Vinaigrette recepti za dijabetičare

Svaka terapijska dijeta pozdravlja upotrebu povrća. Mogu se jesti sirove, kuhane pirjanjem, kuvanjem, pečenjem. Ali postoje izuzeci od bilo kojeg pravila. Na primjer, s dijabetesom možete jesti vinigretre, ali podliježu nekim promjenama u receptu. Koje su ove promjene i zašto je ova tradicionalna salata dijabetičarima nemoguće jesti puno? Razmotrite sve točke.

Koje koristi se mogu dobiti

Vinaigrette - povrtna salata začinjena biljnim uljem, majonezom ili pavlakom. Njegova sastavna komponenta je repa. Ako se drugo povrće iz recepta može izvaditi ili dodati novo, onda je ovaj proizvod u vinigretu, bez obzira da li je salata napravljena za dijabetičare ili ne, uvijek prisutan. Ali što se tiče repe, postavlja se puno pitanja dijabetičarima koji zbog svoje bolesti moraju „pod mikroskopom“ proučavati sastav i kalorični sadržaj svakog proizvoda.

Općenito, cvekla je korijensko povrće korisno i sirovo i kuhano (pirjano). Sastav proizvoda uključuje:

  • Makro i mikroelementi.
  • Minerali - kalcijum, kalijum, magnezijum, gvožđe, jod, fosfor, bakar, cink.
  • Askorbinska kiselina, vitamini grupe B, PP.
  • Bioflavonoidi.

Korijen usjeva bogat je biljnim vlaknima. Ako osoba redovito jede jela od cikle, njegova probava se normalizira, crijevna mikroflora liječi, proces uklanjanja toksičnih hranjivih tvari i toksina iz tijela brže i lakše. Krv uz redovnu upotrebu sirove i kuhane repe uklanja se lošeg holesterola, što je takođe važno.

Ali korisna svojstva, bogat mineralni i vitaminski sastav repe od ljudi koji imaju dijabetes nisu najvažnija. Prije svega, dijabetičari obraćaju pažnju na sadržaj kalorija, sadržaj šećera i glikemijski indeks proizvoda. Za dijabetičare ovisne o insulinu, važna je i količina hljebnih jedinica u hrani.

Kalorična salata od repe je relativno niska - 42 kcal na 100 g svježeg povrća. Što se tiče glikemijskog indeksa, ovaj usjev korijena nalazi se na popisu proizvoda sa graničnim indeksom GI. Sa dijabetesom tipa 2, mogu se konzumirati malo po malo, bez straha od nepoželjnih posljedica. Ali u prehrani dijabetičara sa inzulinom ovisne vrste bolesti, takvi su proizvodi strogo ograničeni.

sa dijabetesom tipa 2 dozvoljeno je jesti 100-200 g kuhanog povrća dnevno

Da budemo precizni, pacijenti sa dijabetesom tipa 1 mogu povremeno jesti salate sa sirovom repe. Jela koja koriste kuhano povrće s korijenom nepoželjno je unositi u prehranu. Kod dijabetesa tipa 2 dozvoljeno je jesti 100-200 g kuhanog povrća u sklopu dijetalnih vinaigretta ili drugih jela dnevno.

Kako salata od cvekle može biti štetna?

Ono što je važno znati o repu od dijabetičara su kontraindikacije za upotrebu proizvoda. Mješavina povrća ne može se koristiti kao hrana ako je bolest komplicirana gastritisom, kolitisom, duodenitisom, čestim akutnim probavnim smetnjama i proljevom.

Dijabetičarima se ne preporučuje korištenje proizvoda u bilo kojem obliku sa urolitijazom. Oksalati su prisutni u visokoj koncentraciji koji prije svega napadaju bubrege. S tim u vezi povrće crvenog korijena je potencijalno opasna hrana, budući da organi mokraćnog sustava najviše pate od dijabetesa.

Pažnja! Vinaigrette koristi povrće s visokim GI (mrkva, krompir). Nekontrolirana upotreba ove salate kod dijabetesa može uzrokovati nagle padove u šećeru u krvi, hipoglikemijske napade i pojavu dijabetičke kome.

Međutim, s bolešću, to jelo još uvijek nije u potpunosti isključeno iz prehrane. Možete jesti jelo, ali samo ako promijenite recept i napravite posebnu dijabetičku vinaigrettu. Na primjer, prilikom pripreme jela možete smanjiti udjele glavnog sastojka, iz recepta izbrisati krumpir koji nema hranjivu vrijednost. Ili jednostavno smanjite jednu porciju salate.

Naravno, korisno je znati kako pripremiti „pravu“ vinagretu za dijabetičare. Kao primer, evo nekoliko recepata.

Klasičan recept

  • Kuhana repa, kiseli krastavci, kuvani krompir - po 100 grama.
  • Kuhana mrkva - 75 g.
  • Svježa jabuka - 150 g.
  • Luk - 40 g.

Za preljev salate dijabetičarima se savjetuje korištenje biljnog ulja, prirodnog jogurta ili 30% majoneza

Za dopunu goriva možete birati: biljno ulje, pavlaku, prirodni jogurt, majonez (30%).

Kako kuhati klasičnu vinjetu, odobrenu od dijabetesa:

  1. Sve kuhano i sirovo povrće, jabuke, krastavci isečeni na kockice 0,5 x 0,5 cm.
  2. Izmešajte u dubokoj posudi.
  3. Začinite odabranim sosom.
  4. Pustite da se jelo kuha pola sata.

Servirajte kao dodatak glavnom jelu ili jesti kao zalogaj kao samostalnu salatu.

Salata od dijeta od cikle s morskim algama

Ovom mješavinom povrća dijabetičari se mogu češće upuštati. Proizvodi u ovom receptu koriste se samo za dijabetes. A zahvaljujući moru i kiselom kupusu postaje još korisniji.

  • Velika repa - 1 kom.
  • Krompir - dva gomolja.
  • Kiseli kupus - 100 g.
  • Morska kelj - 200 g.
  • Konzervirani zeleni grašak - 150 g.
  • Kiseli krastavac - 1 kom.
  • Luk - 1 kom.
  • Sol
  • Za dopunu goriva - 2 žlice. l biljno (kukuruzno, suncokretovo, maslinovo) ulje.

Kako kuhati vinaigrette s morskim algama:

  1. Sirovo korijenje skuhajte i ogulite.
  2. Povrće kuhano na kockice, luk, kiseli krastavci.
  3. Kiseli kupus isperite, iscedite slaninom, sitno iseckajte.
  4. Sve komponente, uključujući grašak i morske alge, miješaju se u jednoj posudi.
  5. Posolite, po potrebi začinite uljem.

Kad se vinjegre napuni, jelo se može poslužiti za stolom.

Na pitanje može li se vinaigretta dati dijabetičarima, odgovor će biti pozitivan. Rijetko i malo po malo, ali ova salata može biti uvrštena u dijetalni meni za dijabetes. Čak i ako se uzme u obzir da repa ima prilično visok glikemijski indeks, može se koristiti u pripremi jela s dijabetesom. Jedini uvjet je da će prije prvog raspada jela biti suvišno konzultirati se s liječnikom. Potrebna je konsultacija sa stručnjakom za promjenu nutritivnog statusa teške bolesti poput dijabetes melitusa.

Sastav salate

Za dijabetičare se računa svaka kalorija dobijena iz ugljenih hidrata. Vinaigrette je, uprkos prehrambenoj namjeni, potpuno ugljikohidratni proizvod. Tradicionalni sastav uključuje repe, krompir, šargarepu, kiseli krastavci i konzervirani grašak. Prve tri točke su škrobno povrće, što znači da ih morate konzumirati umjereno. Postoje dva razloga za to:

  • visok sadržaj škroba
  • povećan sadržaj kalorija u odnosu na drugo povrće.

Tablica prikazuje količinu bjelančevinskih, masnih i ugljikohidratnih proizvoda uključenih u recept za salatu. Količina šećera, ukupni udio kalorija na 100 g i glavni pokazatelj je glikemijski indeks.

Tabela - BJU salata sastojci salate

ProizvodVjevericeMastiUgljikohidratiŠećer, gKalorični sadržajGI
Cvekla1,710,884870
Krompir2,00,119,71,38365
Mrkva1,30,176,53380
Krastavci0,71,81,51020
Zeleni grašak5,00,213,35,67243

Količina luka i zelenila nije toliko značajna u salati da bi uzela u obzir njen kalorijski sadržaj. Međutim, vrijednost svake komponente u njenom bogatom sastavu je velika.

Glikemijski indeks relativan je pokazatelj koji odražava utjecaj proizvoda na šećer u krvi. Čista glukoza je ekvivalentna 100 bodova. Prema ovom pokazatelju, repa, krompir i mrkva ne pripadaju željenoj hrani u tanjiru dijabetičara. Zbog njih je glikemijski indeks vinjegreta prilično visok.

Prednosti vinaigrette

Tijekom 50 godina, medicinske preporuke za dijabetes uključivale su dijetu s malo ugljikohidrata. Prevladavalo je odbacivanje voća i škrobastog povrća.

Preko 85 godina naučnog istraživanja pokazalo je da namirnice s punim biljnim namirnicama koje sadrže malo masti pomažu u snižavanju šećera u krvi.

To je zbog smanjenja opterećenja bjelančevina i masti na gušterači. Jer je vinjegrete sasvim pogodan za dijabetičare tipa 1 i 2.

Inovacija u dijabetesu - piti samo svaki dan.

Prema novim preporukama:

  • Pločica od 50% dijabetičara treba da se sastoji od lisnatog zelenila i povrća bez škroba: brokule, kupus, mrkva, zelje,
  • 25% čine žitarice od integralnih žitarica, škrobno povrće,
  • 25% je proteina iz nemasnog mesa, peradi, ribe.

Sastojci vinagreta su škrobna hrana, ali oni predstavljaju 25% količine konzumirane hrane.

ProizvodVjevericeMastiUgljikohidratiŠećer, gKalorični sadržajGI Cvekla1,710,884870 Krompir2,00,119,71,38365 Mrkva1,30,176,53380 Krastavci0,71,81,51020 Zeleni grašak5,00,213,35,67243

Količina luka i zelenila nije toliko značajna u salati da bi uzela u obzir njen kalorijski sadržaj. Međutim, vrijednost svake komponente u njenom bogatom sastavu je velika.

Glikemijski indeks relativan je pokazatelj koji odražava utjecaj proizvoda na šećer u krvi. Čista glukoza je ekvivalentna 100 bodova. Prema ovom pokazatelju, repa, krompir i mrkva ne pripadaju željenoj hrani u tanjiru dijabetičara. Zbog njih je glikemijski indeks vinjegreta prilično visok.

Koliko mogu jesti?

Krompir, repa i mrkva štetni su samo u višku - više od 200 g škrobastog povrća dnevno. Možete ih jesti, ali znate mjeru, kombinujte se s drugim komponentama i vodite računa o količini ugljikohidrata.

Kod dijabetesa tipa 1 vodi se evidencija u jedinicama hljeba (XE), koje uključuju 12-15 g ugljikohidrata. Jedan prosječni krumpir u 150 g sadrži 30 g ugljikohidrata, tj. 2 XE.

Otprilike jedan XE podiže nivo glukoze u krvi za 2 mmol / L, a krompira - za 4 mmol / L.

Sličan izračun može se uraditi i za ostale komponente salate:

  1. Prosječne repe nose 300 g, sadrže 32,4 g ugljikohidrata ili 2 XE, povećavaju šećer za 4 mmol / L, a kad se konzumiraju 150 g - za 2 mmol / L.
  2. Mrkva srednje veličine teška 100 g, uključuje 7 g ugljikohidrata, 0,5XE i porast šećera od 1 mmol / L.

Salata od vinagreta napravljena na bazi 100 g krumpira, 100 g mrkve i 150 g repe, podižemo glukozu u krvi za 6 mmol / l zbog potrošnje 55 g ugljikohidrata. U isto vrijeme, jedna porcija salate dovoljna je za glad.

Čitateljima naše stranice nudimo popust!

Šta je norma? U SAD-u dijetetičari preporučuju pravilo - ne više od 15-30 g ugljikohidrata za vrijeme užine, 30-45 g po obroku za žene i 45-60 g za muškarce.

Sastav vinjegreta podešava se smanjenjem krumpira ili repe, povećanjem količine luka, začinskog bilja ili zelenog graška.

Recepti vinagreta lako su prilagodljivi dijabetičarima tipa 2 kako bi se smanjilo opterećenje ugljikohidrata. Možete smanjiti glikemijski indeks jelu dodavanjem povrća koje sadrži mnogo dijetalnih vlakana: rukavica, kiseli kupus, đumbir, celer, brokoli.

Vinaigrette s brokolijem

Brokula je niskohidratna alternativa krompiru koja sadrži 2,7 g ugljikohidrata i GI 10. Korištenje kupusa umjesto krompira značajno smanjuje opterećenje na gušterači.

Za jelo će vam trebati:

  • 150 g brokolija
  • 150 g repe
  • 100 g mrkve.

Povrće skuhajte, isecite na kockice, izmešajte. Dodajte zeleni luk, prelijte maslinovim uljem. Po ukusu dodajte malo soli, bibera.

Ljetna vinaigretta s rotkvicom i jabukom

  • 150 g repe
  • 100 g jabuka
  • 100 g rotkvice
  • 1 krastavac,
  • 1 krompir
  • gomila zelenog luka.

Cvekla i krompir koriste se u kuvanom obliku. Povrće narezati na kockice, oguliti jabuku i iseći na krugove. Prekrijte salatu s grčkim jogurtom.

Vinaigret s lukom i limunovim sokom

Za salatu pripremite:

  • 150 g repe
  • 150 g mrkve
  • 100 g zelenog graška,
  • 2 srednja luka,
  • svježe naribani đumbir (na ukus),
  • sok (ili salatu) od 2 limuna.

Kuhanu repu i mrkvu narežite na kockice, luk - na tanke kolutove, pomešajte s graškom. Iscijedite limunov sok, dodajte sjemenke kumine, crni biber i biljno ulje - dvije kašike.

Vinaigretta s rukolom

  • 300 g zelene salate
  • 150 g repe
  • 100 g mrkve
  • gomila zelenog luka,
  • sitni krompir ili celer.

Celer može zamijeniti krumpir u salati, dok sadrži samo 4 g ugljikohidrata i ima glikemijski indeks 15. Luk ručne ili ručnog luka sitno nasjeckajte, repu i mrkvu naribajte na srednjoj rerni.

Krompir i celer narežite na srednje kriške. Salatu možete napuniti biljnim uljem. Umjesto ručke - koristite špinat, dodajte zdrobljeni orah i avokado.

Zamjena krumpira proteinskom komponentom pomoći će da redovna vinaigret bude zadovoljavajuća i korisna za dijabetes tipa 2. Pogodno je kuhano jaje, piletina, pa čak i sir, koji dobro ide uz repu. Moguće je povećati sadržaj vlakana na štetu bundeve, rajčice, morskih algi.

Dijabetes uvijek dovodi do fatalnih komplikacija. Prekomjerni šećer u krvi je izuzetno opasan.

Aronova S.M. dao objašnjenja o liječenju dijabetesa. Pročitajte u cijelosti

Da li je moguće koristiti vinaigrette za dijabetes, kao i koristi i štete salate?

Uz dijabetes tipa 2, repa i njegova korisna svojstva daju čovjeku bogat sastav minerala i elemenata u tragovima:

  • Ca, Mg, K, P, S, Fe, Zn, Cu i ostale jednako vrijedne tvari,
  • Vitamin „C“ i „B“ i „PP“ i bioflavonoidi,

Dijabetičari mogu jesti repe zbog niskog kaloričnog sadržaja (100 grama svježeg povrća sadrži 42 Kcal), kao i vlakana topivih u vodi. Uz to, repa dobro čisti crijevni trakt i želudac kod ljudi i održava ravnotežu mikroflore, te tako uklanja nepotreban kolesterol, koji se smatra važnim u dijabetičnom stanju.

Glikemijski indeks kuvanog proizvoda (repe) malo zasjenjuje gornju sliku zbog velike količine ugljikohidratnih komponenti u njemu, što značajno povećava GI. Ali sirova repa se ne smatra tako ograničenim proizvodom u njihovoj konzumaciji za dijabetes tipa 1.

Uz dijabetes tipa 2, možete konzumirati određenu količinu kuhane repe u prosjeku 100-150 grama dnevno, a ne više.

Ili, na primjer, u vinaigrette za dijabetičare možete staviti manje sastojaka:

Vinaigretta: dostojno mjesto u ishrani dijabetičara

Klasična vinjegre napravljena je u potpunosti od povrća. Povrće u prehrani bilo koje osobe trebalo bi zauzimati polovinu dnevne prehrane. Mogu se koristiti kao dio salata, priloga, supa. Vinaigrette je savršena kombinacija sastojaka koji su dobri za zdravu prehranu.

Svježe napravljena vinaigretta za dijabetes pomaže tijelu da nadoknadi nedostatak hranljivih sastojaka i vitamina. Dijabetičari trebaju samo proučiti karakteristike svakog povrća, pravila pripreme i preporučeno vrijeme jesti ovo jelo bogatog ukusa.

Vinaigrette je napravljena od jednostavnih i pristupačnih proizvoda. Jelo brzo zadovoljava glad i omogućava vam da u potpunosti vodite računa o zdravlju ljudi koji su prisiljeni da se pridržavaju principa prehrane.

Korisna svojstva sastojaka

Niskokalorično jelo pogodno je za ljude velike tjelesne težine. Ali morate ga koristiti u malim obrocima zbog prisustva škrobastih tvari i ugljikohidrata. Bolje je uključiti vinaigrette u složen ručak ili koristiti za hranjivu užinu. Vitaminska salata posebno je korisna zimi i tokom proljećnog nedostatka vitamina. Jelo se preporučuje čak i trudnicama s dijagnozom dijabetesa.

U repe ima puno šećera, ali uz ograničenu upotrebu, povrće je korisno za sastav krvi, gastrointestinalnog trakta i jetru.Svaki sastojak salate ima elemente koji blagotvorno utječu na stanje dijabetičara:

  • Cvekla sadrži vlakna, vitamin P, betain. Povećava vaskularnu elastičnost, poboljšava peristaltiku, sprečava razvoj onkologije,
  • Krompir sadrži kalijum, koristan za mišiće i krvne sudove, skeletne mišiće. Povećava hranjivu vrijednost
  • Mrkva. Sadrži dijetalna vlakna potrebna za normalno funkcionisanje creva. Promoviše dobar vid, pruža telu karoten i druge vitamine,
  • Kiseli krastavac. Gotovo ne sadrže kalorije. Izvor antioksidansa i mliječne kiseline, korisne za krvotok, stanje krvnih sudova. Sprječava razvoj virusnih infekcija,
  • Zeleni grašak. Bogata je vitaminima, folnom kiselinom, kalijumom i kalcijumom, podstiče metabolizam, blagotvorno deluje na sintezu aminokiselina,
  • Luk. Izvor kalijuma, gvožđa, flavonoida. Poboljšava rad srca, poboljšava imunitet, neophodan je za nedostatak vitamina, za prevenciju prehlada. Aktivira metabolizam, poboljšava probavu.

Vinaigrette je obično začinjeno visokokvalitetnim biljnim uljem. Vinaigrette za dijabetičare bolje je začiniti maslinovim uljem.

Jača zidove krvnih žila, ubrzava metaboličke procese, sprečava razvoj krvožilnih bolesti, koristan je za probavu i sprečava intoksikaciju organizma štetnim tvarima izvana.

Kod dijabetesa i gojaznosti, omega-9 masne kiseline koje sadrži su posebno korisne. One su potrebne za potpuni metabolizam ćelije, razgradnju masti i ugljikohidrata.

Glikemijski indeks sastojaka

Da li se vinoigret s dijabetesom može jesti u neograničenim količinama? Ne, svaki unos proizvoda zahtijeva kontrolu nad potrošnjom masti i ugljikohidrata. Glikemijski indeks pojedinih proizvoda može čak ovisiti o sorti. Ovo posebno vrijedi za "slatke" komponente: repe i mrkvu, te škrobni krompir.

Prosječni GI sastojaka vinagreta:

  • Kuvani krompir - 65,
  • Mrkva - 35,
  • Luk - 10,
  • Repe - 64,
  • Grašak - 40,
  • Kopar, peršun - 5-10,
  • Kiseli krastavac - 15.



Kao što vidite, najveći GI nalazi se u repu i krumpiru.

Možete napuniti vinaigrette s dijabetesom tipa 2 ne samo maslinovim uljem, već i uljem sjemenki bundeve, susamom, grožđim uljem. Samo ne zalivajte salatu previše ulja. Biljna mast povećava kalorije. Umesto toga, pokušajte da dodate nekoliko kašika kiselih krastavaca radi sočnosti. Eksperimentirajte sa zelenilom dodavanjem vlasaka, lišća celera, kilantro, poznatog kopra i peršuna.

Pravila potrošnje Vinaigrette

Ako s dijabetesom tipa 1, repe ne preporučuju prehranu pacijenata, onda se s bolešću tipa 2 može i treba jesti, ali u ograničenom obliku. Dnevna norma ne smije prelaziti 80-100 g. Repe ne kuhajte previše, jer će izgubiti sočnost.

Kako ne biste uzrokovali nagli porast koncentracije glukoze u krvi, uzimajte malo količine salate odjednom. Pazite na svoju prehranu, izbjegavajući nedostatak vitalnih elemenata. Hranu je bolje jesti u malim porcijama 6 puta dnevno, izbjegavajući prejedanje, posebno popodne.

Za kuhanje odaberite dijetne recepte i nježnu metodu toplinske obrade, pratite sadržaj kalorija u rezultirajućim jelima. Za grickalice koristite fermentirane mliječne proizvode i voće koje imaju malo šećera i mnogo vlakana.

Tradicionalna vinaigrette

U klasičnoj varijanti sastojci su krompir, luk, šargarepa i repa, barel krastavci, biljno ulje. Dodavanje kiselog kupusa i kisele zelene jabuke nije zabranjeno.

  • Kuhano povrće (krompir, mrkva, repa) potpuno se hladi,
  • Povrće, krastavci isjeckajte kiselu jabuku na kockice,
  • Sjeckajte luk u pola prstena,
  • Preklopite pripremljene sastojke u jednu posudu, začinite uljem i izmešajte,
  • Po želji dodajte zelje.

Vinaigret sa slanim gljivama

Pikantan dodatak iritira okusne pupove, povećavajući apetit. Ali sadržaj kalorija u jelu je nizak. Svi tradicionalni sastojci uzimaju se za kuhanje. "Dodatni" sastojak su slane gljive šafrana ili medene gljive. Iz njih se najpre iscijedi brasno, gljive se dodaju vinigretu i lagano izmešaju. Ukus gljiva odlično se slaže sa aromom svježeg kopra i peršuna.

Kuhana pileća vinagreta

Osim glavnih sastojaka, skuhajte prepelice i jaja od pilećih prsa. Da bi grudi bile sočne nakon kuhanja, zamotajte mali komad sirovog pilećeg mesa u foliju, čvrsto ga uvijte i namotajte niti. Prokuhajte u malo vode. Ohladiti u foliji. Okrenite na hladno i isecite na kocke. Odvojite proteine ​​od žumanjka u kuvanim prepelice jaja. Za salatu koristite sjeckane vjeverice. Za prazničnu salatu možete dodati i kiseli puter. Začinite s malo maslinovog ulja.

Kao dodaci vinigretu dijabetičari mogu koristiti teletinu i mršavu govedinu.

Uz mesni sastojak, jelo postaje cjelovita opcija za ručak ili ranu večeru.

Uz pomoć povrća koje je dio vinjegrete možete izmisliti vlastite zanimljive grickalice, eksperimentirati s preljevima. Tako ćete raznovrsiti svakodnevni jelovnik sebi priuštiti radost zdrave i ukusne hrane.

Pogledajte video: Roze salata Recept (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar