Kako liječiti oticanje nogu kod dijabetesa
Nudimo vam da pročitate članak na temu: "kako liječiti oticanje nogu kod dijabetesa" uz komentare profesionalaca. Ako želite postaviti pitanje ili napisati komentare, to lako možete učiniti u nastavku, nakon članka. Naš specijalistički endoprinolog će vam definitivno odgovoriti.
Otečena noga s dijabetesom: što učiniti, uzrokuje oticanje
Dijabetes melitus dovodi do komplikacija s produljenim tijekom bolesti ili nedovoljnom nadoknadom. Najčešća je neuropatija donjih ekstremiteta.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Vodeći mehanizam za razvoj dijabetičke polineuropatije je povreda vaskularne stijenke povišenom glukozom u krvi. Poremećena opskrba krvlju i slabljenje provodljivosti nervnih vlakana dovode do stvaranja dijabetičkog stopala.
Jedan od simptoma neuropatije je oticanje donjih ekstremiteta. Patologija nervnog sistema nije jedini razlog zašto postoje pritužbe pacijenata da je potkoljenica otekla dijabetesom.
Oticanje na nogama nastaje kada su ćelije i međućelijski prostor puni tečnosti. Noge, kao i najniži dijelovi tijela, doživljavaju najveće opterećenje u uspravnom položaju.
Oticanje nogu i stopala ovisi i o prekomjernom nakupljanju tekućine u tijelu, te o propusnosti vaskularnih zidova, radu venskog i limfnog sustava.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Oticanje nogu kod dijabetesa može imati nekoliko stepena ozbiljnosti:
- Bolesna stopala i donji dio potkoljenice: pri pritisku na kožu prednje površine potkoljenice ostaje lagani trag, kao i od elastike na čarapama.
- Lokalno oticanje može biti jednostrano ili na obje noge u predelu gležnja, zglobova gležnja.
- Oticanje potkoljenice do razine koljena. Pritiskom na duže vrijeme ostaje duboka udubina. Oticanje može biti na obje noge ili samo na jednoj.
- Trofični poremećaji kože na pozadini edema. Prerasteti dlačice mogu se prekrivati pukotinama, koje se razvijaju u ne zaceljujuće rane i čireve.
Uz dugi boravak u uspravnom položaju, uz pojačane fizičke napore, može se pojaviti oticanje donjeg dijela potkoljenice, navečer, povezano s povećanim hidrostatičkim pritiskom na žile i oslabljenom mikrocirkulacijom. Takav edem prolazi neovisno bez liječenja.
Stopala bubre u bolesnika sa šećernom bolešću s poremećenim radom kardiovaskularnog sistema, oštećenjem bubrega, venskim i limfnim žilama, kao i manifestacijom artropatije ili s gnojnim upalnim procesima u tkivima.
Poremećena inervacija i patologija vaskularnog zida prate sindrom dijabetičke polineuropatije. Oticanje je obično izraženije s razvojem ishemijske varijante ove komplikacije.
Proces se nastavlja oštećenjem zidova krvnih žila u kojima se masti i kalcij talože na zidove, formiraju se holesterolski plakovi u lumenu arterija. Smanjeni arterijski protok krvi, zastoj u venama doprinose krvarenjima na koži i stvaranju edema.
Kod neuropatije može doći do oticanja, izraženije na jednoj nozi. Koža je hladna i suva. Pacijenti se žale na bolove u hodu, ukočenost, smanjenu osjetljivost, pojačanu suhoću i zadebljanje kože, pojavu pukotina na petama.
U slučaju progresije na nogama ili nogama nastaju čirevi koji dugo ne zarastaju
Srčani edemi sa zastojem cirkulacije imaju tako karakteristične karakteristike:
- Obično se pojavljuju na obje noge.
- Edemi u početnim fazama su blagi, s ozbiljnom dekompenzacijom - gust, širi se na koljena.
- Znojenje se ujutro smanjuje, a uveče pojačava.
Simetrični edem izjutra može biti jedan od simptoma dijabetičke nefropatije. Pored nogu, ruke i donji kapak mogu nateći. Istovremeno, oteklina na licu je izraženija od potkoljenice. Oštećenje bubrega kod šećerne bolesti obično se odvija na pozadini visokog krvnog pritiska.
Noge sa šećernom bolešću mogu se nabubriti i kod venskih bolesti - varikoznih vena i tromboflebita. Edemi su jednostrani ili izraženiji na jednoj nozi, uporni, gusti. Ojačati nakon dužeg stajanja. Većina oteklih gležnja. Nakon zauzimanja vodoravnog položaja smanjite.
Uz bolesti limfnog sustava, posljedice erizipela, stvara se gusti i vrlo uporni edem na koji ne utječe doba dana ili promjena položaja tijela. Karakteristično je formiranje „jastuka“ na stražnjoj strani stopala.
Dijabetička artropatija nastaje sa oticanjem zglobova gležnja ili koljena. U ovom slučaju lokalni edem, samo na području upalnog zgloba, prati oslabljena pokretljivost i bol tokom pokreta.
Zašto noge nabubre dijabetesom i šta učiniti?
