Liječenje dijabetesa: efikasna sredstva i metode
Jedna od najopasnijih endokrinih bolesti je dijabetes. Bolest se smatra neizlječivom, liječenje dijabetesa narodnim lijekovima može samo olakšati simptome.
Mnogo je razloga koji postaju krivci bolesti. Bolest se može pojaviti na pozadini nasljedne predispozicije, virusne bolesti, upotrebe određenih lijekova ili teške trudnoće.
Zbog nedostatka inzulina u krvi raste i razina šećera, a dolazi i do kršenja svih oblika metabolizma. Za liječenje dijabetesa koriste se različite metode liječenja dijabetesa.
Glavne vrste bolesti
Bolest ima određene manifestacije i simptome. Ovisno o tome razlikuje se pet vrsta dijabetesa:
- 1 tip. Imuni sistem utječe na gušteraču, potonji ne luči pravu količinu inzulina, koji je odgovoran za metabolizam glukoze. Bolest tipa 1 donosi neugodnosti, najčešće mladima. Prema stopi incidencije, čini otprilike 10% svih poznatih slučajeva.
- 2 tipa. Tkiva i organi osobe gube osjetljivost na inzulin. Zanimljivo je da gušterača proizvodi inzulin, dok je u normalnoj količini. Bolest tipa 2 bilježi se u 90% slučajeva.
- Gestacijski dijabetes. Javlja se samo kod žena u trudnoći. Ova vrsta bolesti razlikuje se od drugih po tome što nakon porođaja često nestaje sama od sebe. Samo 5% trudnica ima ovu bolest.
- Sekundarni dijabetes Bolest se javlja kada različiti poremećaji izazivaju porast razine glukoze. Ovaj oblik bolesti posljedica je hormonskog neuspjeha, upotrebe lijekova, hroničnog pankreatitisa ili uklanjanja gušterače.
- Prediabetes. Nastaje kada su zdravstveni problemi još uvijek mali. Dugo vremena, osoba ima nivo glukoze po maksimalnoj normalnoj stopi. Prediabetes se pojavljuje zbog nasljednosti, nepravilnog načina života, neuhranjenosti i gojaznosti.
Bolest prve dvije vrste ne može se izlečiti u potpunosti. Ali uz pomoć dijetalne prehrane, terapije i izvedivih vježbi, osobe s ovom dijagnozom mogu voditi normalan i dug život.
Važno je stalno pratiti sve medicinske savjete.
Karakteristični simptomi
U mnogim slučajevima simptomatologija se manifestuje na sve većoj osnovi. Kao rezultat toga, bolest se ne pokazuje dugo, a osoba nije svjesna problema.
U medicini postoje slučajevi kad dijagnoza za čovjeka postane potpuno iznenađenje. Odlazi liječniku zbog određene bolesti, a nakon nekih testova odjednom saznaje za dijabetes.
U pravilu se bilježi bolest tipa 1 i 2, a svaka od njih ima svoju simptomatologiju. Međutim, poznato je nekoliko uobičajenih manifestacija.
- Žeđ se smatra jednim od važnih znakova prisutnosti dijabetesa bilo koje vrste. No i druge bolesti mogu uzrokovati žeđ, tako da se ne treba usredotočiti samo na ovaj simptom.
- Konstantno mokrenje. Ovaj simptom je karakterističan za obje vrste bolesti. Često to ukazuje na kvar u uretri.
- Umor. Hronični umor i pospanost su simptomi koji prate razne tegobe, uključujući dijabetes.
- Niska temperatura Često se pojavljuje kod dijabetičara, tjelesna temperatura pada ispod 36 stepeni.
- Iznenadni gubitak kilograma s visokim apetitom. Ako ste gladni cijelo vrijeme, a težina se stalno smanjuje, odmah biste trebali podvrgnuti pregledima.
- Nedovoljnost popravka tkiva. Čak i manja oštećenja kože kod dijabetes melitusa dugo zarastaju. Često postoje gnojne rane i plač.
- Smanjena oštrina vida. Dijabetičari se žale da im se na određenim mjestima očiju zamagli, a predmeti gube bistrinu. Međutim, vid se pogoršava zbog starosti.
- Poremećaji cirkulacije u udovima. Simptom se manifestira ukočenošću i trncem. Telični mišići često su grčevi.
- Smanjena potencija. Muškarci koji imaju dijabetes osjećaju probleme sa erektilnom funkcijom. Žene se žale na suhe genitalije.
Intenzitet manifestacije ovisi o karakteristikama tijela. Jedna osoba može stalno trpiti nekoliko simptoma, druga osoba praktički ne primjećuje promjene.
Stadijum bolesti takođe utiče na težinu simptoma. U slučaju težih kršenja izlučivanja inzulina, manifestacije bolesti postaju jače.
Terapija šećerne bolesti tipa 1 i 2
Dijabetes tipa 1 liječi se injekcijama insulina. Ova terapija treba zamijeniti funkciju gušterače u zdravom stanju. Upravo gušterača određuje nivo glukoze i proizvodi pravu količinu inzulina.
Ako se inzulina proizvodi vrlo malo, tada se manjak nadoknađuje ubrizgavanjem. Uvedeni eksterni inzulin djeluje slično prirodnom. Takve injekcije doprinose apsorpciji glukoze i krvi u ćelijama ljudskog tela.
Zdravi gušterača "vidi" kada se količina šećera u krvi povećava i korigira količinu inzulina. Doktor pomaže u kombiniranju pravih obroka i injekcija inzulina radi održavanja normalne razine šećera.
Ako se dijagnosticira dijabetes tipa 2, tada se šećer normalno apsorbira, ali je njegov ulazak u stanice tijela poremećen. U ranim fazama ovaj se problem rješava bez upotrebe lijekova.
Za liječenje ove vrste dijabetesa trebalo bi doći do potpune promjene u načinu života i određene prehrane. Pravilna prehrana je važan uslov za terapiju. Ponekad dijeta postaje nezavisna metoda liječenja.
Uz bolest tipa 2 mogu se propisati lijekovi bez inzulina, oni stimulišu njegovu proizvodnju. Lijekovi iz skupine sulfoniluree imaju dugotrajan učinak, ali zahtijevaju strogu dijetu.
Sredstva biguanidne skupine povećavaju apsorpciju glukoze u ćelijama i indicirana su za dijabetičare tipa 2 sa pretilošću.
Učinkovit tretman dijabetesa može se primijetiti samo ako je tijelo u stanju proizvesti dovoljno inzulina.
Kada lijekovi izgube djelotvornost, prikazuju se injekcije inzulina (na slici).
Tradicionalna medicina protiv dijabetesa
Postoje različiti tretmani za dijabetes iz tradicionalne medicine.
Dakle, češnjak možete samljeti, 100 g kašike preliti litrom suhog crvenog vina i insistirati na toplini na svetlu 2 nedelje. Smjesu protresemo i filtriramo. Lijek se čuva u frižideru. Pacijenti trebaju uzimati lijek za 1-2 velike kašike 3 puta dnevno prije jela.
20 g sjeckanih mladih listova ili nezrelih oraha prelijte 250 ml kipuće vode i kuhajte pola sata na laganoj vatri. Tečnost se treba uliti 30 minuta, nakon čega se filtrira. Alat se pije kao čaj u šoljici 3 puta dnevno. Pauza treba raditi svake tri nedelje tokom 10 dana.
Još jedan popularan način je korištenje luka. Trebate oguliti nekoliko srednjih luka, nasjeckati ih i staviti u staklenu posudu, prelivši dvije litre ključale hladne vode. Alat se ubrizgava jedan dan, a zatim filtrira. Pijte tečnost u trećini čaše tri puta dnevno 20 minuta prije jela. Trajanje lečenja je 17 dana. Terapija se provodi samo jednom godišnje.
Takođe možete pripremiti tinkture od alkohola ili votke od luka, listova trave i listova oraha. Tinkture od svakog sastojka pripremaju se odvojeno u omjeru: 10 dijelova votke i 1 dio sirovina. Lijek se ubrizgava 3-5 dana na tamnom mjestu, a zatim filtrira.
Kad su tinkture gotove, pomiješaju se u takvim količinama: 150 ml tinkture luka, 60 ml tinkture oraha, 40 ml tinkture listova listova. Smjesa se pije u maloj kašičici dva puta dnevno prije jela.
Potrebno je samljeti dvije velike kašike heljde u mlincu za kafu i pomiješati ih sa čašom kefira. Ovo se smatra jednom dozom. Lijek se pije 2 puta dnevno, ujutro i navečer 30 minuta prije jela. Usput, uz pomoć kefira, možete organizirati dane posta za dijabetes tipa 2.
Postoji još jedan tretman dijabetičara. Potrebno je sipati 300 ml vruće vode u termos, dodati 10 komada lovorovog lista, izmešati i inzistirati 1 dan. Konzumirajte 50 ml 3 puta dnevno jednom dnevno 30 minuta prije jela. Tijek terapije je 3 tjedna.
Ako je dijabetes u povojima, sok od krompira je dobar. Krompir sok se pije ujutro i navečer od 100 ml.
Sipajte veliku kašiku jorgovih pupoljaka i prelijte litrom ključale vode. Lijek se ubrizgava sat vremena, a pije se po kašika tri puta dnevno prije jela.
20 g plodova pasulja možete sipati litrom vode, kuhati nekoliko sati, procijediti i piti u 3 podijeljene doze dnevno. Terapijski kurs traje od 4 do 8 sedmica.
Dva tjedna se ubrizgava s 800 g koprive u 2,5 litre votke. Nakon filtriranja piti lijek u kašičici 25 minuta prije jela tri puta dnevno.
Postoje pozitivni pregledi o liječenju dijabetesa trostrukom tinkturom.
Za dijabetičare trebate uzeti:
- 300 ml votke, koja se puni sa 50 g luka. Smjesa se drži na tamnom mjestu pet dana, a zatim se filtrira.
- 300 ml votke, u koju se sipa 50 g listova oraha u zdrobljenom obliku. Smjesa se ostavi na tamnom mjestu pet dana, te filtrira.
- 300 ml votke, kojoj je dodana zgnječena manžeta, insistira se tjedan dana, a potom filtrira.
Da biste dobili konačni proizvod (na slici), trebate izmiješati 40 ml treće tinkture, 60 ml druge tinkture i 150 ml prve. Osoba uzima proizvod u velikoj kašiki dva puta dnevno.
Ostala sredstva za snižavanje šećera
Za normalizaciju razine glukoze u krvi dijabetičara ne koriste se samo farmaceutski proizvodi nego i neka hrana.
15 g sjemena plantaina treba sipati u emajlirani spremnik 250 ml vode, kuhati na laganoj vatri 6 minuta. Nakon hlađenja procijedite i pijte jednu malu kašiku tri puta dnevno.
Uz pomoć soka od sjemena, koncentracija glukoze u krvi značajno se smanjuje. Rabljeni pir, koji je kopan krajem proljeća. Sok pijte tri puta dnevno, po 15 ml, nakon što ga razrijedite čašom hladne čiste vode. Vrlo koristan je i korijen sjemenki repice kod dijabetesa tipa 2.
Za poboljšanje općeg stanja koristi se i infuzija kore limuna. Trebate uzeti ogulbu dva limuna, sipati ih u termos sa dvije čaše kipuće vode i ostaviti dva sata. Konzumirajte 150 ml nekoliko puta dnevno.
Tradicionalna medicina preporučuje piti juhu od lipe, zamjenjujući je čajem. Da biste to učinili, za 500 ml prokuhane vode trebate uzeti 2 velike žlice cvjeta lipe. Zahvaljujući ovom alatu, za samo 4 dana šećer može pasti i do 40%. Cvat lipe treba kuhati deset minuta. Nakon hlađenja proizvod se filtrira.
Dalje, tečnost se može sipati u limenke i čuvati u hladnjaku. Na dan kada je dozvoljeno piti 150 ml. Periodično, pauza u lečenju tri nedelje.
Morate uzeti obični cimet u obliku praha. Infuzija se priprema na bazi prirodnog meda i cimeta, omjer sastojaka je 2: 1. Prije svega, posipajte cimet u prahu čašom vruće vode, pustite da sredstvo upali pola sata.
Nakon što se smesa ohladi, dodaje se med. Zatim se lijek može staviti na hladno mjesto tri sata. Dobiveni lijek podijeljen je u dva dijela. Prvi dio se pije pola sata prije doručka, drugi dio - prije odlaska u krevet. Terapijski kurs traje nedelju dana.
Dekocija lišća oraha. Da biste pripremili dekociju, nalijte veliku kašiku suhih i nasjeckanih orašastih listova 400 ml prokuhane vode.
Smjesa se ključa 15 minuta na laganoj vatri, a zatim se infundira 45 minuta. Kada se dekocija listova oraha filtrira, uzima se u pola čaše 3-4 puta dnevno.
Dekoracija pregrada od oraha. Trebat će vam 40 matica, s njih trebate ukloniti particije. Sipaju se čašom vruće vode i ostave na satu u vodenoj kupelji. Kad se tečnost ohladi, filtrira se.
Infuziju treba piti 30 minuta prije obroka za 1-2 male žlice.
Krythea Amur
Krythea Amur je rijetka vrsta mahovine.
Ekstrakt biljke koja se nalazi na određenim stablima koristi se kao protivupalno, regenerirajuće i imunomodulacijsko sredstvo.
Ovaj lijek aktivno učestvuje u metabolizmu ugljikohidrata, jer podstiče proizvodnju hormona pankreasa, kao i:
Sastav proizvoda sadrži enzime koji nadopunjuju rad tjelesnih supstanci. Probavljena je probava hrane, poboljšava se njena normalna apsorpcija u tankom crijevu.
Pored ovih važnih karakteristika, Krythea Amur se takođe razlikuje:
- normalizacija kiselosti želuca,
- antihistaminski efekat, na primer, kod alergija na hranu,
- poboljšavanje rada fagocita - imunih ćelija koje neutraliziraju bakterije i viruse,
- restorativni učinak na sluznici probavnog trakta koji smanjuje nelagodnost u oštećenim tkivima.
Koristite Krytheus of Amur sa:
- kršenje gušterače,
- deformacija otočića Langerhansa.
Redovna upotreba lijeka smanjuje ozbiljnost tih patologija i pomaže kod dijabetesa. Lijek treba uzimati u maloj kašičici prije jela. Za odrasle je učestalost prijema tri puta dnevno, za djecu - 1 put. Ova metoda liječenja može se koristiti tri mjeseca, tada bi trebala postojati mjesečna pauza.
Recept za iscjeliteljicu Lyudmilu Kim
Ovaj recept pripada čuvenoj iscjeliteljici Lyudmili Kim. Njena infuzija znatno smanjuje nivo šećera. Za kuhanje trebat će vam:
- 100 g limunske korice,
- 300 g korena peršuna ili onoliko lišća biljke,
- 300 g oguljenog belog luka.
Kao što znate, beli luk sadrži selen, koji je koristan za probavni trakt. Peršun takođe podržava jetru, bubrege i pankreas. Limun djeluje kao izvor vitamina C.
Uklonite košticu iz svih limuna da biste napravili 100 g proizvoda. Zatim se oljušti češnjak, peršinovo korijenje opere i sve se dobro nasjecka. Smjesa se miješa, prebacuje u staklenku i gnječi dvije sedmice (na slici).
Uzmite jednu malu kašiku 40 minuta prije jela. Lijek je dozvoljeno piti do četiri puta.
Iscjelitelj savjetuje da proizvod opere posebnim biljnim napitkom. Potrebno je uzeti:
- Horsetail.
- Kukuruzni lišće.
- Lingonberry leaf.
- Bean Pods.
Dalje, veliku žlicu proizvoda prelijte sa 250 ml vruće vode. Ako je trava svježa, na lijeku treba insistirati sat i pol. Zatim je treba procijediti i piti 1 trećinu čaše tri puta dnevno.
Zvanična terapija omogućava, na neki način, neutralizirati dijabetes, a liječenje alternativnim metodama također pomaže u smanjenju težine simptoma. Video u ovom članku nastavit će raspravu o načinima liječenja dijabetesa.