Djevojke koje su tokom trudnoće prošle test GTT (test tolerancije na glukozu)? Kako ste to dobili? Tolerantan?
Majstor je majstor. Imao sam gestacijski dijabetes u 2. i 3. trudnoći. Na inzulinu. Da je nisam prepoznao i ubrizgao, šteta bi bila ozbiljna.
Kako imate sedmice?
Donirajte krv na prazan stomak, pijte glukozu, darujte krv nakon sat vremena, a zatim još sat vremena kasnije.
Ako nema problema, zašto nam je potreban ovaj test? Ako je propisao ljekar, onda to znači i neophodno. Imate li neku razinu glukoze u krvi, znate?
Ne znam kako sada, ali u novije vrijeme to nije bilo obavezno. Ako ne želite, ne odustajte, niko vas ne može naterati.
Ne bih odustao, bojim se ubrati prste)))
Potreban je samo HIV-sifilis-hepatitis, pa čak i ti se ne mogu predati, a zatim rodite u promatranju.
Test se propisuje ako je liječnika zbunjena razina određenog hormona u krvi koju stvara štitna žlijezda - to može biti samo znak gestacijskog dijabetesa, ali to definitivno možete saznati samo postavljanjem testa. Endokrinolog, koji je pregledao moje rezultate, rekao je da je na sigurnom i da nema dijabetes. Bolje da uradim. Usput, dali su mi interval od nekoliko tjedana kada trebate proći, pogledajte, rekord pada za mjesec i pol ili ne, ako se ispostavi nakon određene sedmice (morate pojasniti koji od njih treba napisati u pravcu), onda je bolje da platite.
Ali ako nema dokaza, onda nema smisla to raditi
Mogu li imati par pitanja? I pod kojim je brojem propisao inzulin i ima li na što navikavanja? Nakon trudnoće, šećer se vratio u normalu? I koje su posledice za bebu, osim velike težine?
Sada su stavili i Državnu dumu. Test nije prošao, pokazao je krvni test visokog šećera i odmah sam poslan na endokrinologa. Endokrinolog je propisao strogu dijetu i mjerenje šećera 4 puta dnevno. Dok mjerim, u ponedjeljak ću pogledati rezultate i reći što treba učiniti s njima.
Usput, moja gvineja je rekla da ako je analiza pokazala šećer iznad normalnog, ne trebate tjerati tijelo s ovim testom, već idite ravno specijalisti. Da su testovi normalni, ne bih ih poslao ni na test, niti na endokrinologa
Stasenai kažem da neće biti suvišno. Štaviše, dat je smjer. Jer ako zanemarite i obeshrabrite dijabetes, to je prepuno velikih nevolja.
feliz-nataNe sjećam se brojeva. Odmah nakon porođaja još više ubrizgavam. Oboje djece je po 4500gr, a glava im je 38cm. S takvom fetalnom težinom, oba puta su se ponudili da odmah naprave policajca. Deca ambasadora se odmah nadgledaju zbog šećera, što je norma.
Ako ne ubodete (u mom slučaju skočio je jutarnji šećer), onda idite na google, što znači da je fetopathy dijabetičar kod novorođenčadi.
Prvu trudnoću su mi poslali u to vrijeme prema jednom pokazatelju - starosnoj dobi. Tada sam imao 27. Krivulja šećera pokazivala je povišene razine šećera, postavljala GDS, prilagođavala samo prehranu. Sve vrijeme mjerenja (od 24 do 39 tjedana) pokazatelji su bili normalni. U drugoj B dijagnoze više nije bilo.
Ali kad sam se predao, zeznuo sam se, bilo je moguće piti vodu ta 2 sata, i iz nekog razloga sam mislio da je to nemoguće. Višak je beznačajan, doktor je tada rekao da ako popijem, vjerovatno će biti niža.
Gvineja je na 2. B konstantno s uobičajenim (UAC) davala smjer šećeru. Još uvijek nisam mogao shvatiti zašto nema preduvjeta, šećer je uvijek bio normalan. Pokazalo se da sam po njenom mišljenju jako debela i rizična sam za gestacijski dijabetes. (težina 75 kg, debljanje tijekom trudnoće čitavih sekundi 5,5 kg).
No, nedavno se rođak rodio. Živi u Engleskoj, dobila je Državnu dumu, bila je na inzulinu. Dakle, stimulisan je i ranije, jer je beba prestala rasti, beba se rodila u 2300 u 38. sedmici, dok su u 34. tjedna na ultrazvuk stavili 2100, što je usput vezano za veliki plod.
I ovde sam ujutro veoma precijenjena. Tokom dana, uskladim je s prehranom i fizičkom aktivnošću. A ujutro ionako visoko
Mamma-lečuza, Olya2111Hvala na odgovorima.
Evo istog
jukka4, Hvala na odgovoru, a posebno me zanima hoće li doći do ovisnosti nakon porođaja. Cijeli moj život na inzulinu je užasan, moja mama i baka živjele su tako
Sva moja velika djeca su se rodila, od 3970 do 4800. I tek u prošlosti B doktor mi je predložio da povećam šećer, ponudio mi je da je promatram. U stanju koja nije trudna, sva pravila. Nisam ni pomislila da bi mogao toliko rasti tokom trudnoće.
Hvala!
Pa shvatite ove endokrinologe! Endokrinolog mi je zabranio da jedem nakon 7. I kategorički mi je zabranio da jedem jabuke noću, samo ujutro. Eksperimentišem!
Imam problem sa endokrinolozima. Niko me ne želi voditi
I da, u posljednjoj analizi aceton se izvukao
Primjećena sam u uobičajenom moskovskom području LC, druga trudnoća, 29 godina, nema dijagnoze osim miopije. dobro, ili ne još, možda sam podcijenjen
U 20 tjedana, terapeut je rekao da morate proći GTT, jer je u prvom B postojao veliki plod (4080/55)
U decembru su dali upute. Išao sam na snimanje, snimljeno 11. januara u vezi sa praznicima. Došao je 11. (sreda), znači uvod, težina, pritisak, zatim kod lekara. Razmaz na stolici (stvarno jako brzo) + mjerenja na kauču. Otpisali su bolovanje na 5 dana i pustili ga do jutra. Poslije 20 sati ne jesti i ne pij.
U 7-30 (četvrtak) dolazim ljuta i gladna, usput donosim urin u laboratoriju. Težina i pritisak. Uzmu krv (3 epruvete - sam test + biohemija + klinika), pošalju ga u krevet oko 15 minuta. Dajte otopinu glukoze, trebate piti 250 g za 5 minuta, usisavajući limun. Još sat vremena za ležanje. Nakon sat vremena (u 9) uzmite drugu analizu, jednu epruvetu. Opet ležite sat vremena. Ni jesti ni piti. U 10 su ih uzeli treći put (i to iz jedne žile, vrlo neprijatno) i bilo im je dopušteno jesti i piti. Ali bilo je nemoguće otići još 40 minuta.
Sutradan su rekli da ne dolazi (petak). U nedjelju trebate sakupljati svakodnevni urin - što radim danas cijeli dan Sutra (ponedjeljak) s dijelom tog dnevnog urina idem opet na LCD, ali ne na prazan stomak. Rekli su mi da uzmem pelenu, što znači da će me poslati ljekaru. A u utorak, posljednjeg dana epa, još uvijek ne znam šta će se dogoditi.
To je, u stvari, sam test traje pola dana plus pripreme od uveče. Ali specifičnosti rada ruskih medicinskih ustanova ostavljaju svoj trag.
14 odgovora
Odbila sam trudnicu, to nije toliko važno s normalnim rezultatom analize šećera u krvi (iz prsta) i odsutnosti simptoma dijabetesa (gojaznost, pritisak i druga sranja), jer sam je prebacila u potpuno zdravo stanje u dobi od 20 godina, ali gotovo & & las.
Na internetu sam čitao i užasne priče. Ovdje su glavna riječ "horor priče". Jer u praksi se sve ispostavilo jako dobro. Mogu reći da mi se čak i svidjelo 😊 jer nemam ništa protiv slatkiša. U stvari, evo kako se konfigurirate. Ako mislite da je sve, pipa, koliko je to grozno, tada ćete se osećati bolesno i sve ostalo.
Ukratko, predao sam je u uobičajenom gradskom LCD-u. Kupite glukozu. Tamo je cijela njena limenka. Ponesite sa sobom već kod kuće miješanu vodu 0,5 sa SEMENOM LEMONA cjeline. Ovo je obavezno. Ako ne želite da se osjećate bolesno. Ili barem da se to svede na minimum. Idi na prazan stomak. Dajte krv tamo. Zatim odmah pomiješajte glukozu sa vodom i limunom i pijte. Općenito je bolje miješati prije darivanja krvi, ali već na LCD-u. Zbog limuna je bio vrlo sličan spritu. Jednom riječju, ukusno :)
Zbog činjenice da se sve ovo događa na prazan stomak, u glavi mi je počeo vrtoglavica. Zbog toga, nakon što se osigura ovaj test da legnete. Imali smo krevete na LCD-u. I ja sam otišao i pitao. Stavili su me u ta dva sata.
Još se ništa ne može učiniti. I možete piti koliko želite. Zato sa sobom ponesite običnu pitku vodu.
Prespavala sam ta dva sata), probudila se budilica, otišla i ponovo darivala krv, odmah pojela sendvič, koji sam uzela od kuće i to je sve :)
GTT tokom trudnoće nije tako gadna stvar, kao što kažu o tome. Ali potpuno beskorisno. Pregled se dopunjuje nakon konsultacija s endokrinologom i polaganjem analize na šećer u dinamici.
Ovaj test mi je ponudio akušer-ginekolog tokom trudnoće. I bez oklijevanja sam se složio, uprkos činjenici da ovo nije najbrža i najprijatnija analiza.
U mojoj obitelji i rodbini sa zajedničkim korijenom, nitko ne dijagnosticira dijabetes melitus, ali, kako kažu, nema potpuno zdravih ljudi, ima i nedovoljno istraženih ljudi. A ja sam, na primjer, za ovu analizu saznao tek u 29. godini, prije toga niko mi nije ponudio da to prođem, kao ni moja porodica, budući da nije bilo naznaka ili konkretnih pritužbi.
Ali znam nekoliko osoba s dijabetesom, znam koliko podmukla i skrivena može biti ova bolest. Vrlo stroga dijeta bez mogućnosti da barem ponekad ne razmišljate o tome što jedete i dozvolite sebi dobrote, obroke po satu, stalna mjerenja šećera u krvi s glukometrom i injekcije inzulina. Ovo je zastrašujuće.
Ova analiza ima za cilj identificiranje latentnog dijabetesa melitusa, gestacijskog dijabetesa tijekom trudnoće, procjene dinamike i ispravnosti liječenja dijabetes melitusa itd.
Da biste to učinili, izmjerite nivo glukoze na prazan stomak i pod opterećenjem (nakon nekog vremena, obično sat i dva, nakon uzimanja određene doze glukoze iznutra), kako biste procijenili kako se naše tijelo nosi s razgradnjom i apsorpcijom šećera (brzih ugljikohidrata).
Kada sam se pripremao za test glukozne tolerancije (GTT), čitao sam o tome na internetu. A najviše od svega, pogodilo me rašireno mišljenje na forumu za trudnice da ako je biohemijska analiza glukoze normalna, mnogi su radije odustali od GTT-a, kao:
- bolje je ne znati, kako se ne bi još jednom mučili tokom trudnoće.
Sad ću vam reći o normama i skrivenom dijabetesu melitusu, da svojim primjerom pokažem zašto su dva gore navedena razloga glupa.
Nikada nisam imao sumnju na dijabetes melitus, svi biokemijski testovi glukoze bili su normalni, a u porodičnoj anamnezi nije bilo takvih čireva. Ustala sam zbog trudnoće sa idealnom glukozom:
ovisno o izvoru na Internetu. Općenito, u laboratoriji u kojoj se obavljaju takva ispitivanja referentne vrijednosti su navedene pored rezultata. Kao što mi je rekao jedan liječnik, svaki određeni rezultat treba procijeniti u rasponu koji je za njega određen, budući da oni (i rezultati i rasponi) mogu donekle varirati ovisno o osjetljivosti laboratorijskih aparata.
Ali u svakom slučaju, imao sam dobar pokazatelj.
Doktorka mi je jednostavno ponudila ovaj test, nije insistirala, nije uvjeravala, rekla je da je korisno bolje poznavati njeno tijelo i njegov potencijal. Potpuno sam se složio s njom, posebno jer se od mene nije toliko tražilo:
- dva sata slobodnog vremena,
Za profilaksu bez indikacija, savetuje se GTT jednom u tri godine do 40 godina, a jednom godišnje posle. Nije tako skupo, zar ne?
Bilo je teže pronaći 75 g glukoze u prahu. Pokazalo se da ih ima u bilo kojoj ljekarni, ali samo u onoj gdje postoji odjeljenje recepta. Postoje gotove kade vlastite ambalaže:
Ako niste mogli pronaći ljekarnu s takvom glukozom, to možete učiniti sami. Apsolutno u bilo kojoj ljekarni postoji glukoza u tabletama, u jednoj tableti - 0,5 g, u jednoj blisteru - 10 tableta. jednostavnim izračunom dobivamo da za 75 g treba 15 blistera. Možete tablete zdrobiti u mlincu za kafu, dobro ili u minobacaču rukom.
Znam da sve ovo zvuči pomalo apsurdno, ali neki se čine.
U osnovi nema pripreme za test tolerancije na glukozu. Ali mi želimo da znamo pokazatelje u uobičajenim uslovima, a ne uz neku dijetu, koju ćemo prestati opažati odmah nakon analize. Pojeo sam sve zaredom, uključujući čokolada i slatkiši, ali za 10-12 sati (preporučujem najmanje 8 sati) bacili su ovu stvar.
Ujutro, neko ni pere zube, ne pije vodu i ne briše leđa. Lično nisam mogao Popila sam malo vode, jer, prvo, moj stomak se već grčevito grčio od gladi, i drugo, navika da pijem vodu ujutro. I ona je prala zube jer mi je neprijatno hodati po cijeli dan s neočišćenim zubima. Uzimala sam pastu za zube minimalno. Možda je to prekršaj, ali uvijek sam to činio, a rezultati su bili normalni.
Prije toga nisam ništa miješala, uzela sam bocu mirne vode s zalihama (za piće ako bih bila jako bolesna od glukoze) i bocu s prahom.
Zašto bih se osjećala bolesno? Ne znam Ali sudeći po opisu reakcije trudnica na ovaj postupak, trebao sam biti bolestan, jer ovo:
- moraju se daviti, ali piti. i takve stvari.
Čitajući ovo, pripremio sam se za najgori ishod i čak pitao laboratorijskog tehničara kako uzima krv što treba učiniti ako povraćam prije kraja testa. Laboratorijski tehničar tiho je značio tišinu, ali bila je tolika tiha tišina da su čak i epruvete u uredu osjećale apsurdnost pitanja.
U stvari, naravno, niko nije siguran od takve više sile, a glukoza ima nuspojave, ali nije jasno zašto sam se tome unaprijed uskladio.
Pročitala sam i da mnogi jedu nakon kriške limuna. Ali laboratorijski tehničar strogo mi je zabranio da pijem, a ne da jedem limun.
Krv je uzeta iz vene, za mene je to bolja nego iz prsta. Napuštajući sobu za uzorkovanje krvi, odmah sam ulio 300 ml vode u teglu s glukozom:
300 ml je prošlo iznenađujuće dobro na prazan stomak. Nisam primijetila ništa čudno, želudac me nije počeo boljeti, zdravlje mi se nije promijenilo. Ali osjećaj gladi je nestao i usput, nisam htio jesti do ručka.
Loša strana bila mi je slatka boja poslije usta, ali otpio sam mali gutljaj vode, isprao usta i pljunuo u sudoper u WC-u.
Naredna dva sata ne bih odbio piti malo vode, već samo da bih isprao grlo i jednjak, žeđ me kao takva nije mučila, ni mučninu.
Sat vremena kasnije ponovo je proslijedila analizu. Zatim ponovo nakon sat vremena. Imao sam sreće s laboratorijskim pomoćnikom, krv je uzeta iz iste vene (tri odvojene rupe), ali sve je izvedeno s tako visokom vještinom da je kasnije sve prošlo potpuno bezbolno i bez modrica.
Nakon nekog vremena rezultati su me čekali kod ljekara.
Moj akušer-ginekolog, koji je vodio moju trudnoću, rekao je da su mi pokazatelji precijenjeni. I da imam latentni dijabetes.
Na Internetu su ovi rasponi vrlo, veoma kontroverzni. Mnogi gdje to piše stopa šećera u venska krv na prazan stomak je do 6,1 mmol / l
Negdje pišu da na prazan stomak vrijednost glukoze u postu ne bi trebala biti veća 5,0, 5,5,5,9 mmol / L (podvucite po potrebi).
Ali svi se izvori slažu da je nakon dva sata pod opterećenjem ne više od 7,8 mmol / l, u koju se uklopim.
S obzirom na povećane vrijednosti posta, može se reći da se moja glukoza dobro apsorbira, ali prva vrijednost još je prilika da razmislim o pažljivijem nadzoru svog zdravlja, snižavanju brzih ugljikohidrata i daljnjoj kontroli razine šećera.
Možda je obilje slatkiša uoči testa utjecalo na takve vrijednosti, ali ako se moje tijelo nije moglo nositi s njihovom asimilacijom za 10-12 sati, to je sjajan razlog da razmišljam o gore navedenim stvarima.
Da vidimo šta kaže endokrinolog, na šta me ginekolog pošalje da se posavjetujem sa svojim rezultatima. Iako već znam što će mi endokrinolog reći (zbogom kolači i čokolade, zdravo spori ugljikohidrati).
Za one koji se susreću sa sličnim rezultatima tokom trudnoće, predlažem da ne paniče prije vremena, nego da zapamte to:
Gestacijski dijabetes naziva se ne samo zato što se manifestuje (manifestuje) tokom trudnoće. Još jedna od njegovih karakteristika je to da njeni simptomi nestaju nakon porođaja.
Ali ne zaboravite da nema vatre bez vatre. Da će biti potrebno pažljivo nadzirati svoje zdravlje, i uzimati takve testove češće kako biste pratili situaciju i po potrebi prilagodili dijetu na vrijeme ili započeli s lijekovima.
Osobno planiram nekoliko sedmica ići na dijetu bez slatkiša, nakon čega ću proći rutinsku biokemijsku pretragu glukoze da bih barem vidio dinamiku, a nakon poroda moram proći kompletan test glukoze pod opterećenjem, čak i ako nema svjedočanstva liječnika.
Nemam komentara na samu analizu. Nisam otkrio nedostatke. Stavio bih minus samo laboratorije zbog nedostatka referentnih vrijednosti.
Pozivam sve koji su pročitali moju recenziju da ne odbiju GTT, ako mu se ponudi. Postoje slučajevi kada je glukoza na glasu idealna, a pod opterećenjem takvi brojevi lete (više od 10 nakon 2 sata), što ukazuje na ozbiljnije zdravstvene probleme od mojih. U samom GTT postupku nema ništa strašno, a glukoza je čak ugodna za bebe u trbuhu trudnica. Dakle, ako nema kontraindikacija, onda to svakako napravite, razmislite o svom zdravlju i zdravlju svoje nerođene djece.
I budi zdrav!
Dok sam čekala sastanak s LCD endokrinologom na savjetovanje, otišla sam čisto radi privatnog ginekologa-endokrinologa na savjetovanje, kod kojeg sam prije trudnoće otišla provjeriti hormone. Savjetovao mi je da uzmem analizu glikoziranog hemoglobina koja odražava ponderiranu prosječnu vrijednost šećera u krvi u posljednja tri mjeseca na osnovu razine hemoglobina povezane s njim, a samo prekoračenje ovog pokazatelja iznad određenih vrijednosti temelj je za dijagnozu dijabetes melitusa. Moj glikozirani hemoglobin je savršen, pa bi izgledalo da biste mogli mirno izdisati:
Ali endokrinolog s LCD-a vjeruje drugačije. Prema njenim riječima, ciljevi tijekom trudnoće ne bi smjeli biti veći od 6,0% za glicirani hemoglobin i ne veći od 5,1 jedinku šećera na brzinu. Istovremeno, ne gledaju na probavljivost (glukoza pod opterećenjem nakon sat ili dva), ne zanima je endokrinolog, samo na prazan stomak. I.e. uprkos mom savršenom glikoziranom hemoglobinu, koji ne može odgovarati šećeru na brzi post 5.9, niko nije počeo da mi propisuje dodatne testove i odmah su postavili gestacijski dijabetes, naravno, nije propisano nikakvo liječenje, jer u osnovi nema što liječiti.
Iz ovoga sam napravio slijedeći zaključak. GTT je apsolutno beskorisna analiza jer nikome nisu potrebni podaci pod opterećenjem. Za dijagnozu je dovoljno darivati krv na prazan stomak i ne mučiti se glađu, šećerom i žeđi.
Drugi put neću ići na GTT i lakše je kontrolirati apsorpciju šećera glikoziranim hemoglobinom koji se, bez plesanja s tamburama, predaje u uobičajenom režimu za pet minuta.
Budući da se u mom slučaju analiza glukoze pod stresom tijekom trudnoće pokazala kao potpuno beskorisna stvar povezana s određenim poteškoćama, na kraju je neću preporučiti. Možda će ova analiza biti korisna u nekim naprednim studijama koje se odnose na klasični dijabetes.
Zašto bi trudnice trebale napraviti glukozni test?
Do danas se ova analiza bez greške provodi u svim antenatalnim klinikama.
Pomoću GTT-a ili opterećenja šećerom možete utvrditi prisustvo kvara u procesu unosa glukoze u tijelu trudnice.
Rezultati ovog testa izuzetno su važni jer su apsolutno sve žene u položaju u riziku od razvoja dijabetesa. Ima ime - gestacijsko.
Treba napomenuti da nije opasno i u osnovi nestaje nakon porođaja, ali ako nema podržavajućeg liječenja, može naštetiti rastućem fetusu i tijelu same majke.
Kontraindikacije za studiju
U nekim slučajevima, test tolerancije na glukozu biće kontraindiciran zbog prisustva sledećih simptoma u trudnice:
- toksikoza, povraćanje, mučnina,
- obavezni strogi krevetni krevet,
- zapaljenske ili zarazne bolesti
- pogoršanje hroničnog pankreatitisa,
- gestacijska starost je veća od trideset dve nedelje.
Ali ako žena ima gornje simptome, onda ih je potrebno medicinski eliminirati, a zatim uraditi test glukoze. Ako se to desi kasnije od 28 tjedana, tada je test dopušten, ali s minimalnim udjelom šećera.
Test tolerancije na glukozu tokom trudnoće
Trudnoća je poseban uvjet za žensko tijelo. Promijenjena hormonska pozadina doprinosi fluktuaciji razine glukoze (šećera) u krvi čak i kod potpuno zdravih budućih majki. Ovaj će članak pomoći ženama da shvate što je test tolerancije na glukozu i zbog čega se provodi.
Za normalno funkcioniranje tijela trudnice i njenog nerođenog djeteta od velike je važnosti stalna razina glukoze u krvi. Ova tvar je uključena u sve metaboličke procese. Rad mišićnih ćelija i mozga direktno ovisi o sadržaju šećera u krvi.
Trudnoća je vrijeme kada u ženskom tijelu "besne" veliki broj hormona "naljuti". Ovo je zaista jedinstveno razdoblje, jer se u perifernoj krvi pojavljuje veliki broj potpuno novih hormonskih tvari.
Ovo stanje može dovesti do činjenice da endokrini sistem počinje raditi u "posebnom režimu". Doprinosi značajnoj promjeni razine određenih hormona i biološki aktivnih tvari.
Ova situacija se odnosi i na glukozu u krvi.
Povećani sadržaj šećera u perifernoj krvi predstavlja opasnost za plod. Ako u krvi buduće majke postoje znakovi hiperglikemije (visoka glukoza), to može dovesti do razvoja dijabetesa i drugih, jednako opasnih endokrinoloških patologija kod nje i njezine bebe u budućnosti.
Test tolerancije na glukozu (GTT) jedinstveno je istraživanje koje treba utvrditi tačne periferne razine glukoze u krvi buduća majka.
Propisuje se svim trudnicama s određenim medicinskim stanjima kako bi se utvrdili prvi znakovi gestacijskog dijabetesa.
Ova se patologija prvi put pojavljuje tek tijekom trudnoće i povezana je s poremećenom hormonskom pozadinom.
Za sve trudnice treba uraditi test tolerancije na glukozu. Endokrinolozi i akušeri-ginekolozi iz različitih zemalja kažu da se učestalost gestacijskog dijabetesa neprestano povećava svake godine. To objašnjava važnost provođenja takvog ispitivanja kod budućih majki.
Liječnici dodatno ističu nekoliko kliničkih situacija kada je provođenje takve studije izuzetno neophodno.
Test tolerancije na glukozu, kao i svaki drugi laboratorijski test, nema samo indikacije za njegovo provođenje, već i određena ograničenja. Mnoge majke se plaše ove studije i pokušavaju odbiti njeno prolazak.
Liječnici se ne umaraju da im objasne kako se ne treba bojati ovog laboratorijskog testa. Neće nanijeti nikakvu štetu budućoj majci, niti njezinoj bebi. Nemoguće je dobiti dijabetes nakon ispitivanja tolerancije na glukozu. Postoji nekoliko kliničkih situacija kada se ova studija ne provodi. U ovom se slučaju rizik od razvoja mogućih štetnih efekata znatno povećava. Mnoge od tih kliničkih situacija su privremene. U ovom slučaju test može biti donekle odgođen. Provođenje studije nije neophodno kada:
Recenzije nekih majki na Internetu pokazuju da su pokušale provesti test tolerancije na glukozu samostalno.
To ne biste trebali učiniti odmah iz više razloga! Takva studija, provedena kod kuće, bit će netačna i neće dati pouzdan rezultat nakon. Također je vrijedno napomenuti da je potrošnja kod kuće u nekim slučajevima izuzetno opasna. Izvršiti test tolerancije na glukozu potrebno je samo u medicinskoj ustanovi pod nadzorom specijalista. Nekontrolirano provođenje takvog testa može čak dovesti do toga da morate hitno pozvati tim hitne medicinske pomoći. Neke mame čine značajnu grešku što glukozu mogu zamijeniti čokoladom ili uobičajenim obrokom. Ovo je velika greška. U ovom slučaju gotovo je nemoguće postići potreban točan rezultat. Ovo laboratorijsko ispitivanje može se provesti na različite načine. Standardna metoda je oralni test sa 75 g glukoze. Tokom studije, trudnica bi trebala biti u medicinskoj ustanovi 2-2,5 sati. To daje odliku tehnologije ove studije. Često se od trudnice traži da sjedi u hodniku ako se pregled obavlja u normalnoj klinici. Česte klinike nude posjetiocima ugodnije uvjete. Tokom analize, buduća majka može čekati u posebnoj sobi. Za ugodnije provod, obično postoji TV. Bolje je skratiti vrijeme između uzorkovanja krvi za analizu, svejedno, čitajući knjigu. Ispitivanje tolerancije na glukozu provest će se u nekoliko faza. Prvi put se krv uzima iz vene ujutro. Da bi to učinila, buduća majka mora doći u kliniku strogo na prazan stomak. Jesti neposredno prije studije strogo je zabranjeno. Ljekari postavljaju potreban vremenski interval koliko sati ne možete jesti hranu prije analize. Obično se šminka od 8 do 14 sati. Ovo je nužno vrijeme kada možete dobiti pouzdan rezultat u budućnosti. Dulji post nije potreban, jer ovo stanje može dovesti do izrazitog smanjenja glukoze u perifernoj krvi. Glavni testni postupak je da će trudnica biti zamoljena da popije čašu glukoze. Ukusan je slatko, vrlo prijatno. Trenutno postoje razni metaboliti glukoze koji se mogu koristiti za obavljanje ovog testa. Jedan takav alat je monohidrat. Ako se metaboliti glukoze daju oralno ubrizgavanjem, tada se doza u ovom slučaju značajno mijenja. Nakon što je trudnica popila čašu glukoze, uzima se krv kako bi se odredila glukoza iz nje još 4 puta, na svakih 30 minuta. Za vrednovanje rezultata u budućnosti se koriste sve dobivene vrijednosti. U nekim se slučajevima istraživanje može obaviti i drugačije. U nekim laboratorijima, za poboljšanje ukusa takve dijagnostičke slatke otopine, dodaje se malo soka od limuna. To ne utječe na rezultat, ali može značajno smanjiti mučninu tokom ovog ispitivanja. Neke mame, koje dolaze na ovo istraživanje u kliniku, uzimaju sa sobom krišku limuna. Limunska kiselina posebno je dobra za trudnice koje imaju jaku gestozu ili pojačani povraćajni refleks. Trenutno se kapilarna krv ne uzima sa prsta na analizu. Pouzdaniji rezultat pomaže pri dobijanju venske krvi. Pokazuje tačniju koncentraciju glukoze u tijelu. U kapilarnoj krvi dolazi do miješanja sa limfom, što dovodi do pomalo nepouzdanog rezultata. Uzorkovanje krvi iz vene trenutno je vrlo sigurno. Mnoge buduće majke ovo istraživanje sprovode prilično mirno. Uzorkovanje krvi iz vene u pravilu se vrši mnogo lakše od čestih probijanja prsta. Tanke igle koje se koriste za obavljanje ove analize ne donose nikakav bol. Za ispitivanje se koriste posebne vakuumske cijevi. Omogućuju vam da brzo uzmete dosta venske krvi na analizu. Ova karakteristika nastaje zbog razlike u tlaku između unutrašnjosti cijevi i vanjskog okruženja. Unutar epruveta u koje se skuplja krv nalaze se posebne hemijske supstance koje sprečavaju oksidaciju krvi. Ova sredstva pomažu i da održavaju određenu koncentraciju glukoze neko vrijeme. Njihova upotreba omogućava vam da dobijete prilično pouzdan rezultat. U nekim je situacijama moguće provesti istovremeno utvrđivanje nivoa glikoziranog hemoglobina. Da bi se postigao rezultat, epruveta sa venskom krvlju se postavlja specijalnim aparatom - analizator. Savremeni instrumenti korišteni za ovaj test sada su potpuno automatski. Omogućuju vam da dobijete ne samo točne, već i vrlo pouzdane rezultate. Međutim, u nekim su slučajevima tehničke pogreške i dalje moguće. Obično se to češće događa ako tehničar dariva uzorkovanje krvi. Prije provođenja ove laboratorijske analize, svim budućim majkama moraju se dati preporuke. U skladu sa njima potrebno je za postizanje pouzdanijih rezultata. Treba imati na umu da ako se pokazatelji testova tolerancije na glukozu pokažu nepouzdanim, tada će liječnik propisati drugo istraživanje. Na tačne rezultate mogu utjecati razni faktori. Pijenje čak i male količine alkoholnih pića može prouzrokovati narušavanje rezultata. Da biste dobili preciznije vrijednosti uoči studije, trebali biste isključiti i upotrebu bilo kakvih alkoholnih ljekovitih tinktura. Ako trudnica zlostavlja cigarete, treba napomenuti da je pušenje uoči i neposredno prije takvog dijagnostičkog postupka strogo zabranjeno. Akutne zarazne bolesti ili egzacerbacije hroničnih oboljenja unutrašnjih organa, praćene porastom tjelesne temperature dovode do činjenice da su rezultati ispitivanja značajno narušeni. 2-3 dana prije provođenja ovog laboratorijskog ispitivanja mora se isključiti tjelesna aktivnost. Čak i banalno čišćenje stana može dovesti do činjenice da se rezultati mogu značajno narušiti. Ako se studija izvodi u vrućoj sezoni, rezultat takvog testa može biti iskrivljen. Dehidracija takođe često izaziva izobličenje rezultata. Snažan psihoemocionalni stres nekoliko dana prije laboratorijskog ispitivanja može dovesti do iskrivljenih rezultata. U ovom slučaju mogu se dobiti i lažno pozitivni i lažno negativni rezultati. Liječnici preporučuju trudnicu prije ovog testa Ne nervirajte se i trudite se biti što mirniji. Povišeni test tolerancije na glukozu (PHTT) može se pojaviti u različitim kliničkim situacijama. Ako su tokom studije otkrivena trajna povećanja razine glukoze, test treba ponovo provjeriti. Tek tada liječnici mogu uspostaviti dijagnozu gestacijskog dijabetesa. Davati krv za istraživanje takođe bi trebalo biti nekoliko puta, kako to zahtijeva metodologija za obavljanje ovog testa. Gestacijski dijabetes - Ovo je izuzetno nepovoljna bolest sa progresivnim porastom štetnih simptoma. Lažna prekomjerna dijagnoza u ovom slučaju može dovesti do činjenice da će trudnici biti propisani lijekovi koji će dovesti do neželjenih efekata. Samo endokrinolog može dijagnosticirati gestacijski dijabetes. Da biste to učinili, buduću majku može poslati u laboratoriju na isporuku i druge prateće laboratorijske testove. Normalno, glukoza u krvi na glavi treba biti manja od 5,1 mmol / L. Nakon 60 minuta, vrijednost šećera ne bi smjela preći 10 mmol / L. 2 sata nakon ispitivanja, njegove vrijednosti u krvi kod zdrave trudnice ne prelaze 8,5 mmol / L. Ljekari identificiraju nekoliko kriterija koji ukazuju na prisutnost znakova gestacijskog dijabetesa u tijelu buduće majke. U ovom slučaju se glukoza natašte kreće u rasponu od 5,1 do 6,9 mmol / L. Nakon 55-60 minuta, njegove vrijednosti povećavaju se iznad 10 mmol / L. Nakon par sati, šećer u perifernoj krvi dostiže vrijednosti od 8,5 do 11 mmol / L. Postoje kliničke situacije u kojima je formulacija gestacijskog dijabetesa nešto lakša. U tom slučaju bi razina glukoze na glavi trebala biti veća od 7 mmol / L. Nakon konzumiranja otopine šećera, šećer u krvi prelazi 11 mmol / L. Ljekari mogu ovo stanje smatrati upečatljivom manifestacijom dijabetesa. Ako se porast vrijednosti testova tolerancije na glukozu dogodio samo tijekom trudnoće, tada se ovo patološko stanje naziva gestacijski dijabetes melitus. Važno je to napomenuti utvrđena odstupanja mogu se vratiti u normalu nakon rođenja djeteta. Takvo prolazno stanje trebalo bi biti prigoda za mamu da periodično redovno kontrolira šećer u krvi tijekom svog života. Za potvrdu dijagnoze potrebno je obavezno određivanje glikoziranog hemoglobina. Ovaj pokazatelj pokazuje dinamiku glukoze u krvi tokom nekoliko mjeseci. Trenutno stručnjaci iz mnogih zemalja koriste ovaj pokazatelj za potvrdu utvrđenih dijagnoza dijabetesa. Normalno, indikacija glikoziranog hemoglobina ne smije prelaziti 6,5%. Ovakvi kombinovani testovi obavezni su za sve trudnice koje su izložene visokom riziku za razvoj dijabetesa. Tokom čitavog perioda trudnoće ta se istraživanja mogu izvesti nekoliko puta. To vam omogućava da dobijete preciznije rezultate. Nakon rođenja mjeri se i glikirani hemoglobin i procjenjuje se periferna glukoza u krvi. Ako je mama u visokorizičnoj skupini za mogućnost hiperglikemije, tada je potrebno provesti ispitivanje opterećenja šećerom u razdoblju od 24 do 28 gestacije. Studija u ovim terminima je najbolji skrining za dijabetes. U kasnoj trudnoći, otkrivanje odstupanja je mnogo teže i opasnije za plod. Ako test za buduću majku pokaže značajan višak u odnosu na normalne pokazatelje, tada će joj sigurno biti propisana posebna medicinska prehrana. On značajno ograničava "brze" ugljikohidrate u svakodnevnoj prehrani. Trudnici jesti trudnice, slatkiše i čokoladu u ovom slučaju strogo je zabranjeno. Zdravo voće može biti alternativa takvim opasnim ugljikohidratima. Međutim, treba imati na umu da oni sadrže i prilično veliku količinu fruktoze - prirodnog šećera. Koristite ih treba dozirati. Slatka gazirana pića, kao i zapakirani sokovi iz svakodnevne prehrane buduće majke, koja ima znakove gestacijskog dijabetesa, u potpunosti su isključeni. Najbolja pića u ovom slučaju bit će obična voda, kao i nezaslađeni kompoti i voćni napici, koji se vare kod kuće od voća ili bobica. Čitav naredni period trudnoće trudnice, koja ima znakove gestacijskog dijabetesa, odvija se pod obaveznim nadzorom endokrinologa. Da bi se utvrdila dinamika razvoja bolesti u trudnice, uzima se krv još nekoliko puta kako bi se utvrdio nivo šećera u njoj. Oh, kako napraviti test tolerancije na glukozu tokom trudnoće, pogledajte u sljedećem videu. Tokom čitavog perioda trudnoće, žena prolazi veliki broj pregleda i prolazi različite testove. Ponekad trudna majka ni ne sugerira zbog čega se obavljaju neki medicinski pregledi. To se događa jer se svake godine u standardnu listu medicinskih postupaka dodaju novi koji se moraju završiti u trudnoći. Prije svakog novog pregleda svaka žena, mnogo manje trudna, doživi uzbuđenje. Zbog toga često buduće majke prije odlaska liječniku traže informacije na Internetu, točnije recenzije o nadolazećem medicinskom postupku. Predmet naše pažnje je jedna analiza koja nosi naziv - test tolerancije na glukozu. Razmotrimo detaljno zašto je potrebna analiza glukoze, kao i trudničke preglede testa tolerancije na glukozu. Budući da test tolerancije na glukozu uključuje uzimanje koncentrirane otopine glukoze, trebali biste ga piti na prazan želudac, tako da mogu nastupiti neke nuspojave. Analiza ne nosi ozbiljne posljedice ili prijetnje za bebu, ali buduća majka može osjetiti vrtoglavicu, laganu mučninu ili neku slabost. Nakon posljednjeg uzimanja uzorka krvi, trudnica može otići jesti, opustiti se i povratiti snagu. Kako biste rano otkrili dijabetes i započeli terapiju na vrijeme, kako ne biste nanijeli štetu svojoj bebi, morate malo biti strpljiv i proći test glukoze. Glavno je razumjeti da je sve učinjeno za dobro majke i svog djeteta. U osnovi, trudnice na ovaj postupak reaguju pozitivno, jer je to vrlo efikasan test koji može upozoriti trudnu majku na moguće tegobe. Zbog činjenice da je zdravstveno stanje njihove bebe glavno za majke, one polako ispunjavaju sve uvjete testa tolerancije na glukozu i daju neke savjete onima koji se još moraju suočiti sa ovom medicinskom analizom. Naravno, postoji niz pozitivnih i negativnih aspekata ove analize. Pozitivni bodovi: Negativni poeni:
Što kažu o testu za toleranciju na glukozu tokom trudnoće - pregledi pacijenata
Izvodljiva nuspojava
Pregledi testa tolerancije glukoze u trudnoći
Kako se pokazalo, postoji nešto više negativnih bodova od pozitivnih. Ali sve negativne aspekte je moguće prevladati i savladati, znajući kakve koristi buduća majka donosi svom djetetu i sebi.
Srodni videozapisi
Pregled testa tolerancije na glukozu tokom trudnoće:
Mnogo je rečeno o potrebi i efikasnosti testa tolerancije na glukozu. Vrlo je dobro da ovaj pregled propisuje ginekolog koji vodi vašu trudnoću, jer se svaka žena ne usuđuje sama odlučiti se za ovaj test, pogotovo kada je trudna.
Zbog toga se pridržavajte preporuka vašeg ginekologa i ne odstupajte od podvrgavanja rutinskim medicinskim pregledima. Budući da se bolest otkrivena na vrijeme uvelike povećava garanciju apsolutnog izbavljanja od nje.
- Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
- Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa
Saznajte više. Nije droga. ->
Zašto i kome može biti potreban test tolerancije na glukozu tokom trudnoće?
Često žena prima upute za test tolerancije na glukozu tokom gestacije, u ovom slučaju u smjeru koji je naveden kao GTT.
Trudnoća je vrlo težak period za ženu, kada povećani stres na tijelu može izazvati pogoršanje postojećih bolesti ili razvoj novih, što se može osjećati isključivo tijekom gestacije djeteta.
Te bolesti uključuju gestacijski dijabetes ili dijabetes trudnica: prema statistici, oko 14% trudnica pati od ove bolesti.
Razlog razvoja gestacijskog dijabetesa je kršenje proizvodnje inzulina, njegove sinteze u tijelu u manjim nego potrebnim količinama.
To je inzulin koji proizvodi gušterača, koji je odgovoran za regulaciju razine šećera u krvi i održavanje njegove opskrbe (ako nema potrebe za pretvaranjem šećera u energiju). Dok trudnoća raste, tijelo obično treba proizvesti više inzulina nego inače.
Ako se to ne dogodi, inzulin nije dovoljan za normalnu regulaciju šećera, povećava se razina glukoze, što je ono što obilježava razvoj dijabetesa u trudnica.
Obvezna mjera testa tolerancije na glukozu tokom trudnoće trebala bi biti za žene:
- koje su iskusile ovo stanje u prethodnim trudnoćama,
- sa indeksom mase od 30 i više, koji je prije toga rodio veliku djecu tešku više od 4,5 kg,
- ako neko od trudničkih rođaka ima dijabetes.
Kada se otkrije gestacijski dijabetes, trudnica će trebati pojačanu kontrolu od strane ljekara.
Test tolerancije na glukozu tokom trudnoće izvodi se uzorkovanjem krvi ujutro na prazan stomak. Uveče (u idealnom slučaju najmanje 8 sati) ne možete jesti, ujutro je zabranjeno piti kafu.
Pored toga, „opterećenje šećerom“ vrši se isključivo u slučaju kada nema apsolutno nikakvih zdravstvenih tegoba: čak i mali curenje iz nosa može iskriviti rezultate ispitivanja. Takođe biste trebali upozoriti svog lekara o uzimanju bilo kakvih lekova pre testa.
Dan prije ispitivanja, između ostalog se preporučuje izbjegavanje pojačanog emocionalnog i fizičkog stresa.
Sam test predviđa jutarnje gladovanje krvi iz vene, nakon čega će lekar ženi ponuditi poseban „slatki koktel“ koji sadrži oko 100 g glukoze. 1 sat nakon prvog odabira, a potom još sat vremena kasnije, krv će se opet uzeti za analizu.
Tako će specijalista utvrditi kako se mijenja nivo šećera u tijelu i mijenjaju li se općenito: normalno, koncentracija glukoze nakon koktela naglo raste, ali potom se postupno smanjuje i doseže početnu razinu za 2 sata.
Ako nivo glukoze ostane povišen u uzorku za ponovno uzimanje, trudnici će dijagnosticirati gestacijski dijabetes.
Pokazatelji koji ukazuju na gestacijski dijabetes
Trudnoća za dijabetes određuje se testom tolerancije na glukozu ako:
- nivo glukoze u krvi tokom analize ujutro na prazan stomak premašio je 5,3 mmol / l,
- nakon 1 sata, nivo glukoze u krvi prelazi 10 mmol / l,
- nakon 2 sata, razina glukoze je iznad 8,6 mmol / L.
Treba napomenuti da konačnu dijagnozu postavlja liječnik nakon 2 „ispitivanja“ koja su obavljena u različite dane, a u slučaju da je povišen nivo glukoze zabilježen oba puta.
Uostalom, moguće je da jednokratni test tolerancije na glukozu tokom trudnoće može pokazati i lažno pozitivne rezultate, na primjer, ako se ne poštuju sva pravila za pripremu na test, ako postoje kršenja jetre, s nekim endokrinim patologijama ili ako postoji niska razina kalijuma u tijelu.
Ako je dijabetes trudnica napokon dijagnosticirana, žena mora dalje koordinirati daljnje mjere sa liječnikom. Dakle, definitivno ćete morati prilagoditi prehranu, umjerena fizička aktivnost biće dobar "pomoćnik" u liječenju.
Žene sa gestacijskim dijabetesom morat će češće posjećivati doktora radi pregleda, tokom kojih se provjerava zdravstveno stanje majke i djeteta.
Možda će biti potreban i dodatni ultrazvuk za praćenje brzine rasta i povećanja kilograma fetusa.
Obično se porođaj u slučaju gestacijskog dijabetesa u trudnica planira u periodu od 37-38 nedelja. Nakon rođenja, nakon 6 tjedana žena će morati proći test tolerancije na glukozu - uz njegovu pomoć specijalist će utvrditi da li je dijabetes bio povezan isključivo s trudnoćom.
Posebno za beremennost.net Tatyana Argamakova
Šta je test tolerantnog na glukozu?
Ovo je test kojem su izložene sve trudnice bez izuzetka. Pomoću njega možete na vrijeme dijagnosticirati dijabetes, pa čak i sklonost ka njemu. A to, pak, pomaže u procjeni situacije i prilagođavanju upravljanja trudnoćom.
Trudnoća je vrijeme u kojem se mogu ispuzati sve čireve i sve slabosti buduće majke, jer je opterećenje na tijelu kao cjelini i na svakom unutrašnjem organu zaista ogromno.
Gestacijski dijabetes (koji nije postojao prije trudnoće i koji je nastao u ovom periodu) upravo je jedna od ovih bolesti.
Rijetko se događa: službena statistika tvrdi da se takav dijabetes ne javlja kod više od 4% svih trudnica koje su službeno registrirane na klinikama.
Zašto je gestacijski dijabetes toliko opasan?
Doista postoje opasnosti, i to vrlo ozbiljne. Ako se dijabetes pojavio u ranim fazama trudnoće, to može dovesti do pobačaja ili provocirati pojavu oštećenja vitalnih organa, na primjer srca i mozga. Kasniji razvoj bolesti (drugo i treće tromjesečje) dovodi do povećanog rasta i debljanja u plodu.
I nakon porođaja, kada beba prestane primati velike količine glukoze od majke, dobiće nisku razinu šećera. Dijabetička fetepatija pojavljuje se kod beba ako se ne liječi i ne dijagnosticira gestacijski dijabetes u njegovoj majci na vrijeme.
Znakovi ove bolesti uključuju veliku veličinu bebe, neproporcionalni organ, otekline, žuticu, poremećaje respiratornog trakta.
Tko najvjerovatnije razvija gestacijski dijabetes
Prema statističkim podacima sljedeće grupe su najviše sklone razvoju bolesti:
- Žene s viškom kilograma.
- Žene u nacionalnosti poput Afroamerikanki, Latinoamerikanki, Azijke su izložene većem riziku.
- Ako je test pokazao oslabljenu toleranciju na glukozu (dijabetes nije dijagnosticiran u ovom slučaju, ali žene su izložene visokom riziku).
- Visoki šećer u urinu.
- Nasljedni faktor. Upravo zbog toga, uključujući i razlog, liječnik će vas sigurno pitati o svim nasljednim bolestima među vama i vašim rođacima.
- Prethodno rođenje završilo je rođenjem velikog djeteta ili mrtvog.
- Gestacijski dijabetes dijagnosticiran je u prošloj trudnoći.
- Velika voda: količina amnionske vode znatno je veća od normalne.
Kako se provodi test tolerancije na glukozu tokom trudnoće?
Krv se uzima iz vene ujutro. Tada će žena trebati piti slatku vodu (prilično tolerantnu na ukus) - otopinu glukoze.
Nakon toga krv će se uzimati još dva puta - 1 sat nakon unosa tečnosti i 2.
Možda malo vrtoglavice ili čak lagani napad mučnine, jer je bolje ako imate nekoga sa sobom za društvo, ili ne biste trebali ići u šetnju u iščekivanju sljedeće pretrage krvi daleko izvan klinike.
Šta učiniti ako se dijagnosticira gestacijski dijabetes
U zdravih ljudi, kao odgovor na unos šećera u organizam, stvara se određena doza inzulina koja počinje regulirati razinu šećera u krvi. U bolesnika s dijabetesom količina inzulina nije dovoljna, stoga se primjećuje povećan sadržaj šećera u krvi.
Buduće majke, čak i pod uslovom normalnog toka trudnoće, prinuđene su da redovno posjećuju doktora, uzimaju testove i podvrgavaju se različitim pregledima.
U slučaju dijagnoze gestacijskog dijabetesa, morat ćete ići ljekaru i češće uzimati pretrage, jer je sada postalo vrlo važno stalno nadzirati razinu šećera u krvi.
Uz to će liječnik propisati posebnu dijetu dijabetičarima i preporučiti posebne fizičke aktivnosti. Ako je hitno, lekar može propisati terapiju insulinom.
Dijeta kod gestacijskog dijabetesa
Svaka trudnica trebala bi težiti pravilnoj prehrani, tako da kalorijski sadržaj hrane ne pređe normu (ni bebi ni majci nije potrebna dodatna težina), a u njoj je bilo dovoljno vitamina i hranjivih sastojaka za normalan razvoj bebe. Ako trudnoća prođe bez problema, bez odstupanja, možete se negdje prepustiti sebi, dozvolite sebi nešto tako. Ali ako je ženi dijagnosticiran dijabetes, pravila se pooštravaju:
- Pijte najmanje 1,5 litara dnevno.
- Izuzmite masnu, prženu, slatku i škrobnu hranu. U ishrani ne bi trebalo biti nikakvih "brzih" ugljikohidrata.
- Jedite 5-6 puta dnevno, raspoređujući hranu na sljedeći način: 3 glavna obroka, 2-3 užine.
- Izuzmite instant hranu i bilo koju brzu hranu: takva hrana ima viši glikemijski indeks od uobičajenog, a kod dijabetesa je to neprihvatljivo!
- Uklonite sve vrste kečapa i majoneza.
- Obogatite svoju prehranu vlaknima. Jedite žitarice, žitarice, tjesteninu od durum pšenice, povrće, hljeb od cijelog zrna.
- Preferirajte nemasno meso sa minimalnim udjelom masti: puretina, riba, piletina.
Od sada treba voditi glikemijski indeks proizvoda da bismo pravilno sastavili jelovnik za svaki dan. Što je niži GI, to je bolje - pogledajte sliku.
Da sumiram
Proučavali smo detaljno što je test tolerancije na glukozu tokom trudnoće, koje norme trebaju biti u rezultatima ispitivanja krvi iz vene. Gestacijski dijabetes je rijedak, ali vrlo opasan fenomen. Ako to dijagnosticirate na vrijeme i pravilno prilagodite svoje ponašanje tokom trudnoće, tada će se sve ispraviti.
Istovremeno možete izgubiti bebu ili ga osuđivati na život pun teškoća ako na vrijeme ne prepoznate bolest i poduzmete mjere.
Stoga, ako vas liječnik usmjeri na test tolerancije na glukozu, ne oklijevajte, krenite! Bolje je malo gladovati i truditi se malo tijela nego kriviti sebe do kraja života za takve posljedice koje je čak zastrašujuće zamisliti!
Što je test tolerancije na glukozu (GTT)
Danas su ginekolozi i endokrinolozi skloni vjerovati da bi se svakoj ženi koja rodi dijete trebala propisati test tolerancije na glukozu. To je zbog činjenice da je posljednjih godina u porastu broj trudnica koje imaju povišen nivo glukoze u krvi.
Ako postoji sumnja na razvoj dijabetesa, liječnik usmjerava trudnicu na test glukozne tolerancije
Možete pronaći druge konvencije o imenovanju za ovu analizu.
Često se naziva i krivulja šećera, opterećenje šećerom, test tolerancije na glukozu i na kraju O’Salivan test.
Uz njegovu pomoć utvrđuje se sposobnost ženskog tijela da apsorbira glukozu, a otkrivaju se i kršenja tih procesa.
Trenutno gotovo svaka druga trudnica ima metaboličke poremećaje. A takav fenomen poput gestacijskog dijabetesa više nije rijetkost.
Test tolerancije na glukozu omogućava vam da prepoznate ovu patologiju u početnim fazama razvoja, čak i kad su vrijednosti glukoze u krvi unutar normalnih granica. To je važnost analize.
Iako dijabetes trudnica ne predstavlja ozbiljnu opasnost i nestaje nakon određenog vremenskog razdoblja, potrebna mu je pravilna i pravovremena terapija, a ako se ne liječi, sa skrivenim tijekom prelazi u patologiju drugog tipa.
Kome je prikazana analiza
Apsolutno sve trudnice su u riziku od razvoja gestacijskog dijabetesa. Analiza je posebno prikazana za one koji su identificirali:
- nasljedna predispozicija za razvoj patologije,
- gojaznost i prekomjerna težina, uključujući veliko povećanje kilograma tokom trudnoće,
- prisustvo velikog ploda i rađanje velike bebe u prošlosti,
- povišena glukoza u krvi ili mokraći
- gestacijski dijabetes tokom prethodnih trudnoća.
Uz normalnu glukozu u krvi i prisustvo faktora koji predisponiraju razvoj gestacijskog dijabetesa, liječnik propisuje test
Koliko traje studija
Ako je trudnica pripisana rizičnoj grupi, tada se istraživanje provodi dva puta. Prvi put se analiza planira u drugom tromjesečju, počevši od šesnaeste trudnoće. Ranije krivulja šećera neće biti opravdana, budući da se svi metabolički poremećaji, uključujući inzulinsku rezistenciju, počinju razvijati i napredovati, počevši od ovog perioda.
Ponovljena analiza provodi se bliže kraju tromjesečja: počevši od dvadeset četvrtog, završavajući dvadeset i osmom sedmicom trudnoće. Ovo je potrebno za praćenje razvojnog trenda patološkog procesa, kao i za praćenje efikasnosti korekcije ovog stanja. Studija se može dodijeliti treći put.
Ali treba ga sprovesti najkasnije u trideset drugoj sedmici trudnoće, jer može nepovoljno utjecati na nerođeno dijete.
Kontraindikacije za studiju
Uprkos neophodnosti i važnosti ove analize, studija ima svoje kontraindikacije. Ne preporučuje se onima koji imaju:
- jaka toksikoza (visoka koncentracija glukoze može pogoršati stanje),
- treće tromesečje trudnoće, počevši od trideset druge nedelje gestacije,
- peptički čir želuca i dvanaestopalačnog creva,
- zarazne bolesti
- upalne bolesti gušterače, posebno pankreatitis,
- upalne bolesti žučnog peska, naročito holecistitis,
- imuno-upalne patologije, uključujući Crohnovu bolest,
- niska aktivnost žena, posebno poštivanje kreveta i sl.
Toksikoza je jedna od glavnih kontraindikacija za test tolerancije na glukozu
Kako se pripremiti za analizu
Prije polaganja testa za toleranciju na glukozu neophodna je neka priprema. To uključuje:
- smanjenje količine ugljenih hidrata u ishrani uoči studije (ne bi trebalo da pređe pedeset grama),
- otkazivanje lijekova koji sadrže saharozu ili onih koji doprinose povećanju ili smanjenju glukoze u krvi,
- dan prije studije, iz prehrane uklonite peciva, slatkiše i druge proizvode s viškom saharoze u njihovom sastavu,
- prestanak obroka najmanje deset sati pre studije,
- neograničena potrošnja čiste pitke vode bez plina.
Uoči studije, u nedostatku kontraindikacija, voda se može piti u neograničenim količinama
Kako je analiza
Studija se sastoji u tro- ili četverostrukom uzorkovanju krvi od pacijenta, nakon čega se ispituje nivo glukoze u biološkom materijalu.
Važni uvjeti za testiranje su motorni odmor (žena treba biti u sjedećem položaju) i trenutna upotreba glukoznog sirupa.
Prije uzimanja šećernog sirupa, trudnica uzima krv na analizu
U početku se, kao i s rutinskim testom na šećer, uzima venska krv kod žene. Radi praktičnosti, u venu se stavlja kateter.
Ako su rezultati previsoki, onda se studija u pravilu tamo završava i opterećenje šećerom se ne provodi.
Ako su vrijednosti blizu gornje granice norme ili su malo više od nje, tada se analiza provodi dalje.
Glukozni prah kupuje se u ljekarni i razrjeđuje neposredno prije upotrebe.
Opterećenje šećerom sastoji se u uzimanju slatkog sirupa. Priprema se miješanjem čaše tople, čiste vode za piće sa 75 grama glukoze.
Preporučljivo je piti takvu smjesu u jednom gutljaju ili, ako se to ne može, u roku od pet minuta (ali ne više). Ponovljeno uzimanje krvi vrši se nakon sat i dva sata kasnije.
Ako su rezultati previsoki, tada se završava studija i trudnici se dijagnosticira gestacijski dijabetes melitus, ako se vrijednosti nalaze u granicama normale, tada se za pouzdanost rezultata testa uzima krv još jednom - tri sata nakon uzimanja glukoznog sirupa. U normalnim vrijednostima patologija je isključena. Kroz čitavo razdoblje studije, aktivnost je kontraindicirana kod žena.
Daljnje uzorkovanje krvi vrši se 1, 2 i 3 sata nakon unosa glukoze
Rezultati ispitivanja
Razina glukoze u krvi kod trudnica i trudnica neznatno se razlikuje. Sve buduće majke imaće malo veće stope šećera. To se događa zbog činjenice da je za normalan razvoj fetusa potrebna glukoza što bi trebalo biti dovoljno za dvoje. Ipak, postoje određene granice za normu.
Kada se posti krv, analiza treba pokazati vrijednosti koje ne prelaze 5,1 mmol / L. Sat vremena nakon uzimanja glukoznog sirupa, ovaj pokazatelj ne smije biti veći od 10 mmol / L, dva sata kasnije - ne veći od 8,6 mmol / L, a tri sata kasnije - ne više od 7,8 mmol / L.
Šta učiniti sa lošim rezultatom
Ako sumnjate na razvoj dijabetesa, akušer-ginekolog pošalje trudnicu kod endokrinologa da na vrijeme propiše potreban tretman.
U nedostatku odgovarajuće terapije, žena rizikuje da ostane s patologijom u budućnosti, a visoka razina glukoze u krvi može nepovoljno utjecati na razvoj djeteta - pomaže u povećanju tjelesne težine, razvoju srčanih i moždanih oštećenja.
Visoka glukoza u majčinoj krvi negativno utiče na zdravlje nerođenog deteta
Šta je gestacijski dijabetes
Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji se razvija kod žena u trudnoći. Razlog za to je prije svega hormonska neravnoteža u tijelu, što izaziva razvoj metaboličkih poremećaja u obliku inzulinske rezistencije.
Najopasnije je to što patologija nema simptoma. Jedini pouzdan znak je porast glukoze u krvi i urinu. Liječnici posebnu pažnju posvećuju prekomjernom povećanju težine trudnice, osjećaju žeđi i povećanju dnevnog izlučivanja urina. Ovi znakovi mogu indirektno ukazivati na razvoj dijabetesa.
Ako se pronađu nepravilnosti, terapija se propisuje odmah. Izvodi se ambulantno. Budući da je uzimanje lijekova za snižavanje glukoze u krvi tijekom trudnoće zabranjeno, pokazatelji se prilagođavaju promjenama životnog stila, posebnom dijetom i inzulinskom terapijom.
Dijeta i stil života
Da bi smanjili sadržaj glukoze u krvi, ženi se preporučuje da odustane od hrane koja u svom sastavu sadrži brze ugljikohidrate. Uključuju prvenstveno:
- pečenje i pečenje,
- slatkiši
- sokovi i slatka pića,
- brza hrana
- škrobno povrće (posebno krompir i drugo).
Pored toga, zabrana je i za pržena i masna jela i razne umake.
Pečenje i slatkiši - tabu za dijabetes
Korisni proizvodi tokom trudnoće i dijabetesa su:
- povrće (kupus, tikvice),
- zelje
- grah
- nemasno meso i riba,
- žitarice
- žitarice.
U tom slučaju sadržaj ugljikohidrata u dnevnoj prehrani ne bi trebao biti veći od četrdeset posto. Preporučuje se jesti često i u malim porcijama. Preferirana opcija kuhanja je kuhanje na pari i pečenje u pećnici. U nedostatku kontraindikacija, količina tekućine koja se pije dnevno treba biti najmanje litru i pol.
Veoma je važno pridržavati se motoričkog režima: redovita fizička aktivnost pomaže snižavanju šećera u krvi
Važan aspekt je i promjena u fizičkoj aktivnosti trudnice. Umerena fizička aktivnost može održavati mišićni tonus i spriječiti prekomjerno povećavanje tjelesne težine. Najbolje bi bilo hodanje, gimnastika za trudnice i plivanje.
Uz to je potrebno svakodnevno nadgledanje nivoa glukoze u krvi, za koji ćete morati kupiti glukometr. Uzorkovanje krvi vrši se na prazan stomak i nakon određenog intervala nakon jela.
vrlo je važno svakodnevno nadzirati nivo šećera u krvi
Terapija inzulinom
Pribjegavanje inzulinskoj terapiji pribjegavalo se uglavnom kada promjena načina života i dijetalne terapije nije dala odgovarajuće rezultate. Trudnicama se propisuju lukovi inzulina, čije doziranje izračunava liječnik na temelju očitanja razine glukoze u krvi.
Porođaj se u pravilu obavlja carskim rezom. Beba se rađa sa niskim šećerom u krvi. U određenom vremenskom periodu indikatori se poravnavaju.
Ako normalizacija vašeg načina života i prehrane ne pomaže, terapija inzulinom je jedini način liječenja dijabetesa.
Prognoza za gestacijski dijabetes je uglavnom povoljna. Ali to podliježe svim preporukama ljekara.
Nakon poroda u trajanju od tri mjeseca, žena bi trebala svakodnevno pratiti nivo glukoze u krvi i slijediti određenu dijetu.
Ovo je potrebno kako bi se pravovremeno identificirao prijelaz patologije u manifestni stadij i izbjegao razvoj komplikacija u budućnosti.
Pridržavanje medicinskih preporuka spriječit će prelazak patologije u manifestni oblik
Recenzije i iskustva žena koje su prošle GTT
Test tolerancije na glukozu važno je istraživanje koje pomaže u prepoznavanju takve patologije kao što je gestacijski dijabetes melitus. Zahvaljujući analizi, ljekari pravovremeno propisuju potrebnu terapiju koja pomaže da se izbjegnu ozbiljni problemi u budućnosti i za trudnice i za bebu.
- Ekaterina Pokataeva
- Ispis