Koliko su ugljikohidrati nadomjesci šećera?

Pitanje kalorijskog sadržaja proizvoda ne uzbuđuje samo sportaše, modele, pacijente koji pate od dijabetesa, one koji slijede cifru.

Strast prema slatkišima dovodi do stvaranja viška masnog tkiva. Ovaj proces doprinosi debljanju.

Iz tog razloga raste popularnost zaslađivača koji se mogu dodavati raznim jelima, pićima, a imaju nizak sadržaj kalorija. Zaslađivanjem njihove hrane možete značajno smanjiti količinu ugljikohidrata u prehrani koji doprinose pretilosti.

Od čega su napravljeni?

Prirodna sladila fruktoza izvlači se iz bobica i voća. Supstanca se nalazi u prirodnom medu.

Po sadržaju kalorija, gotovo je poput šećera, ali on ima nižu sposobnost podizanja nivoa glukoze u tijelu. Ksilitol je izoliran iz planinskog pepela, sorbitol se izdvaja iz sjemenki pamuka.

Steviozid se izdvaja iz biljke stevije. Zbog svog vrlo prijatnog ukusa naziva se medenom travom. Sintetički zaslađivači rezultat su kombinacije hemijskih spojeva.

Sve one (aspartam, saharin, ciklamat) stotine puta premašuju slatka svojstva šećera i niskokalorične su.

Obrasci za izdavanje

Zaslađivač je proizvod koji ne sadrži saharozu. Koristi se za zaslađivanje jela, pića. Može biti visokokalorična i bezkalorična.

Zaslađivači se proizvode u obliku praha, u tabletama, koji se moraju otopiti prije dodavanja u jelo. Tečna sladila su rjeđa. Neki gotovi proizvodi koji se prodaju u trgovinama uključuju zamjene za šećer.

Dostupni su zaslađivači:

  • u tabletama. Mnogi potrošači zamjena preferiraju oblik tableta. Ambalaža se lako stavlja u vrećicu, proizvod se pakuje u posude pogodne za skladištenje i upotrebu. U obliku tableta najčešće se nalaze saharin, sukraloza, ciklamat, aspartam,
  • u prahu. Prirodni nadomjestci sukraloze, steviozida dostupni su u obliku praha. Koriste se za zaslađivanje deserta, žitarica, skute,
  • u tečnom obliku. Tekući zaslađivači dostupni su u obliku sirupa. Proizvode se od šećera javora, korijena cikorije, gomolja artičoka. Sirupi sadrže do 65% saharoze i minerala koji se nalaze u sirovinama. Konzistencija tečnosti je gusta, viskozna, ukus je prijatan. Neke vrste sirupa pripremaju se od škrobnog sirupa. Miješa se sa bobičastim sokovima, dodaju se limunske kiseline. Takvi se sirupi koriste u proizvodnji konditorskih peciva, kruha.

Tečni ekstrakt stevije ima prirodan okus, dodaje se pićima kako bi ih zasladio. Ugodan oblik puštanja u obliku ergonomske staklene boce sa dozatorom ljubitelja zaslađivača cijenit će. Pet kapi dovoljno je za čašu tečnosti. Ne sadrži kalorije.

Kalorija sintetička

Mnogi preferiraju umjetne analoge slatkiša, oni su niskokalorični. Najpopularniji:

  1. aspartam. Sadržaj kalorija iznosi oko 4 kcal / g. Tri stotine puta više šećera od šećera, pa je potrebno vrlo malo za zaslađivanje hrane. Ovo svojstvo utiče na energetsku vrijednost proizvoda, lagano se povećava kada se primjenjuju.
  2. saharin. Sadrži 4 kcal / g,
  3. suklamatirati. Slatkoća proizvoda premašuje stotine puta više šećera. Energetska vrijednost hrane se ne odražava. Sadržaj kalorija je takođe otprilike 4 kcal / g.

Kalorijski sadržaj prirodnog

Prirodni zaslađivači imaju različit sadržaj kalorija i osjećaj slatkoće:

  1. fruktoza. Mnogo je slađi od šećera. Sadrži 375 kcal na 100 grama.,
  2. ksilitol. Ima jaku slatkoću. Kalorični sadržaj ksilitola iznosi 367 kcal na 100 g,
  3. sorbitol. Dva puta manje slatkoće od šećera. Energetska vrijednost - 354 kcal na 100 grama,
  4. stevija - siguran zaslađivač. Malokalorin, dostupan u kapsulama, tabletama, sirupom, u prahu.

Analozi šećera sa malo ugljikohidrata za dijabetičare

Za pacijente s dijabetesom važno je održavati energetsku ravnotežu hrane koju jedu.

Dijabetičarima se preporučuju zaslađivači:

  • ksilitol
  • fruktoza (ne više od 50 grama dnevno),
  • sorbitol.

Korijen sladića 50 puta je slađi od šećera, koristi se za pretilost i dijabetes.

Dnevne doze nadomjestaka šećera dnevno po kilogramu tjelesne težine:

  • ciklamat - do 12,34 mg,
  • aspartam - do 4 mg,
  • saharin - do 2,5 mg,
  • kalijum acesulfat - do 9 mg.

Doze ksilitola, sorbitola, fruktoze ne smiju prelaziti 30 grama dnevno. Stariji pacijenti ne bi trebali konzumirati više od 20 grama proizvoda.

Zaslađivači se koriste u pozadini kompenzacije dijabetesa, važno je uzeti u obzir kalorični sadržaj tvari kada se uzima. Ako postoji mučnina, nadimanje, žgaravica, lijek se mora otkazati.

Je li moguće oporaviti se od zaslađivača?

Zaslađivači nisu sredstvo za gubitak kilograma. Indicirani su za dijabetičare jer ne podižu razinu glukoze u krvi.

Propisana im je fruktoza, jer za njezinu preradu nije potreban inzulin. Prirodni zaslađivači jako su kalorični, pa je zlouporaba istih prepuna povećanja kilograma.

Ne vjerujte natpisima na kolačima i desertima: "niskokalorični proizvod". Uz učestalu upotrebu nadomjestaka šećera, tijelo nadoknađuje njegov nedostatak apsorbiranjem više kalorija iz hrane.

Zloupotreba proizvoda usporava metaboličke procese. Isto važi i za fruktozu. Njena stalna zamjena slatkiša dovodi do pretilosti.

Sušenje nadomjestaka šećera

Zaslađivači ne uzrokuju lučenje inzulina potaknuti okusne pupove, mogu se koristiti na sušenje, s gubitkom kilograma.

Učinkovitost zaslađivača povezana je s niskim sadržajem kalorija i nedostatkom sinteze masti kad se konzumiraju.

Sportska prehrana povezana je sa smanjenjem šećera u prehrani. Umjetni zaslađivači vrlo su popularni među bodibilderima.

Sportisti ih dodaju u hranu, koktele kako bi smanjili kalorije. Najčešći supstitut je aspartam. Energetska vrijednost je gotovo nula.

Ali njegova stalna upotreba može uzrokovati mučninu, vrtoglavicu i oštećenje vida. Saharin i sukraloza nisu manje popularni među sportašima.

Srodni videozapisi

O vrstama i svojstvima zaslađivača pogledajte u videu:

Nadoknađivači šećera kada ih jedete ne uzrokuju ozbiljna kolebanja vrijednosti glukoze u plazmi. Važno je da pretili pacijenti obrate pažnju na činjenicu da su prirodni lijekovi bogati kalorijama i mogu doprinijeti povećanju kilograma.

Sorbitol se polako apsorbuje, uzrokuje stvaranje gasova, uznemireni želudac. Pretilim pacijentima preporučuje se korištenje umjetnih zaslađivača (aspartam, ciklamat), jer su niskokalorični, dok su stotine puta slađi od šećera.

Prirodni nadomjesci (fruktoza, sorbitol) preporučuju se dijabetičarima. Polako se apsorbuju i ne izazivaju otpuštanje inzulina. Zaslađivači su dostupni u obliku tableta, sirupa, u prahu.

Sladila su prvobitno bila namijenjena dijabetičarima. Ali sada ih jedu oni koji žele smršavjeti. Hoće li biti smisla?

PRIRODNICI I UMJETNICI
Zaslađivači su prirodni i sintetički. Prvi uključuju fruktozu, sorbitol, ksilitol, steviju. Svi su oni, s izuzetkom biljne stevije, prilično kalorični i povećavaju šećer u krvi, mada ne toliko koliko i obični rafinirani šećer.

ZAŠTO STVARNO RJEŠAVA

Naučnici sa američkog sveučilišta Purdue proveli su niz eksperimenata na štakorima te otkrili da životinje koje se hrane umjetno zaslađenim jogurtom općenito troše više kalorija i dobivaju na težini brže od životinja koje se hrane istim jogurtom, ali s redovitim šećerom.

Sintetski nadomjesci (saharin, ciklamat, aspartam, acesulfam kalijum, sukracit) ne utječu na šećer u krvi i nemaju energetsku vrijednost. Oni teoretski mogu biti dobra pomoć onima koji se odluče smršavjeti. Ali tijelo nije lako prevariti. Sjetite se koji se apetit poigra nakon što popijete teglicu dijetalne kola! Osjetivši sladak okus, mozak upućuje želudac da se pripremi za proizvodnju ugljikohidrata. Otuda i osjećaj gladi. Osim toga, odlučili ste šećer zamijeniti umjetnim zaslađivačem u čaju ili kafi, malo ste dobili.

U jednom komadu rafiniranog šećera samo 20 kcal.

Morate priznati da je ovo sitnica u odnosu na to koliko kalorija osoba višak kilograma dnevno pojede.
Neizravnu činjenicu da zaslađivači ne doprinose gubljenju kilograma posredno potvrđuje i slijedeća činjenica: u SAD-u, prema pisanju New York Timesa, niskokalorična hrana i piće čine više od 10% svih prehrambenih proizvoda, međutim, Amerikanci ostaju najdeblja zemlja na svijetu .
Pa ipak, za fatalne slatkiše, pogotovo one sa dijabetesom, zaslađivači su pravi spas. Osim toga, oni za razliku od šećera ne uništavaju zubnu caklinu.

ŠTETI ILI PREDNOST
S prirodnim zaslađivačima sve je jasno. Nalaze se u bobicama i voću, a u umjerenosti su prilično sigurni, pa čak i zdravi.

RATOVI SE NASTAVLJAJU ISPODNO

U 70-im godinama prošlog vijeka svijetom se proširila senzacija: saharin u velikim dozama (175 g / kg tjelesne težine) uzrokuje rak mokraćnog mjehura kod glodara.

Ali utjecaj sintetičkih zaslađivača na zdravlje nije potpuno razumljiv. Provedeno je puno eksperimenata na laboratorijskim životinjama, koji su pokazali da „slatka hemija“ negativno utječe na mnoge sisteme i organe i čak može izazvati rak. Istina, u svim ovim istraživanjima korišćene su smrtonosne doze „sintetike“, stotine puta veće od dozvoljenih. Konačno, za sintetičke zaslađivače sumnja se na neugodne nuspojave. Sumnje postoje da mogu prouzrokovati mučninu, vrtoglavicu, slabost, živčane poremećaje, probleme s probavom, alergijske reakcije. Prema Američkom udruženju za kontrolu droga i hrane (FDA), u 80% slučajeva ti simptomi su povezani sa aspartamom.
Pa ipak, još uvijek nije utvrđeno postoje li dugoročne posljedice njihove upotrebe - nisu provedene opsežne studije na ovu temu. Stoga je danas formula za odnose s umjetnim zaslađivačima sljedeća: trudnicama i djeci je bolje da ih uopće ne jedu, a ne da zloupotrebljavaju ostalo. A za to morate znati sigurnu dozu i karakteristike svakog zaslađivača.

PRIRODNI ČETIRI
Fruktoza
Naziva se još i voćem, odnosno voćnim šećerom. Sadrži se u bobicama, voću, medu. U stvari, isti je ugljikohidrat kao i šećer, samo 1,5 puta slađi. Glikemijski indeks fruktoze (stupanj povećanja šećera u krvi nakon što pojedete proizvod) iznosi samo 31, dok šećera ima čak 89. Stoga je ovaj zaslađivač odobren za pacijente s dijabetesom.
Pros
+ Ima prijatan slatki ukus.
+ Dobro topiv u vodi.
+ Ne uzrokuje propadanje zuba.
+ Neophodno za djecu koja pate od intolerancije na šećer.
Cons
- Po kalorijskom sadržaju nije inferioran šećeru.
- Relativno niska otpornost na visoke temperature, ne podnosi ključanje, što znači da nije prikladna za pekmez u svim receptima vezanim za grijanje.
- U slučaju predoziranja, može dovesti do razvoja acidoze (promjene acidobazne ravnoteže u tijelu).
Maksimalna dozvoljena doza: 30–40 g dnevno (6–8 kašika).

Sorbitol (E 420)
Pripada grupi saharidnih alkohola ili poliola.

Ksilitol (E 967)
Iz iste skupine poliola kao i sorbitol, sa svim pratećim svojstvima. Samo slađi i kaloričniji - prema ovim pokazateljima gotovo je jednak šećeru. Ksilitol se ekstrahira uglavnom iz kukuruza i kukuruza sjemena pamuka.
Za i protiv
Isto kao i sorbitol.
Najveća dopuštena dnevna doza: 40 g dnevno (8 žličica).

Stevia
Ovo je zeljasta biljka porodice Compositae rodom iz Paragvaja, službeni status zaslađivača dobio je relativno nedavno. Ali to je odmah postalo senzacija: stevija je 250-300 puta slađa od šećera, dok, za razliku od drugih prirodnih zaslađivača, ne sadrži kalorije i ne povećava šećer u krvi. Molekuli steviozida (tzv. Zapravo slatka komponenta stevije) nisu bili uključeni u metabolizam te su u potpunosti bili eliminirani iz tijela.
Osim toga, stevija je poznata po svojim ljekovitim svojstvima: vraća snagu nakon živčane i fizičke iscrpljenosti, potiče lučenje inzulina, stabilizira krvni tlak i poboljšava probavu. Prodaje se u obliku praha i sirupa za zaslađivanje raznih jela.
Pros
+ Otporno na toplinu, pogodno za kuhanje.
+ Lako topiv u vodi.
+ Ne uništava zube.
+ Ne utiče na šećer u krvi.
+ Ima ljekovita svojstva.
Cons
- Specifičan ukus koji se mnogima ne sviđa.
- Nisam dobro shvaćen.
Najveća dopuštena doza: 18 mg na 1 kg tjelesne težine (za osobu težinu 70 kg - 1,25 g).

TEST SWEET
Saharin (E 954)
Počela je era sintetskih sladila. Saharin je 300 puta slađi od šećera, ali sezonska hrana ima gorak metalni ukus. Vrhunac popularnosti saharina dogodio se u godinama Drugog svjetskog rata, kada je šećer bio u velikoj nestašici. Danas se ovaj nadomjestak proizvodi uglavnom u obliku tableta i često se kombinira s drugim zaslađivačima kako bi ugušio njegovu gorčinu.
Pros
+ Ne sadrži kalorije.
+ Ne uzrokuje propadanje zuba.
+ Ne utiče na šećer u krvi.
+ Ne plaši se grejanja.
+ Vrlo ekonomično: jedna kutija sa 1200 tableta zamjenjuje oko 6 kg šećera (18-20 mg saharina u jednoj tableti).
Cons
- Neprijatan metalni ukus.
- Kontraindiciran kod zatajenja bubrega i sklonost stvaranju kamenca u bubrezima i mjehuru.
Maksimalna dozvoljena doza: 5 mg na 1 kg tjelesne težine (za osobu koja teži 70 kg - 350 mg).

Natrijum ciklamat (E 952)
30-50 puta slađi od šećera. Postoji i kalcijum ciklamat, ali nije raširen zbog gorko-metalnog ukusa. Prvi put slatka svojstva ovih supstanci otkrivena su 1937. godine, a kao zaslađivači počela su se koristiti tek 1950-ih. Dio je najsloženijih zaslađivača koji se prodaju u Rusiji.
Pros
+ Ne sadrži kalorije.
+ Ne uzrokuje propadanje zuba.
+ Otporan na visoke temperature.
Cons
- Moguće su kožne alergijske reakcije.
- Ne preporučuje se trudnicama, deci, kao i onima koji pate od zatajenja bubrega i bolesti mokraćnih puteva.
Najveća dopuštena doza: 11 mg po 1 kg tjelesne težine dnevno (za osobu težinu 70 kg - 0,77 g).

Aspartam (E951)
Jedan od najčešće korištenih zaslađivača na svijetu, čini oko četvrtine sve „slatke hemije“. Prvi put je sintetizovan 1965. godine iz dve aminokiseline (asparagin i fenilalanin) sa metanolom. Šećer je oko 220 puta slađi i za razliku od saharina nema ukusa. Aspartam se praktično ne koristi u svom čistom obliku, obično se miješa s drugim zaslađivačima, najčešće s kalijevim acesulfamom. Okusne osobine ovog dueta najbliže su ukusu običnog šećera: kalijum acesulfam omogućava vam da osjetite trenutnu slatkoću, a aspartam ostavlja ugodan okus.
Pros
+ Ne sadrži kalorije.
+ Ne šteti zubima.
+ Ne povećava šećer u krvi.
+ Dobro topiv u vodi.
+ Tijelo se razgrađuje u aminokiseline koje sudjeluju u metabolizmu.
+ Sposobna je produljiti i pojačati ukus voća, pa ga često uključuje u sastav voćnih žvakaćih guma.
Cons
- Termički nestabilno.Prije nego što ga dodate čaju ili kafi, preporučuje se da ih malo ohladite.
- Kontraindiciran je osobama koje pate od fenilketonurije.
Najveća dopuštena doza: 40 mg na 1 kg tjelesne težine dnevno (za osobu težinu 70 kg - 2,8 g).

Acesulfam kalijum (E 950)
200 puta slađi od šećera i vrlo otporan na visoke temperature. Unatoč tome, acesulfam kalijum nije toliko popularan kao saharin i aspartam, jer je u vodi slabo topljiv, što znači da ga ne možete koristiti u pićima. Najčešće se miješa sa drugim zaslađivačima, posebno sa aspartamom.
Pros
+ Ne sadrži kalorije.
+ Ne uništava zube.
+ Ne utiče na šećer u krvi.
+ Otporno na toplinu.
Cons
- Loše se rastvara.
- Ne preporučuje se osobama koje pate od zatajenja bubrega kao i bolestima kod kojih je potrebno smanjiti unos kalijuma.
Najveća dopuštena doza: 15 mg po 1 kg tjelesne težine dnevno (za osobu težinu 70 kg - 1,5 g).

Sukraloza (E 955)
Dobiva se iz saharoze, ali po slatkoći je deset puta superiornija u odnosu na pretku: sukraloza je oko 600 puta slađa od šećera. Ovaj zaslađivač je visoko topiv u vodi, stabilan je kada se zagreva i ne raspada se u organizmu. U prehrambenoj industriji koristi se pod markom Splenda.
Pros
+ Ne sadrži kalorije.
+ Ne uništava zube.
+ Ne povećava šećer u krvi.
+ Otporno na toplinu.
Cons
- Neki su zabrinuti da je hlor, potencijalno toksična supstanca, dio molekule Sukraloze.
Najveća dopuštena doza: 15 mg po 1 kg tjelesne težine dnevno (za osobu težinu 70 kg - 1,5 g).

Zašto su potrebne supstitucije šećera?

Zaslađivači su prirodni (na primjer, ksilitol, sorbitol, stevija) i umjetni (aspartam, sukraloza, saharin itd.).

Imaju dva korisna svojstva: smanjuju kalorijski sadržaj hrane i ne povećavaju koncentraciju glukoze
u krvi. Zbog toga se nadomjesci šećera propisuju ljudima s viškom kilograma koji imaju dijabetes ili metabolički sindrom.

Neki zaslađivači nemaju kalorija, što ih čini atraktivnim za one koji pokušavaju pratiti svoju težinu.

Okusna svojstva mnogih zaslađivača nadmašuju šećer stotinama ili čak hiljadama puta. Zbog toga im je potrebno manje, što uvelike smanjuje troškove proizvodnje.

Početak upotrebe nadomjestaka šećera u prvoj polovici dvadesetog stoljeća uglavnom je posljedica njihove jeftinosti, a pad kalorijskih vrijednosti u početku je bio ugodan, ali sekundarni faktor.

Koliko kalorija ima u zaslađivačima?

Označavanje „ne sadrži šećer“ na proizvodima sa zaslađivačima ne znači odsustvo kalorija u njima. Naročito kada su u pitanju prirodni zaslađivači.

Redovni šećer sadrži 4 kcal po gramu, a prirodni zamjena sorbitola sadrži 3,4 kcal po gramu. Većina prirodnih zaslađivača nije slađa od šećera (na primjer, ksilitol je upola slađi), pa je za uobičajeni slatki ukus potreban više nego redovito rafinirano.

Tako oni ipak utječu na kalorijski sadržaj hrane, ali ne kvare zube. Izuzetak je stevija, koji je 300 puta slađi od šećera i spada u bezkalorične nadomjestke.

Jesu li nadomjesci šećera opasni?

Umjetni zaslađivači često su predmet prepirke u tisku. Prije svega - u vezi s mogućim kancerogenim svojstvima.

"U stranom tisku bilo je izvještaja o opasnosti saharina, ali naučnici nisu dobili stvarne dokaze o njegovoj kancerogenosti", kaže Sharafetdinov.

Zbog pažnje na posljedice upotrebe zaslađivača aspartam Sada je, vjerovatno, najprovjereniji zaslađivač. Popis dozvoljenih umjetnih zaslađivača u Sjedinjenim Državama sada uključuje pet stavki: aspartam, sukraloza, saharin, acesulfam natrij i neotam.

Stručnjaci američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) izričito izjavljuju da su svi oni na sigurnom i da se mogu koristiti u proizvodnji hrane.

„Ali ciklamat se ne preporučuje trudnicama, jer može uticati na fetus“, kaže Šarafetdinov. - U svakom slučaju, umjetna zaslađivača, poput prirodnog šećera, ne mogu se zloupotrebiti».

Da li će pomoći da izgube kilograme?

Druga točka kritike je mogući utjecaj na apetit i konzumaciju druge slatke hrane. Ali naučnici su istražili i otkrili da su zaslađivači zaista pomoći u borbi s viškom kilograma, jer praktično ne utiču na apetit.

Međutim, gubitak težine bezhranjivim zaslađivačima možete postići samo ako je cijela količina unesenih kalorija ograničena.

"Usput, zaslađivači imaju laksativni učinak", podsjeća Šarafetdinov. „Dakle, zloupotreba slatkiša koji sadrže ove supstance mogu dovesti do probavne smetnje.“

Novasweet, Sladis

Novasweet zaslađivač možete kupiti u dva oblika: s askorbinskom kiselinom i Novasweet Gold. Prvo je indicirano za održavanje imuniteta dijabetičara, pomaže u smanjenju kaloričnog sadržaja u hrani, povećanju aromatičnih svojstava. Da bi se postigla maksimalna korist, ne konzumira se više od 40 grama dnevno.

Zlato je otprilike jedan i pol puta slađe od uobičajene zamjene za šećer. Često se koristi za blago kisela i hladna kulinarska jela. Ova supstanca može zadržati vlagu, što omogućava da gotovo jelo duže ostane svježe i da ne stoji.

Sto grama zamjene sadrži oko 400 kalorija, to mogu biti pakovanja tableta od 650 ili 1200 komada, a svaka je jednaka slatkoći žličice običnog šećera. Tokom dana, nutricionisti savjetuju dodavanje maksimalno 3 tablete na svakih 10 kilograma težine. Zaslađivač ne gubi svojstva tokom toplinske obrade, čuva se na temperaturi ne većoj od 25 stepeni, vlažnost zraka ne smije prelaziti 75%.

Zamjena za šećer Sladis je u Rusiji prilično popularna, obožavali su ga pacijenti zbog svog pozitivnog utjecaja na:

  • imunološki sistem
  • gušterače
  • creva.

Supstanca pomaže u održavanju odgovarajućeg funkcioniranja jetre i bubrega.

Lijek sadrži niz minerala, vitamina bez kojih dijabetičar ne može normalno živjeti. Sustavna upotreba zaslađivača pomaže u smanjenju količine inzulina i drugih lijekova potrebnih za liječenje poremećaja metabolizma ugljikohidrata.

Nesumnjiv plus je nizak sadržaj kalorija, a nakon duže upotrebe Sladis ne utiče na glikemiju. Aditiv je dostupan po cijeni, dok kvaliteta ne pati, zamjena se izrađuje u skladu sa svim međunarodnim standardima.

Slatkoća jedne tablete jednaka je ukusu jedne žličice šećera, dijabetičarima se ne preporučuje više od tri tablete dnevno. Dodatak se proizvodi u prikladnom pakovanju, može se ponijeti sa sobom na posao ili u odmor.

Sladiš je indiciran ne samo za dijabetes, već i za pacijente koji pate od:

  1. alergijske reakcije
  2. hronične bolesti probavnog sistema,
  3. hronični pankreatitis
  4. crevna iritacija.

Bilo koji proizvod proizvođača treba odabrati ovisno o obliku dijabetesa, težini bolesti i potrebama pacijentovog tijela.

Sladis nudi nadomjestak šećera sa laktozom, saharozom, fruktozom, vinskom kiselinom ili leucinom.

Acesulfam, saharin, aspartam

Pacijenti s bilo kojom vrstom dijabetesa trebaju biti svjesni da su nadomjesci šećera bez ugljikohidrata Acesulfam. On je 200 puta slađi od šećera, a cijena je povoljnija, zbog toga se supstanca dodaje u široku paletu proizvoda.

Ali, acesulfam može izazvati alergijske reakcije, poremećaj crijeva, u nekim je zemljama svijeta zabranjen.

Saharin je jeftina zamjena za šećer, nema kalorija, u slatkoći je 450 puta slađi od glukoze. Čak i mala količina aditiva učiniće hranu prilično ukusnom i slatkom. Saharin je takođe nezdrav, naučna istraživanja su pokazala da postaje katalizator razvoja karcinoma mokraćnog mjehura.

Zasebna diskusija je sigurnost upotrebe aspartama. Neki ljekari su sigurni da je ta supstanca apsolutno sigurna, da ima kiseline:

Drugi tvrde da te komponente uzrokuju razvoj teških poremećaja u tijelu.

Pokazalo se da je upotreba sintetičkih zamjena za šećer dijabetičarima zbog njihovog niskog kaloričnog sadržaja prepun neugodnih posljedica. Umetak treba praviti isključivo na proučavanim prirodnim dodacima prehrani, ali u strogo ograničenoj količini.

Informacije o zaslađivačima nalaze se u videu u ovom članku.

Pogledajte video: Whey Proteini: Prava Istina o Proteinskim Šejkovima (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar