Kako se prenosi dijabetes tipa 1 i 2, prevencija nasljednog dijabetesa
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Dijabetes melitus je ozbiljna kronična bolest koja zahtijeva skupo liječenje i potpuno restrukturiranje života pacijenta u uvjetima koje diktira bolest. Dijabetes se ne može izliječiti; pacijenti su tokom života prisiljeni da uzimaju vitalne lijekove za održavanje zdravlja.
Stoga se ljude koji pate od ove bolesti zanima pitanje: prenosi li se dijabetes nasljeđivanjem? Uostalom, niko ne želi da se njegova djeca razbole. Da biste razumjeli problem, razmislite o uzrocima i vrstama ove bolesti.
Uzroci bolesti
Dijabetes melitus nastaje kao posljedica nemogućnosti gušterače da proizvede hormon inzulin ili njegove nedovoljne proizvodnje. Insulin je potreban za isporuku glukoze u ćelije telesnih tkiva, koja ulazi u krvotok kada se hrana razgradi.
Od bolesti niko nije imun. Ali, kao i svaka bolest, dijabetes se ne javlja bez razloga.
Možete se razboliti sa slijedećim okolnostima:
- Nasljedna predispozicija
- Bolest pankreasa
- Prekomjerna težina, gojaznost,
- Zloupotreba alkohola
- Sjedilački način života, neaktivnost,
- Prijenos zaraznih i virusnih bolesti koje vode smanjenju imuniteta,
- Konstantni stres i nalet adrenalina,
- Uzimanje lijekova koji izazivaju dijabetički efekat.
Vrste dijabetesa
Najčešći tipovi dijabetesa su:
- Dijabetes melitus ovisan o insulinu (DM 1). Gušterača praktično ne proizvodi inzulin ili ne proizvodi dovoljno za potpuno funkcioniranje tijela. Pacijentu se život ubrizgava inzulin, bez injekcije može umrijeti. T1DM čini otprilike 15% svih slučajeva.
- Neinzulinski ovisan dijabetes melitus (DM 2). Mišićne ćelije pacijenata nisu u stanju da apsorbuju inzulin, što telo normalno proizvodi normalno. Uz dijabetes, 2 pacijentima propisana je dijeta i lijekovi koji potiču unos inzulina.
Dijabetes i nasljednost
Postoji mišljenje da je dijabetes tipa 1 nasledna bolest, a dijabetes tipa 2 se stiče u 90% slučajeva. Ali podaci nedavnih studija pokazali su da pacijenti s dijabetesom tipa 2 u prethodnim generacijama također imaju bolesne rođake.
Da, nasljednost je jedan od glavnih faktora. Naučnici su otkrili da se rizik od bolesti prenosi putem gena. Ali, biti će pogrešno reći da je dijabetes naslijeđen. Nasljeđuje se samo predispozicija. Hoće li osoba postati bolesna, ovisi o nizu povezanih čimbenika: način života, prehrana, prisustvo stresa i drugih bolesti.
Koji su rizici
Nasljednost iznosi 60-80% ukupne vjerovatnoće da se razboli. Ako osoba u prethodnim generacijama ima ili je imala rođake s dijabetesom, izložena je rizicima koji su identificirani na temelju obrazaca:
- Oblik ovisan o insulinu češći je kod muškaraca nego kod žena.
- Oblik ovisan o insulinu može se prenijeti generacijom. Ako su baka i djed imali dijabetes, a djeca su zdrava, unuci se mogu razboljeti.
- Verovatnoća nasleđivanja od dijabetes melitusa 1 sa bolešću kod jednog od roditelja je 5%. Ako je majka bolesna, onda je rizik od bolesti za dijete 3%, ako je otac 9%, oba roditelja su 21%.
- S godinama se rizik od razvoja dijabetesa 1 smanjuje. Ako osoba ima snažnu predispoziciju, češće se počinje razboljeti od djetinjstva.
- Verovatnoća oboljenja kod dece sa dijabetesom tipa 2 kod jednog od roditelja dostiže 80%. Kada su oba roditelja bolesna, vjerovatnoća je još veća. Prekomjerna težina i pogrešan način života ubrzavaju početak bolesti.
- Pri procjeni rizika ne uzimaju se u obzir samo bliski rođaci. Što više rođaka osobe sa šećernom bolešću osoba ima, veći je rizik da se razboli, pod uslovom da svi rođaci imaju istu vrstu dijabetesa.
- Opasno razdoblje je trudnoća. Uz visoku predispoziciju u dvadesetoj sedmici, nivo šećera u krvi majke može porasti. Nakon porođaja, simptom ili nestaje bez traga ili se razvija u bilo koju vrstu dijabetes melitusa.
- Ako jedan od identičnih blizanaca ima simptome, drugo dijete će se razboljeti u 50% slučajeva dijabetesa tipa 1 i do 70% slučajeva dijabetesa tipa 2.
Postavlja se pitanje: je li moguće spriječiti širenje bolesti? Nažalost, iako su naučnici shvatili kako se dijabetes nasljeđuje, oni ne mogu utjecati na taj proces.
Prevencija
Ako vaša rodbina pati od ove bolesti i vi ste u riziku, ne očajavajte. To ne znači da ćete naslediti dijabetes. Ispravan način života pomaže da se bolest odgodi ili čak čak i izbjegne.
Slijedite dolje navedene preporuke:
- Redovni pregledi. Preporučuje se provjeravati najmanje jednom godišnje. Dijabetes se može pojaviti u skrivenom obliku godinama i decenijama. Stoga je neophodno ne samo proučavati glikemiju na testu već i proći test tolerancije na glukozu. Što prije otkrijete znakove bolesti i poduzmete mjere, lakše će proći. To se posebno odnosi na malu decu. Praćenje i kontrola trebaju se provoditi od rođenja.
- Praćenje težine Kao što praksa pokazuje, 80% pacijenata s dijabetesom tipa 2 su puni ljudi. Prekomjerna težina je jedan od faktora koji pokreće bolest, pa je morate izbjeći. Pravilna prehrana i vježbanje pomoći će vam da pratite težinu.
- Pravilna prehrana. Obroci bi trebali biti redovni. Ograničite unos slatke i škrobne hrane. Izbegavajte konzumiranje alkohola.
- Fizička aktivnost. Sedeći način života jedan je od pratećih faktora za razvoj dijabetesa. Uvedite redovne rutine vježbanja u svoju svakodnevnu rutinu. Vrlo korisne šetnje na svežem vazduhu. Hodite žurno najmanje pola sata dnevno.
Pokušajte da ne pretjerate, pridržavajte se režima, izbjegavajte stres. Ovo će negirati faktore koji provociraju bolest.
Vrste dijabetesa i uloga genetike u prenošenju bolesti
Ova bolest se javlja jer su beta ćelije gušterače oštećene. Tada zauzvrat tijelo započinje autoimune procese u koje sudjeluju t-limfociti i istovremeno se na površini stanice proizvode MHC proteini.
U slučaju prisutnosti određenih gena (ima ih pedesetak), dolazi do masovne smrti ćelija pankreasa. Ovaj genotip se nasljeđuje od roditelja do njihove djece.
- Šećerna bolest tipa 1 (o inzulinu ovisna). Pankreas proizvodi malo inzulina.
- Šećerna bolest tipa 2 (otporna na inzulin). Telo ne može koristiti glukozu iz krvi.
Je li dijabetes tipa 1 nasljedan
Specifična karakteristika ove vrste dijabetesa je ta što se može manifestirati ne u prvoj generaciji, nego u kasnijoj. Ispada da ako roditelji nemaju ovu bolest, to ne znači da njihova djeca neće patiti od nje.
Još jedna neugodna činjenica koju su dokazali naučnici je da se dijabetes tipa 1 može prenijeti i ako nema faktora rizika. Sprovođenje preventivnih mjera (dijeta, umjerena fizička aktivnost) ne omogućuje čovjeku uvijek da izbjegne ovu bolest.
Dakle, čak i kompetentni stručnjak, koji ima sve potrebne rezultate ispitivanja, neće moći odgovoriti na pitanje „Da li se šećerna bolest tipa 1 može naslijediti?“ Može donijeti presudu samo o pacijentovom stanju u određenom trenutku. To može biti ili potpuno odsustvo znakova bolesti, ili prisutnost dijabetesa ili predijabetesa.
Prediabetes će biti karakteriziran povećanim šećerom u krvi i, kao rezultat, visokim brojem takvog pokazatelja kao glikozilirani hemoglobin. Ako povišenu razinu šećera ne nadoknadite posebnom prehranom i vježbanjem, to može dovesti do katastrofalnih posljedica. Govorimo o masovnom uništavanju ćelija koje proizvode inzulin.
Da biste dobili odgovor na pitanje da li je dijabetes tipa 1 nasljedan, možete se obratiti statistici. Ako je vjerovati brojkama, tada je postotak obolijevanja povezanim sa nasljednim faktorima prilično mali (2-10%).
Ako je otac bolestan, onda je vjerovatnije da će se bolest naslijediti - 9%. Ako je majka bolesna, samo 3%.
Ako razmotrimo slučaj identičnih blizanaca, vjerovatnoća da će razviti dijabetes, ako oba roditelja pate od neke bolesti, bit će oko 20%. Ali ako se bolest očitovala u jednom djetetu iz para, onda druga, najvjerovatnije, također ima ovu bolest. Za sada se može odvijati potajno i nema kliničkih simptoma. Vjerovatnoća takvog razvoja događaja je gotovo 50%.
Ako barem jednom u par godina poduzmete testove na šećer, to će biti dovoljno da na vrijeme prepoznate bolest i započnete sa njenim liječenjem. U ovom slučaju organi i tkiva neće imati vremena da se podvrgnu nepovratnim promjenama.
Treba napomenuti da je na osnovu najnovijih podataka učestalost dijabetesa tipa 1 počela da se smanjuje. Štoviše, u dobi od oko 30 godina šanse da se razbole gotovo nestaju.
Je li dijabetes tipa 2 nasljedan
Ali ovaj je oblik dijabetesa definitivno sposoban naslijediti. Ako je jedan od roditelja bolestan, njegovo dijete ima rizik od dobijanja ove bolesti oko 80%. Ako i otac i majka pate od bolesti, tada njihova djeca neće imati gotovo nikakve šanse da izbjegnu bolest.
Ako napravimo usporedbu između identičnih blizanaca, onda ako jedan od njih ima bolest, drugi će se također pojaviti s vjerojatnošću od 80%.
Uprkos tome, ne može se pridržavati vjerovanja da se dijabetes ne može izbjeći u takvom slučaju. Ako promijenite svoj način života, slijedite određena pravila, onda će se rizici razbolenja znatno smanjiti ili nestati.
Pogledajmo pravila kojih bi se trebali pridržavati da biste izbjegli početak bolesti u prisustvu opterećene nasljedne anamneze:
- Iz ishrane morate isključiti brze ugljikohidrate. Pod najstrožom zabranom sve torte, kolači, slatkiši, kolačići, peciva. Isto tako, nemojte kupovati štetne poluproizvode, čokoladice, čips, soda i slično. Bolje je odabrati sporije ugljikohidrate, a čak i njih je dozvoljeno jesti prije večere.
- Smanjite količinu potrošene masti. Činjenica je da oni ometaju normalnu apsorpciju glukoze u ćelijama zbog promjene inzulinskih receptora.
- Pokušajte se pridržavati aktivnog načina života.
- Konstantno pratite testove (glikozilirani hemoglobin, glukoza).
- Pratite krvni pritisak.
- Smanjite količinu konzumirane soli. U početku može biti teško. Ali nakon nekog vremena, receptori će se prilagoditi, a nedovoljno osoljena hrana više neće izgledati bez ukusa.
- Naučite adekvatno reagovati na stresne situacije.
- Postupci otvrdnjavanja od najranijeg djetinjstva.
Ako slijedite ta pravila i vodite ispravan način života, tada je sasvim moguće živjeti zdrav život, uprkos činjenici da postoji nepovoljna nasljednost. Sve ovisi o snazi volje i marljivosti same osobe. Ali to ne poništava preventivne preglede od strane endokrinologa i kontrole krvnih pretraga.
Da li je bolest naslijeđena?
Dijabetes melitus je ozbiljna bolest od koje nisu osigurani ni djeca ni odrasli. Može biti prirođena i stečena. Naravno, roditelji koji pate od takve bolesti postavljaju sebi pitanje: kako saznati da li dijabetes nasljeđuju djeca.
Kako se prenosi dijabetes?
Bolest karakterizira kršenje u metabolizmu ugljikohidrata u tijelu čovjeka. Takva patologija, koja se u drugim slučajevima prenosi nasljeđivanjem, može biti različitih vrsta. Najčešće se razmatra dijabetes tipa 1 i 2. 1 vrsta ima nasljednu prirodu. Tip 2 je pretežno stečen u 90% slučajeva. To se olakšava ignoriranjem zdravog načina života, bezvrijednom hranom, faktorima okoliša. Neki lijekovi, posebno sintetički hormoni, imaju dijabetički učinak. Upotreba alkohola u riziku od razvoja ove bolesti mora se zaustaviti. Bolest gušterače opasan je pokazatelj predispozicije za bolest. Ako ne proizvodi dovoljno inzulina, tada ste na putu dijabetesu.
Ako govorimo o tome koji od roditelja vjerovatnije utječe na rizik od prenošenja dijabetesa na dijete, onda je u 9% slučajeva djeteta s dijabetesom tipa 1 otac "kriv", a samo 3% je majka. U pravilu se dijabetes prenosi putem generacije. Dakle, ako vam je roditeljima dijagnosticiran dijabetes melitus, a nemate ga, možda će vaša djeca dobiti takvu urođenu bolest. Ovaj zaključak može se izvući iz zakona nasljeđivanja.
Znakovi dijabetesa kod djeteta
Roditelji moraju obratiti pažnju na sljedeće simptome:
- Nagomilavanje žeđi. Ovo može biti alarmantan simptom ako dijete ranije nije pilo tako često, a sada je žedno.
- Brzo mokrenje u bilo koje doba dana.
- Gubitak kilograma.
- U starijoj djeci - umor, slabost.
U ovom slučaju, bolje je potražiti savjet liječnika.
Međutim, ne možemo očajavati, jer čak i ako imamo lošu naslednost, svatko si može priuštiti da izbjegne pojavu šećerne bolesti tipa 2 ili je barem odgodi.
Prije svega, morate razmisliti o vlastitoj prehrani. Imajući opasnu naslednost, morate pažljivo pratiti koliko ugljenih hidrata ulazi u vaš organizam. Naravno, nema potrebe da se u potpunosti odričete kolača, peciva i drugih slatkiša. Važno ih je štedjeti štedljivo. Takođe, obratite pažnju na to koliko soli ulazi u vaš organizam. Dnevna stopa - ne više od 3 g.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Uključite fizičku aktivnost u svoju svakodnevnu rutinu. Šetnje na otvorenom su posebno korisne. Pola sata hoda dnevno spasiće vas od fizičke neaktivnosti.
Pratite svoj nervni sistem. Trenutno su ljudi osjetljiviji na stres nego ikad. Ne možete sebe tjerati u depresiju, jer sa dijabetesom je to posebno opasno. Svi znaju da većina ljudi pokušava "oduzeti" njihovo stanje, samo ga tako pogoršavajući. Nije se teško izboriti sa depresijom: dovoljno je povećati fizičko opterećenje na tijelu, primjerice, upis u bazen ili odlazak u teretanu.
Tako se, naravno, dijabetes najčešće javlja kod djece čiji roditelji pate od ove ozbiljne bolesti, jer je naslijeđen. Međutim, to nije uvijek slučaj.
Pa čak i ako vi ili vaše dijete imate dijabetes, pravilna prehrana, vježbanje, ograničen unos slatkiša, sport će vam pomoći da održite normalu.
Uostalom, čovjek po želji može svoj život graditi prema vlastitim idejama.
O nasljednim bolestima i dijabetesu
Svaki organizam ima biološku sposobnost prenošenja svojih funkcionalnih sposobnosti i morfoloških karaktera na sljedeće generacije.Podaci o određenoj bolesti, ugrađeni u gene roditelja, baka i djedova, automatski prelaze nasljeđivanjem. Manifestacija i razvoj patologija gena ovisi o pripadnosti grupi.
Ukupno se razlikuju tri grupe nasljednih bolesti:
- Gene. Nastaju kao posljedica oštećenja makromolekule deoksiribonukleinske kiseline (DNK) koja osigurava očuvanje i prijenos genetskih podataka s generacije na generaciju. Odnosno, mutacija gena jednog hromosoma (alela) događa se na molekularnoj razini. (Primjeri: fenilketonurija, alkaptonurija, Gaucherova bolest, netolerancija na laktozu, poremećaji metabolizma bilirubina, hemofilija, itd.).
- Hromosomski sindromi. Nastaju zbog kršenja kvalitativno-kvantitativnog skupa kromosoma, koji se razvija kao rezultat mutacije u klijavim ćelijama jednog od roditelja (Turner-Shershevsky sindrom, Down sindrom, Wolff-Hirschhorn sindrom, Edwardsov sindrom i drugi).
- Patologija sa predispozicijom. Karakterizira ih prisutnost izmijenjenog genskog bazena, ali ne i obavezna aktivnost ovih promjena. Manifestacija bolesti ovisi o tome kako se dogodila mutacija gena i kako utječu vanjski životni uvjeti. (Primjeri: hronične nezarazne bolesti: dijabetes, ishemija, čir i dr.).
Na osnovu ove klasifikacije dijabetes se nasljeđuje budući da je njegovo prisustvo genetski ugrađeno. Ali razvoj patologije određuje se tipom mutacije i vanjskim uvjetima. Svaki kromosom (normalno) sadrži dva gena, a kada se jedan od njih promijeni, drugi možda neće mutirati. Kada oštećeni gen blokira zdrav, razvija se dominantna mutacija, što dovodi do napredovanja genetske bolesti. Ako zdrav gen ima snagu da „radi za dvoje“, nasledna bolest prelazi u stanje spavanja.
Kongenitalni metabolički poremećaji i poremećaji drugih biohemijskih procesa, poput dijabetesa, prenose se recesivno. Da bi se dijabetes melitus izazvao recesivnom mutacijom, tijelo mora imati dva gena s istim poremećajima. Odnosno, da ih naslede od oba roditelja. Međutim, prijenos genetskih informacija ne mora biti direktan. Roditelji mogu biti dio grupe takozvane preskočene generacije, a dijabetes se može prenijeti od djeda i bake.
Obrazac nasljeđivanja recesivne mutacije
Priroda recesivne osobine može se mijenjati pod utjecajem vanjskih uvjeta. Za razvoj bolesti nužna je aktivacija određenih okidača (okidača), odnosno, negativan utjecaj na tijelo. Prisutnost dijabetesa kod roditelja ne garantuje njegov razvoj kod djece. Dijete nasljeđuje predispoziciju za bolest, odnosno skup pogođenih gena za aktiviranje kojih su potrebni određeni uvjeti.
Vrste bolesti i mogući genetski rizici
Dijabetes melitus je prije svega kvar u proizvodnji i prodaji u tijelu visoko aktivne biološke supstance - inzulina. Ovaj hormon je odgovoran za transport i adaptaciju glukoze u ćelije tela kao glavnog izvora energije. Tipizacija bolesti nastaje zbog prirode endokrinih poremećaja.
Je li dijabetes naslijeđen ili ne?
Dijabetes melitus je uobičajena bolest hroničnog toka. Gotovo svi imaju prijatelje koji su bolesni s njima, a rođaci imaju takvu patologiju - majka, otac, baka. Zato se mnogi zanima hoće li dijabetes naslijediti?
U medicinskoj praksi razlikuju se dvije vrste patologije: dijabetes melitus tipa 1 i šećerna bolest tipa 2. Prva vrsta patologije naziva se i inzulinsko ovisnom i postavlja se dijagnoza kada se hormon inzulin praktično ne proizvodi u tijelu, ili se djelomično sintetizira.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Uz „slatku“ bolest tipa 2, otkriva se pacijentova neovisnost od inzulina. U tom slučaju gušterača samostalno proizvodi hormon, ali zbog kvara u tijelu opaža se pad osjetljivosti tkiva i ne mogu ga u potpunosti apsorbirati ili preraditi, a to dovodi do problema nakon nekog vremena.
Mnogi dijabetičari se pitaju kako se dijabetes prenosi. Može li se bolest prenijeti sa majke na dijete, ali s oca? Ako jedan roditelj ima dijabetes, koja je vjerovatnoća da će se bolest naslijediti?
Zašto ljudi imaju dijabetes i koji je razlog njegovog razvoja? Apsolutno svatko može razboljeti dijabetes, a gotovo je nemoguće osigurati se od patologije. Na razvoj dijabetesa utječu određeni faktori rizika.
Čimbenici koji izazivaju razvoj patologije uključuju sljedeće: prekomjerna tjelesna težina ili pretilost bilo kojeg stupnja, gušteračna bolest, metabolički poremećaji u tijelu, sjedeći način života, stalni stres, mnoge bolesti koje inhibiraju funkcionalnost ljudskog imunološkog sustava. Ovde možete zapisati genetski faktor.
Kao što vidite, većinu faktora se može spriječiti i eliminirati, ali šta ako je prisutan nasljedni faktor? Nažalost, borba protiv gena je potpuno beskorisna.
Ali reći da se dijabetes nasljeđuje, na primjer, od majke do djeteta ili od drugog roditelja, u osnovi je lažna izjava. Generalno gledano, može se prenijeti predispozicija za patologiju, ništa više.
Šta je predispozicija? Ovdje je potrebno da razjasnite neke suptilnosti bolesti:
- Drugi dijabetes i tip 1 nasljeđuju se poligenski. Odnosno, nasljeđuju se osobine koje se ne temelje na jednom faktoru, već na cijeloj grupi gena koji mogu utjecati samo indirektno, mogu imati izuzetno slab učinak.
- S tim u vezi možemo reći da faktori rizika mogu utjecati na osobu, kao rezultat toga se pojačava učinak gena.
Ako govorimo o omjeru postotaka, onda postoje određene suptilnosti. Na primjer, kod muža i žene sve je u redu sa zdravljem, ali kad se pojave djeca, djetetu je dijagnosticiran dijabetes tipa 1. I to zbog činjenice da se genetska predispozicija na dijete prenosila kroz jednu generaciju.
Vrijedi napomenuti da je vjerojatnost razvoja dijabetesa u muškoj liniji mnogo veća (na primjer od djeda) nego u ženskoj liniji.
Statistički podaci govore da je vjerovatnost razvoja dijabetesa kod djece, ako je jedan roditelj bolestan, samo 1%. Ako oba roditelja imaju bolest prvog tipa, tada se postotak povećava na 21.
Istovremeno se obavezno uzima u obzir i broj rođaka koji boluju od dijabetesa tipa 1.
Dijabetes i nasljeđe dva su pojma koji su u određenoj mjeri povezani, ali ne onako kako mnogi misle. Mnogi se brinu da ako majka ima dijabetes, tada će i ona imati dijete. Ne, to uopće nije.
Djeca su sklona faktorima bolesti, kao i svi odrasli. Jednostavno, ako postoji genetska predispozicija, tada možemo razmišljati o vjerojatnosti razvijanja patologije, ali ne i o stvarnom činjenju.
U ovom trenutku možete pronaći određeni plus. Znajući da djeca mogu imati "stečen" dijabetes, moraju se spriječiti faktori koji mogu utjecati na pojačavanje gena koji se prenose genetskom linijom.
Ako govorimo o drugoj vrsti patologije, onda postoji velika vjerovatnost da će biti naslijeđena. Kada se bolest dijagnosticira samo kod jednog roditelja, vjerovatnoća da će sin ili kćerka imati istu patologiju u budućnosti je 80%.
Ako se dijabetes dijagnosticira kod oba roditelja, „prenos“ dijabetesa na dijete je blizu 100%. Ali opet, morate se sjetiti faktora rizika, a znajući njih, možete poduzeti potrebne mjere na vrijeme. Najopasniji faktor u ovom slučaju je gojaznost.
Roditelji bi trebali razumjeti da uzrok dijabetesa leži u mnogim čimbenicima, a pod utjecajem nekoliko istovremeno povećava se rizik od razvoja patologije. S obzirom na pružene informacije mogu se izvući sljedeći zaključci:
- Roditelji bi trebali poduzeti sve potrebne mjere kako bi isključili faktore rizika iz života djeteta.
- Na primjer, faktor su brojne virusne bolesti koje slabe imunološki sustav, pa dijete treba otvrdnuti.
- Od ranog djetinjstva preporučuje se kontrola težine djeteta, praćenje njegove aktivnosti i pokretljivosti.
- Neophodno je upoznati djecu sa zdravim načinom života. Na primjer, pišite u odjeljak za sport.
Mnogi ljudi koji nisu imali dijabetes melitus ne razumiju zašto se razvija u tijelu i koje su komplikacije patologije. Na pozadini lošeg obrazovanja mnogi pitaju da li se dijabetes prenosi putem biološke tečnosti (sline, krvi).
Ne postoji odgovor na takvo pitanje, dijabetes to ne može, i doista ne može ni na koji način. Dijabetes se može „prenijeti“ nakon najviše jedne generacije (prva vrsta), a onda se prenosi i sama bolest ne već, geni sa slabim učinkom.
Kao što je gore opisano, odgovor na to da li se dijabetes prenosi je ne. Jedino nasljedno mjesto može biti kod vrste dijabetesa. Tačnije, u verovatnoći da će se razviti određena vrsta dijabetesa kod deteta, pod uslovom da jedan roditelj ima istoriju bolesti, ili oba roditelja.
Nesumnjivo je da kod dijabetesa kod oba roditelja postoji određeni rizik da će biti i kod djece. Međutim, u ovom slučaju je potrebno učiniti sve što je moguće i sve što ovisi o roditeljima kako bi se bolest spriječila.
Zdravstveni radnici tvrde da nepovoljna genetska linija nije rečenica, a određene preporuke moraju se poštovati od djetinjstva kako bi se pomogli eliminiranju određenih faktora rizika.
Primarna prevencija dijabetesa je pravilna prehrana (isključivanje ugljenih hidrata iz prehrane) i stvrdnjavanje djeteta, počevši od dojenačke dobi. Nadalje, principe prehrane cijele obitelji treba preispitati ako dijabetes ima bliski rodbina.
Morate shvatiti da to nije privremena mjera - ovo je promjena načina života u pupoljku. Potrebno je pravilno jesti ne dan ili nekoliko tjedana, već neprestano. Izuzetno je važno pratiti težinu djeteta, zbog toga iz prehrane isključite sljedeće proizvode:
- Čokolade.
- Gazirana pića.
- Kolačići itd.
Trebate pokušati djetetu ne davati štetne zalogaje u obliku čipsa, slatkih čokoladnih čokolada ili kolačića. Sve je to štetno za želudac, ima visok udio kalorija, što dovodi do viška kilograma, kao rezultat, jednog od patoloških faktora.
Ako je odrasloj osobi koja već ima određene navike teško promijeniti način života, tada je s djetetom sve mnogo lakše kada se preventivne mjere uvode od rane dobi.
Uostalom, dijete ne zna šta je čokoladni ukus ili ukusni bombon, pa mu je mnogo lakše objasniti zašto ga ne može jesti. Nema žudnju za ugljikohidratnom hranom.
Ako postoji nasljedna predispozicija za patologiju, tada morate pokušati isključiti faktore koji dovode do nje. Definitivno, to ne osigurava 100%, ali rizici razvoja bolesti znatno će se smanjiti. Video u ovom članku govori o vrstama i vrstama dijabetesa.
Dijabetes melitus inzulinski ovisnog oblika i inzulinski rezistentnog oblika je hronična bolest koja se ne može liječiti. Bolest tipa 1 može se razviti u bilo kojoj dobi, dok se dijabetes melitus tipa 2 najčešće javlja nakon 40 godina.
Razvoj patologije povezan je s osobitošću proizvodnje hormona inzulina u gušterači. Prvu vrstu bolesti karakterizira nedostatak intrinzičnog inzulina, što rezultira nakupljanjem glukoze u krvi.
Prestanak proizvodnje inzulina u gušterači događa se kao rezultat autoimunog procesa, kao rezultat toga što vlastiti imunitet inhibira stanice koje proizvode hormone. Zašto se to događa još nije razjašnjeno, kao ni izravna veza nasljednosti i razvoja patologije.
Dijabetes tipa 2 karakterizira poremećen metabolizam ugljikohidrata, pri čemu je oslabljena osjetljivost stanice na glukozu, odnosno glukoza se ne troši prema predviđenim svrhama i nakuplja se u tijelu. Osoba stvara vlastiti inzulin i nema potrebe za poticanjem njegove proizvodnje. Obično se to razvija na pozadini prekomjerne težine, što povlači za sobom metabolički poremećaj.
Prva vrsta (o inzulinu) ovisna je o ubrizgavanju inzulina u tijelo. Druga vrsta bolesti (otporna na inzulin) liječi se bez injekcija, uz pomoć dijetetske terapije.
Oblik ovisan o insulinu razvija se kao rezultat autoimunog procesa, čiji uzroci još uvijek nisu rasvijetljeni. Oblik otporan na inzulin povezan je s metaboličkim poremećajima.
Sljedeći faktori mogu potaknuti razvoj dijabetesa:
- bolesti gušterače
- stres i hormonalni poremećaji,
- gojaznost
- nedostatak fizičke aktivnosti,
- metabolički poremećaj
- uzimanje određenih lekova sa sporednim efektom dijabetesa,
- nasljedna predispozicija.
Bolest se nasljeđuje, ali ne na način na koji je uobičajeno vjerovati. Ako jedan od roditelja ima ovu bolest, skupina gena koji uzrokuju bolest se prebacuje na dijete, ali dijete se rađa zdravo. Za aktiviranje gena odgovornih za razvoj dijabetesa potreban je pritisak koji se može spriječiti čineći sve što je moguće da bi se smanjili drugi faktori rizika. To je tačno ako je jedan od roditelja imao dijabetes tipa 2.
Teško je nedvosmisleno odgovoriti na pitanje da li je šećerna bolest naslijeđena od majke ili oca.
Gen odgovoran za razvoj ove bolesti prenosi se najčešće duž očeve strane. Međutim, ne postoji sto posto rizik od razvoja bolesti. Da bi se razvio dijabetes melitusa prvog ili drugog tipa, nasljednost igra važnu ulogu, ali nije temeljna.
Na primjer, dijabetes tipa 1 može se pojaviti kod djeteta s potpuno zdravim roditeljima. Često se ispostavi da je ova patologija primijećena kod jedne starije generacije - baka ili čak prabaka. U ovom slučaju roditelji su bili nosioci gena, ali sami nisu se razboleli.
Teško je odgovoriti nedvosmisleno kako se dijabetes prenosi i šta učiniti onima koji su naslijedili ovaj gen. Za razvoj ove bolesti potreban je potisak. Ako uz inzulin neovisan oblik takav nagon postane pogrešan način života i pretilost, onda se još uvijek ne znaju uzroci bolesti tipa 1.
Često možete čuti zabludu da je dijabetes tipa 2 nasljedna bolest. Ta izjava nije u potpunosti tačna, budući da je riječ o stečenoj patologiji koja se s godinama može pojaviti kod osobe među čijim rođacima nema pacijenata s dijabetesom.
Ako oba roditelja imaju oblik bolesti ovisan o inzulinu, vjerovatnoća je da se dijabetes nasljeđuje na njihovo dijete je oko 17%, ali nemoguće je jasno reći hoće li se dijete razboljeti ili ne.
Ako se patologija otkriva samo kod jednog roditelja, šansa za razvoj bolesti kod djece nije veća od 5%. Nemoguće je sprečiti razvoj dijabetesa tipa 1, pa bi roditelji trebali pažljivo nadgledati bebino zdravlje i redovno meriti glukozu u krvi.
Oblik neovisan o insulinu karakteriziran je metaboličkim poremećajima.Zbog činjenice da se i dijabetes i metabolički poremećaji prenose s roditelja na djecu, vjerovatnoća da se dijete razboli u ovom je slučaju mnogo veća i iznosi oko 70% ako su oba roditelja bolesna. Međutim, za razvoj inzulinski otpornog oblika patologije potreban je potisak, čija je uloga sjedilački način života, pretilost, neuravnotežena prehrana ili stres. Promjene životnog stila u ovom slučaju mogu značajno smanjiti rizik od razvoja bolesti.
Često možete čuti pitanje prenosi li se dijabetes kontaktom, putem krvi ili ne. Treba imati na umu da to nije virusna ili zarazna bolest, stoga, kad je u kontaktu s pacijentom ili njegovom krvlju, ne postoji rizik od infekcije.
Tip bolesti ovisan o insulinu
Mehanizam razvoja dijabetesa tipa 1 povezan je s neuspjehom gušterače da izvrši endokrinu funkciju proizvodnje inzulina. Bez inzulina događaju se sljedeće reakcije: ubrzava se proces glukoneogeneze - oslobađanje aminokiselina iz proteinske hrane, njihovo daljnje razgrađivanje na jednostavne šećere i puštanje u krvotok, nakupljanje glukoze u krvi, jer nema nikoga koji bi je mogao isporučiti u tkiva i stanice. Za umjetno oponašanje bioloških procesa pacijentu su potrebne redovite injekcije medicinskog inzulina.
Testovi za dijabetes
Postoje dva glavna razloga za razvoj prve vrste dijabetesa:
- Disfunkcionalna naslednost. Dominacija oštećenog gena ili recesivna mutacija.
- Razvoj autoimunih procesa. Neuspjeh imunološkog sustava, karakteriziran promjenom zaštitnih funkcija na destruktivne, usmjerene protiv ćelija vašeg vlastitog tijela.
Aktivacija poremećaja (autoimune i genetske) događa se pod uticajem niza faktora:
- Zarazne bolesti virusne etiologije. Akutne i hronične infekcije uklanjaju imunološki sistem u ravnoteži. Najopasniji su HIV i AIDS, herpetički virusi: Coxsackie, citomegalovirus, humani herpes virus tipa 4 (Epstein-Barr).
- Brojne alergije, odnosno imunološki sistem stvara antitijela u hitnom režimu, što dovodi do njegovog neispravnosti.
- Hipodinamički način života s nezdravom dijetom. Obilje jednostavnih ugljikohidrata u meniju dovodi do patologija gušterače, neadekvatna motorička aktivnost usporava metaboličke procese i izaziva pretilost.
Osim toga, nepravilan unos određenih lijekova može biti opasan za potencijalne dijabetičare.
Rizici od dijabetesa tipa 1
Prema medicinskoj statistici, mutirani geni naslijeđeni od oca manifestiraju se razvojem dijabetesa kod djeteta u 9% slučajeva. Ako se predispozicija naslijedi s majčinske strane, postotak će biti 3-5. U slučaju kada se kod oba roditelja dijagnosticira dijabetes, vjerovatnoća dostiže 21%. U prisustvu drugih bliskih rođaka s dijabetesom i roditelja koji imaju dijabetes, rizik se povećava 4 puta.
U slučaju prenošenja bolesti kroz naraštaj kada su roditelji samo nosioci genetskih informacija, kod djece se određuje 1 vrsta. Prvi tip dijabetesa naziva se maloljetnički dijabetes, jer su glavna grupa bolesnika djeca i adolescenti. Bolest se najčešće očituje kod novorođenčadi ili djece tijekom puberteta. Rizik od patologije opada sa godinama. Nakon 20-25 godina, oblik inzulinske bolesti nije dijagnosticiran, veruje se da je dete „preraslo“ naslednu predispoziciju.
Ako se kod rođenja blizanaca kod jednog djeteta dijagnosticira dijabetes, u drugom se to naknadno razvija u polovini slučajeva. Značajna opasnost predstavlja gestacijski dijabetes. Bolest koja se pojavila kod žene u perinatalnom periodu može ili nestati nakon porođaja ili prerasti u hroničnu patologiju. Učestalost slučajeva je oko 25%, dok vrsta bolesti može biti bilo koja.
Patologija neovisna o insulinu
Glavna razlika između dijabetesa tipa 2 i dijabetesa tipa 1 je da gušterača ne zaustavlja proizvodnju inzulina. Problem je nemogućnost tkiva i stanica tijela da adekvatno percipiraju i racionalno troše hormon. Ovo se stanje naziva otpornost na inzulin (oslabljena osjetljivost i reakcija). Kao rezultat neaktivnosti inzulina, šećer se nakuplja u krvi.
Potpuni prestanak endokrinog djelovanja (proizvodnja inzulina) gušterača primjećuje se tek u teškoj fazi dekompenzacije, kada bolest postane ovisna o inzulinu. Ne postoji definitivan odgovor na pitanje da li je dijabetes tipa 2 naslijedila ili stekla osoba tijekom života. Na razvoj bolesti utječu i vanjski uzroci i postojeća skupina oštećenih gena. Kombinacija ova dva faktora dovodi do dijabetesa tipa 2 u 80% slučajeva.
Vanjski uzroci koji određuju razvoj dijabetesa koji nije ovisan o insulinu:
- česte alergije s nepravilnim liječenjem simptoma, umjesto uklanjanja uzroka,
- hronične bolesti srca, krvnih sudova, gušterače,
- nepravilno ponašanje u ishrani (zloupotreba monosaharida i disaharida),
- nekontrolirani unos alkoholnih pića,
- dugotrajno liječenje lijekovima koji sadrže hormone,
- trudnoća komplicirana gestacijskim dijabetesom.
Otpornost na inzulin se javlja u pozadini nevolje (trajni boravak u stresnom neuropsihološkom stanju). Uz zdrav način života i pridržavanje preventivnih mjera, nasljedni faktor dijabetesa tipa 2 kao mono uzroka možda neće djelovati.
Rizici od dijabetesa tipa 2
Odrasli su podložni patologiji neovisnoj o insulinu. Najčešće se bolest izjašnjava u dobi od 40+. Prema spolu, dijabetes tipa 2 je češći kod žena tijekom predmenopauze i menopauze. To je posljedica intenzivnih hormonskih promjena u tijelu. Proizvodnja spolnih hormona (progesterona i estrogena), hormoni štitnjače se smanjuje, uslijed čega tijelo gubi kontrolu nad metaboličkim procesima.
Pored toga, hormonske promjene dovode do povećanja kilograma. Stanice gube osjetljivost na inzulin, čija proizvodnja, naprotiv, raste s godinama. Razvija se otpornost na inzulin. Mogućnost prenošenja insulinsko neovisnog oblika bolesti nasljeđivanjem je prilično velika. Na majčinskoj ili očinskoj strani - do 80%, u prisustvu gena oba roditelja - do 100%. Ali da bi se genetska tendencija pokrenula, potrebna je provokacija u obliku štetnih vanjskih utjecaja.
Glavni okidači za progresiju dijabetesa tipa 2 smatraju se pretilošću i alkoholizmom.
Drugi tip dijabetesa može se razviti bez sudjelovanja nasljednih uzroka. Gojaznost dovodi do endokrinih i metaboličkih zatajenja, alkoholizam ubija stanice gušterače. Kao rezultat toga, oslabljena je osjetljivost tkiva na inzulin. Obje vrste dijabetesa nisu zarazne bolesti. Zbog neinfektivne prirode porijekla, apsolutno je nemoguće zaraziti se endokrinom patologijom putem krvi ili na druge načine.
Objektivna prevencija dijabetesa
Kako dijabetes nije obavezna bolest, ali je nasledna predispozicija, postoji nada da se možete zaštititi od dijabetesa tipa 2. Uz genetsku ovisnost u prvu vrstu šansi, na žalost, postoji ili nema ili je vrlo malo. Ako se patologija ne dijagnosticira prilikom rođenja, roditelji moraju stvoriti takve uvjete ishrane i smještaja u kojima će biti nemoguće izazvati aktivnost oštećenih gena.
Takve mjere ne daju 100-postotno jamstvo, međutim, kad je moguće izdržati do 20 godina i prevariti bolest, u budućnosti su šanse za prijenos gotovo nikakve. Prevencija inzulinsko neovisne patologije je zdrav način života, osim mogućih pokretača. Preventivne mjere uključuju:
- korekcija prehrane (postavljanje stroge granice za brze ugljikohidrate i alkoholna pića),
- poštivanje prehrane (najmanje 5 puta dnevno) i ograničenje pojedinih obroka (ne više od 350 gr.),
- poštovanje režima pijenja (1,5 - 2 litre tečnosti dnevno),
- racionalna fizička aktivnost,
- unos vitaminskih i mineralnih kompleksa i biljnih pripravaka,
- redovne posete lekaru radi praćenja krvne slike,
- stroga kontrola nad tjelesnom težinom.
Ako želite spriječiti dijabetes, gornje mjere nisu privremena mjera, nego način života. Predispozicija za genetske bolesti nije predvidljiva. Znajući prisutnost dijabetičara među bliskim rođacima, morate pokušati izbjeći bolest ili barem odgoditi njen razvoj.
Prva vrsta bolesti
Bolesti prvog i drugog tipa su u osnovi potpuno različite bolesti. Oni imaju drugačiji tok i različite uzroke. Jedino što im je zajedničko jeste da kao rezultat tijeka patoloških bolesti postoji jedan zajednički simptom - povećanje razine šećera tokom ispitivanja kroz krv. Stoga, da bismo utvrdili da li je dijabetes naslijeđen, potrebno je uzeti u obzir i njegov oblik.
Dijabetes tipa 1 nasljeđuje se prilično često. Ova bolest se javlja kao rezultat autoimunog procesa. Ovaj proces ubija posebne ćelije gušterače koje proizvode inzulin. Kao rezultat toga, na kraju, ništa ne može proizvesti inzulin u tijelu. U ovom slučaju samo injekcije inzulina mogu pomoći pacijentu, to jest davati ga izvana u pažljivo izračunatoj dozi.
Trenutno se saznaju skoro svi podaci o tome kako se dijabetes prenosi. Međutim, odgovori na pitanja može li se izliječiti i je li moguće spriječiti njegov razvoj kod djeteta i dalje su negativni. Trenutno naučnici nisu u mogućnosti utjecati na nasljedstvo majke ili oca određenih bolesti, kao ni zaustaviti autoimune procese. No, razvija se umjetna gušterača - bit će spojena spolja i automatski izračunati potrebnu dozu inzulina, a potom ga ubrizgati u tijelo.
Druga vrsta bolesti
Odgovor na pitanje da li je dijabetes tipa 2 nasljedan je takođe pozitivan. Za njegovo pojavljivanje postoji nasljedna predispozicija. Ova se bolest razvija kada inzulin proizvodi gušterača u normalnom volumenu.
Međutim, inzulinski receptori u tkivima u tijelu (uglavnom masnoći), koji se moraju vezati na inzulin i transportirati glukozu u stanice, ne funkcioniraju ili ne funkcioniraju dovoljno. Kao rezultat toga, glukoza ne ulazi u ćelije, već se akumulira u krvi. Ćelije, međutim, signaliziraju nedostatak glukoze zbog čega gušterača proizvodi više inzulina. Sklonost niskoj efikasnosti receptora i nasljeđuje se.
Kada se radi u ovom režimu, pankreas se brzo iscrpljuje. Ćelije koje proizvode inzulin se uništavaju. Tkanine se mogu zamijeniti vlaknastim. U ovom slučaju, nema više ništa za proizvodnju inzulina, a neuspjeh drugog tipa prelazi u prvi. Ovo je odgovor na pitanje može li se dogoditi neuspjeh prvog tipa ako nije naslijeđen od oca ili majke.
Nasljeđivanje
Dijabetes se prenosi i u ženskoj i u muškoj liniji. Karakteristike nasljeđivanja su sljedeće:
- Prva vrsta dijabetesa prenosi se sa oca u 10% slučajeva, sa majke u 3 - 7%. Manifestira se u ovom slučaju kod djeteta koje nije starije od 20 godina, obično kao rezultat stresa ili ozbiljne bolesti, tj. Sa oslabljenim imunitetom tj.
- Kada su oba roditelja bolesna, vjerovatnoća da će imati dijete - dijabetičara je 70 - 80%. Međutim, ako zaštitite svoje dijete od stresa i ozbiljnih bolesti do 20 godina, ono može "prerasti" ovu vrstu bolesti,
- Druga vrsta dijabetes melitusa može također odrediti nasljednost. Manifestira se u starijoj dobi - nakon 30 godina. Najčešće se prenose od bake i djeda, dok je vjerovatnost prijenosa od nekoga od rođaka veća - 30%. Ako su oba roditelja dijabetična, vjerovatnoća da će imati dijete sa bolešću je 100%,
- Dijabetes tipa 2 ne može se naslijediti samo, već se može steći i kao rezultat nezdravog načina života,
- Za neuspjeh prvog tipa opasnost od prenošenja kroz mušku liniju, kao i muško dijete, veća je od ženske
- Ako su bolest prvog tipa patili od djedova i baka, vjerovatnoća da će i njihovi unuci biti bolesni je 10%. Dok se njihovi roditelji mogu razboljeti sa samo 3 - 5% vjerovatnoće.
Roditelji bi trebali uzeti u obzir da ako je jednom od blizanaca dijagnosticiran dijabetes u obliku ovisnom o inzulinu, vjerovatnoća da je i drugom blizanacu bolesna je 50%. Kada je riječ o obliku bez inzulina neovisnom - 70%.
Prenos bolesti
Neki se takođe pitaju kako se prenosi dijabetes. Bez obzira na njegovu vrstu, jedini način za prijenos ovog neuspjeha je nasljeđivanjem. Odnosno, oni se ne mogu zaraziti krvlju, ne prenose se fizičkim kontaktom bolesne sa zdravom.
Međutim, oni se mogu razboljeti ne samo nasljeđivanjem svojih roditelja. Dijabetes tipa 2 se javlja sam. Postoji nekoliko razloga za to:
- U starosti se smanjuje efikasnost receptora i oni počinju još gore vezivati za inzulin,
- Gojaznost dovodi do uništenja receptora ili njihovog oštećenja, tako da morate da pratite težinu,
- Manjak fizičke aktivnosti dovodi do toga da se glukoza polako pretvara u energiju i nakuplja se u krvi,
- Loše navike (pušenje, alkoholizam) narušavaju metabolizam i negativno utječu na metabolizam, što može uzrokovati dijabetes melitus,
- Nepravilna prehrana - zloupotreba konzervansa, ugljikohidrata, masti takođe može povećati vjerojatnost da se razbole.
Uglavnom nasledna bolest, dijabetes melitus može se "steći" i nezavisno. Stoga je vrijedno pažljivo razmotriti svoje zdravlje i pratiti svoj životni stil, posebno onima koji su izloženi riziku za ovu bolest.
Da li je dijabetes naslijeđen, mehanizmi nasljeđivanja
Dijabetes melitus je bolest koja pogađa mnoge ljude (uglavnom starije). Istovremeno, žene oboljevaju češće od muškaraca. Postoje dva oblika bolesti - prvi i drugi tip. Razlikuju se po razlozima pojave, obrascima protoka, simptomima i putovima nasljeđivanja. Vjeruje se da su ljudi čija je rodbina dijabetičarka izložena većem riziku za ovu bolest te bi trebali biti oprezniji prema svom zdravlju. Dakle, pitanje je da li je dijabetes naslijeđen?
Bolesti prvog i drugog tipa su u osnovi potpuno različite bolesti. Oni imaju drugačiji tok i različite uzroke. Jedino što im je zajedničko jeste da kao rezultat tijeka patoloških bolesti postoji jedan zajednički simptom - povećanje razine šećera tokom ispitivanja kroz krv. Stoga, da bismo utvrdili da li je dijabetes naslijeđen, potrebno je uzeti u obzir i njegov oblik.
Dijabetes tipa 1 nasljeđuje se prilično često. Ova bolest se javlja kao rezultat autoimunog procesa. Ovaj proces ubija posebne ćelije gušterače koje proizvode inzulin. Kao rezultat toga, na kraju, ništa ne može proizvesti inzulin u tijelu. U ovom slučaju samo injekcije inzulina mogu pomoći pacijentu, to jest davati ga izvana u pažljivo izračunatoj dozi.
Trenutno se saznaju skoro svi podaci o tome kako se dijabetes prenosi.Međutim, odgovori na pitanja može li se izliječiti i je li moguće spriječiti njegov razvoj kod djeteta i dalje su negativni. Trenutno naučnici nisu u mogućnosti utjecati na nasljedstvo majke ili oca određenih bolesti, kao ni zaustaviti autoimune procese. No, razvija se umjetna gušterača - bit će spojena spolja i automatski izračunati potrebnu dozu inzulina, a potom ga ubrizgati u tijelo.
Odgovor na pitanje da li je dijabetes tipa 2 nasljedan je takođe pozitivan. Za njegovo pojavljivanje postoji nasljedna predispozicija. Ova se bolest razvija kada inzulin proizvodi gušterača u normalnom volumenu.
Međutim, inzulinski receptori u tkivima u tijelu (uglavnom masnoći), koji se moraju vezati na inzulin i transportirati glukozu u stanice, ne funkcioniraju ili ne funkcioniraju dovoljno. Kao rezultat toga, glukoza ne ulazi u ćelije, već se akumulira u krvi. Ćelije, međutim, signaliziraju nedostatak glukoze zbog čega gušterača proizvodi više inzulina. Sklonost niskoj efikasnosti receptora i nasljeđuje se.
Kada se radi u ovom režimu, pankreas se brzo iscrpljuje. Ćelije koje proizvode inzulin se uništavaju. Tkanine se mogu zamijeniti vlaknastim. U ovom slučaju, nema više ništa za proizvodnju inzulina, a neuspjeh drugog tipa prelazi u prvi. Ovo je odgovor na pitanje može li se dogoditi neuspjeh prvog tipa ako nije naslijeđen od oca ili majke.
Dijabetes se prenosi i u ženskoj i u muškoj liniji. Karakteristike nasljeđivanja su sljedeće:
- Prva vrsta dijabetesa prenosi se sa oca u 10% slučajeva, sa majke u 3 - 7%. Manifestira se u ovom slučaju kod djeteta koje nije starije od 20 godina, obično kao rezultat stresa ili ozbiljne bolesti, tj. Sa oslabljenim imunitetom tj.
- Kada su oba roditelja bolesna, vjerovatnoća da će imati dijete - dijabetičara je 70 - 80%. Međutim, ako zaštitite svoje dijete od stresa i ozbiljnih bolesti do 20 godina, ono može "prerasti" ovu vrstu bolesti,
- Druga vrsta dijabetes melitusa može također odrediti nasljednost. Manifestira se u starijoj dobi - nakon 30 godina. Najčešće se prenose od bake i djeda, dok je vjerovatnost prijenosa od nekoga od rođaka veća - 30%. Ako su oba roditelja dijabetična, vjerovatnoća da će imati dijete sa bolešću je 100%,
- Dijabetes tipa 2 ne može se naslijediti samo, već se može steći i kao rezultat nezdravog načina života,
- Za neuspjeh prvog tipa opasnost od prenošenja kroz mušku liniju, kao i muško dijete, veća je od ženske
- Ako su bolest prvog tipa patili od djedova i baka, vjerovatnoća da će i njihovi unuci biti bolesni je 10%. Dok se njihovi roditelji mogu razboljeti sa samo 3 - 5% vjerovatnoće.
Roditelji bi trebali uzeti u obzir da ako je jednom od blizanaca dijagnosticiran dijabetes u obliku ovisnom o inzulinu, vjerovatnoća da je i drugom blizanacu bolesna je 50%. Kada je riječ o obliku bez inzulina neovisnom - 70%.
Neki se takođe pitaju kako se prenosi dijabetes. Bez obzira na njegovu vrstu, jedini način za prijenos ovog neuspjeha je nasljeđivanjem. Odnosno, oni se ne mogu zaraziti krvlju, ne prenose se fizičkim kontaktom bolesne sa zdravom.
Međutim, oni se mogu razboljeti ne samo nasljeđivanjem svojih roditelja. Dijabetes tipa 2 se javlja sam. Postoji nekoliko razloga za to:
- U starosti se smanjuje efikasnost receptora i oni počinju još gore vezivati za inzulin,
- Gojaznost dovodi do uništenja receptora ili njihovog oštećenja, tako da morate da pratite težinu,
- Manjak fizičke aktivnosti dovodi do toga da se glukoza polako pretvara u energiju i nakuplja se u krvi,
- Loše navike (pušenje, alkoholizam) narušavaju metabolizam i negativno utječu na metabolizam, što može uzrokovati dijabetes melitus,
- Nepravilna prehrana - zloupotreba konzervansa, ugljikohidrata, masti takođe može povećati vjerojatnost da se razbole.
Uglavnom nasledna bolest, dijabetes melitus može se "steći" i nezavisno. Stoga je vrijedno pažljivo razmotriti svoje zdravlje i pratiti svoj životni stil, posebno onima koji su izloženi riziku za ovu bolest.
Dijabetes melitus se odnosi na endokrine kronične bolesti. Razlog za njegovu pojavu je kvar u radu tijela povezan s nedostatkom ili nedovoljnim lučenjem hormona inzulina ili s njegovom neizbavljivošću od strane unutrašnjih tkiva. Postoje 2 glavna oblika dijabetesa i predispozicija za bolest može se naslijediti.
Svjetska zdravstvena organizacija identifikovala je dvije glavne vrste dijabetesa. Ovo je:
- Dijabetes melitus ovisan o insulinu ili dijabetes tipa 1. Takva dijagnoza se postavlja ako se inzulin ne proizvodi uopće ili djelomično (manje od 20% ukupnog broja).
- Dijabetes melitus ili dijabetes tipa 2. To se događa kada se inzulin proizvodi u granicama normale ili iznad njega, ali zbog smanjenja osjetljivosti unutarnjih tkiva, ne apsorbira se u tijelu.
Bolest ove dvije vrste utječe na 97% ukupnog broja dijabetičara. Preostalih 3% nalazi se u šećernoj vrsti bolesti i drugim vrstama bolesti.
Svako može dobiti dijabetes, u principu, pod posebnim spletom okolnosti, ali postoje faktori rizika koji značajno povećavaju mogućnost manifestacije bolesti. Tu spadaju:
- Nasljedna predispozicija
- Prekomjerna težina, gojaznost,
- Bolesti gušterače i kršenje normalne količine tvari,
- Neaktivni način života i sjedeći rad,
- Stres i situacije u kojima dolazi do naleta adrenalina,
- Zloupotreba alkohola
- Bolesti tijekom kojih se smanjuje osjetljivost unutarnjih tkiva na inzulin,
- Zarazne, virusne i upalne bolesti koje smanjuju imunitet,
- Uzimanje lijekova s dijabetičkim učinkom.
I ako se još uvijek možete "boriti" s većinom ovih faktora, onda se ne možete svađati s genima.
Nemoguće je direktno reći da je ova bolest naslijeđena. Zapravo se prenosi predispozicija za razvoj ovog oblika bolesti. Nije jedna ćelija, već grupa je odgovorna za njen razvoj. I što je važno, obje vrste se prenose poligenski, odnosno bez prisustva faktora rizika bolest se neće manifestirati. Uz to se svaki SD prenosi pojedinačno, a oni su međusobno neovisni.
Ako uzmemo u obzir postotak, tada će faktor rizika kao što je nasljednost iznositi 60-80% ukupne vjerojatnosti da se razboli. I ovdje je preporučljivo razmotriti svaku od vrsta zasebno. Uostalom, bolesti su različite.
Dakle, kod dijabetesa tipa 1, vjerovatno je da će se bolest manifestirati, čak i ako su roditelji apsolutno zdravi. To je zbog činjenice da se bolest može prenijeti generacijom. Verovatnoća da se kod dece razvije oblik inzulina ovisnog oblika iznosiće 5-10%, a za roditelje samo 2-5%. Na muškoj strani rizik će biti veći nego na ženskoj.
Veza između roditelja i djece nije jaka kao između jednojajčanih blizanaca. Vjerovatnoća nasljeđivanja ove vrste bolesti u prisutnosti dijabetesa tipa 1 kod jednog od roditelja je samo 5%, oboje su otac i majka bolesni, što znači da će rizik od oboljenja porasti na 21% od 100 mogućih. Ako je jedan od blizanaca dijabetičan, vjerovatnoća da će se drugom djetetu dijagnosticirati ista dijagnoza povećava se na 50% sa inzulinom ovisnom formom i 70% s oblikom neovisnim o inzulinu.
Pri određivanju vjerojatnosti razvoja bolesti treba uzeti u obzir ne samo prisustvo takve bolesti u bliskoj rodbini. Što je veći broj rođaka dijabetičara u čovjekovom okruženju, to je veći rizik od pojave bolesti u njemu. Ovaj obrazac važi samo uz uvjet da svi imaju isti oblik bolesti, odnosno samo dijabetes tipa 1 ili samo dijabetes tipa 2. Postepeno, s godinama, mogućnost razvoja dijabetesa ovisnog o inzulinu kod ljudi opada.
Ako govorimo o dijabetesu trudnica, onda nasljednost također igra ulogu. Prilikom posmatranja velike obiteljske predispozicije za ovu bolest, može se tvrditi da se tokom gestacije bebe, negdje u 20. tjednu, može otkriti povišen šećer u krvi. Nakon poroda, u većini slučajeva prolazi bez traga, ali u određenom postotku žena razvija se u dijabetes tipa 1 ili 2.
Kod dijabetesa tipa 2 vjerovatnoća je da se prebaci na nasljednike mnogo veća. Dakle, ako je jedan od roditelja bolestan, onda će rizik od bolesti kod djeteta biti 80%.
Uz prisustvo takve dijagnoze, i papa i majka, vjerovatnost njegovog prelaska na djecu raste na 100%.
Prekomjerna težina samo će ubrzati razvoj bolesti.
Kao što je vidljivo iz gornjeg materijala, sama bolest se ne nasljeđuje. Prisutnost rodbine-dijabetičara utječe na situaciju i predispoziciju za razvoj bolesti, ali bez vanjskih čimbenika, dijabetes melitus se ne može pojaviti.
Astamirova H., Akhmanov M. Velika enciklopedija dijabetičara, Eksmo - M., 2013.. - 416 str.
Ispitivanje muškarca / S.Yu. Kalinchenko i dr. - M .: Praktična medicina, 2016. - 160 str.
Kućno liječenje dijabetesa. - M .: Antis, 2001. - 526 str.- Liflandsky V.G., Zakrevsky V.V., Andronova M.N. Ljekovita svojstva hrane u dva volumena. SPb., Izdavačka kuća "ABC", 1997., 335 stranica i 287 stranica, tiraž od 20.000 primjeraka.
- Antonova, R. P. Klinička ishrana kod kuće za pacijente sa šećernom bolešću i gojaznošću / R.P. Antonova. - M .: ProfiKS, 2004. - 240 str.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.