Džem od fruktoze za dijabetičare i drugo
Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.
Patologija gušterače naziva se dijabetes melitus, koji je praćen kršenjem proizvodnje hormona inzulina po otočićima Langerhans-Sobolev. Osobe koje pate od takve bolesti trebaju stalno praćenje svoje prehrane. Postoji veliki broj proizvoda koje treba odbaciti ili ograničiti na maksimalnu moguću količinu.
Svi se žele počastiti nečim ukusnim, posebno ako se planira gozba ili praznik. Morate pronaći kompromis i koristiti recepte koji neće nanijeti štetu dijabetičaru. Omiljena poslastica većine ljudi su palačinke. Zbog straha od brašna i slatkiša, pacijenti pokušavaju odbiti kulinarski proizvod. Ali ne znaju svi da možete pronaći recepte za ukusne palačinke za dijabetičare.
Što se može koristiti za suđe
Ne koristi se klasični način kuhanja zbog visokog glikemijskog indeksa gotovog jela. Na primjer, jaja koja se koriste u standardnom receptu za palačinke imaju indeks 48, maslac - 51 na 100 g proizvoda. A uz to se koristi znatna količina mlijeka i šećera.
Prikupljajući sve vrste recepata za palačinke za dijabetičare, možemo zaključiti koja dozvoljena hrana treba sniziti glikemijski indeks kulinarskog proizvoda i na taj način omogućiti pacijentima da uživaju u obroku. Za pripremu testa koriste se sljedeći proizvodi:
- heljdino brašno
- zobena kaša
- nadomjestak šećera
- raženo brašno
- skuti sir
- leća
- pirinčano brašno.
Dopušteni prelivi
Palačinke se mogu jesti i u uobičajenom obliku, i sa svim vrstama nadjeva. Gospodarice radije koriste razne vrste mesa, gljiva, skute, voćne džemove i konzerve, pirjani kupus. Među ovom popisu su i apsolutno sigurna punila za pacijente sa dijabetesom.
Sorta sa malo masti je odlična poslastica. A ako je pažljivo umotate u palačinku, dobit ćete poslasticu koja se može pripremiti i za svakodnevnu upotrebu i na prazničnom stolu. Kako bi skuha bila ugodnija, umjesto šećera možete dodati prirodne zaslađivače ili zaslađivač. Zanimljiva opcija bila bi mala količina fruktoze ili prstohvat praha stevije.
Ko se ne sjeća ukusa pita od kupusa, koji mi je u djetinjstvu spremala baka. Palačinke s dijabetičarima s pirjanim kupusom ukusna su zamjena. Bolje je pržiti povrće bez dodavanja ulja, a na kraju poboljšati ukus s malom količinom nasjeckane šargarepe i luka.
Voće i bobice punjenje
Zašto ne biste koristili nezaslađenu sortu jabuka kako biste palačinkama dali dodatnu pikantnost i aromu. Nariban, možete dodati zaslađivač ili prstohvat fruktoze voću. Jabuke su umotane u palačinke i sirove i pirjane. Takođe možete koristiti:
Zdrobljeni proizvod može se kombinirati sa sirom s niskim udjelom masti, voćem ili bobicama.
Dopušteno je koristiti malu količinu sljedećih vrsta orašastih plodova:
- kikiriki - pomaže u smanjenju kolesterola, uključen je u normalizaciju metaboličkih procesa (ne više od 60 g proizvoda u kucanju),
- bademi - dopušteni su kod dijabetesa tipa 1, čak i oni koji imaju simptome nefropatije,
- pinjola - ima blagotvoran učinak na funkcioniranje gušterače, ali dopuštena je za upotrebu samo u njenom sirovom obliku (ne više od 25 g dnevno),
- lješnjaci - poboljšavaju rad kardiovaskularnog sistema, bubrega i gastrointestinalnog trakta,
- orah - dopušten u malim količinama u sirovom ili tostiranom obliku,
- Brazilski orah - zasićen je magnezijumom, koji doprinosi apsorpciji glukoze u tijelu (ne više od 50 g dnevno).
Mesni punjenje
Ne vole svi palačinke u obliku slatkog proizvoda. Neki preferiraju slani ukus jela. Za to možete koristiti pileće ili goveđe meso. Piletina je u mogućnosti smanjiti količinu štetnog holesterola u krvi, što će biti korisno onima koji pate i od bolesti i tipa 1 i sa 2.
Podstiče se i upotreba govedine, jer je u stanju da kontroliše količinu glukoze u tijelu. Svako meso mora biti izabrano bez masnoće i vena, prethodno ga kuhajte, kuhajte ili pirjajte s minimalnim brojem začina.
Javorov sirup
Ovaj se proizvod koristi kao zaslađivač. Pomoću nje tijestu ne možete dodati ništa slatko. U toku kuhanja, svakih nekoliko palačinki u gomili možete preliti sirupom. To će omogućiti da se proizvod namoči i dobije ugodan ukus i aromu.
Niska masnoća ovog proizvoda savršeno nadopunjuje ukus palačinki proizvedenih od različitih sorti brašna. Bolje je koristiti bijeli jogurt koji nema aditive. Ali od masne domaće kisele pavlake trebate odbiti. Može se zamijeniti sličnim prodavaonicom niskokaloričnih proizvoda. Prije posluživanja, na vrh sipajte nekoliko kašika ohlađene kisele pavlake ili jogurta ili jednostavno stavite posudu sa proizvodom pored palačinki.
Mala količina meda dodana na tanjur ne šteti pacijentu. Bolje je koristiti proizvod sakupljen za vrijeme cvatnje bagrema. Tada će biti obogaćena hromom, toliko potrebnim dijabetičarima, posebno onima koji imaju bolest tipa 2.
Palačinke od heljde
Za pripremu jela potrebno je uzeti sljedeće sastojke:
- heljdina kaša - 1 čaša,
- voda - ½ šolje,
- soda - sp tsp,
- sirće za gašenje sode
- biljno ulje - 2 kašike.
Brašno se mora samljeti u mlincu za kafu ili u mljevenom mlinu dok brašno ne prosija. Dodajte vodu, hidriranu sodu i biljno ulje. Stavite smjesu na toplo mjesto 20 minuta.
Posudu je potrebno dobro zagrijati. Dodavanje masnoće u tavu nije potrebno, u testu se već nalazi dovoljna količina ulja. Sve je spremno za kuhanje palačinki. Med, voćni punjenje, orasi, bobice savršeni su za jelo.
Remek-djelo ovsene kaše
Recept za palačinke na bazi zobene kaše omogućit će vam kuhanje bujnog, mekog i nevjerojatno jela iz usta. Pripremite sastojke:
- zobeno brašno - 120 g,
- mlijeko - 1 šolja
- pileće jaje
- prstohvat soli
- zaslađivač ili fruktoza u količini od 1 žličice šećer
- tijesto za prašak za pecivo - ½ žličice
U posudi umutite jaje sa solju i šećerom. Polako prethodno prosijte zobene pahuljice, neprestano mešajući testo da ne bude grudica. Dodajte prašak za pecivo i ponovo sve dobro izmešajte.
Ulijte mlijeko u dobiveno tijesto laganim tokom, sve dobro miksajte mikserom dok se ne stvori homogena masa. Kako u testu nema ulja, sipajte 1-2 kašike u dobro zagrijanu tavu. biljna mast i može se ispeći.
Prije nego što pokupite tijesto sa loncem, svaki put kada ga trebate miješati, podižući teže dno s dna rezervoara koji su pali u sediment. Pecite sa obe strane. Poslužite na isti način kao i klasično jelo, koristeći punjenje ili aromatično zalijevanje.
Dnevnik grupe "Dijabetes nije rečenica!":
Izvinite, ali doktori su odavno rekli da fruktoza nije štetna. Dobar je za dijabetičare, ali zdrava osoba s normalnim udjelom šećera u krvi, konstantno konzumiranje fruktoze samo će pridonijeti pretilosti.
„Mnogi od mojih pacijenata često mi postavljaju pitanje:„ Zašto možemo konzumirati voće koje sadrži fruktozu, a sama je čista fruktoza strogo zabranjena? “
Za razliku od glukoze, fruktoza može prodirati iz krvi u stanice tkiva bez sudjelovanja inzulina. Iz tog razloga se preporučuje kao najsigurniji izvor ugljikohidrata za pacijente sa dijabetesom. Dio fruktoze ulazi u ćelije jetre, koje ga pretvaraju u glukozu, pa fruktoza također može povećati šećer u krvi, iako u mnogo manjoj mjeri od ostalih jednostavnih šećera. Ali fruktoza je mnogo brža od glukoze, može se pretvoriti u masti!
A sve zato što fruktoza - prirodni šećer koji se nalazi u voću (iako neko voće poput naranče i grožđa sadrži i veliku količinu glukoze) - u jetri se ne prerađuje kao glikogen (posebna supstanca koja pokriva troškove energije uzrokovane radom mišića ), ali u masti! Jednom u tijelu, fruktoza zaobilazi poseban enzim - fruktokinazu-1. A on je odgovoran za preradu ugljikohidrata koji ulaze u tijelo u energiju i odlučuje u što će ugljikohidrate pretvoriti u: glikogen ili masti. Složeni ugljikohidrati, poput zobene kaše, tjestenine, riže, jednom u tijelu, pretvaraju se uglavnom u glikogen i u tom obliku se talože u jetri i mišićima. To se događa dok u vašem spremniku nema slobodnog prostora i tek tada će se ti ugljikohidrati preraditi u masti (prema naučnim podacima ljudsko tijelo je u stanju pohraniti oko 250-400 grama ugljikohidrata u obliku glikogena). Jetra pretvara fruktozu u masti koju, kad uđe u krvotok, odmah apsorbiraju masne stanice.
I ne samo to! Ulazeći u krv, glukoza obično neometano prolazi kroz jetru - takav filtar tijela i odatle ide direktno u mišiće. Što će se dogoditi ako dio fruktoze koju dobije vaše tijelo uđe u jetru i pretvori se u glikogen? Činjenica da će vaše mudro tijelo reći „ne“ bilo kojim drugim dolaznim ugljikohidratima i spriječiti njihov ulazak, i u jetru i u mišiće kroz jetru. Kao rezultat toga, nepotpuni složeni ugljikohidrati pretvarat će se u dragocjeni mišićni glikogen koji može pružiti snažno mnoštvo energije, nego u mržnju masti!
Nedavno, u studiji objavljenoj u časopisu Hepatology, štakori su hranjeni otopinom šećera koja sadrži ili glukozu ili fruktozu. Hranjenje štakora fruktozom dovelo je do dvije ozbiljne posljedice: povećanje proizvodnje masti u jetri i smanjenje učinkovitosti proteina leptina (između ostalih funkcija, leptin je odgovoran za metabolizam masti).
Studija je utvrdila da su neka negativna svojstva fruktoze bila rezultat oslabljene funkcije receptora, poznatih kao alfa polifosforna kiselina. Ovaj receptor prisutan je u ljudskom tijelu, a njegova aktivnost u ljudima je manja nego u štakora. Kao rezultat toga, jedan od autora studije sugerirao je da učinak fruktoze na ljude treba uzrokovati još gore posljedice od onih koje su primijećene kod štakora. Čini se da postoji svaki razlog da vjerujemo da upotreba fruktoze može doprinijeti rastu procesa pretilosti u svijetu.
Stoga se fruktoza ne smatra zdravom prehrambenom dodatkom. Pijenje velike količine bezalkoholnih pića koje sadrže fruktozu pogoduje pretilosti nego upotreba drugih zaslađivača. U jednom trenutku takav rad je proveden: istraživači su eksperimentalnim miševima nudili izbor vode, otopine fruktoze i bezalkoholnih pića s fruktozom. Kod miševa - ljubitelja pića koji sadrže fruktozu, uočeno je značajno povećanje tjelesne težine čak i uz smanjenje ukupnog kalorijskog sadržaja u ishrani. Ovi miševi pokazali su ne samo debljanje, već je i najopasnije, ovo povećanje se desilo za 90% zbog masnog tkiva. Dokazano je i da neki hormoni koji reagiraju na glukozu (leptin, inzulin, itd.) Ne obavljaju svoju normalnu funkciju pri konzumiranju fruktoze. Pojava gojaznosti objašnjava ne samo visoko kaloričnom fruktozom, već i metaboličkim promjenama koje doprinose nakupljanju masti. "
Kovalkov A.V. (c)
Kovrče raži s bobicama i stevije
Za pripremu tijesta potrebno je pripremiti:
- pileće jaje
- skuti sir s malo masnoće - 80-100 g,
- soda - ½ kašike kašike,
- prstohvat soli
- biljna mast - 2 kašike,
- raženo brašno - 1 šolja,
- Ekstrakt stevije - 2 ml (½ žličice).
U jednoj posudi pomiješajte brašno i sol. Odvojeno, potrebno je pobijediti jaje, ekstrakt stevije i sir. Dalje spojite dve mase i dodajte razmućenu soda. Na kraju, u tijesto dodajte biljno ulje. Možete početi s pečenjem. Ne morate dodavati masnoću tavi, dovoljno je u testu.
Ražene palačinke su dobre s bobičastim voćnim punjenjem, mogu se kombinirati s orasima. Vrh zalijevati kiselom pavlakom ili jogurtom. Ako hostesa želi pokazati svoj kulinarski talent, možete napraviti koverte od palačinki. Bobice se stavljaju u svaku (krumpir, malina, ribizla, borovnice).
Cristme leće
Za jelo treba pripremiti:
- sočivo - 1 šolja,
- kurkuma - ½ kašike,
- voda - 3 čaše,
- mlijeko - 1 šolja
- jaje
- prstohvat soli.
Od leće napravite brašno, mljeveći ga mlinom za mljevenje ili mljevenjem kafe. Dodajte kurkumu, a potom mešajući dodajte vodu. Daljnje manipulacije tijestom treba izvesti najkasnije pola sata kasnije, kada će žitarica uzeti potrebnu vlagu i povećati se u veličini. Zatim dodajte mlijeko i prethodno tučeno jaje sa solju. Tijesto je spremno za pečenje.
Čim je palačinka gotova, morate je ostaviti da se malo ohladi, a zatim se mesni ili riblji punjenje položi u sredinu proizvoda po volji i preklopi u obliku peciva ili omotača. Vrh vrhnja s malo masnoće ili jogurta bez arome.
Palačinke od indijskog pirinčanog brašna
Kulinarski proizvod ispostavit će se čipkast, hrskav i vrlo tanak. Može se poslužiti uz svježe povrće.
- voda - 1 čaša,
- pirinčano brašno - ½ šalice,
- kumin - 1 kašika kašike,
- prstohvat soli
- prstohvat asafoetide
- nasjeckani peršun - 3 kašike,
- đumbir - 2 kašike
U posudi pomiješajte brašno, sol, mleveni kumin i asafoetidu. Zatim ulijte vodu, stalno miješajući, tako da ne bude grudica. Dodaje se rendirani đumbir. U zagrijanu tavu sipajte 2 kašike. biljnu mast i pecite palačinke.
Većina dijabetičara, nakon čitanja recepta, zanimaće se može li jesti sve korištene začine. Oni nisu samo mogući, već ih treba koristiti i u ishrani, jer svaki od njih ima sljedeće sposobnosti:
- kumin (zira) - normalizuje rad gastrointestinalnog trakta i aktivira metaboličke procese,
- asafoetida - ubrzava varenje hrane, blagotvorno deluje na endokrini sistem,
- đumbir - snižava šećer u krvi, uklanja višak holesterola, ima antimikrobno dejstvo, jača imunološki sistem.
Mali trikovi
Postoje preporuke, pridržavanje kojih će vam omogućiti uživanje u omiljenom jelu, ali ne naštetiti organizmu:
- Pridržavajte se veličine posluživanja. Ne treba bacati na ogromnu gomilu ukusnih palačinki. Treba jesti 2-3 komada. Bolje ih je vratiti se nakon nekoliko sati.
- Kalorijski sadržaj jela morate izračunati čak i za vrijeme kuhanja.
- Ne koristite šećer za tijesto ili preljev. Izvrsne su zamjene u obliku fruktoze ili stevije.
- Kulinarske proizvode je bolje ispeći u tepsiji obloženoj teflonom. Tako ćete smanjiti količinu korišćene masti.
Kulinarske postavke su lična stvar svih. Treba biti mudar u pogledu pripreme i prezentacije jela. Ovo ne samo da će uživati u vašem omiljenom proizvodu, već će i održavati potrebnu razinu glukoze u tijelu, što je važno za bolesnike s dijabetesom.
Kako zamijeniti šećer u pekmezu?
Pravljenje džema najpopularniji je način očuvanja svježeg voća i bobica. Džem dugo pomaže u očuvanju svih blagodati ljetnog voća i podržava tijelo u hladnoj sezoni. Osim toga, džem je prekrasna poslastica za cijelu obitelj, koju možete popiti uz čaj, namazati ukusne kolače na hljeb ili ga ispeći.
Međutim, uprkos svim korisnim svojstvima pekmeza, ima jednu značajnu manu - to je visoki udio šećera. Zbog toga se osobama oboljelim od pankreasa, posebno hroničnim pankreatitisom i dijabetes melitusom, preporučuje da u potpunosti eliminiraju ovaj proizvod iz svoje prehrane.
Ali, postoji recept za džem koji će biti koristan svim ljudima, bez izuzetka. U njemu se obični granulirani šećer zamjenjuje prirodnim zamjenskim šećerom stevije, koji ne povećava šećer u krvi, pa samim tim ne utiče negativno na rad gušterače.
Šta je stevija
Stevija ili, kako je još zovu, medna trava niska je biljka intenzivnog slatkog ukusa. Prvo su ga otkrili Indijanci iz Južne Amerike, koji su steviju koristili kao prirodni zaslađivač za mate i druga pića, uključujući i ljekovite čajeve.
Stevia je u Europu stigla tek u 16. vijeku, a kasnije i u Rusiju početkom 19. vijeka. Unatoč svojim jedinstvenim kvalitetama, nije dobila široku popularnost među ljudima tog vremena, ali danas Stevia prolazi kroz pravu fazu preporoda.
To je uglavnom posljedica činjenice da se sve više i više ljudi pridržava zdravog načina života i jede samo proizvode koji su korisni za tijelo. A stevija, pored slatkog ukusa, ima i dosta korisnih svojstava, jer je vrijedna ljekovita biljka.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Zdravstvene prednosti stevije:
- Ne povećava šećer u krvi. Stevia je 40 puta slađa od običnog šećera, dok ne utiče na nivo glukoze u krvi i ne opterećuje gušteraču. Zbog toga je idealan proizvod za pacijente koji imaju dijabetes,
- Promoviše gubitak kilograma U 100 gr. šećer sadrži 400 kcal, dok u 100 g. zeleni listovi stevije - samo 18 kcal. Stoga, zamjenjujući redoviti šećer stevijom, čovjek može značajno smanjiti sadržaj kalorija u svojoj dnevnoj prehrani. Posebno je korisno koristiti u tu svrhu ekstrakt biljke stevije, koji ima nula kaloričnih sadržaja,
- Sprječava razvoj karijesa i osteoporoze. Šećer negativno utječe na zdravlje kostiju i zuba, uzrokujući njihovo postepeno uništavanje. Upotreba stevije pomaže u jačanju zubne cakline i koštanog tkiva i pomaže u održavanju jakih kostiju i lijepog osmijeha do starosti,
- Sprječava nastanak kanceroznih tumora. Redovita upotreba stevije je odlična prevencija karcinoma. Osim toga, ljudima koji već boluju od malignih tumora savjetuje se da koriste steviju za poboljšanje svog stanja,
- Normalizuje varenje. Stevija blagotvorno djeluje na funkcioniranje gušterače, jetre, žučnog mjehura i želuca, što značajno poboljšava probavu hrane i apsorpciju svih hranjivih sastojaka,
- Leči kardiovaskularni sistem. Stevia normalizira rad srca, jača srčani mišić i zidove krvnih žila, pomaže u sprečavanju razvoja ateroskleroze, srčanog udara i moždanog udara,
- Zaceljuje rane. Stevia pomaže kod gnojnih zaraženih rana. Za to je zahvaćeno područje kože potrebno prati nekoliko puta dnevno otopinom stevije i rana će zarasti vrlo brzo, ne ostavljajući nikakve ožiljke.
Džem od stevije
Kada pripremate džem sa stevijom, umjesto šećera možete koristiti i osušene listove biljke i ekstrakt stevije koji se prodaje u staklenkama u obliku praha ili sirupa. Listovi stevije imaju vrlo intenzivnu slatkoću, pa iznosi 1 kg. bobica ili voća, samo stavite malu gomilu njih da dobijete istinski slatki džem.
Međutim, mnogo je jednostavnije i praktičnije dodati džemu stevia u prahu - steviozid, koji je 300 puta slađi od običnog šećera. Samo nekoliko žličica ekstrakta stevije u stanju je dati kiselim bobicama potrebnu slatkoću i pretvoriti je u pravi džem.
Ali ponekad se pekmez od stevije može ispasti previše tečan da se ovo ne bi desilo, stavite u njega nekoliko grama jabučnog pektina. Pektin je rastvorljivo vlakno, koje ima mnoštvo korisnih svojstava i pomaže da pekmez i džemovi postanu gušći i ispijaju usta.
Džem od stevije od bobica.
Ovaj džem od jagode nije samo vrlo ukusan, već je i zdrav. Mogu ga koristiti sve osobe bez izuzetka, uključujući djecu sa šećernom bolešću. Po potrebi bobice jagoda mogu se zamijeniti borovnicama ili borovnicama.
- Brusnica - 1,2 kg
- Svježe iscijeđeni sok od limuna - 1 kašika. kašika
- Cimet u prahu - 0,5 tsp
- Stevioside - 3 kašike kašike,
- Čista voda - 150 ml,
- Jabučni pektin - 50 gr.
Temeljito isperite bobice i izlijte ih u tavu. Dodajte steviozid, cimet i pektin, pa dodajte vodu i limunov sok. Stavite lonac na vatru i neprestano miješajući da prokuha. Provjerite 10 minuta i sklonite s vatre. Uklonite dobivenu pjenu, prelijte u sterilne staklenke i čvrsto zatvorite kapke. Pripremljeni džem čuvajte u hladnjaku.
Džem od stevije od marelice.
Marelica je slatko voće, pa je potrebno manje steviozida da biste napravili džem od marelice. Osim toga, ako samljete voće do kaše, možete dobiti vrlo ukusan džem od marelice, koji je sasvim pogodan za pravljenje slatkih sendviča za čaj.
- Marelice - 1 kg,
- Sok jednog limuna
- Voda - 100 ml
- Stevioside - 2 kašike kašike,
- Jabučni pektin - 30 gr.
Marelice dobro operite, prepolovite i uklonite sjemenke ploda. Prebacite marelice u šerpicu, dodajte vodu i limunov sok, dodajte steviozid i pektin. Dobro promiješajte i stavite posudu na vatru. Dovedite džem do vrenja i pirjajte na srednje jakoj vatri 10-12 minuta.
Skinite posudu sa štednjaka, rasporedite u prethodno pripremljene staklenke i čvrsto zatvorite poklopce. Čuvajte takav pekmez na hladnom ili u hladnjaku. Da bi dobio svjetliji ukus, tome se mogu dodati i sjemenke badema.
Jagode od jagoda.
Za džem od jagoda najbolje je uzimati bobice srednje veličine kako bi se lako uklopile na žličicu. Po želji, jagode u ovom receptu možete zamijeniti divljim jagodama.
- Jagoda - 1 kg,
- Voda - 200 ml
- Limunov sok - 1 kašika. kašika
- Stevioside - 3 kašike kašike,
- Jabučni pektin - 50 gr,
Operite jagode, izvadite stabljiku i stavite u veliku tepsiju. Ulijte hladnu vodu, dodajte preostale sastojke i stavite na vatru. Kad marmelada proključa, uklonite pjenu i ostavite je na vatri još četvrt sata. Gotov džem izlijte u sterilizirane staklenke, dobro zatvorite i ostavite da se ohladi, pa stavite u frižider.
Kolačići na bazi džema umesto šećera.
Džem od stevije može se koristiti u pečenju kao korisna zamjena za šećer. Ne samo da će vam omogućiti da napravite pečeno slatko, već će mu dati i izražen voćni ili bobičast okus. Naročito je dobro dodati tijesto za kolačiće džem, koji će vam pomoći da budu još ukusniji.
- Integralno brašno - 250 g,
- Bilo džem ili džem sa stevijom - 0,5 šoljica,
- Suncokretovo ulje - 5 kašika. kašike
- Kakao prah - 2 žlice. kašike
- Prašak za pecivo (prašak za pecivo) - 1 kašika,
- Sol - 0,25 kašika
- Vanillin - 1 vrećica.
U posebnoj posudi pomešajte džem sa suncokretovim uljem. Uzmite drugu zdjelu i u nju izmiješajte sve suve sastojke, naime: brašno, prašak za pecivo, kakao prah, sol i vanilin. U dobijenu smjesu napravite malo dubljeg ulja, tamo prelijte džem uljem i lagano gnječite tijesto.
Gotovo tijesto ostavite 15 minuta, zatim ga uvaljajte u sloj debljine oko 1,5 cm i iz njega izrezujte okrugli kolačić kalupom ili čašom. Kalup za pečenje obložite pergamentnim papirom, stavite kekse i stavite u rernu na 180 ℃ na 10 minuta. Ako kolačiće ostavite duže u rerni, postat će preoštri.
Gotove kolačiće stavite na tanjir, pokrijte čistim ručnikom i ostavite da se malo ohlade. Ovaj pečeni proizvod sadrži malu količinu kalorija i ne povećava šećer u krvi.
Zbog toga može ga sigurno koristiti i pacijenti sa šećernom bolešću i ljudi koji se pridržavaju stroge prehrane.
Do danas je stevija prepoznata kao apsolutno siguran zaslađivač, čija upotreba nema negativne posljedice. Zbog toga moderni liječnici savjetuju da se koriste listovi stevije ili ekstrakt ove biljke da bi pićima i jelima dobili slatki ukus.
Recenzije ljudi koji su odbili šećer u korist ovog zaslađivača uglavnom su pozitivni. Primjećuju zamjetno mršavljenje, odsustvo skokova glukoze u krvi, poboljšanje rada srca i želuca, smanjenje krvnog pritiska i povećani imunitet.
Prema riječima ljekara, Stevia je pogodna za pacijente sa ozbiljnim dijagnozama, kao i za zdrave ljude koji žele jesti više zdrave hrane. Posebno je pogodan za ishranu starijih osoba, kada upotreba šećera može pokrenuti razvoj opasnih bolesti.
Steviju možete kupiti u ljekarnama, velikim supermarketima, trgovinama zdrave hrane ili naručiti u internetskim trgovinama. Cijena mu može uvelike varirati ovisno o načinu prodaje. Najniže cijene se primjećuju za suvo lišće biljke, čija će vreća koštati kupca oko 100 rubalja.
Nakon toga sledi tekući ekstrakt biljke, koji se prodaje u malim bocama s pipetom i košta od 250 do 300 rubalja. Najskuplji stevijin proizvod je steviozid. Za staklenku ovog zaslađivača u prahu od 250 g. kupac će morati platiti najmanje 800 rubalja.
No, steviozid je deset puta slađi od bilo kojeg drugog tipa stevije, stoga ga trošite ekonomičnije. Pored toga, svestran je i pogodan za zaslađivanje šalice čaja, kao i za pripremu svih vrsta deserta, uključujući kolače, sladoled ili marmeladu.
Zamjena šećera Stevia opisana je u videu u ovom članku.
Svojstva fruktoze
Takav pekmez od fruktoze mogu sigurno koristiti ljudi bilo koje dobi. Fruktoza je hipoalergenski proizvod, tijelo se metabolizira bez sudjelovanja inzulina, što je važno za dijabetičare.
Osim toga, svaki je recept jednostavan za pripremu i ne zahtijeva dugo stajanje kod štednjaka. Može se kuhati doslovno u nekoliko koraka, eksperimentirajući sa komponentama.
Prilikom odabira određenog recepta, morate uzeti u obzir nekoliko točaka:
- Voćni šećer može pojačati ukus i miris bašte i divljih bobica. To znači da će džem i džem biti aromatičniji,
- Fruktoza nije toliko jak konzervans kao šećer. Stoga se džem i džem kuhaju u malim količinama i čuvaju u hladnjaku,
- Šećer čini boju bobica svjetlijom. Tako će se boja marmelade razlikovati od sličnog proizvoda napravljenog sa šećerom. Proizvod čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Recepti sa džemom od fruktoze
U receptima za džem od fruktoze možete koristiti apsolutno bilo koje bobice i voće. Međutim, takvi recepti imaju određenu tehnologiju, bez obzira na korištene proizvode.
Da biste napravili džem od fruktoze, trebat će vam:
- 1 kilogram bobica ili voća,
- dvije čaše vode
- 650 gr fruktoze.
Redoslijed stvaranja džema od fruktoze je sljedeći:
- Prvo morate bobice i voće dobro isprati. Ako je potrebno, uklonite kosti i ogulite.
- Od fruktoze i vode trebate skuhati sirup. Da biste mu dali gustinu, možete dodati: želatinu, sodu, pektin.
- Donesite sirup do vrenja, promiješajte i potom kuhajte 2 minute.
- Sirpu dodajte kuvane bobice ili voće, potom prokuhajte i kuhajte oko 8 minuta na laganoj vatri. Dugotrajna toplinska obrada dovodi do činjenice da fruktoza gubi svoja svojstva, pa se džem od fruktoze ne kuha duže od 10 minuta.
Džem od jabuka s fruktozom
Uz dodatak fruktoze, možete napraviti ne samo džem, već i džem, koji je pogodan i za dijabetičare. Postoji jedan popularni recept, trebat će:
- 200 grama sorbitola
- 1 kilogram jabuke
- 200 grama sorbitola,
- 600 grama fruktoze,
- 10 grama pektina ili želatine,
- 2,5 čaše vode
- limunska kiselina - 1 kašika. kašika
- četvrtina čajne kašike sode.
Jabuke se moraju oprati, oguliti i oguliti, a oštećene dijelove ukloniti nožem. Ako je kora jabuke tanka, ne možete je ukloniti.
Jabuke narežite na kriške i stavite u emajlirane posude. Ako želite, jabuke se mogu naribati, nasjeckati u blenderu ili mljevene.
Da biste napravili sirup, trebate da pomiješate sorbitol, pektin i fruktozu s dvije čaše vode. Zatim sirup ulijte u jabuke.
Posuda se stavi na štednjak i masa se do vrenja dovede, a zatim se smanjuje toplota, nastavlja se kuhati džem još 20 minuta, redovno miješajući.
Limunska kiselina je pomešana sa sodom (pola čaše), tečnost se sipa u šerpu sa džemom, koja već ključa. Limunska kiselina ovdje djeluje kao konzervans, soda uklanja oštru kiselost. Sve se miješa, trebate kuhati još 5 minuta.
Nakon što posudu maknete s vatre, džem treba malo ohladiti.
Postepeno, u malim porcijama (da se čaša ne rasprsne), sterilizirane staklenke morate napuniti džemom, pokriti ih poklopcima.
Staklenke sa džemom treba staviti u veliku posudu s vrućom vodom, a zatim ih pasterizirati na laganoj vatri oko 10 minuta.
Na kraju kuhanja zatvorite staklenke poklopcima (ili ih uvaljajte), preokrenite, poklopite i ostavite da se potpuno ohlade.
Staklenke sa džemom čuvaju se na hladnom i suhom mjestu. Poslije je uvijek moguće dijabetičare, jer recept isključuje šećer!
Kada pravite džem od jabuka, recept može uključivati i dodavanje:
- cimet
- zvijezde karanfila
- limunova korica
- svježi đumbir
- anis.
Džem na bazi fruktoze sa limunom i breskvama
- Zrele breskve - 4 kg,
- Tanki limuni - 4 kom.,
- Fruktoza - 500 gr.
- Breskve narežite na velike komade, prethodno oslobodite od semenki.
- Samljejte limun u malim sektorima, uklonite bijele centre.
- Pomiješajte limun i breskve, napunite polovinom dostupne fruktoze i ostavite preko noći ispod poklopca.
- Ujutro kuhajte marmeladu na srednje jakoj vatri. Nakon što ključaju i uklone pjenu, kuhajte još 5 minuta. Ohladite džem 5 sati.
- Dodajte preostalu fruktozu i prokuhajte ponovo. Nakon 5 sati ponovite postupak ponovo.
- Dovedite džem do vrenja, a zatim sipajte u sterilizirane staklenke.
Džem od fruktoze sa jagodama
Recept sa sljedećim sastojcima:
- jagode - 1 kilogram,
- 650 gr fruktoze,
- dvije čaše vode.
Jagode treba sortirati, oprati, ukloniti peteljke i staviti u drugar. Za džem bez šećera i fruktoze koriste se samo zreli, ali ne prezreli plodovi.
Za sirup trebate staviti fruktozu u lončić, dodati vodu i kuhati na srednje jakoj vatri.
Bobice stavite u tavu sa sirupom, prokuhajte i kuhajte na laganoj vatri oko 7 minuta. Važno je pratiti vrijeme, jer s produljenom toplinskom obradom slatkoća fruktoze opada.
Džem odstranite sa vatre, ostavite da se ohladi, a zatim prelijte u suhe čiste staklenke i poklopite poklopcima. Najbolje je koristiti konzerve od 05 ili 1 litre.
Konzerve se prethodno steriliziraju u velikoj posudi vrele vode na laganoj vatri.
Konzerve za dijabetičare čuvajte na hladnom mjestu nakon prolijevanja u staklenke.
Džem na bazi fruktoze sa ribizlom
Recept uključuje sljedeće komponente:
- ribizla - 1 kilogram,
- 750 g fruktoze,
- 15 gr agar-agar.
- Jagode treba odvojiti od grančica, oprati pod hladnom vodom i bacati u drugaricu kako bi čaša bila tečna.
- Ribizlu usitnite mikserom ili mlinom za meso.
- Prebacite masu u posudu, dodajte agar-agar i fruktozu, a zatim izmešajte.Stavite tavu na srednju vatru i kuhajte da prokuha. Čim džem ključa, sklonite ga s vatre.
- Džem razmažite po steriliziranim staklenkama, a zatim ih čvrsto pokrijte poklopcem i ostavite da se ohlade okrećući staklenke naopako.
Fruktoza u kuvanju
Kao što znate, fruktoza se zbog svojih svojstava vrlo često koristi u kuhanju i prehrambenoj industriji. Na policama bilo koje trgovine gdje postoji posebno odjeljenje za dijabetičare, možete pronaći razne kolačiće, slatkiše i čokolade na fruktozi. A upotreba ovog nadomjestka šećera u kućnoj kuhinji nije samo izbor ljudi koji ovise o inzulinu, već i onih koji jednostavno teže zdravom načinu života. Postoji nekoliko opcija džema od fruktoze, koje recepte možete koristiti kod kuće.
Proces kuhanja
Uzimamo bobice, temeljito isprati, ukloniti stabljike i sjemenke.
Pomiješamo vodu i fruktozu, dovedemo do vrenja i kuhamo na laganoj vatri oko 7 minuta, uz miješanje našeg sirupa. Ne preporučuje se kuhanje duže od 7 minuta, jer voćni šećer može izgubiti svoja prvobitna svojstva. Ako želite da dobijete gusti sirup, dodajte malo želatine.
U gotov sirup dodajte bobice, kuhajte još 5 minuta i sipajte u staklenke. Staklenke pokrijemo poklopcima i pošaljemo na sterilizaciju u kipuću vodu. Vrijeme sterilizacije za staklenke od marmelade od pola litre - 10 minuta, za litru - 15 minuta. Naš voćni džem spreman je za jelo i spremanje.
Kako napraviti džem od trešnje za dijabetičare?
Razmotrimo dvije mogućnosti. U prvom slučaju za 1 kg zrelih trešanja potrebno nam je 650 g fruktoze i 2 šalice sirove vode. Trešnja se, kao i obično, pere, uklanjaju se stabljike i sjemenke. Izliven u široki bakarni bazen.
Fruktozni sirup i voda prokuhaju se odvojeno. Čim sirup prokuha, izlije se u posudu sa višnjama. Staviti na vatru, ponovo prokuhati. Višnje na fruktozi kuhajte dulje od 7 minuta, inače će većina korisnih svojstava bobice biti "prokuhana".
Ulijte džem u sterilizirane staklenke bez uklanjanja sa vatre. Cork odmah. Konzervu okrenite naopako, pokrijte pokrivačem, ostavite da se hladi jedan dan. Ako vam se marmelada čini previše tečna, prije kraja kuhanja možete joj dodati prirodne zgušnjivače - pektin ili agar-agar (15 g na 1 kg bobica).
U drugoj varijanti potrebno je uzeti 650-750 g fruktoze, ili 1200 g sorbitola, ili 1000 g ksilitola na 1 kg trešnje. Višnju, kao i u prethodnom receptu, isperite, uklonite sjemenke, repa.
Rasporedite u posudu u slojevima, prelijevajući slojeve bobica odabranim zaslađivačem. Trešnju ostavite u tom obliku 12 sati, tako da pokrene sok. Zatim kuhajte na laganoj vatri, poput običnog džem od višnje sa šećerom. Ulijte vruće u staklenke. Razvaljajte metalne poklopce za zaštitu. Možete čuvati takav džem pod najlonskim poklopcima, ali tada ga morate stalno čuvati na hladnom mjestu (podrum, hladnjak).
Saharin, koji se takođe može koristiti za izradu „dijetalnog“ džema, ukusu je inferiorniji od ostalih vrsta zamjena za šećer jer konačnom proizvodu daje karakterističan metalni ukus. Zbog toga se koristi vrlo rijetko u kući za očuvanje, preferira fruktozu, sorbitol ili ksilitol.
Džem i pekmez sigurno se mogu nazvati najomiljenijom delicijom, malo tko može uskratiti zadovoljstvo pojesti nekoliko kašika mirisnog i ukusnog proizvoda. Vrijednost pekmeza je u tome što ni nakon duge termičke obrade neće izgubiti korisne kvalitete bobica i voća iz kojih se priprema.
Međutim, liječnicima nije uvijek dopušteno da konzumiraju pekmez u neograničenim količinama, prije svega, džem je zabranjen u prisustvu šećerne bolesti, drugih metaboličkih poremećaja i prekomjerne težine.
Razlog zabrane je jednostavan, džem s bijelim šećerom je prava visokokalorična bomba, ima previsok glikemijski indeks, a džem može naštetiti pacijentima koji imaju visoku razinu glukoze u krvi. Jedini izlaz iz ove situacije je napraviti džem bez dodavanja šećera. Prihvatljivo je uključiti takav desert u prehranu bez rizika da se dobije komplikacija bolesti.
Ako pravite džem bez šećera, još uvijek ne škodi izračunati broj hljebnih jedinica i glikemijski indeks proizvoda.
Džem od maline
Džem za dijabetičare iz malina izlazi prilično gust i aromatičan, nakon dužeg kuhanja bobica zadržava svoj jedinstveni okus. Desert se koristi kao zasebno jelo, dodaje se u čaj, koristi se kao osnova za kompote, kiselu.
Izrada marmelade oduzima puno vremena, ali isplati se. Potrebno je uzeti 6 kg malina, staviti je u veliku tavu, s vremena na vrijeme dobro protresti za sabijanje. Bobice se obično ne peru kako ne bi izgubili dragocjeni i ukusni sok.
Nakon toga morate uzeti emajlirano kantu, staviti komad tkanine nekoliko puta presavijen na njegovo dno. Na tkaninu se stavlja kontejner s malinama, u kantu se ulije topla voda (kantu trebate napuniti na pola). Ako se koristi staklena posuda, ne treba je stavljati u previše vruću vodu, jer može doći do puknuća zbog temperaturnih promjena.
Kašika se mora staviti na štednjak, dovesti vodu do vrenja i onda se plamen smanjiti. Kada se priprema džem bez šećera za dijabetičare, postepeno:
- sok se ističe
- bobica se taloži na dnu.
Zbog toga je povremeno potrebno dodavati svježe bobice dok kapacitet ne bude pun. Pecite džem sat vremena, potom ga umotajte, zamotajte u ćebad i ostavite da vari.
Na temelju ovog načela priprema se džem od fruktoze, jedina razlika je u tome što će proizvod imati malo drugačiji glikemijski indeks.
Džemper za noć
Za dijabetičare tipa 2, doktor preporučuje pravljenje džema od suncokreta, nazivamo ga noćasti. Prirodni proizvod imat će antiseptički, protuupalni, antimikrobni i hemostatski učinak na čovjekovo tijelo. Takav se pekmez priprema na fruktozi s dodatkom korijena đumbira.
Potrebno je temeljito oprati 500 g bobica, 220 g fruktoze, dodati 2 kašike nasjeckanog korijena đumbira. Senku treba odvojiti od krhotina, šapama, a zatim iglom probiti svaku bobicu (da ne bi došlo do oštećenja tokom kuvanja).
U sljedećoj fazi kuha se 130 ml vode, zaslađivač se u njemu rastvara, sirup se ulije u bobice, kuha se na laganoj vatri, povremeno miješajući. Ploča se isključuje, džem se ostavi 7 sati, a nakon tog vremena dodaje se đumbir i ponovo kuha nekoliko minuta.
Gotov džem možete jesti odmah ili ga prebaciti u pripremljene staklenke i čuvati u hladnjaku.
Pekmez od mandarina
Od mandarina možete napraviti i džem, agrumi su neophodni za dijabetes ili višak kilograma. Džem od mandarine pomaže jačanju imunološkog sustava, smanjenju koncentracije kolesterola u krvi niske gustine, pomaže poboljšanju probave i kvalitativno snižava šećer u krvi.
Možete pripremiti poslastica za dijabetičare na džemu od sorbitola ili fruktoze, glikemijski indeks proizvoda će biti nizak. Za pripremu uzmite 1 kg zrelih mandarina, isto toliko sorbitola (ili 400 g fruktoze), 250 ml čiste vode bez plina.
Plod se prvo opere, prelije kipućom vodom, a koža se odstrani. Uz to, ne boli uklanjanje bijelih vena, meso izrežite na male kriške. Kopriva će biti jednako važan sastojak džema, a izrezana je i na tanke trakice.
Mandarine se stavljaju u šerpu, prelije se vodom, kuhaju 40 minuta na najslađoj vatri. Ovo je voće dovoljno za:
- postaju mekani
- višak vlage prokuhan.
Kad je spremno, džem bez šećera skine se sa šporeta, ohladi, sipa u blender i dobro nasjecka. Smjesa se ponovo vrati u šerpu, doda se zaslađivač i dovede do vrenja.
Takav džem od dijabetesa može se odmah sačuvati ili jesti. Ako postoji želja za pripremanjem džema, on se još vruće izlije u sterilne staklene staklenke i razvalja.
Konzervirani džem može se čuvati u hladnjaku godinu dana, i konzumira se sa šećernom bolešću prve i druge vrste.
Jam od fruktoze - Berry Recipe
Recepti za džem od fruktoze mogu, naravno, sadržavati apsolutno bilo koje voće ili bobice. Mi ćemo zauzvrat direktno razgovarati o tehnologiji izrade džema od fruktoze bez obzira na odabrane proizvode.
Sastojci marmelade s fruktozom:
- 1 kilogram voća ili bobica,
- 650 grama fruktoze,
Kako kuhati džem na fruktozi?
Voće ili bobice temeljito isperite. Ako je potrebno, uklonite koru ili sjemenke.
Skuhajte sirup od vode i fruktoze. Da biste mu dali veću gustoću, možete dodati soda, želatinu, pektin. Samo dovedite sve do vrenja, neprestano miješajući, pa kuhajte 1-2 minute.
Dodajte sirup kuhanom voću ili bobicama, pa ponovno zagrijte i kuhajte 5-7 minuta na laganoj vatri. Imajte na umu da dugačka termička obrada dovodi do činjenice da fruktoza gubi svojstva. Stoga se džem od fruktoze ne smije kuhati duže od 10 minuta.
