Ljudski šećer u krvi
Hipoglikemija se očituje smanjenjem šećera u krvi ispod 2,8 mmol / L. Ćelije u tijelu ne primaju potrebnu količinu energije, što dovodi do njihove smrti. Ovo je stanje opasno po zdravlje, prijeti razvoju inzulinske kome i može dovesti do smrti.
Glukoza je izvor energije za tijelo, uključujući i mozak. Neuroni metaboliziraju šećer bez pomoći inzulina, a hipoglikemija dovodi do njihove gladi. To negativno utječe na dobrobit i uzrokuje niz negativnih manifestacija. Smanjenje šećera u krvi može izazvati komplikacije ili smrt pa morate znati glavne simptome hipoglikemije i pružiti pravovremenu pomoć osobi. Ako se dugo posmatra niska glukoza, može se razviti hipoglikemijska koma.
Hipoglikemija prolazi kroz tri faze razvoja. Razlikuju se u kliničkoj slici, metodama prve pomoći i liječenju.
Glavni simptom prve faze je osjećaj gladi. Često ljudi ostavljaju ovaj znak bez pažnje, što samo pogoršava situaciju. Ako je tijelo dugotrajno lišeno glukoze iz hrane, pojavljuju se novi simptomi: pojačano znojenje, slabost u nogama i u svim mišićima, blijeda koža i glavobolja. Svi su znakovi izraženi i pružaju pacijentu ozbiljne neprijatnosti - nemoguće ih je propustiti ili ostaviti bez nadzora. Da biste obnovili normalnu razinu glukoze, potrebno je pojesti mali komad šećera ili proizvod s visokim ugljikohidratima s visokim glikemijskim indeksom (pogodno je voće, slatkiši, sokovi).
Prvi znak smanjenja šećera u krvi je osjećaj gladi, tada dolazi do pojačanog znojenja, slabosti u tijelu, blijedosti i glavobolje.
U drugoj fazi, dobrobit pacijenta znatno se pogoršava. Uočeni su sljedeći simptomi:
- poremećaji govora, postaju mutni i zbunjeni,
- ukočenost jezika i dvostruki vid, mogući gubitak svijesti,
- grčevi, povećana razdražljivost i slabost mišića,
- u nekim slučajevima su mučnina i povraćanje.
Treću fazu karakterizira gubitak svijesti i padanje u komu. Ovo je stanje izuzetno opasno, a njegove posljedice ovise o brzini prve pomoći.
Razlog smanjenja šećera u krvi kod zdrave osobe je produljenje posta. Tijelo ne prima potrebnu količinu hranjivih sastojaka i ugljikohidrata za održavanje vitalnih funkcija, energetske ravnoteže i normalne razine glukoze u krvi. Frakcijska ili niskokalorična prehrana također može dovesti do negativnih posljedica. Mala količina hrane apsorbira se brzo, a nakon nekoliko sati sve zalihe glukoze su iscrpljene.
Doprinosi snižavanju nivoa šećera. U ovom slučaju, gušterača sintetiše puno inzulina, koji na ubrzani način distribuira glukozu u tijelu, smanjujući njegovu koncentraciju u krvi. To je odgovorno za drastične promjene u stanju osobe nakon jela slatkiša: prvo se osjeća radost i euforija, a nakon nekog vremena osjećaju se slabost i slabost.
Hipoglikemija može izazvati i zloupotrebu alkoholnih pića, prekomjerni fizički napor. Ponekad su uzrok bolesti unutrašnjih organa (bubrega, jetre) ili krčenje nadbubrežne žlijezde i hipofize. U rijetkim slučajevima razvoj tumora u gušterači je provocirajući faktor, koji povećava proizvodnju inzulina.
Dijabetički reducirani šećer
Kod pacijenata sa dijabetesom znatno je češće smanjenje šećera u krvi. Razlozi mogu biti različiti, ali najčešće se radi o predoziranju inzulinom.
Predoziranje je moguće u nekoliko slučajeva: pogrešna primjena neispravne doze, netačni rezultati glukometra, neispravni olovke šprica, trljanje mjesta ubrizgavanja ili intramuskularna injekcija lijeka. Ponekad to može biti pogrešan odabir doze od strane liječnika ili pacijenta sa šećernom bolešću tipa 1 koji nisu svjesni pravila primjene lijekova.
Čest uzrok pada šećera kod dijabetičara tipa 2 su poremećaji u prehrani. Za pacijente s takvom dijagnozom izuzetno je važno pridržavati se stroge prehrane i prehrane koju je propisao liječnik. Provocirajući faktor su preskakanje obroka, gladovanje ili nedovoljan unos ugljikohidrata, koji ne pokrivaju primijenjenu dozu inzulina.
Ostali navedeni faktori mogu izazvati hipoglikemiju kod dijabetesa.
- Promjena lijeka, što je izazvalo negativnu reakciju organizma.
- Prekomjerna eliminacija sulfonilureje.
- Oštećeno funkcioniranje bubrega ili jetre, što inhibira proces uklanjanja inzulina iz krvi.
- Vježbajte, na primjer, pad razine šećera nakon vježbanja koje je prošlo visokog intenziteta ili na prazan stomak.
- Kršenje asimilacije hrane, kao rezultat toga, čak i nakon jela, nivo glukoze u krvi ostaje prilično nizak.
- Zlouporaba alkohola ili pijenje s antidijabetičkim lijekovima. Ovom kombinacijom značajno se smanjuje nivo šećera u krvi, ali mnogi dijabetičari ovu pojavu ostavljaju bez nadzora, budući da se njeni simptomi uzimaju zbog znakova alkoholske intoksikacije.
Komplikacije
Hipoglikemija predstavlja opasnost za zdravlje i život ljudi. Prije svega, moždane stanice pate od nedostatka glukoze, a dolazi do energetske gladi neurona. Ovo stanje negativno utiče na rad drugih telesnih sistema. Možda je smrt moždanih stanica, razvoj nepovratnih posljedica.
Patologija može uzrokovati mentalne poremećaje, epilepsiju i razne psihoze. Smanjenje šećera u krvi negativno utječe na rad kardiovaskularnog, respiratornog i živčanog sistema, moguć je moždani udar ili srčani udar.
Za liječenje hipoglikemije potrebno je utvrditi njegove uzroke. Ako pad šećera u krvi provociraju bolesti unutrašnjih organa, propisuju se lijekovi za otklanjanje korijenskog uzroka.
Ovo stanje je opasno po ljude, pa je izuzetno važno pravovremeno pružiti pomoć. U prvoj i drugoj fazi patologije potrebno je pacijentu dati parče šećera ili slatko piće, med, džem. To osigurava unos glukoze i poboljšava dobrobit.
Za brzo ublažavanje simptoma propisani su lijekovi iz niza beta blokatora. Vrijedno ih je uzimati samo onako kako je propisao liječnik i nakon potvrde činjenice hipoglikemije.
Ako se primijeti nagli pad nivoa šećera i pogoršanje stanja, mora se pozvati hitna pomoć. U slučaju gubitka svijesti, mali komad šećera stavlja se pod jezik pacijenta, a po dolasku ljekar obavlja intravensku injekciju glukoze.
Prevencija
Pridržavanje jednostavnih preventivnih mjera pomoći će u sprječavanju razvoja hipoglikemije.
- Strogo pridržavanje preporučene prehrane i prehrane.
- Pravilna primena injekcija insulina u skladu sa dozom koju je propisao vaš lekar.
- Odbijanje alkohola, posebno u kombinaciji s lijekovima protiv dijabetesa.
- Redovno praćenje šećera u krvi pomoću kućnog mjerača glukoze u krvi.
- Ograničavanje prekomernog fizičkog napora, posebno na prazan stomak.
Smanjenje šećera u krvi opasno je stanje koje može uzrokovati nepovratne promjene u tijelu. Da biste spriječili negativne posljedice, morate znati glavne simptome hipoglikemije i pravila prve pomoći.
Normalni šećer u krvi
Pokazatelji norme šećera u krvi ovise o tome da li se mjerenje vrši na prazan stomak ili nakon jela. U prvom slučaju, kod zdrave osobe, koncentracija glukoze u krvnoj plazmi ne smije prelaziti 5,0 mmol / litra, a u drugom - ne smije biti veća od 5,5 mmol / litra.
Za osobe s dijabetesom postoji nekoliko drugih pokazatelja relativne norme koji se razlikuju u širem širenju. Dakle, ako pacijent koji boluje od dijabetesa tipa 1 uspije dugo zadržati razinu šećera u krvi u rasponu od 4 mmol / litre do 10 mmol / litre, onda se to može smatrati uspjehom.
Kako izmjeriti šećer u krvi glukometrom
Razvoj medicine uvelike je olakšao život pacijentima koji imaju dijabetes tipa 1 - stvaranje prvih inzulinskih preparata prije otprilike 100 godina bilo je proboj u endokrinologiji. Sada se velika većina pacijenata s ovim oblikom dijabetesa ubrizgavaju subkutanim injekcijama nekoliko puta dnevno.
Međutim, inzulin se treba davati ne „po satu“, već ovisno o razini glukoze u pacijentovoj krvi ... Stoga su prije nekoliko decenija inženjeri koji su bili uključeni u razvoj medicinske opreme imali težak zadatak - konstruirati prijenosni uređaj koji je jednostavan za korištenje, a koji će dijabetičarima omogućiti da izmjere razinu šećer u krvi sam kod kuće.
Tako su se pojavili prvi glukometri.
Postoje različiti modeli glukometra, ali rad gotovo svih modela zasnovan je na jednom principu: određivanju stepena promjene primarne boje posebne test trake nakon nanošenja uzorka krvi pacijenta.
Osoba neovisno prima uzorak svoje krvi pomoću sićušne lancete (scarifier). Kap krvi nanosi se na jednokratnu test traku, koja se zatim postavlja u merač, a nakon nekoliko sekundi rezultat će se pojaviti na njegovom zaslonu.
Pod utjecajem glukoze sadržane u krvi, traka mijenja svoju boju - na normalnoj razini šećera takva će promjena biti beznačajna i uređaj će je ignorirati.
Glukometar napaja skup baterija, postoje i modeli koji se mogu povezati na 220 V mrežu putem mrežnog adaptera, što smanjuje napon i pretvara izmjeničnu struju u istosmjernu struju.
Šećer u krvi smanjuje simptome
Glavni simptomi koji ukazuju na smanjenje šećera u krvi mogu se podijeliti u 2 uvjetne grupe: somatsku i mentalnu.
Prvo bi trebalo uključivati:
- pojačano znojenje
- neodoljiv osjećaj gladi
- palpitacije srca
- opća slabost
- vrtoglavica
- težina u nogama i drhtanje u udovima.
Uslovna grupa "mentalnih" simptoma hipoglikemije uključuje takve poremećaje kao što su:
- povećana anksioznost
- osećaj straha
- razdražljivost
- agresivnost ili obrnuto retardacija
- zbrka
Simptomi pada šećera u krvi
Pad šećera u krvi vrlo je podmukao fenomen, jer hipoglikemija (kako liječnici nazivaju nagli pad koncentracije glukoze u krvi) može dovesti do kome, moždanog udara, moždanog edema i smrti. Istovremeno, do određenog trenutka, osoba koja razvije hipoglikemiju može se osjećati sasvim normalno, ali daljnje smanjenje razine šećera može dovesti do munjevitih i krajnje opasnih promjena u njegovom stanju.
Jedan od najčešćih simptoma pada šećera u krvi je pretjerano znojenje, koje se može javiti i pri nižim temperaturama zraka. Pojačano znojenje tokom spavanja, kada dolazi do značajnog smanjenja šećera u krvi, može ukazivati na mokri prekrivač od prekrivača, mokri jastuk ili pidžamu.
Tijekom budnosti tokom dana, lako je utvrditi prisustvo prekomjernog znojenja ako prstom povučete kožu na stražnjoj strani glave u području kose.
Ostali uobičajeni simptomi pada šećera u krvi uključuju:
- jaka glad
- jaka slabost
- vrtoglavica
- drhtavi udovi
- pomračenje u očima
- razdražljivost, anksioznost
- agresivnost
Nizak šećer u krvi što učiniti
Gotovo bliski razvoj hipoglikemije ili nagli pad šećera u krvi tipičan je za osobe koje pate od dijabetesa tipa 1. U ovom slučaju, slučajno predoziranje inzulina ili kršenje rasporeda ubrizgavanja može dovesti do pada šećera u krvi.
Kad se pojave prvi simptomi hipoglikemije, bolesniku treba dati hranu s visokim sadržajem šećera i visokim glikemijskim indeksom - odnosno onu iz koje se glukoza apsorbira u krvotok što je brže moguće. Ovo je šećer u obliku pijeska ili rafiniranog šećera, meda, džema, slatkiša, svježeg voća s visokim udjelom šećera (marelice, dinje, lubenice).
Pacijenti s dijabetesom tipa 1, koji su svjesni opasnosti od naglog pada šećera u krvi, često nose glukozu u tabletama, što će pružiti brzo ublažavanje simptoma hipoglikemije.
U najtežim slučajevima liječenje hipoglikemije provodi se intravenskom otopinom glukoze.
Rizik od razvoja hipoglikemije značajno se smanjuje kada se promatra dijeta - tako da vremenski intervali između obroka ne budu veći od 3-4 sata.
Kako brzo povećati šećer u krvi
Kod nekih osoba sa dijabetesom tipa 1 može se dogoditi razvoj hipoglikemije, odnosno katastrofalno smanjenje šećera u krvi u roku od nekoliko minuta. Kada se pojave prvi simptomi (pojačano znojenje, slabost, jak osjećaj gladi), takvi bi bolesnici trebali bez odlaganja uzimati posebne tablete glukoze.
Ako nemate takve tablete sa sobom, one se mogu uspješno zamijeniti s nekoliko komada rafiniranog šećera, slatkiša, 2-3 žlice meda, džemom, u ekstremnim slučajevima, kolačima ili slatkim pecivima.
U ovom slučaju slatka soda može imati koristi - upravo najnepopularnija sorta među doktorima: ona koja sadrži prirodni šećer, a ne njegove supstitute.
Kada izmjeriti šećer u krvi glukometrom
Izum prijenosnih glukometra koji vam omogućavaju mjerenje šećera u krvi kod kuće napravio je pravu revoluciju u endokrinologiji.
U posljednje vrijeme oni pacijenti koji imaju dijabetes tipa 2, koji u pravilu dobro reagira na liječenje, sve češće koriste kućne brojilo glukoze u krvi.
Ljekari preporučuju mjerenje šećera u krvi glukometrom za dijabetes melitus tipa 1 najmanje 2 puta dnevno - nakon obroka i prije spavanja.
A za one koji imaju dijabetes tipa 2, preporučljivo je vršiti mjerenja najmanje 1 puta tjedno.
U svakom slučaju, ljekar je najbolje dobiti posebne preporuke o tome kada izmjeriti šećer u krvi glukometrom.
Koja hrana povećava šećer u krvi
Većina najčešćih namirnica sposobna je podići šećer u krvi - razlika između njih nalazi se samo u brzini kojom dolazi do takvog povećanja.
Med, džem, svježe kruške, zrele marelice, dinja i lubenica vrlo će brzo povećati nivo glukoze. Komad torte sa kolačem ili pecivom učinit će to malo sporije, a jela od tjestenine i žitarica autsajderi su na ovoj listi.
S druge strane, lagano povećanje razine šećera u krvi s hranom karakterizira jednako sporo smanjenje njegovog unosa tijekom probave.
Tako ljudi sa dijabetesom mogu isplanirati strategiju i taktike za prevenciju hipoglikemije - na primjer, redovito uključuju žitarice u svoju prehranu i istovremeno uvijek drže staklenku meda ili džem "za svaki slučaj" u švedskom stolu.
Kafa povećava šećer u krvi
Medicinska literatura sadrži sukobljene podatke o tome kako prirodna kava utiče na nivo glukoze u krvi.Međutim, najopsežnija istraživanja posljednjih godina pokazala su da kava uz redovito konzumiranje u količini od oko 4 šalice espressa dnevno značajno povećava osjetljivost tjelesnih stanica na inzulin.
Prema tome, ovaj aromatični napitak ne doprinosi povećanju šećera u krvi, već se može upotrebljavati kao učinkovito sredstvo za prevenciju dijabetesa tipa 2. (Osim ako u svaku šalicu kafe ne stavite 10 komada šećera ...).
Heljda povećava šećer u krvi
Jela od heljde imaju reputaciju dobrog zdravlja. Heljda je vrlo bogata vitaminima B skupine i mikroelementima. Istovremeno, ideja heljde kao jedine žitarice korisne dijabetičarima je mit - heljdina kaša doprinosi povećanju razine šećera u krvi niže od riže.
Razlika je samo u brzini porasta koncentracije glukoze nakon konzumiranja takve hrane. Zbog većeg sadržaja vlakana, koji usporava apsorpciju glukoze u crijevima, razina šećera u krvi nakon tanjira heljdine kaše porast će znatno sporije nego nakon kaše s rižom.
Dakle, možemo se potpuno složiti sa tvrdnjom da "heljda povećava šećer u krvi" - iako to čini vrlo sporo ...
Razlozi za snižavanje šećera u krvi
Oštar pad glukoze u krvi može dovesti do razvoja hipoglikemijske kome. Kritični pokazatelji šećera (na prazan stomak) - 2,5 mmol / L (muškarci), 2,2 mmol / L (žene).
Postoje uzroci droga i lijekovi. Prve su povezane sa neskladom u doziranju inzulina, hipoglikemijskih tableta i nivou glukoze u krvi. Nepravilno izračunavanje doze lijekova, dok uzimanje lijekova koji pojačavaju hipoglikemijski učinak lijekova za snižavanje šećera dovode do oštrog pada šećera i lošeg zdravlja.
Uzroci koji nisu lijekovi povezani su sa neuhranjenošću, kao i s razvojem patologija koje utječu na proizvodnju / upotrebu inzulina i glukoze.
Predoziranje inzulinom
Kod dijabetesa tipa 1 važno je pravilno izračunati dozu inzulina u skladu s unosom ugljikohidrata. To se olakšava održavanjem dnevnika samokontrole, u kojem je ishrana dijabetičara detaljno prikazana, računajući XE. Pogreška može dovesti do nerazumnog povećanja doze inzulina i, kao rezultat, naglog pada razine glukoze.
Kršenje tehnike davanja inzulina može takođe dovesti do razvoja hipoglikemije. Ne masirajte mesto ubrizgavanja, da ne biste izazvali povećanje brzine apsorpcije hormona. Razlog za pogrešan izračun doze inzulina je neispravnost brojila, olovke štrcaljke.
Hipoglikemijsko predoziranje
Kod dijabetesa tipa 2 potrebno je pridržavati se režima lijekova za snižavanje šećera. Nekontrolisano povećanje doza može dovesti do hipoglikemije. Treba se pridržavati režima tableta. Prelazak na dugotrajne antidijabetičke lijekove trebalo bi provesti pod nadzorom liječnika.
Inovacija u dijabetesu - piti samo svaki dan.
U slučaju šećerne bolesti tipa 2, nemoguće je povećati dozu hipoglikemijskih lijekova, promijeniti hipoglikemijske agense i režim uzimanja tableta bez koordinacije s endokrinologom.
Neki lekovi mogu pojačati hipoglikemijski efekat antidijabetičkih lekova. Takvi lijekovi uključuju, na primjer, sulfonamide koji se koriste u liječenju bakterijskih infekcija. Stoga se prije uzimanja novih lijekova savjetujte s liječnikom o njihovoj interakciji sa tabletama za snižavanje šećera.
Endokrini poremećaji koji izazivaju razvoj hipoglikemije
Na izlučivanje inzulina ne utječu samo gušterača, već i druge endokrine žlijezde, naročito hipofiza i nadbubrežna žlijezda. Poremećeno funkcionisanje ovih organa (stvaranje tumora i drugi faktori) može dovesti do pojačane sekretorne aktivnosti ćelija koje proizvode inzulin i pada glukoze u krvi.
Patologija jetre i bubrega
U jetri se taloži zaliha glikogena. Ako je potrebno, glikogen se pretvara u glukozu i oslobađa se u krvi. Patologije (ciroza, hepatitis) narušavaju rad ovog mehanizma, što dovodi do hipoglikemije. Bolesti bubrega pogoršavaju tok dijabetesa melitusa, sprečavaju normalizaciju nivoa glukoze u krvi.
Nezdrav način ishrane, gladovanje
Jedan od glavnih razloga razvoja hipoglikemije izravno je povezan s prehranom. Uz bilo koju vrstu dijabetes melitusa, važno je uspostaviti ravnotežu između konzumiranja hrane iz koje tijelo prima glukozu i korištenja lijekova za pomoć u iskorištavanju viška šećera.
Iracionalno smanjenje unosa ugljenih hidrata može rezultirati hipoglikemijom u odsustvu prilagođavanja lijekova za snižavanje šećera. Na primjer, prilikom prelaska na niskokaloričnu dijetu sa smanjenjem unosa ugljikohidrata. Gojaznost je često prateća bolest kod dijabetesa tipa 2. Liječenje ove patologije uključuje promjenu prehrane pod medicinskim nadzorom.
Također je potrebno neovisno proučiti sastav ugljikohidratnih proizvoda i njihov GI. To će dijabetičarima omogućiti da pravilno naprave dijetu, kako bi izbjegli nagli porast šećera u krvi. U svakom slučaju, kod dijabetesa nije preporučljivo ograničiti se na „zdrave“ ugljene hidrate iz svježeg povrća i voća. Da biste se lečili od gojaznosti, smanjili opterećenje gušterače i gastrointestinalnog trakta, na prvom mestu ima smisla smanjiti (ili bolje potpuno eliminisati) upotrebu “štetnih” ugljenih hidrata: konditorskih slatkiša, peciva, tjestenine, krompira, belog hleba.
Čitateljima naše stranice nudimo popust!
Kod dijabetesa potrebno je pridržavati se frakcijske prehrane u određeno vrijeme.
Razvoj simptoma hipoglikemije može pokrenuti preskakanje obroka. Naročito u kombinaciji s pretjeranim fizičkim naporom i / ili emocionalnim preopterećenjem.
Produljenje posta sa dijabetesom je neprihvatljivo. Ako postoji jaka potreba za postom, neophodno je ovo pitanje shvatiti prilično ozbiljno, samo pod nadzorom endokrinologa i specijalista za prehranu.
Hipoglikemija može dovesti do upotrebe alkoholnih pića velike jačine. Kod dijabetes melitusa, bolje je suzdržati se od konzumiranja alkohola kako ne biste pogoršali stanje gušterače i jetre.
Fizički, mentalni stres
Intenzivno vježbanje i naporan fizički rad zahtijevaju ozbiljnu energiju. Ljudsko tijelo crpi energiju iz ugljikohidrata. Dakle, fizičku aktivnost uvijek prati smanjenje šećera u krvi.
Za dijabetičare je posebno važno da uzmu u obzir ovu okolnost i nadoknade potrošnju glukoze na vrijeme. Posebno je opasno kod dijabetesa vježbanje ili rad na prazan stomak.
Treba imati na umu da se aktivno djelovanje tijekom seksa može izjednačiti i s fizičkom aktivnošću.
Pad šećera u krvi događa se kod ozbiljne mentalne aktivnosti. Mozak je organ koji troši ogromnu količinu glukoze. Stoga, intenzivni mentalni rad je također povezan s mogućim rizikom od hipoglikemije.
Mentalni poremećaji, stres
Potrebno je kontrolirati postupke dijabetičara ako ima mentalne probleme. Postoji rizik od ozbiljnih poremećaja u primjeni hipoglikemijskih lijekova i primjeni inzulina uz smanjenje adekvatnosti radnji. Snažan stres i emocionalno uzbuđenje, takođe mogu negativno utjecati na svjesnu kontrolu nad njihovim postupcima.
Ako se šećer naglo spusti
Nagli pad šećera češće se opaža kod dijabetesa tipa 1, kada nije moguće pravilno izračunati dozu inzulina. S tendencijom razvoja hipoglikemije, morate uvijek imati glukometri sa sobom, tako da na prve znakove pogoršanja dobrobiti provjerite razinu šećera.
Uz snažno smanjenje glukoze potrebno je jesti „brze“ ugljikohidrate:
- komad šećera ili kašičica dobrog meda,
- slatko voće (banana, grožđe, datulje itd.).
Uzimanje tableta glukoze takođe pomaže u brzom normalizaciji stanja.
Simptomi hipoglikemije
Prehrana mozga direktno je povezana s glukozom. Tijelo vrlo burno reagira na jak manjak ovog ugljikohidrata, jer hipoglikemija može dovesti do nepovratnog oštećenja mozga. Simptomi ovise o težini stanja.
Blaga hipoglikemija može se očitovati anksioznošću i pojavom "vučje" gladi. Ako se ne preduzmu mjere i razina šećera se ne normalizira, situacija se pogoršava. Teški stupanj (hipoglikemijska koma) karakterizira gubitak svijesti i oslabljena funkcija vitalnih organa.
- anksioznost, nervoza,
- "Vuk", nekontrolisana glad,
- pojačano znojenje, bledica,
- vrtoglavica, glavobolja,
- panični strah
- drhtavica
- aritmija,
- oštećenje vida
- slabost u nogama
- smanjena samokontrola,
- grčevi
- gubitak svijesti
- hipoglikemijska koma.
Liječenje je usmjereno na pravovremeno otkrivanje znakova hipoglikemije, praćenje stanja i sprečavanje razvoja patologije.
Kako sprečiti hipoglikemijsku komu
Ako je pacijent pri svijesti i točno se zna da je uzrok lošeg zdravlja hipoglikemija, hitno ga je hraniti „brzim“ ugljikohidratima.
Da biste pravovremeno dobili pomoć dijabetičarima, morate imati bilješku sa oznakom bolesti. A isto tako i o tome šta treba učiniti prije dolaska hitne pomoći, ako je osoba izgubila svijest od hipoglikemije. Ako se stanje pogorša, pacijenta treba položiti, podići noge, glavu okrenuti u stranu. I pokušajte nazvati hitnu pomoć što je prije moguće.
Ne možete pokušati da nahranite ili pijete osobu ako je u nesvesti.
Dijabetes uvijek dovodi do fatalnih komplikacija. Prekomjerni šećer u krvi je izuzetno opasan.
Aronova S.M. dao objašnjenja o liječenju dijabetesa. Pročitajte u cijelosti
Priča jedne naše čitateljke, Inge Eremine:
Težina mi je bila posebno depresivna, težio sam kao 3 sumo hrvača, zajedno 92 kg.
Kako u potpunosti ukloniti višak kilograma? Kako se nositi sa hormonskim promjenama i gojaznošću? Ali ništa nije toliko obeshrabrujuće ili mladoliko za čovjeka kao njegova figura.
Ali šta učiniti da smršavim? Operacija laserske liposukcije? Saznao sam - najmanje 5 hiljada dolara. Hardverski postupci - UNP masaža, kavitacija, RF dizanje, miostimulacija? Malo pristupačniji - kurs košta od 80 tisuća rubalja s konzultantskim nutricionistom. Naravno da možete pokušati trčati na trkačkoj stazi do ludila.
I kada da pronađem sve ovo vrijeme? Da i još uvijek vrlo skupo. Pogotovo sada. Stoga sam za sebe izabrao drugu metodu.
Hipoglikemija se očituje smanjenjem šećera u krvi ispod 2,8 mmol / L. Ćelije u tijelu ne primaju potrebnu količinu energije, što dovodi do njihove smrti. Ovo je stanje opasno po zdravlje, prijeti razvoju inzulinske kome i može dovesti do smrti.
Glukoza je izvor energije za tijelo, uključujući i mozak. Neuroni metaboliziraju šećer bez pomoći inzulina, a hipoglikemija dovodi do njihove gladi. To negativno utječe na dobrobit i uzrokuje niz negativnih manifestacija. Smanjenje šećera u krvi može izazvati komplikacije ili smrt pa morate znati glavne simptome hipoglikemije i pružiti pravovremenu pomoć osobi. Ako se dugo posmatra niska glukoza, može se razviti hipoglikemijska koma.
Hipoglikemija prolazi kroz tri faze razvoja. Razlikuju se u kliničkoj slici, metodama prve pomoći i liječenju.
Glavni simptom prve faze je osjećaj gladi. Često ljudi ostavljaju ovaj znak bez pažnje, što samo pogoršava situaciju. Ako je tijelo dugotrajno lišeno glukoze iz hrane, pojavljuju se novi simptomi: pojačano znojenje, slabost u nogama i u svim mišićima, blijeda koža i glavobolja. Svi su znakovi izraženi i pružaju pacijentu ozbiljne neprijatnosti - nemoguće ih je propustiti ili ostaviti bez nadzora. Da biste obnovili normalnu razinu glukoze, potrebno je pojesti mali komad šećera ili proizvod s visokim ugljikohidratima s visokim glikemijskim indeksom (pogodno je voće, slatkiši, sokovi).
Prvi znak smanjenja šećera u krvi je osjećaj gladi, tada dolazi do pojačanog znojenja, slabosti u tijelu, blijedosti i glavobolje.
U drugoj fazi, dobrobit pacijenta znatno se pogoršava. Uočeni su sljedeći simptomi:
- poremećaji govora, postaju mutni i zbunjeni,
- ukočenost jezika i dvostruki vid, mogući gubitak svijesti,
- grčevi, povećana razdražljivost i slabost mišića,
- u nekim slučajevima su mučnina i povraćanje.
Treću fazu karakterizira gubitak svijesti i padanje u komu. Ovo je stanje izuzetno opasno, a njegove posljedice ovise o brzini prve pomoći.
Razlog smanjenja šećera u krvi kod zdrave osobe je produljenje posta. Tijelo ne prima potrebnu količinu hranjivih sastojaka i ugljikohidrata za održavanje vitalnih funkcija, energetske ravnoteže i normalne razine glukoze u krvi. Frakcijska ili niskokalorična prehrana također može dovesti do negativnih posljedica. Mala količina hrane apsorbira se brzo, a nakon nekoliko sati sve zalihe glukoze su iscrpljene.
Doprinosi snižavanju nivoa šećera. U ovom slučaju, gušterača sintetiše puno inzulina, koji na ubrzani način distribuira glukozu u tijelu, smanjujući njegovu koncentraciju u krvi. To je odgovorno za drastične promjene u stanju osobe nakon jela slatkiša: prvo se osjeća radost i euforija, a nakon nekog vremena osjećaju se slabost i slabost.
Hipoglikemija može izazvati i zloupotrebu alkoholnih pića, prekomjerni fizički napor. Ponekad su uzrok bolesti unutrašnjih organa (bubrega, jetre) ili krčenje nadbubrežne žlijezde i hipofize. U rijetkim slučajevima razvoj tumora u gušterači je provocirajući faktor, koji povećava proizvodnju inzulina.
Kod pacijenata sa dijabetesom znatno je češće smanjenje šećera u krvi. Razlozi mogu biti različiti, ali najčešće se radi o predoziranju inzulinom.
Predoziranje je moguće u nekoliko slučajeva: pogrešna primjena neispravne doze, netačni rezultati glukometra, neispravni olovke šprica, trljanje mjesta ubrizgavanja ili intramuskularna injekcija lijeka. Ponekad to može biti pogrešan odabir doze od strane liječnika ili pacijenta sa šećernom bolešću tipa 1 koji nisu svjesni pravila primjene lijekova.
Čest uzrok pada šećera kod dijabetičara tipa 2 su poremećaji u prehrani. Za pacijente s takvom dijagnozom izuzetno je važno pridržavati se stroge prehrane i prehrane koju je propisao liječnik. Provocirajući faktor su preskakanje obroka, gladovanje ili nedovoljan unos ugljikohidrata, koji ne pokrivaju primijenjenu dozu inzulina.
Ostali navedeni faktori mogu izazvati hipoglikemiju kod dijabetesa.
- Promjena lijeka, što je izazvalo negativnu reakciju organizma.
- Prekomjerna eliminacija sulfonilureje.
- Oštećeno funkcioniranje bubrega ili jetre, što inhibira proces uklanjanja inzulina iz krvi.
- Vježbajte, na primjer, pad razine šećera nakon vježbanja koje je prošlo visokog intenziteta ili na prazan stomak.
- Kršenje asimilacije hrane, kao rezultat toga, čak i nakon jela, nivo glukoze u krvi ostaje prilično nizak.
- Zlouporaba alkohola ili pijenje s antidijabetičkim lijekovima.Ovom kombinacijom značajno se smanjuje nivo šećera u krvi, ali mnogi dijabetičari ovu pojavu ostavljaju bez nadzora, budući da se njeni simptomi uzimaju zbog znakova alkoholske intoksikacije.
Hipoglikemija predstavlja opasnost za zdravlje i život ljudi. Prije svega, moždane stanice pate od nedostatka glukoze, a dolazi do energetske gladi neurona. Ovo stanje negativno utiče na rad drugih telesnih sistema. Možda je smrt moždanih stanica, razvoj nepovratnih posljedica.
Patologija može uzrokovati mentalne poremećaje, epilepsiju i razne psihoze. Smanjenje šećera u krvi negativno utječe na rad kardiovaskularnog, respiratornog i živčanog sistema, moguć je moždani udar ili srčani udar.
Za liječenje hipoglikemije potrebno je utvrditi njegove uzroke. Ako pad šećera u krvi provociraju bolesti unutrašnjih organa, propisuju se lijekovi za otklanjanje korijenskog uzroka.
Ovo stanje je opasno po ljude, pa je izuzetno važno pravovremeno pružiti pomoć. U prvoj i drugoj fazi patologije potrebno je pacijentu dati parče šećera ili slatko piće, med, džem. To osigurava unos glukoze i poboljšava dobrobit.
Za brzo ublažavanje simptoma propisani su lijekovi iz niza beta blokatora. Vrijedno ih je uzimati samo onako kako je propisao liječnik i nakon potvrde činjenice hipoglikemije.
