Hormonska nadomjesna terapija za menopauzu: prednosti i nedostaci
Menopauza je tema koja često generira puno mišljenja kod žena - onih koje to prihvataju i onih koje se toga boje. Takođe se dosta raspravlja o tome da li je to nešto što bi trebalo „lečiti“ ili se sve odvija prirodnim putem, bez upotrebe bilo kakvih lekova.
Za neke žene menopauza je više nego samo kraj njihovog rodnog doba. Može imati dubok utjecaj na hronične bolesti poput šećera dijabetes tipa 2. Žene sa dijabetesom trebale bi biti svjesnije tih promjena nego većina drugih žena.
Ako ovulacija žene prođe svakih 28 dana ili tada, nakon približavanja menopauze mogu se primijetiti značajne fluktuacije. Možete imati cikluse koji prolaze 40 dana ili duže između razdoblja, a u nekim slučajevima kritični dani mogu doći i za nekoliko tjedana. Kada se to dogodi, razina vaših hormona, estrogena i progesterona se prilično mijenja. Ove hormonalne promjene mogu utjecati na razinu glukoze u krvi, što kod žena s dijabetesom tipa 2 može prouzrokovati probleme.
Da biste izbjegli komplikacije dijabetesa tipa 2, veoma je važno održati razinu glukoze u krvi što je više moguće - nešto što može biti teško tokom menopauze.
Prepoznavanje simptoma menopauze
Neki simptomi menopauze mogu se zamijeniti znakovima previsoke ili preniske glukoze u krvi, uključujući vrtoglavicu, znojenje i razdražljivost. Sa takvim sličnim simptomima ženi može biti teško odrediti šta je što. Umjesto da špekulirate, trebali biste provjerite nivo glukoze u krvikada osjetite ove simptome. Ako se simptomi nastave ili postanu neugodniji, posavjetujte se s liječnikom o mogućnostima liječenja.
Žene sa dijabetesom tipa 2 koje su pretile mogu proći kroz menopauzu kasnije od svojih vršnjaka s dijabetesom tipa 1. Utvrđeno je da razina estrogena kod žena s prekomjernom težinom pada sporije nego kod onih s prekomjernom težinom ili normalnom težinom.
Zdravstvene komplikacije
Žene sa dijabetesom tipa 2 koje su prošle kroz menopauzu više ne mogu osjetiti divlje hormonalne fluktuacije koje utječu na razinu glukoze u krvi, ali imaju druge zdravstvene probleme, imajte na umu. Imaju veći rizik od razvoja ateroskleroze, stvrdnjavanja i zadebljanja stijenki arterija što može dovesti do moždanog udara ili srčanog udara. Debljanje nakon menopauze nije neuobičajeno, ali čini se da je uobičajenije kod žena s dijabetesom tipa 2, što povećava rizik od srčanih bolesti.
Uz menopauzu i sjedeći način života, dolazi još jedan rizik: osteoporozabolest kostiju. Iako žene oboljele od dijabetesa tipa 2 nemaju tako visok rizik od osteoporoze kao pacijenti s dijabetesom tipa 1, imaju veći rizik od prijeloma kostiju tokom menopauze od žena koje nemaju dijabetes.
Hormonska nadomjesna terapija
Hormonska nadomjesna terapija (HRT) ostaje kontroverzna tema, ali može biti opcija za žene s dijabetesom tipa 2 koje imaju teške znakove menopauze i imaju problema sa držanjem razine šećera u krvi pod kontrolom. Studije o sigurnosti HRT-a nakon menopauze imaju oprečne rezultate, ali neki se liječnici okreću odobrenju upotrebe hormona, iako na oprezniji način.
Međutim, sa tim se ne slažu svi ljekari. Općenito je prihvaćeno da žena treba započeti HRT samo ako su njeni simptomi, poput vrućih bljeskova, ozbiljni i ne mogu se kontrolirati na druge načine. Ako žena odluči da ne uzima HRT, trebala bi razgovarati o liječenju dijabetesa sa svojim liječnikom, jer će joj možda trebati niže doze nego što su bile prije menopauze.
Menopauza uključuje promjene za svaku ženu, rad sa liječnicima tokom ovog važnog životnog perioda pomoći će vam da napravite što zdraviju tranziciju.
Otuda i moral: svako povrće ima svoje vrijeme
Starenje - iako prirodna, ali nikako najprijatnija epizoda u životu svake osobe. Donosi takve promjene koje ženu ne postavljaju uvijek na pozitivan način, a često su upravo suprotno. Stoga je uz menopauzu lijekove i lijekove često jednostavno potrebno uzimati.
Drugo je pitanje koliko će oni biti sigurni i efikasni. Upravo održavanje ravnoteže između ova dva parametra najveći je problem moderne farmaceutske industrije i praktične medicine: ni ispaljivanje vrapca iz pištolja, ni gonjenje slona papučom nije nepraktično, a ponekad čak i vrlo štetno.
Kombinovani hormoni
Kao hormonska nadomjesna terapija u menopauzi mogu se propisati kombinirana hormonska sredstva i čisti estrogeni. Koji lijek će preporučiti liječnik, ovisi o mnogim faktorima. Tu spadaju:
- starost pacijenta
- kontraindikacije
- tjelesna težina
- težini znakova menopauze
- istodobna ekstragenitalna patologija.
Jedno pakovanje sadrži 21 tabletu. Prvih 9 tableta žute boje sadrže estrogenski sastojak - estradiol valerat u dozi od 2 mg. Preostalih 12 tableta smeđe je boje i uključuju estradiol valerat u količini od 2 mg i levonorgestrel u dozi od 150 mcg.
Hormonsko sredstvo mora se uzimati 1 tabletu dnevno tijekom 3 tjedna, nakon završetka pakovanja treba napraviti pauzu od 7 dana tijekom koje počinje iscjedak poput menstruacije. U slučaju sačuvanog menstrualnog ciklusa, tablete se uzimaju od petog dana, s nepravilnom menstruacijom - bilo koji dan, osim trudnoće.
Estrogena komponenta uklanja negativne psihoemocionalne i autonomne simptome. Često se pojavljuju: poremećaji spavanja, hiperhidroza, vrućica, suha vagina, emocionalna labilnost i drugi. Komponenta progestogena sprečava pojavu hiperplastičnih procesa i karcinoma endometrija.
Pros: | Protiv: |
|
|
Ciklus-Proginova
Blister pakovanje sadrži 21 tabletu. Prvih 11 bijelih tableta sadrže samo estrogenski sastojak - estradiol valerat u dozi od 2 mg. Sljedećih 10 svijetlosmeđih tableta sastoje se od sastojaka estrogena i progestogena: estradiola u količini od 2 mg i norgestrela u dozi od 0,15 mg. Ciklo-Proginov treba uzimati svakodnevno u trajanju od 3 tjedna. Tada morate promatrati tjedni odmor, tokom kojeg počinje menstrualno krvarenje.
Pros: | Protiv: |
|
|
Hormonska pozadina
Za ženu se estrogen, progestini i, paradoksalno, androgeni mogu smatrati osnovnim polnim hormonima.
Otprilike, sve ove kategorije mogu se opisati na sljedeći način:
- estrogeni - hormoni ženstvenosti,
- progesteron - hormon trudnoće,
- androgeni - seksualnost.
estradiol, estriol, estrone pripadaju steroidnim hormonima koje stvaraju jajnici. Moguća je i njihova sinteza izvan reproduktivnog sistema: kore nadbubrežne žlijezde, masno tkivo, kosti. Njihovi prekursori su androgeni (za estradiol - testosteron, a za estrone - androstenedione). U pogledu učinkovitosti, estron je inferiorniji od estradiola i zamjenjuje ga nakon menopauze. Ovi hormoni su efikasni stimulans sljedećih procesa:
- sazrevanje maternice, vagine, jajovoda, mlečnih žlezda, rast i okoštavanje dugih kostiju ekstremiteta, razvoj sekundarnih seksualnih karakteristika (rast kose ženskog tipa, pigmentacija bradavica i genitalija), proliferacija epitela vaginalne i maternične sluznice, izlučivanje vaginalne sluzi, odbacivanje maternice krvarenje.
- Višak hormona dovodi do djelomične keratinizacije i uklanjanja kamenca vaginalne sluznice, rasta endometrija.
- Estrogeni ometaju resorpciju koštanog tkiva, pospješuju proizvodnju elemenata koagulacije krvi i transportnih proteina, smanjuju razinu slobodnog kolesterola i lipoproteina niske gustine, smanjuju rizik od ateroskleroze, povećavaju razinu hormona štitnjače, tiroksina u krvi,
- prilagodite receptore nivou progestina,
- izazivaju edeme zbog prolaska tekućine iz posude u međućelijske prostore na pozadini zadržavanja natrija u tkivima.
Progestini
uglavnom pružaju trudnoću i njen razvoj. Izlučuju ih nadbubrežni korteks, corpus luteum jajnika, a tokom gestacije placenta. Ti se steroidi nazivaju i progestogeni.
- Kod ne-trudnica estrogeni su uravnoteženi, sprečavajući hiperplastične i cistične promene na sluznici maternice.
- Kod djevojčica pomaže sazrijevanje dojki, a u odraslih žena sprečava se hiperplazija dojke i mastopatija.
- Pod njihovim utjecajem smanjuje se kontraktilnost maternice i jajovoda, smanjuje se njihova osjetljivost na tvari koje povećavaju mišićnu napetost (oksitocin, vazopresin, serotonin, histamin). Zbog toga progestini smanjuju bol menstruacije i imaju protuupalni učinak.
- Smanjena osjetljivost tkiva na androgene i antagonisti su androgena, inhibirajući sintezu aktivnog testosterona.
- Smanjenje nivoa progestina određuje prisustvo i težinu predmenstrualnog sindroma.
Androgeni, testosteron, na prvom mjestu bukvalno su prije petnaest godina optuženi za sve smrtne grijehe i smatrani su samo prekursorima u ženskom tijelu:
- gojaznost
- blackheads
- povećana dlaka na tijelu
- hipendrondrogenizam je automatski bio jednak policističnim jajnicima i bilo je propisano kako se s njim nositi na sve dostupne načine.
Međutim, sa gomilanjem praktičnog iskustva, ispostavilo se da:
- pad androgena automatski smanjuje nivo kolagena u tkivima, uključujući karlično dno
- pogoršava mišićni tonus i dovodi ne samo do gubitka toniranog izgleda žene, već i
- do problema sa urinarnom inkontinencijom i
- debljanje
Također, žene s nedostatkom androgena očito imaju pad seksualne želje i češće se bilježe složeni odnosi s orgazmom. Androgeni se sintetišu u nadbubrežnoj kore i jajnicima, a predstavljaju ih testosteron (slobodan i vezan), androstenedione, DHEA, DHEA-C.
- Njihova razina počinje glatko padati kod žena nakon 30 godina.
- Prirodnim starenjem ne daju spastične padove.
- Nagli pad testosterona opažen je kod žena na pozadini umjetne menopauze (nakon hirurškog uklanjanja jajnika).
Estrogen i creva
U istraživanju su Filip i kolege ubrizgali estrogen u menove nakon menopauze. Dosadašnja iskustva bila su usredotočena na to kako estrogen djeluje na stanice pankreasa koje proizvode inzulin. Sada su se naučnici fokusirali na to kako estrogen stupa u interakciju sa ćelijama koje proizvode glukagon, hormon koji povećava nivo glukoze u krvi.
Prema novom istraživanju, alfa ćelije gušterače koje proizvode glukagon su vrlo osjetljive na estrogen. Zbog toga ove ćelije oslobađaju manje glukagona, ali više hormona zvanog peptid 1 nalik glukagonu (GLP1).
GLP1 stimulira proizvodnju inzulina, blokira lučenje glukagona, stvara osjećaj sitosti i stvara se u crijevima.
„Zaista, u crevima postoje L ćelije koje su vrlo slične alfa ćelijama gušterače, a njihova glavna funkcija je da proizvode GP1“, objašnjava Sandra Handgraaf, jedna od autorki studije. „Činjenica da smo primetili značajno povećanje proizvodnje GLP1 u crevima otkriva koliko je važan ovaj organ u kontroli ravnoteže ugljenih hidrata i koliki je uticaj estrogena na ceo metabolizam“, dodaje Sandra.
Na ljudskim ćelijama potvrđeni su rezultati ovog istraživanja.
Sažetak znanstvenog članka iz medicine i zdravstva, autor znanstvenog rada je Akker L. V., Stefanovskaya O. V., Leonova N. V., Khamadyanova S. U.
Izvršeno je istraživanje čija je svrha bila utvrditi učinak drospirenona koji je dio pripreme niske doze Angelic, na metabolizam ugljikohidrata i hemostazu kod pacijenata s dijabetesom melitusa tipa 2 u žena u postmenopauzi. Proučavali smo 50 pacijenata sa menopauzalnim sindromom koji su u prirodnoj menopauzi, a traju više od 2 godine, pate od dijabetesa tipa 2. 30 žena koje nemaju kontraindikacije propisalo je lijek niske doze Angelik. Metabolizam ugljikohidrata ocijenili smo glukozom, C-peptidom, inzulinom, inzulinskom rezistencijom izračunatom Nomo indeksom, hemostazom prema broju trombocita, koagulacijom, D-dimerom u početku, nakon 3 i 6 mjeseci liječenja. Tijekom liječenja Angelikom, zabilježen je značajan pad glukoze i inzulinske rezistencije do 6. mjeseca primjene, a nije bilo efekta na stanje sistema hemostaze. Dobiveni podaci omogućuju nam da preporučimo lijek Angelik za hormonsku nadomjesnu terapiju kod pacijenata u postmenopauzi koji pate od šećerne bolesti tipa 2 kao učinkovit, siguran i s nizom dodatnih pozitivnih svojstava.
DIJABETE I KLIMAX: SAVRŠENE MOGUĆNOSTI ZAMENJIVljive HORMONALNE TERAPIJE
Istraživanje kojim se svrha obavlja trebalo je definirati L.V. Akker, O.V. Stefanovskaya, N.V. Leonova, S.U. Khamadyanova ŠEĆERNE DIJABETE I KLIMAX: SAVRŠENE MOGUĆNOSTI SUBSTITUTA HORMONALNA TERAPIJA Odjel za akušerstvo i ginekologiju br. 2 Altai Državni medicinski univerzitet Barnaul, Rusija Izvršeno je istraživanje čija je svrha bila utvrditi učinak drospirenona koji je dio pripreme niske doze Angelique, na metabolizam ugljikohidrata i hemostazu kod bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 u žena u postmenopauzi. Proučavali smo 50 pacijenata sa menopauzalnim sindromom, koji se nalaze u prirodnoj menopauzi, a traju više od 2 godine, pate od dijabetesa tipa 2. 30 žena koje nemaju kontraindikacije propisalo je lijek niske doze Angelik.Metabolizam ugljikohidrata ocijenili smo glukozom, C-peptidom, inzulinom, rezistencijom na inzulin izračunati Noto indeksom, hemostazom prema broju trombocita, koagulogramom, D-dimerom na početku, nakon 3 i 6 mjeseci liječenja. Tijekom liječenja lijekom Angelik zabilježeno je značajno smanjenje glukoze i inzulinske rezistencije do 6 mjeseci primjene, a nije bilo utjecaja na stanje sistema hemostaze. Dobiveni podaci omogućuju nam da preporučimo lijek Angelik za nadomjesnu hormonsku terapiju kod pacijenata u postmenopauzi koji pate od šećerne bolesti tipa 2, kao učinkovit, siguran i s nizom dodatnih pozitivnih svojstava. Ključne riječi: sindrom menopauze, dijabetes melitus tipa 2, hormonska zamjenska terapija, metabolizam ugljikohidrata, hemostaza. L. V. Akker, O. V. Stefanovskaja, N. V. Leonova, S. U. Hamadyanova DIJABETI I KLIMAX: SAVRŠENE MOGUĆNOSTI ZAMJENA HORMONALNE TERAPIJE Istraživanje kojim se svrha obavlja trebalo je definirati Ispituje se 50 pacijenata s klimakterijskim sindromom, koji se nalaze u prirodnoj menopauzi, u trajanju više od 2 godine, a dva tipa pate od dijabetesa Tokom tretmana preparatom Angeliq, primetili smo autentično smanjenje Odsustvo uticaja na sistem stanja hemostaze. Dobiveni podaci omogućuju preporuku preparata Angeliq za zamjenjivu hormonsku terapiju pacijentima u postmenopauzi, koji pate od dijabetesa 2 vrste kao efikasne, sigurne i posjeduju brojne Ključne riječi: klimakterični sindrom, dijabetes 2 vrste, zamjenjiva hormonska terapija, izmjena ugljikohidrata, hemostaza. Dijabetes melitus (DM) je skupina metaboličkih bolesti koje karakterizira hiperglikemija. Velika većina slučajeva dijabetesa pripada u dvije najopsežnije etiopatogenetske kategorije: dijabetes melitus tipa 1 (DM1) s apsolutnim nedostatkom inzulina i dijabetes melitus tipa 2, u kojem se kronična hiperglikemija razvija uslijed kombinacije inzulinske rezistencije i neodgovarajućeg kompenzacijskog odgovora na inzulin 3 , 4. U odnosu na menopauzu, najveći klinički značaj ima dijabetes 