Pileća jaja za dijabetičare

Na pitanje, da li je moguće jesti jaja kod dijabetesa tipa 2, odgovor će biti nedvosmislen - naravno, moguće. Uostalom, ovaj je proizvod uključen u bilo koji dijetalni jelovnik zbog svoje hranjive vrijednosti i lako probavljivosti.

Prepelice i domaća pileća jaja korisna su za dijabetičare, ali treba ih konzumirati umjereno u skladu s preporukama ljekara i nutricionista.

KalorijeKcal na 100 g

Glikemijski indeks bilo kojeg jajeta jednak je nuli, jer ovaj proizvod praktično ne sadrži brze ugljikohidrate.

Pileća jaja kod dijabetesa tipa 2 su sastavni dio prehrane. Za ovu kategoriju pacijenata, poželjnije je da ih kuhaju meko, u tom obliku se oni lakše probavljaju u probavnoj cijevi. Omlet možete pariti i s bjelanjcima. Ljekari preporučuju da se suzdrže od jedenja jaja i žumanaca.

Kuvano jaje je obično dio doručka. Ili se dodaju salatama, prvim ili drugim jelima. Dopušteni broj pojedenih jaja dnevno ne smije biti veći od jednog i pol.

Sirova jaja se mogu jesti, međutim, to se ne bi smjelo redovno događati, već samo povremeno. Zašto bi ih trebali ograničiti, jer čini se da će od njih biti puno više koristi nego od kuhanih?

  1. Teže su ih probaviti.
  2. Avidin, koji je dio njih, ponekad izaziva alergijsku reakciju, a također inhibira djelovanje vitamina iz grupe B.
  3. Postoji rizik od infekcije sa površine školjke.

Za šta su jaja dobra?

Prednosti jaja kod dijabetesa tipa 2 su u tome što oni zasitivaju ljudsko tijelo proteinima, vitaminima A i E, B, D, polinezasićenim mastima. Jaja kod dijabetesa su ključna za pravilno funkcioniranje tijela i ne mogu ih ograničiti.

Morate biti oprezni da ne jedete sirova jaja. U ovom slučaju piletina se može zaraziti salmonelozom. Ova je patologija opasna i nepoželjna kod dijabetesa. Međutim, zbog toga prednosti pilećih jaja kod dijabetesa tipa 2 nisu umanjene jer se mogu jednostavno podvrgnuti toplinskoj obradi.

Neki pacijenti, ne znajući mogu li konzumirati jaja za dijabetes, odbijaju jesti žumance. Uostalom, sadrži holesterol koji se može taložiti na zidovima krvnih žila. Količina "lošeg" holesterola opasnog za dijabetičara u pilećim jajima je mala. A ako znate mjeru i ne prejedate s ovim proizvodom, onda su prednosti jaja za dijabetes tipa 2 očite.

Kako jesti ovaj proizvod

Mnogi pacijenti, ne znajući je li moguće jesti pileća jaja sa dijabetesom tipa 2, preferiraju ih za doručak ili za vrijeme posljednjeg obroka. Stručnjaci preporučuju jesti ovaj dijetalni proizvod za ručak. Također je prihvatljivo jesti jaja za popodnevni međuobrok.

Možete ih kuhati ovako:

  • kuhati tiho ili u kesi,
  • skuvajte omlet (po mogućnosti u parnoj kupelji),
  • dodajte gotovim jelima ili salatama,
  • mešati sa biljem, povrćem.

Pržena jaja se ne smiju kuhati - mogu biti štetna. Kao kompromisno rješenje takav proizvod možete kuhati u tavi bez upotrebe ulja. I, naravno, organizirati takav odmor manje je vjerovatno.

O jajima prepelice

Prepelice s jajima za dijabetes odlična su i vrlo ukusna alternativa uobičajenoj piletini. Sadrže veliki broj biološki aktivnih hemijskih spojeva koji imaju blagotvoran učinak na aktivnost tijela. Primjena prepeličjih jaja kod dijabetesa tipa 2 poboljšava zdravlje i također smanjuje vjerojatnost komplikacija koje su opasne po zdravlje. Ovo je potpuno prirodan proizvod i nema kontraindikacija.

Prednosti takvog proizvoda su ogromne:

  • uključuje sav potreban skup hranjivih sastojaka u idealnom omjeru,
  • sadrži oko 13 posto proteina
  • ima sve potrebne vitamine.

Upotreba prepeličjih jaja kod dijabetesa tipa 2 ne uzrokuje poteškoće. Preporučuje se pojesti 6 jaja svaki dan. Važno je slediti ova pravila:

  • u ranim danima trebaju konzumirati ne više od tri komada, jer za neke ljude mogu biti pomalo neobični,
  • bolje jesti prije prvog doručka,
  • na početku liječenja može se pojaviti mali i neizraženi laksativni učinak (to je normalno).

Za cijeli tečaj liječenja mora se kupiti najmanje 250 jaja. Neželjeni efekti ovom terapijom nisu otkriveni.

Jaja i oštećenje bubrega

Mnogi ljekari ne dozvoljavaju dijabetičarima da jedu jaja ako se dijagnosticira oštećenje bubrega. Ta zabrana prvenstveno proizlazi iz činjenice da velika količina proteina preopterećuje bubrege i oni počinju još gore da se nose sa svojim funkcijama. Na pozadini oštećenja bubrega dijabetičara (nefropatija) stopa glomerularne filtracije znatno se smanjuje, što u konačnici doprinosi samo-trovanju organizma. Takvim pacijentima smanjuje se količina proteina u ishrani, a istovremeno ih preopterećuje ugljikohidratima.

No, nova istraživanja ljekara pomalo mijenjaju pogled na sličan problem. Dakle, izraelski ljekari su dokazali da je rizik od kroničnog zatajenja bubrega jednak za vegetarijance i pojedince čija prehrana sadrži veliku količinu proteina. A povećanje brzine glomerularne filtracije bubrega takođe ne utiče na razvoj nefropatije.

Druga istraživanja pokazala su da kronična hiperglikemija brzo dovodi do razaranja bubrega, a ako se pacijentu također daje velika količina proteina, onda se ti procesi samo intenziviraju. A ako održavate razinu šećera u krvi stabilnom, tada se nefropatija ne razvija (štoviše, sve se funkcije bubrega obnavljaju nakon normalizacije glikemije).

Iz ovoga možemo zaključiti: jaja nisu u stanju da unište bubrege zbog povećane količine proteina. Mnogo je opasniji hronično povišen šećer. Međutim, da li je moguće jesti jela s pilećim jajima za dijabetes tipa 2 sa ozbiljnim oštećenjem bubrega? Možete, ako normalizirate šećer u krvi. To je najbolje učiniti s dijetom s niskim udjelom ugljikohidrata. Međutim, poželjno je da se ne nosite sa njima i da u dva dana ne pojedete više od jednog jajeta. U terminalnoj fazi hroničnog zatajenja bubrega ovaj je proizvod zabranjen.

Jaja i dijabetes ovisan o insulinu

Sa ovom vrstom dijabetesa oni su takođe korisni. Sadrže puno proteina, koji sprečavaju da se glad razvira. Ove su namirnice idealne za dijetu sa niskim udjelom ugljikohidrata. Ne povećavaju nivo glukoze u krvi i ne dopuštaju njene skokove. Obrazac upotrebe ovog proizvoda, indikacije i kontraindikacije isti su kao za dijabetes tipa koji nije ovisan o insulinu.

Najbolje je uključiti takav proizvod u drugi doručak, kao i u poslijepodnevnu užinu. Međutim, ručak, doručak može biti i uz jelo u koje se dodaje malo zdravog žumanjka ili proteina.

Dakle, uz dobru kompenzaciju za dijabetes melitus i u nedostatku hroničnog teškog oštećenja bubrega, jajašca ne donose pacijentu i dozvoljeno im je. Oni poboljšavaju njegovo stanje, ne dozvoljavaju razvoj hiperglikemije. S ozbiljnim oštećenjem bubrega, ovaj je proizvod ograničen. Evo odgovora na pitanje mogu li dijabetičari jesti jaja.

Pogledajte video: Recept za nutelu bez secera (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar