Hiperglikemijska i hipoglikemijska koma
Pridržavajući se pravilne prehrane i uzimajući lijekove, dijabetičari mogu živjeti prilično puno života. Ali zbog određenih faktora, neki pacijenti razviju komplikacije. Jedna od najopasnijih je hiperglikemijska koma.
Ovo stanje je uzrokovano nedostatkom inzulina u krvi usred povećanja koncentracije glukoze. Komplikacije su opasne po život.
Patogeneza hiperglikemijske kome nastaje usled oslabljenih metaboličkih procesa u organizmu dijabetičara. Uz nedovoljnu sintezu inzulina, proteinskog hormona potrebnog za iskorištavanje glukoze, metabolizam je poremećen. Glukoza ne prodire u stanice tijela, već ostaje u krvi. Vremenom se primjećuje visoka koncentracija glukoze. Ovo stanje se naziva hiperglikemija. Formiraju se ketonska tijela, u jetri se aktivira glukoneogeneza, dolazi do acidoze i dolazi do intoksikacije CNS-om. To dovodi do dijabetičke kome.
Postoji klasifikacija koja omogućava određivanje vrste komplikacija ovisno o etiologiji i mehanizmu razvoja.
U 80% dijagnosticiranih slučajeva ustanovljena je ketoacidotska koma. Najčešće se razvija u pacijenata sa dijabetesom tipa 1. Obično se nalazi kod mladih mlađih od 20 godina. Prema statistici, 1 od 3 pacijenta koji pate od maloljetničkog oblika bolesti doživio je slično stanje. Ovaj oblik se može transformisati u hiperosmolarni i obrnuto.
Takođe je izolirana hiperglikemijska koma bez ketoze. Ovo stanje prati porast nivoa glukoze u krvi, dok tijelo ne počne razgrađivati masna tkiva zbog energije. Kao rezultat toga, ketonska tijela se ne oslobađaju kao kod ketoacidotske kome.
U prosjeku je zabilježeno 4–31% smrtnih slučajeva. Često se smrt događa u starijih osoba i bolesnika s oslabljenim tijelom.
Ovisno o etiologiji, nakon nekoliko sati ili dana razvija se hiperglikemijska koma. Tijelo je otrovano formiranim ketonima, acidobazna ravnoteža je poremećena, a pojavljuju se simptomi dehidracije i hipovolemije. Ovo se stanje naziva prekoma.
- osjećaj žeđi, isušivanje usne šupljine i kože,
- poliurija
- smanjena aktivnost i ukupni učinak,
- bolovi u stomaku, povraćanje, proliv,
- gubitak apetita
- oslabljena svijest, pospanost, razdražljivost (razvijaju se postepeno).
Ton mišića se može smanjiti. Smrad dolazi iz pacijentovih usta - miris acetona ili truleži. Dah postaje dubok i bučan. Ako ovo stanje traje nekoliko dana, može se primijetiti smanjenje tjelesne težine.
U 50% bolesnika s hiperglikemijskom komom primjećuju se manifestacije pseudoperitonitisa: napetost i bol u trbušnom zidu, bolan trbuh, pokretnost umjerenog intenziteta. Takvi se simptomi pojavljuju kao posljedica aktivnosti ketona u probavnom traktu.
Simptomi kod odraslih i djece gotovo su isti.
Prva pomoć i terapija
Ako se utvrde simptomi hiperglikemijske kome, mora se pozvati hitna pomoć. Ako je pacijent pri svijesti, prije dolaska liječnika potrebno je izvršiti sljedeće radnje:
- položi pacijenta vodoravno na svoju stranu,
- pokriti toplim pokrivačem
- otpustite kaiš, kravatu, skinite usku odjeću,
- da kontroliše puls, disanje i položaj jezika tako da ne padne,
- dajte dozu inzulina
- daj malo vode
- izmjerite tlak u malom intervalu, ako je potrebno, dajte lijekove.
U slučaju zastoja disanja treba obaviti reanimaciju: masažu srca i umjetno disanje. Hitna pomoć treba biti pozvana odmah, čak i ako se stanje pacijenta stabiliziralo.
Pacijent je hospitaliziran. Prije početka liječenja radi se krvna pretraga šećera i test urina na prisustvo ketonskih tijela u njemu. Pacijentu se ubrizgava insulin. Doza hormona izračunava se uzimajući u obzir težinu stanja.
Ozbiljnost | Preporučena doza inzulina |
---|---|
Blaga | 100 jedinica |
Izgovorena koma | 120–160 jedinica |
Duboka kriza | 200 jedinica |
Da bi se spriječila koronarna insuficijencija u starijih osoba, preporučuje se primjena više od 50-100 jedinica inzulina. Polovina prve doze ubrizgava se intravenski sa 20 ml fiziološke otopine, drugi deo se daje intravenski. Sa prekomom je potrebna ½ pune doze hormona. Dalje, inzulin treba davati u intervalima od 2 sata. Doziranje se postavlja ovisno o nivou glukoze u krvi. Dnevna doza inzulina za hiperglikemijsku komu varira od 400 do 1000 jedinica.
Dodijelite ispiranje želuca 4% -tnom otopinom natrijum bikarbonata. Fiziološka otopina i Ringerova otopina daju se intravenski. U intervalima od 4 sata ubrizgava se 5% glukoze. Takođe se propisuje 4% -tna otopina natrijum bikarbonata. Tokom dana se mladim pacijentima daje 5–6 l tečnosti, a starijim pacijentima ne više od 2–3 l. Svakog sata mjeri se pritisak, a po potrebi i povećava.
Nakon započinjanja terapije, neki pacijenti razviju hipokalemiju. Ovo stanje karakterizira kršenje srčanog ritma, grčevi mišića, pareza peristaltike. Dolazi do fluktuacije temperature, što može izazvati prodiranje infekcije.
Šta je ovo
Polagano disanje i palpitacije tokom kome uzrokuju smrt.
Šećer se smanjuje odmah! Dijabetes s vremenom može dovesti do čitavog niza bolesti, kao što su problemi s vidom, stanje kože i kose, čirevi, gangrena pa čak i kancerozni tumori! Ljudi su poučavali gorko iskustvo da normaliziraju nivo šećera. čitajte dalje.
Hipo-i hiperglikemijska koma je koma koja se javlja na pozadini kolebanja nivoa šećera u tijelu. Uz značajno povećanje šećera u krvi kod dijabetičara javlja se hiperglikemija, komplicirana komom. Ako je nivo šećera vrlo nizak, dolazi do hipoglikemijske kome. Bez obzira na vrstu patologije, za pacijentovo stanje karakteristično je prisustvo konvulzija, drhtanja, slabost mišića, proširene zjenice i gubitak svijesti.
Hiperglikemijska koma uzrokuje
Glavni razlog takvog stanja kao što je hiperglikemijska koma je nedostatak inzulina u tijelu pacijenta s dijabetesom. Kod hiperglikemijske kome imunoreaktivni inzulin jako pada. Kao rezultat toga, poremećaj unosa glukoze u tkiva je poremećen, razvija se glukoneogeneza u jetri, razvijaju se znakovi glukozurije, hiperglikemija, acidoza, duboka depresija središnjeg nervnog sistema, koji su povezani sa smanjenim unosom glukoze u ćelije mozga i oštećenom staničnom ishranom neurocita.
Hiperglikemijsku ili dijabetičku komu karakteriše značajna količina šećera u krvi, međutim, procesi njegove apsorpcije uslijed nedostatka inzulina su poremećeni, što ga razlikuje od hipoglikemijske kome.
Razlozi koji doprinose razvoju hiperglikemijske kome uključuju: prisutnost upalnih procesa u tijelu i virusnih bolesti, uporabu velike količine slatkiša uz redovitu dozu inzulina, neučinkovit rad stimulansa koji pomažu pankreasu da proizvodi inzulin, a raspored terapije inzulinom se ne poštuje.
Hiperglikemijska koma ima nekoliko mogućnosti. Prvo, to je hiperketonemična acidotična koma koja je praćena pojavom acidoze. Drugo, to je hiperosmolarna koma, koju karakterizira oštro kršenje procesa hidratacije, opskrbe krvlju i stvaranja kationa u stanicama mozga u prisustvu visokog izlučivanja urina i gubitka soli. Treće, to je hiperlaktacidemična koma koja nastaje kao rezultat teških infekcija, neodgovarajućeg rada bubrega i jetre, a također nakon konzumiranja biguanida. Sve to izaziva kršenje laktatskog sistema i piruvata, stvaranje glikolize i stvaranje snažne metaboličke acidoze i oštećenja moždane kore.
Uzroci hiperglikemijske kome
Najčešće se hiperglikemijska koma razvija kod pacijenata sa dijabetesom tipa 1 ovisnog o insulinu. Rijetko se nalaze komplikacije bolesti tipa 2.
Značajno povećanje glukoze u krvi izazivaju sljedeći faktori:
- nedijagnosticirani dijabetes ili latentni oblik bolesti,
- samo-lijek
- odbijanje inzulinske terapije za dijabetes tipa 1,
- nedovoljna doza, povećani intervali između davanja hormona,
- uzimanje neefikasnih sredstava koja stimulišu sintezu inzulina pomoću pankreasa,
- nezdrava prehrana: velike dijelove ili puno hrane koja sadrži šećer u prehrani,
- uzimanje određenih grupa lijekova koji ubrzavaju izlučivanje inzulina: prednizon ili diuretici.
Navedeni uzroci hiperglikemijske kome su ovisni. Ako ih držite pod kontrolom, tada se komplikacije mogu sprečiti.
Kod šećerne bolesti tipa 2 često se pojavljuje kriza zbog neispravnosti gušterače. Kao rezultat toga, nivo inzulina u krvi opada, što dovodi do nakupljanja glukoze.
Simptomi hiperglikemijske kome
Simptomatske manifestacije hiperglikemijske kome povezane su s trovanjem organizma prije svega središnjim živčanim sustavom ketonima, dehidracijom i promjenom acidobazne i alkalne ravnoteže u acidozi. U pravilu se toksični znakovi razvijaju postepeno, a hiperglikemijskoj komi prethodi prekomatozno stanje. Ponekad se simptomi dehidracije pojačavaju tijekom dana, karakterizira ih jaka žeđ, poliurija, smanjene performanse i tjelesna težina i anoreksija sa slabošću. U budućnosti se dodaju manifestacije acidoze i ketoze u obliku razdražljivosti, bolova u trbuhu, povraćanja, često proljeva i gubitka apetita, a oslabljena je i svijest različitog stupnja ozbiljnosti.
Pri fizičkom pregledu zapažaju se svi znakovi hipovolemije i dehidratacije. Karakterišu ih suva koža i sluzokože, smanjen turgor očne jabučice i kože, arterijska hipotenzija i tahikardija. Uz to, pacijenti s hiperglikemijskom komom imaju smanjen mišićni tonus, kad pacijenti izdahnu zrak, mogu osjetiti miris acetona ili miris trulih jabuka. Na pozadini jake acidoze, Kussmaulovo disanje se čuje u obliku čestih, dubokih i bučnih.
Skoro polovica pacijenata sa hiperglikemijskom komom ima sve simptome pseudoperitonitisa: napeta i bolna trbušna stijenka, bol u trbuhu i smanjena peristaltika. Prilikom provođenja pregledu trbuha ponekad se dijagnosticira akutna pareza u stomaku kao rezultat takvog znaka kao što je hipokalemija. Simptomi akutnog lažnog trbuha nastaju kao rezultat djelovanja ketonskih tijela na želudačni i crijevni trakt, a također kao rezultat peritonealne dehidracije.
Takav je znak hiperglikemijske kome, kao što se razvija hipokalemija nakon započinjanja liječenja. U ovom slučaju se kod pacijenata poremećuje srčani ritam, javljaju se grčevi mišića i pareza peristaltike. Pored toga, dolazi do talasne promjene temperature sa mogućim povećanjem ili padom, što može biti uzrok infekcije.
Simptomi oslabljene svijesti se takođe razvijaju postepeno. U početku se pojavljuju pospano stanje i osebujan stupor, zatim se primjećuje stupor i dolazi do hiperglikemijske kome, koju karakterizira smanjenje ili gubitak svih refleksa, a to u budućnosti dovodi do kolapsa i oligoanurije. Pri ispitivanju urina utvrđuje se značajan udio šećera s pojavom ketonskih tijela.
Hiperglikemijska koma (hiperosmolarna) je stanje u kojem se osmolalnost krvi povećava kao rezultat povećane glukoze s dehidracijom i hipovolemijom. Ova hiperglikemijska koma nije uzrokovana ketoacidozom, već prisustvom izvanstanične hiperosmolarnosti, koja se razvija kao rezultat dehidracije na staničnoj razini i hiperglikemije. Kod djece se to praktički ne pojavljuje.
Na razvoj hiperglikemijske kome (hiperosmolarne) u pravilu utječu: značajno konzumiranje hrane bogate ugljikohidratima, različiti poremećaji cirkulacije, poput koronarne i cerebralne, moždane operacije, infekcije, ozljede, dehidracija itd. Takva hiperglikemijska koma može se razviti tijekom dvije sedmice.
Simptomi hiperglikemijske kome (hiperosmolarne kome) karakteriziraju postepeni početak i mogu kasnije izazvati hipovolemički šok. Pacijenti imaju suhu kožu, smanjeni turgor, ubrzano disanje, visok krvni pritisak i temperaturu, meke očne jabučice, mišićnu napetost, epileptiformne grčeve, oliguriju, hemiparezu s patološkim Babinskim refleksom i simptomima meningealne etiologije. Miris acetona nije određen i simptom Kussmaula se ne primjećuje.
Uz to, ovu vrstu hiperglikemijske kome karakteriziraju i visoka dehidracija, osmolarnost i glikemija. Simptomi žeđi, poliurija i polidipsija karakteristični su i za ovu vrstu hiperglikemijske kome. Ali oligurija s azotemijom se prije razvija mnogo brže, za razliku od ketoacidoze. U budućnosti dijete postaje astenično, pospano, pojavljuju se halucinacije. U vrijeme hospitalizacije neki pacijenti imaju vrućicu i šok.
Osim toga, simptomi dubokog neuropsihijatrijskog poremećaja pojavljuju se vrlo rano, što može dovesti do pogrešne dijagnoze. Svi ovi neurološki znakovi u obliku napadaja, meningizma, patoloških refleksa mogu se brzo promijeniti u razmaku od nekoliko sati.
Hiperglikemijska koma (laktacidemija) karakteristična je za starije pacijente koji imaju pridružene bolesti pluća, bubrega, jetre, srca i hronični alkoholizam.
Postoji nekoliko vrsta hiperglikemijske kome (laktacidemija), naime prvi tip se razvija uslijed hipoksije tkiva. Drugi je karakteriziran patologijom organa i sistema. Na treću vrstu utječu lijekovi i toksini. U nastanku četvrtog tipa hiperglikemijske kome učestvuju poremećaji na genetskoj razini.
Znakovi hiperglikemijske kome povezani su sa pojavom u tjelesnim tkivima pacijenta s mliječnom kiselinom. U pravilu simptomi S.S.N.
Grupa rizika
Neki pacijenti su skloni komplikacijama. Među razlozima za to su vanjski ili unutarnji faktori neovisni od dijabetičara.
Komplicirani su pacijenti koji pate od upalnih ili virusnih bolesti bronha i pluća. Te bolesti negativno utječu na metabolizam i općenito funkcioniranje tijela dijabetičara. Oslabljeno fiziološko stanje primjećeno je kod ljudi koji su nedavno pretrpjeli povrede ili hirurško liječenje.
Vjerovatnoća za nastanak dijabetičke kome je velika kod trudnica tokom gestacije i tokom porođaja. To se događa često često ako žena pati od latentnog oblika dijabetesa.
Rizik od dijabetičke krize povećava se kod pušača, pacijenata koji uzimaju alkohol i krše dijetu. Često se koma javlja kod djece sa nivoom glukoze od 13 mmol / L. Često djeca potajno jedu slatkiše i druge štetne proizvode od svojih roditelja.
Ova komplikacija može se pojaviti kod pacijenata kojima je nedavno dijagnosticiran dijabetes. Ponekad nesvjesno krše dijetu ili preskaču uzimanje lijekova.
Prevencija
Da biste sprečili hiperglikemijsku komu:
- pridržavati se propisane doze inzulina i držati se intervala između njegove primjene,
- ne koristite lijek s istekom roka trajanja,
- pridržavajte se dijeta: jedite samo dozvoljenu hranu umjereno,
- izbjegavajte stres
- odustati od pušenja i alkohola,
- sistematski provjeravajte razinu inzulina i glukoze u krvi.
Pacijent koji je imao hiperglikemijsku komu trebao bi proći rehabilitacijski kurs. Za to je potrebna pravilna prehrana, umjereno aktivan i zdrav način života. Dijabetičari bi trebali nadoknaditi nedostatak vitamina i minerala koje nije primao, biti u komi.
Glavni razlozi
Da biste pravilno pomogli, morate pravilno da identifikujete vrstu kome. Način liječenja ovisi o tome. U slučaju greške, pacijentovo se stanje značajno pogoršava, a rizik od smrti će se povećati. Glavni uzroci hipoglikemijske kome:
- nedostatak znanja dijabetičara o načinima za sprečavanje kome,
- konzumiranje alkohola
- unošenje pogrešne doze inzulina greškom ili neznanjem, nedostatak hrane nakon injekcije,
- prekomjerna doza tableta koje potiču sintezu inzulina.
Hiperglikemijska koma nastaje iz slijedećih razloga:
- nedostatak pravovremene dijagnoze dijabetesa,
- neblagovremena injekcija ili preskakanje inzulina
- greška u računanju doze inzulina,
- promena vrste preparata insulina,
- zanemarivanje ishrane kod dijabetesa
- prateće bolesti, hirurške intervencije na pozadini dijabetesa,
- stres
Simptomi patologija
Opasnost od dijabetičke kome leži u porazu mozga i velika vjerojatnost smrti. Jedna se patologija od druge razlikuje ne samo u uzrocima, nego i u karakterističnim simptomima, mada u teškim slučajevima, bez obzira na vrstu kome, dolazi do usporavanja disanja i palpitacija. Simptome hipoglikemije nije teško razlikovati od znakova povećane razine šećera. Razlika u znakovima ovih stanja jasno se pokazuje komparativnom tablicom:
Ako u obitelji ima dijabetičara, potrebno je konzultirati se s liječnikom i saznati sve značajke prve pomoći.
Hitna pomoć
Hitna pomoć za komu treba se pružiti što je pre moguće. Bilo koja radnja može se poduzeti tek nakon što se postavi dijagnoza i utvrdi vrsta kome. Prva pomoć varira ovisno o nivou glukoze u tijelu, što uzrokuje hiperglikemijsku ili hipoglikemijsku komu. Osnovna načela medicinske njege prikazana su u tabeli: