Kako čuvati inzulin kod kuće: osnovna pravila i preporuke

Širenje šećerne bolesti tipa 2 (T2DM) postalo je epidemija. Trenutno postoji već 8 različitih vrsta hipoglikemijskih agenasa (SSP) za održavanje normalne glukoze u krvi. No, nespremnost dijabetičara da promijene način života i striktno se pridržavaju propisane strategije liječenja dovodi do pogoršanja patologije i razvoja karakterističnih popratnih bolesti. Često u kombinaciji ...

Krvni test za šećer - sorte i priprema za istraživanje, transkript

Je li bilo i ne prolazi stalno suha usta, žeđ, brzo i obilno mokrenje? Periodično i bez razloga osjećate glad kao vuk? Vrijeme je da odete na analizu krvi na šećer. Ako je istovremeno tjelesna težina daleko od normalne, a u porodičnoj anamnezi postoje slučajevi dijabetičke bolesti, potrebno je napraviti takvu studiju.

Optimizacija ishrane komorbidnih dijabetičara i djece s dijabetesom tipa 1 tokom prehlade

Svi, od male do velike, rizikuju da dobiju SARS i grip te nema osobe koja im je pobjegla. Većina, podložna mirovanju u krevetu i simptomatskom tretmanu, podnosi takve bolesti manje ili više lako. Jelarsko ponašanje za vrijeme prehlade zahtijeva da se poštuju određena pravila. Istovremeno, optimizacija ishrane komorbidnih dijabetičara tokom prehlade ...

Bariatrična hirurgija za dijabetes tipa 2

U Rusiji je više od 8% muškaraca i gotovo 11% žena dijagnosticirano dijabetička bolest. Od toga, samo 7% su dijabetičari s inzulinski ovisnim oblikom tipa 1. Ostatak patologije je dijabetes melitus tipa 2, zbog prekomjerne težine (60%), gojaznosti (23%) i sjedilačkog načina života (10%). Više od polovine dijabetičara sa dijabetesom tipa 2 ne…

Dijabetička osteoartropatija: karakteristični znakovi, obilježja dijagnoze, liječenja

Prema statistikama, destruktivno oštećenje koštanog tkiva stopala događa se kod 1-55% dijabetičara. Takav ogromni koridor vrijednosti proizlazi iz činjenice da dijabetička osteoartropatija (DAP) nije uvijek prepoznata na vrijeme, puno je liječnika koji se susreću s ovom patologijom - endokrinolozi, ortopedi, hirurzi, a svi oni koriste različite dijagnostičke metode i kriterije. U stvari ...

Kako uzimati glukozamin i može li se piti od dijabetesa?

Glukozamin (glukozamin) je prirodni metabolit koji se proizvodi i nalazi u ljudskim kostima i hrskavicama. Kod nas se lekovi s glukozaminom klasifikuju kao hondroprotektori, koji se koriste za lečenje osteoartritisa. Takođe su dio kompleksa sportske prehrane i dodataka prehrani dizajniranih za sprečavanje oštećenja hrskavice kralježnice ...

Što i kada se propisuju lijekovi za snižavanje šećera za dijabetes tipa 2

Već se ranije vjerovalo da se u liječenju dijabetičke bolesti hipoglikemijski lijekovi za dijabetes tipa 2 trebaju propisati samo godinu dana nakon dijagnoze. Prvih 6 mjeseci pacijent je zamoljen da se pridržava dijeta. Ako se glukoza u krvi ne može sniziti na normalnu vrijednost, tada je dijeti sa niskim udjelom ugljikohidrata dodana vježbe terapija (kardio opterećenje i trening s utezima).

Kome i na koji način primijeniti novi hipoglikemijski lijek Solikva SoloStar

Više od polovine bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 ne dostigne ciljni nivo šećera u serumu već nakon 1,5 godine od početka liječenja. Većina ovih dijabetičara, a u Rusiji - oko dva miliona ljudi, prijedlog intenziviranja terapije injekcijama inzulina doživljavaju kao katastrofu i kaznu. Ne doprinosi promjeni slike u ...

Zašto i kako uzimati Thioctacid BV kod dijabetesa

Dijabetička bolest je patologija koja je opasna svojim komplikacijama. 25% pacijenata ima neuropatiju (polineuropatiju). Ipak, liječnik može propisati Thioctacid BV za dijabetes melitus gotovo svima, osim trudnica i dojilja, jer se vjeruje da je asimptomatski oblik prisutan u svakog dijabetičara.

Dapagliflozin - lijek za snižavanje šećera nove generacije za liječenje dijabetesa

U novije vrijeme, preparati koji sadrže dapagliflozin propanediol monohidrat, koji je selektivni inhibitor ko-transportera glukoze tipa 2 (SGLT2), pojavili su se među lijekovima za dijabetes. U našim ljekarnama možete kupiti lijekove s imenima Forsig i Jardins. Cijena 1 tableta u odnosu na američku valutu nešto je viša od 2 dolara. Koliko košta cijena dizanja, da odlučim ...

Opće preporuke

Inzulin normalno podnosi temperature do 30 stepeni. U takvim uslovima, proizvod se može čuvati 4 nedelje. U uvjetima skladištenja na sobnoj temperaturi, aktivna tvar će izgubiti više od 1% svojih svojstava u roku od mjesec dana.

Ljekari preporučuju da njihovi pacijenti na bočici označe datum otvaranja i prvu ogradu. Prije upotrebe treba proučiti upute za uporabu ove ili one vrste inzulina. U nekim slučajevima, valjani rokovi skladištenja mogu se značajno razlikovati.

Često se preporučuje da se inzulin čuva u hladnjaku, doista, takva praksa postoji, ali uključuje skladištenje samo glavnog zaliha, pri čemu bočica treba biti na sobnoj temperaturi.

Proizvod ne smije biti zamrznut.

Pažnju pacijenata treba zaustaviti na sljedećim, vrlo važnim savjetima:

  1. Tvar se ne smije nalaziti u neposrednoj blizini zamrzivača, tvar ne podnosi temperature ispod +2 stepena.
  2. Neotvorene bočice mogu se čuvati u hladnjaku do roka trajanja.
  3. Prije svega, morate koristiti inzulin iz starih zaliha.
  4. Insulin koji je istekao ili oštećen nepoštivanjem pravila skladištenja treba odbaciti.
  5. Prije uvođenja porcija iz nove boce, proizvod se zagrijava. Za to je potrebno izvaditi bocu iz frižidera 3-4 sata prije injekcije.
  6. Lijek treba zaštititi od djelovanja izvora topline i sunčeve svjetlosti.
  7. Za injekciju je zabranjeno koristiti komponentu koja ima pahuljice u obliku taloga ili zamućenu otopinu.
  8. Lijek je kratkog djelovanja, a ultrakratko djelovanje pogoršava se u roku od 2 tjedna kada se čuva u toploj sobi.
  9. Čuvanje proizvoda u potpunom mraku nema smisla.

Cijena nepoštivanja jednostavnih pravila kod čuvanja inzulina kod kuće je izuzetno velika. To je zbog činjenice da se bez vitalne supstance dijabetičar može suočiti sa životnim stanjima.

Sredstva kojima je istekao rok zabrane su zabranjena.

Nije moguće spremiti strateški izvor vitalne medicine u traženim uvjetima bez posebnih uređaja. To se prvenstveno dešava zbog temperaturnih oscilacija u okolini.

U tom slučaju pacijentu u pomoć dolaze posebni uređaji, opisani u tabeli:

Kako stvoriti optimalne uslove za čuvanje lekova
PričvršćivačOpis
KontejnerOptimalan, najčešći i prikladniji način skladištenja stalno korištenog lijeka. posuda omogućuje pogodan transport ljekovitog sastava i štiti proizvod od direktne sunčeve svjetlosti. Jedina značajna mana ovog rješenja je visoka cijena, međutim, takvo je rješenje našlo svoje obožavatelje, posebno među putnicima koji putuju u tople zemlje.
Termalna torbaUređaj pomaže u očuvanju svih svojstava inzulina u svim vremenskim uvjetima. Pogodno za ljetne vrućine i zimske hladnoće. Zbog prisustva unutrašnjih reflektora pruža zaštitu od izlaganja sunčevoj svjetlosti.
Termalni koferPrednosti termičkih obloga uključuju: pouzdanost i sigurnost, stvaranje optimalnih uvjeta za skladištenje inzulina, jednostavnost upotrebe. Vijek trajanja poklopca je oko 5 godina, cijena mu je značajno niža u usporedbi s troškovima termalne vreće.

Navedeni uređaji pomažu da se inzulin zadrži na putu, jer lijeku su potrebna ista stanja bez obzira na lokaciju osobe.

Lijek treba pažljivo ispitati prije primjene.

Pažnja! U hladnoj sezoni možete to učiniti bez upotrebe posebnih uređaja, pakiranje inzulina po principu "bliže tijelu". Ova tehnika pomoći će u izbjegavanju hipotermije ljekovitog sastava.

Dijabetičari koji putuju avionom trebaju imati na umu da inzulin pripremljen za vrijeme putovanja treba ponijeti sa sobom u kabinu kao ručni prtljag. U tom slučaju možete biti sigurni da poštujete temperaturni režim.

Kako prepoznati razbijeni inzulin

Postoje dva načina za razumevanje oštećenja insulina:

  • nedostatak efekta od administrirane doze pripravka,
  • promjena izgleda proizvoda.

Ako nakon primjene doze inzulina ne dođe do stabilizacije šećera u krvi, vjerovatno je da je inzulin oštećen.

S popisa vanjskih znakova koji mogu ukazivati ​​na nepodobnost sredstava mogu se identificirati:

  • prisutnost zamućenosti u rastvoru - inzulin bi trebao biti transparentan,
  • rastvor je viskozan,
  • uklanjanje boje otopine.

Pažnja! Ako postoji najmanja sumnja da je sastav oštećen, njegovu upotrebu treba odbaciti. U tom slučaju morate otvoriti novu bocu ili uložak.

Videozapis u ovom članku upoznaće čitatelje sa osnovnim pravilima rukovanja s vitalnim lijekom.

Savjeti za upotrebu inzulina

Pacijent treba da se pridržava sledećih preporuka:

  1. Obavezna je provjera datuma navedenog na pakovanju prije upotrebe proizvoda.
  2. Zabranjeno je davati supstancu kojoj je istekao rok trajanja.
  3. Potrebno je pregledati otopinu prije primjene, u prisustvu promjena izgleda, zabranjeno je koristiti sastav.
  4. Olovka štrcaljke (na slici) sa napunjenom iglom ne sme se ostaviti u skladištu.
  5. Zabranjeno je unositi preostalu bočicu nakon prekomjernog unosa inzulina, treba ga odložiti upotrebljenom štrcaljkom.
Olovka za špriceve.

Preporuke za putovanja

Dijabetić treba biti svjestan sljedećih pravila:

  1. Tijekom putovanja sa sobom trebate uzeti najmanje dvostruku opskrbu inzulinom, potrebnom za izračunati period. Prije pakiranja kompleta za prvu pomoć vrijedi provjeriti datume isteka tvari.
  2. Koliko je to moguće, drogu treba držati na putu kao ručnu prtljagu.
  3. Ne izlažite tvar visokim temperaturama. Pakiranje ne ostavljajte na direktnom suncu u mašini.
  4. Insulin treba čuvati na hladnom mestu.
  5. Otvoreni inzulin može se čuvati na temperaturi od 4 do 25 stepeni 28 dana.
  6. Zalihe inzulina čuvaju se u frižideru.

Pridržavanje ovih jednostavnih pravila spriječit će unošenje nepodobnog lijeka u tijelo. Morate znati da inzulin, čiji se rok trajanja bliži kraju, može biti manje učinkovit, pa upotrebu takvog alata u vrijeme kada je šećer povišen ne preporučuje.

Drogu treba ponijeti sa sobom u kabinu kao ručnu prtljagu.

Pitanja stručnjaku

Nikiforova Natalia Leonidovna, 52 godine, Simferopol

Dobro vece Molim vas da obratite pažnju na razmatranje mog pitanja, nikad se nisam susreo sa takvim problemom, budući da živim u drugoj regiji. Prije nekoliko mjeseci preselila se iz Ufe u svoju domovinu. Brinem se za skladištenje otvorene ambalaže ljeti. Temperatura u kući dostiže 25 stepeni, da li će se to odraziti na kvalitetu proizvoda.

Dobar dan, Natalia Leonidovna. Vaše pitanje je zaista relevantno, jer kao rezultat izlaganja vrućini, aktivna supstanca gubi aktivnost. Dopušteni rok trajanja otvorene boce pri temperaturi od 25 stepeni ne prelazi 3-4 nedelje.

Mihaleva Natalya, 32 godina, Tver

Dobar dan. Ove godine smo otišli na more, prirodno sam uzeo dozu inzulina na plažu. Dešavalo se tako da sam nosio jednu dozu sa sobom u torbici 2-3 dana. Sastav je promijenio boju. Da li je ovo normalna reakcija na izlaganje suncu ili je oštećen inzulin? Za svaki slučaj, doza je bačena.

Natalija, zdravo, napravila si sve apsolutno kako treba. Izlaganje suncu štetno je za stanje lijeka i njegovu aktivnost. Takav alat nije pogodan za upotrebu.

Značajke provjere datuma isteka

Postoje određena pravila za čuvanje inzulina, ali prije svega morate provjeriti datum isteka.

Korištenje lijeka s istekom roka trajanja opasno je za zdravlje i život.

Različite vrste inzulina imaju različita vremena skladištenja. Kako čuvati inzulin govoriće upute proizvođača.

Prilikom kupovine važno je odmah pregledati spremnik s lijekom, to može biti:

Neophodno je provjeriti stanje inzulina. Dakle, supstanca kratkog djelovanja izgleda kao bistra tekućina bez boje. Insulini dugog i srednjeg djelovanja nemaju prozirnost, niti postaju takvi nakon tresenja u spremniku.

Ukoliko su preparati ovih tipova nakon potresanja postali transparentni, strogo ih je zabranjeno koristiti, jer je rok trajanja već istekao. Takođe je zabranjena upotreba nejasnog inzulina bilo koje akcije.

Sadržaj vanjskih elemenata, na primjer, bijelih čestica, nije dozvoljen u inzulinu, jer tekućina iz lijeka mora uvijek biti jednolika.

Svi ovi uvjeti skladištenja tvari moraju se uzeti u obzir kako bi se spriječile neugodne posljedice. Bez provjere stanja lijeka, nemoguće ga je sigurno koristiti.

Skladištenje tvari će biti nepropisno, postojale su temperaturne razlike, što može povećati rizik od nepovratnih promjena u lijeku. Insulin možete čuvati kod kuće u:

Kratko vrijeme skladištenja je od nekoliko sati do 30 dana, a dugo vrijeme skladištenja je od 1 mjeseca. Važno je znati kako skladištiti inzulin duže vrijeme. Da biste riješili ovaj problem, trebat će vam frižider za kućanstvo.

Skladišteni inzulin će se oštetiti ako se podvrgne hipotermiji. Lijek uvijek treba čuvati samo na vratima hladnjaka. Kad nije moguće provesti takvo skladištenje, potrebno je lijek staviti na tamno i hladno mjesto. Važno je znati je li inzulin smrznut i odmrznut, tada više nije pogodan za liječenje.

Lijek se ne smije ostavljati na direktnom suncu. Nekoliko sati prije injekcije, ako se insulin čuva u hladnjaku, trebalo bi ga staviti u prostoriju da dobije sobnu temperaturu.

Tako da osoba nema neugodnosti, inzulin se mora uvući u štrcaljku, čija temperatura odgovara maksimalnoj tjelesnoj temperaturi. Ista stvar treba učiniti ako se za uvođenje tvari koristi olovka. Ako je spremnik već otvoren, tada se lijek neće pokvariti u hladnjaku, međutim, duljina boravka na niskim temperaturama ovisi o njegovoj vrsti.

Kako se transportuje inzulin

Ako dijabetičar nestane nakratko, sa sobom možete ponijeti trenutno korišteni inzulin. Važno je provjeriti njegovu zapreminu tako da je dovoljno na putovanju. Ako na ulici nema vruće temperature, tada se kontejner sa inzulinom može prevoziti u običnoj kesi. Važno je da tvar nije izložena sunčevoj svjetlosti.

Temperatura skladištenja korištenog inzulina treba biti sobna temperatura. Tako, da ne biste pokvarili supstancu, možete kupiti:

Među ljudima koji imaju dijabetes najpopularniji je moderni termalni pokrov. Ovi uređaji imaju sljedeće prednosti:

  1. sigurnost
  2. održavanje aktivnog djelovanja inzulina,
  3. jednostavnost upotrebe.

Životni vijek toplotnog pokrova je nekoliko godina. Kao posljedica toga, poželjno je skladištenje inzulina u takvoj aparatu. Nakon što ste potrošili novac za kupovinu navlake, uvijek možete biti sigurni u sigurnost inzulina.

Ako osoba ima dugo putovanje ili let i postoji izražen dijabetes melitus, važno je izračunati s liječnikom koja je doza inzulina potrebna tijekom leta ili drugog putovanja. Trenutno se u prodaji nude različiti uređaji koji vam omogućavaju skladištenje i transport inzulina. Posebno su dostupni električni hladnjaci koji rade na baterije.

U termo-vrećicama i termo-poklopcima postoje posebni kristali koji se tijekom interakcije s vodom pretvaraju u gel. Ako termo-aparat stavite u vodu jednom, onda se on može koristiti kao inzulinski hladnjak tri do četiri dana.

Nakon tog vremena, uređaj trebate ponovo staviti u hladnu vodu. U hladnoj sezoni transport i skladištenje inzulina je prilično lak. Važno je samo osigurati da se tvar ne smrzne. Zbog toga se insulin drži blizu tijela, na primjer, u džepu dojke.

Ne možete kupiti posebne uređaje za čuvanje inzulina, već koristite prikladan i praktičan kontejner za domaćinstvo. Takav plastični spremnik nema posebna termička svojstva, ali rješava problem integriteta i lakoće nošenja unutar vreća ili torbi. Osigurana je efikasna zaštita od sunca. Lekar koji radi na lečenju može vam reći i kako pravilno skladištiti inzulin.

Video u ovom članku nastavlja temu kako čuvati inzulin.

Otkrivanje neupotrebljivog inzulina

Postoje samo 2 osnovna načina za razumjeti da je inzulin zaustavio svoje djelovanje:

  • Nedostatak efekta primjene inzulina (ne smanjuje se nivo glukoze u krvi),
  • Promjena izgleda otopine inzulina u ulošku / bočici.

Ako i dalje imate visoku razinu glukoze u krvi nakon ubrizgavanja inzulina (a isključili ste i druge faktore), vaš inzulin možda je izgubio učinkovitost.

Ako se izgled inzulina u spremniku / bočici promijenio, vjerovatno više neće raditi.

Među svojstvima koja ukazuju na nepodobnost inzulina može se razlikovati sljedeće:

  • Otopina insulina je zamućena, mada mora biti bistra,
  • Suspenzija inzulina nakon miješanja treba da bude jednolika, ali ostaju kvržice i kvržice,
  • Rastvor izgleda viskozno,
  • Boja otopine / suspenzije insulina se promijenila.

Ako smatrate da nešto nije u redu s vašim insulinom, ne pokušavajte sreću. Samo uzmite novu bocu / uložak.

Preporuke za čuvanje insulina (u ulošku, bočici, olovci)

  • Pročitajte preporuke za uvjete i rok trajanja proizvođača ovog inzulina. Uputa je unutar paketa,
  • Zaštitite inzulin od ekstremnih temperatura (hladnoće / vrućina),
  • Izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost (npr. Čuvanje na prozoru),
  • Ne držite inzulin u zamrzivaču. Zamrzavanjem gubi svojstva i mora se zbrinuti,
  • Ne ostavljajte inzulin u automobilu na visokoj / niskoj temperaturi,
  • Pri visokim / niskim temperaturama zraka, bolje je skladištiti / transportovati inzulin u posebnom termičkom kućištu.

Preporuke za upotrebu insulina (u ulošku, bočici, olovci špriceva):

  • Uvijek provjerite datum izrade i rok trajanja na ambalaži i spremnicima / bočicama,
  • Nikada ne koristite inzulin ako mu je istekao rok trajanja,
  • Pre upotrebe pažljivo pregledajte insulin. Ako rastvor sadrži kvržice ili ljuskice, takav se inzulin ne može koristiti. Bistra i bezbojna otopina inzulina nikada ne bi trebala biti zamućena, oblikovati talog ili kvržice,
  • Ako koristite suspenziju inzulina (NPH-inzulinski ili miješani inzulin) - neposredno prije injekcije, pažljivo miješajte sadržaj bočice / uloška dok se ne dobije ujednačena boja suspenzije,
  • Ako ste ubrizgali više inzulina u štrcaljku nego što je potrebno, ne morate pokušavati da sipate ostatak insulina u bočicu, to može dovesti do kontaminacije (kontaminacije) celokupne otopine insulina u bočici.

Preporuke za putovanja:

  • Uzmite barem dvostruku opskrbu inzulinom u broju dana koji vam je potreban. Bolje je smjestiti na različita mjesta ručne prtljage (ako se izgubi dio prtljage, drugi dio će ostati neoštećen),
  • Kad putujete avionom, uvijek uzimajte sav inzulin sa sobom, u ručnoj prtljazi. Provukavši ga u prtljažnik, riskirate ga zbog izuzetno niske temperature u prtljažnom prostoru tokom leta. Smrznuti inzulin se ne može koristiti,
  • Ne izlažite inzulin visokim temperaturama, ostavljajući ga u automobilu ljeti ili na plaži,
  • Uvek je potrebno čuvati inzulin na hladnom mestu gde temperatura ostaje stabilna, bez oštrih kolebanja. Za to postoji veliki broj posebnih (rashladnih) poklopca, posuda i slučajeva u kojima se inzulin može čuvati u odgovarajućim uslovima:
  • Otvoreni inzulin koji trenutno koristite treba biti uvijek na temperaturi od 4 ° C do 24 ° C, ne duže od 28 dana,
  • Zalihe inzulina treba čuvati na oko 4 ° C, ali ne u blizini zamrzivača.

Insulin u ulošku / bočici se ne može koristiti ako:

  • Izgled otopine insulina se promenio (postao zamućen, pojavili su se pahuljice ili sedimenti),
  • Datum isteka koji je proizvođač označio na pakovanju je istekao,
  • Inzulin je izložen ekstremnim temperaturama (smrzavanje / vrućina)
  • Uprkos miješanju, unutar bočice / uloška sa suspenzijom suspenzije suspenzija ostaje bijeli talog ili kvržica.

Pridržavanje ovih jednostavnih pravila pomoći će vam da inzulin ostane efikasan kroz cijeli njegov rok trajanja i izbjegnete unošenje nepodobnog lijeka u organizam.

Šta je inzulin?

Inzulin je hormon aminokiseline koji se formira u ćelijama endokrinog gušterače. Ima raznovrsno dejstvo na metabolizam u gotovo svim tkivima. Glavna funkcija inzulina je smanjenje koncentracije glukoze u krvi, koja je izvor energije za organizme.

U zdravom tijelu izlučivanje hormona aminokiselina odvija se kontinuirano. S nekim mentalnim i endokrinim bolestima oslabljena je asimilacija dekstroze, koja nastaje zbog potpunog ili relativnog nedostatka inzulina. To doprinosi razvoju povećanja sadržaja monosaharida u krvnoj plazmi (hiperglikemija). Liječenje inzulinom može normalizirati metabolizam ugljikohidrata, spriječiti hiperglikemiju i komplikacije dijabetesa. Pripravci inzulina vitalni su za osobe s dijabetesom tipa I, a koriste se u nekim situacijama za dijabetes tipa II.

Vrste inzulina: lekovi kratkog dejstva

Raširena upotreba inzulina potiče stvaranje lijekova koji osiguravaju da hormon uđe u krv različitom brzinom. Hipoglikemijska sredstva imaju različitu klasifikaciju, ali za pacijenta je trajanje djelovanja značajno.

Lijekovi kratkog djelovanja su humani genetski modificirani inzulin propisani za dijabetes tipa I i II. Proteinsko-peptidni hormoni se koriste i sami i u kombiniranoj terapiji. Lijek se daje supkutano, intramuskularno, a u nekim slučajevima i intravenski.

Ukupno trajanje djelovanja je 4-6 sati, maksimalan učinak postiže se nakon 1-3 sata. Nakon otvaranja, rok trajanja inzulina nije veći od 4 sata, a kada je zatvoren, to je 2 godine. Lijekovi imaju sljedeće trgovačke nazive: "Actrapid", "Humulin Regular", "NovoRapid", "Insuman Rapid".

Surfen-inzulinski lijekovi

Aminometilkinolil-urea (Surfen) sintetička je supstanca koja produžava delovanje inzulina i oponaša bazalnu sekreciju. Pod utjecajem komponente, otopina postaje prozirna i kisela. Potonji kvalitet uzrokuje lokalne kožne reakcije u obliku crvenila i iritacije.

Indikacije za upotrebu su dijabetes u trudnica, djece, otpornost na inzulin, lipodistrofija. Lijek se daje svakih 8 sati, početak djelovanja - 1,5 sati nakon potkožnog davanja. Neki nazivi lijekova: "Homofan 100", "Protofan", "Monodar B".

Skladištenje inzulina srednjeg trajanja treba izvesti prema uputama - u hladnjaku na t 2-8 ° C. Nakon 2 godine, proizvod se odlaže.

NPH Insulin Group

Hagedorn-ov neutralni protamin (NPH) dobiva se dodavanjem pufera protamina, cinka i fosfata u kratku otopinu inzulina. Upotreba lijekova dopuštena je od dvije godine, a za neke lijekove - od 6. Najvjerojatnije je to zbog mnogih nuspojava. Takvi hipoglikemijski lijekovi indicirani su za usamljene i slabovidne osobe koje imaju dijabetes koje im ubrizgava patronažna medicinska sestra.

Rok upotrebe ove skupine inzulina je 3 godine pri temperaturi 2-8 ° C. Lijek počinje djelovati za 2-4 sata, trajanje djelovanja je 16-18 sati. Trgovački nazivi preparata: „Lantus“, „Lantus SoloStar“.

Načini i pravila skladištenja

Insulin je lijek organskog porijekla. Kako bi se izbjegle negativne posljedice i sačuvala sva terapijska svojstva tvari, treba izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost i visoke temperature. Hormon se ne smije izlagati temperaturnim ekstremima.

Period i pravila skladištenja inzulina ovise o vrsti lijeka i njegovom trajanju djelovanja. Supstance sa hipoglikemijskim svojstvima kratkog djelovanja moraju se upotrijebiti u roku od 4 tjedna. A rok trajanja NPH-inzulina je 3 godine.

Ali osnovni zahtjevi za uvjete skladištenja su isti za sve vrste lijekova:

  • Lijekovi bi trebali biti u hladnjaku na temperaturi od +2 do +8 ° C, daleko od zamrzivača - u ovoj zoni temperatura je niža nego što je potrebno. Ne čuvajte na vratima, jer kada se zatvorite i otvorite na ovom mjestu, dolazi do naglog pada temperature. Najbolje je smjestiti lijekove u odjeljak (kutiju) za povrće i voće.
  • Otvorene kasete se izvade iz frižidera i čuvaju na suhom, tamnom mestu, pri konstantnoj temperaturi koja ne prelazi 30 ° C.
  • Istekli inzulin potrebno je odmah odbaciti da se slučajno ne koristi.
  • Lijekovi ne bi trebali biti dostupni djeci.

Čuvanje inzulina kod kuće

Prema uputama, lijekovi za dijabetičare nakon otvaranja ne mogu se više stavljati u hladnjak. U vrućim vremenima skladištenje inzulina postaje veliki problem. Odmah treba napomenuti da soba sa klima uređajem nije prikladna za držanje otvorenih boca zbog temperaturnih promjena. Potrebno je isključiti kuhinju, kupatilo (pretjerana vlaga), dječji vrtić (dijete može otopiti otopinu ili, još gore, popiti ga), prozorske klupice. Potrebno je pronaći mjesto gdje direktno sunčevo svjetlo ne pada, gdje je temperatura relativno konstantna (plus ili minus 1-2 stepena) i ne prelazi 30 ° C.

Većina pacijenata kupuje posebne posude koje podržavaju potrebne uvjete skladištenja: termoze, termo-vrećice. Po želji, takvi uređaji mogu se izraditi samostalno, koristeći različite toplotne izolacijske materijale.

Proizvođačima se savjetuje da na spremniku označe datum prve upotrebe. Ako se lijek ne potroši u roku od četiri sedmice, mora se odložiti. Činjenica je da se sa svakom punkcijom krši sterilnost otopine, što može doprinijeti razvoju upalnog procesa na mjestu ubrizgavanja.

Glavna zaliha se čuva u hladnjaku, ali nije zamrznuta. Standardna temperatura za sve hladnjake optimalna je za dugotrajno skladištenje hipoglikemijskih sredstava.

Pravila za čuvanje zaliha inzulina

Osobe sa šećernom bolešću koja ovisi o insulinu trebalo bi stalno uzimati hipoglikemijske lijekove. Radi praktičnosti, pacijenti pokušavaju da imaju neku vrstu injekcije. Svi dijabetičari su registrovani na klinici i imaju pravo na besplatne lekove, obično ih prepisuju mesečno. Da ne biste morali izbacivati ​​neprikladne pripravke, potrebno je izvršiti pravilno skladištenje inzulina u hladnjaku:

  1. Zatvorene bočice uvijek trebaju biti na mjestu gdje je temperatura 2-8 ° C.
  2. Lijekovi se ne bi trebali kretati s mjesta na mjesto i biti "zaliveni" proizvodima.
  3. Periodično pregledajte datume isteka.
  4. Nepodobni inzulin treba odmah odložiti u skladu sa propisima.
  5. Djeca bi trebala odmah objasniti da lijek ne smije dirati.

Skladište putovanja

Ljudi koji uzimaju inzulin, kao i ostali, idu na poslovna putovanja, odmor, putovanja. Kako ne biste tražili lijekove u ljekarnama, oni ih nose sa sobom, tako da morate znati koje zahtjeve morate poštivati ​​prilikom transporta hipoglikemijskih lijekova.

Jedan od glavnih uvjeta skladištenja inzulina je temperatura, tačnije njegovo održavanje. Potrebno je proći odakle mjesto (automobil, avion, hotel) i koliko vremena će lijekovi biti izvan frižidera. Evo nekoliko savjeta za različite situacije:

  1. Trebali biste unaprijed kupiti termalni spremnik koji može održavati temperaturu do 12 sati.
  2. Pri letu možete drogu uzimati u ručnom prtljagu, jer je nemoguće osigurati potreban temperaturni režim u prtljažniku.
  3. U automobilu posudu sa inzulinom treba držati dalje od regulatora dovoda hladnog / vrućeg vazduha.

Transportna i skladišna oprema

Postoji nekoliko vrsta spremnika koji vam omogućavaju da osigurate potrebne uvjete za skladištenje inzulina za kratko vrijeme:

  • Punjivi mini frižider. Održava temperaturu neophodnu za skladištenje inzulina do 12 sati.
  • Slučaj dijabetičara.
  • Termo torba. Prosječno trajanje držanja prehlade je 3-8 sati. Osim lijeka, možete staviti i uređaj za mjerenje glukoze u krvi u kesu za skladištenje inzulina.
  • Termalno kućište za olovku za špriceve.
  • Neoprenska futrola za olovku za špriceve. Štiti od oštećenja, vlage i sunčeve svjetlosti.

Razlozi zatajenja inzulina

Inzulin je hormon aminokiseline. U takvim tvarima bilo koji nestabilni uvjeti (temperatura, ultraljubičasto zračenje) uzrokuju promjene u fizikalno-hemijskim svojstvima:

  • Skladištenje inzulina na visokim temperaturama dovodi do koagulacije (lijepljenja) proteina, gubi se njegova biološka aktivnost.
  • Pod utjecajem ultraljubičastoga zračenja (sunčeve svjetlosti) dolazi do modifikacije nativne konformacije molekula. Proces je nepovratan, pa ako je hipoglikemijsko sredstvo bilo na suncu, bolje ga je baciti.
  • Zamrzavanjem nastaje snažna kompresija, koja je usmerena na proteine ​​i uzrokuje njihovu dehidraciju.
  • Pod utjecajem elektromagnetskog polja otpušta se struktura proteina. Pripravke inzulina treba držati dalje od kućanskih aparata.
  • Dugo tresenje rastvora može pospješiti kristalizaciju tvari. Izuzetak je NPH inzulin.
  • Jedna igla može se koristiti samo jednom. Sekundarna upotreba krši sterilnost rastvora.

Kako utvrditi da inzulin nije prikladan

Hipoglikemijski agensi u većini slučajeva imaju oblik jednolike prozirne otopine. Lijekovi dugog djelovanja uz miješanje poprimaju oblik mutne tekućine ili mlijeka. Ovi parametri, pod uvjetom da datum isteka nije istekao, ukazuju na to da se lijek može upotrijebiti za predviđenu svrhu.

Nepravilno skladištenje inzulina, nepoštivanje transportnih zahtjeva ili u početku loša kvaliteta lijeka dovode do njegove nepodobnosti. Stoga, kako bi se izbjegle negativne posljedice prije upotrebe, rješenje treba procijeniti o značajkama koje ukazuju na njegovu nepodobnost:

  • U tečnosti se primećuju nečistoće i ljuskice.
  • Kad su inzulin uzeli iz bočice, konzistencija je postala viskozna.
  • Promenite boju rastvora.
  • Pripravci dugog djelovanja tvore pahuljice uz miješanje, bijele čestice koje se pridržavaju zidova uloška.

Pridržavanje uvjeta skladištenja inzulina i djelovanja u skladu s uputama za uporabu omogućit će vam da iz lijeka dobijete isključivo terapeutski učinak.

Pogledajte video: dm bebeceda - Dijabetes u trudnoći (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar