Medeni mjesec za dijabetes: šta je to za dijabetičare?

Dijabetes sa medenom mesecom - Ovo je kratak vremenski period (obično 1-2 mjeseca, otuda i naziv termina) nakon prebacivanja bolesnika s dijabetesom tipa 1 na inzulinsku terapiju, tijekom kojih nastaje iluzija potpunog oporavka. Pacijent i njegova rodbina mogu vjerovati da su potpuno uklonili dijabetes zbog činjenice da je neko vrijeme nakon početka primjene inzulina (obično 5-6 tjedana) potreba za ovim hormonom znatno smanjena, u nekim slučajevima dostižeći njegovo potpuno povlačenje.

Ako tijekom ovog razdoblja ne znate za neke nijanse medenog mjeseca dijabetesa, u bliskoj se budućnosti bolest može dekompenzirati i poprimiti karakter labilnog tečaja koji je izuzetno teško kontrolirati metodama tradicionalne medicine poznatim danas. Slijedi kobna greška koju većina dijabetičara napravi za vrijeme medenog mjeseca.

Medeni mjesec samo za dijabetes tipa 1?

Zašto je medeni mjesec karakterističan samo za dijabetes tipa 1? Kod dijabetesa tipa 1 razvija se hiperglikemija zbog nedostatka hormona inzulina u tijelu, koji nastaje zbog razaranja (uništavanja) stanica pankreasa autoimunim ili drugim procesom.

Ali koliko dugo ovo može trajati? S vremenom će beta ćelije početi gubiti tlo, inzulin će se sintetizovati sve manje i manje. Kao rezultat toga, dijabetes tipa 1.

Kod nekoga je autoimuni proces vrlo agresivan, zbog čega se dijabetes može pojaviti samo nekoliko dana nakon što započne. Neko je sporiji i, u skladu s tim, dijabetes će se pojaviti kasnije. Ali to ne mijenja suštinu. Prije ili kasnije nastupit će apsolutni nedostatak inzulina.

Manjak inzulina dovodi do poremećaja asimilacije dolazne glukoze. Postepeno, akumulira se u krvi i počinje otrovati cijelo tijelo. Uz značajno povećanje razine glikemije u ljudskom tijelu aktiviraju se mehanizmi kompenzacije - "rezervni generatori". Višak šećera intenzivno se izlučuje izdisajem zraka, urina i znoja.

Tijelo nema drugog izbora osim da se prebaci na rezerve unutarnje i potkožne masti. Njihovo sagorevanje dovodi do stvaranja velike količine acetona i ketonskih tijela, koji su vrlo toksični za tijelo, a prije svega za mozak.

Pacijent razvija simptome ketoacidoze. Značajno nakupljanje ketonskih tijela u krvi omogućuje im probijanje krvno-moždane barijere (moždani štit) i ulazak u moždano tkivo. Kao rezultat toga, razvija se ketoacidotska koma

Terapija inzulinom - krivac medenog mjeseca

Kada liječnici pacijentu propisuju inzulinsku terapiju, to jest davanje inzulina izvana, preostalih 20% stanica je toliko razbijeno da ne mogu obavljati svoju funkciju (sintetizirati inzulin). Zbog toga se tijekom prvog mjeseca (ponekad i malo više) propisana adekvatna inzulinska terapija u potpunosti opravdava i pomaže smanjiti šećer na potrebnu razinu.

Nakon mjesec ili dva preostalog pankreatitisa, ponovo počinju obavljati svoju misiju, ne obazirući se na činjenicu da pomoć koja im je upućena u pomoć (inzulin izvana) i dalje aktivno djeluje. Sve to dovodi do činjenice da je nivo šećera toliko smanjen da morate značajno smanjiti dozu inzulina.

Činjenica koliko vam je potrebno da smanjite dozu inzulina u potpunosti ovisi o postotku preostalih beta ćelija otočića Langerhansa. Neki pacijenti mogu čak privremeno u potpunosti otkazati lijek (što je rijetko), a neki možda čak i ne osjećaju medeni mjesec.

No, unatoč postojanju tako povoljnog razdoblja u životu svakog bolesnika s dijabetesom tipa 1, ne treba zaboraviti da ni u ovom razdoblju autoimuni proces ne odstupi. I prema tome, nakon nekog vremena, preostale beta ćelije biće uništene, a tada će uloga terapije insulinom biti jednostavno neprocjenjiva, vitalna za osobu.

Srećom, danas na farmaceutskom tržištu postoji širok izbor različitih preparata ovog hormona. Prije samo nekoliko desetljeća, o tome se moglo samo sanjati, mnogi pacijenti su umirali od potpunog nedostatka hormona inzulina.

Trajanje medenog mjeseca za dijabetes može biti više ili manje od mjesec dana. Njegovo trajanje zavisi od brzine autoimunog procesa, od prirode ishrane pacijenta i procenta preostalih beta ćelija.

Kako produžiti medeni mjesec dijabetesa?

Da bi se produžilo razdoblje remisije bolesti, prije svega je važno pokušati usporiti proces autoagresije. Kako se to može učiniti? Taj proces podržavaju hronični žarišta infekcije. Stoga je rehabilitacija žarišta infekcije glavni zadatak. Akutne virusne infekcije mogu također skratiti trajanje medenog mjeseca pa ih izbjegavajte. Nažalost, potpuno zaustaviti postupak još nije moguće. Ove će mjere pomoći da se bar ne ubrza proces uništavanja ćelija.

Priroda prehrane čovjeka može značajno utjecati na trajanje remisije dijabetesa. Izbjegavajte velike navale glukoze. Da biste to učinili, potrebno je izbjegavati uporabu lako probavljivih ugljikohidrata, hranu jesti djelimično i vršiti tačne proračune.

Važno je takođe ne odgađati početak terapije insulinom. Mnogi se pacijenti boje prebaciti se na inzulin, ne znajući tako osnovna pitanja kao što su ubrizgavanje inzulina, kako izračunati dozu samostalno, kako ga pohraniti itd. Ipak, pravovremeni početak terapije inzulinom pomoći će da se izbjegne potpuna smrt (ili barem značajno uspori ovaj proces ) beta ćelije.

Najveća greška u medenom mjesecu dijabetesa

Mnogi pacijenti, otkrivši poboljšanje dijabetesa, vjeruju da je moguće potpuno prekinuti terapiju inzulinom. U 2-3% slučajeva to možete učiniti (privremeno), u drugim slučajevima je ovakvo ponašanje kobna greška, koja se neće završiti ni u čemu dobrom. U pravilu, to vodi ranom kraju medenog mjeseca, pa čak i razvoju jako kontroliranog dijabetesa melitusa, odnosno labilnog dijabetesa.

Za vrijeme medenog mjeseca pacijent se može prebaciti na režim osnovne terapije, odnosno kada je dovoljno unositi inzulin za održavanje dnevne sekrecije. Insulin za hranu u sličnoj situaciji može se otkazati. Ali prije nego što išta promijenite u svom tretmanu, obavezno je konzultirati se s liječnikom.

Glavni razlozi razvoja

Među glavnim uzrocima koji mogu izazvati manifestaciju patološkog procesa su:

Genetska predispozicija ili nasljedni faktor može izazvati razvoj bolesti kod djeteta ako je jedan od roditelja imao ovu dijagnozu. Srećom, ovaj se faktor ne pojavljuje dovoljno često, već samo povećava rizik od bolesti.

Snažan stres ili emotivni preokret u nekim slučajevima mogu poslužiti kao poluga koja će potaknuti razvoj bolesti.

Uzroci ove manifestacije uključuju nedavno doživljene teške zarazne bolesti, uključujući rubeolu, zaušnjake, hepatitis ili kozicu.

Infekcija negativno utječe na čitavo ljudsko tijelo, ali pankreas počinje najviše da boluje. Tako ljudski imunološki sistem počinje nezavisno da uništava stanice ovog organa.

Glavni aspekti liječenja patologije lijekovima

Nemoguće je zamisliti terapiju lijekovima koji bi uključivali liječenje dijabetesa bez inzulina.

Pacijenti s ovom dijagnozom postaju ovisni o takvim injekcijama kako bi mogli normalno živjeti.

Terapiju inzulinom koriste svi, bez obzira na to je li dijete pacijent ili odrasla osoba. Može uključivati ​​sljedeće grupe primenjenih hormona za dijabetes melitus tipa 1:

  1. Kratki i ultra kratki inzulin. Učinak ubrizgavanja se manifestuje vrlo brzo, uz kratkotrajno djelovanje. Jedan od lijekova u ovoj grupi je lijek Actrapid, koji počinje djelovati i smanjivati ​​razinu šećera u krvi dvadeset minuta nakon injekcije. Njegovo dejstvo može trajati od dva do četiri sata.
  2. Hormon intermedijarnog izlaganja koristi se u terapiji jer ima sposobnost usporavanja apsorpcije inzulina u ljudskoj krvi. Predstavnik ove skupine lijekova je Protafan NM, čiji se učinak počinje pojavljivati ​​nakon dva sata nakon injekcije i ostaje u tijelu još osam do deset sati.
  3. Inzulin dugog djelovanja ostaje učinkovit od dana do trideset šest sati. Primijenjeni lijek počinje djelovati otprilike deset do dvanaest sati nakon injekcije.

Prva pomoć, koja će brzo smanjiti glukozu u krvi, temelji se na sledećim akcijama:

  1. Daje se direktna injekcija inzulina. Po pravilu lijekovi ove grupe imaju ultra-kratko i maksimalno djelovanje, koriste se kao prva pomoć. Istovremeno se za svaku osobu bira medicinski pripravak pojedinačno.
  2. Koriste se oralni lekovi koji pomažu u snižavanju glukoze.

Početne faze terapije insulinom mogu izazvati medeni mjesec dijabetesa.

Suština manifestacije perioda remisije

Medeni mjesec s razvojem dijabetesa tipa 1 naziva se i razdobljem remisije bolesti. Ova se patologija očituje kao rezultat nepravilnog funkcioniranja gušterače, a ne njegove proizvodnje inzulina u potrebnoj količini. Ova pojava se javlja kao rezultat poraza beta ćelija.

U trenutku kad se pacijentu dijagnosticira, otprilike deset posto njihovog ukupnog broja i dalje normalno radi. Prema tome, preostale beta ćelije jednostavno ne mogu proizvesti istu količinu hormona kao ranije. Glavni simptomi šećerne bolesti počinju se manifestirati:

  • intenzivna žeđ i visok unos tečnostiꓼ
  • iscrpljenost i brzo mršavljenje.
  • povećan apetit i potreba za slatkišima.

Nakon što je dijagnoza postavljena, pacijentu se propisuje tečaj inzulinske terapije. Tako tijelo počinje egzogenim putem primati potrebnu količinu hormona izvana.

Nakon određenog razdoblja, koji se može očitovati za nekoliko mjeseci, primjećuje se sljedeća slika - davanje inzulina u prethodnim količinama smanjuje šećer ispod standardnih razina i počinje se pojavljivati ​​hipoglikemija.

