijeđena. Ali modrice, uganući, mikro suze ligamenata i mišićnih vlakana ostaju ih nezapaženo.
Zbog nedostatka tretmana u povređenim tkivima nastaju žarišta upale. Uglavnom su zahvaćeni mali zglobovi stopala. Patološki procesi uzrokuju porast protoka krvi u koštanom tkivu. Njegova posljedica je ispiranje minerala iz kostiju. Patologija također napreduje zbog pogoršanja prehrane hrskavičnog tkiva zglobova, što se događa u pozadini smanjenja lumena krvnih žila.
Takve bolesti nogu kod šećerne bolesti tipa 2 razvijaju se rjeđe nego kod bolesti 1 tipa. Značajke bolesti:
U početnoj fazi bolesti pojavljuje se oticanje ekstremiteta u zglobovima. Koža na ovom mjestu postaje crvena i postaje vruća. Može se primijetiti blaga bol ako patološki proces nije uzrokovao ozbiljna oštećenja živčanih vlakana. Kod dijabetičke artropatije deformitet stopala je jasno vidljiv. Pacijent pati od čestih dislokacija i lomova kostiju nogu. Dijabetičke promjene se obično pojavljuju na obje noge s malom vremenskom razlikom.
Upalni procesi često se usložnjavaju dodavanjem sekundarne infekcije koja izaziva flegmone i apscese.
Bolesti kože nogu sa dijabetesom
Metabolizam postaje uzrok razvoja dermatoloških bolesti. Pacijenti često imaju smeđe mrlje na nogama s dijabetesom. Oni su znak dijabetičke dermopatije.Okrugle ili ovalne lezije prekrivene su malim ljuskastim ljuskama i ne izazivaju u osobi neugodne senzacije. Kod dermopatije liječenje nije propisano.
Zbog kršenja metabolizma ugljikohidrata, na koži nogu mogu se pojaviti tačkaste mrlje, čija boja varira od žute do crvene ili cijanotične. Ova bolest se naziva lipoidna nekrobioza. Koža postaje vrlo tanka i lako ranjiva. Kako bolest napreduje, na njoj se mogu pojaviti bolni čirevi. S vremenom nestaju sami. Na njihovom mjestu ostaje smeđe mrlja. Lipoidna nekrobioza nalazi se prvenstveno kod pacijenata sa dijabetesom tipa 1.
Pahuljasta koža na nogama znak je dijabetičke ateroskleroze. Prekrivene su bolnim i teško zacjeljujućim ranama. Dijabetička ateroskleroza može uzrokovati bol u mišićima nogu.
Dijabetičke vezikule su potkožni čvorovi. One podsećaju na običnu opekotinu. Bolest prelazi sama od sebe bez liječenja nakon nekoliko tjedana.
Kod šećerne bolesti mogu se pojaviti žute formacije (plakovi) na koži nogu. Oni su znak ksantomatoze. Ksantomi mogu doseći promjer od 2-3 cm. Pojavljuju se kao rezultat poremećaja metabolizma lipida i stvaraju se naslage lipida.
Zatamnjenje kože u zglobovima nogu može ukazivati na crnu akantozu. Razvija se kod bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 na pozadini povećanja inzulinske rezistencije. Na zahvaćenim mjestima koža se zadebljava, svrbi i izaziva neugodan miris.
Liječenje komplikacija dijabetesa
Ako postoje znakovi komplikacije dijabetesa, morate posjetiti liječnika. Dijagnosticira bolest, određuje fazu njenog razvoja i govori šta treba učiniti u ovom slučaju. Ako je potrebno, bit će propisano liječenje.
Terapija je usmjerena na snižavanje šećera u krvi i sprečavanje njegovih naglih skokova. Pacijentima se propisuju meglitinidi (Nateglinid, Repaglinid) ili derivati sulfoniluree (Gliklazid, Tečnost, Glimepirid).
Liječenje stopala za dijabetes melitus tipa 2 provodi se uz pomoć lijekova koji povećavaju osjetljivost tkiva na inzulin. Oni uključuju tiazolidindione (Rosiglitazon, Ciglitazon, Troglitazon, Englitazone). Kako bi se smanjila apsorpcija ugljikohidrata u crijevima, koriste se inhibitori alfa-glukozidaze (Acarbose, Miglitol).
Da bi smanjili bol, propisani su nesteroidni protuupalni lijekovi (Nimesulid, Indamethacin). Koriste se i lokalni anestetici (Versatis s lidokainom, Ketoprofen gelom). Za jaku bol koriste se triciklički antidepresivi (amitriptilin). Da biste uklonili bolne konvulzije, propisani su antikonvulzivi (Gabalentin, Pregabalin).
Neurotropni lijekovi (Milgamma, vitamini B1, B6 i B12) pomažu u liječenju dijabetesa na nogama. Oni ublažavaju upalu, pomažu u obnavljanju nervnih vlakana i poboljšavaju provođenje nervnih impulsa.
Za snižavanje holesterola koristite simvastatin, lovastatin ili atorvastatin. Snižavanje krvnog pritiska postiže se uzimanjem Veralamila, Nifedilina, Lisinoprila. Da bi ojačali žile, lekar će propisati Pentoksifilin, Bilobil ili Rutozid. Pored toga, indikovani su diuretici (Furosemid, Spironolactone). Uzmite Aspirin ili Sulodeksid da spriječite stvaranje krvnih ugrušaka.
Da biste poboljšali metaboličke procese, propisane su injekcije solkoserila ili Trifosadenina.
Ponekad nakon liječenja simptomi bolesti nogu mogu se pojačati. Ova reakcija ukazuje na obnavljanje nervnih vlakana. Smanjenje boli i nelagode događa se nakon dva meseca.
Kako se brinuti za bolna stopala
Pacijenti s dijabetesom trebaju svakodnevno pregledavati noge, uključujući prste i područja između njih. Moraju se redovno oprati toplom vodom (ne toplijom od 37 ° C).Nakon toaleta, kožu je potrebno pažljivo osušiti.
Nije dozvoljeno grijati noge, hodati bosi i nositi cipele bez čarapa. Liječenje kukuruza i drugih kožnih bolesti može se provesti samo nakon konsultacija s liječnikom i pod njegovim nadzorom.
Ne biste trebali nositi uske cipele sa grubim ivicama, unutrašnjim šavovima i izbočinama. Ne treba koristiti čarape sa šavovima. Treba ih mijenjati svakodnevno. Potrebno je rezati nokte škarama sa tupim krajevima. U tom slučaju ne biste trebali zaobilaziti uglove nokatne ploče. Ako se pojave neobične senzacije, pacijent treba potražiti liječnika.
Mehanizam oštećenja donjih ekstremiteta
Ova bolest dovodi do različitih komplikacija koje negativno utječu na stanje donjih ekstremiteta. Ovo su sledeći mehanizmi:
Upravo ti patološki procesi određuju poraz nogu na pozadini hiperglikemije.
Znakovi oštećenja donjih ekstremiteta kod dijabetesa
Najteži je razvoj dijabetičkog stopala. o kojima će biti govora u nastavku. Međutim, u početnim fazama pacijenti se tiču:
Dijabetičko stopalo - uobičajena karakteristika
Dijabetičko stopalo je specifična komplikacija šećerne bolesti koja ima kombinirani mehanizam razvoja (vidjeti gore). Klinički se manifestuje sledećim glavnim osobinama:
Ovaj se sindrom javlja kod 10% bolesnika sa šećernom bolešću, a oni koji imaju dijabetes melitus koji nije ovisan o inzulinu (dijabetes tipa 2) su najosjetljiviji. Uspjeh liječenja ovog stanja u velikoj mjeri određuje pravovremenost liječenja. Dakle, kod 40-50% ljudi koji imaju dijabetičko stopalo, amputacija udova mogla bi se izbjeći ako bi na vrijeme potražili medicinsku pomoć.
U okviru ovog sindroma dijabetolozi razlikuju tri glavna oblika oštećenja stopala:
Liječenje sindroma dijabetičkog stopala
Glavni tretman je optimalna razina nadoknade za dijabetes, odnosno morate normalizirati nivo glukoze u krvi. Pored toga, potrebno je propisati takve lijekove kao:
Da bi se šećer vratio u normalu, samo trebate uzimati.
Profilaksa stopala protiv dijabetesa
Veoma je važno poduzeti mjere kako bi se spriječilo razvijanje ovog stanja kod pacijenata s dijabetesom. Glavne preventivne mjere su:
Ako pročitate ove redove, možete zaključiti da ste vi ili vaši najmiliji bolesni od dijabetesa.
Proveli smo istragu, proučavali gomilu materijala i najvažnije provjerili većinu metoda i lijekova za dijabetes. Presuda je sljedeća:
Da su dobili sve lijekove, to je bio samo privremeni rezultat, čim je prestao unos, bolest se naglo pojačala.
Jedini lijek koji je dao značajne rezultate je Diawell.
Trenutno je to jedini lek koji može potpuno izlečiti dijabetes. Diawell je pokazao posebno snažan učinak u ranim fazama dijabetesa.
Zatražili smo od Ministarstva zdravlja:
A za čitatelje naše stranice sada postoji prilika
dobiti diawell BESPLATNO !
Pažnja! Slučajevi prodaje lažne Diawell postali su sve učestaliji.
Ako narudžbu koristite na gornjim vezama, zajamčeno vam je da ćete dobiti zvanični proizvod od službenog proizvođača. Osim toga, prilikom narudžbe na službenoj web stranici, dobivate jamstvo povrata novca (uključujući troškove prijevoza) u slučaju da lijek nema terapeutski učinak.