2. Na njega otpada 90-95% svih bolesnika s dijabetesom. Učestalost šećerne bolesti znatno se povećava kod žena starijih od 50 godina i, moguće, menopauza ima određeni učinak na povećanje njegove prevalencije među ženama u starijoj dobnoj skupini. Prema registru dijabetesa na Altajskom teritoriju, prevalenca dijabetesa 2 među ženama je 3,9%. U dobi od 40-49 godina 1,1% žena pati od dijabetesa 2, u dobi od 50-59 godina 2,2%, u dobi od 60-69 godina 8,7% žena stanovništvo starije od 70 godina čini 11,3% žena. Dokazano je da seksualni hormoni imaju višestruko dejstvo na razne organe i tkiva. Najznačajnije posledice i kliničke manifestacije nedostatka estrogena, koji značajno utiču na kvalitetu života žena u peri - i postmenopauzalnoj dobi, uključuju visoki rizik od razvoja ateroskleroze, arterijske hipertenzije, koronarne bolesti srca (3 puta), akutnih poremećaja cirkulacije (7 puta) . Ove bolesti zauzimaju jedno od vodećih mjesta među uzrocima smrtnosti kod žena u postmenopauzi, a nagli skok u razvoju bolesti događa se nakon početka menopauze. Ali dijabetes je klasičan model mikro - i makrovaskularnih komplikacija. Ovako velika lezija cijelog vaskularnog kreveta ne javlja se ni sa jednom drugom bolešću. Dijabetes tipa 2 je bolest velikih posuda. Kardiovaskularne bolesti i periferne vaskularne bolesti uzrokuju značajno veći morbiditet i smrtnost u bolesnika s dijabetesom tipa 2 u odnosu na klasičnu trijadu: nefropatiju, neuropatiju, retinopatiju, mada je rizik od ovih bolesti također vrlo velik. Kombinacija menopauzalnog sindroma i dijabetesa stvara uslove za moguće međusobno kompliciranje. Zbog toga je u menopauzi važno otkriti dijabetes tipa 2 i adekvatno ga liječiti, a ujedno i aktivno nadoknaditi hormonske promjene karakteristične za menopauzu. Dugi niz godina vjerovalo se da je ženama oboljelim od dijabetesa kontraindicirano imenovanje hormonske nadomjesne terapije (HRT) za liječenje i prevenciju poremećaja u menopauzi. Glavni argument ove izjave bio je činjenica da je većina korištenih progestogena u HRT-u negativno utjecala na metabolizam hemostaze, ugljikohidrata i lipida, minimizirajući pozitivan učinak estrogena 1,2 Poteškoće i problemi koji se javljaju kod primjene HRT-a kod žena s gubitkom funkcije jajnika neminovno doprinose razvoju i poboljšanju ove metode liječenja, stvaranju novih hormonskih komponenti i na njihovoj osnovi novih učinkovitih i sigurnih lijekova. Ovaj lijek treba da uključuje Angers lice (Schering, Njemačka), koje je moderno sredstvo kontinuirane kombinirane terapije niskim dozama: svaka tableta sadrži 1 mg estradiol hemihidrata i 2 mg drospirenona. Upotreba drospirenona, koji ima anti-tiandrogeni učinak, u određenoj mjeri uklanja štetni utjecaj androgena na metaboličke procese. Eliminacija prekomerne količine natrijuma, pod uticajem drospirenona, doprinosi boljoj regulaciji krvnog pritiska. Uz to, prikazan je pozitivan učinak drospirenona na stanje i funkciju endotela, povećanje aktivnosti dušičnog oksida, inhibiciju konverzije angiotenzina 1 u angiotenzin 2, koji također pomaže u smanjenju krvnog tlaka, poboljšanju funkcije miokarda. Dros-piranon dobro utječe na stanje lipidnog profila. Postavlja se pitanje utjecaja drospirenona na metabolizam ugljikohidrata u pacijenata koji su imali postmenopauzu s dijabetesom tipa 2, čija je važna komponenta rezistencija na inzulin, te je li njegov učinak povezan s povećanom inzulinskom rezistencijom i povećanom glikemijom. Drugi problem je učinak drospirenona na hemostazu, jer je HRT jedan od faktora u razvoju venske tromboze. Upravo su ova pitanja bila cilj ove studije. Materijali i metode istraživanja Istraživanje je obuhvatilo 50 pacijenata sa sindromom menopauze (CS) u dobi od 45 - 57 godina (prosječna dob učesnika studije je bila 52 ± 0,5 godina), koji su u prirodnoj menopauzi više od 2 godine, koji pate od dijabetesa tipa 2 i imaju trbušni tip gojaznost. Indikacije za HRT u svim su slučajevima bili menopauzalni poremećaji, među kojima su prevladavali neurovegetativni simptomi. Teški stupanj klimakterijskih poremećaja otkriven je u 3 bolesnika, prosječan stepen kod 20, blagi u 27. Prosječni rezultat na skali procjene menopauzalnog modificiranog indeksa (MMI) prije liječenja bio je 41 ± 2 boda. Da bi se ispravili poremećaji u menopauzi, 30 ženama koje nisu imale kontraindikacije, propisan je preparat s malim dozama Angelik). Ispitivanjem 20 žena otkrivena je hipertrigliceridemija, pa je ovoj kategoriji bolesnika dodijeljena alternativna metoda liječenja - Clima-dinone (fitoestrogen "Binorica") u kombinaciji istraživački instituti sa terapijom za smanjenje lipida. U slučaju normalizacije triglicerida nakon 3 mjeseca liječenja, tim ženama propisan je Angelik. HRT je bio propisan za nadoknadu i subkompenzaciju dijabetes melitusa. Svi su pacijenti imali vještine samokontrole, s njima su održane diskusije o osobinama prehrambenog režima i propisana dozirana tjelesna aktivnost. Prije početka HRT-a propisan je obavezni pregled: ultrazvuk mliječnih žlijezda i zdjeličnih organa, citološki pregled brisa grlića materice, procjena faktora koagulacije, mjerenje krvnog tlaka, konsultacije s oftalmologom, neurologom, nefrologom, kardiologom. Procjena CS-a provedena je korištenjem modificiranog indeksa menopauze (E.V. Uvarova, 1983). Za procjenu stupnja prekomjerne težine ili gojaznosti izračunao se indeks tjelesne mase (BMI). Jačina trbušne pretilosti određena je veličinom struka (OT). Na RT od P80 cm utvrđena je trbušna pretilost (prema IDF klasifikaciji, 2005). Metabolizam ugljikohidrata procijenjen je korištenjem nivoa glikemije, imunoreaktivnog inzulina, C-peptida. Da bismo odredili otpornost na inzulin, izračunali smo Homa indeks. Pokazatelji hemostaze su procijenjeni pomoću koagulograma, koncentracije D-dimera. Cijeli dijagnostički program proveden je kod prvog liječenja žena zbog menopauzalnih poremećaja nakon tri i šest mjeseci terapije. Rezultati studije i diskusija Tokom početnog pregleda prekomjerna težina (BMI 25,0-29 / 9 kg / cm2) pronađena je u 15, pretilost I stepena (BMI 30,0-34,9 kg / m2) u 16, pretilost II stepena (BMI 35,039,9 kg / m2) u 15 , Pretilost III stepena (BMI -40 kg / m2) kod 4 pacijenta. Svi su imali OT od 80 cm, što je značilo da imaju trbušnu pretilost. BMI tri i šest mjeseci nakon početka uzimanja lijekova nije se značajno promijenio, iako je postojala jasna tendencija smanjenja tjelesne težine (BMI se smanjio sa 32 kg / m2 na 30,67 kg / m2). Stabilnost pokazatelja koja procjenjuje stupanj pretilosti u trbuhu (OT) , govori ne samo o nepostojanju negativnog učinka lijeka koji se koristi na težinu trbušne pretilosti, već i o njegovom inhibirajućem učinku na debljanje (OT smanjen sa 99,24 cm ± 1,9 na 95,10 cm ± 1,8) Uzimanje lijeka dovelo je do pozitivnih promjena u metabolizmu ugljikohidrata. Otkrivena je tendencija smanjenja glukoze natašte u trećem mjesecu primjene HRT-a i značajno smanjena do šestog mjeseca, a primijećeno je i značajno smanjenje otpornosti na inzulin do šestog mjeseca HRT-a. (tab. 1,2) Koncentracija glukoze, inzulina, C-peptida u serumu krvi pacijenata koji su primali lijek Angelik ____________ Pokazatelji u početku nakon 3 mjeseca Nakon 6 mjeseci Pouzdanost P1 P 2 P3 Glukoza, mmol / L 7,83 ± 0,37 7,61 ± 0,31 6,78 ± 0,23 C-peptid, ng / ml 3,73 ± 0,67 3,35 ± 0,52 2,97 ± 0,4 Inzulin, mIU / ml 15,94 ± 1,67 13,59 ± 1,31 13,05 ± 1,49 dok je uzimala drogu Angelique ________________ Pokazatelj u početku nakon 3 mjeseca Nakon 6 mjeseci Pouzdanost P1 P 2 P3 Homo indeks 5,19 ± 0,44 4,3 ± 0,37 3,72 ± 0,45 * Napomena: 0,02 ne mogu pronaći ono što trebate? Isprobajte uslugu odabira literature. Fibrinogen, mg / L 3701 ± 48,59 3666,67 ± 24,95 3616,67 ± 23,16 APTT, sek. 23,23 ± 0,99 24 ± 0,87 23,35 ± 0,8 RFMC, mg% 4,07 ± 0,17 3,91 ± 0,15 3,86 ± 0,16 Trombociti, tisuće 284,31 ± 4,02 284,31 ± 3,36 285,83 ± 3,66 D-dimer, ng / ml 100 ± 0 100 ± 0 100 ± 0 Napomena: P i ne mogu pronaći ono što vam treba? Isprobajte uslugu odabira literature. 5. Jellinger P. Postprandialna hiperglikemija i kardiovaskularni rizik // Dijabetes. - 2004.-№2.- C.2-4. 6. Farquharson CA, Struthers AD. Spironolakton povećava bioaktivnost dušičnog oksida, poboljšava disfunkciju endotelne vazodilatacije i suzbija konverziju vaskularnog angiotenzina I / angiotenzina II u bolesnika sa hroničnom zatajenjem srca. Circulacion 2000, 101: 594-597 7. Godsland IF. Učinci nadomjesne terapije hormona u postmenopauzi na koncentraciju lipida, lipoproteina i apolipoproteina (a): analitizacija studija objavljenih od 1974-2000. Fertil Steril 2001, 75: 898-915 8. Hoibraaten E, Qvigstad E, Arnesen H i dr. Povećani rizik od ponovne venske tromboembolije tokom hormonske nadomjesne terapije. Thromb Haemost 2000, 84: 961-967 9. Rosendaal FR, Vessey M, Rumley A, i dr. Hormonska nadomjesna terapija, protrombotske mutacije i rizik od venske tromboze. Br J Haematol 2002,1168: 851- 854 Koncept menopauze poznat je gotovo svima. Gotovo uvijek u svakodnevnom životu, izraz ima iritantno tragičan ili čak psovkast ton. Međutim, vrijedno je razumjeti da su procesi restrukturiranja povezanih s godinama potpuno prirodni događaji, koji obično ne bi trebali postati rečenica ili označiti životni zastoj. Stoga je izraz menopauza pravilniji kada na pozadini promjena vezanih za starosni razvoj procesa involucije počnu prevladavati. Općenito, menopauza se može podijeliti na sljedeća razdoblja: može odgovoriti na žensko tijelo kao epizode povišene razine estrogena i nedostatka sazrijevanja jaja (krvarenje iz maternice, nagnječenje dojke, migrene) i manifestacije nedostatka estrogena. Potonji se mogu podijeliti u nekoliko grupa: daje iste simptome zbog nedostatka estrogena. Kasnije se dopunjuju i zamjenjuju: Liječenje hormonskim lijekovima kod žena s menopauzom ima zadatak zamijeniti nedostatne estrogene, uravnotežujući ih s progestinima kako bi se izbjegli hiperplastični i onkološki procesi u endometrijumu i mliječnoj žlijezdi. Pri odabiru doziranja polaze od principa minimalne dovoljnosti, u kojem hormoni djeluju, ali nemaju nuspojave. Svrha imenovanja je poboljšati kvalitetu života žene i spriječiti kasne metaboličke poremećaje. Ovo su vrlo važne točke, jer se argumentiranje pristalica i protivnika zamjene prirodnih ženskih hormona temelji na procjeni koristi i štete sintetskih hormona, kao i postizanju ili ne postizanju ciljeva takve terapije. Principi terapije su imenovanje kod žena mlađih od 60 godina, uprkos činjenici da je zadnja nesimulirana menstruacija kod gospođe bila prije deset godina. Prednost se daje kombinaciji estrogena s progestinima, dok su doze estrogena niske, što odgovara onima mladih žena u fazi proliferacije endometrija. Terapiju treba započeti tek nakon dobivanja informiranog pristanka pacijenta, kojim se potvrđuje da je upoznata sa svim značajkama predloženog liječenja i da je svjesna njegovih prednosti i nedostataka. Lijekovi za zamjenu hormona su indicirani za: Odmah napravite rezervu da u osnovi ovako ruski ginekolozi gledaju na problem. Zašto ova rezervacija, razmislite malo niže. Domaće preporuke, s određenim kašnjenjem, formiraju se na temelju mišljenja Međunarodnog društva za menopauzu, čije preporuke u izdanju za 2016. godinu navode gotovo iste, već već dopunjene stavke, a svaka je podržana razinom dokaza, kao i preporuke Američkog udruženja kliničkih endokrinologa iz 2017. godine, koja točno ističu o dokazanoj sigurnosti određenih varijanti gestagena, kombinacija i oblika lijekova.Tekst znanstvenog rada na temu "Šećerna bolest i menopauza: savremene mogućnosti nadomjesne hormonske terapije"
Menopauza
Perimenopauza
Postmenopauza
Hormonska terapija u menopauzi
Kada početi
Kontraindikacije
U prisustvu barem jednog od sljedećih stanja, čak i ako postoje indikacije za zamjensku terapiju, niko ne propisuje hormone:
- genitalno krvarenje, čiji uzrok nije jasan,
- onkologija dojke,
- karcinom endometrija
- akutna tromboza dubokih vena ili tromboembolija,
- akutni hepatitis
- alergijske reakcije na lijekove.
Estrogene tablete
- Samo uzmi.
- Sjajno iskustvo u primjeni.
- Lijekovi su jeftini.
- Ima ih puno.
- Može se kombinovati sa progestinom u jednoj tableti.
- Zbog različite apsorpcije potrebna je povećana doza tvari.
- Smanjena apsorpcija usled bolesti želuca ili creva.
- Nije indicirano za nedostatak laktaze.
- Utječe na sintezu proteina u jetri.
- Više sadrži manje efikasnog estrona od estradiola.
Gel za kožu
- Prikladno je primijeniti.
- Doza estradiola je optimalno mala.
- Odnos estradiola i estrona je fiziološki.
- Ne metabolizira se u jetri.
- Mora se primjenjivati svakodnevno.
- Skuplje od pilula.
- Usisanje može varirati.
- Progesteron se ne može dodati u gel.
- Manje efikasan efekat na lipidni spektar.
Patch kože
- Nizak sadržaj estradiola.
- Ne utiče na jetru.
- Estrogen se može kombinovati sa progesteronom.
- Postoje oblici s različitim dozama.
- Liječenje možete brzo prekinuti.
- Usisavanje fluktuira.
- Loše lijepi ako je mokro ili vruće.
- Estradiol u krvi s vremenom počinje da se smanjuje.
- Može se propisati zbog neefikasnosti tableta.
- Možda je imenovanje kod pacijenata s arterijskom hipertenzijom, poremećenim metabolizmom ugljikohidrata, patologijama gastrointestinalnog trakta, migrenama.
- Daju brz i bez gubitka unos aktivne tvari u organizam.
Jedan lek koji sadrži estrogen ili progestin.
- Monoterapija estrogenom indicirana je nakon uklanjanja maternice. U toku estradiola, estradiolavalerat, estriol povremeno ili kontinuirano. Moguće su tablete, flasteri, gelovi, vaginalni čepići ili tablete, injekcije.
- Izolirano, gestagen se propisuje u menopauzalnoj tranziciji ili perimenopauzi u obliku progesterona ili dydrogesterona u tabletama u svrhu korekcije ciklusa i terapije hiperplastičnih procesa.
Kombinacija estrogena i progestina
- U isprekidanom ili kontinuiranom cikličkom režimu (pod uslovom da nema endometrijskih patologija) - obično se prakticira tokom menopauzalne tranzicije i perimenopauze.
- Za žene u menopauzi često se bira kombinacija estrogena i progestina za kontinuiranu upotrebu.
Krajem decembra 2017. godine u Lipecku je održana konferencija ginekologa na kojoj je jedno od centralnih mjesta zauzelo pitanje hormonske nadomjesne terapije u postmenopauzi. V.E.Balan, dr. Med., Profesor, predsjednik Ruskog udruženja za menopauzu, izrazio je poželjna područja zamjenske terapije.
Prednost treba dati transdermalnim estrogenima u kombinaciji sa progestinom, u kojem je mikronizovani progesteron poželjan. Pridržavanje ovih uvjeta smanjuje rizik od trombotskih komplikacija. Uz to, progesteron ne samo da štiti endometrij, već ima i anti-anksiozni efekat, pomažući poboljšanju sna. Optimalne doze su 0,75 mg perkutanog estradiola na 100 mg progesterona. Za žene s perimenopauzom preporučuju se isti lijekovi u omjeru 1,5 mg na 200.
Dame s preuranjenim zatajenjem jajnika (preuranjena menopauza)
Budući da imaju veći rizik od šloga, srčanog udara, demencije, osteoporoze i seksualnih disfunkcija, trebali bi primati veće doze estrogena.
- Štoviše, kombinirani oralni kontraceptivi mogu se koristiti za njih do početka menopauze, ali poželjna perkutana kombinacija estradiola i progesterona.
- Za žene s niskom seksualnom željom (posebno na pozadini udaljenih jajnika) moguće je koristiti testosteron u obliku gelova ili flastera. Budući da se specifični ženski preparati nisu razvili, koriste ista sredstva kao i kod muškaraca, ali u manjim dozama.
- Na pozadini terapije postoje slučajevi početka ovulacije, odnosno trudnoća nije isključena, stoga se lijekovi za nadomjesnu terapiju ne mogu smatrati obadva kontraceptiva.
Značaj upotrebe hormonske nadomjesne terapije kod žena s dijabetesom tipa 2 u menopauzi
Trenutno mnogi liječnici imaju negativan stav o hormonskim kontraceptivima, takav se stav automatski prenosi na hormonsku nadomjesnu terapiju (HRT) u predmenopauzalnom i postmenopauzalnom razdoblju. I oralna kontracepcijska terapija i hormonska nadomjesna terapija uključuju primjenu estrogena, obično u kombinaciji s progestogenima. Temeljna razlika je da se oralnom kontracepcijskom terapijom daju sintetski estrogeni u dozama koje prelaze fiziološke za suzbijanje ovulacije, dok se hormonskom nadomjesnom terapijom postojeći hormonalni nedostatak ispravlja samo prirodnim estrogenima, koji su manje aktivni od sintetskih sasvim drugačijom strukturom. Uz to, prirodni estrogeni u procesu metabolizma u jetri ne utiču na mikrosomalne enzime koji su uključeni u procese fibrinolize, hemokoagulacije i renin-angiotenzin-aldosteronskog sistema.
Razdoblje menopauze jednostavno se smatra stanjem uslijed nedostatka hormona jajnika, a zamjenska terapija kao tretman usmjeren na obnavljanje predmenopauzalne hormonske homeostaze. Monoterapija estrogenom se najbolje proučava i najčešće koristi. Dodavanje progestogena monoterapiji estrogenom fiziološki je režim HRT-a, međutim oni mogu neutralizirati povoljan učinak estrogena, naročito na kardiovaskularni sistem.
Uporedo sa suzbijanjem ovulacije, učinak viška estrogena dovodi do poremećaja metabolizma ugljikohidrata. Njihova najvažnija veza je porast aktivnosti kortikosteroida, što dovodi do inzulinske rezistencije. Ove promjene se ne primjećuju prilikom propisivanja fizioloških doza hormonske nadomjesne terapije. U stvari, fiziološka hormonska nadomjesna terapija estrogenom dovodi do poboljšanja metabolizma ugljikohidrata.
Prema većini studija smatra se prikladnim koristiti izraz „nadomjesna hormonska terapija“, međutim, treba vremena i liječnicima i ženama da stvore određeni stereotip prema kojem će menopauza biti povezana sa hormonskom nadomjesnom terapijom.
Poznato je da i popularna literatura i stajališta liječnika koji naglašava moguće negativne učinke HRT-a imaju jak utjecaj na pacijente. Čini se da se i pored intenzivne propagande HRT-a, velika većina naših liječnika i žena suočila s nepovratnošću menopauzalnih poremećaja. Strah od raka otežava prevazilaženje stereotipa: menopauzalni sindrom je neizbježnost koja se mora suzbiti. To je posebno vidljivo kod žena koje imaju dijabetes. Učinak HRT-a na metabolizam ugljikohidrata i nedostatak informacija o ovom problemu razlog su koji pacijenti sa šećernom bolešću s HRT-a u pravilu odbijaju.
Glavni razlozi negativnog odnosa liječnika i pacijenata s dijabetesom tipa II prema nadomjesnoj terapiji je, prvo, nepovezan rad akušer-ginekologa i endokrinologa, a drugo, uvjerenje da je zamjena hormona raširena i među pacijentima i među liječnicima terapija i dijabetes nisu kompatibilni. Pored toga, negativan odnos prema hormonskoj nadomjesnoj terapiji rodbine i prijatelja ima ogromnu ulogu kod pacijenata s dijabetesom tipa II. Starost, nivo obrazovanja i životni položaj same pacijentice su takodje od određenog značaja.
Edukacija žena sa menopauzalnim sindromom na pozadini šećerne bolesti tipa 2 u školama u menopauzi omogućava psihosocijalnu prilagodbu hormonskoj nadomjesnoj terapiji.
Značajke tijeka menopauzalnog sindroma kod žena s dijabetesom tipa 2
Incidencija dijabetesa značajno se povećava kod žena starijih od 50 godina. Dijabetes melitus je mnogo češći kod žena nego kod muškaraca slične dobi, ukupna prevalenca dijabetesa kod žena u dobi od 55-64 godine je 62% veća nego kod muškaraca. Moguće je da menopauza definitivno djeluje na povećanje prevalencije dijabetesa u ovoj dobnoj skupini žena (Dedov I.I., Suntsov Yu. I.).
Kod žena sa šećernom bolešću tipa 2, početak menopauze se javlja u 48-49 godina, menopauza se javlja u 49-50 godina, odnosno dvije do tri godine ranije nego kod zdravih žena. Prosječno trajanje menstrualne funkcije je 38-39 godina, a trajanje menopauze 3,5-4 godine. Većina pacijenata ima umjerenu ozbiljnost menopauzalnog sindroma. U ovom slučaju preovlađuju pritužbe vegetovaskularnog karaktera. Trajanje menopauzalnog sindroma bez liječenja HRT-om u prosjeku je dvije do četiri godine. Istovremeno, kod 62% pacijenata početak menopauze događa se u jesensko-proljetnom razdoblju na pozadini dekompenzacije osnovne bolesti, značajno pogoršavajući njen tijek.
U žena s dijabetesom tipa 2 u prvi plan izlaze pritužbe vazomotorne i emocionalno-psihološke prirode, koje su, očigledno, posljedica već postojeće visceralne neuropatije i labilnosti autonomnog živčanog sustava. Najčešće prepoznate pritužbe su prekomjerno znojenje, vrućica, palpitacije, depresija, razdražljivost. Istovremeno, 99% pacijenata žali se na smanjeni libido, a 29% na suhu kožu i gubitak kose. Na drugom mjestu su urogenitalni poremećaji, koji se zasnivaju na dugotrajnoj glukozuriji, razvoju visceralne neuropatije s oštećenjem mokraćnog mjehura. Što se tiče kasnih metaboličkih poremećaja, kardiovaskularne bolesti su otkrivene u 69% žena, osteopenija kod žena u predmenopauzalnoj fazi u 33,3% slučajeva, kod žena u postmenopauzalnoj fazi u 50% slučajeva. U ostalom, tijek menopauzalnog sindroma kod žena sa šećernom bolešću tipa 2 i zdravih žena nije puno drugačiji.
Urogenitalni poremećaji u menopauzi kod dijabetesa tipa 2
Prema našim istraživanjima, 87% žena sa dijabetesom tipa II žali se na suvoću, svrbež i peckanje u vagini, 51% - na dispareuniju, 45,7% - na cistalgiju, a oko 30% - na urinarnu inkontinenciju. To je zbog činjenice da smanjenje nivoa estrogena nakon menopauze dovodi do progresivnih atrofičnih procesa na sluznici mokraćne cijevi, vagine, mjehura, ligamentnog aparata karličnog dna i periurethralnih mišića. Međutim, kod žena s dijabetesom tipa 2 na pozadini nedostatka estrogena važnu ulogu u razvoju mokraćnih infekcija igraju: smanjen imunitet, produljena glukozurija, razvoj visceralne neuropatije s oštećenjem mjehura. U tom se slučaju formira neurogeni mjehur, poremećuje se urodinamika, a volumen zaostalog urina se postepeno povećava, što stvara povoljne uvjete za uzlaznu infekciju.
Sve gore navedeno dovodi do progresivnih atrofičnih procesa na sluzokoži uretre, vagine, mjehura, u ligamentnom aparatu karličnog dna i u periuretralnim mišićima. Ti procesi su u osnovi stvaranja neurogene mjehura. Naravno, svi opisani faktori u kombinaciji s teškim emocionalnim raspoloženjem povlače za sobom smanjenje seksualne želje kod 90% žena. Uporedo s tim, urogenitalni poremećaji dovode najprije do dispareunije, a potom do nemogućnosti seksualne aktivnosti, što dodatno pogoršava depresivno stanje uzrokovano procesom starosti.
Glavne odredbe o primjeni hormonske nadomjesne terapije u žena s dijabetesom tipa 2 u menopauzi
Trenutno se slijedeće odredbe o korištenju HRT-a smatraju općenito prihvaćenim.
1. Primjena prirodnih estrogena i njihovih analoga.
2. Imenovanje fizioloških (malih) doza estrogena, koje odgovaraju koncentraciji estradiola u fazi rane proliferacije kod mladih žena.
3. Kombinacija estrogena s progestogenima ili (rijetko) s androgenima, što eliminira hiperplastične procese u endometrijumu.
4. Imenovanje žena koje su bile podvrgnute histerektomiji, monoterapiji estrogenom (estradiol) sa isprekidanim kursevima.
5. Trajanje hormonske profilaksije i hormonske terapije je 5-7 godina, upravo je ovo vremensko razdoblje potrebno za osiguravanje prevencije osteoporoze, infarkta miokarda i cerebrovaskularne nesreće.
U kliničkoj praksi najčešća je oralna metoda propisivanja hormonske nadomjesne terapije u žena u postmenopauzi, a o kojoj su pacijenti i ljekari bolje svjesni. To se takođe dešava zbog jednostavnosti i jeftinosti metode.
Do danas je predstavljeno samo nekoliko istraživanja o utjecaju konjugiranih estrogena u uobičajeno propisanoj dozi od 0,625 mg / danu na metabolizam ugljikohidrata kod žena s dijabetesom tipa 2. Polovina njih označava poboljšanje metabolizma ugljikohidrata, druga - odsustvo bilo kakvog efekta na metabolizam ugljikohidrata. Međutim, hiperglikemijski učinak estrogena je privremen, ovisi o dozi i trajanju njihove uporabe i nije kontraindikacija za imenovanje odgovarajućom korekcijom metabolizma ugljikohidrata. Smatra se da doza estrogena viša od 1,25 mg / dan dovodi do značajnog pogoršanja glukozne tolerancije i inzulinske rezistencije. Međutim, prema našem istraživanju, oralna primjena b-estradiola u dozi od 2 mg dnevno ne oštećuje metabolizam ugljikohidrata i ne utječe na otpornost na inzulin.
Postoje dvije glavne metode primjene prirodnih estrogena: oralni i parenteralni. Ove metode imaju dvije važne razlike.
1. Prirodni estrogeni djelomično se pretvaraju u estrone u gastrointestinalnom traktu. Oralno primijenjeni estrogeni prolaze kroz primarni metabolizam u jetri uz stvaranje biološki neaktivnih oblika sulfata.Dakle, radi postizanja fiziološke razine estrogena u ciljnim organima potrebno je njihovo davanje u suprafiziološkim dozama.
2. Parenteralno primijenjeni estrogeni dostižu ciljane organe u nižim dozama, a terapeutski učinak se u skladu s tim smanjuje, jer je njihov primarni metabolizam u jetri isključen.
Konjugirani estrogeni (Premarin) dobivaju se iz urina kobila. Oni su mješavina nekoliko estrogenih supstanci: estrona i ekviliina. U Sjedinjenim Američkim Državama konjugirani estrogeni se koriste više od 30 godina. U Evropi se češće koriste estradiol i estradiol valerat.
Estriol i estriol sukcinat daju izražen kolpotropni efekat i naširoko se koriste za urogenitalne poremećaje. Međutim, estriol daje slab sistemski efekat.
Etiniil estradiol koji je dio oralnih kontraceptiva ne preporučuje se za HRT u postmenopauzi zbog mogućih nuspojava.
Kod parenteralne primjene estrogena koriste se različiti putevi primjene. Sistemski učinak postiže se intramuskularnim, vaginalnim, perkutanim (u obliku gipsa) i kožnim (u obliku masti) primjena. Lokalni učinak postiže se vaginalnim davanjem estrogenih pripravaka u obliku masti, supozitorija, prstenova, pesara za liječenje urogenitalnih poremećaja.
Progestogeni (progestogeni i progestini)
Uz produženi kontinuirani unos estrogena, primjećuje se porast učestalosti različitih vrsta hiperplazije, pa čak i karcinoma endometrija. Stoga je trenutno prilikom propisivanja terapije ženama u peri- i postmenopauzi obavezno ciklično dodati progestogene estrogenima u roku od 10-12-14 dana. Imenovanje prirodnih estrogena uz dodatak progestogena eliminira hiperplaziju endometrija. Zahvaljujući gestagenima dolazi do cikličke sekretorne transformacije proliferacijskog endometrija i time je osigurano njegovo odbacivanje. Za žene u postmenopauzi optimalni režim HRT-a je kontinuirana primjena progestogena, što dovodi do atrofije endometrija i odsustva neželjenog povlačenja krvarenja.
Utvrđeno je da je za smanjenje učestalosti hiperplazije endometrija trajanje primjene progestogena važnije od dnevne doze. Tako dodatni unos gestagena u roku od 7 dana smanjuje učestalost hiperplazije endometrija na 4%, a unutar 10-12 dana to praktično eliminira. Male doze progestogena i njihova ciklička primjena minimiziraju njihov negativan učinak na lipoproteine.
U Europi se trenutno široko koriste četiri progestogena: noretisteron acetat, levonorgestrel, medroksiprogesteron acetat i dindrogesteron. Kao rezultat analize dejstva ovih lekova na metabolizam glukoze i inzulina, hidrogerosterat i noretisteron acetat prepoznati su kao praktično neutralno sredstvo, dok je otkriveno da levonorgestrel i medroksiprogesteron acetat doprinose razvoju otpornosti na inzulin. U kombinaciji sa estrogenima, progestogeni mogu imati jednak učinak kao monoterapija, ali u ovom slučaju otkrivaju se brojne nove osobine. Kombinacija noretisteron acetata i estrogena je neutralna s obzirom na metabolizam ugljikohidrata. Suprotno tome, kombinacije levonorgestrela i medroksiprogesterona acetata s estrogenima mogu dovesti do slabe tolerancije ugljikohidrata. Međutim, prema nekim autorima, u tretmanu pacijenata s dijabetesom tipa 2 ne postoji negativan učinak HRT-a na metabolizam ugljikohidrata prilikom primjene lijekova estrogena-progestogena, koji uključuju medroksiprogesteron acetat, tri mjeseca. Zbog toga se vjeruje da je odabir lijeka od posebnog značaja za primjenu HRT-a kod bolesnika sa sindromom menopauze protiv šećerne bolesti.
Posljednjih godina na našem se tržištu pojavili mnogi moderni hormonalni lijekovi, a za pravilno imenovanje HRT-a, uzimajući u obzir indikacije i kontraindikacije, potrebna su osnovna znanja liječnika.
Za žene sa šećernom bolešću tipa 2, u periodu peri- i premenopauze, lijekovi izbora su tricekeni i femoston.
Trisequens je trofazni lijek koji oponaša menstrualni ciklus žene u fazi predmenopauze: 12 dana 17-b-estradiola, zatim 10 dana 17-b-estradiola 2 mg + noretisteron acetat 1 mg, zatim 6 dana 17-b-estradiola 1 mg.
Femoston je kombinirani dvofazni pripravak koji sadrži mikronizirani 17-b-estradiol kao estrogenski sastojak i dydrogesterone kao gestagensku komponentu. Obje su komponente kemijski i biološki identične endogenim spolnim hormonima žene.
U postmenopauzalnoj fazi lijek cliogest koristi se za kontinuiranu kombiniranu terapiju.
Kliogest je monofazni lijek, a primjenjuje se u žena u postmenopauzi. Sadrži 2 mg 17-b-estradiola i 1 mg noretisteron acetata.
Kod žena koje su bile podvrgnute histerektomiji, kao i u kombinaciji s bilo kojom komponentom progestogena u pojedinačnom odabiru HRT-a, lijek izbora je estrofem, lijek estrogena koji uključuje 17-b-estradiol.
Duphaston je dostupan u dozi od 10 mg i progestogen je. Lijek se koristi za liječenje endometrioze, predmenstrualnog sindroma, sekundarne amenoreje, disfunkcionalnog krvarenja iz maternice, njegova primjena ne pogoršava inzulinsku rezistenciju. Može se koristiti kao progestogena komponenta HRT-a u kombinaciji s bilo kojom komponentom estrogena (s individualnim odabirom u slučaju netolerancije na ženu gotovih oblika doziranja).
Niže su navedeni načini propisivanja HRT-a.
1. Monoterapija estrogenom - koristi se ženama koje su bile podvrgnute histerektomiji. Estrogeni se propisuju u povremenim kursevima od 3-4 sedmice sa pauzama od 5-7 dana. Za žene koje pate od dijabetesa tipa 2, optimalni su sljedeći lijekovi: estrofem (17-b-estradiol 2 mg) tokom 28 dana, s perkutanim načinom primjene - dermestril i klimar.
2. Estrogeni u kombinaciji sa progestogenima. Kod žena u peri- i predmenopauzalnoj fazi koristi se ciklična ili kombinirana hormonska nadomjesna terapija.
Klinika ESC RAMS ima veliko iskustvo u korištenju lijekova Trisequens i Cliogest kod žena u dobi od 42-56 godina, koje pate od CS-a na pozadini dijabetesa tipa II. Više od 92% pacijenata do kraja trećeg mjeseca od početka liječenja primjećuje nestanak vazomotornih i emocionalno-mentalnih poremećaja, povećan libido. Do tog trenutka bazna razina gliciranog hemoglobina (HbA1c) značajno se smanjuje sa 8,1 ± 1,4% na 7,6 ± 1,4%, a smanjenje tjelesne težine u odnosu na HRT u prosjeku je do kraja trećeg mjeseca 2,2 kg tretman.
Treba napomenuti da žene oboljele od dijabetesa tipa 2 i hipertrigliceridemije čine rizičnu grupu za KBS. Davanje alkiliranih ili konjugiranih oblika estrogena na njih može povećati nivo triglicerida, dok 17-b-estradiol nema taj efekat. Učinak estrogena povezan je i s načinom njihove primjene: perkutanom primjenom, kada nema prolaza lijekova kroz jetru, nivo triglicerida mijenja se u manjem obimu nego ako se daje oralno.
U liječenju lokalnih urogenitalnih poremećaja i radi prevencije rekurentnih infekcija genitourinarnih organa kod žena s dijabetesom tipa 2, u postmenopauzalnoj fazi preporučljivo je koristiti pripravke koji uključuju estriol u obliku vaginalne kreme (1 mg / g) i čepiće (0,5 mg )
Ovestin je dostupan u različitim oblicima (tablete, masti, vaginalni čepići). Djelatna tvar je estriol. Nema sistemski efekat i najuspješniji je u liječenju urogenitalnih manifestacija menopauzalnog sindroma.
Na stabilnost glikemije i glikiranog hemoglobina (HbA1c), indeks tjelesne mase (BMI) tijekom HRT-a kod žena s dijabetesom također utječu faktori kao što su, prvo, provođenje edukativnih intervjua sa ženama o karakteristikama prehrambenog ponašanja kod dijabetesa tipa II , potreba za smanjenjem udjela životinjskih masti i obveznom doziranom tjelesnom aktivnošću u prehrani, i drugo, smanjenje tjelesne težine kao rezultat promatranja prehrane i motoričkih aktivnosti ima blagotvoran učinak.
Prema domaćoj literaturi, analiza nuspojava povezanih s HRT-om kod žena s dijabetesom tipa II ukazuje na nizak postotak nuspojava u usporedbi s općom populacijom, što je objašnjeno detaljnim pregledom prije HRT-a kod ove kategorije bolesnika.
Na temelju prethodnog važno je napomenuti da bi se podaci o razvoju menopauze trebali uključiti u program obuke za žene s dijabetesom tipa II. Menopauza je povezana sa smanjenjem metaboličke stope, koja zahtijeva manje kalorija za održavanje tjelesne težine. Ako se broj kalorija u ovoj kategoriji žena ne smanji za najmanje 20%, tada je povećanje tjelesne težine neizbježno. U nedostatku doziranog fizičkog opterećenja i smanjenja prehrane pacijenta sa šećernom bolešću tipa II životinjske masti, prirodno, vrlo brzo povećanje tjelesne težine dovest će do progresije inzulinske rezistencije, povećanja šećera u krvi i povećanja doze lijekova za snižavanje šećera.
Kako žena koja boluje od šećerne bolesti, HRT može spriječiti povećani rizik od osteoporoze, koronarne srčane bolesti, zaustaviti manifestacije menopauzalnog sindroma i urogenitalnih poremećaja.
Stoga se pacijentima koji pate od menopauzalnog sindroma sa šećernom bolešću tipa 2 treba preporučiti podvrgavanje hormonskoj nadomjesnoj terapiji s estrogen-progestogenim lijekovima, koji uključuju progestogensku komponentu u obliku dydrogesterona, noretisterone acetate. Ako žena ima opterećenu ginekološku anamnezu (fibroidi maternice, hiperplazija endometrija, endometrioza), poželjnije je koristiti pripravke čija progestaciona komponenta je noretisteron acetat, jer je upravo ona najveća aktivnost protiv sekretorne transformacije endometrija.
Izbor režima nadomjesne terapije hormonima (kratkotrajni ili dugoročni) treba odrediti pojedinačno u svakom pojedinom slučaju, a nadomjesno liječenje hormonom u dugoročnom režimu indikovano je za žene s vještinama samokontrole, normalnom tjelesnom težinom, u stanju kompenzacije ili subkompenzacije osnovne bolesti.
Osnovne studije prije primjene HRT-a kod žena sa dijabetesom tipa 2
- Studija povijesti uzimajući u obzir kontraindikacije
- Genitalni pregled - ultrazvuk karlice
- Pregled dojke, mamografija
- Onkocitologija
- Merenje krvnog pritiska, visine, telesne težine, faktora koagulacije, holesterola u krvi
- Mjerenje nivoa glikolikog hemoglobina (HbA1c)
- Merenje nivoa glikemije u toku dana
- Konsultacije sa oftalmologom, neurologom, nefrologom
Za žene koje prolaze hormonalnu terapiju svaka tri mjeseca, preporučuje se praćenje krvnog tlaka, jednom godišnje ultrazvučni pregled genitalija i mamograma, određivanje nivoa glikoziranog hemoglobina, redovito samopregled nivoa glikemije, BMI, konsultacije s endokrinologom i oftalmologom, kao i mini predavanja i grupne rasprave o sigurnosti HRT-a
Rak dojke sa nadomjesnom terapijom: onkofobija ili stvarnost?
- U posljednje vrijeme Britanski medicinski časopis napravio je mnogo buke, prethodno se odlikovao u teškim pravosudnim bitkama s Amerikancima oko sigurnosti i režima doziranja statina te je iz tih sukoba izašao vrlo, vrlo vrijedno. Početkom decembra 2017. časopis je objavio podatke iz gotovo desetogodišnje studije u Danskoj, koja je analizirala priče o oko 1,8 miliona žena u dobi od 15 do 49 godina koje su koristile različite varijacije modernih hormonskih kontraceptiva (kombinacija estrogena i progestina). Nalazi su razočaravajući: rizik od invazivnog karcinoma dojke kod žena koje su primale kombinirane kontraceptive postoji, a veći je i kod onih koji su suzdržali od takve terapije. Rizik se povećava s trajanjem kontracepcije. Među onima koji ovu metodu zaštite koriste tokom cijele godine, lijekovi daju jedan dodatni slučaj karcinoma za 7690 žena, odnosno apsolutno povećanje rizika je malo.
- Statistika stručnjaka koje je predstavio predsjednik Ruskog udruženja za menopauzu da od raka dojke umire samo svaka 25 žena na svijetu, a najčešći uzrok smrti su kardiovaskularne epizode, utjeha je.
- Studija WHI nadahnjuje nadu, uslijed koje kombinacija estrogena - progestina počinje značajno povećavati rizik od raka dojke ne ranije od pet godina upotrebe, stimulirajući uglavnom rast postojećih tumora (uključujući loše dijagnosticirani nultu i prvu fazu).
- Međutim, međunarodno društvo u menopauzi također bilježi dvosmislenost učinaka zamjenskih hormona na rizike od raka dojke. Rizici su što su veći, veći je indeks tjelesne mase dame i manje je pokretljiv njezin način života.
- Prema istom društvu, rizici su manji kod primjene transdermalnih ili oralnih oblika estradiola u kombinaciji s mikroniziranim progesteronom (nasuprot njegovim sintetskim varijantama).
- Dakle, hormonska nadomjesna terapija nakon 50. povećava rizik od dodavanja progestina estrogenu. Veći sigurnosni profil pokazuje mikronizirani progesteron. Istovremeno, rizik od recidiva kod žena koje su prethodno bile podvrgnute raku dojke ne dopušta im da odrede zamjensku terapiju.
- Da bi se smanjio rizik, za zamjensku terapiju treba odabrati žene s početnim niskim rizikom od karcinoma dojke, a godišnje mamograme treba izvoditi na pozadini terapije.
Trombotske epizode i koagulopatije
- To je, prije svega, rizik od šloga, infarkta miokarda, tromboze dubokih vena i plućne embolije. Prema rezultatima WHI.
- U ranih žena u postmenopauzi ovo je najčešća vrsta komplikacija upotrebe estrogena i ona se povećava kako se povećava dob pacijenata. Međutim, s početno niskim rizikom kod mladih, nije visok.
- Transdermalni estrogeni u kombinaciji s progesteronom su relativno sigurni (podaci iz manje od deset studija).
- Učestalost tromboze dubokih vena i plućne embolije otprilike je 2 slučaja na 1000 žena godišnje.
- Prema WHI-ju, rizik od plućne embolije manji je nego u normalnoj trudnoći: +6 slučajeva na 10.000 s kombiniranom terapijom i +4 slučaja na 10 000 s monoterapijom estrogenom kod žena u dobi od 50 do 59 godina.
- Prognoza je lošija kod onih koji su pretili i ranije imali epizode tromboze.
- Te se komplikacije češće javljaju u prvoj godini terapije.
Međutim, treba napomenuti da je WHI studija bila usmjerena više na prepoznavanje dugoročnih efekata zamjenske terapije za žene koje su imale više od 10 godina nakon menopauze. U istraživanju je korištena i samo jedna vrsta progestina i jedna vrsta estrogena. Prikladnija je za testiranje hipoteza i ne može se smatrati besprijekornom s maksimalnim nivoom dokaza.
Rizik od moždanog udara veći je kod žena čija je terapija započeta nakon 60. godine, a to je ishemijska poremećaja cerebralne cirkulacije. U ovom slučaju, postoji ovisnost o dugoročnoj oralnoj primjeni estrogena (podaci iz WHI i Cochrane studija).
Onkoginekologija je zastupljena rakom endometrija, grlića maternice i jajnika
- Endometrijska hiperplazija direktno je povezana s uzimanjem izoliranih estrogena. U ovom slučaju, dodavanje progestina smanjuje rizik od neoplazme maternice (podaci PEPI studije). Međutim, EPIC studija, naprotiv, zabilježila je porast lezija endometrija tokom kombinirane terapije, iako je analiza ovih podataka pripisala rezultatima vjerovatno manjoj privrženosti ispitivanih žena terapiji. Do sada je Međunarodno društvo za menopauzu privremeno predložilo da se mikronizirani progesteron smatra sigurnim za maternicu u dozi od 200 mg dnevno tijekom 2 tjedna u slučaju uzastopne terapije i 100 mg dnevno u kombinaciji s estrogenom za kontinuiranu upotrebu.
- Analiza od 52 istraživanja potvrdila je da hormonska nadomjesna terapija povećava rizik od raka jajnika za otprilike 1,4 puta, čak i ako se koristi manje od 5 godina. Za one koji imaju najmanje crteže u ovom području - to su ozbiljni rizici. Zanimljiva činjenica je da se rani znakovi još ne potvrđenog karcinoma jajnika mogu prerušiti u menopauzu, a upravo im se može propisati hormonska terapija, što će nesumnjivo dovesti do njihovog napretka i ubrzati rast tumora. Ali danas nema eksperimentalnih podataka u ovom pravcu. Do sada je dogovoreno da nema potvrđenih podataka o povezanosti unosa zamjenskih hormona i raka jajnika, jer su se sva 52 istraživanja razlikovala u barem nekoj vrsti pogreške.
- Rak grlića materice danas je povezan sa ljudskim papiloma virusom. Uloga estrogena u njegovom razvoju slabo se razumije. Dugotrajne kohortne studije nisu našle vezu između njih. Ali istodobno je rizik od raka procjenjivan u zemljama gdje redovite citološke studije omogućavaju pravovremeno otkrivanje karcinoma ove lokalizacije kod žena i prije menopauze. Podaci iz WHI i HERS studija su ocijenjeni.
- Rak jetre i pluća nije bio povezan s unosom hormona, malo je informacija o raku želuca, a postoje sumnje da se on smanjuje, kao i kolorektalni karcinom tijekom terapije hormonima.
Patologija srca i krvnih sudova
To je glavni uzrok invaliditeta i smrtnosti kod žena u postmenopauzi. Napominje se da upotreba statina i aspirina nema isti efekat kao kod muškaraca. Na prvom mjestu bi trebao ići mršavljenje, borba protiv dijabetesa, hipertenzije. Terapija estrogenom može imati zaštitni učinak na kardiovaskularni sustav kad se približi vremenu menopauze i negativno utječe na srce i krvne žile ako se njegov početak odgodi više od 10 godina od posljednje menstruacije. Prema WHI-ju, kod žena u dobi od 50 do 59 godina srčani su napadi bili rijetko manje vjerojatni tokom terapije, a bilo je koristi i u razvoju koronarne srčane bolesti ako se terapija započela prije 60. godine. Opservacijska studija u Finskoj potvrdila je da preparati estradiola (sa ili bez progestina) smanjuju koronarnu smrtnost.
Najveće studije u ovom području bile su DOPS, ELITE i KEEPS. Prva, danska studija, uglavnom posvećena osteoporozi, slučajno je zabilježila smanjenje koronarne smrti i hospitalizacije zbog infarkta miokarda kod žena s nedavnom menopauzom koje su primale estradiol i noretisteron ili odlazile bez terapije 10 godina, a potom su slijedile još 16 godina .
Drugi je procijenio ranije i kasnije imenovanje tabletiranog estradiola (kod žena mlađih od 6 godina nakon menopauze i kasnije od 10 godina). Studija je potvrdila da je rano započinjanje zamjenske terapije važno za stanje koronarnih žila.
Treći je usporedio konjugirani konjski estrogen s placebom i perkutanim estradiolom, ne otkrivši značajne razlike u stanju žila relativno mladih zdravih žena tijekom 4 godine.
Urogenicologija - drugi smjer, čija se korekcija očekuje od imenovanja estrogena
- Nažalost, čak tri velike studije dokazale su da sistemska upotreba estrogena ne samo pogoršava postojeću urinarnu inkontinenciju, već pridonosi i novim epizodama stresne inkontinencije. / Ta okolnost može u velikoj mjeri pogoršati kvalitetu života. Najnovija analiza mat-a, koju je provela skupina Cochrane, primijetila je da samo oralni lijekovi imaju takav učinak, a čini se da lokalni estrogeni smanjuju ove manifestacije. Kao dodatna korist, estrogeni su pokazali da smanjuju rizik od ponavljajućih infekcija mokraćnih puteva.
- Što se tiče atrofičnih promjena vaginalne sluznice i mokraćnih putova, estrogeni su u najboljem redu, smanjujući suvoću i nelagodu. U isto vrijeme prednost su ostali i lokalnim vaginalnim preparatima.
Usisanje kostiju (postmenopauzalna osteoporoza)
To je veliko područje, borbi na kojem se puno vremena i truda posvećuje liječnicima raznih specijalnosti. Njegove najstrašnije posljedice su prijelomi, uključujući vrat bedara, koji ženu brzo onesposobljava, značajno smanjujući kvalitetu njenog života. Ali čak i bez prijeloma, gubitak koštane gustoće prati kronična bol u kralježnici, zglobovima, mišićima i ligamentima, što bih želio izbjeći.
Kakve god da spavači ginekolozi o blagodatima estrogena za očuvanje koštane mase i prevenciju osteoporoze preplavili su, čak je i Međunarodna organizacija za menopauzu 2016., čije su preporuke u osnovi otpisana domaćim protokolima zamjenskog liječenja, usmerila na to da su estrogeni najprikladnija opcija za sprečavanje prijeloma u Međutim, žena u ranoj postmenopauzi izbor liječenja osteoporoze trebao bi se temeljiti na ravnoteži učinkovitosti i troškova.
Reumatolozi su u tom pogledu još kategoričniji. Tako selektivni modulatori estrogenih receptora (raloksifen) nisu pokazali efikasnost u prevenciji lomova i ne mogu se smatrati lekovima izbora za upravljanje osteoporozom, ustupajući mesto bisfosfonatima. Takođe, prevencija osteoporetskih promjena dana je kombinacijama kalcijuma i vitamina D3.
- Dakle, estrogeni mogu inhibirati gubitak kostiju, ali njihovi oralni oblici uglavnom su proučavani u ovom pravcu, čija je sigurnost pomalo upitna u odnosu na onkologiju.
- Nisu dobili podaci o smanjenju broja prijeloma uslijed nadomjesne terapije, odnosno estrogen je danas inferiorniji od sigurnijih i djelotvornijih lijekova u smislu prevencije i otklanjanja teških posljedica osteoporoze.
Pogledajte video: Hormonska nadomjesna terapija (Novembar 2024).