Objasniti ovu situaciju je vrlo jednostavno - beta ćelije su dobile svoju pomoć u obliku stalnih injekcija inzulina, što je pružalo priliku za smanjenje prethodnog opterećenja.

Odmarajući se počinju aktivno razvijati doze hormona potrebnih organizmu, uprkos činjenici da potonji i dalje dolazi u obliku injekcija. Kao rezultat takvih akcija, opaža se povećana razina inzulina u tijelu, što izaziva pad razine šećera u krvi ispod normalnog.

Ovo je zaštitna reakcija tijela, bori se svom snagom bez medicinske pomoći protiv agresivnih antitijela proizvedenih u tijelu. Dolazi do postupnog iscrpljivanja žlijezde, a kad sile postanu neujednačene (antitijela pobijede, razina inzulina u krvi opada), dijabetični medeni mjesec završava.

Do danas postoje dvije vrste remisije ili blaga razdoblja dijabetesa.

Kompletna remisija moguća je u dva posto svih pacijenata i sastoji se u potpunom prestanku injekcija inzulina

Djelomična šećerna količina šećera - potreba za inzulinom koji se ubrizgava ostaje. U tom slučaju doziranje se značajno smanjuje. Obično je dovoljno 0,4 jedinice lijeka na kilogram težine pacijenta.

Koji period remisije se može nastaviti?

Trajanje remisije ovisi o različitim faktorima i u prosjeku može trajati od jednog do tri mjeseca. Slučajevi kada medeni mjesec traje godinu dana primjećuju se nešto rjeđe. Pacijent počinje razmišljati o činjenici da se bolest povukla ili je pogrešno dijagnosticirana, kad patologija ponovo dobije zamah razvoja.

Privremena pojava temelji se na činjenici da je gušterača izložena velikim opterećenjima, što je rezultiralo njenim brzim iscrpljivanjem. Postepeno preostale zdrave beta ćelije umiru, što izaziva nove napade dijabetesa.

Ključni faktori koji mogu uticati na trajanje perioda remisije uključuju sljedeće:

  1. Starosna kategorija kojoj pacijent pripada. Treba imati na umu da što starija osoba postaje duža razdoblja povlačenja patologije. U skladu s tim, djeca s postavljenom dijagnozom možda ne primjećuju takvo olakšanje.
  2. Prema medicinskoj statistici, trajanje perioda remisije kod žena mnogo je kraće od sličnog fenomena kod muškaraca.
  3. Ako je dijabetes melitus prve vrste dijagnosticiran u ranim fazama svog razvoja, što je dovelo do pravovremenog liječenja i korištenja inzulinske terapije, mogućnost produženja razdoblja meda značajno se povećava. Zauzvrat, kasni tijek liječenja dovodi do činjenice da postoje ozbiljni prekidi u metaboličkim procesima i povećan rizik od ketoacidoze.

Čimbenici koji utječu na trajanje remisije uključuju visoki c-peptid.

Kako produžiti period remisije?

Do danas ne postoje posebne metode i načini za produženje perioda remisije. Istovremeno, medicinski stručnjaci preporučuju obratiti pažnju na nekoliko faktora.

Konstantno pratite vlastito zdravlje i jačajte imunitet. Od tada se dijabetes najčešće manifestuje kao rezultat hroničnih zaraznih bolesti, što dovodi do ispoljavanja autoagresije. Zato bi prvi korak svakog dijabetičara trebala biti rehabilitacija pogođenih područja - kako bi se izbjegli sezonski prehlade, grip.

Strogo pridržavanje dijetalne prehrane smanjit će opterećenje na gušterači, što će zauzvrat olakšati rad preživjelih beta stanica. Dnevni meni ne bi trebao sadržavati veliku količinu lako probavljivih ugljikohidrata i zabranjenu hranu.

Potrebno je osigurati stalan unos hrane u organizam u malim obrocima. Zato ljekari uvijek preporučuju jesti oko pet puta dnevno, bez prejedanja. Prejedanje treba pažljivo nadzirati, jer se tako značajno povećava opterećenje na gušterači.

Jedenje ilegalne ili slatke hrane uzrokovat će da vam brzo poraste nivo glukoze u krvi. Treba napomenuti da održavanje proteinske prehrane za dijabetes uvijek igra važnu ulogu. Nepridržavanje preporuka dovest će do činjenice da će preostale beta ćelije prestati proizvoditi neophodni inzulin za tijelo.

Pravovremeni početak terapijskog kursa lečenja. Treba imati na umu da u ovom slučaju morate u potpunosti vjerovati lekaru. A, ako je medicinski specijalista propisao tijek terapije inzulinom, to znači da su pacijentu potrebne takve mjere.

Ne biste trebali vjerovati u moderno oglašavanje ili čudesne metode alternativne medicine, koje obećavaju izliječiti patologiju za nekoliko dana i bez uzimanja lijekova. Do danas ne postoji način da se potpuno i trajno riješi dijabetesa tipa 1.

Stoga je neophodno koristiti takav period remisije kako bi se smanjio broj ubrizgavanja i omogućio tijelu da se samostalno izbori.

Ranije liječenje bolesti, primjena injekcija inzulina pomaže produžiti daljnji period remisije.

Koje greške rade tokom remisije?

Jedna od glavnih grešaka koje gotovo svi pacijenti čine je odbijanje injekcija inzulina. Treba napomenuti da su rijetki slučajevi kada je, po preporuci liječnika, dozvoljen privremeni potpuni prekid primjene hormona. U pravilu je to dva posto svih slučajeva. Svi ostali pacijenti trebaju smanjiti količinu vanjskog inzulina, ali ne i potpuno ga napustiti.

Čim pacijent donese odluku i prestane davati inzulin, trajanje remisije može se značajno smanjiti, jer beta ćelije prestaju primati potrebnu podršku.

Osim toga, ako ne smanjite broj injekcija i doziranje inzulina, to može dovesti i do negativnih posljedica. Velike količine hormona vrlo brzo će se očitovati kao razvoj privremene hipoglikemije i značajnog smanjenja razine glukoze u krvi. Zbog toga je potrebno posavjetovati se s liječnikom i pregledati postojeće doze inzulina.

Ako je pacijentu dijagnosticiran dijabetes tipa 1, to znači da će biti potrebno stalno i redovno praćenje razine šećera. Nabava glukometra pomoći će dijabetičarima, koji će uvijek omogućiti praćenje pokazatelja glukoze. To će vam omogućiti da pravovremeno otkrijete prisustvo medenog mjeseca, produžite ga u budućnosti i izbjegnete moguće negativne posljedice.

Informacije o stadijumu remisije dijabetesa nalaze se u videu u ovom članku.

A dijabetes ima medeni mjesec

Dobar dan svima. Danas posvećujem članak dijabetesu tipa 1. Podaci će biti korisni početnicima koji su na gubitku kada se doze inzulina naglo počnu smanjivati, sve do povlačenja lijeka. Šta ovo znači? Oporavak? Pogreška dijagnoze? Ni jedno ni drugo, prijatelji.

Ukratko ću se prisjetiti što se događa na samom početku dijabetesa. Kao što već znate iz članka „Uzroci dijabetesa u male djece?“, Dijabetes tipa 1 razvija se kao rezultat autoimune agresije, a proces započinje mnogo prije prvih znakova dijabetesa.

Kada se pojave prvi znakovi dijabetesa (žeđ, suha usta, učestalo mokrenje itd.), Samo 20% zdravih ćelija koje sintetiziraju inzulin ostaje u gušterači. Ostale ćelije, kao što znate, su se odselile u drugi svet.

Simptomi dijabetesa kod djece su malo drugačiji, o čemu sam pisao u prethodnom članku.

Dakle, ove ćelije se još neko vrijeme naprežu, radeći brzinom od 2-3 do 4 i pokušavaju osigurati svom vlasniku dovoljno inzulina, tako da mu ništa ne treba. Što mislite, koliko dugo može osoba raditi po 2-3-4 rate dnevno? I šta će mu se na kraju desiti?

Tako siromašne ćelije postepeno iscrpljuju svoj potencijal, tek počinju gubiti tlo, a inzulina postaje sve manje. Kao rezultat toga, unesena glukoza nije savladana i ona počinje nakupljati u krvi, postepeno trovajući tijelo.

Kao rezultat toga, uključeni su „rezervni generatori“ - kompenzacijske sposobnosti tijela. Višak glukoze počinje se intenzivno izlučivati ​​mokraćom, izdašnim vazduhom, znojem. Tijelo se prebacuje na rezerve energetskog goriva - potkožne i unutarnje masnoće.

Kada se sagore u višku, stvaraju se ketonska tijela i aceton koji su snažni toksini koji truju, prije svega mozak.

Tako se počinju razvijati simptomi ketoacidoze. Kad ima puno toksina, oni probijaju krvno-moždanu barijeru i prodiraju u moždano tkivo, poput "Rusi na Kosovu". Mozak nema drugog izbora nego se predati i uroniti u dubok san - ketoacidotsku komu.

Šta se događa kada ljekari počnu da ubrizgavaju inzulin izvana

Prijatelji, nevjerovatno imamo sreću da živimo u 21. vijeku. Nedostatak inzulina sada se može dati izvana. Teško je pomisliti da u dane naših prabaka i čak baka nisu mogli ni sanjati takvo čudo. Sva djeca i adolescenti, kao i neki odrasli, neizbježno su umrli.

Dakle, davanje inzulina za preostalih 20% ćelija nalik je dahu svježeg zraka. "Konačno su poslali pojačanje!" Preživeli su vriskali od radosti.

Sada ćelije mogu odmarati, "gostujući radnici" će odraditi posao za njih.

Nakon nekog vremena (obično 4-6 tjedana), preostale ćelije, odmarajući se i dobivajući snagu, uzimaju se za uzrok zbog kojeg su rođene - za sintezu inzulina.

Zajedno s inzulinom, intrinzična žlijezda počinje bolje raditi. Zato toliko „gostujućih radnika“ više nije potrebno i potreba za njima je sve manja. Koliko je manja potreba za pokretanim inzulinom ovisi o preostalom broju funkcionalnih ćelija pankreasa.

Zato se stvara iluzija izliječenja dijabetesa, mada se u medicini ovaj fenomen naziva „medeni mjesec” dijabetesa.

Drugim riječima, dijabetes melitus malo se odmače, doze inzulina smanjuju se nekoliko puta, jer osoba stalno doživljava hipoglikemiju zbog prekomjernog inzulina. Zbog toga se doza smanjuje tako da se ne pojavi ova hipoglikemija.

Kod nekih ljudi inzulin se mora gotovo u potpunosti povući, jer preostale ćelije mogu osigurati dovoljno inzulina. A neki možda ni ne osjećaju ovaj „medeni mjesec“.

Ali ne uzalud da se medeni mjesec naziva medeni mjesec. Sve se završava jednom, i medeni mesec takođe. Ne zaboravite na autoimuni proces, koji ne spava, već tiho i uporno radi svoj prljavi posao. Postupno one ćelije koje su preživele umiru. Kao rezultat toga, inzulin opet postaje katastrofalno mali, a šećer ponovo počinje rasti.

Koliko dugo je medeni mjesec za dijabetes i kako ga produžiti

Trajanje takve remisije šećerne bolesti je individualno i odvija se različito za svakoga, ali činjenica da svi u određenoj mjeri to prolaze je činjenica. Sve zavisi od:

  1. autoimune brzine procesa
  2. broj preostalih ćelija
  3. priroda ishrane

Kao što sam već rekao, neki mogu dugo uzimati male doze inzulina, a neki će neznatno smanjiti doze inzulina. Pročitao sam da je rijetkost kada remisija može trajati nekoliko godina. Naš "medeni mesec" trajao je samo 2 meseca, smanjenje doze je bilo, ali ne do potpunog otkazivanja. Ubrizgali smo i kratke i duge insuline.

Volio bih da se ovo vrijeme nikada nije završilo ili da traje što duže! Kako tome možemo doprinijeti?

Prvo, potrebno je izvesti rehabilitaciju hroničnih žarišta infekcije koje podržavaju autoimuni proces, jer kisik podržava izgaranje. Treba izbegavati i oštre virusne infekcije, koje takođe predstavljaju pokretače. Dakle, ne ubrzavamo autoimuni proces, ali ne zaustavljamo, nažalost.

U ovom trenutku medicina još nije uvela lijekove koji vraćaju izgubljene ćelije na farmaceutsko tržište, iako oni već postoje i prolaze kroz svoja klinička ispitivanja.

Takvi lijekovi trebali bi stimulirati rast stanica žlijezde kako bi prevladali autoimuni proces, jer je djelovanje na njega, kako se ispostavilo, još teže. Stoga ovaj artikal posredno ovisi o nama.

Naime, što ranije započne terapija inzulinom, to će više stanica ostati funkcionalno.

Treći stavak u potpunosti ovisi o osobi ili rodu koji se brine o bolesnom djetetu. Ako želite produžiti trajanje remisije, tada treba izbjegavati velike skokove šećera u krvi. Budući da su skokovi šećera uglavnom posljedica upotrebe hrane s visokim glikemijskim indeksom, isključujući ih iz prehrane, može se postići više ili manje stabilna šećera.

Neki pokušavaju produžiti remisiju uzimanjem naknada za razno bilje. Ali ne mogu vam ništa savjetovati, jer ja ne razumijem biljnu medicinu i nemam dobre prijatelje biljnih terapeuta. Budući da je moj sin imao stalnu alergiju, nisam ga zaista postavio, kako ne bih pogoršao stanje kod alergija. Na kraju sam odabrao manje zla.

Koja je najveća greška koju pridonose novopridošli

Najprisutnija i kobnija greška nekih početnika je potpuno odbacivanje inzulina usred smanjenja njegovih potreba. U rijetkim slučajevima to je možda potrebno, ali uglavnom ljudi ipak moraju podržavati bazalnu sekreciju.

Drugim riječima, ne možete ubrizgati inzulin u hranu, ali svakako morate ostaviti barem malu dozu bazalnog inzulina. To se može učiniti pomoću ručica u koracima od 0,5 jedinica. Stoga pripremam članak o tome kako to učiniti pretplatite se na ažuriranjakako ne bi propustili.

Prokleto je primamljivo potpuno odustati od injekcija, ali samim tim skratite medeni mjesec. Osim toga, vaše ponašanje može doprinijeti razvoju labilnog dijabetesa - dijabetesa koji je vrlo teško kontrolirati, što je potpuno neadekvatno reagirati na inzulin.

Ponekad odbijanje inzulina slijedi preporuke raznih šarlatana koji to praktikuju. Ne kupujte! I dalje ćete primati inzulin, samo kako će proraditi vaš dijabetes? ... Do danas ne postoji lijek za dijabetes tipa 1.

To je sve za mene. Nadam se da nećete pogriješiti najvažniju grešku, naučite mirno živjeti sa dijabetesom, prihvaćajući ga onakvim kakav jest.

Medeni mjesec za dijabetes: šta je to, kako ga produžiti

Unatoč činjenici da smo navikli da medeni mjesec razumijemo kao sjajan period nakon vjenčanja, postoji još jedno značenje "medenog mjeseca" - s dijabetesom ne zvuči tako ugodno i svečano, u ovom slučaju to je period remisije bolesti, što je teško i dugo liječiti , ponekad čak dovede i do ozbiljnih posljedica, čak i smrtonosni ishod moguć je u slučaju pregriješne bolesti.

Koliko traje ovaj period

Ovdje je sve strogo individualno - medeni mjesec može trajati duže ili manje - svi imaju različite načine. Ali u svakom slučaju, svi dijabetičari prolaze kroz to. O čemu sve ovisi?

  1. Koliko brzo prolazi autoimuni proces.
  2. Važno je koliko je ćelija ostalo.
  3. Kako je dijabetičar jede vrlo je važno.

Neki dijabetičari su u stanju da žive s malim dozama inzulina tokom dužeg vremenskog perioda. Rijetko se događa da remisija traje nekoliko godina. Kako možemo pomoći da se produži razdoblje medenog mjeseca ili da se to uopće ne završi?

Vrlo je važno kako se ponašaju rođaci dijabetičara, potrebna im je potpuna briga, pomoć. Da biste produžili razdoblje remisije, potrebno je kontrolirati šećer kako ne bi došlo do pretjeranih skokova u krvi. Da biste to učinili, iz prehrane isključite hranu sa visokim glikemijskim indeksom.

Korisno je i koristiti bilje, ali trebate znati koje, jer, u suprotnom, možete samo naštetiti.I, stoga, prije nego što uzmete ovo ili ono sredstvo, trebali biste se posavjetovati s liječnikom.

Medeni mjesec kod pacijenata sa bolešću poput dijabetesa tipa 1 traje od mjesec do šest mjeseci, događa se i duže, ali sigurno nije beskonačno.

Šta bi moglo biti sljedeće

Medeni mjesec za one koji imaju dijabetes može se prekinuti na različite načine i neočekivano. Ljudski se mozak bori da bi preživio, pa ketonska tijela djeluju kao izvor energije - na taj se način želi nositi s novim problemima. Ali ništa se ne događa.

Procesi napreduju. U slučaju da se na vrijeme ne poduzmu odgovarajuće mjere, postoji stvarna prijetnja životu dijabetičara. To je razlog zašto oni koji imaju dijabetes moraju biti svjesni početnih simptoma ketoacidoze, akutne komplikacije dijabetesa. To su simptomi:

  • Želim piti snažno, i stalno se taj osjećaj samo pojačava, ali ne nestaje,
  • postoji slabost u tijelu, stalno želim spavati,
  • neodoljiva želja za ležanjem,
  • Ne osjećam jelo, bolesna sam, čak i povraćanje je moguće,
  • miriše loše u ustima, poput acetona,
  • glava od livenog gvožđa
  • bolovi u stomaku

Pročitajte i Znakovi metaboličkog sindroma u djeteta

Kada se pojave takvi simptomi, potrebno je hitno konzultirati liječnika.

Uz dijabetes tipa 1, potrebno je biti manje pažljiv u kontroli šećera u krvi nego kod bolesti tipa 2. Na kraju krajeva, vrlo je važno spriječiti užasne posljedice koje su moguće kod previsokih ili niskih nivoa glukoze u krvi pacijenta, a nije važno koja je vrsta bolesti.

Ako netko ima dijabetes tipa 1, liječenje započinje nakon dijagnoze. Nakon normalizacije šećera u krvi, osoba se smiruje, jer bol nestaje. Doktor propisuje potrebnu dozu inzulina. Ali iznenada, nakon nekog vremena, pad glukoze u krvi, a ponekad i nivo šećera toliko nisko da je moguća čak i hipoglikemija.

Liječnik mora postepeno smanjivati ​​dozu inzulina - ponekad ga je potrebno potpuno otkazati. Ne vjerujte liječniku ako tvrdi da je sve već u redu, dijabetes tipa 1 je izliječen. Međutim, vjerovatno je da neće tako nešto reći.

U stvari, bolest nije prošla, nije nestala, kao što može izgledati na prvi pogled. Dovoljno je da se povukla na određeni period pod uticajem efikasnih metoda lečenja.

Upalni procesi koji se javljaju u gušterači u početku ne oštećuju sve stanice koje proizvode inzulin, već samo dio njih.

Tokom liječenja inzulinom metabolički procesi u ljudskom tijelu se normaliziraju. Isto se odnosi na one ćelije koje su bile u stanju da prežive.

Nakon nekog vremena funkcija se obnavlja, kao rezultat, inzulin se počinje ponovo proizvoditi.

Mnogim dijabetičarima u takvim slučajevima dovoljan je njihov prirodni inzulin. Ali postoje oni kojima treba unositi malo inzulina. To može trajati cijeli mjesec, a ponekad i 6 mjeseci, a može i duže - svaki ima svoje uvjete.

Ako ste razvili dijabetes tipa 1 nakon trideset godina života, tada u ovom slučaju zaostala sekrecija inzulina traje duže.

U svakom slučaju, trebali biste se kontrolirati, ne opuštati u nadi da više ne bolujete od dijabetesa. Ne gubite budnost, ne budite neozbiljni - vjerujte mi, niste se riješili dijabetesa.

Ne smijete zaboraviti na bolest, sve vrijeme vam je potrebno da pravilno pristupite liječenju, a ne da izbjegnete posjetu endokrinologu - ovo je takođe vrlo važno.

Inače je sasvim moguće da se bolest već pojavi na odeljenju intenzivne nege, a svetla je i vrlo izražena.

Pročitajte i Kliniku i dijagnozu dijabetesa

Šta određuje period remisije

Medeni mjesec za dijabetes tipa 1 može trajati drugačije razdoblje.Ovdje se sve može razvijati na potpuno različite načine, ovisno o različitim povezanim faktorima.

  1. Važno je koliko ima dijabetičara - što je stariji, manje agresivno protutijela djeluju na otočiće Langengarsa. A to znači da medeni mjesec duže traje s dijabetesom tipa 1.
  2. To takođe utiče na to da li je muškarac ili žena. Općenito, muškarci imaju dulju remisiju od žena.
  3. Zahvaljujući pravovremenom liječenju koje je započelo, medeni mjesec duže traje kod dijabetesa tipa 1.
  4. Visoki nivoi C-reaktivnog proteina su dobar razlog za produženu remisiju.
  5. Uz prisustvo istodobnih tegoba, vrijeme remisije se skraćuje.

Tijekom medenog mjeseca s dijabetesom tipa 1, osoba ima osjećaj da se izliječila - ali ovo je samo iluzija. Bolest neko vrijeme nestaje, dok doza inzulina postaje manja, jer višak inzulina dovodi do hipoglikemije. Stoga je doza svedena na minimum kako se ne bi došlo do sličnog stanja.

Dešava se da čovjek čak u potpunosti odbaci inzulinske doze, jer su preostale ćelije prilično sposobne proizvesti dovoljno inzulina. A neki uopće ne osjećaju ovaj "medeni mjesec".

Osnovne greške početnika

Najveća greška kod dijabetesa tipa 1 je potpuno odustajanje od inzulina zbog činjenice da izgleda da više nema potrebe za njim.

Vrlo je rijetko da je doista moguć potpuni neuspjeh, ali najčešće kod dijabetičara potreba za podrškom bazalnom sekretu i dalje postoji bez ikakvog nestajanja.

Vrlo često ljudi s tako ozbiljnom bolešću uzimaju medeni mjesec radi potpunog izlječenja.

Da, ne možete ubrizgati inzulin u hranu, ali morate ostaviti barem minimalnu dozu baznog inzulina. Da biste to učinili, sasvim je prikladno koristiti olovku u koracima od 0,5 jedinica.

Naravno, zaista želim potpuno ukloniti injekcije, ali istovremeno je medeni mjesec puno kraći.

Pa ipak, takvo ponašanje dovodi do razvoja labilnog dijabetesa - ova bolest je praktično nekontrolirana, pacijent može neprikladno reagirati na ubrizgani inzulin.

„Medeni mesec“ za dijabetes tipa 1. Kako to produžiti na mnogo godina

U trenutku kada im se dijagnosticira, u bolesnika sa dijabetesom tipa 1 šećer u krvi obično je zabranjen. Zbog toga u njima se javljaju sljedeći teški simptomi: neobjašnjiv gubitak težine, stalna žeđ i učestalo mokrenje.

Ovi simptomi postaju mnogo lakši ili čak potpuno nestaju čim pacijent počne primati injekcije inzulina. Pročitajte kako bezbolno doći do inzulinskih snimaka.

Kasnije, nakon nekoliko tjedana dijabetesne terapije inzulinom, kod većine bolesnika potreba za inzulinom znatno se smanjuje, ponekad gotovo do nule.

Šećer u krvi ostaje normalan, čak i ako prestanete ubrizgavati inzulin. Čini se da je dijabetes izliječen. Ovaj period se naziva "medeni mesec". Može trajati nekoliko sedmica, mjeseci, a kod nekih pacijenata i čitavu godinu.

Ako se dijabetes tipa 1 leči tradicionalnim metodama, odnosno, uravnoteženom dijetom, tada će se "medeni mesec" neminovno završiti. To se događa najkasnije nakon godinu dana, a obično nakon 1-2 meseca.

I počinju monstruozni skokovi šećera u krvi od vrlo visokog do kritično niskog.

Dr Bernstein uvjerava da se "medeni mjesec" može proteći na dugo vremena, gotovo cijeli život, ako se pravilno liječi dijabetes tipa 1. To znači pridržavati se dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i ubrizgati male, točno izračunate doze inzulina.

Zašto počinje period "medenog mjeseca" za dijabetes tipa 1 i zašto završava? Među ljekarima i naučnicima o tome ne postoji općenito prihvaćeno stajalište, ali postoje opravdane pretpostavke.

Ovdje su dostupni recepti za dijetu s malo ugljikohidrata za dijabetes tipa 1.

Teorije koje objašnjavaju medeni mjesec za dijabetes tipa 1

U zdrave osobe, ljudski gušterača sadrži mnogo više beta ćelija koje proizvode inzulin nego što je potrebno za održavanje normalnog šećera u krvi. Ako je šećer u krvi povišen, to znači da je barem 80% beta ćelija već umrlo.

Na početku dijabetesa tipa 1 preostale beta ćelije su oslabljene zbog toksičnog učinka koji na njih ima visoki šećer u krvi. To se naziva toksičnost glukoze. Nakon početka dijabetesne terapije injekcijama inzulina, ove beta ćelije dobivaju "predah" zbog čega obnavljaju proizvodnju inzulina.

Ali moraju raditi 5 puta teže nego u normalnoj situaciji da bi pokrile potrebe tijela za inzulinom.

Ako jedete hranu s visokim udjelom ugljikohidrata, tada će neminovno biti dugi periodi visokog šećera u krvi, koji nisu u stanju pokriti injekcije inzulina i malu proizvodnju vašeg vlastitog inzulina.

Već je dokazano da povećani šećer u krvi ubija beta ćelije. Nakon obroka koji sadrži hranu s velikim ugljikohidratima, šećer u krvi se značajno podiže. Svaka takva epizoda ima štetan uticaj.

Postepeno, ovaj efekat se akumulira, a preostale beta ćelije konačno “izgaraju” u potpunosti.

Prvo, beta ćelije gušterače kod dijabetesa tipa 1 umiru od napada imunološkog sistema. Cilj ovih napada nije cijela beta ćelija, već samo nekoliko proteina. Jedan od tih proteina je inzulin.

Drugi specifični protein koji cilja autoimune napade nalazi se u granulama na površini beta ćelija u kojima se insulin čuva „u rezervi“. Kada je započeo dijabetes tipa 1, više nema „mjehurića“ sa zalihama inzulina. Jer sav proizveden inzulin troši se odmah.

Tako se smanjuje intenzitet autoimunih napada. Ova teorija nastanka "medenog mjeseca" još nije čvrsto dokazana.

Ako pravilno liječite dijabetes tipa 1, tada se razdoblje „medenog mjeseca“ može značajno produžiti. Idealno, za život. Da biste to učinili, morate pomoći vlastitom gušterači, pokušati smanjiti opterećenje na njemu. U tome će pomoći prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata, kao i injekcije malih, pažljivo izračunatih doza inzulina.

Većina dijabetičara, na početku "medenog meseca", potpuno se opuštaju i pogađaju zabavu. Ali to se ne bi trebalo učiniti. Pažljivo izmjerite šećer u krvi nekoliko puta dnevno i ubrizgajte malo inzulina kako biste pankreas odmorili.

Postoji još jedan razlog da pokušate da očuvate svoje preostale beta ćelije. Kada se zaista pojave novi tretmani za dijabetes, poput kloniranja beta ćelija, vi ćete biti prvi kandidat koji će ih koristiti.

Što je medeni mjesec za dijabetes: zašto se pojavljuje i koliko dugo traje?

Dijagnoza šećerne bolesti 1 stupnja zahtijeva hitno imenovanje inzulinske terapije.

Nakon početka liječenja, pacijent započinje period smanjenja simptoma bolesti, dok nivo glukoze u krvi opada.

Ovo stanje kod dijabetesa naziva se "medeni mesec", ali nema nikakve veze sa konceptom venčanja.

Slično je s njim samo u vremenskom periodu, jer sretan period pacijentu traje u proseku oko mesec dana.

Koncept medenog meseca za dijabetes

Kod dijabetesa tipa 1 samo oko dvadeset posto stanica pankreasa koje proizvode inzulin normalno funkcioniraju kod pacijenta.

Nakon što se postavi dijagnoza i propisuju injekcije hormona, nakon nekog vremena, potreba za tim opada.

Period poboljšanja stanja dijabetičara zove se medeni mjesec.Tokom remisije aktiviraju se preostale ćelije organa, jer je nakon intenzivne terapije funkcionalno opterećenje na njima smanjeno. Proizvode potrebnu količinu inzulina. Uvođenje prethodne doze smanjuje šećer ispod normalnog, a kod pacijenta se razvije hipoglikemija.

Trajanje remisije traje od meseca do godine. Postepeno, željezo se troši, njegove ćelije više ne mogu raditi ubrzanom brzinom i proizvode inzulin u pravim količinama. Medeni mjesec dijabetičara privodi se kraju.

U odrasloj osobi

U odraslih pacijenata u toku bolesti razlikuju se dvije vrste remisije:

  1. kompletni. Pojavljuje se kod dva posto pacijenata. Pacijenti više ne trebaju insulinsku terapiju,
  2. djelomična. I dalje su potrebne injekcije dijabetičara, ali doziranje hormona je značajno smanjeno, na otprilike 0,4 jedinice lijeka po kilogramu njegove težine.

Oslobađanje u slučaju bolesti privremena je reakcija pogođenog organa. Oslabljena žlijezda ne može u potpunosti vratiti sekreciju inzulina, antitijela ponovo počinju napadati njegove stanice i blokirati proizvodnju hormona.

Slabo dječije tijelo toleriše bolest gore od odraslih, jer njegova imunološka odbrana nije u potpunosti formirana.

Bebe koje su bolesne prije pete godine života izložene su velikom riziku od razvoja ketoacidoze.

Remisija kod djece traje mnogo kraće nego kod odraslih i gotovo je nemoguće učiniti bez injekcija inzulina .ads-mob-2

Događa li se dijabetičari tipa 2?

Bolest se razvija zbog nedostatka inzulina, a ovaj oblik bolesti potrebno je ubrizgati.

Tijekom remisije šećer u krvi se stabilizira, pacijent se osjeća mnogo bolje, doza hormona se smanjuje. Dijabetes drugog tipa razlikuje se od prvog po tome što mu nije potrebna terapija inzulinom, dovoljno je da se pridržavate dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i preporuka liječnika.

Koliko traje?

Remisija traje u prosjeku jedan do šest mjeseci. Kod nekih pacijenata poboljšanje se opaža tokom godinu dana ili više.

Tok segmenta remisije i njegovo trajanje ovise o sljedećim faktorima:

  1. pol pacijenta. Period remisije traje duže kod muškaraca,
  2. komplikacija u obliku ketoacidoze i drugih metaboličkih promjena. Što je manje komplikacija nastalo sa bolešću, to duže traje remisija dijabetesa,
  3. nivo sekrecije hormona. Što je viša razina, to je duži period remisije,
  4. rana dijagnoza i pravovremeno liječenje. Terapija inzulinom koja je propisana na početku bolesti može produžiti remisiju.

Olakšanje stanja mnogi pacijenti smatraju potpunim oporavkom. Ali nakon ovog perioda, bolest se vraća i napreduje bez odgovarajuće terapije.

Kako produžiti trajanje perioda remisije?

Možete produžiti medeni mjesec u skladu sa medicinskim preporukama:

  • kontrola nečijeg blagostanja,
  • jačanje imuniteta
  • izbegavanje prehlade i pogoršanja hroničnih bolesti,
  • pravodoban tretman u obliku injekcija inulina,
  • poštivanje dijetalne prehrane uz uključivanje lako probavljivih ugljikohidrata u prehranu i isključenje hrane koja povećava šećer u krvi.

Dijabetičari bi trebali jesti male obroke tokom dana. Broj obroka - 5-6 puta. Prilikom prejedanja opterećenje na oboljelom organu znatno se povećava. Preporučuje se slediti proteinsku dijetu. Nepoštivanje ovih mera pomoći će da se osigura da zdrave ćelije ne mogu da proizvode pravu količinu inzulina.

Ako je liječnik propisao hormonsku terapiju, nemoguće ga je otkazati bez njegovih preporuka čak i ako se njegovo zdravlje poboljša.

Metode alternativne medicine koja obećava da će izlečiti bolest za kratko vreme nisu efikasne. Gotovo je nemoguće u potpunosti se riješiti bolesti.

Ako dođe do perioda remisije za dijabetes, trebali biste upotrijebiti ovaj prekid tokom tijeka bolesti kako biste smanjili broj injekcija i dali tijelu priliku da se sam bori. Što je ranije liječenje započeto, duže će trajati remisija .ads-mob-1

Koje greške treba izbegavati?

Neki vjeruju da uopće nije bilo bolesti, a dijagnoza je bila liječnička greška.

Medeni mjesec će završiti, a s njim će se i pacijent pogoršati, sve do razvoja dijabetičke kome, čije posljedice mogu biti tužne.

Postoje oblici bolesti kada pacijentu umjesto injekcije inzulina treba unošenje lijekova sa sulfonamidom. Dijabetes može biti uzrokovan genetskim mutacijama u beta-staničnim receptorima.

Za potvrdu dijagnoze potrebna je posebna dijagnostika prema rezultatima koje liječnik odluči hormonsku terapiju zamijeniti drugim lijekovima.

Teorije koje objašnjavaju medeni mjesec dijabetesa tipa 1:

S pravodobnom dijagnozom dijabetičari mogu osjetiti poboljšanje općeg stanja i kliničke slike bolesti. Ovaj period se naziva "medeni mesec". U tom se slučaju normalizira razina glukoze u krvi, doze inzulina mogu se značajno smanjiti. Trajanje remisije ovisi o dobi, spolu i stanju pacijenta.

Traje od jednog mjeseca do godinu dana. Pacijentu se čini da se potpuno oporavio. Ako se hormonska terapija potpuno zaustavi, bolest će brzo napredovati. Stoga liječnik samo smanjuje dozu, a sve njegove ostale preporuke koje se odnose na prehranu i praćenje dobrobiti trebaju se pridržavati.

Medeni mjesec ili remisija dijabetesa |

Dobar dan svima. Danas posvećujem članak dijabetesu tipa 1. Podaci će biti korisni početnicima koji su na gubitku kada se doze inzulina naglo počnu smanjivati, sve do povlačenja lijeka. Šta ovo znači? Oporavak? Pogreška dijagnoze? Ni jedno ni drugo, prijatelji.

Ukratko ću se prisjetiti što se događa na samom početku dijabetesa. Kao što već znate iz članka „Uzroci dijabetesa u male djece?“, Dijabetes tipa 1 razvija se kao rezultat autoimune agresije, a proces započinje mnogo prije prvih znakova dijabetesa.

Kada se pojave prvi znakovi dijabetesa (žeđ, suha usta, učestalo mokrenje itd.), Samo 20% zdravih ćelija koje sintetiziraju inzulin ostaje u gušterači. Ostale ćelije, kao što znate, su se odselile u drugi svet.

Simptomi dijabetesa kod djece su malo drugačiji, o čemu sam pisao u prethodnom članku.

Dakle, ove ćelije se još neko vrijeme naprežu, radeći brzinom od 2-3 do 4 i pokušavaju osigurati svom vlasniku dovoljno inzulina, tako da mu ništa ne treba. Što mislite, koliko dugo može osoba raditi po 2-3-4 rate dnevno? I šta će mu se na kraju desiti?

Tako siromašne ćelije postepeno iscrpljuju svoj potencijal, tek počinju gubiti tlo, a inzulina postaje sve manje. Kao rezultat toga, unesena glukoza nije savladana i ona počinje nakupljati u krvi, postepeno trovajući tijelo.

Kao rezultat toga, uključeni su „rezervni generatori“ - kompenzacijske sposobnosti tijela. Višak glukoze počinje se intenzivno izlučivati ​​mokraćom, izdašnim vazduhom, znojem. Tijelo se prebacuje na rezerve energetskog goriva - potkožne i unutarnje masnoće.

Kada se sagore u višku, stvaraju se ketonska tijela i aceton koji su snažni toksini koji truju, prije svega mozak.

Tako se počinju razvijati simptomi ketoacidoze. Kad ima puno toksina, oni probijaju krvno-moždanu barijeru i prodiraju u moždano tkivo, poput "Rusi na Kosovu". Mozak nema drugog izbora nego se predati i uroniti u dubok san - ketoacidotsku komu.

Šta se događa kada ljekari počnu da ubrizgavaju inzulin izvana

Prijatelji, nevjerovatno imamo sreću da živimo u 21. vijeku. Nedostatak inzulina sada se može dati izvana. Teško je pomisliti da u dane naših prabaka i čak baka nisu mogli ni sanjati takvo čudo. Sva djeca i adolescenti, kao i neki odrasli, neizbježno su umrli.

Dakle, davanje inzulina za preostalih 20% ćelija nalik je dahu svježeg zraka. "Konačno su poslali pojačanje!" Preživeli su vriskali od radosti.

Sada ćelije mogu odmarati, "gostujući radnici" će odraditi posao za njih.

Nakon nekog vremena (obično 4-6 tjedana), preostale ćelije, odmarajući se i dobivajući snagu, uzimaju se za uzrok zbog kojeg su rođene - za sintezu inzulina.

Zajedno s inzulinom, intrinzična žlijezda počinje bolje raditi. Zato toliko „gostujućih radnika“ više nije potrebno i potreba za njima je sve manja. Koliko je manja potreba za pokretanim inzulinom ovisi o preostalom broju funkcionalnih ćelija pankreasa.

Zato se stvara iluzija izliječenja dijabetesa, mada se u medicini ovaj fenomen naziva „medeni mjesec” dijabetesa.

Drugim riječima, dijabetes melitus malo se odmače, doze inzulina smanjuju se nekoliko puta, jer osoba stalno doživljava hipoglikemiju zbog prekomjernog inzulina. Zbog toga se doza smanjuje tako da se ne pojavi ova hipoglikemija.

Kod nekih ljudi inzulin se mora gotovo u potpunosti povući, jer preostale ćelije mogu osigurati dovoljno inzulina. A neki možda ni ne osjećaju ovaj „medeni mjesec“.

Ali ne uzalud da se medeni mjesec naziva medeni mjesec. Sve se završava jednom, i medeni mesec takođe. Ne zaboravite na autoimuni proces, koji ne spava, već tiho i uporno radi svoj prljavi posao. Postupno one ćelije koje su preživele umiru. Kao rezultat toga, inzulin opet postaje katastrofalno mali, a šećer ponovo počinje rasti.

Koliko dugo je medeni mjesec za dijabetes i kako ga produžiti

Trajanje takve remisije šećerne bolesti je individualno i odvija se različito za svakoga, ali činjenica da svi u određenoj mjeri to prolaze je činjenica. Sve zavisi od:

  1. autoimune brzine procesa
  2. broj preostalih ćelija
  3. priroda ishrane

Kao što sam već rekao, neki mogu dugo uzimati male doze inzulina, a neki će neznatno smanjiti doze inzulina. Pročitao sam da je rijetkost kada remisija može trajati nekoliko godina. Naš "medeni mesec" trajao je samo 2 meseca, smanjenje doze je bilo, ali ne do potpunog otkazivanja. Ubrizgali smo i kratke i duge insuline.

Volio bih da se ovo vrijeme nikada nije završilo ili da traje što duže! Kako tome možemo doprinijeti?

Prvo, potrebno je izvesti rehabilitaciju hroničnih žarišta infekcije koje podržavaju autoimuni proces, jer kisik podržava izgaranje. Treba izbegavati i oštre virusne infekcije, koje takođe predstavljaju pokretače. Dakle, ne ubrzavamo autoimuni proces, ali ne zaustavljamo, nažalost.

U ovom trenutku medicina još nije uvela lijekove koji vraćaju izgubljene ćelije na farmaceutsko tržište, iako oni već postoje i prolaze kroz svoja klinička ispitivanja.

Takvi lijekovi trebali bi stimulirati rast stanica žlijezde kako bi prevladali autoimuni proces, jer je djelovanje na njega, kako se ispostavilo, još teže. Stoga ovaj artikal posredno ovisi o nama.

Naime, što ranije započne terapija inzulinom, to će više stanica ostati funkcionalno.

Treći stavak u potpunosti ovisi o osobi ili rodu koji se brine o bolesnom djetetu. Ako želite produžiti trajanje remisije, tada treba izbjegavati velike skokove šećera u krvi.Budući da su skokovi šećera uglavnom posljedica upotrebe hrane s visokim glikemijskim indeksom, isključujući ih iz prehrane, može se postići više ili manje stabilna šećera.

Neki pokušavaju produžiti remisiju uzimanjem naknada za razno bilje. Ali ne mogu vam ništa savjetovati, jer ja ne razumijem biljnu medicinu i nemam dobre prijatelje biljnih terapeuta. Budući da je moj sin imao stalnu alergiju, nisam ga zaista postavio, kako ne bih pogoršao stanje kod alergija. Na kraju sam odabrao manje zla.

Koja je najveća greška koju pridonose novopridošli

Najprisutnija i kobnija greška nekih početnika je potpuno odbacivanje inzulina usred smanjenja njegovih potreba. U rijetkim slučajevima to je možda potrebno, ali uglavnom ljudi ipak moraju podržavati bazalnu sekreciju.

Drugim riječima, ne možete ubrizgati inzulin u hranu, ali svakako morate ostaviti barem malu dozu bazalnog inzulina. To se može učiniti pomoću ručica u koracima od 0,5 jedinica. Stoga pripremam članak o tome kako to učiniti pretplatite se na ažuriranjakako ne bi propustili.

Prokleto je primamljivo potpuno odustati od injekcija, ali samim tim skratite medeni mjesec. Osim toga, vaše ponašanje može doprinijeti razvoju labilnog dijabetesa - dijabetesa koji je vrlo teško kontrolirati, što je potpuno neadekvatno reagirati na inzulin.

Ponekad odbijanje inzulina slijedi preporuke raznih šarlatana koji to praktikuju. Ne kupujte! I dalje ćete primati inzulin, samo kako će proraditi vaš dijabetes? ... Do danas ne postoji lijek za dijabetes tipa 1.

To je sve za mene. Nadam se da nećete pogriješiti najvažniju grešku, naučite mirno živjeti sa dijabetesom, prihvaćajući ga onakvim kakav jest.

Medeni mjesec za dijabetes: šta je to, kako ga produžiti

Unatoč činjenici da smo navikli da medeni mjesec razumijemo kao sjajan period nakon vjenčanja, postoji još jedno značenje "medenog mjeseca" - s dijabetesom ne zvuči tako ugodno i svečano, u ovom slučaju to je period remisije bolesti, što je teško i dugo liječiti , ponekad čak dovede i do ozbiljnih posljedica, čak i smrtonosni ishod moguć je u slučaju pregriješne bolesti.

Koliko traje ovaj period

Ovdje je sve strogo individualno - medeni mjesec može trajati duže ili manje - svi imaju različite načine. Ali u svakom slučaju, svi dijabetičari prolaze kroz to. O čemu sve ovisi?

  1. Koliko brzo prolazi autoimuni proces.
  2. Važno je koliko je ćelija ostalo.
  3. Kako je dijabetičar jede vrlo je važno.

Neki dijabetičari su u stanju da žive s malim dozama inzulina tokom dužeg vremenskog perioda. Rijetko se događa da remisija traje nekoliko godina. Kako možemo pomoći da se produži razdoblje medenog mjeseca ili da se to uopće ne završi?

Vrlo je važno kako se ponašaju rođaci dijabetičara, potrebna im je potpuna briga, pomoć. Da biste produžili razdoblje remisije, potrebno je kontrolirati šećer kako ne bi došlo do pretjeranih skokova u krvi. Da biste to učinili, iz prehrane isključite hranu sa visokim glikemijskim indeksom.

Korisno je i koristiti bilje, ali trebate znati koje, jer, u suprotnom, možete samo naštetiti. I, stoga, prije nego što uzmete ovo ili ono sredstvo, trebali biste se posavjetovati s liječnikom.

Medeni mjesec kod pacijenata sa bolešću poput dijabetesa tipa 1 traje od mjesec do šest mjeseci, događa se i duže, ali sigurno nije beskonačno.

Šta bi moglo biti sljedeće

Medeni mjesec za one koji imaju dijabetes može se prekinuti na različite načine i neočekivano. Ljudski se mozak bori da bi preživio, pa ketonska tijela djeluju kao izvor energije - na taj se način želi nositi s novim problemima. Ali ništa se ne događa.

Procesi napreduju. U slučaju da se na vrijeme ne poduzmu odgovarajuće mjere, postoji stvarna prijetnja životu dijabetičara. To je razlog zašto oni koji imaju dijabetes moraju biti svjesni početnih simptoma ketoacidoze, akutne komplikacije dijabetesa. To su simptomi:

  • Želim piti snažno, i stalno se taj osjećaj samo pojačava, ali ne nestaje,
  • postoji slabost u tijelu, stalno želim spavati,
  • neodoljiva želja za ležanjem,
  • Ne osjećam jelo, bolesna sam, čak i povraćanje je moguće,
  • miriše loše u ustima, poput acetona,
  • glava od livenog gvožđa
  • bolovi u stomaku

Pročitajte i Znakovi metaboličkog sindroma u djeteta

Kada se pojave takvi simptomi, potrebno je hitno konzultirati liječnika.

Uz dijabetes tipa 1, potrebno je biti manje pažljiv u kontroli šećera u krvi nego kod bolesti tipa 2. Na kraju krajeva, vrlo je važno spriječiti užasne posljedice koje su moguće kod previsokih ili niskih nivoa glukoze u krvi pacijenta, a nije važno koja je vrsta bolesti.

Ako netko ima dijabetes tipa 1, liječenje započinje nakon dijagnoze. Nakon normalizacije šećera u krvi, osoba se smiruje, jer bol nestaje. Doktor propisuje potrebnu dozu inzulina. Ali iznenada, nakon nekog vremena, pad glukoze u krvi, a ponekad i nivo šećera toliko nisko da je moguća čak i hipoglikemija.

Liječnik mora postepeno smanjivati ​​dozu inzulina - ponekad ga je potrebno potpuno otkazati. Ne vjerujte liječniku ako tvrdi da je sve već u redu, dijabetes tipa 1 je izliječen. Međutim, vjerovatno je da neće tako nešto reći.

U stvari, bolest nije prošla, nije nestala, kao što može izgledati na prvi pogled. Dovoljno je da se povukla na određeni period pod uticajem efikasnih metoda lečenja.

Upalni procesi koji se javljaju u gušterači u početku ne oštećuju sve stanice koje proizvode inzulin, već samo dio njih.

Tokom liječenja inzulinom metabolički procesi u ljudskom tijelu se normaliziraju. Isto se odnosi na one ćelije koje su bile u stanju da prežive.

Nakon nekog vremena funkcija se obnavlja, kao rezultat, inzulin se počinje ponovo proizvoditi.

Mnogim dijabetičarima u takvim slučajevima dovoljan je njihov prirodni inzulin. Ali postoje oni kojima treba unositi malo inzulina. To može trajati cijeli mjesec, a ponekad i 6 mjeseci, a može i duže - svaki ima svoje uvjete.

Ako ste razvili dijabetes tipa 1 nakon trideset godina života, tada u ovom slučaju zaostala sekrecija inzulina traje duže.

U svakom slučaju, trebali biste se kontrolirati, ne opuštati u nadi da više ne bolujete od dijabetesa. Ne gubite budnost, ne budite neozbiljni - vjerujte mi, niste se riješili dijabetesa.

Ne smijete zaboraviti na bolest, sve vrijeme vam je potrebno da pravilno pristupite liječenju, a ne da izbjegnete posjetu endokrinologu - ovo je takođe vrlo važno.

Inače je sasvim moguće da se bolest već pojavi na odeljenju intenzivne nege, a svetla je i vrlo izražena.

Pročitajte i Kliniku i dijagnozu dijabetesa

Šta određuje period remisije

Medeni mjesec za dijabetes tipa 1 može trajati drugačije razdoblje. Ovdje se sve može razvijati na potpuno različite načine, ovisno o različitim povezanim faktorima.

  1. Važno je koliko ima dijabetičara - što je stariji, manje agresivno protutijela djeluju na otočiće Langengarsa. A to znači da medeni mjesec duže traje s dijabetesom tipa 1.
  2. To takođe utiče na to da li je muškarac ili žena. Općenito, muškarci imaju dulju remisiju od žena.
  3. Zahvaljujući pravovremenom liječenju koje je započelo, medeni mjesec duže traje kod dijabetesa tipa 1.
  4. Visoki nivoi C-reaktivnog proteina su dobar razlog za produženu remisiju.
  5. Uz prisustvo istodobnih tegoba, vrijeme remisije se skraćuje.

Tijekom medenog mjeseca s dijabetesom tipa 1, osoba ima osjećaj da se izliječila - ali ovo je samo iluzija.Bolest neko vrijeme nestaje, dok doza inzulina postaje manja, jer višak inzulina dovodi do hipoglikemije. Stoga je doza svedena na minimum kako se ne bi došlo do sličnog stanja.

Dešava se da čovjek čak u potpunosti odbaci inzulinske doze, jer su preostale ćelije prilično sposobne proizvesti dovoljno inzulina. A neki uopće ne osjećaju ovaj "medeni mjesec".

Osnovne greške početnika

Najveća greška kod dijabetesa tipa 1 je potpuno odustajanje od inzulina zbog činjenice da izgleda da više nema potrebe za njim.

Vrlo je rijetko da je doista moguć potpuni neuspjeh, ali najčešće kod dijabetičara potreba za podrškom bazalnom sekretu i dalje postoji bez ikakvog nestajanja.

Vrlo često ljudi s tako ozbiljnom bolešću uzimaju medeni mjesec radi potpunog izlječenja.

Da, ne možete ubrizgati inzulin u hranu, ali morate ostaviti barem minimalnu dozu baznog inzulina. Da biste to učinili, sasvim je prikladno koristiti olovku u koracima od 0,5 jedinica.

Naravno, zaista želim potpuno ukloniti injekcije, ali istovremeno je medeni mjesec puno kraći.

Pa ipak, takvo ponašanje dovodi do razvoja labilnog dijabetesa - ova bolest je praktično nekontrolirana, pacijent može neprikladno reagirati na ubrizgani inzulin.

„Medeni mesec“ za dijabetes tipa 1. Kako to produžiti na mnogo godina

U trenutku kada im se dijagnosticira, u bolesnika sa dijabetesom tipa 1 šećer u krvi obično je zabranjen. Zbog toga u njima se javljaju sljedeći teški simptomi: neobjašnjiv gubitak težine, stalna žeđ i učestalo mokrenje.

Ovi simptomi postaju mnogo lakši ili čak potpuno nestaju čim pacijent počne primati injekcije inzulina. Pročitajte kako bezbolno doći do inzulinskih snimaka.

Kasnije, nakon nekoliko tjedana dijabetesne terapije inzulinom, kod većine bolesnika potreba za inzulinom znatno se smanjuje, ponekad gotovo do nule.

Šećer u krvi ostaje normalan, čak i ako prestanete ubrizgavati inzulin. Čini se da je dijabetes izliječen. Ovaj period se naziva "medeni mesec". Može trajati nekoliko sedmica, mjeseci, a kod nekih pacijenata i čitavu godinu.

Ako se dijabetes tipa 1 leči tradicionalnim metodama, tj. Sledite „uravnoteženu“ dijetu, tada se „medeni mesec“ neminovno završava. To se događa najkasnije nakon godinu dana, a obično nakon 1-2 meseca.

I počinju monstruozni skokovi šećera u krvi od vrlo visokog do kritično niskog.

Dr Bernstein uvjerava da se "medeni mjesec" može proteći na dugo vremena, gotovo cijeli život, ako se pravilno liječi dijabetes tipa 1. To znači pridržavati se dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i ubrizgati male, točno izračunate doze inzulina.

Zašto počinje period "medenog mjeseca" za dijabetes tipa 1 i zašto završava? Među ljekarima i naučnicima o tome ne postoji općenito prihvaćeno stajalište, ali postoje opravdane pretpostavke.

Ovdje su dostupni recepti za dijetu s malo ugljikohidrata za dijabetes tipa 1.

Teorije koje objašnjavaju medeni mjesec za dijabetes tipa 1

U zdrave osobe, ljudski gušterača sadrži mnogo više beta ćelija koje proizvode inzulin nego što je potrebno za održavanje normalnog šećera u krvi. Ako je šećer u krvi povišen, to znači da je barem 80% beta ćelija već umrlo.

Na početku dijabetesa tipa 1 preostale beta ćelije su oslabljene zbog toksičnog učinka koji na njih ima visoki šećer u krvi. To se naziva toksičnost glukoze. Nakon početka dijabetesne terapije injekcijama inzulina, ove beta ćelije dobivaju "predah" zbog čega obnavljaju proizvodnju inzulina.

Ali moraju raditi 5 puta teže nego u normalnoj situaciji da bi pokrile potrebe tijela za inzulinom.

Ako jedete hranu s visokim udjelom ugljikohidrata, tada će neminovno biti dugi periodi visokog šećera u krvi, koji nisu u stanju pokriti injekcije inzulina i malu proizvodnju vašeg vlastitog inzulina.

Već je dokazano da povećani šećer u krvi ubija beta ćelije. Nakon obroka koji sadrži hranu s velikim ugljikohidratima, šećer u krvi se značajno podiže. Svaka takva epizoda ima štetan uticaj.

Postepeno, ovaj efekat se akumulira, a preostale beta ćelije konačno “izgaraju” u potpunosti.

Prvo, beta ćelije gušterače kod dijabetesa tipa 1 umiru od napada imunološkog sistema. Cilj ovih napada nije cijela beta ćelija, već samo nekoliko proteina. Jedan od tih proteina je inzulin.

Drugi specifični protein koji cilja autoimune napade nalazi se u granulama na površini beta ćelija u kojima se insulin čuva „u rezervi“. Kada je započeo dijabetes tipa 1, više nema „mjehurića“ sa zalihama inzulina. Jer sav proizveden inzulin troši se odmah.

Tako se smanjuje intenzitet autoimunih napada. Ova teorija nastanka "medenog mjeseca" još nije čvrsto dokazana.

Ako pravilno liječite dijabetes tipa 1, tada se razdoblje „medenog mjeseca“ može značajno produžiti. Idealno, za život. Da biste to učinili, morate pomoći vlastitom gušterači, pokušati smanjiti opterećenje na njemu. U tome će vam pomoći prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata, kao i injekcije malih, pažljivo izračunatih doza inzulina.

Većina dijabetičara, na početku "medenog meseca", potpuno se opuštaju i pogađaju zabavu. Ali to se ne bi trebalo učiniti. Pažljivo izmjerite šećer u krvi nekoliko puta dnevno i ubrizgajte malo inzulina kako biste pankreas odmorili.

Postoji još jedan razlog da pokušate da očuvate svoje preostale beta ćelije. Kada se zaista pojave novi tretmani za dijabetes, poput kloniranja beta ćelija, vi ćete biti prvi kandidat koji će ih koristiti.

Što je medeni mjesec za dijabetes: zašto se pojavljuje i koliko dugo traje?

Dijagnoza šećerne bolesti 1 stupnja zahtijeva hitno imenovanje inzulinske terapije.

Nakon početka liječenja, pacijent započinje period smanjenja simptoma bolesti, dok nivo glukoze u krvi opada.

Ovo stanje kod dijabetesa naziva se "medeni mesec", ali nema nikakve veze sa konceptom venčanja.

Slično je s njim samo u vremenskom periodu, jer sretan period pacijentu traje u proseku oko mesec dana.

Koncept medenog meseca za dijabetes

Kod dijabetesa tipa 1 samo oko dvadeset posto stanica pankreasa koje proizvode inzulin normalno funkcioniraju kod pacijenta.

Nakon što se postavi dijagnoza i propisuju injekcije hormona, nakon nekog vremena, potreba za tim opada.

Period poboljšanja stanja dijabetičara zove se medeni mjesec. Tokom remisije aktiviraju se preostale ćelije organa, jer je nakon intenzivne terapije funkcionalno opterećenje na njima smanjeno. Proizvode potrebnu količinu inzulina. Uvođenje prethodne doze smanjuje šećer ispod normalnog, a kod pacijenta se razvije hipoglikemija.

Trajanje remisije traje od meseca do godine. Postepeno, željezo se troši, njegove ćelije više ne mogu raditi ubrzanom brzinom i proizvode inzulin u pravim količinama. Medeni mjesec dijabetičara privodi se kraju.

Šećerna bolest tipa 1

Manifestacije dijabetesa tipa 1 nalaze se u mladoj dobi i kod djece. Patološke promjene u radu pankreasa nastaju zbog kvara u njegovom funkcionisanju, koji se sastoji u smanjenju proizvodnje inzulina potrebnog tijelu.ads-mob-1

U odrasloj osobi

U odraslih pacijenata u toku bolesti razlikuju se dvije vrste remisije:

  1. kompletni. Pojavljuje se kod dva posto pacijenata. Pacijenti više ne trebaju insulinsku terapiju,
  2. djelomična. I dalje su potrebne injekcije dijabetičara, ali doziranje hormona je značajno smanjeno, na otprilike 0,4 jedinice lijeka po kilogramu njegove težine.

Oslobađanje u slučaju bolesti privremena je reakcija pogođenog organa. Oslabljena žlijezda ne može u potpunosti vratiti sekreciju inzulina, antitijela ponovo počinju napadati njegove stanice i blokirati proizvodnju hormona.

Slabo dječije tijelo toleriše bolest gore od odraslih, jer njegova imunološka odbrana nije u potpunosti formirana.

Bebe koje su bolesne prije pete godine života izložene su velikom riziku od razvoja ketoacidoze.

Remisija kod djece traje mnogo kraće nego kod odraslih i gotovo je nemoguće učiniti bez injekcija inzulina .ads-mob-2

Događa li se dijabetičari tipa 2?

Bolest se razvija zbog nedostatka inzulina, a ovaj oblik bolesti potrebno je ubrizgati.

Tijekom remisije šećer u krvi se stabilizira, pacijent se osjeća mnogo bolje, doza hormona se smanjuje. Dijabetes drugog tipa razlikuje se od prvog po tome što mu nije potrebna terapija inzulinom, dovoljno je da se pridržavate dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i preporuka liječnika.

Koliko traje?

Remisija traje u prosjeku jedan do šest mjeseci. Kod nekih pacijenata poboljšanje se opaža tokom godinu dana ili više.

Tok segmenta remisije i njegovo trajanje ovise o sljedećim faktorima:

  1. pol pacijenta. Period remisije traje duže kod muškaraca,
  2. komplikacija u obliku ketoacidoze i drugih metaboličkih promjena. Što je manje komplikacija nastalo sa bolešću, to duže traje remisija dijabetesa,
  3. nivo sekrecije hormona. Što je viša razina, to je duži period remisije,
  4. rana dijagnoza i pravovremeno liječenje. Terapija inzulinom koja je propisana na početku bolesti može produžiti remisiju.

Olakšanje stanja mnogi pacijenti smatraju potpunim oporavkom. Ali nakon ovog perioda, bolest se vraća i napreduje bez odgovarajuće terapije.

Kako produžiti trajanje perioda remisije?

Možete produžiti medeni mjesec u skladu sa medicinskim preporukama:

  • kontrola nečijeg blagostanja,
  • jačanje imuniteta
  • izbegavanje prehlade i pogoršanja hroničnih bolesti,
  • pravodoban tretman u obliku injekcija inulina,
  • poštivanje dijetalne prehrane uz uključivanje lako probavljivih ugljikohidrata u prehranu i isključenje hrane koja povećava šećer u krvi.

Dijabetičari bi trebali jesti male obroke tokom dana. Broj obroka - 5-6 puta. Prilikom prejedanja opterećenje na oboljelom organu znatno se povećava. Preporučuje se slediti proteinsku dijetu. Nepoštivanje ovih mera pomoći će da se osigura da zdrave ćelije ne mogu da proizvode pravu količinu inzulina.

Ako je liječnik propisao hormonsku terapiju, nemoguće ga je otkazati bez njegovih preporuka čak i ako se njegovo zdravlje poboljša.

Metode alternativne medicine koja obećava da će izlečiti bolest za kratko vreme nisu efikasne. Gotovo je nemoguće u potpunosti se riješiti bolesti.

Ako dođe do perioda remisije za dijabetes, trebali biste upotrijebiti ovaj prekid tokom tijeka bolesti kako biste smanjili broj injekcija i dali tijelu priliku da se sam bori. Što je ranije liječenje započeto, duže će trajati remisija .ads-mob-1

Koje greške treba izbegavati?

Neki vjeruju da uopće nije bilo bolesti, a dijagnoza je bila liječnička greška.

Medeni mjesec će završiti, a s njim će se i pacijent pogoršati, sve do razvoja dijabetičke kome, čije posljedice mogu biti tužne.

Postoje oblici bolesti kada pacijentu umjesto injekcije inzulina treba unošenje lijekova sa sulfonamidom.Dijabetes može biti uzrokovan genetskim mutacijama u beta-staničnim receptorima.

Za potvrdu dijagnoze potrebna je posebna dijagnostika prema rezultatima koje liječnik odluči hormonsku terapiju zamijeniti drugim lijekovima.

Teorije koje objašnjavaju medeni mjesec dijabetesa tipa 1:

S pravodobnom dijagnozom dijabetičari mogu osjetiti poboljšanje općeg stanja i kliničke slike bolesti. Ovaj period se naziva "medeni mesec". U tom se slučaju normalizira razina glukoze u krvi, doze inzulina mogu se značajno smanjiti. Trajanje remisije ovisi o dobi, spolu i stanju pacijenta.

Traje od jednog mjeseca do godinu dana. Pacijentu se čini da se potpuno oporavio. Ako se hormonska terapija potpuno zaustavi, bolest će brzo napredovati. Stoga liječnik samo smanjuje dozu, a sve njegove ostale preporuke koje se odnose na prehranu i praćenje dobrobiti trebaju se pridržavati.

Medeni mjesec ili remisija dijabetesa |

Dijabetes sa medenom mesecom - Ovo je kratak vremenski period (obično 1-2 mjeseca, otuda i naziv termina) nakon prelaska bolesnika sa šećernom bolešću tipa 1 na inzulinsku terapiju, tijekom kojih se stvara iluzija o potpunom oporavku.

Pacijent i njegova rodbina mogu vjerovati da su potpuno uklonili dijabetes zbog činjenice da je neko vrijeme nakon početka primjene inzulina (obično 5-6 tjedana) potreba za ovim hormonom znatno smanjena, u nekim slučajevima dostižeći njegovo potpuno povlačenje.

Ako tijekom ovog razdoblja ne znate za neke nijanse medenog mjeseca dijabetesa, u bliskoj se budućnosti bolest može dekompenzirati i poprimiti karakter labilnog tečaja koji je izuzetno teško kontrolirati metodama tradicionalne medicine poznatim danas. Slijedi kobna greška koju većina dijabetičara napravi za vrijeme medenog mjeseca.

Terapija inzulinom - "krivac" medenog mjeseca

Kada liječnici pacijentu propisuju inzulinsku terapiju, to jest davanje inzulina izvana, preostalih 20% stanica je toliko razbijeno da ne mogu obavljati svoju funkciju (sintetizirati inzulin). Zbog toga se tijekom prvog mjeseca (ponekad i malo više) propisana adekvatna inzulinska terapija u potpunosti opravdava i pomaže smanjiti šećer na potrebnu razinu.

Nakon mjesec ili dva preostalog pankreatitisa, ponovo počinju obavljati svoju misiju, ne obazirući se na činjenicu da pomoć koja im je upućena u pomoć (inzulin izvana) i dalje aktivno djeluje. Sve to dovodi do činjenice da je nivo šećera toliko smanjen da morate značajno smanjiti dozu inzulina.

Činjenica koliko vam je potrebno da smanjite dozu inzulina u potpunosti ovisi o postotku preostalih beta ćelija otočića Langerhansa. Neki pacijenti mogu čak privremeno u potpunosti otkazati lijek (što je rijetko), a neki možda čak i ne osjećaju medeni mjesec.

No, unatoč postojanju tako povoljnog razdoblja u životu svakog bolesnika s dijabetesom tipa 1, ne treba zaboraviti da ni u ovom razdoblju autoimuni proces ne odstupi. I prema tome, nakon nekog vremena, preostale beta ćelije biće uništene, a tada će uloga terapije insulinom biti jednostavno neprocjenjiva, vitalna za osobu.

Srećom, danas na farmaceutskom tržištu postoji širok izbor različitih preparata ovog hormona. Prije samo nekoliko desetljeća, o tome se moglo samo sanjati, mnogi pacijenti su umirali od potpunog nedostatka hormona inzulina.

Trajanje medenog mjeseca za dijabetes može biti više ili manje od mjesec dana. Njegovo trajanje zavisi od brzine autoimunog procesa, od prirode ishrane pacijenta i procenta preostalih beta ćelija.

Remisija dijabetesa - mit ili stvarnost? Kako produžiti svoj medeni mjesec

Dijagnoza dijabetesa trenutno je prilično česta. Dijabetes tipa 1 uvijek zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju, što sugerira imenovanje inzulinske terapije.

Često se događa da nakon primjene doze inzulina kod pacijenata intenzitet simptoma bolesti značajno opadne, a dolazi do značajnog smanjenja razine šećera u krvi. Ovo se stanje u medicinskim krugovima naziva medeni mjesec dijabetesa.

Naziv je određen vremenskim periodom. U većini slučajeva simptomi bolesti javljaju se tek nakon 1-2 mjeseca, ali medicini su poznati slučajevi dužeg tijeka, do nekoliko godina.

Kako produžiti medeni mjesec kod dijabetesa tipa 1 i zašto se bolest povlači? Odgovori na najpopularnija pitanja bit će predstavljeni čitateljima.

Šta je medeni mjesec?

Šta trebate znati o dijabetesu?

Glavni razlog razvoja dijabetesa tipa 1 je genetska predispozicija. Ali ljudi čiji su roditelji bili dijabetičari ne bi trebali paničariti, rizik od razvoja opasne bolesti nije veći od 10%, odnosno možete izbjeći nastanak bolesti tako što ćete obratiti više pažnje na vlastito zdravlje.

Razlozi razvoja patologije.

Stresne situacije mogu izazvati razvoj bolesti. Ozbiljni nervni šokovi mogu uzrokovati nedostatak proizvodnje inzulina u ćelijama gušterače.

Patologija može takođe napredovati uslijed značajnog pada imuniteta zbog teških zaraznih bolesti.

Zbog širenja infekcije po tijelu smanjuje se imunitet, prije svega pati pankreas.

Teško je zamisliti liječenje dijabetesa tipa 1 bez redovitih injekcija inzulina. Sintetski hormon omogućava pacijentima koji ovise o insulinu da žive normalan život.

Pažnja! Često se razvija i dijabetes melitus s prvim injekcijama inzulina.

U ovom periodu pacijent može pomisliti da je dijagnoza postavljena pogrešno, jer šećer u krvi može biti stabilan i bez injekcije. Nemoguće je odbiti lečenje. Ako utvrdite ovo stanje, trebali biste se posavjetovati sa ljekarom.

Liječnik će odabrati novi režim terapije inzulinom i upoznati dijabetičare s glavnim preporukama koje doprinose produženju medenog mjeseca.

Kako se manifestuje remisija?

Šta učiniti ako je šećer u krvi ispod normalne vrijednosti.

Medeni mjesec je koncept identičan remisiji dijabetesa kod prve vrste bolesti. Sama bolest se manifestuje kao posljedica poremećaja u gušterači zbog nedovoljne proizvodnje njegovog inzulina.

Razlog kršenja proizvodnog procesa često se sastoji u porazu beta ćelija. U vrijeme dijagnoze, otprilike 10% stanica sposobnih za proizvodnju hormona ostaju funkcionalne.

Simptomi bolesti očituju se zbog nedostatka inzulina, jer preostale ćelije nisu u mogućnosti osigurati njegov ulazak u ljudsko tijelo u željenoj tjelesnoj količini.

U početnoj fazi razvoja bolesti pacijenta mogu uznemiriti sljedeći simptomi:

  • stalna žeđ
  • brz gubitak kilograma
  • iscrpljenost tijela,
  • povećani apetit, potreba za slatkišima.

Nakon potvrde dijagnoze šećerne bolesti pacijentu je potrebna inzulinska terapija, a hormon se dovodi u tijelo izvana. Nekoliko tjedana ili mjeseci nakon početka liječenja može se razviti hipoglikemija unošenjem inzulina u prethodno efikasnim dozama. Hormon snižava šećer ispod maksimalno dozvoljenih nivoa.

Šta uzrokuje da stanice proizvode inzulin.

Ova se reakcija objašnjava činjenicom da beta-ćelije koje ostaju zdrave dok primaju pomoć u obliku inzulina nastavljaju svoj rad izvana, a inzulin u nekim količinama tijelo stvara sam.Na pozadini takve aktivnosti u ljudskom tijelu koncentracija inzulina značajno raste, što izaziva pad razine šećera ispod prihvaćenih normi.

Pažnja! Uz djelomičnu remisiju bolesti, pacijentova potreba za dodatnom primjenom hormona se zadržava.

Vrijedno je uzeti u obzir da ranije učinkovite doze mogu biti pogubne za dijabetičare u ovom periodu. Unošenje prethodnih količina inzulina izaziva razvoj hipoglikemije. Pacijent bi se trebao posavjetovati s endokrinologom kako bi se osigurala korekcija primijenjenih doza.

Vrijedno je zapamtiti da se za vrijeme medenog mjeseca dolazi do postepenog iscrpljivanja funkcionalnog potencijala gušterače. Nakon nekog vremena završava razdoblje remisije.

Koliko dugo se javlja dijabetes?

Prosječno trajanje remisije.

Trajanje razdoblja remisije za dijabetes ovisi o mnogim faktorima. U nekim pacijentima medeni mjesec traje 1-2 mjeseca. Ali pod određenim uvjetima, može se proteći godinama. U ovom trenutku pacijent često misli da se oporavio ili mu je dijagnosticirana pogrešno.

Naravno, osoba se vraća svom uobičajenom načinu života i odbija koristiti inzulin i dijetu. Dijabetes u ovom trenutku "budi" i dobija sve više na značaju. U krvi se ukazuje na značajan nedostatak inzulina, dok indeks šećera raste.

Pažnja! Medeni mjesec je privremena pojava. U ovom trenutku gušterača se suočava sa značajnim opterećenjima što dovodi do njegovog brzog iscrpljivanja. U skladu s tim, stanice koje ostaju sposobne za umiranje pojavljuju se novi napadi bolesti.

Muškarci imaju duži medeni mesec.

Popis glavnih faktora od kojih zavisi trajanje perioda remisije može se predstaviti na sljedeći način:

  • starost pacijenta - razdoblje remisije duže je kod starijih ljudi, djeca možda neće primijetiti tok medenog mjeseca,
  • Pol pacijenta - dijabetes se ženama brže vraća
  • otkrivanje dijabetesa u ranoj fazi i pravovremeno ga liječenje omogućava dugoročnu remisiju,
  • remisija će biti duža s dovoljnim nivoima C-reaktivnog proteina.

Nepoštivanje osnovnih normi i pravila od strane pacijenta može postati razlog brzog završetka medenog mjeseca. Glavni faktor pogoršanja pacijentovog blagostanja je neusvajanje pravila o prehrani.

Pacijent treba shvatiti da je osjećaj oporavka kod dijabetesa iluzija. Bolest se povlači samo nakratko, a kada se doza inzulina zaustavi, može se razviti hiperglikemija.

Moguće je održavati ili produžiti takvo stanje, primjena inzulina je svedena na minimum. Pacijent mora bez uputa poštovati upute koje reguliraju prehranu u ovom periodu. Nepoštivanje osnovnih standarda često uzrokuje naglo pogoršanje pacijentovog stanja.

Kod djece remisija nije vidljiva.

Pažnja! Ako se dijabetes pojavi kod djeteta mlađeg od 7 godina, ne treba računati na remisiju bolesti. To je zbog činjenice da djetetov imunološki sistem nije u potpunosti formiran, pa prenosi bolest teže.

Kod dijabetesa tipa 2 remisija je isključena. Medeni mjesec karakterističan je samo za dijabetes tipa 1.

Da li je moguće produžiti remisiju?

Produljenje medenog mjeseca pomoći će osnovnim pravilima o kojima je riječ u tabeli.

Kako produžiti razdoblje remisije kod dijabetesa tipa 1
PreporukaOpisKarakteristična fotografija
Stalno praćenje dobrobitiZdravlje pacijenta treba stalno pratiti. Kod kuće treba pratiti šećer u krvi. Ako sumnjate na grešku, obratite se laboratoriji i položite test. Stariji pacijenti trebaju kontrolirati krvni tlak.Potrebno je pratiti šećer u krvi.
Normalizacija imunih pokazateljaVisok imunitet je ključ dobrog zdravlja. Pacijent će imati koristi od normalizacije prehrane. Jelovnik treba da sadrži vitamine. Korisan je dodatni unos kompleksa koji sadrže vitamin.Imunitet je ključ zdravlja.
Prevencija pogoršanja hroničnih bolestiPacijenti s kroničnim bolestima bilo kojih unutrašnjih organa trebaju obratiti pažnju na prevenciju njihovog ponovnog pojava. Manifestacija bolesti može izazvati prestanak remisije.Kako eliminirati rizik od recidiva hroničnih patologija.
Pravodobna primjena inzulinaNeuspjeh u primjeni doza inzulina velika je greška koju pacijenti prave tijekom medenog mjeseca. U ovom trenutku tijelo ima manju potrebu za sintetičkim hormonom, ali je nemoguće potpuno odustati od njegove primjene, jer preostale zdrave stanice nisu u stanju osigurati cijelo tijelo svojim radom.Unošenje inzulina.
Zdrav životni stilPridržavanje pravila zdravog načina života treba biti osnova dijabetičara za sva razdoblja. Prikazano je potpuno odbacivanje nikotina i alkohola. Lagani trening, večernje šetnje na svježem zraku imati će koristi. Mora se zapamtiti da neaktivnost pogoršava tok bolesti.Šetnje na otvorenom će imati koristi.
Pravilna prehranaIzuzetno važan položaj za dijabetičare je pravilna prehrana. Nepoštivanje dijeta može biti glavni razlog brzog pogoršanja pacijentovog blagostanja. Hrana treba biti frakcijska, pacijent treba jesti dosta često, ali u malim obrocima. Važno je slediti proteinsku dijetu.Pravilna prehrana za dijabetes.

Nepoštivanje opisanih pravila može prouzrokovati pogoršanje stanja pacijenta i izazvati pogoršanje patološkog procesa. Ćelije gušterače mogu prestati proizvoditi inzulin u potrebnim količinama. Režim liječenja treba odabrati liječnik.

Videozapis u ovom članku reći će vam kako produžiti razdoblje remisije.

Glavne greške pacijenata

Pacijent mora slijediti preporuke liječnika.

Glavna pogreška koju čine pacijenti je odbijanje davanja injekcija inzulina. Potpuni prestanak uzimanja hormona moguć je samo u izuzetnim slučajevima, po preporuci ljekara. Cijena neusklađenosti s takvim pravilima jeste prestanak remisije i povratak dijabetesa.

Remisija bolesti je period koji pacijent priželjkuje. U ovo vrijeme se ne pojavljuju simptomi patologije, potreba za kontinuiranom primjenom sintetičkih hormona oštro je smanjena. Glavni cilj je zadržati medeni mjesec duže vrijeme.

Troškovi ignorisanja preporuka ljekara mogu biti visoki. Odbijanjem inzulina moguć je razvoj labilnog dijabetesa, a u nekim slučajevima tijekom recidiva moguća je dijabetička koma. Ne zanemarujte opasnost od bolesti, ako se pojave odstupanja, trebalo bi potražiti medicinsku pomoć.

Pogledajte video: Puno posla u Savetovalištu za dijabetes. (April 2024).

Ostavite Svoj Komentar