Upute za upotrebu produženog gliformina
Lijek "Glyformin" 1000 mg, kao i druge njegove doze, koristi se za smanjenje šećera u krvi i liječenje dijabetesa tipa 2. Lijek se smatra jednim od najefikasnijih za visoki šećer, ali ima niz kontraindikacija i nuspojava, tako da je važno konzultirati liječnika prije njegove upotrebe.
VAŽNO DA ZNATE! Čak se i napredni dijabetes može izliječiti kod kuće, bez operacije ili u bolnicama. Samo pročitajte što kaže Marina Vladimirovna. pročitajte preporuku.
Sastav, obrazac za puštanje
Lijek "Gliformin" proizvodi se u obliku tableta svijetle nijanse. Sastav od 1 tablete sadrži 500, 800 ili 1000 mg aktivne komponente metformina. Pomoćne tvari - djeluju kalcij dihidrat, magnezijum stearat, povidon i sorbitol. Glyformin tablete su dostupne u blisterima od 10 komada i upakovane su u kartonske kutije.
Šećer se smanjuje odmah! Dijabetes s vremenom može dovesti do čitavog niza bolesti, kao što su problemi s vidom, stanje kože i kose, čirevi, gangrena pa čak i kancerozni tumori! Ljudi su poučavali gorko iskustvo da normaliziraju nivo šećera. čitaj dalje.
Mehanizam delovanja
Aktivna supstanca koja je dio Gliformina inhibira proces stvaranja šećera u jetri i aktivira njegovu razgradnju. Lijek pomaže u smanjenju koncentracije triglicerida i kolesterola u krvnoj plazmi zbog čega dolazi do smanjenja apetita kod pacijenata. Koristeći ova svojstva lijeka moguće je sniziti tjelesnu težinu, što je posebno važno za pacijente s pretilošću. Uz to, lijek rastvara krvne ugruške, što smanjuje vjerojatnost začepljenja trombocita.
Indikacije za upotrebu
Kao što je navedeno u uputama za upotrebu, lijek "Glyformin Prolong" koristi se u sljedećim situacijama:
- terapija šećerne bolesti tipa 2, kada se dijetalna prehrana pokazala neefikasnom,
- tretman dijabetes melitusa tipa 1 kao dio složene terapije inzulinom.
Upute za upotrebu i doza lijeka "Gliformina Prolong"
Doziranje lijeka postavlja specijalista na osnovu pokazatelja glukoze u tijelu. Kako je navedeno u uputama za upotrebu, početna faza liječenja uključuje upotrebu 1 g "Gliformin Prolong" na dan. Daljnje povećanje doze je prihvatljivo nakon 2 tjedna. Maksimalna doza dnevno ne smije prelaziti 3 g lijeka. Za pacijente starije životne dobi, maksimalna doza na dan ne smije prelaziti 1 g.
Kontraindikacije
Farmaceutski agens Glyformin Prolong nije propisan ako pacijent ima sledeća stanja:
- ketoacidoza
- koma
- kvarovi bubrega,
- hirurške intervencije koje uključuju upotrebu inzulina,
- problemi sa jetrom,
- alkoholizam
- intoksikacija tijela alkoholom,
- laktacidoza
- pridržavanje dijetalne prehrane koja je usmjerena na snažno smanjenje kalorija,
- period trudnoće
- dojenje
- pojedinačna netolerancija na komponente lijeka.
Nuspojave
Uputa za upotrebu kaže da lijek "Glyformin Prolong" može izazvati takve nuspojave:
- Gastrointestinalni trakt:
- boli mučnine
- ukus metala u usnoj šupljini,
- gubitak apetita
- poremećaji stolice
- povećano odvajanje plina
- bol u gastrointestinalnom traktu.
- Hematopoetski organi:
- megaloblastična anemija.
- Općenito:
- osip na koži,
- hipoglikemija.
Predoziranje "Gliforminom"
Uputa za upotrebu kaže da prekomjerna doza "Gliformina" ponekad uzrokuje hiperlaktacidemijsku ili mliječnu kiselinu, a koja u izuzetnim situacijama dovodi do smrti. Prvi znakovi laktičke kome:
- boli mučnine
- gagging
- proliv
- umor
- snižavanje tjelesne temperature
- stomačni grčevi
- bolovi u mišićima
- pad krvnog pritiska.
Ako pacijent ima gore opisane nuspojave, važno je odmah prestati s primjenom Gliformina. Pacijent se šalje u bolnicu gdje se provode sve potrebne studije i preliminarna dijagnoza je odbijena ili potvrđena. Nakon toga slijedi liječenje koje je usmjereno na zaustavljanje nastalih simptoma.
U posebno teškim situacijama vrši se vanrenalno pročišćavanje krvi.
Interakcija lijekova
Kombinovana upotreba inhibitora enzima koji pretvaraju angiotenzin, nesteroidni protuupalni lijekovi, inzulin, beta blokatori i sulfonilureje izaziva porast djelovanja Glyformina koji je usmjeren na snižavanje šećera u krvi. Istovremena primjena opisanog farmaceutskog proizvoda uparena s glukokortikoidima, hormonima štitnjače, diuretičkim farmaceutskim agensima grupe tiazida i oralnim kontraceptivima doprinosi smanjenju hipoglikemijskog svojstva Glyformina.
Uvjeti za odmor i skladištenje
Lijek "Glyformin" za dijabetes možete kupiti u apotekarskim lancima samo uz recept liječnika koji je ovjeren odgovarajućim pečatom. Važno je lijek čuvati na suhom mjestu gdje postoji umjereni temperaturni režim i nema pristup direktnoj sunčevoj svjetlosti. Lijek se čuva, kako je naznačeno u uputama, ne više od 3 godine od datuma njegove izrade. Nakon isteka roka upotrebe, strogo je zabranjeno uzimanje lijeka kako bi se izbjegli negativni uticaji na zdravlje.
Analozi lijeka
Sljedeći lijekovi smatraju se glavnim lijekovima za koje se smatra da su analogi Gliforminu:
Medicinski radnici napominju da svaki lijek ima svoje kontraindikacije za upotrebu i niz nuspojava. Zato je strogo zabranjena promjena lijeka koji je propisao liječnik za liječenje dijabetesa kako ne bi došlo do komplikacija i negativnih posljedica. Uz dijabetes, važno je pažljivo slijediti preporuke stručnjaka.
Čini li se da je još uvijek nemoguće izliječiti dijabetes?
Sudeći po tome što sada čitate ove redove, pobjeda u borbi protiv visokog šećera u krvi još nije na vašoj strani.
A da li ste već razmišljali o bolničkom lečenju? Razumljivo je, jer je dijabetes vrlo opasna bolest, koja može, ako se ne liječi, rezultirati smrću. Konstantna žeđ, ubrzano mokrenje, zamagljen vid. Svi ti simptomi su vam poznati iz prve ruke.
No, je li moguće liječenje uzroka, a ne posljedica? Preporučujemo čitanje članka o trenutnim tretmanima dijabetesa. Pročitajte članak >>
Primjena
Gliformin Prolong potiče iskorištavanje glukoze u mišićima, usporava apsorpciju ugljikohidrata u crijevima. Takođe, lek povećava osetljivost tkiva na inzulin.
Glavne indikacije za upotrebu lijeka:
- Šećerna bolest tipa 2. Koristi se u slučajevima kada prehrana i fizička aktivnost nisu donijeli željeni rezultat.
- Dijabetes tipa 1. Koristi se kao dodatak inzulinu.
Za monoterapiju. Dopuštena je upotreba s drugim lijekovima koji imaju sličan učinak.
Lijek se ne smije koristiti bez medicinskog pregleda: uputstva za upotrebu gliformina ukazuju na brojne kontraindikacije.
Liječenje gliforminom je dugo. Za vrijeme terapije morate stalno provoditi testove koji otkrivaju trenutno stanje funkcija bubrega i jetre. Prije pregleda morate prestati uzimati lijek najmanje 48 sati. Ako ne slijedite ovo pravilo, rezultati ispitivanja mogu biti netačni. Lijek je dopušten da se nastavi nekoliko dana nakon postupaka.
Nije dozvoljeno uzimati veliku količinu alkohola tokom tretmana. Takođe se morate suzdržati od lekova koji sadrže etanol.
Takođe, ispitivanja nisu provedena za djecu mlađu od 18 godina. U tom periodu lijek treba uzimati pažljivo, pod stalnim nadzorom liječnika.
Gliformin Prolong se ne preporučuje u mršavljenju, osim sumnje da postoji dijabetes.
Sastav, oblik doziranja, analozi
Lijek Gliformin Prolong, ruska farmaceutska kompanija Akrikhin, proizvodi se u obliku filmom obloženih tableta sa učinkom sa produženim oslobađanjem.
Svaka bikonveksna žuta tableta sadrži 750 mg aktivne komponente metformin hidroklorida i pomoćnih sastojaka: silicijum dioksid, hipromeloza, mikrokristalna celuloza, magnezijum stearat.
Pakirane tablete od 30 ili 60 kom. u plastičnu futrolu sa olovkom sa vijčanom kapom i upravljačkom zaštitom prvog otvora. Plastično pakovanje se postavlja u kartonsku kutiju. Rok trajanja lijeka na suhom, tamnom mjestu, na sobnoj temperaturi, je 2 godine. Za Gliformin Prolong 1000 cijena na Internetu je od 477 rubalja.
Ako trebate zamijeniti lijek, liječnik može upotrijebiti analoge s istom osnovnom supstancom:
- Formmetin
- Metformin
- Glucofage,
- Metformin Zentiva
- Gliformin
Farmakološke karakteristike Gliformina
Lijek Gliformin Prolong klasifikovan je kao sredstvo za snižavanje šećera u grupi biguanida. Dimetilbiguanid poboljšava bazalnu i postprandijalnu glikemiju. Mehanizam djelovanja metformina, osnovna komponenta formule, je poticanje osjetljivosti receptora perifernih stanica na vlastiti inzulin i ubrzanje brzine iskorištenja glukoze u mišićnom tkivu.
Lijek ne utječe na proizvodnju endogenog inzulina, tako da nema hipoglikemije među njegovim nepoželjnim posljedicama. Inhibirajući glukoneogenezu, metformin blokira sintezu glukoze u jetri i inhibira njegovu apsorpciju u crevima. Aktivno stimulirajući glikogen sintazu, lijek povećava proizvodnju glikogena, poboljšava transportne sposobnosti svih vrsta transportera glukoze.
Farmakokinetika
Nakon konzumiranja dvije tablete Gliformin Prolong (1500 mg), dostiže maksimalnu koncentraciju u krvotoku nakon otprilike 5 sati. Ako usporedimo koncentraciju lijeka s vremenom, tada je jedna doza od 2000 mg metformina s produženim sposobnostima po učinkovitosti jednaka dvostrukoj primjeni metformina s normalnim otpuštanjem, koja se uzima dva puta dnevno po 1000 mg.
Sastav hrane, koja se uzima paralelno, ne utiče na apsorpciju lijeka Glyformin Prolong. Uz opetovanu upotrebu tableta u dozi od 2000 mg, kumulacija nije fiksna.
Lijek se blago veže na proteine u krvi. Zapremina distribucije - unutar 63-276 l. Metformin nema metabolite.
Lijek se eliminira u svom izvornom obliku na prirodan način uz pomoć bubrega. Nakon gutanja, poluživot eliminacije ne prelazi 7 sati. Uz bubrežnu disfunkciju, poluživot može povećati i doprinijeti nakupljanju viška metformina u krvi.
Indikacije za produženi gliformin
Lijek je dizajniran za kontrolu dijabetesa tipa 2, posebno za odrasle pacijente s prekomjernom težinom, ako izmjena načina života ne osigurava 100% glikemijsku nadoknadu.
Lijek se koristi kako u monoterapiji tako i u složenom liječenju drugim antidijabetičkim tabletama ili insulinom u bilo kojem stadijumu bolesti.
Gliformin tokom trudnoće
Djelomičnom kompenzacijom dijabetesa tipa 2, trudnoća se nastavlja patologijama: moguće su urođene malformacije, uključujući perinatalnu smrt. Prema nekim izvještajima, primjena metformina ne izaziva razvoj urođenih abnormalnosti u plodu.
Ipak, u fazi planiranja trudnoće preporučljivo je preći na inzulin. Da bi se spriječila odstupanja u razvoju djeteta, važno je da trudnice kontroliraju glikemiju za 100%.
Lijek može prodrijeti u majčino mlijeko. Iako ne postoje nuspojave kod novorođenčadi koja doji, Gliformin Prolong ne preporučuje uzimati upute za upotrebu za vrijeme dojenja. Odluka o prelasku na umjetno hranjenje donosi se uzimajući u obzir potencijalnu štetu za bebu i koristi za to majčino mlijeko.
Kako se efikasno prijaviti
Gliformin Prolong je namenjen za unutrašnju upotrebu. Pilula se pije jednom - uveče, uz večeru, bez žvakanja. Doziranje lijeka određuje liječnik, uzimajući u obzir rezultate testova, fazu dijabetesa, prateće patologije, opće stanje i individualnu reakciju na lijek.
Kao početna terapija, ako dijabetičar nije prethodno uzimao lijekove na bazi metformina, preporučuje se početna doza biti propisana u roku od 750 mg / dan, kombinirajući uzimanje lijeka s hranom. Za dvije sedmice već je moguće procijeniti učinkovitost odabrane doze i po potrebi izvršiti prilagodbe. Spora titracija doziranja pomaže tijelu bezbolno da se prilagodi i smanji broj nuspojava.
Standardna norma lijeka je 1500 mg (2 tablete), koje se uzimaju jednom. Ako ne možete postići željenu efikasnost, možete povećati broj tableta na 3 (ovo je maksimalna doza). Oni se takođe uzimaju u isto vreme.
Način primjene: doziranje i tijek liječenja
Glyformin Prolong tablete uzimaju se oralno, gutaju se cijele, bez žvakanja, s dovoljnom količinom tekućine, 1 put dnevno tokom ili nakon večere. Dozu lijeka liječnik odabire pojedinačno za svakog pacijenta na temelju rezultata mjerenja koncentracije glukoze u krvi.
Monoterapija i kombinirana terapija u kombinaciji s drugim hipoglikemijskim lijekovima
Konverzija iz Metformina u redovno puštanje
Gliformin Prolong propisan je kao terapija za održavanje pacijentima koji uzimaju metformin u obliku tableta s uobičajenim oslobađanjem u dozi od 1000 mg ili 2000 mg. Pri prelasku na metformin sa zadanim otpuštanjem, dnevna doza treba biti jednaka uobičajenoj dnevnoj dozi metformina. Pacijentima koji uzimaju metformin u obliku tableta s uobičajenim oslobađanjem u dozi većoj od 2000 mg ne preporučuje se prelazak na Glyformin Prolong.
Započinjanje terapije kod pacijenata koji ranije nisu uzimali metformin
U bolesnika koji ne uzimaju metformin, preporučena početna doza metformina s produljenim oslobađanjem je 500 mg ili 750 mg jednom dnevno tijekom večere. Svakih 10-15 dana preporučuje se prilagođavanje doze na temelju rezultata mjerenja koncentracije glukoze u krvnoj plazmi s mogućim naknadnim prijelazom na lijek u dozi od 1000 mg. Sporo povećanje doze pomaže u smanjenju nuspojava iz gastrointestinalnog trakta.
Prelazak sa drugog hipoglikemijskog lijeka
U slučaju prelaska s drugog hipoglikemijskog sredstva, odabir doze provodi se na način opisan gore, počevši s primjenom metformina s produženim djelovanjem 500 mg ili 750 mg.
Da bi se postigla bolja kontrola glikemije, metformin i inzulin mogu se koristiti u kombiniranoj terapiji.Uobičajena početna doza metformina s produljenim oslobađanjem je jedna tableta od 500 mg ili 750 mg jednom dnevno tokom večere, dok se doza inzulina bira na osnovu rezultata mjerenja koncentracije glukoze u krvi. Nadalje, moguć je prelazak na dozu 1000 mg metformina.
Maksimalna preporučena doza Glyformin Prolong-a je 2 tablete dnevno (2000 mg). Ako se ne postigne odgovarajuća kontrola glikemije prilikom uzimanja maksimalne preporučene dnevne doze lijeka, moguće je preći na metformin s uobičajenim oslobađanjem s maksimalnom dnevnom dozom od 3000 mg.
Ako propustite sljedeću dozu, pacijent bi trebao uzeti sljedeću dozu u uobičajeno vrijeme. Ne uzimajte dvostruku dozu lijeka.
Trajanje tretmana
Lijek treba uzimati svakodnevno, bez prekida. Ako se liječenje prekine, pacijent treba obavijestiti liječnika.
Stariji pacijenti i bolesnici sa oštećenom funkcijom bubrega
U starijih bolesnika i bolesnika s oštećenom funkcijom bubrega, doza se prilagođava na temelju procjene bubrežne funkcije, koja se mora redovito provoditi.
Oblik i sastav
Gliformin je dostupan u obliku tableta od 500 mg aktivne supstance metformin hidroklorid i filmom obloženih tableta, od 850 i 1000 mg aktivne komponente.
Tablete od 500 mg su ravne cilindrične, bijele ili gotovo bijele boje. Na površini postoji opasnost i pregib. 10 komada se proizvodi u blister pakovanjima. Jedno kartonsko pakovanje sadrži 6 pakovanja.
Filmom obložene tablete su bikonveksne, ovalne, bijele boje. Dopušteno je sivkasto ili kremaste nijanse. 60 komada se proizvodi u limenkama od polipropilena ili polietilena. Jedno kartonsko pakovanje sadrži 1 limenku.
Pomoćne tvari u sastavu tableta Gliformin 500 mg su sljedeće komponente:
- Kalcijum fosfat dihidrat,
- Makrogol (polietilen glikol),
- Sorbitol
- Povidon (polivinilpirolidon),
- Stearinska kiselina (ili kalcijev stearat).
Pomoćne komponente u tabletama Gliformina 850 i 1000 mg su sljedeće tvari:
- Povidon (polivinilpirolidon),
- Krompirni škrob
- Stearinska kiselina.
Filmska obloga tableta uključuje makrogol (polietilen glikol 6000), hipromelozu (hidroksipropil metilceluloza) i talk.
Zamjena ostalih hipoglikemijskih sredstava Gliforminom Prolongom
Ako je dijabetičar već uzeo lijekove na bazi Metformina, koji imaju učinak normalnog oslobađanja, tada se prilikom njihove zamjene Gliforminom Prolongom treba usredotočiti na prethodnu dnevnu dozu. Ako pacijent uzima redovno metformin u dozi većoj od 2000 mg, prelazak na produženi gliformin je nepraktičan.
Ako je pacijent koristio druga hipoglikemijska sredstva, onda se prilikom zamjene lijeka Gliforminom Prolong vodi prema standardnoj dozi.
Metformin kod dijabetesa tipa 2 se takođe koristi u kombinaciji sa inzulinom. Početna doza gliformina Prolong uz takav kompleksni tretman je 750 mg / dan. (jedan prijem u kombinaciji s večerom). Doziranje inzulina bira se uzimajući u obzir očitanja glukometra.
Najveća dopuštena doza produžene varijante iznosi 2250 mg (3 kom.). Ako dijabetes nije dovoljan za potpunu kontrolu bolesti, prelazi se u vrstu lijeka sa konvencionalnim oslobađanjem. Za ovu opciju maksimalna doza je 3000 mg / dan.
Trajanje tečaja ovisi o dijagnozi: ako se policistični jajnik metforminom ponekad može izliječiti za mjesec dana, tada dijabetičari s bolešću tipa 2 mogu ga uzimati doživotno, dopunjujući režim liječenja alternativnim lijekovima ako je potrebno. Važno je uzimati lijek istovremeno, svakodnevno, bez prekida, a da pritom ne zaboravite na kontrolu šećera, dijetu s malo ugljikohidrata, fizičku aktivnost i emocionalno stanje.
Preporuke za određene grupe dijabetičara
Za probleme s bubrezima produljena verzija nije propisana samo za teške oblike bolesti, kada je klirens kreatinina niži od 45 ml / min.
Početna doza za dijabetičare s bubrežnim patologijama je 750 mg / dan, granica je do 1000 mg / dan.
Učinkovitost bubrega treba provjeriti u učestalosti od 3-6 mjeseci. Ako je klirens kreatinina pao ispod 45 ml / min., Lijek se hitno poništava.
U odrasloj dobi, kad su sposobnosti bubrega već smanjene, titriranje doze Gliformina Prolong provodi se na temelju testova kreatinina.
Nuspojave
Metformin je jedan od najsigurnijih lijekova testiranih vremenom i brojnim studijama. Mehanizam njegovog djelovanja ne stimulira proizvodnju vlastitog inzulina, stoga hipoglikemija tijekom monoterapije ne uzrokuje Glyformin Prolong. Najčešći neželjeni događaj su poremećaji gastrointestinalnog trakta, koji ovise o individualnim karakteristikama tijela i prođu nakon adaptacije bez medicinske intervencije. Učestalost nuspojava procjenjuje se u skladu sa ljestvicom SZO:
Rezultati statističkih opažanja prikazani su u tabeli.
Organi i sustavi | Neželjene posledice | Učestalost |
Metabolički procesi | laktacidoza | vrlo rijetko |
CNS | zalogaj metala | često |
Gastrointestinalni trakt | dispeptični poremećaji, poremećaji stolice, bol u epigastriju, gubitak apetita. | vrlo često |
Koža | urtikarija, eritem, svrbež | retko |
Jetra | disfunkcija jetre, hepatitis | retko |
Produljena upotreba gliformina Prolong može izazvati pogoršanje apsorpcije vitamina B12. Ako se dijagnosticira megaloblastična anemija, treba obratiti pažnju na moguću etiologiju.
Da bi se smanjila manifestacija dispeptičkih poremećaja, tabletu je najbolje uzimati s hranom.
Jetrna insuficijencija, provocirana primjenom Gliformina, nestaje sama od sebe nakon zamjene lijeka.
Ako se ove promjene zdravlja otkriju nakon uzimanja Glyformin Prolong-a, dijabetičar bi trebao odmah upozoriti liječnika.
Simptomi predoziranja
Kada se koristi 85 g metformina (doza je 42,5 puta veća od terapijske), nije došlo do hipoglikemije. U takvoj situaciji razvila se laktacidoza. Ako je žrtva pokazala znakove sličnog stanja, otkazuje se primjena Gliformin Prolong-a, dijabetičar je hospitaliziran, razina laktata i dijagnoza se pojašnjavaju. Višak metformina i laktata eliminira se dijalizom. Paralelno se provodi i simptomatsko liječenje.
Kontraindicirane kombinacije
Kontrastni markeri rendgenskih zraka, koji sadrže jod, sposobni su da izazovu laktacidozu kod dijabetičara sa bubrežnim disfunkcijama. Kod pregleda korištenjem takvih lijekova pacijent se prebacuje na inzulin na dva dana. Ako je stanje bubrega zadovoljavajuće, dva dana nakon pregleda možete se vratiti na prethodni režim liječenja.
Preporučeni kompleksi
Uz trovanje alkoholom povećava se verovatnoća laktične acidoze. Povećavaju šanse za niskokaloričnu ishranu, disfunkciju jetre. Lijekovi na bazi etanola izazivaju sličan učinak.
Mogućnosti da budu oprezni
Prilikom primjene lijekova s indirektnim hiperglikemijskim učinkom (glukokortikosteroidi, tetrakosaktid, β-adrenergički agonisti, danazol, diuretici) potrebno je stalno praćenje sastava krvi. Prema rezultatima glukometra prilagođava se i doza Glyformin Prolong-a. Diuretici izazivaju probleme s bubrezima, a samim tim i vjerovatnoću da postoji laktacidoza.
Antihipertenzivni lijekovi mogu promijeniti hipoglikemijske pokazatelje. Uz istodobnu upotrebu, titranje doze metformina je obavezno.
Uz paralelno liječenje inzulinom, akarbozom, sulfonilurejom, salicilatima, gliforminom prolongom, može se izazvati hipoglikemija.
Pojačava apsorpciju metformina nifedipina.
Kationski lijekovi, koji se takođe luče u bubrežnim kanalima, usporavaju apsorpciju metformina.
Recenzije o Gliformin Prolong
Uprkos činjenici da svako ima vlastiti dijabetes i odvija se različito, algoritam djelovanja je zajednički, posebno za najčešći drugi tip dijabetesa. O Gliformin Prolongu kod dijabetes melitusa, recenzije su mješovite, ali je teško procijeniti učinkovitost lijeka u odsutnosti bez uzimanja u obzir nijansi bolesti i životnog stila.
Ljekari se fokusiraju na činjenicu da Glyformin Prolong SD kompenzira, ali treba mu pomoć. Tko shvati da su dijeta i fizičko vaspitanje zauvijek, biće normalno sa Gliforminom. Težina se mora kontrolirati na bilo koji način, ovo je prioritet. Uz frakcijsku prehranu, ograničenja se lakše nose, a rezultat je brži.
Ako nema dovoljno poticaja, razmislite o amputiranom stopalu, problemima sa vidom i problemima s bubrezima, a da ne spominjemo srčani udar ili moždani udar, koji se mogu javiti u bilo koje vrijeme i u bilo kojoj dobi. A to nisu samo saveti nedeljnih porodičnih novina - to su pravila o sigurnosti, koja su, kao što znate, ispisana krvlju.
Farmakološko djelovanje
Dio gliformina Prolong metformin je biguanid sa hipoglikemijskim učinkom, koji smanjuje i bazalnu i postprandijalnu razinu glukoze u plazmi. Ne potiče lučenje inzulina i samim tim ne uzrokuje hipoglikemiju. Povećava osjetljivost perifernih receptora na inzulin i iskorištenje glukoze u stanicama. Smanjuje proizvodnju glukoze u jetri inhibirajući glukoneogenezu i glikogenolizu. Odgađa crijevnu apsorpciju glukoze.
Metformin stimuliše sintezu glikogena, delujući na glikogen sintazu. Povećava transportni kapacitet svih vrsta membranskih transportera glukoze.
Dok uzima met metin, pacijentova tjelesna težina ili ostaje stabilna ili se umjereno smanjuje.
Metformin blagotvorno deluje na metabolizam lipida: smanjuje koncentraciju ukupnog holesterola, lipoproteina niske gustine i triglicerida.
Da sumiram
Gliformin je lijek koji pomaže normalizaciji razine šećera u krvi. Istovremeno, izlučivanje inzulina ne povećava se. U usporedbi s analogima, lijek ima dobre kritike i pristupačnu cijenu. Nije ga moguće koristiti bez savjetovanja sa stručnjakom.
Gliformin je hipoglikemijski lijek za oralnu upotrebu, spada u skupinu biguanida. Lijek inhibira glikogenezu u jetri, smanjuje apsorpciju, povećava osjetljivost tkiva na hormon inzulin i pojačava perifernu iskorištenost šećera.
Istovremeno, lijek nije u mogućnosti utjecati na proizvodnju inzulina, smanjuje količinu triglicerida, lipoproteine niske gustine i normalizira pokazatelje tjelesne težine. Pored toga, usled inhibicije inhibitora plazminogena prema tipu tkiva dolazi do fibrinolitičkog dejstva.
Za jedno pakovanje lijeka u filmskom premazu pacijent mora dati oko 300 rubalja, a Gliformin tablete sa dijeljenjem mogu koštati oko 150 rubalja. Recenzije o lijeku uglavnom su pozitivne, rijetko daje nepoželjne reakcije tijela.
Upute za upotrebu tableta
Indikacije za upotrebu lijeka su dijabetes melitus tipa 2, kada stroga dijeta i lijekovi iz skupine sulfoniluree nemaju željeni učinak. Gliformin se takođe propisuje kod dijabetesa tipa 1 kao dodatak injekcijama inzulina.
Tijekom liječenja mora se pratiti rad bubrega, barem svakih 6 mjeseci preporučuje se analiza radi utvrđivanja laktata u krvnoj plazmi.
Tablete se mogu piti tokom obroka ili nakon jela, tačno doziranje mora liječnik pojedinačno propisati, uzimajući u obzir rezultate testa šećera u krvi:
- na početku terapije, doza nije veća od 1 grama dnevno,
- nakon 15 dana iznos sredstava povećava se.
Standardna doza održavanja ne smije biti veća od 2 grama dnevno, mora se ravnomjerno rasporediti po nekoliko doza. Dijabetičarima starije dobi dnevno preporučuje se uzimanje najviše 1 gram lijeka.
Ako liječnik propiše Gliformin za dijabetes, pacijent treba znati da tablete mogu izazvati brojne negativne reakcije tijela. Na dijelu endokrinog sustava razvija se hipoglikemija, na dijelu krvotoka moguća je anemija, na dijelu metabolizma nedostatak vitamina. Tijelo ponekad reagira na lijekove s alergijskim reakcijama:
Iz organa gastrointestinalnog trakta dolazi do kršenja apetita, proliva, povraćanja, metalnog ukusa u ustima.
Ako se pojave neželjene reakcije, naznačeno je da odbijaju liječenje Gliforminom, obratite se liječniku.
Lijek Glyformin (upute su slobodno dostupne na Internetu) može se koristiti za umjereno bubrežno zatajenje, ali samo u nedostatku vjerojatnosti porasta laktične acidoze. U ovom se slučaju funkcija bubrega uvijek prati (barem jednom u 3-6 mjeseci), kada se klirens kreatinina smanji na razinu od 45 ml / min, liječenje se odmah prekida.
Ako se funkcija bubrega smanji kod uznapredovalog dijabetičara, dozu metformina treba prilagoditi.
Kontraindikacije, interakcija lijekova
Gliformin se ne smije propisati za ketoacidozu, kronične bolesti jetre, dijabetičku komu, srce, plućni zatajenje, za vrijeme trudnoće, dojenje, infarkt miokarda, prekomjernu osjetljivost na komponente lijeka.
Izuzetno pažljivo uzimajte lijek za bolesti infektivne etiologije, prije nego što provedite ozbiljno hirurško liječenje.
Efikasnost lijeka može se smanjiti paralelnim liječenjem:
- glukokortikosteroidni lijekovi
- hormoni štitnjače
- diuretici
- nikotinska kiselina
- kod uzimanja oralnih kontraceptiva.
Ako se metformin upotrebljava zajedno s inzulinom, derivatima sulfoniluree, nesteroidnim protuupalnim lijekovima, kao i beta blokatorima, postoji šansa da se poveća njegov učinak.
Gliformin Prolong
U nekim se slučajevima pacijentu s dijabetesom prikazuje gliformin dugotrajno - Gliformin prolong. Uzima se oralno sa dovoljnom količinom vode. Alat može pomoći samostalno ili biti dio kombinirane terapije.
Ako dijabetičar prethodno nije uzimao metformin, preporučuje mu se početna doza od 750 mg jednom dnevno. Nakon 2 tjedna, liječnik će prilagoditi dozu (uzeti 2 tablete od 750 mg), na osnovu rezultata testova na šećer. S sporim porastom količine lijeka, dolazi do smanjenja negativnih reakcija iz probavnog sustava, posebno nestaje dijabetička dijareja.
Kada preporučena doza ne omogućava postizanje normalne kontrole glikemije, potrebno je uzimati maksimalnu dozu - 3 tablete od 750 mg Prolong jednom jednom dnevno.
Dijabetičari koji uzimaju metformin u obliku lijeka sa redovitim oslobađanjem:
- pijte Prolong u jednakoj dozi,
- ako uzimaju više od 2000 mg, prelazak na produženu verziju lijeka nije propisan.
Kako bi se postigla maksimalna glikemijska kontrola, metformin i hormon inzulin koriste se kao kombinirani tretman. Prvo uzmite standardnu dozu lijeka (1 tableta 750 mg) tokom večere, a količina inzulina mora se odabrati pojedinačno, na osnovu šećera u krvi.
Maksimalno dnevno dopušteno je uzimati ne više od 2250 mg lijeka, pregledi liječnika pokazuju da je uz adekvatnu kontrolu stanja organizma moguće preći na uzimanje lijeka s uobičajenim oslobađanjem metformina u dozi od 3000 mg.
Događa se da je pacijent propustio uzimati lijek, u tom slučaju mu je pokazano da sljedeću tabletu lijeka uzme u uobičajeno vrijeme. Ne možete uzeti dvostruku dozu metformina, to će izazvati razvoj neugodnih nuspojava, pogoršati simptome dijabetesa, što ne bi trebalo biti dozvoljeno.
Glyformin Prolong morate uzimati svaki dan, izbjegavajući prekide.
Pacijent bi trebao obavijestiti liječnika o prekidu liječenja, saznati njegovo mišljenje.
Analozi, pregledi ljekara
Zbog prisutnosti kontraindikacija, lijek nije prikladan za mnoge pacijente, a u tom slučaju postoji potreba za odabirom analoga lijeka, oni sadrže i različitu količinu aktivne tvari (250, 500, 850, 1000). Gliformin se može izjednačiti sa drogama:
Dijabetičari koji su već uzeli lijek Gliforminom ukazuju na veću vjerojatnost predoziranja. U većini slučajeva to je posljedica nepravilne upotrebe lijeka.
Predoziranje može izazvati razvoj takvog patološkog stanja kao što je laktacidoza. Njegove glavne manifestacije: bolovi u mišićima, povraćanje, mučnina, oslabljena svijest. Kada se pojave takvi simptomi, preporučuje se prestanak uzimanja lijeka.
Ljekari kažu da lijek Gliformin prilično učinkovito se bori s dijabetesom, pod uslovom da se strogo poštuju preporučene doze. Još jedan plus lijeka je razumna cijena i dostupnost u ljekarnama.
Endokrinolozi upozoravaju da su tokom čitavog trajanja terapije potrebni sistematski testovi za kreatinin u serumu. Lijek Glyformin protiv dijabetesa ne smije se uzimati zajedno:
- s alkoholnim pićima,
- lijekovi koji sadrže etanol.
Nažalost, dijabetes je postao prilično uobičajena bolest, a među mladima je. Za liječenje je potrebno propisati lijek koji pomaže normalizaciji razine glikemije, jedan od tih lijekova bio je Gliformin. Ako se tačno slijede upute za upotrebu, učinak lijeka se javlja u kratkom vremenu.
Informacije o lijekovima za snižavanje šećera navedene su u videu u ovom članku.
Doziranje i primjena
Gliformin treba uzimati tokom ili neposredno nakon obroka, bez žvakanja i pijenja potrebnom količinom tekućine.
Doziranje lijeka treba postaviti ljekar pojedinačno, ovisno o sadržaju glukoze u krvi.
Početna doza obično je 500-1000 mg dnevno ili 850 mg jednom dnevno. Nakon 10-14 dana, doza se može postepeno povećavati ovisno o razini glikemije.
Doza održavanja je 1500-2000 mg dnevno. Maksimalna dnevna doza je 3000 mg. Za smanjenje nuspojava iz probavnog trakta preporučuje se raspodjela dnevne doze u 2 ili 3 doze.
Za starije pacijente dnevna doza Gliformina ne smije prelaziti 1000 mg.
Zbog povećanog rizika od laktacidoze u slučajevima teških metaboličkih poremećaja, dozu treba smanjiti.
Nuspojave
Upotreba Gliformina može izazvati sljedeće neželjene efekte iz probavnog sistema:
- Mučnina i povraćanje
- Nedostatak apetita
- Bol u trbuhu
- Proliv
- Metalnog ukusa u ustima
- Nadimanje.
U pravilu se slični simptomi uoče na početku terapije i prođu sami.
U nekim slučajevima gliformin iz hematopoetskog sistema može izazvati megaloblastičnu anemiju.
Kada se lijek koristi u visokim dozama endokrinog sustava, moguća je nuspojava poput hipoglikemije.
Na dijelu metabolizma u rijetkim slučajevima moguć je razvoj laktacidoze, što zahtijeva ukidanje lijeka.
Gliformin može izazvati i alergijske reakcije u obliku kožnog osipa.
Ako se pojave neželjene reakcije, smanjite dozu lijeka ili ga otkažite.
Posebna uputstva
Tijekom liječenja Gliforminom potrebno je kontrolirati razinu glukoze u krvi, funkciju bubrega i sadržaj laktata u plazmi.
Tokom terapije zabranjena je upotreba alkoholnih pića, kao i lijekova koji sadrže etanol.
Danas Gliformin nema analoge. Sinonimi droge su sljedeći lijekovi:
- Bagomet,
- Diaformin OD,
- Formin Pliva,
- Metformin
- Metformin Canon
- Metformin Zentiva,
- Metformin teva
- Metformin MV-Teva,
- Metformin Zentiva,
- Metformin Richter,
- Glukofag Long,
- Gliformin Prolong,
- Novoformin.
Pravila i uslovi skladištenja
Prema uputama, Gliformin se mora čuvati na suhom mjestu zaštićenom od sunčeve svjetlosti, van dosega djece. Temperatura skladištenja ne smije biti veća od 25 ° C.
Rok trajanja filmom obloženih tableta je 2 godine, a tableta od 500 mg 3 godine.
Pronašli ste grešku u tekstu? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.