Jam od fruktoze - Jam recept
Možete napraviti i džem od fruktoze s konzistencijom džema.
Sastojci marmelade s fruktozom:
- 1 kilogram voća ili bobica,
- 600 grama fruktoze,
- 200 grama sorbitola,
- 10 grama želatine ili pektina,
- 2,5 čaše vode,
- 1 kašika limunske kiseline,
- soda na vrhu noža.
Kako kuhati džem na fruktozi?
Temeljito operite bobice i stavite ih u emajliranu posudu.
Sirup za kuhanje. Razrijeđujemo fruktozu, pektin i sorbitol u vodi, a zatim prelijemo bobice ili voće.
Budući džem od fruktoze dovedemo do vrenja nakon čega kuhamo oko 5-10 minuta, jer je, kao što smo već rekli, dugotrajna termička obrada fruktoze kontraindicirana. 5 minuta prije kraja kuhanja, ne zaboravite da dodate pola čaše vode sa sodom i limunskom kiselinom. Gotovo!
Jam od fruktoze - recept s breskvama i limunom
Sastojci marmelade s fruktozom:
- zrele breskve - 4 kg,
- 4 velika limuna, s tankom i ne gorkom kore,
- 500 gr. fruktoza.
Kako kuhati džem na fruktozi?
Breskvu ogulite, narežite na velike komade.
Izrežite limun na sitne sektore, koricom, izvadite sve sjemenke i sredinu bijelog.
Pomiješajte breskve i limun, prekrijte polovinom sve fruktoze, ostavite da stoji preko noći pod poklopcem.
Ujutro kuhajte džem od fruktoze na srednjoj vatri do vrenja, smanjite vatru, kuhajte 5-6 minuta. (uklonite pjenu), isključite grijanje, ohladite pod poklopcem 5-6 sati.
Sipajte ostatak fruktoze, ponovite cijeli prethodni postupak. I nakon 5-6 sati opet.
Zatim ponovo zagrijte džem od fruktoze i procijedite u čiste, sterilizirane staklenke.
Foto: Rebecca Siegel
Jam od fruktoze - recept za jagode
Sastojci marmelade s fruktozom:
- fruktoza - 650 g,
Kako kuhati džem na fruktozi?
Jagode narežite, izvadite stabljike, isperite, stavite u fil i posušite. Za pripremu džema od fruktoze potrebno je koristiti zrele (ali ne prezrele) i ne pokvarene bobice.
Prokuhajte sirup. Da biste to učinili, sipajte fruktozu u šerpu, dodajte vodu, stavite na vatru i dovedite do vrenja.
Prethodno pripremljene bobice stavite u lončić sa sirupom, zagrijte i kuhajte na laganoj vatri 5-7 minuta. U ovoj fazi kuhanja džema od fruktoze morate pažljivo nadzirati vrijeme, jer s produljenim izlaganjem visokoj temperaturi, stupanj slatkoće fruktoze opada.
Maknite marmeladu s vatre, ostavite da se malo ohladi, a zatim prelijte u suhe čiste staklenke (0,5 l ili 1 l) i pokrijte poklopcima.
Sterilizirajte staklenke marmelade s fruktozom u velikoj posudi sa kipućom vodom na maloj vatri, zatim razvaljajte i stavite na hladno mjesto.
Foto: Lokesh Dhakar
Jam od fruktoze - recept sa ribizlom
Sastojci marmelade s fruktozom:
- crna ribizla - 1 kilogram,
- fruktoza - 750 grama,
- Agar-agar - 15 grama.
Kako kuhati džem na fruktozi?
Odvojite bobice od grančica i temeljito isperite pod hladnom vodom, pa ih bacite u drugaricu da višak tečnosti izađe iz čaše.
Sada je ribiz morate usitniti na bilo koji način koji je prikladan za vas, na primjer, brusilicom za meso ili mikserom.
Jagodičastu masu prebacimo u lončić, dodamo fruktozu i agar-agar, promiješamo. Stavimo tavu na srednju vatru i dovedemo masu da prokuha, čim džem zagrize, sklonimo sa vatre.
Vruću marmeladu s fruktozom raširimo po steriliziranim staklenkama, dobro zatvorimo poklopcima i ostavimo da se ohladi, okrećući staklenke naopako.
Napomena: o prednostima fruktoze
Fruktoza savršeno naglašava okus i aromu bobica i voća. Međutim, vrijedi zapamtiti da ona uljepšava pekmez, kao i skraćuje njegov rok trajanja. Međutim, džem od fruktoze se priprema tako brzo i lako da ga možete kuhati u nekoliko koraka i stalno eksperimentirati sa sastojcima. Usput, imajte na umu da se samo u procesu pravljenja džema od jagoda fruktoza ponaša kao saharoza.
Kako kuhati džem na fruktozi - klasični recept
Za ovaj tip džema, važno je zadržati proporcije. Za 1 kilogram bobica ili voća iz kojih planiramo kuhati uzimamo 650 grama fruktoze i 2 čaše vode. Kuhati džem najbolje je u emajliranoj tavi s poklopcem.
Svake bobice i plodovi moraju biti pažljivo razvrstani, smeće uklonjeno, nezrelo i oštećeno voće. Ako postoji takva potreba - riješite se kostiju. Operite, osušite i sitno nasjeckajte.
U međuvremenu se sirup sličan šećeru kuha odvojeno, samo na bazi vode i fruktoze. Da biste povećali gustoću sirupa, možete dodati želatinu ili pektin i sodu. Prema tehnologiji, ovu mješavinu trebate tek prokuhati. Nakon toga pripremite bobice samo sirupom i dovedite masu da prokuha. Kuhanje džema na fruktozi potrebno je na laganoj vatri 5-7 minuta (od duge termičke obrade fruktoza mijenja svoja svojstva, tako da joj nije potrebno duže).
Gotov džem ostavimo da se malo ohladi i stavimo u suhe tegle i poklopimo poklopcima. Zatvorite čvrsto. Staklenke moramo sterilizirati stavljajući ih u lonac s vodom na maloj vatri. Konzerve od pola litre moraju se sterilizirati 10 minuta, a litre -15. Džem čuvajte u hladnjaku.
Džem od mandarine s fruktozom - recept broj 2
Ispada da je vrlo ukusan recept za mandarinu s fruktozom. Da biste ga pripremili, mandarine se isperu, zatim poliju kipućom vodom, ogulite, a zatim se iz jezgre mandarine sakupe bijele pruge. Mandarina iz jednog ploda isječe se na trakice. Celuloza se reže na male kriške.
Pripremljena hrana slaga se u tepsiju. Sadržaj tepsije se prelije sa 1 čašom vode i zatvori čvrsto tijesnim poklopcem. Džem se kuha na laganoj vatri, dok kora ne omekša, obično traje 30-40 minuta. Nakon nekog vremena tavu uklonimo sa vatre i džem se ohladi.
Nakon toga se džem fruktoze prebaci u blender i usitni, sipa u šerpu i dodaje se fruktoza. Njegova količina regulisana je potrebnom slatkoćom i raznolikošću mandarina. Nakon što se džem zagrijao na laganoj vatri, ohladi se i izlije u staklenke.
Fruktoza ili voćni šećer najslađi je prirodni šećer koji je prisutan u gotovo svim vrstama voća i bobica (kao i u nekom povrću - primjerice repe i mrkve, te u medu). Redovni šećer koji se prodaje u trgovinama (saharoza) zapravo se sastoji od jednostavnijih ugljikohidrata - fruktoze i glukoze, koje naše tijelo zapravo apsorbira. Kako bi razgradili saharozu u ta dva ugljikohidrata, naše tijelo proizvodi hormon inzulin.U bolesnika s dijabetesom njegova proizvodnja iz nekog razloga se ne događa pa ne mogu jesti obični šećer (i sve slatkiše na temelju njega). Stoga su fruktoza i slatkiši na temelju nje namijenjeni prvenstveno njima.
Ali fruktoza je korisna ne samo bolesnicima sa šećernom bolešću, ne izaziva karijes, proizvodi tonik efekat, smanjuje sadržaj kalorija u hrani i sprječava nakupljanje ugljikohidrata u tijelu. Doprinosi brzom oporavku nakon fizičkog i mentalnog stresa. Zbog svojih toničkih svojstava fruktoza se preporučuje sportašima i osobama koje vode aktivni stil života. Fruktoza guši glad nakon dužeg fizičkog treninga. Zbog niskog kaloričnog sadržaja (400 kalorija na 100 g), ljudi koji žele smršavjeti obično ga pokušavaju pojesti.
Sada želim podijeliti sa vama recept za pravljenje džema od fruktoze.
Jagode ili voće iz kojih planiramo kuhati džem - 1 kg.
Fruktoza - 650 gr.
Voda - 1-2 čaše.
Koja je posebnost pravljenja takvog džema? Kao što je već spomenuto, fruktoza je najslađi šećer, pa ga morate uzimati u količini manjoj od običnog šećera (koji se najčešće uzima za marmeladu u omjeru jedan prema jednom).
Fruktoza ne podnosi dugu termičku obradu, pa ovaj džem treba kuhati najviše 10-15 minuta, jer će u suprotnom izgubiti svoja korisna svojstva.
Zbog tako brze toplinske obrade, ovaj džem se neće dugo čuvati, već ga treba odmah potrošiti. Ako ga želite pripremiti za budućnost, morate ga čuvati u hladnjaku ili sterilizirati staklenke nakon što se gotov pekmez izlije tamo.
Dakle, kako kuhati:
1) Bobice ili voće temeljito isperite, po potrebi uklonite sjemenke.
2) Prvo odvojeno prokuhajte sirup iz vode i fruktoze. Za gustinu mu se može dodati pektin. Donesite kuhati.
3) Stavite bobice ili voće u prokuhan sirup i dovedite da prokuha. Kuhajte na laganoj vatri 10-15 (maksimalno 20) minuta.
4) Pripremljeni džem malo ohladite, prebacite u suhe staklenke i prekrijte poklopcima.
Ako želimo uštedjeti za buduću upotrebu, steriliziramo banke. Da biste to učinili, stavljaju se u lonac s vodom i kuhaju na laganoj vatri. Konzerve od pola litre treba sterilizirati 10 minuta, litre - 15.
Džem od jagoda
Uz dijabetes tipa 2, džem bez šećera može se pripremiti od jagoda, ukus takve poslastice ispostavit će se bogat i svijetao. Kuhajte džem prema ovom receptu: 2 kg jagoda, 200 ml soka od jabuke, sok pola limuna, 8 g želatine ili agar-agar.
Prvo se jagode namoče, opere, stabljike se uklanjaju. Pripremljenu bobicu stavite u lončić, dodajte sok od jabuke i limuna, prokuhajte 30 minuta na laganoj vatri. Dok ključa, uklonite pjenu.
Otprilike 5 minuta prije kraja kuhanja morate dodati želatinu, prethodno otopljenu u hladnoj vodi (trebalo bi biti malo tečnosti). U ovoj je fazi važno pažljivo promiješati zgušnjivač, jer će se u protivnom pojaviti kvržice u pekmezu.
- sipati u šerpu
- dovesti do ključanja,
- prekinuti vezu.
Proizvod možete čuvati jednu godinu na hladnom mjestu, dozvoljeno je jesti ga uz čaj.
Džem od brusnica
Na fruktozi za dijabetičare priprema se džem od brusnica, poslastica će povećati imunitet, pomoći u suzbijanju virusnih bolesti i prehlade. Koliko marmelada od brusnica je dozvoljeno jesti? Kako ne biste naštetili sebi, trebate koristiti nekoliko kašika deserta dnevno, glikemijski indeks pekmeza omogućava vam da ga često jedete.
Džem od brusnica može biti uključen u. Štaviše, jelo će pomoći u smanjenju šećera u krvi, normalizuje probavne procese i ima blagotvoran učinak na gušteraču.
Za pekmez morate pripremiti 2 kg bobica, izdvojiti ih od lišća, smeća i svega suvišnog. Potom se bobice operu pod tekućom vodom, odbace se u drugar. Kad voda proključa, brusnice se stavljaju u pripremljene staklenke, pokrivaju i kuhaju koristeći istu tehnologiju kao i džem od maline.
Mogu li dati džem za dijabetes? Ako nema alergijske reakcije, dozvoljeno je konzumiranje džema od svih kategorija dijabetičara, što je najvažnije, prebrojite jedinice kruha.
Džem od šljiva
Nije teško napraviti džem od šljiva i za dijabetičare recept je jednostavan, ne treba puno vremena. Treba uzeti 4 kg zrelih, čitavih šljiva, oprati ih, ukloniti sjemenke, grančice. Pošto je šljive u kršenju metabolizma ugljikohidrata dopušteno konzumirati, pekmez se može jesti i.
Voda se kuha u aluminijskoj posudi, u nju se stavljaju šljive, kuhaju se na srednjem plinu, uz stalno miješanje. U ovu količinu voća mora se sipati 2/3 šalice vode. Nakon 1 sata, trebate dodati zaslađivač (800 g ksilitola ili 1 kg sorbitola), promiješati i kuhati dok se ne zgusne. Kada je proizvod spreman, doda se malo vanilin, cimet za ukus.
Je li moguće jesti džem od šljive odmah nakon kuhanja? Naravno, moguće je, po želji, i beriti se za zimu, te se u tom slučaju još vruće šljive prelijevaju u sterilne staklenke, valjaju i hlade. Čuvati na hladnom mjestu.
Generalno, možete pripremiti džem za pacijente sa dijabetesom od bilo kojeg svježeg voća i bobica, glavni uvjet je da plodovi ne bi trebali biti:
Ako u receptu nije drugačije navedeno, voće i bobice temeljito se operu, uklone se jezgra i stabljike. Kuhanje je dozvoljeno na sorbitolu, ksilitolu i fruktozi, ako se ne dodaje zaslađivač, morate odabrati voće koje može osloboditi puno vlastitog soka.
Fruktoza je najslađi šećer koji postoji u prirodi koji je glavni izvor energije za ljude. Voćni šećer učinkovito apsorbira ljudski organizam, a za to ne zahtijeva hormon inzulin i bez izazivanja alergijskih reakcija. Stoga se recepti za slatkiše, kolače, kolačiće, vafle, bobice i voćne džemove i marmeladu od fruktoze odavno koriste u prehrambenoj industriji, opskrbljivanje dijetalnim trgovinama za bolesnike s dijabetesom i alergijama na hranu ljudima koji su oplemenjeni šećerom.
Osim što pohranjuju slatkiše, dijabetičari i osobe s alergijom imaju i dovoljno ukusnih delicija u svojim domaćim receptima koje često pripremaju sami.
Fruktozni džemovi i džemovi
U ljetnoj sezoni, bogata raznolikim bobicama i voćem, dobra domaćica pravi pripreme džema i džema za dugu zimu, po kojima je Rusija tako poznata. Odavno je poznato da je šećer odličan konzervans u pripremi slatke konzervirane hrane. Ali šta učiniti onima kojima je ovaj proizvod zabranjen? Nutricionisti savjetuju da napravite džem od fruktoze. Odabir recepta koji vam se sviđa, morate uzeti u obzir nekoliko nijansi:
- Voćni šećer može pojačati miris i ukus šumskih i vrtnih bobica. Budite spremni učiniti džem i džem mirisnijim,
- Fruktoza nije toliko jak konzervans kao obični šećer. Stoga se džem i džemovi kuhaju u maloj količini i čuvaju u hladnjaku,
- Voćni šećer posvjetljuje boju bobica. Stoga će se boja džemata razlikovati od istog proizvoda napravljenog sa šećerom. Čuvajte na hladnom, tamnom mjestu.
Džem od fruktoze (recept za sve bobice)
- Isperite kilogram odabranih bobica, izvadite stabljike i sjemenke,
- Prokuhajte sirup: donesite 2 šalice vode i 650 grama voćnog šećera da prokuha na laganoj vatri i miješajte 7 minuta da se kuha, ne više (produženim zagrijavanjem voćni šećer gubi svoja prvotna svojstva). Ako želite da dobijete gusti sirup, možete mu dodati pektin ili želatinu,
- U gotov sirup dodajte bobice, kuhajte pet minuta i sipajte u staklenke, koje ste prekrili poklopcima, sterilizirali u širokoj tavi, ključalom vodom na laganoj vatri. Banke od 0,5 litara - sterilizirane su deset minuta, litre - petnaest minuta.
Jam od fruktoze od ribizle
Ovaj jednostavan za pripremu i brzo pripremljeni recept bit će moguć čak i neiskusnoj i vrlo zaposlenoj domaćici.
- Jagode crne i crvene ribizle iz računanja 3: 1 - 1,2 kg.,
- Fruktoza - 800 gr.,
- Quittin (zgušnjivač) - 1 vrećica,
- Rum - 1.st.
Bobice ribizle stavimo u vodu, dovedemo do vrenja, izvadimo prorezom kašikom, pustimo da se ocijedi. Istisnite sok, dodajte voćni šećer, pektin, rum. Sve promiješajte i dovedite do vrenja. Kuhajte na laganoj vatri najviše 5 minuta, sipajte u čiste, sterilne tegle.
Recenzije i komentari
Imam dijabetes tipa 2 - ne zavisi od insulina. Jedna prijateljica savjetovala je sniženje šećera u krvi pomoću DiabeNot-a. Poručio sam putem interneta. Započeo je prijem. Slijedim nestrogu dijetu, svako jutro sam počeo pješke 2-3 kilometra. U protekle dvije sedmice primjećujem neznatan pad šećera na brojilu ujutro prije doručka sa 9,3 na 7,1, a jučer čak i na 6,1! Nastavljam preventivni kurs. Odjavit ću se za uspjehe.
Da li je moguće džem za pacijente sa dijabetesom
Džem za dijabetičare daleko je od mašte, već od potpuno izvedive stvarnosti. Samo kuhajte, to ne bi trebalo biti poput običnog džema. Ali ispravno trebate odabrati sve glavne komponente. Prije svega, recept treba sadržavati za dijabetičare.
Koju zamjenu za šećer odabrati
Džem se može konzumirati sa stvarnim kuhanim.
Svugdje kako bi napravili džem, biraju ili sorbitol ili ksilitol. Najčešće je to posljednje jer je ljepše i puno lakše se podnosi. Osim toga, recept s njim je malo lakši.
U nekim je izvorima moguće pronaći i recept koji uključuje džem sa saharinom za dijabetičare. No, za saharin radne komade često je karakterističan neugodan metalni okus i utjecaj na. To objašnjava činjenicu da se pripremaju puno rjeđe.
Moguće je nabaviti sve ove sastojke kako bi se napravio džem:
- u ljekarni
- u velikim supermarketima koji prodaju proizvode isključivo za dijabetičare,
- u specijalizovanim prodavaonicama.
Maksimalna dozvoljena stopa
Za svakog od dijabetičara postoji takva definicija kao maksimalna dopuštena stopa dostupna za konzumaciju. Imajte na umu da nadomjestak šećera karakteriše dnevno ograničenje.
Uz to, ksilitol i sorbitol, za razliku od većine sintetičkih zamjena za šećer, vrlo su. To moraju uzeti u obzir oni koji žele smršavjeti što je brže moguće i već su odabrali recept. Međutim, dobro mogu konzumirati džem, ali u ograničenim količinama.
Svakodnevna upotreba nadomjestaka poput ksilitola ne smije biti veća od 40 grama. To treba uzeti u obzir prilikom primjene recepta. Zbog toga tijekom dana ne biste trebali jesti više od tri žličice marmelade, a također ne popiti više od jedne šalice kompota ili - 200 ml.
Treba imati na umu da pacijenti s dijabetesom rješavaju zamjenu šećera na različite načine, pa je stoga prvi put nužno biti oprezan i konzumirati samo pola obroka.
Smrznuti vitamini
Zamrzavanje vitamina je zaista vrlo zdravo i ukusno. Oni mogu biti korisni ne samo za pravljenje džema ili kompota, već i samo za svakodnevnu upotrebu. Recept koji uključuje gotove džem od njih je također krajnje jednostavan. To je sledeće.
Da biste pripremili džem koristan za vas, prethodno pripremljeno voće ili bobice možete rastaviti u dovoljno duboku posudu sa neljepljivim učinkom. Nakon toga, stavite ih u mikrovalnu pećnicu na najviši mogući stupanj snage, a da pritom ne zatvarate poklopac.
Nadalje, kako piše u receptu, morate pričekati dok plodovi ne postanu mekši, pomiješati ih i nastaviti kuhati u mikrovalnoj dok se džem potpuno ne zgusne.
Ono će biti ne samo vrlo ukusno, nego i hranjivo za tijelo svakog od dijabetičara, osim toga, što je manje važno, bez ikakvog dodavanja šećera.
Recept za džem od breskve i limuna
Da biste pripremili ovaj džem, poslužite se breskvama, limunom i fruktozom. To rade na osnovu sljedećeg udjela: za kilogram breskve uzima se jedan veliki limun s tankom kožom i 140-160 grama fruktoze. Voće se mora rezati na ovaj način:
- zajedno s kožom,
- u malim proporcionalnim komadima
- pitting je neophodan.
Voćna baza se miješa i prekriva s pola početne doze fruktoze, tu smjesu treba ostaviti stajati tri do četiri sata. Potom se dovede u fazu ključanja i kuha se ne duže od pet do sedam minuta.
Kuvani džem obično se čuva na hladnom mjestu (zimi je balkon) ili u posebnom hladnjaku.
Ovako se priprema džem, koji će se pokazati ukusnim za svakog dijabetičara, kao i u skladu sa zdravim. Recepti za njihovu pripremu krajnje su jednostavni, što znači da će ih biti moguće kuhati s velikim zadovoljstvom i u velikim količinama.
Domaći preparati za dijabetičare.
Dijeta za dijabetes nije samo želja liječnika, već je dio tretmana koliko upotreba lijekova za snižavanje šećera ili inzulina. Bez dijeta je puni život nemoguć. Međutim, izgradnja dijeta za dijabetes nije lak zadatak. Činilo bi se da odustajanje od čaja od čokolade, karamele i šećera nije ništa lakše! No, šećer je u ovom ili onom obliku dio tolikih proizvoda i jela, koristi se u konzerviranju povrća i voća, kuhanju ribljih marinada, umaka i mnogih drugih gotovih proizvoda koji pune police običnih trgovina.
Da biste sakrili prisutnost šećera u proizvodima kod potrošača, na naljepnicama su napisani sinonimi šećera:
bijeli šećer, smeđi šećer, sirovi šećer, kukuruzni sirup, kukuruzni sirup s dodatkom fruktoze, sirup od slada, javorov sirup, sirup za palačinke, kristalizirana fruktoza, tekuća fruktoza, med, melasa, bezvodna glukoza, kristalizirani dekstroza i dekstrin, karamela, dekstroza, glukoza, med, melasa, saharoza, turbinado šećer, kukuruzni sirup, fruktoza, trsni šećer, invertni šećer, sirovi šećer, smeđi šećer, šećer od repe.
Šta da radim? Većina ljudi s dijabetesom radije sami nabavljaju poklone za svoje parcele kako bi bili sigurni da neće dobiti "skriveni" šećer.
I za pacijente sa dijabetesom i za potpuno zdrave ljude postoji nekoliko načina pripreme.
U trgovinama i ljekarnama možete naći Steviju u raznim oblicima - suvi list, tablete (jedna tableta zamjenjuje žličicu šećera), Stevia sirup (30 puta slađi od šećera), razne biljne čajeve (zbirke začinjenih aromatičnih biljaka usmjerenog djelovanja), biološki aktivne aditivi.
Kako kuhati zdrava jela od stevije?
Osušeni listovi se zgnječe (vrlo lako prstima u plastičnoj kesici), pomiješaju sa čajem (1: 1), kuhaju kipućom vodom i inzistiraju, poput čaja, 30 minuta. Možete dodati metvicu, kantarion, lavandu, origano i drugo bilje. Listovi čaja od stevije čiste koriste se za kafu, kompote.
Kad ukiseli i kisele krastavce i rajčice u 3-litarsku teglu, umjesto šećera dodajte 5-6 listova stevije prije nego što su se valjali. Kompotima se dodaje 6-12 listova.
Prilikom pripreme infuzije za višekratnu uporabu, 20 g listova stevije sipa se u 200 ml kipuće vode, stavi prokuhati, kuha se 5 minuta, posuda se uklanja s vatre, zatvara poklopcem i, najkasnije nakon 10 minuta, cjelokupni sadržaj posude prebaci u pripremljeni grijani termos. Infuzija u termosu provodi se 10-12 sati, infuzija se filtrira u steriliziranom bocu ili bočici. Preostali listovi stevije sipaju se u termos od 100 ml kipuće vode, inzistiraju 6-8 sati. Nastala infuzija je pričvršćena na prvu i protresena.
Stevia sirup
Za pripremu sirupa prvo se priprema infuzija koja se dugo ispari na maloj vatri ili u vodenoj kupelji dok kap ne zadrži oblik, odnosno prestane se širiti po tvrdoj podlozi.Sirup ima antiseptička i antibakterijska svojstva i može se čuvati u normalnim uvjetima nekoliko godina i koristi se za pripremu svih slatkih namirnica umjesto šećera: proizvodi od brašna, topli i hladni napici.
I neke recepte za konzerviranje sa stevijom.
Kompot od maline
Na litru staklenke maline stavite 50-60 g infuzije stevije i 250 ml vode. Bobice se prelijeju u staklenke i preliju vrućom otopinom steviozida, pasteriziraju se 10 minuta.
Kompot od jagoda
Za litru staklenke bobica - 50 g infuzije steviozida i 200-250 ml vode. Zalijte slatkim prokuhanim rastvorom, pasterizirajte 10 minuta.
Kompot od rabarbara
50-60 g infuzije steviozida ili 5-6 g listova stevije uzima se 1,5-2 čaše vode po litri staklenke narezanih reznica rabarbara. Staklenke prelijte vrućom otopinom i pasterizirajte 20-25 minuta.
U bilo koju konzerviranu hranu u kojoj je potreban šećer, možete dodati infuziju ili stevijino lišće iz izračuna:
trešnja 12-15 g
kruška 14-15 g
šljiva 18-20 g,
kajsije 25-30 g,
jabuka 15-20 g,
malina 40-50 g,
jagoda 60-80 g.
Za pripremu marinada (na jednu teglu od 3 litre, g): jabuke - 3-4 g, šljive - 3-5 g, slatka paprika - 1-2 g, paradajz - 4-5 g, krastavci - 2-3 g, povrće - 2-3 g.