Edem je nakupljanje limfe u mišićnom tkivu zbog patološkog procesa povezanog s kršenjem vodno-solnog ravnoteže. U bolesnika s dijabetesom tekućina može u velikoj mjeri ostati u tijelu, što dovodi do pojave ozbiljnih oteklina.
Edemi povećavaju rizik od razvoja dijabetičkog stopala, smanjuju kvalitetu života i uzrokuju nelagodu. Stalno pojavljivanje oteklina zahtijeva adekvatan tretman i prevenciju.
Prije početka liječenja potrebno je saznati zašto noge nabreknu od dijabetesa, te otkloniti uzrok ove pojave.
Uzroci edema kod dijabetesa najčešće su:
- neuropatija, koju karakterizira patologija nervnih završetaka,
- oslabljena opskrba krvlju u nogama zbog zatajenja srca, koronarne srčane bolesti, vazospazma,
- varikozne vene koje ometaju normalan proces protoka limfe,
- nošenje uskih cipela, stiskanje tkiva i posuda stopala,
- promena hormonske ravnoteže, uklj. tokom trudnoće
- angiopatija, karakterizirana visokim oštećenjem žila udova,
- nepravilna i neadekvatna prehrana, upotreba aditiva u hrani, soli i tečnosti u velikim količinama,
- poremećaji metabolizma, neravnoteža vode i soli,
- bolesti bubrega i izlučujućeg sistema
- prekomjerna težina, stres, nedostatak sna, nizak nivo fizičke aktivnosti itd.
Često edem nogu kod dijabetes melitusa ima kombinirane uzroke, na primjer, kada se hormonalni poremećaji pridružuju kardiovaskularnim bolestima, itd. Zato moderna medicina smatra bubrežnost ne zasebnom bolešću, već zajedničkim simptomom mnogih bolesti.
Štoviše, u 40% slučajeva edem kod dijabetičara pojavljuje se kada postoji kršenje protoka krvi u donjim ekstremitetima, u 20% - zbog razvoja neuropatije. U ovom slučaju loša prehrana, uska obuća, nedostatak vitamina ozbiljno će pogoršati pacijentovo stanje. U ovom je slučaju izuzetno važno iskopčati stopalo pomoću posebnih uložaka.
Kliknite na sliku ispod kako biste saznali više o dijabetesima i naručite ih za kućnu dostavu ili poštom.
Zašto su neuropatski edemi nogu opasni kod dijabetesa?
U nekim slučajevima edemi ne uzrokuju jaku nelagodu dijabetičarima i osoba ih smatra prirodnim za dijagnozu.
Ovo je mišljenje pogrešno, jer s vremenom, prekomerna natečenost može dovesti do ozbiljnih posledica:
- poremećaj cirkulacije krvi je poremećen usled stiskanja krvnih žila tečnošću,
- koža udova se stanjiva,
- značajno povećava rizik od tromboze dubokih vena,
- gnojna upala pojavljuje se na nogama,
- tretman dijabetičkog stopala ne donosi pozitivne rezultate,
- Rane, ogrebotine, ulceracije i čirevi na nožnim prstima dugo vremena zarastaju kod dijabetesa.
Edemi su u mnogim slučajevima uzrok razvoja dijabetičkog stopala. Konstantno nakupljanje tekućine u tkivima udova izaziva razvoj ove grozne bolesti, koja na kraju prelazi u stadij gangrene.
Oticanje nogu sa dijabetesom: šta učiniti pri prvom znaku bolesti?
Prilikom liječenja edema važno je ne propustiti prve znake bolesti, koji vrlo vjerojatno ukazuju na probleme sa izlivom tekućine.
Ovi znakovi uključuju:
- nelagodnost u stopalima dok stojite na nogama,
- trnce, peckanje, pulsacije u mirovanju,
- „Sindrom nemirnih nogu“
- crvenilo gležnja i stopala,
- smanjenje količine dlake na nogama,
- pojava vodenastih plikova i žutica.
Ako su vam nožni prsti otupjeli od dijabetesa i svakodnevne cipele su počele trljati i uzrokovati nelagodu, onda je ovo i prvi znak oteklina. Noge nabreknu od dijabetesa, šta prvo učiniti?
Ako se sumnja na oticanje, treba odmah započeti liječenje i prevenciju kako bi se spriječio razvoj bolesti.
Posjet endokrinologu je neophodan kako bi se utvrdili uzroci zastoja tečnosti i limfe u nogama i propisivao adekvatan tretman.
Nakon što otkrije uzrok oteklina, liječnik će propisati odgovarajući tretman.
Gotovo u svim slučajevima, oticanje nogu s dijabetes melitusom je složeno i provodi se u sljedećim područjima:
- Normalizacija šećera u krvi.
- Liječenje ili olakšanje mokraćne disfunkcije.
- Poboljšanje kardiovaskularnog sistema.
- Dijetalna prehrana, umjerena fizička aktivnost.
- Eliminacija drugih negativnih faktora koji izazivaju edeme (pušenje, nošenje pogrešne cipele, mala pokretljivost itd.
Endokrinolog propisuje lekove koji normalizuju šećer u krvi i krvni pritisak, kao i diuretike - diuretike za uklanjanje suvišne tečnosti.
Uz hormonsku neravnotežu, provodi se posebna nadomjesna hormonska terapija, a lijekovi protiv bolova koji se baziraju na analgetici propisuju su kako bi smanjili simptom boli.
Za smanjenje oteklina možete koristiti posebnu dekongestantnu mast koja sadrži eukaliptus ili mentu. Mast se utrljava u kožu nogu 1-2 puta dnevno.
Kliknite na sliku ispod i saznajte više o dijabetesnim kremama za stopala i naručite ih za kućnu dostavu ili poštom.
Nakon uklanjanja akutnog edema, ljekari često propisuju postupke fizioterapije, čija je svrha poboljšanje cirkulacije krvi u udovima. Takvi postupci uključuju magnetoterapiju, elektroforezu, UHF struje i limfnu drenažu.
Pažnja! Ako imate dijabetes, natečene noge i otekline, tada se masaža stopala protiv dijabetesa može učiniti samo kao preventivna mjera. Masaža tokom akutne faze oteklina može dovesti do arterijske tromboembolije - stanja koje ima visoki rizik smrti.
Oticanje nogu sa dijabetesom: liječenje alternativnim metodama
U mnogim slučajevima narodni lijekovi za dijabetičko stopalo pomažu da se riješe natečenosti. Normalizirati metabolizam vode i soli i ubrzati izvlačenje tekućine iz tijela pomoći će kupka od šargarepe, repe, hydrastis kao i bilo koje crnogorične biljke.
Za pripremu kupke potrebno je uzeti 5-6 kašika žlice. kašike bilja i prelijte 2 litre ključale vode. Vreme infuzije je 20-40 minuta. Nakon toga morate pažljivo spustiti noge u umivaonik sa ljekovitim rješenjem i držati ih tamo najmanje pola sata.
Nakon postupka, noge se moraju osušiti ručnikom bez trljanja i zauzeti vodoravni položaj.
Pijenje iz ljekovitog bilja sa dekongestijskim efektom takođe pomaže. Da biste ga pripremili, trebate uzeti korijen ginsenga, ovse ili matičnjake i samljeti, kao što je navedeno na pakovanju. Uzimajte juhu redovno 2-5 puta dnevno.
Još jedan učinkovit narodni lijek protiv edema: šivajte vrećice veličine nogu od pamučne tkanine i u njih sipajte suhe ili svježe lišće breze. Sloj lišća trebao bi čvrsto uskladiti stopalo i donji dio potkolenice.
Pod utjecajem lišća noge počinju znojiti, oslobađajući nakupljenu tekućinu. Ovakve sesije preporučuje se ponavljati svakodnevno tokom 5-7 dana. Imajte na umu da ova metoda ima kontraindikacije: sklonost trombozi, čirima i ranama na nogama.
Postavljajući pitanje kako brzo ukloniti oticanje nogu kod dijabetesa, mnogi ljudi nailaze na loš savjet koji preporučuje upotrebu diuretika.
Zašto ovo ne vrijedi? Činjenica je da nekontrolirani unos diuretika daje samo kratkoročni učinak: nakon uzimanja tablete, oteklina će se stvarno smiriti, ali nakon nekoliko sati vratit će se u još težem obliku.
To je zbog činjenice da se tečnost eliminira iz tijela „silom“, a izlučni sistem ne radi pravilno. Konstantna upotreba diuretika dovodi do činjenice da prestaju djelovati i nanose nepopravljivu štetu bubrezima i jetri.
Uz dijabetes, noge nabubre, šta trebam učiniti da spriječim bubrenje?
Prevencija edema kod dijabetičara je sljedeća:
- Nošenje kompresijskih čarapa ili čarapa, upotreba elastičnih zavoja (ako nema kontraindikacija).
- Svakodnevna pravilna briga o dijabetičkom stopalu kod kuće, upotreba posebnih alata za dijabetičare.
- Pridržavanje dijeta, a to je minimalni unos soli i jednostavnih ugljikohidrata.
- Pridržavanje režima pijenja: pijte 1-1,5 litara čiste vode tokom dana, ne pijte vodu noću.
- Gimnastika i održavanje maksimalne motoričke aktivnosti.
- Izbjegavajte pregrijavanje i pregrijavanje stopala.
- Sveobuhvatna kompenzacija dijabetesa i liječenje pratećih bolesti.
- Koristite udobne cipele veličine i dijabetičke uloške.
Pročitajte više o profilaksi nogu za dijabetes u ovom članku.
Da se noga ne bi nabreknula kod dijabetes melitusa, posebna pažnja mora se obratiti na način motoričke aktivnosti. Čak i male fizičke aktivnosti smanjuju rizik od razvoja edema za 2 puta.
Pri hodu morate u potpunosti iskrcati stopalo, koristeći posebne utovarne uloške. Pridržavajući se preporuka za prevenciju i koristeći sve proizvode za dijabetičko stopalo, možete značajno smanjiti oticanje ekstremiteta i spriječiti njegovo pojavljivanje.
Naša internetska trgovina sadrži najučinkovitije i najsavremenije lijekove za stopala protiv dijabetesa. Cijelu Rusiju dostavljamo kurirom do vaše kuće, do mjesta dostave narudžbi i poštom. Kliknite na sliku ispod i saznajte više.
U članku je opisano kako liječiti oticanje nogu kod dijabetesa. Bolest se smatra opasnom bolešću koja nastaje zbog nedostatka hormona inzulina koji proizvode gušterača. Hormonski inzulin može uzrokovati kvar u zdravlju tijela: ljudskih organa i sistema.
Poremećen metabolizam ugljikohidrata dovodi do povećanja šećera u krvi, a tkivne strukture se više ne mogu nositi s izlučivanjem glukoze. To dovodi do poremećaja razmjene vode, soli, proteina i masti u tijelu. Kompleks hormonskih i metaboličkih transformacija preporučuje se raditi uz nedostatak potrebnog kompleksa terapije. Teške komplikacije nastaju bez liječenja:
- stanje prije udara
- infarkt miokarda i zatajenje srca,
- teška oštećenja očnih posuda,
- bolest izlučujućeg sistema.
Uz dijabetes, pogođeni su srce i krvožilni sustav, arterijski sudovi i kapilare, koji prolaze blokade zbog poremećenog izlučivanja šećera iz tijela. Začepljenje krvnih žila oko očiju dovodi do sljepoće. Začepavanje bubrežnih arterija dovodi do zatajenja bubrega. Ako se koronarne arterije i arterije mozga začepe, nastaju srčani udarci, što dovodi do stanja prije moždanog udara.
Šećerna bolest postavlja komplikacije na donjim ekstremitetima, može se pojaviti edem nogu.Edem noge smatra se prvim simptomom koji signalizira kršenja u kretanju krvi, normalnu izvedbu živčanih završetaka u donjim ekstremitetima osobe koja ima dijabetes.
Postoje razlozi za poraz donjih ekstremiteta i oticanje nogu kod ljudi koji imaju dijabetes:
- artropatija, uzrokuje oštećenje zglobnog dijela noge protiv dijabetesa,
- angiopatija, utiče na krvne žile u tijelu,
- neuropatija, dovodi do oštećenja nervnih završetaka u dijabetesu.
Primarni čimbenici artropatije su oteklina i crvenilo stopala. Edem nogu s dijabetesom pojavljuje se sa različitim komplikacijama, uključujući bolesti kardijalnog i krvožilnog sustava povezane s dijabetesom. Bez liječenja, sistematski edem nogu s dijabetesom dovodi do:
- promjene u strukturi prstiju,
- subluksacija.
Bolest nogu zbog dijabetesa u trenutnoj medicini naziva se „dijabetičko stopalo”. Svako kome je dijagnosticiran dijabetes potrebno je da neprestano prati situaciju sa nogama. Pratite navedene sindrome:
- bol u udovima,
- oticanje jedne od nogu,
- ukočenost udova
- smanjena osetljivost nogu,
- hrapavost, raslojavanje kože na stopalu,
- česte kaluze
- promena na noktima i strukturi stopala.
Tako da dijabetičar može utvrditi oticanje nogu, dovoljno je da pritiskom jastukom prsta pritisnete na područje stvrdnjavanja. S edemom donjih ekstremiteta, ali ne i oticanjem, na predjelu se pojavljuje jajolik. Trebao bi nestati nakon dvadeset ili trideset sekundi. Za liječenje edema nogu kod dijabetesa potrebno je zakazati sastanak sa ljekarom.
Terapija protiv oteklina nogu, poput dijabetesa, zahtijeva holistički pristup koji uključuje:
- uska suradnja pacijenta s liječnikom,
- medikamentozno lečenje
- dijeta i dijeta,
- održavanje tijela u zdravom i održivom stanju.
Kada dijagnosticirate oticanje nogu, hitno trebate zakazati sastanak s kirurškim brodom i endokrinologom. Liječnici će pregledati tijelo, utvrditi stepen oštećenja stopala, propisati potrebne lijekove i terapiju. Pacijent će dobiti preporuke koje pomažu u pravilnoj njezi donjih udova, ako je potrebno, medicinsko osoblje će izvršiti higijenski tretman nosa antiseptikom, primjenjujući različite vrste terapeutskih masti ili sječići kukuruza.
Kod dijabetesa i edema preporučuje se ljekarima da ponavljaju postupak postavljanja dijagnoze nogu barem jednom godišnje. Standardni unos i tretman sastoji se od:
- fizički pregled i pregled,
- osluškujući puls u nogama
- ultrazvučni pregled žila svakog donjeg udova,
- refleksni testovi neurologije zglobova koljena,
- kontrola različitih vrsta osjetljivosti,
- ENMG (elektronska neuronska miografija).
Prevencija oticanja obje noge kod dijabetičara
Pregled nogu osobe s dijabetesom sastoji se od jednostavnih, ali potrebnih principa, slijedeći pravila, postoji sjajna prilika da se spriječi razvoj ozbiljnih bolesti. Sprečavanjem edema zgloba stopala i drugih simptoma bolesti, ljudi izbjegavaju pogoršanje. Prevencija edema nogu je na sljedećim pozicijama:
- Svakodnevni sistematski pregled nogu, u kojem se glavna pažnja mora posvetiti stopalu, potplatu, razmacima između nožnih prstiju,
- Svakodnevni higijenski postupci koji uključuju pranje nogu. Pranje se vrši neutralnim sapunom u hladnoj vodi. Tada se preporučuje obrisati noge glatkim pokretima mekim ručnikom od prirodne tkanine. Sintetičko tkivo za dijabetes preporučuje se isključiti.
Liječenje i njega donjih ekstremiteta osobe sa dijabetesom
Liječenje dijabetesa i njega stopala:
- Uklanjanje kutikule na noktima pomoću nokta i pincete. Procedura eliminira vjerovatnost primanja različitih vrsta mikrotrauma,
- Upotreba masnih ulja za stopala,
- Obrada očvrslih područja pečurkom,
- Svakodnevni pregled cipela na prisutnost izbočina, kidanje uloška, udaranje šljunka i stranih predmeta koji mogu trljati ili ostavljati povrede na koži stopala,
- Nošenje udobnijih cipela
- Nazovite doktora kad se pojave simptomi gljivice: hrapavost, crvenilo, peckanje,
- Masaža donjih ekstremiteta uz upotrebu terapeutskog esencijalnog ulja,
- Sprovođenje medicinske gimnastike i vježbi,
- Održavanje odmora i prehrane, usmjereno na smanjenje upotrebe šećera i hrane koja uključuje navedenu vrstu sastojaka.
Imajte na umu da liječenje isključivo uz pomoć lijekova neće dati veću korist pacijentu s dijabetesom nego kompleksna i univerzalna terapija. Dijetalna hrana i fizičke vježbe s majstorima u pravo vrijeme bez odgađanja pomoći će pacijentu da zaboravi na oticanje nogu s dijabetesom, poboljšaće probavni sustav, spasi stanice koje su ovisne o proizvodnji inzulina i oštećenju.
Edem je pretjerano nakupljanje tekućine u organima ili u međućelijskom prostoru. Razlozi za to i patologija u kojima se pojavljuje mogu biti različiti. U šećernoj bolesti ovaj simptom je na drugom mjestu nakon SDS-a. Zašto noge nabreknu od dijabetesa? Dijabetes melitus - karakterizira uporna hiperglikemija, a to uvijek dovodi do kršenja stijenki krvnih žila. Šećer jednostavno razdire zidove, povećavajući propusnost krvnih žila i snižavajući njihov tonus.
Tečnost plazme u krvotoku ne ostavlja ništa iz curenja iz međućelijskog prostora. Ovdje se smješta plazma i zadržava samu tečnost. Prema zakonima fizike, tečnost se taloži u sudovima koji su najviše udaljeni od srca - to su posude nogu. Na toj poziciji pogoršava se prehrana i opskrba kisikom stanica tkiva i organa i javljaju se dodatni simptomi. Sve to raste poput snježne kugle. Za edeme je uvijek potreban odlazak liječniku i otkrivanje razloga. Razdvajanje edema - na lokalni i opći. Edemi kod dijabetesa melitusa češće su lokalnog lokalnog karaktera. Kod dijabetičara boluju plovila svih kalibra, a kod dijabetesa tipa 1 pogođeni su više kapilara i razvijaju se mikroangiopatije. Kod dijabetesa tipa 2 pogođene su velike arterije i vene i razvija se makroangiopatija.
Ali posljedice bilo kojeg neliječenog edema su vrlo ozbiljne. Oštećenja na krvnim žilama izražavaju se u činjenici da je na kraju njihov lumen jednostavno začepljen. Ako se tiče očiju, postoji smanjenje vida do sljepoće, s oštećenjem bubrega - razvija se nefropatija s naknadnim kroničnim zatajivanjem bubrega, oštećenje koronarnih žila dovodi do MI i moždanih udara. U 90% slučajeva zahvaćene su žile nogu i razvija se SDS.
Ako noge nabreknu od dijabetesa, signal je kršenje prokrvljenosti i nervne regulacije. Prst, stopalo ili noga mogu nateći. Simptom ne pravi razlike u polovima. Natečenost negativno utiče na stanje organizma u cjelini. Pacijent također ne postaje najneprijatniji: ne može slobodno hodati zbog bolova, ne može nositi uobičajene cipele, stajati na nogama i normalno ležati. Ako noge nabreknu, obično se poremeti san.
Skinuvši takve cipele čak i nakon sat vremena hodanja ili nakon stojanja na nogama, možete vidjeti cijeli utisnuti stil na koži stopala.
Nedostatak liječenja dovodi do činjenice da se s edemom razvija duboka venska tromboza. Takvi znakovi mogu signalizirati njegovo nastajanje: edemi postaju neujednačeni i jedna noga postaje gušća, oteklina ujutro je odsutna, a postoji već tokom dana, koža nogu postaje crvenkasta, stalan osjećaj nelagode u nogama, kada stojeći bolovi u nogama i teladi. Takođe komplikacije edema uključuju trofične promjene. Mora se istražiti i uzeti uzrok edema. Ne znajući razloge, na primjer ne možete masirati noge. Ako se radi o trombozi, krvni ugrušak može otpasti i zaglaviti se u venama vitalnih organa i dovesti do smrti. Na primjer, TELA.
Simptomi trebaju biti upozoravaju: peckanje, lupanje, peckanje u stopalima, izmjena ekstremiteta - šire se ili skraćuju, prsti zaokružuju, parestezije se pojavljuju u obliku puzećih puzavosti i ukočenosti, osjetljivost stopala opada, na koži se često stvaraju plikovi, koža na udovima je zategnuta i neprirodno sjajna . Da biste potvrdili prisustvo edema, samo pritisnite prst na površini kože. S edemom se formira fossa, koja se ne ispravlja nekoliko sekundi.
Pored crvenila i bolova u nogama, pojavljuje se ćelavost nogu, rane na površini i pukotine u stopalima ne zacjeljuju dugo. Uz dijabetes tipa 2, lice, ruke i trbuh mogu dodatno nateći.
Obavezno provedite detaljan vanjski pregled s palpacijom, odredivši vrijeme za glađenje fossa, neurolog provjerava sve vrste osjetljivosti kože stopala. Može se propisati elektronska neuromiografija.
Vrijedi zapamtiti da oticanje nogu s dijabetesom bilo koje vrste nikada neće nestati samostalno i ne morate čekati da padne. Dakle, oticanje nogu kod dijabetesa - što učiniti, liječenje treba biti sveobuhvatno i uključivati ne samo uzimanje tableta, već i praćenje prehrane sa malim udjelom ugljikohidrata, prestanak pušenja i pijenja itd.
Kod hiperglikemije, kao uzrok je cilj smanjenje i normalizaciju šećera u krvi. Prvo treba isključiti uzrok edema. Edemi nogu i terapija dijabetesa: šećer se može normalizovati pomoću inzulina tipa 1, i s 2 tablete PSSP. Ako razlog leži u nošenju pogrešnih cipela, trebate ga promijeniti u široke i udobne, upotrijebite posebne uloške za smanjenje opterećenja na nogama.
Tokom trudnoće, oteklina se ne može ukloniti i liječenje nije propisano. Pravilni tretman može odabrati samo specijalist. Propisujte lijekove koji poboljšavaju cirkulaciju krvi, jačaju zidove krvnih žila i smanjuju šećer u krvi. Obvezan dodatak tome je dijeta bez soli, pridržavanje režima vode i smanjena fizička aktivnost. Sistematično i ozbiljno oticanje zahtijeva imenovanje diuretika. Ali imaju nuspojavu: uklanjaju korisne mikro i makro elemente iz tijela. Ovaj fenomen je negativan i odmah utječe na stanje pacijenta.
Ako je uzrok CCH, koji je često povezan s dijabetesom (dijabetičko srce), koristite sredstva za poboljšanje srčane aktivnosti.
- ACE inhibitori (enzim koji pretvara angiotenzin) - pomažu u smanjenju krvnog pritiska. To su Captopril, Blockordil, Amprilan, Enalopril, Lisinopril.
- Blokatori receptora angiotenzina II - prepisuju se ako ACE inhibitori nisu prikladni. Njihovo djelovanje je u velikoj mjeri slično. Valsartan se najčešće propisuje. Uz dijabetes tipa 2, propisani su i Zentiva, Diovan.
- Diuretici su najpopularniji Veroshpiron i Furosemid. S anurijom, egzozijom i nedostatkom natrijuma - strogo je nemoguće liječiti diureticima.
- Da biste normalizirali i poboljšali stanje, propisani su vitamini i dodaci prehrani.
Simptomatski tretman: za neuropatsku bol - Ketorolac, Ketorol itd. U početnoj fazi liječenja inzulinom mogu se pojaviti edemi, ali oni prolaze sami. Znakovi takvog oticanja su oštećenje vida, oticanje na licu, perineumu, rukama. Ne prepisujte diuretike za sebe jer će se edemi smanjiti, ali nakon toga će se vratiti u izraženijem obliku. Tečnost sa nekontrolisanom primenom izlučuje se silom i bubrezi ne rade pravilno. Česti unos diuretika dovodi do toga da bubrezi ne reagiraju na njih, a diuretici oštećuju i bubrege i jetru.
Ako nema kontraindikacija, obavezno je nositi kompresijske čarape ili čarape. Njega stopala trebala bi biti svakodnevni ritual u kojem se prati stanje stopala i liječenje stopala dozvoljenim sredstvima.
Minimalan unos soli i jednostavnih šećera, ne pijte vodu noću, ali konzumirajte oko 1,5 litara čiste vode tokom dana, ne pregrijavajte i ne pregrijavajte noge, umjerena fizička aktivnost treba biti svakodnevno, vježbanje i gimnastika za noge, udobna obuća i dijabetičari specijalni istovarni ulošci, redovno propuštaju mokraću i krv. Čak i male fizičke aktivnosti - hodanje, vožnja biciklom - umanjuju rizik za oticanje na pola. Morate pješačiti najmanje 3 km dnevno uobičajenim hodom. Vježbe fizikalne terapije aktiviraju cirkulaciju krvi i povećava se ton malih posuda. Oni djeluju aktivnije i raspršuju suvišnu vlagu. Potrebno je odustati od pušenja, otkloniti stres, pravodobno liječiti pridružene kronične bolesti.
Dijabetes melitus nastaje kao rezultat promjena u endokrinom sustavu.
Gušterača počinje lučiti hormone.
Inzulin može izazvati probleme sa preradom glukoze.
Kao rezultat toga, raste koncentracija šećera u krvi. Ovo stanje utječe na nervna vlakna, krvne žile. Često je poremećen odliv limfe, oticanje nogu se javlja kod dijabetes melitusa. O tome kako se osloboditi napetosti donjih ekstremiteta primjenom lijekova i tradicionalne medicine, kaže se u ovom članku.
Na pojavu edema u donjim ekstremitetima utječu mnogi faktori.
Uobičajeni uzroci oticanja nogu kod dijabetesa:
Kao što vidite, u nekim situacijama je kriva sama osoba, jer vodi pogrešan način života.
Pisma naših čitalaca
Moja baka duže vrijeme je bolesna od dijabetesa (tip 2), ali nedavno su komplikacije prešle na njene noge i unutrašnje organe.
Slučajno sam na internetu pronašao članak koji mi je bukvalno spasio život. Bilo mi je teško vidjeti muku, a gadni miris u sobi izluđivao me je.
Kroz tretman, baka joj je čak promijenila raspoloženje. Rekla je da joj noge više ne bole, a čirevi ne napreduju; sljedeći tjedan idemo u liječničku ordinaciju. Širite vezu na članak
Kao i sve patologije, oteklina donjih ekstremiteta ima neke simptome.
Navodimo prve znakove:
- kada osoba stoji, oseća nelagodu u nogama,
- postoji pulsacija u mirnom stanju, peckanje, peckanje,
- razvija se sindrom nemirnih nogu
- crvena stopala, gležnjevi,
- kosa na nogama sve je manja
- žutice, vodenasti plikovi,
- stopalo ne stane u cipele,
- moji prsti otpadaju
- stare cipele počinju trljati.
Da biste utvrdili uzrok problema s odljevom tekućine, morate ići liječniku i provesti dijagnozu.
Ako noge redovno bubre, pacijentu je potrebna terapija. Zdravlje takvih ljudi može biti ozbiljno ugroženo. Kada u međućelijskom prostoru ima puno tekućine, snaga kože se pogoršava. Duboke rane nastaju sa blagim traumatičnim efektima. Budući da dijabetes čak i minimalno posjekotine zaraste dugo vremena, povećava se vjerojatnost infekcije i suppuration.
Kako održati šećer normalnim u 2019. godini
Ako se dijabetes ne liječi, a noge nabreknu, tokom vremena mogu se stvoriti krvni ugrušci u žilama.
Možete ih odrediti po sljedećim kriterijima:
- stupanj otekline na nogama je različit,
- ujutro se osoba osjeća normalno, bliže večeri postoji oteklina,
- koža na mojim nogama pocrveni
- oseti se nelagodnost
- kad osoba stoji, boli ga noga,
Ako se pojavi tromboza, masaža stopala je neprihvatljiva. Mjere koje ne doprinose uklanjanju natečenosti uzrokuju komplikacije. Tromboembolija se može razviti s različitim traumatičnim efektima na zahvaćeni ud. Ovo je stanje fatalno.
Pritisnite prst na problematičnom području kože. Ovakvim efektom pojaviće se mala depresija, koja će biti otklonjena nakon 20-30 sekundi. Ovo se stanje razlikuje od tumora.
Dijagnostiku provodi endokrinolog i hirurg, specijaliziran za krvne žile. Stručnjaci određuju prirodu lezije nogu, propisuju lijekove i tok primjene.
Navodimo nekoliko dijagnostičkih metoda:
- čuje se puls na nogama
- koristi se ultrazvučna oprema,
- refleks u zglobovima koljena provjerava,
- određuje se nivo osjetljivosti tkiva,
- elektroneuromiografija.
Pacijenti dobivaju nekoliko savjeta koji će im pomoći organizirati pravilnu njegu stopala. Po potrebi se provodi higijenski tretman antiseptičkim pomastima. Prakticira se uklanjanje kukuruza.
Nakon dijagnoze, stručnjaci određuju odgovarajuću terapijsku tehniku.
Kombinovana terapija uključuje upotrebu sledećih metoda:
Čitateljima naše stranice nudimo popust!
- regulacija količine šećera u krvi,
- otklanjanje problema sa mokraćnim sistemom,
- jačanje sistema opskrbe krvlju,
- dijeta, sport
- eliminacija različitih negativnih faktora koji uzrokuju edeme.
Ako pacijent slijedi sve preporuke liječnika, tada će edemi donjih ekstremiteta proći što je prije moguće.
Endokrinolog propisuje lijekove koji vam omogućavaju da podesite nivo šećera, krvni pritisak.
Tu spadaju:
- Diuretici.
- Diuretici
- Hormonska nadomjesna terapija se provodi kad se promijeni količina određenih hormona.
- Za uklanjanje bolova koriste se analgetici.
- Dekongestivni gelovi i masti pomažu u smanjenju oticanja. Utrljavajte takva sredstva jednom ili dva puta dnevno.
Nakon uklanjanja akutne natečenosti, stručnjaci često provode fizioterapiju čiji je cilj stabilizacija cirkulacije krvi u nogama:
- Elektroforeza
- UHF trenutna terapija
- limfna drenaža
- magnetoterapija.
Masaža se izvodi samo radi prevencije dijabetesa. Ako je oteklina prejaka, može se pojaviti tromboembolija nakon dužeg mehaničkog izlaganja. Ovo stanje povećava verovatnoću smrti.
Tradicionalna medicina sastavni je dio cjelovitog liječenja oticanja nogu kod dijabetesa. O tome kako liječiti edem nogu u šećernoj bolesti koristeći narodne lijekove, napisano je u ovom poglavlju.
Za stabilizaciju metabolizma vode i soli i podsticanje uklanjanja tečnosti uzimaju se kupke sa ljekovitim biljem:
Upute za pripremu takve kupke:
- U posudu u kojoj će se noge kuhati, dodajte 6 kašika osušenih sastojaka, prelijte 2 litre ključale vode, ključati će oko 40 minuta.
- Nakon toga, možete držati noge u takvoj vodi 30 minuta.
- Tada se noge nježno obrišu. Treba leći 20-30 minuta.
Postoje i druge mogućnosti za uklanjanje oticanja nogu kod dijabetesa:
- Dekocije lanenih sjemenki. Sastojci se kuhaju 15 minuta na laganoj vatri. Zatim se tečnost infuzuje oko 3 sata, pročisti, pije se 3 puta dnevno, 100 mililitra tokom 5 dana.
- Postupci. Dodajte 1 kg soli u kantu vode, promiješajte. Ručnik treba natopiti takvom vodom, potom ga stisnuti i zamotati u donji dio leđa, držati oko 2 minute. Trebate napraviti 10-15 ponavljanja. Ova metoda će vam pomoći da se riješite bolova u nogama.
- Jedenje namirnica koje povećavaju tečnost. To mogu biti lubenice, luk, bundeva, celer, peršun itd.
Uz edeme možete učiniti laganu masažu koja potiče cirkulaciju krvi. Za ovaj postupak vam je potrebna mješavina za liječenje.
- ricinusovo ulje
- sirovo jaje
- topli terpentin.
Ova smjesa koristi se za trljanje stopala. Masaža se provodi 10-15 minuta. Nakon toga, stavite golubove, pamučne čarape, trebate leći pola sata. Procedura pomaže u poboljšanju cirkulacije limfe, uklanjanju suvišne tekućine. Sa vaskularnom trombozom, noge se ne mogu masirati.
Za borbu protiv oticanja nogu kod dijabetesa možete koristiti tinkturu s ekstraktom kajenske paprike. Kapsaicin, koji je dio takvog lijeka, potiče ozdravljenje, cirkulaciju krvi. Tinktura se priprema u roku od 2 sedmice. Pije se oralno tjedan dana, jedna kašika dnevno.
Da biste spriječili oticanje nogu kod dijabetesa tipa 2, morate se pridržavati nekih preporuka.
Tu spadaju:
- Pratite dobro stanje, kontrolirajte simptome.
- Svakodnevno, perite noge, negujte svoju kožu hidratantnim sredstvom.
- Svaki dan pregledati noge, stopala. Infekcije, ogrebotine, posjekotine potrebno je pravovremeno identificirati.
- Potrebno je rezati nokte, koji se postepeno pritiskaju na koži, uzrokujući upalu.
- Sprečite pojavu gljivice pogodnim sredstvima.
Kada se uoče bilo kakvi simptomi, potrebno je konsultirati ljekara.
Prevencija edema provodi se zajedno sa preporukama za ličnu higijenu:
- Trebate nositi cipele nekoliko veličina veće. Za dijabetičare se prave posebne uloške.
- Kompresijske čarape ne dozvoljavaju da se razvija oteklina.
- Iz prehrane morate isključiti hranu koja sadrži puno ugljikohidrata i soli.
- Trebate piti 1,5-2 litre dnevno. Piti tekućinu prije spavanja je nepoželjno.
- Umjereno vježbanje pomaže poboljšati metaboličke procese.
- Ne izlažite noge pretjeranom hlađenju ili pregrijavanju.
- Izvodi se složena terapija hroničnih bolesti i dijabetesa.
Sada će svi shvatiti kako ispravno liječiti otekline s dijabetesom.
Dijabetes uvijek dovodi do fatalnih komplikacija. Prekomjerni šećer u krvi je izuzetno opasan.
Alexander Myasnikov u decembru 2018. godine dao je objašnjenje o liječenju dijabetesa. Pročitajte u cijelosti
Udovičenko, O.V. Dijabetičko stopalo. Vodič za ljekare / O.V. Udovičenko. - M .: Praktična medicina, 2016. - 253 str.
Kogan-Yasny V. M. Šećerna bolest, Državna izdavačka kuća medicinske literature - M., 2011. - 302 str.
Evsyukova I.I., Kosheleva N.G. Diabetes mellitus. Trudna i novorođenčad, Miklosh - M., 2013.. - 272 str.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.