Ako se primijeti nagli pad nivoa šećera i pogoršanje stanja, mora se pozvati hitna pomoć. U slučaju gubitka svijesti, mali komad šećera stavlja se pod jezik pacijenta, a po dolasku ljekar obavlja intravensku injekciju glukoze.
Pridržavanje jednostavnih preventivnih mjera pomoći će u sprječavanju razvoja hipoglikemije.
- Strogo pridržavanje preporučene prehrane i prehrane.
- Pravilna primena injekcija insulina u skladu sa dozom koju je propisao vaš lekar.
- Odbijanje alkohola, posebno u kombinaciji s lijekovima protiv dijabetesa.
- Redovno praćenje šećera u krvi pomoću kućnog mjerača glukoze u krvi.
- Ograničavanje prekomernog fizičkog napora, posebno na prazan stomak.
Smanjenje šećera u krvi opasno je stanje koje može uzrokovati nepovratne promjene u tijelu. Da biste spriječili negativne posljedice, morate znati glavne simptome hipoglikemije i pravila prve pomoći.
Hipoglikemija, gipa, nizak šećer u krvi. Simptomi, znakovi, liječenje. Smanjite, ispustite, smanjite glukozu.
Hipoglikemija, kako nastaje u meni, moja senzacija, mere. Opis Nagli pad šećera u krvi kod dijabetesa. (10+)
Hipoglikemija, nizak šećer u krvi. Simptomi, znakovi, liječenje
Hipoglikemija periodično se javlja kod gotovo svih bolesnika s dijabetesom koji su primali lijekove lijekovima za snižavanje šećera. Razlog mu je što se u zdrave osobe nivo šećera u krvi automatski reguliše. Ako je previsok (čvrsto ste jeli), tada se inzulin izlučuje, a šećer se apsorbira, pretvara u zalihe energije i masti. Ako je šećer nizak (dugo niste jeli, aktivno fizički natezali), jetra oslobađa glukozu u krv (zbog čega boli pri trčanju), a masnoća se takođe razgrađuje. Kod dijabetičara ne dolazi do ove automatske regulacije. Osoba je prisiljena da preuzme regulatornu funkciju. Dakako, kvaliteta ručne kontrole lošija je od automatske.
Tako se kod dijabetičara periodično javljaju hipoglikemija (pad šećera ispod prihvatljive razine) i hiperglikemija (porast šećera iznad korisne razine). Strahovi zbog hipoglikemije (gipsa) koji sprečavaju da šećerna bolest dijabetičara padne na normalnu razinu. Doista, čim utvrdimo prosječne vrijednosti šećera na razini tipičnoj za zdravu osobu, učestalost i ozbiljnost hipoglikemijskih stanja odmah se povećavaju.
Smanjenje šećera obično se očituje pojavom drhtanja u ekstremitetima, smanjenjem oštrine vida, pojavom vrtoglavice, letargije i pospanosti. Znojenje se drastično povećava. Udovi, nos i uši postaju hladniji. Brzina reakcije opada. Dublje smanjenje šećera prati mučnina.
Pažnja! Vaše manifestacije hipoglikemije mogu se razlikovati od mojih.
Od pojave prvih simptoma hipoglikemije do početka duboke kome prođe puno vremena, što je dovoljno za poduzimanje odgovornih mjera.
Općenito, hipoglikemijska stanja sada se ne smatraju vrlo opasnim. Ako je, u cjelini, terapija dobro odabrana, jetra vam je zdrava i ponašate se odgovorno, strogo slijedite shemu kompenzacije dijabetesa, redovno pratite šećer, imate slatkiše sa sobom, tada ne možete imati previše duboku hipoglikemiju, a tijelo je u stanju nadoknaditi mali hipom nezavisno zbog oslobađanja glukoze iz jetre.
Morate biti sigurni da je vaše stanje uzrokovano upravo hipoglikemijom (izmjerite šećer). Ponekad mi se stanja slična hipeju javljaju iz potpuno različitih razloga, na primjer, zbog stresa. Istovremeno je šećer normalan.
Ako je šećer zaista nizak, tada morate piti slatku soda. Moje je iskustvo pokazalo da slatki soda najbrže dovodi šećer u krv. Dosta mi je ispirati usta koksom, bez gutanja, tako da je šećer porastao za 2 jedinice. Samo budite oprezni, soda bi trebala biti sa šećerom, a ne sa zaslađivačima (ne laganima). Shvaćate da, upravo zbog tako brze apsorpcije, u bilo kojim drugim slučajevima, osim gipsa, ne biste trebali piti slatku pjenušavu vodu.
Slatka pjenušava voda idealna je za borbu protiv hypa, jer se lako skladišti, ne kiseli i uvijek može biti pri ruci. Najprikladnije je koristiti vodu u boci s navojem s navojem, jer nećete trebati cijelu bocu odjednom.
if (document.getElementById ("snt"). clientWidth> = 680) document.write (""), else document.write (""), (adsbygoogle = window.adsbygoogle ||) .push (<>),
Morate piti u malim obrocima, kontrolirajući šećer. Obično dobijem 100 grama kola. Popijem trećinu boce 0,33, nakon 20 minuta izmjerim šećer. Ako je nizak, onda popijem još 100 grama i ponovim mjerenje nakon 20 minuta.
Smanjenje šećera s pravilno odabranim dozama lijekova za snižavanje šećera (inzulin ili oralno) obično se događa iz dva razloga.
Prvo, nalet fizičke aktivnosti. Na primjer, morao sam pješačiti nekoliko dodatnih kilometara ili iskopati lopatu.
Drugo, promjena u brzini i parametrima apsorpcije šećera u crijevima. Digestivni poremećaji očito dovode do šiljaka šećera u jednom ili drugom smjeru, ali ne samo njih. Za promjenu kvalitete kompenzacije dijabetesa dovoljna je jednostavno promjena bakterijskog sastava crijevne mikroflore i brzina prolaska hrane kroz nju.
Iz mog vlastitog iskustva reći ću da, na primjer, prelazak na jelo sa hljebom (tradicionalnim za švicarski) iz našeg uobičajenog boršeta odmah dovodi do povećanja šećera. Reverzni prelaz daje hipoglikemiju. To je zato što se borsch sastoji od povrća i ostavlja naša crijeva mnogo brže od hljeba obloženog sirom.
Dakle, da bi održali normalan šećer i eliminirali hipoglikemiju, u prehrani se mora uzeti u obzir tjelesna aktivnost, a gastrointestinalni trakt mora biti stabilan.
Preporuke za smanjenje doze inzulina ili oralnih lekova tokom fizičke aktivnosti smatraju se zabludom. Pokušao sam to učiniti i ranije, ali to vodi ketoacidozi. U stvari, uz dodatnu fizičku aktivnost morate samo pojesti pravu dodatnu količinu kalorija. Naprotiv, ako danas ležite na kauču, umjesto uobičajene šetnje, ostavite doze lijekova iste, ali jedite manje.
Stabilnu funkciju crijeva i njen stabilan mikrobni sastav najlakše je osigurati uzimanjem malo kefira s bifidobakterijama prije svakog obroka. Na ovu temu sam naišao slučajno. Bio je u poslu u Azerbejdžanu. Oni tradicionalno jedu jogurt prije jela. Šećer mi se vratio u normalu, gips je nestao. Po povratku kući uzeo je tehnologiju u službu. Kao takav kefir možete koristiti kupljeni biokefir ili se fermentirati iz dobrog mlijeka.
Usput, ako je mlijeko fermentirano u jogurtu, onda je to znak njegove visoke kvalitete i hranjive vrijednosti. Mlijeko iz pakiranja često ne fermentira, ne formira homogenu masu kefira i eksfolira. Bolje je uopće ne kupiti ili piti takvo mlijeko.
Pravilo za takav jogurt napravila sam od kupljenog biokefira, dodajući ga prvi put fermentiranom mlijeku. Sada već kvash, koristeći ostatke jogurta iz prethodnog vremena.
ako (document.getElementBy>),> else document.write (“
Prilagođavanjem rada crijeva na ovaj način i sastavljanjem približne tablice koliko dodatnog treba pojesti za različite vrste tjelesnih aktivnosti, ja sam zajedno s endokrinologom preciznije odabrao doze inzulina, normalizirao ukupni šećer i značajno smanjio pojavu hipoglikemije.
Nažalost, u člancima se periodično pojavljuju pogreške, ispravljaju se, članci dopunjuju, razvijaju, pripremaju novi. Pretplatite se na vijesti da biste ostali informirani.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle ||) .push (<>),
Već 3 mjeseca šećer pada na 2,5, iako uvijek jedem na vrijeme i iste količine. Ranije to nije bilo, ali u posljednje vrijeme sve je češće. Počeo je stvarati manje inzulina, ali to malo pomaže, kapi šećera. I uveče pritisak raste na 160, a ujutro nizak 102. Što je razlog? Bojim se izgubiti svijest. Osjećam pad šećera, tek kada 2,5. Nekad sam se osjećao 3,8. Bolestan 8 godina Pročitajte odgovor.
Već u 1,5 godina šećer traje 20-25, nakon iznenadnog napada (dijagnosticiran mu je srčana astma, brzo mu je ubrizgao morfij, furosemid i masku s kisikom) nakon 8 sati, šećer u krvi je pao na 5, je li to normalno ili nije? Terapeut kaže da treba više jesti i piti zaslađenu vodu. Pucano u 8.00 20 jedinica. Kombi + 8 jedinica brzog, u 13,00-10 brzih jedinica, u 20,00 12 jedinica. kombi. + 6 Brzo Pročitajte odgovor.
Zašto si gladan sve vrijeme? Zašto se debljam.
Stalno gladan. Zašto? Razlozi mogu biti sljedeći.
Kako u potpunosti izliječiti dijabetes? Obećavajuće metode lečenja.
Kako će se dijabetes liječiti i izliječiti sutra. Moderna i perspektivna.
Uzroci dijabetesa. Simptomi, znakovi. Faktori rizika Dijagnostika
Znakovi, simptomi šećerne bolesti, uzroci pojave sakupljeni iz riječi b.
Ketoacidoza. Aceton Ketoni Urin, krv. Aceton, trovanje ketonom.
Pojava ketoacidoze. Trovanje endogenim acetonom. Razlozi i liječenje.
Pletenje. Izdvojeni aranžmani. Crteži. Šeme obrazaca.
Kako plesti sljedeće obrasce: Openwork assorted. Detaljna uputstva s objašnjenjima.
Nizak šećer u krvi (hipoglikemija): simptomi, uzroci, liječenje
Postoji mnogo razloga za snižavanje šećera u krvi (ili hipoglikemije), a ovo stanje prati niz neugodnih, a u težim slučajevima i opasnih simptoma. Izražava se kritičnim padom razine glukoze i može se primijetiti kako kod bolesnika sa šećernom bolešću, tako i kod apsolutno zdravih ljudi ili drugim bolestima. U nekim slučajevima, smanjenje razine šećera nije opasno, ali s teškim stupnjem hipoglikemije pacijent može razviti takvo prijeteće stanje kao hipoglikemijska koma.
Tema ove publikacije bit će korisna ne samo osobama oboljelim od dijabetesa, već i koji ne pate od ove bolesti. U ovom članku upoznat ćemo vas sa simptomima, uzrocima i metodama liječenja hipoglikemije. Ova informacija će vam biti korisna i moći ćete izbjeći neprijatnosti i posljedice koje to stanje može donijeti ili ćete moći pružiti prvu pomoć voljenoj osobi koja boluje od dijabetesa.
- predoziranje inzulina ili lijekova za snižavanje šećera iz skupine sulfonilureje ili buganida, meglitidina (klorpropamid, Tolbutamid, Maninil, Amaril, Novonorm, Hexal, Metformin, Siofor itd.),
- post
- kršenje prehrane
- duga pauza između obroka,
- bolesti bubrega i jetre
- akutne zarazne bolesti
- teški fizički napor,
- uzimanje velikih doza alkohola.
Česta greška nekih pacijenata s dijabetesom, što dovodi do smanjenja glukoze, je kombinacija uzimanja inzulina ili hipoglikemijskih sredstava i drugih načina za smanjenje šećera. Tu spadaju:
- pojačavajuće djelovanje biljnih pripravaka za snižavanje šećera: djeteline, lovorovog lišća, lišća pasulja, trave maslačka, listova bobica i borovnice, trave repe, cvijeta lipe, crne ribizle, ploda šipka i gloga, trava cikorije,
- povrće i zelenilo koje smanjuje šećer: peršun, hren, bundeva, špinat, repa, češnjak, patlidžan, luk, zelena salata, paradajz, krastavci, bijeli kupus, paprika, šparoge, tikvice, rotkvica, jeruzalemska artičoka,
- voće i bobice koje smanjuju šećer: agrumi, borovnice, kisele sorte jabuka ili krušaka, kupina, jagodičastog voća, planinskog pepela, viburnuma, ananasa, maline, kupine, ograde.
Kada koristi ta sredstva za snižavanje razine glukoze u krvi, pacijent uvijek treba koordinirati tu mogućnost s liječnikom i stalno pratiti razinu šećera koristeći kućni mjerač glukoze u krvi.
Drugi uzrok hipoglikemije može biti neoplazma gušterače, koja je sposobna proizvesti inzulin - insulinoma. Ovaj tumor uzrokuje nagli porast razine inzulina, koji „apsorbira“ glukozu u krvi i uzrokuje pad njezinog nivoa.
Pored ovih bolesti, smanjenje razine glukoze može biti uzrokovano i takvim tegobama i stanjima:
- teške bolesti jetre
- stanje nakon resekcije creva ili želuca,
- urođena insuficijencija enzima koji utiču na metabolizam ugljenih hidrata,
- bolesti hipotalamusa i hipofize,
- patologija nadbubrežne žlijezde.
U zdravih ljudi, pad šećera u krvi može biti uzrokovan sljedećim faktorima ili stanjima:
- trudnoća i dojenje
- teški fizički napor,
- učestala i pretjerana konzumacija slatke hrane,
- loša prehrana, nepravilna prehrana ili neuhranjenost.
U zdravih ljudi znakovi smanjenja šećera u krvi počinju se pojavljivati na 3,3 mmol / L, a kod pacijenata sa šećernom bolešću javljaju se i ranije, jer je njihovo tijelo već naviklo na konstantnu hiperglikemiju. U pacijenta koji dugo pati od ove bolesti, prvi simptomi se mogu pojaviti naglim skokom pokazatelja glukoze (na primjer, od 20 do 10 mmol / l). Djeca su posebna kategorija bolesnika sa šećernom bolešću koji su neosjetljivi na snižavanje šećera. Ne osjećaju uvijek početak ovog procesa, a roditelji ili liječnici koji sumnjaju na pojavu hipoglikemije moraju upotrijebiti glukometar da ga identificiraju.
Težina simptoma snižavanja šećera u krvi može se podijeliti u tri stupnja: blaga, umjerena i teška.
Simptomi neznatnog smanjenja razine šećera na 3,3 mmol / L su:
- vrtoglavica i glavobolja
- nervoza
- slabost
- drhtanje u tijelu
- pojačano znojenje,
- blaga mučnina
- jaka glad
- zamagljen vid.
Simptomi umjerene jačine snižavanja razine šećera na 2,2 mmol / L su:
- razdražljivost
- nemogućnost koncentracije
- osjećaj nestabilnosti dok stojite ili sjedite,
- sporost govora
- mišićni grčevi
- nerazumno plakanje, agresija ili gnjev.
Simptomi jakog smanjenja šećera u krvi ispod 1,1 mmol / L su:
- gubitak svijesti (hipoglikemijska koma),
- napadaj
- moždani udar
- smrt (u nekim slučajevima).
Ponekad se pad šećera pojavi tokom noćnog sna. Možete shvatiti da spavaća osoba je započela hipoglikemiju po sljedećim znakovima:
- pojava neobičnih zvukova
- anksioznost
- slučajno pao iz kreveta ili pokušavao izaći iz njega,
- hodanje u snu
- pojačano znojenje,
- noćne more.
Uz noćni napad hipoglikemije, osoba može osjetiti glavobolju nakon jutarnjeg buđenja.
S naglim padom šećera u krvi, pacijent razvija hipoglikemijski sindrom. Istovremeno, znakovi hipoglikemije rastu mnogo brže nego kod uobičajenog smanjenja ovog pokazatelja. Zato za prvu pomoć svaki pacijent koji boluje od dijabetesa uvijek treba nositi šećer ili bombone i olovku sa glukagonom.
Konvencionalno, tijek hipoglikemijskog sindroma može se podijeliti u 4 glavne faze.
- Jaka glad
- pospanost
- slabost
- hipotenzija
- promjena raspoloženja: od suza do nesmetane zabave,
- razdražljivost.
- Nepodnošljiva glad
- blijedi
- hladan znoj
- tahikardija
- osjećaj otkucaja srca
- zamagljen vid
- drhtanje u tijelu i udovima
- osjećaj straha od smrti.
- Stanje euforije slično opojnom stanju,
- uzbuđenje
- nekontroliranost ponašanja,
- nestanak osjećaja straha
- neadekvatno ponašanje (do odbijanja uzimanja slatkiša ili lijekova kada shvate potrebu).
- Drhtanje po cijelom tijelu i trzanje, praćen napadajem,
- gubitak vida
- nesvestica i koma.
Početne faze hipoglikemijskog sindroma obično nisu opasne za mozak i ne ostavljaju nepovratne posljedice. S pojavom kome i nedostatkom pravovremene i kvalificirane pomoći moguć je ne samo smanjenje pamćenja i intelektualnih sposobnosti, nego i smrtni ishod.
Da biste uklonili znakove hipoglikemije, treba vam pružiti pomoć u prvih 10-15 minuta. Sledeća hrana može ukloniti napad u roku od 5-10 minuta:
- šećer - 1-2 kafene kašike,
- med - 2 kašike
- karamela - 1-2 kom.,
- limunada ili drugi slatki napitak - 200 ml,
- voćni sok - 100 ml.
Takav blagovremeni početak liječenja u većini slučajeva doprinosi brzom porastu šećera u krvi i sprječava razvoj težih manifestacija ovog stanja. Nakon ovoga pacijentu se preporučuje otklanjanje uzroka hipoglikemije (uzimanje hrane, odustajanje od oslabljene ili nepravilno pripremljene prehrane, uzimanje velike doze inzulina itd.).
S razvojem hipoglikemijskog sindroma, pacijentovo se stanje vrlo brzo mijenja i treba mu pružiti pomoć odmah (čak i prije dolaska tima hitne pomoći). Sastoji se od sljedećih aktivnosti:
- Položite pacijenta u vodoravni položaj i podignite noge.
- Nazovite hitnu pomoć, navodeći mogući uzrok poziva.
- Skini odjeću koja oduzima dah.
- Obezbedite svež vazduh.
- Dajte uzeti slatkiše u obliku pića.
- Ako pacijent ima gubitak svijesti, tada ga je potrebno okrenuti na bok (kako bi se spriječilo ispadanje jezika i zagušivanje povraćanjem), te staviti slatkiše (u obliku šećera i dr.) Iza obraza.
- Ako postoji cijev štrcaljke s Glucagonom, dajte 1 ml supkutano ili intramuskularno.
Ekipa hitne pomoći vrši mlaznu intravensku injekciju 40% -tne otopine glukoze i uspostavlja kapljanje 5% -tne otopine glukoze. Nakon toga pacijenta se prevozi na odeljenje intenzivne nege i mogu se obavljati dodatni lekovi tokom selidbe.
Nakon hospitalizacije, pacijent ima dva katetera: intravenozno i izlučivanje urinom. Nakon toga uvode se diuretici za sprečavanje edema mozga. U početku se koriste osmotski diuretici (Mannitol ili Mannitol). Kasnije se propisuju hitni diuretici (Furosemid).
Inzulin kratkog djelovanja primjenjuje se samo pod kontrolom šećera u krvi. Ovaj lijek počinje se upotrebljavati samo u prisutnosti pokazatelja glukoze poput 13-17 mmol / l, jer njegova rana primjena može uzrokovati razvoj novog napada hipoglikemijskog sindroma i početak kome.
Pacijentu se propisuje pregled kod neurologa i dežurnog kardiologa, koji procenjuju EKG i elektroencefalogram. Podaci iz ovih studija omogućavaju predviđanje mogućeg ponavljanja kome i prilagođavanje plana liječenja.