Dijagnoza i liječenje dijabetičke neuropatske artropatije
Još nisu poznati tačni uzroci reaktivne upale zglobova. Smatra se da zglobovi upaljuju s nenormalnim odgovorom imunološkog sistema na infektivne agense.
Bolest se zasniva na infektivnom oštećenju zglobova. Kao rezultat neispravnog rada imunološkog sistema, zglobna tkiva se percipiraju kao strana. Oslobađaju se antitela koja utiču na hrskavicu i tetive. Neki ljudi imaju posebnu osjetljivost na reaktivni artritis zbog povećane osjetljivosti imunološkog sustava na patogene.
Obično se bolest razvija od dva tjedna do jednog mjeseca nakon zaraznih bolesti genitourinarnog sistema, crijeva ili respiratornog sistema.
Najčešći mikroorganizmi koji uzrokuju reaktivni artritis su:
- E. coli
- mikoplazma
- klamidija
- Shigella
- salmonela
- yersinia.
Prema statističkim podacima, artropatije se najčešće javljaju nakon klamidijske infekcije.
Simptomi bolesti
Bolest pogađa jedan do nekoliko zglobova odjednom. Obično trpe velike zglobove donjih ekstremiteta: zglobove koljena, gležnja i velike nožne prste.
Često, zajedno sa udovima, zglobovi kralježnice upaljuju. Artropatija utiče i na zglobne kapsule.
Karakteristične manifestacije bolesti:
- zglobovi su često upali asimetrično, mogu se zahvatiti bilo kakvi zglobovi, ali češće se u nogama pacijent žali na bol, ukočenost, otekline i ograničenje pokreta - zabrinjava se nakon dužeg napora i u mirovanju,
- tečnost se nakuplja unutar zgloba
- kad se razjasni anamneza, ispada da je pacijent nekoliko tjedana prije pojave artritisa pretrpio crevni poremećaj ili upalu mokraćnog sustava (uretritis, cistitis),
Istovremeno sa zglobovima djeluju sluznice očiju, mokraćnog kanala, desni, jezik.
Na koži ruku i nogu pojavljuju se izrasline nalik bradavicama. U proces su uključeni i limfni čvorovi, često ingvinalni. U težim slučajevima bolesti dolazi do oštećenja srca.
Dijagnostika
Nivo osjetljivosti određuje se pomoću posebnog testa Semmes-Weinehayn.
Ako bolest polako napreduje, lako se može pogrešiti za osteoartritis, a sa reaktivnim oblikom, za osteomijelitis.
Pri palpaciji u zglobu određuju se osteofiti i velika količina sinovijalne tečnosti, postoji ograničenje u pokretljivosti. U polovini slučajeva periartikularna tečnost je ksantohromna ili hemoragična. Istjerivanje istodobno možda i nije jako voljno.
Ovu patologiju treba razlikovati od ostalih. Diferencijalna dijagnoza treba da isključi:
- Milwaukee sindrom
- osteomijelitis
- infekcije tkiva
- prelom
- gihta
- naslage kristala kalcijuma,
- osteoartroza,
- osteonekroza itd.
Standardne metode liječenja su imobilizacija zgloba. Ako je bolest u fazi remodeliranja, izvodi se operacija radi smanjenja boli i stabilizacije udova.
Pacijenti s dijabetesom trebali bi biti vrlo pažljivi na bilo kakve ozljede i redovito ih provjeravati ljekari kako bi se spriječio razvoj bolesti u slučaju patologija.
Šta je artritis zgloba?
Artritis Je upalna bolest karakterizirana oštećenjem (upalom) tkiva zgloba. Razvoj upalnog procesa dovodi do oštećenja i disfunkcije različitih intraartikularnih komponenata i cijelog zgloba u cjelini, što uzrokuje pojavu boli u zglobovima i drugih karakterističnih simptoma.
Artritis može uticati na:
- Zglobovi kuka
- zglobovi koljena
- zglobovi gležnja
- zglobovi stopala
- ramena u zglobovima
- lakatni zglobovi
- zglobovi zgloba
- zglobovi prstiju
- zglobovi kralježnice
- mandibularni zglobovi i tako dalje.
U strukturi zglobova se razlikuju:
- Zglobne površine kostiju. Svaki zglob nastaje spajanjem zglobnih površina dvije kosti. U različitim zglobovima zglobne površine imaju različite oblike i veličine, međutim, sve su prekrivene glatkom zglobnom hrskavicom. Ove hrskavice su sačinjene od hialinskog tkiva, ne sadrže krvne žile i živce. Glavna im je funkcija zaštita zglobnih površina kostiju od deformacija tokom pokreta u zglobu.
- Zglobna kapsula. Zglobna kapsula je gusta membrana vezivnog tkiva koja u potpunosti okružuje zglobne površine kostiju i ograničava zglobnu šupljinu. Njegova vanjska površina je gušća i obavlja zaštitnu funkciju.
- Sinovijalna membrana (membrana). Sinovijalna membrana je unutrašnja površina zglobne kapsule, bogata krvnim žilama i živčanim završecima. Na vaskulaturi sinovijalne membrane stalno se stvara takozvana sinovijalna tekućina, koja ispunjava zglobnu šupljinu. Njegova glavna funkcija je smanjenje trenja između zglobnih površina tijekom pokreta. Sadrži i mnogo minerala i hranjivih sastojaka, a igra važnu ulogu u ishrani zglobnih hrskavica. Zglobna hrskavica ima sunđerastu strukturu, tj. Sinovijalna tečnost može prodrijeti u njih. Tijekom opterećenja na zglobu, hrskavično tkivo se sažima i tekućina se iz njega izvuče u zglobnu šupljinu. Nakon uklanjanja opterećenja, hrskavica se ponovo širi, "usisavajući" novu (bogatu mineralima i hranjivim sastojcima) sinovijalnu tečnost.
- Vezice zgloba. Zglobni ligamenti mogu se nalaziti kako u zglobu zgloba (na primjer, u zglobu koljena), tako i izvan njega, uz vanjsku površinu zglobne kapsule. Njihova glavna funkcija je osigurati čvrstoću spoja.
Patogeneza artritisa
Bez obzira na uzrok upale, mehanizam razvoja upalnog procesa u zglobovima odvija se približno isto. Kada su izloženi patološkom faktoru, dolazi do upale svih intraartikularnih struktura. Razvoj upalnog procesa u sinovijalnoj membrani dovodi do njegovog edema i oslabljene mikrocirkulacije u njemu, što je praćeno stagnacijom krvi i širenjem krvnih žila. Povećava se propusnost vaskularnog zida, tečni deo krvi prelazi iz vaskularnog dna u zglobnu šupljinu i meša se sa sinovijalnom tečnošću, što narušava njegove nutritivne i zaštitne funkcije. Kako bolest napreduje, ćelije imunološkog sistema (leukociti) prelaze na mjesto upale, što podupire upalni proces i uzrokuje daljnja oštećenja intraartikularnih komponenti.
Ishod patološkog procesa kod artritisa u velikoj mjeri ovisi o njegovom uzroku, kao i o liječenju. Pravodobnim uklanjanjem štetnog faktora u ranim fazama razvoja bolesti moguće je potpuno obnavljanje oštećenih struktura i nestanak svih simptoma.Istovremeno, s dovoljno dugim napredovanjem patološkog procesa, dolazi do zadebljanja sinovijalne membrane i smanjenja količine intraartikularne tekućine, uništavanja zglobne hrskavice i oštećenja zglobnih površina kostiju. U početku to vodi ograničenju, a potom potpunom gubitku pokretljivosti u pogođenim zglobovima.
Uzroci artritisa zgloba
Artritis se može razviti kao neovisna bolest, ali češće je manifestacija ili komplikacija drugih bolesti i patoloških stanja. Upala sastavnih dijelova obično nastaje kao posljedica njihovog oštećenja različitim faktorima. Ove lezije mogu biti ili očite (na primjer, s ozljedom) ili skrivene (sa sistemskim upalnim bolestima).
Doprinos zajednici upala može:
- Dugotrajna hipotermija. S hipotermijom dolazi do sužavanja krvnih žila, uslijed čega može doći do narušavanja mikrocirkulacije u tkivima zglobova (što je posebno važno za male zglobove prstiju i nožnih prstiju). Kršenje mikrocirkulacije smanjuje aktivnost imunih ćelija na zahvaćenom području, što doprinosi razvoju zaraznih bolesti.
- Povećana opterećenja. Učestalim i velikim opterećenjima mogu se oštetiti različite komponente zgloba (posebno zglobne hrskavice), što može doprinijeti razvoju zaraznog ili aseptičnog (neinfektivnog) upalnog procesa. Ovo se posebno odnosi na razvoj artritisa zglobova koljena i gležnja, koji imaju maksimalno preopterećenje (hodanje, trčanje, dizanje tegova i slično).
- Starost. Naučno je dokazano da s godinama zglobna hrskavica postaje tanja i razmak između zglobnih površina kostiju se smanjuje. Kao rezultat toga, pod određenim opterećenjima (koja su prethodno pacijenti lako podnosili) kosti u zglobu mogu početi dodirivati i trljati jedna o drugu, što može dovesti do razvoja upale.
- reumatoidni artritis,
- juvenilni artritis,
- reaktivni artritis,
- gihtan artritis,
- psorijatični artritis,
- posttraumatski artritis,
- infektivni (gnojni) artritis,
- ankilozirajući spondilitis (ankilozirajući spondilitis),
- alergijski artritis,
- nasljedni artritis.
Zglobovi reumatoidnog artritisa
Riječ je o hroničnoj sistemskoj upalnoj bolesti koju karakteriziraju oštećenja zglobova i mnogih drugih organa i tkiva. Uglavnom su osobe radne dobi bolesne, a žene su 2 puta češće od muškaraca. Uzrok bolesti nije konačno utvrđen, ali se ne isključuje uloga genetske predispozicije, virusnih infekcija (primjerice Epstein-Barr virusa) i poremećaja u funkcioniranju ljudskog imunološkog sustava.
Kao rezultat utjecaja uzročnih faktora, dolazi do patološke aktivacije imunološkog sustava, što dovodi do povećanog stvaranja imunokompetentnih ćelija (T-limfocita). T-limfociti prodiru u sinovijalnu membranu zglobova, uzrokujući razvoj upalnog procesa u njemu, što je praćeno kršenjem mikrocirkulacije, edemom intraartikularnih struktura i povećanjem količine intraartikularne tekućine.
Kao rezultat razvojnih promjena narušava se integritet krvnih žila sinovijalne membrane i aktivira se proliferacija (pojačana podjela) njegovih stanica. Ishod opisanih procesa je formiranje takozvanog sinovijalnog panna - narasle sinovijalne membrane, bogate malim krvnim žilama. Pannus može ispuniti čitavu šupljinu zgloba, ograničavajući pokretljivost u njemu. Daljnjim napredovanjem bolesti, pannus se može proširiti na zglobne hrskavice i čak doseći zglobne površine kostiju, što je razlog za njihovu deformaciju i pojavu erozije hrskavice i kostiju (oštećenja).
Juvenilni artritis
Ovu bolest karakteriše oštećenje zglobova najmanje 6 tjedana kod djece mlađe od 16 godina. Uzroci bolesti nisu poznati. Juvenilni artritis dijagnosticira se isključenjem svih ostalih poznatih artritisa.
Izazvati pogoršanje bolesti može:
- povrede
- virusne infekcije
- bakterijske infekcije
- preventivne vakcinacije
- hipotermija.
Reaktivni artritis zglobova
Ovaj se termin odnosi na upalno oštećenje zglobova koje se razvija 2-6 tjedana nakon zarazne bolesti (klamidija, salmoneloza, dizenterija, grip, hepatitis, ospice itd.). Artritis se u ovom slučaju razvija kao rezultat povećane aktivnosti imunološkog sistema i oštećenja intraartikularnih komponenti od strane imunokompetentnih ćelija.
Mehanizam artritisa nakon infekcije objašnjava se sličnošću različitih antigena (proteinski kompleksi) infektivnih agenasa i tkiva vašeg vlastitog tijela. Kada infektivni uzročnik uđe u organizam, dolazi u kontakt s ljudskim imunitetom, uslijed čega u tijelu počinju stvarati specifična (osjetljiva samo na ovaj mikroorganizam) antitijela koja pronalaze i uništavaju patogeni mikroorganizam, a istovremeno uništavaju stanice zajedničkih komponenti sličnim antigenim setom.
Gihtan artritis zglobova
Giht je bolest koju karakteriziraju metabolički poremećaji (purini). Purini su dio DNK (deoksiribonukleinska kiselina) i RNA (ribonukleinska kiselina) - glavnih elemenata genetskog aparata ćelija.
U normalnim uvjetima, purini ulaze u krvotok kada se stanice unište ili zajedno s prehrambenim proizvodima (s mesom, ribom itd.), Nakon čega se pretvaraju u mokraćnu kiselinu i izlučuju putem bubrega. U slučaju povećanog unosa purina u krvotok, kao i kršenja procesa izlučivanja mokraćne kiseline iz organizma, njegova koncentracija u krvi može se značajno povećati. Istovremeno, malo rastvorljive soli mokraćne kiseline (urati) mogu se nakupljati i taložiti u tkivima čija je temperatura relativno niska (na primjer, u zglobovima nožnih prstiju, koji su zbog najveće udaljenosti od srca "najhladniji" zglobovi u tijelu). To pak aktivira zaštitne ćelije tkiva (fagocite), koje apsorbiraju i probavljaju supstancu, "stranu" datom tkivu. Međutim, fagociti ne mogu u potpunosti probaviti kristale urata, uslijed čega oni umiru, ispuštajući brojne biološki aktivne tvari u okolna tkiva. Te tvari oštećuju susjedne stanice i pokreću razvoj upalnog procesa, što je direktan uzrok artritisa.
S produljenim tijekom bolesti mogu se stvoriti čitavi nakupini urata u blizini zglobova, tvoreći takozvani tofus - čvrste nodularne formacije koje mogu doseći značajne veličine i dovesti do deformacije zglobova.
Uzrok gihta može biti:
- Povećani unos purina s hranom - Može se primijetiti uz zloupotrebu mesa i ribljih proizvoda, kao i graška, pasulja, pasulja, soje.
- Pojačano uništavanje telesnih ćelija - nakon masovnih operacija, s hemoterapijom ili zračenjem (koristi se za liječenje zloćudnih tumora).
- Poremećaji metabolizma (metabolizma) purina u tijelu - može se primijetiti kod različitih nasljednih bolesti koje su karakterizirane oštećenjem enzimskih sustava koji sudjeluju u procesu pretvorbe purina u mokraćnu kiselinu.
- Kršenje procesa izlučivanja mokraćne kiseline iz organizma - može se primijetiti kod hroničnog zatajenja bubrega.
Psorijatični artritis
Psorijaza je hronična upalna bolest, čija je glavna manifestacija stvaranje na koži mjesta crvenila nepravilnog oblika (psorijatični plakovi). Izdižu se iznad površine kože, suha i obično bezbolna, mogu se stopiti jedno s drugim, tvoreći tako velika područja oštećenja.
Uzroci bolesti danas nisu poznati, kao ni mehanizam oštećenja zglobova kod psorijatičnog artritisa. Pretpostavlja se da se bolest javlja kao rezultat kršenja procesa diobe ćelija kože i nakupljanja imunokompetentnih ćelija (T-limfocita) na zahvaćenim područjima, ali nije bilo moguće utvrditi koji je od tih faktora primarni. Takođe se ne isključuje genetska predispozicija za psorijazu, što potvrđuje povećana učestalost bolesti kod pojedinaca čiji su roditelji ili neposredna rodbina također patili od ove patologije.
Napadi artritisa u psorijazi mogu nastati zbog patološke aktivacije imunološkog sustava i oštećenja strukturnih komponenti zgloba, što potvrđuje i učinkovitost liječenja lijekovima koji inhibiraju aktivnost imunološkog sustava.
Provocirati pogoršanje psorijatičnog artritisa može:
- Infektivni uzročnici - virusa, gljivica, bakterija, čije prodiranje dovodi do aktiviranja imunološkog sistema.
- Hormonske promjene - Vrhunska učestalost psorijatičnog artritisa javlja se u adolescenciji i menopauzi, dok početak trudnoće može privremeno ukloniti sve simptome bolesti.
- Digestivne upalne bolesti - gastritis (upala želuca), enterokolitis (upala creva), holecistitis (upala žučne kese).
- Emocionalni stres - prethodi pogoršanju artritisa u više od polovine slučajeva.
- Neki lekovi - na primjer, nesteroidni protuupalni lijekovi.
Posttraumatski artritis
Kao što naziv govori, post-traumatski artritis razvija se kao posljedica traume na zglobovima. Istovremeno, istovremeno i oštećenja (na primjer, tijekom udara) i dugotrajna, često ponovljena trauma (na primjer, za boksere koji su tijekom povrede opetovano udarali sportskim udarcem tijekom ozljede zgloba zgloba i zgloba) mogu igrati presudnu ulogu u nastanku bolesti. prstiju).
U slučaju traume istodobno dolazi do oštećenja sastavnih dijelova zgloba (puknuće ligamenta ili zglobne kapsule, prijelom zglobne površine kosti, oštećenje zglobne hrskavice i dr.). Često takvu ozljedu prati oštećenje krvnih žila i krvarenje u zglobnoj šupljini. Sve to dovodi do razvoja upale, oticanja tkiva i oslabljene mikrocirkulacije u zglobu. Uz povoljan tijek bolesti i pravilno provedenu terapijsku mjeru, upalni proces obično nestaje u roku od nekoliko dana, a potpuna obnova zgloba događa se u roku od nekoliko tjedana (ovisno o težini oštećenja).
Kod hroničnih, često ponavljanih manjih ozljeda, isprva nema očigledne klinike upale.Istovremeno se primjećuju manje ozljede intraartikularnih komponenti (hrskavice, sinovijalna membrana, ligamenti), mogu se pojaviti manja krvarenja iz oštećenih žila i slično. U području oštećenja razvija se lokalna upalna reakcija, uslijed koje se oštećena tkiva s vremenom zamjenjuju ožiljnim (vezivnim) tkivom, što značajno smanjuje njihove funkcionalne sposobnosti i na kraju dovodi do oslabljene funkcije zglobova.
Infektivni (gnojni) artritis zglobova
Ova bolest nastaje kao rezultat prodora piogenih bakterija (stafilokoka, streptokoka i drugih) u zglobnu šupljinu, što dovodi do razvoja gnojno-upalnog procesa, oštećenja i uništavanja intraartikularnih komponenti i oslabljene funkcije zgloba.
Pyogene bakterije mogu prodrijeti u zglobnu šupljinu:
- Pri povredi zgloba i kršenju integriteta zglobne kapsule (pri padu na koljena ili laktove sa velike visine, s otvorenim lomovima zglobnih površina kostiju i tako dalje).
- U slučaju nepoštivanja pravila asepsije (skupa mjera usmjerenih na sprečavanje infekcije rane) za vrijeme medicinskih postupaka (tijekom operacije na zglobu, tijekom punkcije zgloba).
- Kada se infekcija širi na zglob iz obližnjih gnojnih žarišta koje se nalaze u mekim tkivima ili kostima.
- S širenjem infekcije dotok krvi iz udaljenih gnojnih žarišta.
Alergijski artritis
Ovaj oblik artritisa nastaje kada se razvija alergijska reakcija kao odgovor na unošenje različitih lijekovitih tvari proteinske prirode (serumi, neka cjepiva) ili prodiranja drugih alergena (hrana, biljni pelud i slično) u organizam. Sami alergeni ne utječu na zglobove ili druga tkiva, ali dovode do patološke, pretjerano izražene aktivacije imunološkog sustava, koju karakterizira stvaranje specifičnih antitijela. Antitijela se vežu na strane antigene, što rezultira formiranjem velikog broja imunoloških kompleksa. Ti kompleksi mogu cirkulirati krvlju i zadržavati se u malim žilama sinovijalnih membrana različitih zglobova, što dovodi do poremećaja cirkulacije i razvoja upalnog procesa, praćenog edemom tkiva, svrabom i drugim simptomima.
Prije svega, pogođeni su mali zglobovi prstiju i nožnih prstiju, mnogo rjeđe - veći zglobovi. S alergijskim artritisom praktički se ne opaža deformacija komponenti zglobova, stoga, pravovremenim i adekvatnim liječenjem se mogu ukloniti sve manifestacije bolesti u roku od nekoliko dana.
Nasljedni artritis
Ovaj oblik artritisa razvija se kod nekih nasljednih bolesti (na primjer, Marfanov sindrom ili Ehlers-Danlos sindrom), karakterizira oštećenje genetskog aparata i očituje se nizom simptoma, od kojih je jedan oštećenje i upala zglobova. Uz ove bolesti, dijete ima nenormalan razvoj vezivnog tkiva u cijelom tijelu. To se manifestuje povećanom pokretljivošću svih zglobova, što je predisponirajući faktor za ozljede, subluksacije i dislokacije, praćene razvojem artritisa.
Liječenje genetskih bolesti danas ne postoji, stoga se osobama s ovim patologijama preporučuje voditi smiren način života i izbjegavati situacije u kojima može doći do povreda zglobova.
Artritis zglobova tokom trudnoće
Razlog razvoja artritisa u trudnica mogu biti isti faktori koji dovode do pojave ove patologije kod drugih ljudi. Međutim, istovremeno, s rođenjem ploda u ženskom tijelu, primjećuju se brojne promjene koje doprinose oštećenju određenih zglobova i razvoju artritisa.
Razvoju artritisa u trudnica potiču:
- Povećano opterećenje zglobova. Tokom trudnoće težina žene se povećava za 10 ili više kilograma, što je posljedica kako rasta ploda, tako i povećanja količine masnog tkiva u tijelu. U tom su slučaju najvećem opterećenju izloženi zglobovi nogu i lumbalne kralježnice. Ponekad nemaju vremena prilagoditi se (prilagoditi se) brzom porastu opterećenja, što može dovesti do suženja zgloba zgloba i oštećenja intraartikularnih struktura. Višestruka trudnoća i prekomjerna težina mogu tome doprinijeti.
- Hormonske promjene. Tijekom trudnoće u ženskom tijelu se proizvodi ženski hormon relaksin koji smanjuje elastičnost ligamenata sakroilijakalnog zgloba i zgloba pubika, što je potrebno za normalan razvoj fetusa i porođaja. Istovremeno, uz sve veće opterećenje, to može doprinijeti razvoju artritisa.
- Neadekvatna prehrana. Rast fetusa „oduzima“ iz majčinog tijela mnoge plastične materije i minerale koji su potrebni za normalan rast i obnovu hrskavice. Ako se ove tvari ne opskrbe hranom u potrebnim količinama, majka može razviti različite distrofične procese u hrskavici po cijelom tijelu, što može rezultirati artritisom.
Dijabetes i zglobovi: gdje je veza?
Činilo bi se da tamo gdje nema izravne veze između dijabetesa i zglobova, ali to sasvim nije tako, endokrini poremećaji ne prolaze nezapaženo. Ljudsko tijelo u ovom slučaju prolazi kroz mnoge promjene.
Pažnja! Uzrok oštećenja zglobova kod dijabetesa leži u hormonskim promjenama. Vrijedi napomenuti da se dijabetički artritis manifestuje uglavnom kod žena starijih od 50 godina, odnosno u menopauzi. Faktor koji povećava vjerojatnost za artritis je konzumiranje visokokalorične hrane u značajnim količinama.
Glavni razlog manifestacije boli u zglobovima je kršenje opskrbe krvlju. Kisik im se isporučuje u nedovoljnim količinama, zglobovi počinju propadati.
Značajke lezije.
Ako se dijagnosticira dijabetes, artritis može uticati na:
U većini slučajeva dijagnosticiraju se deformacije kralježnice.
Za referencu! Artritis i artroza - koja je razlika? S artrozom se javljaju degenerativne promjene, a kod artritisa se očituju upalne promjene u intraartikularnoj tekućini i zglobovima.
Karakteristični simptomi artritisa
Često pacijenti koji imaju dijabetes ne primjećuju znakove artritisa. Upale zglobova kod dijabetesa zaista je teško dijagnosticirati, to je zbog činjenice da je osoba sklona promjenama blagostanja pripisati prije svega fluktuacijama šećera u krvi, kao i uobičajenom umoru ili vremenskim prilikama. odnosno o vremenskoj zavisnosti.
Pažnja! Ako su zglobovi bolni od dijabetesa, nemoguće je zanemariti takvu manifestaciju. Ovo se ponajprije događa zbog činjenice da artritis ima sposobnost brzeg napredovanja, dok je glavni zadatak pacijenta i specijalista da spriječe manifestaciju promjena.
Popis simptoma koji mogu potvrditi manifestaciju promjena uključuje:
- osoba je neugodna sa uobičajenim pokretima,
- bolovi u zglobovima se pojavljuju s nekom frekvencijom,
- oteklina se javlja na mjestu lezije,
- temperatura u zahvaćenom području se mijenja, javlja se crvenilo.
U ranim fazama patološkog procesa, bol nestaje nakon dovoljno odmora. Započnite liječenje što je prije moguće.
Kako se patološki proces razvija, bol postaje netolerantan i stalno prati pacijenta. Ona može biti prisutna čak i ako pacijent ne pravi pokrete.
Značajke razvoja.
Cinjenica! Oštećenje zglobova je uobičajena komplikacija dijabetesa. Oko 55% pacijenata s dijagnozom dijabetesa doživljavaju artritis.
Treba naglasiti da, pravovremenim posjetom specijalistu i podvrgavanjem potpunom pregledu, poraz ne može pogoršati život pacijenta. Lijekovi i fizioterapijske tehnike mogu značajno poboljšati njegov kvalitet pod jednim uvjetom - pravovremenošću djelovanja.
Da li je moguće spriječiti razvoj artritisa kod dijabetesa.
Video u ovom članku upoznaće čitatelje sa karakteristikama oštećenja zglobova kod dijabetesa.
Značajke manifestacije dijabetičkog artritisa kod dijabetesa tipa 1 i 2 | |
Vrsta LED | Opis |
Dijabetes tipa 1 | Poraz se očituje u pozadini sadašnje autoimune promjene. Ljudski imunitet reagira na stanice vašeg gušterače i djeluje na sinovijalnu tečnost. Ljekari kažu da lezije imaju neki odnos na genetskoj razini. |
Dijabetes tipa 2 | Dijabetes melitus i zglobovi su povezani jer se artritis može javiti i kod dijabetesa tipa II. Vrijedno je napomenuti da se rizik od manifestacija lezija neznatno povećava za pacijente sa smanjenim imunitetom. Prekomjerna težina je predisponirajući faktor za razvoj komplikacija, pa bi bolesnici trebali kontrolirati tjelesnu težinu i izbjegavati debljanje viška kilograma. U većini slučajeva artritis se dijagnosticira kod pacijenata starijih od 50-55 godina. |
Pitanje stručnjaku
Marina Vasilievna 56 godina, grad Bryansk
Dobar dan Mjesec dana ne prolazi bol u gležnjem zglobu. Ujutro je to uglavnom nepodnošljivo - ne mogu stati na svoje stopalo, ukočenost se pojavljuje. U prvih nekoliko dana bila je prisutna neprestano, nije utihnula ni noću, nije mogla spavati. Morala sam kod lekara. Rendgenski snimak dijagnosticiran je artroza-artritis. Diklafenak je propisan lokalno za reumatske lekove. Jesu li sigurni za dugoročnu upotrebu? Bol i oticanje ne nestaju, pomozite kako da se leči.
Dobar dan, Marina Vasilijevna. Bez gledanja slike nemoguće je utvrditi ispravnost postupaka specijalista. Bolje je da se ponovo konsultujete sa lekarom i podvrgnete ponovnom pregledu. Naravno, htio bih da razjasnimo vremenski rok upotrebe droga?
Zar uopšte nema efikasnosti? Optimalno trajanje upotrebe protuupalnih lekova, u ovom slučaju 2-3 nedelje. Važno je ograničiti moguće opterećenje na udu. Specijalist je pregledao vene, možda razlog nije u zglobu?
Bol u artritisu zgloba
Bolovi u zglobovima javljaju se s artritisom bilo koje etiologije, a mehanizmi njegove pojave u velikoj su mjeri slični. Pod utjecajem uzročnog faktora razvija se upalna reakcija u strukturama zgloba i u periartikularnom tkivu, što dovodi do širenja krvnih žila. Kroz njih se leukociti dovode u žarište upale protokom krvi, koji uništavaju i luče veliku količinu biološki aktivnih tvari (histamin, serotonin, kalikrein i druge) u okolna tkiva. Ove tvari, s jedne strane, podržavaju daljnje napredovanje upale, a s druge strane, djeluju na živčane završetke tkiva na zahvaćenom području, što dovodi do pojave oštrih, ubodnih ili reznih bolova, što se osjeća u području zgloba i na nekoj udaljenosti od njega.
Također, kao rezultat izloženosti biološki aktivnim tvarima, osjetljivost živčanih završetka u upalnim tkivima značajno se mijenja, kao rezultat toga pacijent može shvatiti bilo koji, čak i obično bezbolan, stimulans kao bol. Ovo objašnjava činjenicu da bilo koji pokret u upalnom zglobu ili njegov dodir prati pojačana bol.
Oteklina zglobova s artritisom
Oticanje tkiva oko zgloba sa artritisom je takođe posljedica razvoja upale. U upalnim tkivima dolazi do kršenja mikrocirkulacije i širenja krvnih žila. Kao rezultat toga, tečni deo krvi prodire kroz istegnutu vaskularnu stijenku (čija se propusnost povećava) i prelazi u međućelijski prostor tkiva, što dovodi do razvoja edema. Zastoj tekućine u žarištu upale i razvoj edema također su olakšani oštećenom funkcijom limfnog sustava i ograničenjem pokretljivosti u upalnom zglobu.
Edemi mogu zahvatiti samo područje zgloba ili se proširiti na obližnja tkiva, što se određuje težinom upalnog procesa. Edematozno tkivo je obično konzistentna konzistencija, međutim, kod infektivnih edema može biti nategnuto i izuzetno bolno kada se dodirne.
Groznica kod artritisa zglobova
Povećanje temperature s artritisom može biti ili lokalno (znači porast temperature tkiva preko upalnog zgloba), ili opće (to jest povećanje tjelesne temperature uopće).
Lokalni porast temperature kože za 1 do 2 stupnja u usporedbi s nezapaljivim tkivom objašnjava se širenjem krvnih žila u tkivima oko upalnog zgloba i njihovim prelijevanjem krvlju (cirkulirajuća krv ima višu temperaturu od perifernih tkiva). Sistemski porast temperature na 38 - 39 stepeni može se primetiti kod reumatoidnog artritisa, kada se sistemski upalni proces razvija ne samo u zglobovima, već i u mnogim drugim organima. Također, povećanje tjelesne temperature može se primijetiti s gnojnim artritisom, kada patogene bakterije i njihovi toksini uđu u krvotok. U tom slučaju dolazi do izrazite aktivacije imunološkog sistema, zbog čega temperatura može porasti na 39 - 40 stepeni pa i više (ovisno o težini infekcije i načinu liječenja).
Simptomi reumatoidnog artritisa
Reumatoidni artritis karakterizira oštećenje mnogih zglobova u tijelu, kao i ekstraartikularne manifestacije (od ostalih organa i sistema).
Oštećenje zgloba kod reumatoidnog artritisa karakteriše:
- Primarna lezija malih zglobova. Prvo zahvaćaju zglobove prstiju i stopala koji se kao rezultat rasta pannusa mogu deformirati, savijati. Ovdje je važno napomenuti da distalni (najekstremniji) zglobovi kod reumatoidnog artritisa nikad nisu pogođeni. U kasnijim fazama bolesti mogu se uključiti i veliki zglobovi (koljeno, kuk) u patološki proces.
- Oštećenja na zglobovima vratne kralježnice. Cervikalna kralježnica je jedini dio kičmenog stuba zahvaćen reumatoidnim artritisom.
- Oštećenja temporomandibularnih zglobova. Karakterizira ga pojava bolova u zglobovima. Bol se pojačava tokom žvakanja i tokom razgovora, mogu zračiti u donju vilicu ili u privremenu regiju glave.
- Jutarnja ukočenost u zglobovima. Ovaj simptom nastaje zbog edema sinovijalne membrane i povećane proizvodnje sinovijalne tečnosti tokom spavanja, što dovodi do povećanja pritiska u intraartikularnoj šupljini. Nakon buđenja pacijent osjeća ukočenost u zglobovima, ali nakon 20-30 minuta zglob se „razvija“, količina tekućine u njemu je malo smanjena i ukočenost nestaje.
- Simetrija lezije. Nakon lezije jednog zgloba u trajanju od najviše tri mjeseca, opaža se lezija simetričnog zgloba na drugoj polovici tijela.
- Progresija bolesti. Oštećenja na zglobovima neprestano napreduju, što dovodi do deformacije intraartikularnih komponenti. Važna je činjenica da su zahvaćeni novi zglobovi prije nego što upalne pojave u već zahvaćenim zglobovima nestanu.
Osim zglobova, reumatoidni artritis može utjecati na:
- Kožni integritet - kao posljedica upale malih krvnih žila, nastaju bezbolni potkožni čvorovi koji se nalaze uglavnom u blizini zahvaćenih zglobova.
- Pluća - može se razviti plevritis (upala plućne pleure - membrana koja okružuje pluća) praćena nakupljanjem upalne tekućine u pleuralnoj šupljini, plućnom fibrozom (zamjena plućnog tkiva ožiljnim tkivom), bronhitisom (upalom bronha).
- Srce - reumatoidni čvorovi mogu se formirati u perikardijumu (vanjskoj membrani srca), miokardu (direktno u srčanom mišiću) ili na endokardumu (unutrašnja površina srca direktno u dodiru s krvlju), što može dovesti do teških poremećaja cirkulacije, pa čak i do uzroka smrti pacijenta.
- Bubrega - do razvoja zatajenja bubrega.
- Nervni sistem - oštećenje živaca može biti posljedica kršenja njihove opskrbe krvlju (kao posljedica oštećenja krvnih žila), kao i kompresije živčanih debla smještenih u blizini deformirajućih zglobova.
- Oči - razne upale oka (konjuktiva, sklera i dr.) mogu se upaliti.
- Koštani sistem - osim deformacije zglobnih površina kostiju, u kasnijim fazama bolesti može se uočiti i generalizirana osteoporoza (metabolički poremećaji u koštanom tkivu, što dovodi do smanjenja čvrstoće kostiju).
- Mišića - opaža se atrofija mišića (smanjenje mišića u veličini).
Simptomi reaktivnog artritisa
Oštećenje zglobova kod reaktivnog artritisa brzo napreduje (obično unutar 12 do 24 sata). U početku su zahvaćeni zglobovi donjih ekstremiteta (zglobovi stopala, zglobovi kolena). U isto vrijeme, artritis je asimetričan (to jest, oštećenje desnog zgloba koljena ne mora nužno biti kombinovano sa oštećenjem lijeve strane).
Uz zglobni sindrom može se primjetiti oštećenje ostalih organa i sistema koje se javlja u pozadini simptoma zarazne bolesti.
Može se javiti reaktivni artritis:
- Otečeni limfni čvorovi - kao rezultat prodora infektivnih uzročnika u njih.
- Lezija kože - crvenilo, ljuštenje ili svrbež kože u blizini zahvaćenih zglobova.
- Oštećenje bubrega - do oštećenja mokraćne funkcije.
- Naklonost srca - kao oštećenje srčanog mišića može se primjetiti kršenje frekvencije i ritma srčanih kontrakcija.
- Oštećenja živaca - manifestuje kršenjem osjetljivosti ili bolom u gornjim ili donjim ekstremitetima.
- Oštećenje oka - karakterizira ih crvenilo, suvoća ili pojačano suzenje, peckanje ili bol, fotofobija.
Simptomi gihta artritisa
Kao što je ranije spomenuto, glavna manifestacija gihta je upala zglobova nožnih prstiju, posebno metatarsofalangealnog zgloba velikog nožnog prsta (nalazi se na mjestu spajanja nožnog zgloba i stopala). U budućnosti se patološki proces može proširiti i na ostale male zglobove (na zglobove gležnja, na zglobove prstiju, kralježnicu i tako dalje), gotovo nikada ne zahvaćajući velike zglobove (koljeno, rame, kuk).
Prva manifestacija gihta obično je napad gihta artritisa tokom kojeg jedan od zglobova stopala postaje vrlo otečen i krajnje bolan (bol je toliko intenzivan da ne umire čak ni nakon uzimanja lijekova protiv bolova). Koža preko upaljenog zgloba postaje crvena, postaje napeta i sjajna (zbog oteklina), temperatura joj znatno raste. Svaki dodir na upaljenom zglobu ili pokušaj njegovog pomicanja praćen je pojačanim bolovima.
Do jutra, kliničke manifestacije artritisa pomalo se smanjuju, ali do večeri se mogu nastaviti s novom energijom. Prosječno trajanje napada je od 2 do 7 dana, nakon čega simptomi bolesti nestaju. Ponovljeno pogoršanje može se pojaviti u 1 do 2 godine.
Pored oštećenja zglobova, giht može nastati:
- Bule groznice - porast tjelesne temperature, pojačano znojenje, opća slabost, bolovi u mišićima.
- Bol u donjem dijelu leđa - zbog stvaranja uratnog kamenja u bubrezima.
- Pojava krvi u urinu - posljedica je oštećenja malih krvnih žila bubrega uratnim kamenjem.
- Svrab kože.
Simptomi psorijatičnog artritisa
Gotovo se uvijek pojavljuju na pozadini dugotrajnih manifestacija kožne psorijaze. Nakon izlaganja uzročnim faktorima, pacijent se može žaliti na nespecifične simptome nekoliko dana - opću slabost, slabost, neznatno povećanje tjelesne temperature nakon čega se brzo razvijaju znakovi upale zglobova.
Klinički se psorijatični artritis manifestuje:
- Prevladavajuća lezija malih zglobova.
- Oštećenje distalnih (terminalnih) zglobova prstiju i nožnih prstiju, što nije tipično za reumatoidni ili reaktivni artritis.
- "Aksijalna" priroda lezije u kojoj su istovremeno upaljeni svi zglobovi istog prsta.
- Oštećenja na zglobovima kralježnice, javljaju se kod oko polovice pacijenata.
- Asimetrična oštećenja na zglobovima prstiju ruku i stopala.
- Deformacija zgloba.
- Bolovi duž ligamenata i tetiva na zahvaćenim zglobovima.
- Nastanak psorijatičnih plakova na ekstenzorskim površinama zglobova koljena i laktova, kao i na vlasištu, u pupčanoj fosi i križnici.
- Svrab na području plakova koji je posljedica oslobađanja biološki aktivnih tvari (serotonina, histamina i drugih) u koži.
- Poraz (deformacija i gubitak) noktiju.
- Upala mekih tkiva prstiju ili nožnih prstiju.
Simptomi infektivnog (gnojnog) artritisa
Ekstraartikularne manifestacije gnojnog artritisa uključuju:
- Opća slabost, slabost i povećan umor koji nastaju zbog napredovanja upalnog procesa u tijelu.
- Povećanje tjelesne temperature na 38 - 40 stupnjeva, što je posljedica aktivacije imunološkog sustava (posebno prodorom piogenih mikroorganizama ili njihovih toksina u sistemsku cirkulaciju).
- Bol u mišićima i kostima.
- Kršenje funkcije drugih organa, koje se može razviti s prodorom piogenih bakterija u krvotok i njihovim širenjem po tijelu.
Simptomi ankilozirajućeg spondilitisa (ankilozirajući spondilitis)
Kliničke manifestacije bolesti prvo se javljaju u mladosti, napreduju s vremenom i, na kraju, dovode do potpunog gubitka pokretljivosti na pogođenim područjima kralježnice.
Simptomi ankilozantnog spondilitisa su:
- Bilateralni sakroileitis (upala zgloba zgloba karlice) - manifestuje akutnim bolovima u križnici, stražnjici i na stražnjem dijelu bedara, koji se pojačavaju noću.
- Bol u lumbalnom predelu - Bol je najizraženiji ujutro, ali nestaje nakon što izvodite nekoliko pokreta ili kupite vrući tuš.
- Ukočenost u lumbalnoj kralježnici - Takođe je najjače izražen ujutro, a tokom dana smanjuje se.
- Napredovanje patološkog procesa - s vremenom dolazi do lezije gornjih dijelova kralježnice - toraksa (koja se manifestira bolom duž rebara) i cervikalne (manifestuje izrazitim ograničenjem pokretljivosti u vratu i glavoboljama).
- Deformacija fizioloških savijanja kralježnice - prekomjerno izražena kifoza (stražnje savijanje kralježnice) formira se u torakalnoj regiji i lordoza (prednje savijanje kralježnice) se formira u cervikalnom predjelu.
- Spazam mišića - izražena mišićna kontrakcija koja nastaje kao odgovor na razvoj upalnog procesa u kičmenom stubu i njegov prelazak u okolna tkiva.
- Oštećenja na ostalim zglobovima (ramena, kukovi) - mogu se povremeno posmatrati u bilo kojem stadijumu bolesti.
- Poraz drugih organa i sistema - srce (miokarditis, perikarditis), pluća (pneumofibroza, odnosno rast fibroznog tkiva u plućima), bubrezi (do razvoja zatajenja bubrega), oči (uveitis, iridocikliti) i tako dalje.
Simptomi alergijskog artritisa
Ključni simptom koji ukazuje na alergijsku prirodu artritisa je jasna veza kontakta pacijenta s alergenom i pogoršanja bolesti. Nastale promjene u zglobovima (oticanje, crvenilo, bol i oštećenje funkcije) su znakovi progresivne upalne reakcije.
Također, s alergijskim artritisom mogu se pojaviti i drugi alergijski simptomi zbog generalizirane aktivacije imunološkog sustava.
Ekstraartikularne manifestacije alergijskog artritisa mogu biti:
- osip na koži
- svrbež kože
- piling kože
- suza,
- kihanje
- curenje iz nosa (obilno iscjedak sluzi iz nosa),
- opća slabost
- glavobolje i bolovi u mišićima,
- oticanje sluznice respiratornog trakta (do pojave napadaja astme).
Procjena pritužbi pacijenta sa artritisom
Procjena pritužbi pacijenata pomaže liječniku da posumnja na uzrok oštećenja zgloba i, u skladu s tim, napravi plan za daljnja istraživanja. Budući da je glavna manifestacija artritisa bol, to će prvo biti zanimljivo ljekaru.
Pri prvoj poseti doktor može postaviti pacijentu sledeća pitanja:
- Kada se bol prvi put pojavila?
- Je li pogođeni zglob povrijeđen?
- Boli li jedan zglob ili nekoliko?
- Kakva je priroda bola (akutna, peckanje ili tupa, bolna)?
- Šta pokreće pojavu ili pogoršanje boli?
- Šta pacijent čini da smanji intenzitet boli?
- Da li pacijent ili bilo koji od njegovih najužih članova porodice (roditelji, djedovi, braća ili sestre) boluju od reumatskih bolesti?
- Postoji li ukočenost u zglobovima i kada je ona najjača (ujutro ili tokom dana)?
Klinički pregled za artritis
Nakon ispitivanja, liječnik prelazi na klinički pregled, tokom kojeg procjenjuje prirodu oštećenja zglobova, a također pokušava identificirati simptome oštećenja drugih organa i sistema koji se mogu primijetiti kod različitih reumatskih i zaraznih bolesti.
Klinički pregled pacijenta sa artritisom uključuje:
- Inspekcija. Prilikom pregleda posebna se pažnja posvećuje obliku zglobova i treba ocijeniti ne samo pogođene već i sve zglobove tijela. Inspekcija započinje od vrha do dna - prvo pregledajte zglobove temporomandibule, zatim zglobove ruku, kralježnice i noge. Tijekom pregleda liječnik procjenjuje oblik i veličinu zglobova, boju kože iznad njih, prisutnost osipa ili drugih patoloških promjena. U tom slučaju zglobove treba upoređivati sa simetričnim onima na drugoj strani tijela.
- Palpacija (palpacija). Palpacija omogućuje liječniku da prepozna bol i oticanje zgloba, prisustvo potkožnih čvorova ili drugih strukturnih deformiteta. Također, tijekom palpacije, liječnik procjenjuje lokalnu temperaturu zgloba, uspoređujući je s onom na simetričnom zglobu (za to je potrebno istovremeno pričvrstiti stražnje površine dlanova na oba zgloba u trajanju od 3 do 5 sekundi).
- Procjena pokretljivosti zglobova udova. U početku se procjenjuje volumen aktivnih (koje obavlja pacijent) pokreta, dok se od njega traži da izvrši najveću moguću amplitudnu fleksiju, produženje ili rotacijske pokrete. Nakon toga, procjenjuje se volumen pasivnih pokreta. Za to liječnik traži od pacijenta da opusti ispitni ud, a zatim ga uzme rukama i ispita mogući raspon pokreta u svakom zglobu, ocjenjujući bolesnikovu bol.
- Studija drugih organa i sistema. Nakon pregleda zglobova, lekar procenjuje stanje kože, jačinu mišića pacijenta, obrazac disanja, otkucaje srca i druge pokazatelje.
Zajednički testovi na artritisu
Nakon ispitivanja, liječnik može propisati laboratorijske testove, čiji su podaci neophodni za isključenje određenih bolesti i potvrđivanje dijagnoze.
Za artritis, vaš lekar može da vam propiše:
- Kompletna krvna slika (OVK). Omogućuje vam da identificirate promjene u tijelu sa sistemskim upalnim ili zaraznim bolestima. Tako, na primjer, ako je žarište infekcije u tijelu, opći test krvi pokazat će povećanje koncentracije leukocita (ćelije imunološkog sistema) veće od 9,0 x 10 9 / l i povećanje brzine taloženja eritrocita (ESR) do 20 - 40 mm na sat (sa normalno 10 - 15 mm na sat). Istovremeno, s reumatskim bolestima ESR se može povećati na 50-60 ili više milimetra na sat, zbog oslobađanja velikog broja takozvanih proteina akutne faze upale u krv (drugim riječima, ESR ukazuje na aktivnost upalnog procesa u tijelu).
- Biohemijski test krvi. Omogućuje otkrivanje povećanih koncentracija proteina akutne faze upale - C-reaktivni protein (više od 5 mg / l), fibrinogen (više od 4 g / l), haptoglobin (više od 2,7 g / l) i tako dalje. Biohemijski test krvi može biti koristan i kod gihta artritisa koji je okarakteriziran povećanjem koncentracije mokraćne kiseline u krvi (više od 0,36 mmol / litra u žena i više od 0,42 mmol / litra u muškaraca).
- Imunološka istraživanja. Ova vrsta istraživanja omogućava vam da u krvi otkrijete različita antitijela koja su na raspolaganju za određene reumatske bolesti. Poseban značaj ima takozvani reumatoidni faktor, čiji porast koncentracije se opaža kod više od 85% pacijenata s reumatoidnim artritisom.
Vrste artropatije
Ova se bolest dijeli iz razloga razvoja i lokalizacije.
Ovisno o uzroku, postoje takve artropatije:
- reaktivan
- pirofosfat,
- dijabetičar
- psorijatičan
- Charcotova artropatija,
- seronegativna artropatija.
Reaktivni artritis razvija se nekoliko tjedana nakon zarazne bolesti. Reaktivna artropatija u ovom slučaju nastaje zbog neadekvatnog odgovora pacijentovog imunološkog sistema na zglobna tkiva.
Pirofosfatna artropatija nastaje kada su metabolički poremećaji i taloženje kalcijumovog pirofosfata u zglobovima. Može biti tri vrste: genetska, primarna i sekundarna.
Genetska artropatija smatra se najtežom raznolikošću, što češće pogađa muškarce, a koja je povezana s osobitošću nasljeđivanja. Prolazi s izraženom kliničkom slikom.
Tačan mehanizam za razvoj sekundarne pirofosfatne artropatije još nije utvrđen. Javlja se kod prekomjerne funkcije paratireoidnih žlijezda i poremećenog metabolizma kalcija.
Primarna artropatija je nezavisna bolest.Nastaje zbog neispravnosti enzima koji u tijelu pretvaraju kalcij pirofosfat.
S ovom bolešću zglobovi kuka, koljena i zgloba postaju upaljeni. Istovremeno pogađaju se od dva do četiri zgloba. Pacijent je zabrinut zbog bolova nakon fizičkog napora, posebno nakon dužeg stajanja.
Psorijatski reaktivni artritis zahvaća i zglobove udova i kralježnicu. Točni razlozi se još uvijek smatraju nejasnim, ali urođena predispozicija, oslabljen imunitet i faktori okoliša igraju veliku ulogu.
Kod šećerne bolesti poremećaj hormonalne ravnoteže i metabolizma je poremećen, što može izazvati reaktivni artritis.
Poseban oblik dijabetičke lezije naziva se Charcotova artropatija. Brzo napreduje, uzrokuje destruktivne promjene u zglobovima, smanjenje percepcije bolova u zglobovima i položaja tijela.
Ako pacijent ima tipične simptome reaktivnog artritisa, ali laboratorijski testovi ne otkrivaju jedan od glavnih markera - reumatoidni faktor, tada razgovaraju o seronegativnoj opciji.
X-zraka za artritis zglobova
Rendgenski pregled omogućuje vam da potvrdite dijagnozu artritisa, kao i identificirate druge (ne-upalne) promjene u zglobovima i drugim tkivima. Istovremeno, vrijedno je zapamtiti da se promjene vidljive na rendgenu javljaju nakon više tjedana ili čak mjeseci napredovanja patološkog procesa u zglobovima. Stoga, odsustvo radioloških znakova artritisa 2 do 3 dana nakon početka boli ne može biti razlog za isključenje dijagnoze (u ovom slučaju je potrebno drugo istraživanje).
Ovisno o uzroku artritisa, mjesto lezije i priroda promjena u zglobovima bit će različiti. Istovremeno, postoje opći kriterijumi za potvrdu prisutnosti upalnog procesa u zglobu koji se ispituje.
Rendgenska upala zgloba manifestuje se:
- Periartikularno zaptivanje mekog tkiva. Ovaj simptom nastaje kao posljedica upalnog edema i zadebljanja sinovijalne membrane i ostalih struktura zgloba.
- Sužavanje zajedničkog prostora. To je posljedica uništenja intraartikularnog hrskavica.
- Ispravljanje zglobnih površina kostiju. Ovaj se simptom pojavljuje u kasnim fazama bolesti kao rezultat prelaska upalnog procesa iz zglobne šupljine u koštano tkivo.
- Deformacija zglobnih površina kostiju. Ovaj simptom se obično opaža s produljenim tijekom reumatoidnog artritisa, a karakterizira ga žarišno uništavanje hrskavice i koštanog tkiva u području zgloba, što se na rendgenu očituje oštećenjem s neravnim rubovima.
- Periartikularna osteoporoza (povećana prozirnost koštanog tkiva). Razvija se kao posljedica oštećenja koštanog tkiva upalnim procesom, što dovodi do luženja kalcijevih soli i smanjenja čvrstoće kostiju. Prve radiološke manifestacije osteoporoze su mali, točkasti delovi prosvetljenja koji se nalaze u predelu zglobnih površina kostiju. Daljnjim napredovanjem bolesti te se zone spajaju jedna s drugom, povećavajući ukupnu površinu oštećenja.
Liječenje lijekovima
Liječenje lijekovima dijeli se na etiotropno, patogenetsko i simptomatsko.
Etiotropna terapija je učinak na samog uzročnika reaktivnog artritisa. Antimikrobni lekovi propisani su uzimajući u obzir osetljivost mikroorganizama.
Koriste se antibiotici iz grupe fluorokinolona, tetraciklina i makrolida. Kurs liječenja obično traje od 10 do 14 dana.
Patogenetski tretman utječe na njegov imunološki sustav: koriste se imunomodulatori i imunostimulansi.
Za smanjenje boli propisani su nesteroidni protuupalni lijekovi koji nemaju negativan utjecaj na želudačnu sluznicu (nimesulid, celekoksib).
U slučaju jake upale koriste se hormonski protuupalni lijekovi.
Fizioterapija
Fizioterapija se koristi u periodu oporavka. Koriste se sledeće metode:
- elektroforeza
- UHF
- ultrazvuk
- ultraljubičasto zračenje
- ozokerit
- parafinski tretman.
Elektroforezom se lekovi ubrizgavaju u zglob. Za bolju penetraciju lijeku se dodaje dimeksid. Metoda vam omogućuje da stvorite nakupljanje lijeka u žarištu upale, a učinak traje nekoliko tjedana nakon završetka postupaka.
UHF ima izražen protuupalni učinak, potiče regeneracijske procese i sprečava stvaranje kontrakcija.
Ultrazvučna fizioterapija smanjuje bol, opušta napete mišiće. Upalni proces se smanjuje, aktiviraju se procesi zarastanja i ubrzava se zarastanje. Izlaganje ultrazvuku poboljšava lokalnu cirkulaciju krvi.
Ultraljubičasto duboko zagrijava tkivo i stvara izražen vazodilatacijski efekat. Aktivira se metabolizam i popravljanje tkiva. Zbog smanjenja ekscitabilnosti živčanih završetaka smanjuje se bol.
Za zagrijavanje zglobova koriste se ozokerite i parafinski tretman, koji pojačava lokalni imunitet, poboljšava mikrocirkulaciju.
Tretmani bez lijekova
U rehabilitacijskom periodu koristi se spa tretman. Za obnavljanje hrskavice koristite ljekovito blato koje obilno sadrži minerale.
Pacijentu su propisane fizioterapijske vježbe i masaža, koje poboljšavaju mikrocirkulaciju, odliv limfe. Ovi postupci smanjuju edeme i sprečavaju nastanak ožiljaka.
Masaža jača mišiće oko zglobova, ublažava bol. Terapija za vježbanje odabira se uzimajući u obzir težinu bolesti. Poseban set vježbi normalizira motoričke funkcije.
Tijekom akutnog razdoblja, moraju se napustiti pretjerana opterećenja, a pravilne fizičke vježbe ubrzavaju oporavak, sprečavaju kontrakture.
Hilt terapija je moderan laserski tretman visokog intenziteta. Metoda vam omogućava da stignete do najdubljih žarišta upale, dobro se podnosi, nema nuspojava, ima brzi efekat.
Laserskim tretmanom brzo se uklanjaju bol, oticanje i upala, smanjuje se doza lekova. Mobilnost zglobova brzo se vraća.
Prognoza bolesti ovisi o kvalitetnom i pravovremenom liječenju. Stoga liječenje reaktivnog artritisa treba provesti kvalificirani stručnjak.
Artropatija - šta je to?
Ova patologija je sekundarna trofična promjena u zglobu. Po pravilu se javlja na pozadini nedavne zarazne bolesti. Artropatiju karakteriziraju određeni simptomi pa ju liječnici brzo prepoznaju i propisuju efikasnu terapiju. Ova bolest pojavljuje se u fazama ili iznenada. Pored toga, mogu ga pratiti neočekivani pogoršanja i remisije. U medicinskoj terminologiji opisana bolest je poznata i kao reaktivna artropatija. Što je to, tada ćemo razmotriti detaljnije.
Dosta često patologiju prati Scheuermannova bolest. Treba napomenuti da se s razvojem reaktivnog artritisa može uništiti od 2 do 5 zglobova, a ponekad i više. Navedena bolest gotovo je ista i u odraslih i kod djece. Iako se muškarci najčešće podvrgavaju promjenama zgloba koljena, muškarci su u dobi od 20 do 40 godina, vode užurban život i stalno mijenjaju seksualne partnere, pogotovo HIV-ove zaražene.
Klasifikacija artropatije
Poraz zgloba kolena tokom razvoja ove bolesti podijeljen je u određene vrste:
- Distrofična artropatija. Može se pojaviti ako je došlo do pothranjenosti hrskavice. U osnovi, bolest se javlja u starosti zbog općih degenerativnih i distrofičnih promjena u tijelu.
Glavni uzroci trofičnih promjena u zglobu
Artropatija - šta je to? Slično pitanje danas postavlja se među mnogim ljudima. Ova bolest spada u skupinu autoimunih lezija zglobova, drugim riječima, po izvoru je bliska bolestima imunološkog sistema. Suština takvih patologija je da nakon što bakterijska infekcija uđe u tijelo, imunološki sustav počinje "poludjeti" napadajući vlastita tkiva.
Neke genetske propasti smatraju se predisponirajućim faktorom za artropatiju. Ako osoba ima određenu vrstu gena za kompatibilnost, tada se vjerovatnoća za opisanu bolest povećava više puta.
Postoje i drugi uzroci bolesti. Na primjer, najčešće se artropatija zglobova razvija kao posljedica infekcije klamidijom. Štaviše, ova bolest se najčešće pojavljuje kod muškaraca. Osim toga, različite patologije respiratornog trakta mogu dovesti do razvoja oštećenja tkiva i zglobova: bronhitis, laringitis, traheitis i druge.
Često su uzrok artropatije crevne infekcije, naročito dizenterija i slične bolesti. Neuspješno cijepljenje ili liječenje imunološkim pripravcima na bazi antitijela ponekad dovodi do oštećenja zglobova.
Znakovi bolesti
Artropatija, čiji se simptomi mogu povećati za nekoliko sati ili dana, ima akutni početak i razvoj. U tom slučaju dolazi do deformacije zgloba koljena, osim toga u pravilu se primjećuje ispuštanje tekućine u okolne tkivne strukture i u vlastitu zglobnu šupljinu. Edemi se pojavljuju ne samo zbog povećanja volumena koljena, već i kao posljedica rasta krajeva kostiju.
Kada govorimo o dijagnozi artropatije, treba napomenuti da se radi o bolesti koja može dovesti do uništenja hrskavice ili koštanog tkiva. Ali, unatoč spomenutim promjenama, jaka bol, kao i kod drugih patologija zgloba koljena, ne primjećuje. Unatoč činjenici da su u nekim slučajevima fragmenti hrskavice i kosti u zglobnoj vreći čak vidljivi i na rendgenu.
U zahvaćenom zglobu raspon pokreta je u početku ograničen, ali kasnije, s ozbiljnim uništenjem, dislokacije nisu isključene. Zbog toga je tako važno započeti pravovremeno liječenje, u protivnom koljeno može prestati obavljati svoju funkciju, što dovodi do invaliditeta.
Ponekad se s takvom bolešću kod pacijenata povećava tjelesna temperatura, a prilikom probnog zgloba pojavljuju se bolovi različitog intenziteta, ovisno o stadiju patologije. Koža na zahvaćenom području postaje vruća na dodir.
Opisana bolest može se javiti u blagom, umjerenom ili teškom obliku. U prvom slučaju pacijent praktično ne pati od ukočenosti koljena, lako se kreće i osjeća bol samo pri velikim opterećenjima. S težim stupnjevima povećava se krutost zgloba, a u naprednijim slučajevima noga može postati potpuno nekontrolirana.
Pedijatrijska artropatija koljena - šta je to?
Artropatija, nažalost, nema određenu dob, javlja se toliko često kod mladih pacijenata kao i kod odraslih. Istina, uzroci njegove pojave malo su različiti. U mnogim slučajevima promjena zgloba kod djece nastaje zbog određenih tegoba:
- alergijske patologije, posebno zbog uzimanja lijekova,
- krpeljna borelioza ili bruceloza,
- virusne infekcije - zaušnjaka, rubeole ili kozice,
- neuroartritična dijateza koja se javlja kod beba s povećanom nervnom ekscitabilnošću i oslabljenim metabolizmom,
- bolesti krvnih žila.
Prema statističkim podacima, najčešće se artropatija zglobova pojavljuje kod mladih bolesnika starih 10 i više godina. Njihova je bolest gotovo bezbolna, što otežava dijagnozu.U pravilu, u slučaju oštećenja zglobova, djetetova temperatura raste i općenito se pogoršava zdravlje, dok koljeno samo smeta pri kretanju i u pravilu prolazi neovisno u mirovanju.
Opasnost od artropatije kod djece je i u tome što se ona može brzo deformirati i uništiti zglob koji nije u potpunosti formiran. Osim toga, kod mladih pacijenata postoji poseban oblik bolesti zglobova - juvenilna reumatoidna artropatija. Ova bolest se javlja samo do 16. godine. S takvom bolešću karakteristični su sljedeći simptomi: osip na koži, oštećenja limfnih čvorova, leukemija i visoka temperatura. Razlog pojave imenovane patologije još uvijek nije poznat.
U nekim slučajevima ova vrsta artritisa kod beba odlazi sama od sebe, a u ostalim se oporavak dešava tek nakon 6-9 mjeseci postupaka liječenja.
Dijagnostičke mjere
Za postavljanje tačne dijagnoze od velike je važnosti medicinska anamneza. Važno je saznati prirodu i vrijeme pojave boli, prisutnost oštećenja na anamnezi, kao i pridružene somatske patologije, poput gihta, dijabetesa melitusa ili reumatoidnog artritisa. Štaviše, specijalisti će trebati informacije o hirurškim intervencijama, postojećim infekcijama i opštim simptomima.
Pomoću fizikalne dijagnoze liječnik će utvrditi prisutnost oštrog zvuka, lokalnu bol u predjelu zgloba koljena, raspon pokreta u njemu, oticanje ili oticanje. Osim toga, specijalista može provesti funkcionalne testove za otkrivanje moguće nestabilnosti.
Tada će pacijent morati da se podvrgne laboratorijskim testovima. Da biste otkrili upalni proces, dovoljno je uzeti test krvi. Biohemijski pregled pomoći će u identificiranju metaboličkih poremećaja. A da bi se utvrdilo postoje li u tijelu specifična antitijela na vlastita tkiva ili infekcije, rađuje se imunološka analiza enzima.
Radiografija se radi kako bi se otkrili osteofiti, subluksacije, proširenje zglobova i stanjivanje hrskavice. Takođe se pribegavaju kompjuterskoj tomografiji i dijagnostici magnetne rezonance. Ako postoji sumnja na diferencijaciju stresnih lomova ili onkologije, tada se provode skeniranje kosti pomoću radioizotopa.
Terapijske mere
Artropatija, čije lečenje uključuje uzimanje različitih lekova, podvrgnut fizioterapeutskim procedurama i lokalnoj terapiji, zahteva puno strpljenja i strogog pridržavanja recepata specijalista od pacijenta. Prilikom odabira taktike liječenja potreban je njegov individualni pristup svakom pacijentu.
Artropatiju počinju liječiti lijekovima koji imaju za cilj uklanjanje upale i klamidijske infekcije, a koji bi mogli izazvati pojavu patologije. Nesteroidni lijekovi propisani su osobama s opisanom dijagnozom za smanjenje boli i upale u zglobu. Najčešći od ovih lijekova su Ibuprofen, Diklofenak, Piroxicam i Naklofen. Ali duga nekontrolirana upotreba tih lijekova može dovesti do pojave gastropatije.
Ako nesteroidni lijekovi ne pomažu u liječenju artropatije, bolje je prijeći na glukokortikoidne lijekove. Najefikasniji u ovom slučaju su Metilprednizolon ili Prednizolon. A da biste izbjegli čireve, dispepsiju i erozije povezane s primjenom nesteroidnih lijekova, potrebno je uzimati "Misoprostol" ili "Famotidine".
Kada se koristi antibiotska terapija, lekovi iz grupe fluorokinola i makrolida, kao i iz serije tetraciklina: "Minociklin", "Spiramicin", "Ofloksacin" i drugi. Trajanje lečenja je najmanje mesec dana.Ali kako biste se potpuno riješili klamidije, uz antibiotike preporučuje se uzimanje lijekova koji su usmjereni na obnovu crijevne mikroflore: Acipol, Lactobacterin, Linex ili Bifiform.
Ako je potrebno, provodi se i punkcija bolesnog zgloba kako bi se unutra unijeli glukokortikoidni lijekovi i uklonili eksudat. Ljudi koji pate od reaktivne artropatije zglobova gležnja i koljena obično propisuju Diprosan za to.
Za lokalnu terapiju koriste se primjene dimetil sulfoksida, kao i protuupalne kreme i masti: Dolgit, Fastum Gel i Diklofenak. Patološke promjene koje se događaju na sluznici i kožnoj površini u pravilu ne zahtijevaju poseban tretman.
Dispanzijsko posmatranje
Pacijente koji su prošli artropatiju redovno prati reumatolog ili terapeut šest mjeseci. Pored toga, oni moraju proći klinički i laboratorijski nadzor svakih 60 dana. Prognoza za reaktivni artritis u mnogim slučajevima je prilično povoljna i optimistična.
Trajanje bolesti je obično oko 3 mjeseca, ali kod nekih pacijenata može preći u hroničnu karakteristiku kliničkih manifestacija oštećenja sluznice, očiju, zglobova i kože.
Kako izbjeći artropatiju
Potrebno je započeti prevenciju opisane patologije od djetinjstva. Da biste spriječili pojavu reaktivnog artritisa, dijete mora pravodobno liječiti sve zarazne bolesti, ne možete pustiti da procesi prođu sami od sebe. Štoviše, ovo treba raditi strogo pod nadzorom liječnika do potpunog oporavka.
U mjestu boravka važno je osigurati normalnu cirkulaciju zraka i vlažnost, kao i održavati čistim. Ne zaboravite na ličnu higijenu. Kućne ljubimce je također potrebno stalno kupati, koristeći posebne šampone.
Ako osjetite prve sumnje na artropatiju, odmah se obratite liječniku. Tek nakon sveobuhvatnog pregleda postavlja se tačna dijagnoza i propisuje efikasan tretman. Ako se strahovi potvrde, tada će vas morati promatrati reumatolog i strogo slijediti sve njegove preporuke.
Ovisno o etiološkim faktorima, kliničari razlikuju sljedeće vrste ovog patološkog stanja:
- reaktivna artropatija. Mehanizam progresije ove bolesti zasnovan je na reakciji tkiva i hrskavičnih struktura na takve sistemske patologije: syringomielia, leukemija, bolesti endokrinih žlijezda i sl.
- distrofični oblik. Razvija se zbog primarne neuhranjenosti hrskavičnih struktura. Obično se ovaj oblik patologije dijagnosticira kod starijih osoba kada se cijelo njihovo tijelo podvrgne distrofičnim procesima,
- pirofosforna artropatija ili hondrokalcinoza. Patologija se razvija zbog kršenja metabolizma kalcijevih soli u ljudskom tijelu. Kao rezultat toga, oni se naseljavaju na površini hrskavice. Ozljede koljena, kuka, lakta i ostalih zglobova, infektivni procesi, hipokalcemija mogu izazvati pirofosfatnu artropatiju. Vrijedi napomenuti da se najčešće pirofosforna artropatija dijagnosticira,
- idiopatski oblik. Razgovaraju o njegovom razvoju ako kliničari nisu u stanju da precizno utvrde uzrok koji je izazvao napredovanje patološkog procesa,
- psorijatična artropatija. Bolest napreduje protiv psorijaze,
- nasljedni oblik. Patologija hrskavičnih struktura prenosi se na genetskom nivou. Obično se ovaj oblik počinje pojavljivati kod male djece.
Zglobni sindrom
To je glavni sindrom artropatije. Vrijedi napomenuti da se često dva ili tri zgloba istovremeno upale odjednom. Na primjer, kod artropatije koljena kod djece i odraslih istovremeno su pogođena oba koljena istovremeno (bilateralni proces).U tom se slučaju primjećuje pojava takvih simptoma:
- bol Sindrom boli je bolan prirode i može se povećati povećanim opterećenjem pogođenog zgloba. Nakon dobrog odmora bol se može malo smiriti, ali do večeri se opet pojačava. U slučaju progresije pirofosfatne artropatije bol se javlja u napadima,
- oštećeno funkcioniranje pogođenog zgloba. Na početku progresije artropatije postoji samo mala ukočenost u izvođenju navikanih pokreta. Ali postepeno se opseg pokreta znatno smanjuje, do te mjere da može doći do potpune blokade zgloba,
- deformacija. Spoj postepeno mijenja svoj oblik,
- edem i hiperemija kože. Obično se u slučaju pojave ovih simptoma intenzivira sindrom boli.
Moguće je otkriti prisustvo artropatije koljenog zgloba, lakta, kuka itd., Čak i u ranoj fazi napredovanja patologije. U tu svrhu ljekari pribjegavaju rendgenskom pregledu. Na slici radiolog može utvrditi prisustvo periartikularne osteoporoze.
Urogenitalni sindrom
Pored oštećenja zglobova, artropatija često izaziva napredovanje drugih poremećaja u organima i sistemima organizma. Posebno često na pozadini pirofosfatne artropatije ili drugog oblika bolesti napreduju patologije genitourinarnog sistema kod djece i odraslih. Ali vrijedi napomenuti da se takva manifestacija bolesti opaža samo u 30% pacijenata.
Predstavnice ljepšeg spola mogu doživjeti intermenstrualno krvarenje, gnojni iscjedak iz vagine, cervicitis, bol u donjem dijelu trbuha. Kod muškaraca se pojavljuju znakovi akutnog prostatitisa, a može oštetiti i proces izlučivanja urina.
Pored toga, kod odraslih i djece sa artropatijom zapažaju se izvanartikularne i visceralne lezije, lezija kičmenog stuba i sistemska upalna reakcija.
Liječenje patologije trebalo bi početi čim se postavi dijagnoza. Izvodi se u dva pravca:
- antibiotska terapija
- terapija zajedničkog sindroma.
Antibiotici su propisani za ubijanje zaraznih uzročnika koji su izazvali napredovanje patologije kod djece i odraslih pacijenata.
Trajanje tretmana je 7 dana. Lijekovi izbora:
- azitromicin
- doksiciklin
- eritromicin,
- klaritromicin,
- ofloksacin
- amoksicilin.
Sledeći lekovi su takođe uključeni u standardni plan lečenja:
- protuupalni lijekovi (nesteroidni). Dodijeljeno za smanjenje upale i ublažavanje bolova,
- imunosupresivi i imunomodulatori. Neophodna za povećanje reaktivnosti tijela,
- ako je patologija vrlo teška, pacijentu se propisuju glukokortikoidni hormoni za uklanjanje upalnog procesa u zglobu.
Budući da se bolest razvija drugi put, važno je liječiti osnovnu patologiju. Stoga se glavni plan liječenja može dopuniti:
- hemoterapija (ako postoje sistemske bolesti krvi),
- pribjegavaju nadomjesnoj terapiji u prisustvu bolesti endokrinog sustava,
- neuroprotektivni agensi.
Liječenje artropatije je dugo. Obično se provodi ambulantno i samo u teškim slučajevima pacijent je hospitaliziran u bolnici.
Opće informacije
Artropatija je oštećenje zgloba uzrokovano ne-reumatskim bolestima. Može se pojaviti kod bolesti različite etiologije. Provodi se u obliku artralgije (bol bez narušavanja oblika i funkcije zgloba) ili u obliku reaktivnog artritisa. Glavna karakteristika artropatije je ovisnost sindroma zgloba o toku osnovne bolesti. Grube patološke promjene u zglobovima obično se ne razvijaju, u većini slučajeva simptomi zgloba potpuno nestaju ili se značajno smanjuju uz adekvatno liječenje osnovne bolesti.
Alergijska artropatija
Bolovi u zglobovima nastaju na pozadini alergijske reakcije. Artropatija se može razviti gotovo odmah nakon kontakta s alergenom ili nekoliko dana kasnije. Dijagnoza se postavlja na temelju karakterističnih alergijskih simptoma: prisutnost groznice, kožnog osipa, limfadenopatije, bronhijalnog opstruktivnog sindroma itd. Hipergammaglobulinemija, eozinofilija, antitela plazme i IgG otkrivaju se krvnim testovima. Pojavi se artropatija nakon terapije desenzibilizacijom.
Artropatija u Reutersovu sindromu
Reiterov sindrom je trijada koja uključuje oštećenje organa vida, zglobova i genitourinarnog sistema. Najčešće, klamidija postaje uzrok razvoja, rjeđe sindrom uzrokuje salmonela, šigela, yersinia ili se javlja poslije enterokolitisa. Pate od osoba koje imaju nasljednu predispoziciju. Simptomi se obično pojavljuju sljedećim redoslijedom: prvo, akutna urogenitalna infekcija (cistitis, uretritis) ili enterokolitis, nedugo zatim oštećenje oka (konjuktivitis, uveitis, iridociklitis, retinitis, keratitis, iritis), a tek nakon 1-1,5 mjeseci artropatija . U tom slučaju se simptomi očiju mogu pojaviti u roku od 1-2 dana, biti blagi i proći neopaženo.
Artropatija je vodeći znak Reiterovog sindroma i često postaje prvi razlog traženja medicinske pomoći. Obično se opaža asimetrični artritis s oštećenjem zglobova donjih ekstremiteta: gležanj, koljeno i mali zglobovi stopala. U ovom slučaju zglobovi se, po pravilu, uključuju u upalni proces uzastopce, odozdo prema gore, s razmakom od nekoliko dana. Pacijent sa artropatijom žali se na bol koja se pojačava noću i ujutro. Zglobovi su natečeni, primjećena je lokalna hiperemija, otkriven je izliv kod nekih pacijenata. Ponekad se javljaju bolovi u kralježnici, razvija se sakroileitis, moguć je calcaneal bursitis uz brzo formiranje calcaneal spur-a i upale Ahilove tetive.
Dijagnoza se postavlja na osnovu medicinske anamneze, simptoma, laboratorijskih i instrumentalnih studija. Ako se otkrije povijest enteritisa ili urinarne infekcije, pacijenti sa artropatijom upućuju se na konzultacije u odgovarajuće specijaliste: gastroenterolog, urolog i venereolog. U slučaju oštećenja oka potrebno je konsultovati oftalmologa.
U krvnim testovima otkrivaju se znakovi upale, pri pretragama urina neznatan ili umjeren broj leukocita. Da bi se otkrila klamidija, struganje se izvodi iz cervikalnog kanala, uretre i konjunktiva. Prilikom provođenja radiografije zgloba koljena i gležnja otkriva se određeno suženje zglobova zglobova i žarišta periartikularne osteoporoze. Rendgenski snimak petne kosti obično potvrđuje prisustvo potpetice pete. Rendgenski snimak stopala ukazuje na prisutnost periostitisa, erozije i pojave metatarzalnih kostiju i kostiju falangiranja prstiju.
Liječenje je usmjereno na borbu protiv osnovne infekcije i uklanjanje simptoma bolesti. Pacijentima s artropatijom propisuju se antihladidija, ako je potrebno, analgetici i NSAID. U 50% slučajeva artropatija potpuno nestaje, u 30% bolesnika dolazi do relapsa artritisa, u 20% slučajeva postoji kronični tok artropatije s daljnjim pogoršanjem simptoma i oslabljenom funkcijom zglobova.
Artropatija za druge bolesti
Artropatije se mogu javiti s nizom parazitskih i mnogim zaraznim bolestima. Za trihinelozu, brucelozu i lajmsku bolest karakteristična je hlapna artralgija, ponekad u kombinaciji s mijalgijom. Kod rubeole se javlja nestabilni simetrični poliartritis. Artropatije sa zaušnjacima podsećaju na sliku reumatoidnog artritisa: upala u zglobovima je nestabilna, ima migratorni karakter i ponekad je praćena upalom perikarda.Infektivna mononukleoza i kozica popraćeni su artropatijom u obliku nestabilnog artritisa, koja brzo nestaje izumiranjem simptoma osnovne bolesti.
Artropatija s meningokoknom infekcijom razvija se otprilike tjedan dana nakon početka bolesti, obično se primjećuje monoartritis koljenog zgloba, rjeđe poliartritis nekoliko velikih zglobova. Kod virusnog hepatitisa moguće su artropatije u obliku artralgije ili letećeg artritisa sa simetričnom lezijom uglavnom zglobova koljena i malih zglobova šake, artropatija se obično javlja na samom početku bolesti, čak i prije pojave žutice. Zarazu HIV-om karakterizira širok izbor zglobnih simptoma: mogući su i artritisi i artralgija, u nekim slučajevima se razvija artritis gležnja i zgloba koljena povezan sa AIDS-om, praćen ozbiljnim oštećenjem funkcija udova i intenzivnim bolovima.
U svim tim slučajevima, zglobni simptomi nestaju vrlo brzo u liječenju osnovne bolesti.
Artropatija za vaskulitis
Uz periarteritis nodosa, Takayasu sindrom i Cherge-Straussovu granulomatozu, artropatije se obično javljaju u obliku artralgije. Uz Kawasakijevu bolest, moguća su i artralgija i artritis. Kod Shenlein-Genoch-ove bolesti i Wegenerove granulomatoze postoji simetrična lezija velikih zglobova, slomljeni bol sindrom na pozadini oticanja periartikularnih tkiva.
Artropatija za endokrine poremećaje
Najčešća oštećenja zglobova u hormonalnoj neravnoteži su menopauza ili ovariogena artropatija. Zglobni sindrom razvija se na pozadini menopauze ili smanjenja funkcije jajnika zbog drugih razloga (hirurško uklanjanje, zračenje zbog maligne neoplazme). Žene sa prekomjernom težinom češće obolijevaju od artropatije. Obično su pogođeni mali zglobovi stopala, rjeđe koljena. Javljaju se bol, ukočenost, škripanje i oticanje. Konfiguracija zgloba je poremećena - prvo zbog edema, zatim zbog distrofičnih procesa. U početnim fazama rendgenska slika je normalna, na MRI zglobova ili tokom artroskopije zgloba kolena detektira se nešto zadebljanja sinovijalne membrane. Naknadno se otkrivaju gonarthroza i artroza zglobova stopala. Nakon odabira efikasne nadomjesne terapije, artropatije se smanjuju ili nestaju.
Dijabetička artropatija razvija se prvenstveno kod mladih žena koje pate od dijabetesa tipa I 6 ili više godina, posebno s nepravilnim i neadekvatnim liječenjem. Lezija je obično jednostrana, trpe zglobove stopala. Rjeđe su u postupak uključeni zglobovi koljena i gležnja, a još rjeđe kralježnica i zglobovi gornjih ekstremiteta. Za dijabetičku artropatiju karakteristična je klinika brzo napredujuće artroze. Na radiografskim snimcima otkrivaju se žarišta osteolize, osteoporoze i osteoskleroze, ravnanje zglobnih površina i osteofita. Liječenje dijabetesa dovodi do smanjenja artropatije, međutim kod teške artroze potrebna je terapija za uklanjanje boli i obnavljanje hrskavice.
Hiperparatiroidizam postaje uzrok resorpcije i naknadne obnove koštanog tkiva, dok se karbonalni naslage javljaju u zglobnom hrskavicu, razvija se zglobna hondrokalcinoza. Artropatije se manifestuju u obliku letećih bolova u zglobovima, akutnih mono - i poliartritisa. Nakon korekcije hiperfunkcije ili uklanjanja paratiroidnog adenoma, zglobni simptomi obično nestaju.
Hipertireoza, posebno njeni teški oblici, može biti praćena artropatijama. Mogući su i artritis i artralgija, ponekad u kombinaciji s bolovima u mišićima. Rendgenska slika je loša, otkrivaju se samo fenomeni raširene osteoporoze.Dijagnoza se zasniva na kliničkim manifestacijama. Terapija osnovne bolesti dovodi do smanjenja ili nestanka artropatije.
Hipotireozu karakterizira oštećenje velikih zglobova, često i zglobova koljena. Moguće je i bolove u kukovima. Artropatije se kombiniraju s mijalgijom, ukočenošću i mišićnom slabošću. Rendgenska slika bez promena. S razvojem hipotireoze u djetinjstvu moguća je rotacija i pomak glave femura s razvojem fleksione kontrakcije zgloba kuka.
Ako je hipofiza oštećena, ponekad se opaža oštećenje kralježnice i distalnih zglobova udova. U težim slučajevima, kifoza grlića maternice razvija se u kombinaciji sa dekalcifikacijom sternuma i rebara. Moguća je deformacija udova i labavi zglobovi. Artropatija se manifestuje bolom u leđima i zglobovima udova. Kontrakcije nisu karakteristične.
Artropatija sa somatskom patologijom
Za Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis karakteristična je artropatija u obliku akutnog migracijskog artritisa. Obično su pogođeni zglobovi gležnja i koljena. Uz ulcerozni kolitis mogući su artritisi zglobova kuka i bol u kičmi. Sve manifestacije artropatije nestaju samostalno u roku od 1-2 meseca.
Najpoznatija artropatija za bolesti unutrašnjih organa je Marie-Bamberger sindrom - deformacija prstiju u obliku bubnjića i noktiju u obliku naočala. Uzrok deformacije je osificiranje periostoze distalnih tubularnih kostiju, što je posljedica reakcije koštanog tkiva na poremećaje acidobazne ravnoteže i nedostatak kisika. Sindrom se najčešće javlja kod plućnih bolesti (rak pluća, kavernozna tuberkuloza, suppurative bolesti). Može se javiti i kod ciroze, dugotrajnog septičkog endokarditisa i nekih urođenih oštećenja srca. Artropatije se manifestuju kao jaki bolovi u zglobovima. Mogući su manji edemi.
Rendgenski stadij reumatoidnog artritisa
Radiološke manifestacije reumatoidnog artritisa slične su onima drugih artritisa. Istovremeno, tijek ove patologije karakterizira niz znakova koji su omogućili razlikovanje nekoliko radioloških stadija. U svakoj fazi se primjećuju određene promjene u strukturi zglobova, što je važno uzeti u obzir prilikom propisivanja liječenja.
Rendgenski snimak tokom reumatoidnog artritisa emituje:
- 1. faza. Karakterizira ga zbijanje periartikularnog tkiva i pojedinačno žarište osteoporoze u malim zglobovima ruku i nogu.
- 2 faza. Karakterizira ga napredovanje periartikularne osteoporoze, koja pogađa veće zglobove (zglob, gležanj). Primjećuje se i sužavanje zglobnog prostora i deformacija (erozija) zglobnih površina kostiju zahvaćenih zglobova.
- 3 faza. Na pozadini gore opisanih promjena može se primijetiti izražena deformacija zglobnih površina kostiju koja može uzrokovati subluksacije i dislokacije u pogođenim zglobovima.
- 4 faza. Karakterizira ga uništavanje zglobne hrskavice i potpuno spajanje zglobnih površina kostiju međusobno, što dovodi do gubitka pokretljivosti u zahvaćenim zglobovima. Takođe je izražena deformacija kostiju stopala i zgloba.
MRI za artritis zglobova
Magnetska rezonanca (MRI) moderna je studija koja se bazira na učinku nuklearne magnetne rezonance. Njegova suština je sljedeća - kada su tkiva ljudskog tijela smještena u snažno magnetsko polje, jezgra njihovih atoma podvrgavaju se određenim promjenama, a nakon napuštanja ovog polja vraćaju se u svoj prvobitni oblik, zračeći energijom, čija količina ovisi o vrsti sastava tkiva.Zračena energija detektira se posebnim senzorima, a na temelju dobivenih informacija računalo stvara visoko preciznu trodimenzionalnu sliku proučenog područja.
Pomoću artritisa MRI može otkriti:
- upalno zadebljanje mekih tkiva,
- deformitet zglobnih hrskavica,
- zglobna deformacija kosti,
- prisutnost tekućine ili gnoja u zglobu zgloba (čak je i mala količina otkrivena),
- prelaz upalnog procesa na periartikularna tkiva (ligamenti, mišići i dr.).
Ultrazvuk za artritis
Ultrazvučnim pregledom (ultrazvukom) zglobova otkriva se čak i mala količina tekućine koja se nakuplja u zglobnoj šupljini u najranijim fazama artritisa. Također, ova je metoda učinkovita za otkrivanje zadebljanja sinovijalne membrane i otkrivanje panna kod reumatoidnog artritisa, određivanje debljine zglobnog prostora i otkrivanje deformacija kostiju.
Po potrebi se može koristiti i ultrazvučni ultrazvuk Doppler (Doppler ultrazvuk). Ova studija omogućava vam da procijenite prirodu dovoda krvi u zglobove, identificirate oštećenje krvnih žila (arterija ili vena) i planirate taktike kirurškog liječenja.
Probijanje (probijanje) zgloba sa artritisom
Punkcija zgloba omogućava vam da iz njegove šupljine izvučete određenu količinu sinovijalne tečnosti, koju možete dalje istražiti u laboratoriji. Normalna sinovijalna tekućina je prozirna, viskozna, ima svijetložutu boju, sterilna je (ne sadrži bakterije i druge mikroorganizme). Broj ćelija u njemu ne prelazi 180 miliona u 1 litri (uglavnom su to ćelije sinovijalne membrane i bela krvna zrnca).
Kada se zarazi zglobna šupljina, boja sinovijalne tečnosti može se promeniti u žuto-zelenu ili sivu, zbog stvaranja gnoja. Postaje manje viskozan, zamućen, u njemu se pojavljuje sediment koji je predstavljen uglavnom česticama uništenih ćelija sinovijalne membrane. Broj ćelija u sinovijalnoj tekućini takođe se značajno povećava (kod gnojnog artritisa ta brojka može biti i stotinu puta veća od normalne). Identifikacija reumatoidnog faktora i C-reaktivnog proteina obično ukazuje na reumatske bolesti.
Tehnika punjenja zgloba
Ovaj postupak je relativno siguran, ali zahtijeva od ljekara da zna anatomiju zglobova kako ne bi oštetio iglu raznim živcima i krvnim žilama. Postupak treba izvesti u sterilnim uslovima i upotrebom instrumenata za jednokratnu upotrebu, koji će umanjiti rizik od infekcije zglobova.
Prije početka punkcije, pacijent legne ili sjedi na kauču u ugodnom položaju (svaki je put različit i ovisi o zglobu koji se planira probiti). Da bi se dezinficirala, liječnik nekoliko puta tretira mjesto predložene punkcije alkoholnom otopinom, zatim polako i pažljivo ubacuje gustu iglu u zglobnu šupljinu, na koju je pričvršćena štrcaljka. Tanke se igle ne koriste za dijagnostičke punkcije, jer prilikom uzimanja tečnosti njihov se lumen može začepiti gnojnim masama ili staničnim ugrušcima.
Ulazeći u igru dublje za 0,5 - 1,5 cm (ovisno o veličini probušenog zgloba), liječnik nježno povuče klip špriceva, sakupljajući određenu količinu sinovijalne tekućine (ili gnoj sa gnojnim artritisom). Nakon toga se štrcaljka također pažljivo uklanja, a na područje ubrizgavanja nanosi se sterilni preljev.
Pacijentu se savjetuje da 1 do 2 dana ne pere ili vlaži mjesto uboda kako bi se izbjegla infekcija.
Ostala ispitivanja za artritis
U teškim ili nerazumljivim slučajevima liječnik može propisati složenije studije koje će utvrditi uzrok bolesti.
Da biste dijagnosticirali artritis, možda će vam trebati:
- Artrografija. U ovom istraživanju, posebna radiopropusna supstanca se uvodi u zglobnu šupljinu.To vam omogućava da dobijete jasniju sliku zglobne hrskavice, intraartikularnih ligamenata i sinovijalne membrane prilikom naknadnog rendgenskog pregleda.
- Artroskopija U ovom je istraživanju tanka cijev ubačena u zglobnu šupljinu na čijem se kraju nalazi mala video kamera. To vam omogućava da vizualno pregledate zglobnu šupljinu i intraartikularne komponente (sinovijalnu membranu, ligamente, hrskavicu), a po potrebi čak i izvršite neke medicinske intervencije.
- Radioizotopska studija. Suština ove studije je sljedeća - u venu pacijenta ubrizgava se posebna supstanca (na primjer, pirofosfat ili tehnecij) koja se selektivno nakuplja u žarištima upale. Ako se tijekom naknadne studije (provedene uporabom posebnog aparata) utvrdi porast koncentracije ovog lijeka u zglobnoj šupljini, dijagnoza artritisa može se smatrati potvrđenom. Glavna prednost ove metode je mogućnost dijagnosticiranja upalnog procesa u ranim fazama njegovog razvoja.
- Termografija U ovoj studiji lokalna temperatura zahvaćenih zglobova procjenjuje se pomoću posebne toplinske komore (preko upaljenih zglobova temperatura će se povećati za nekoliko stupnjeva).
- Denzitometrija kostiju. Pomoću ovog postupka može se istražiti gustoća kostiju, koja se koristi za procjenu stepena osteoporoze.
- Biopsija Biopsija uključuje intravitalno uklanjanje malog komada jedne ili više intraartikularnih komponenti (na primjer sinovijalne membrane) i njegovo daljnje proučavanje u laboratoriji. To vam omogućava da identificirate kristale mokraćne kiseline s gihtom, raznim imunološkim kompleksima s reumatoidnim ili reaktivnim artritisom i tako dalje. Biopsija je relativno sigurna metoda istraživanja, koja se danas vrši pomoću artroskopije.