Dijabetes melitus kod žena, muškaraca i djece
Dijabetes insipidus je bolest koja se razvija kada postoji manjak proizvodnje antidiuretskog hormona ili pad osjetljivosti bubrežnog tkiva na njegove učinke. Kao rezultat, dolazi do značajnog povećanja tekućine koja se izlučuje urinom pa se pojavljuje nezasitna žeđ. Ukoliko se ne dogodi potpuna kompenzacija tečnosti, tada to vodi razvoju dehidratacije (dehidratacije) tijela. Izrazita karakteristika dehidracije je inspiracijski sindrom - učestalo mokrenje.
Dijabetes insipidus smatra se rijetkom involucijskom endokrinopatijom. Simptomi kod muškaraca, žena i djece očituju se istim intenzitetom. Bolest se može pojaviti kao jedna od komplikacija neurohirurške intervencije. Do smanjenja procesa reverzne apsorpcije (reapsorpcije) određene količine tekućine u bubrežnim tubulima i njezinog izlučivanja mokraćom niske gustine dolazi zbog poremećaja proizvodnje antidiuretskog hormona od strane hipotalamusa.
Uzroci dijabetes insipidus
Jedan od najčešćih uzroka dijabetesa insipidus je nasljednost. Takođe razne bolesti svih telesnih sistema. Razlozi su sljedeći:
- autoimune bolesti - psorijaza, reumatoidni artritis, sistemski eritematozni lupus, skleroderma, hronična miastenija gravis, sarkoidoza, vitiligo, Addisonova bolest itd.
- onkološke bolesti - rak prostate, rak dojke, crevni karcinom, rak žučne kesice i žučnih puteva, karcinom pluća, leukemija, Hodgkinov limfom, mijelom itd.
- zarazne bolesti - aktinomikoza, tonzilitis, askariaza, lajmska bolest, bruceloza, virusna pneumonija, hepatitis, difterija,
- vaskularni poremećaji - angiopatija, ateroskleroza, aortitis, vaskulitis, hipertenzija, periferne vaskularne aneurizme,
- bolesti mozga - Alzheimerova bolest, moždani udar, epilepsija.
Postoji grupa dijabetes insipidus na osnovu etioloških kriterijuma:
- centralni dijabetes insipidus zbog oštećenja hipofize-hipotalamičkog sistema - prethodnih neurohirurških operacija, povreda, tumora itd.,
- nefrogeni dijabetes insipidus (bubrežni) razvija se zbog nestandardnog odgovora bubrega na vazopresin i abnormalnog nivoa proizvodnje ovog hormona. Vasopressin vam omogućava regulaciju i, ako je potrebno, suzbijanje poriva za mokrenjem i mokrenjem,
- idiopatski dijabetes insipidus još uvijek nejasna i ima nepoznatu etiologiju. Vjerojatno zbog genetskih nepravilnosti.
Provocirajući faktori za razvoj bolesti
Dijabetes insipidus ima svoje faktore koji provociraju nastanak bolesti. Tu spadaju:
- traumatične povrede mozga - potres mozga, hematomi, modrice, kompresija mozga,
- izvedene operacije mozga - kraniotomija, palijativna hirurgija, stereotaktična hirurgija, endoskopska hirurgija itd.
- dugotrajno pijenje
- pušenje
- dugi kurs uzimanja lijekova koji toksično djeluju na tkivo bubrega.
Simptomi dijabetes insipidus
Bez obzira na različite uzroke koji vode do dijabetesa insipidus, simptomi bolesti gotovo su isti kod svih ostalih varijanti tečaja. Međutim, ozbiljnost simptoma ovisi o dvije točke:
- stupanj nedostatka antidiuretskog hormona ili njegovo potpuno odsustvo,
- imunitet receptora nefronskih tubula na vazopresin.
Patogeneza bolesti može biti i iznenadna i postepena. Primarni simptomi dijabetes insipidus su nepodnošljiva žeđ (polidipsija) i prekomerno i učestalo mokrenje (poliurija). Simptomi muče pacijente i noću.
Kod dijabetesa insipidus dnevno izdvajanje urina iznosi između 4 i 15 litara, a ponekad i 20 litara. Zato pacijent osjeća jaku žeđ. Kako bolest napreduje pojavljuju se sledeći simptomi:
- dehidracija - suva koža i sluzokože, nagli pad tjelesne težine,
- Istezanje i spuštanje stomaka nastaje usled konzumiranja prevelike količine tečnosti,
- kršenje izlučivanja probavnih enzima u crijevima i želucu, događa se zbog nedostatka tekućine u tijelu. Kao rezultat toga, apetit nestaje, pojavljuju se zatvor, mogu se razviti gastritis i kolitis,
- mokraćni mehur je istegnut zbog velikog izliva urina,
- znojenje se smanjuje zbog nedostatka tečnosti u tijelu,
- povećava se otkucaji srca i smanjuje se krvni pritisak,
- pojava neopravdane mučnine i povraćanja,
- umor,
- groznica
- insipidarni sindrom - učestalo mokrenje (do 10 puta dnevno),
- enureza - posipanje kreveta.
Budući da se noću ponekad javlja prekomerno mokrenje i neupadljiva žeđ, pacijent razvija emocionalne i mentalne poremećaje:
- jake glavobolje
- nesanica
- emocionalna labilnost patologija je centralnog nervnog sistema u kojoj osoba postaje previše emocionalna. Moguće su psihoze i napadi agresije,
- smanjen nivo mentalne aktivnosti.
Znakovi dijabetesa insipidusa mogu biti različiti kod muškaraca, žena i djece. Simptomi dijabetes insipidus kod muškaraca uključuju, uz sve gore navedeno: smanjen seksualni nagon i erektilna disfunkcija (impotencija). Simptomi kod žena mogu dovesti do neplodnost, menstrualne nepravilnostiI trudnoća se može završiti pobačajem.
Simptomi dijabetes insipidus kod djece starije od 3 godine i adolescenata ne razlikuju se od simptoma u odraslih. Ali postoje specifični znakovi bolesti kod djece:
- bolovi u zglobovima
- mokrenje,
- zatvor
- česta mučnina i povraćanje tokom jela,
- loš apetit
- debljanje
Sa kasnom dijagnozom dijete se poremeti u fizičkom i mentalnom razvoju. Postoje značajne razlike u simptomima kod novorođenčadi i novorođenčadi:
- beba možda nije jako žedna, ali više voli običnu vodu preko majčinog mleka,
- mokrenje je učestalo i vrlo bogato,
- anksioznost
- nagli gubitak težine,
- smanjuje se turgor tkiva (unutrašnji osmotski pritisak u živim ćelijama, što dovodi do napetosti ćelijskih membrana),
- potpuno ili djelomično odsustvo lakriminacije,
- opetovano povraćanje
- otkucaji srca
- nagli porast i smanjenje telesne temperature.
Djeca mlađa od godinu dana ne mogu verbalno izraziti želju da piju vodu, pa se njihovo stanje naglo pogoršava. Dijete može izgubiti svijest, povećana konvulzivna spremnost, što dovodi do napadaja. U nedostatku dijagnoze i liječenja, moguća je smrt.
Stupnjevi i stadijumi dijabetes insipidus
Na osnovu sveukupne kliničke slike, bolest ima svoju klasifikaciju prema težini:
- blago. Dijabetes melitus karakterizira svakodnevna količina urina u rasponu od 5-7 litara,
- srednja ocjena karakterizira 8-13 litara izlučenog urina dnevno,
- teški stepen. Dnevna količina urina veća je od 13 litara.
Kad se dijabetes insipidus korigira uz pomoć lijekova, njegov tijek se dijeli na tri faze:
- Faza nadoknade. Nema simptoma nezasitne žeđi u ovoj fazi. Do povećanja količine proizvedenog urina ne dolazi,
- Subkompenzacijski stadij. Postoje znakovi poliurije i periodične žeđi,
- Stadij dekompenzacije. Postoji stalni osećaj žeđi i jakih simptoma poliurije, bez obzira na tretman.
Dijagnostika
Dijagnosticiranje tipičnih simptoma dijabetes insipidusa prilično je jednostavno. Glavni kriteriji su nezasitna žeđ i volumen urina koji prelazi dnevnu normu (3 litre dnevno). Za dijagnosticiranje bolesti korištena laboratorijska istraživanjavažni kriteriji za koje su: visoka razina natrijuma i kalcijuma s niskom razinom kalijuma i hiperosmolarnost krvne plazme. Kada se analizira urin, otkriva se njegova niska gustina i hiperosmolarnost.
Prvi korak u dijagnostici dijabetes insipidus je potvrda prisustva poliurije niske gustine. U slučaju bolesti, tipična manifestacija je količina izlučenog urina u količini od 40 ml po kilogramu tjelesne težine, s gustoćom manjom od 1005 grama po litri. Ako se potvrdi ovaj fenomen, tada se provodi druga faza dijagnoze, koja se sastoji suvi test. Što je to i kako je pacijent unaprijed objasnio liječniku.
Ovaj uzorak uključuje potpuno odbacivanje unosa tekućine i poželjno odbijanje hrane u prvih 7 sati uzorka. Prije nego pacijent neće piti tekućinu i jesti, utvrđuje se osmolarnost urina i krvi, razina koncentracije natrija u krvi, tjelesna težina, izlaz urina i krvni tlak (krvni tlak). Nakon zaustavljanja unosa hrane i tekućina, niz studija treba ponoviti svaka 2 sata, ovisno o dobrobiti pacijenta. Dijabetes insipidus dijagnosticira:
- gubitak pacijenta više od 6% tjelesne težine,
- pogoršanje opšteg stanja,
- povećana osmolarnost u krvi i natrijuma,
- primanje mokraće sa osmolalnošću unutar 300 mOsm / l.
Suvi test može imati nuspojave. Pacijenti se mogu osjećati mučnina, počinju povraćati, grčevi, jaka uznemirenost, glavobolja i vrućica. Ako se svi ovi simptomi pojave tokom testa, on se zaustavlja.
Jedna od metoda dijagnoze dijabetesa insipidus je desmopresin test. Test uključuje davanje desmopresina pacijentu. Kod centralnog dijabetes insipidusa dolazi do smanjenja volumena urina, a kod bubrežnog dijabetesa volumen se ne smanjuje.
Kao diferencijalna dijagnoza koristi se metoda kojom se određuje nivo glukoze u krvi. Takođe na ambulantnoj osnovi, u specijalizovanoj klinici:
- Rendgenski snimak lobanje i turskog sedla,
- snimanje magnetnom rezonancom za otkrivanje sumnjivih volumetrijskih formacija mozga,
- ultrazvučna i kompjutorska tomografija bubrega izvodi se u slučaju sumnje na bubrežni oblik dijabetesa insipidusa,
- ehoencefalografija je neinvazivni ultrazvučni pregled koji omogućava prepoznavanje patoloških procesa i promjena u strukturi mozga,
- izlučna urografija - rendgenski snimak mokraćovoda.
Potrebno je pregledati neuropsihijatra, oftalmologa i nefrologa.
Liječenje dijabetes insipidus
Nakon potvrde dijagnoze i utvrđivanja oblika bolesti, liječenje podrazumijeva uklanjanje korijenskog uzroka, odnosno uklanjanje tumora, uklanjanje posljedica nakon pretrpljenih traumatičnih ozljeda na mozgu, liječenje lijekovima itd. Važnu ulogu u liječenju dijabetesa insipidusa igra normalizacija vodno-solne ravnoteže uvođenjem velikog broja fizioloških otopina.
Liječenje lijekovima
Smatra se najčešćim lijekom za liječenje dijabetesa insipidusa Desmopressin, koji se ubacuje u nosne prolaze. Takođe dodeljeno dugotrajna priprema u obliku uljne otopine pituitrina. Za uklanjanje simptoma neurogenog dijabetesa insipidusa propisani su karbamazepin i klorpropamid. Ovi lijekovi stimulišu proizvodnju antidiuretskog hormona.
Kao zamjena za vazopresin koji se koristi Minirin tablete. Doziranje i način liječenja propisuje liječnik u ovisnosti, ovisno o stupnju nedostatka antidiuretskog hormona ili njegovom potpunom odsustvu. Liječenje lijekom počinje malom dozom, koja se po potrebi povećava. Za ublažavanje simptoma insipidusa dijabetesa kod muškaraca koriste se različiti simptomi. inhibitori fosfodiesteraze-5.
Da biste liječili nefrogeni dijabetes insipidus lijekovima, propisani su lijekovi koji smanjuju količinu izlučenog urina. Tu spadaju:
- tiazidni diuretici - Triampur, hidroklorotiazid, klopamid, Indapamid, klortalidon. Lijekovi inhibiraju reapsorpciju klora u mokraćnim tubulima nefrona. Kao rezultat toga, koncentracija natrijuma u krvi lagano opada i reabsorpcija tečnosti raste,
- protivupalni lekovi - Etodolac, Diflunizal, Clofeson, Aspirin, Sulindak, Indomethacin. Lijekovi pomažu u smanjenju protoka određenih tvari u mokraćne tubule nefrona. Kao rezultat toga, volumen mokraće se smanjuje i njegova osmolarnost se povećava.
Alternativne kućne terapije
Kao alternativne metode liječenja dijabetesa insipidusa preporučuje se pridržavanje dijeta i općenito vođenje zdravog načina života. Također, metode tradicionalne medicine nisu isključene, ali samo ako su dogovorene s liječnikom.
Da biste uspješno završili liječenje dijabetes insipidusa i njegovih posljedica, morate se pridržavati pravilne prehrane. Za dijetu je bolje konzultirati se sa nutricionistom. Prehrana bi trebala biti usmjerena na smanjenje izlučivanja urina, uklanjanje osjećaja nezasitne žeđi i nadoknađivanje hranjivih sastojaka.
Prije svega, vrijedi ograničiti upotrebu soli, količina ne smije prelaziti više od 5 grama dnevno. Sušeno voće je korisno, jer sadrži visoki sadržaj kalijuma, koji je neophodan za proizvodnju endogenog vazopresina. Potrebno je odbiti slatkiše, zbog visokog sadržaja šećera. Mnogi stručnjaci vjeruju da ova količina šećera izaziva još veću žeđ. Obavezno potpuno odbijanje pijenja alkohola.
Dijeta za dijabetes insipidus kod djece mora sadržavati svježe bobice, voće, povrće i mliječne proizvode. Bolje kod kuće od svježeg voća napraviti kompote, voćne napitke i sokove. U dijabetes insipidusu fosfor je izuzetno važan. Ovo je jedna od glavnih komponenti koje pomažu normalizaciji mozga. Zbog toga u prehranu treba uključiti ribu s malo masti, riblje ulje i morske plodove.
Korisni žumance i nemasno meso. Ali vrijedi zapamtiti da je s ovom bolešću bolje ograničiti unos proteina, jer oni povećavaju opterećenje na bubrezima. Hranu koja sadrži masti i ugljikohidrate treba povećati - maslac, tjestenine, krompir itd. Unos hrane treba podijeliti na 6 puta dnevno, porcije trebaju biti male.
Narodni lijekovi
Liječenje dijabetesa insipidusa uz pomoć narodnih lijekova može biti, međutim, vrijedno je s krajnjim oprezom u odabiru recepata. Možete koristiti ove recepte:
- Sok od kiselog kupusa i crvene repe. Pijete sok od kupusa po pola čaše tri puta dnevno. Pijte svježi sok od cvekle u četvrtini šalice četiri puta dnevno,
- Bujon od plantena. Sjeme biljke prelijte čašom vode, kuhajte 5 minuta, procijedite i pijte po kašiku tri puta dnevno,
- Borovnica puca i ostavlja. Stavite kašiku lišća i izdanka u posudu, prelijte čašu vode, prokuhajte 10 minuta, procijedite i pijte pola čaše 6 puta dnevno,
- Korijen i lišće repinca. Iscijedite sok, dvije kašike soka razrijedite u čaši vode, uzimajte 3 puta na dan, jednu kašiku,
- Dekocija kora aspene. Uzmite 20 grama kore, prelijte dvije čaše vode. Parite u vodenoj kupelji 30 minuta. Nakon što se umota u gustu krpu i ostavi da se kuva 3 sata. Procijedite i pijte 1/6 šolje 30 minuta prije jela 3 puta dnevno. Kurs lečenja je tri meseca.
Fizičke vježbe
Uz dijabetes insipidus, svaka fizička aktivnost se ne preporučuje. Ali tokom rehabilitacijskog razdoblja, vježbe fizioterapije neće škoditi. Skup vježbi za dijabetes insipidus usmjeren je na poboljšanje i normalizaciju metabolizma ugljikohidrata, proteina i masti.
Kada vježbate fizikalnu terapiju, morate pažljivo nadzirati svoje dobrobit i na prve znakove pogoršanja, prekinuti časove ili jednostavno smanjiti opterećenje. Časovi se moraju održavati u prozračenom prostoru ili čak na otvorenom. Trebate disati kroz nos, a disanje treba biti ritmično i slobodno. Vježba se mora mijenjati za različite mišićne skupine i izvoditi se s umjerenom amplitudom u zglobovima.
Prevencija
Ne postoje posebne preventivne mjere za dijabetes insipidus. Preporučuje se pravovremeno konzultirati liječnika, slijediti sve preporuke i samostalno pratiti svoje zdravstveno stanje, izbjegavajući komplikacije.
U slučaju idiopatskog oblika bolesti potpun oporavak je izuzetno rijedak, ali nema opasnosti po život. Jatrogeni i gestacijski dijabetes insipidus imaju prirodu bolesti koja brzo prolazi, a obično se završavaju potpunim oporavkom. Jedan od najnepovoljnijih prognostičkih oblika je bubrežni dijabetes insipidus kod djece.
Dijabetes insipidus - šta je to?
Ne sva tečnost koja dospijeva u naše bubrege postaje mokraćom. Nakon filtracije, gotovo cjelokupni volumen primarnog urina se apsorbira natrag u krv putem bubrežnih tubula, proces koji se naziva reapsorpcija. Od 150 litara kroz koje prolaze bubrezi, samo 1% se izlučuje u obliku koncentriranog sekundarnog urina. Ponovna apsorpcija moguća je zbog akvaporina - proteinskih supstanci koje čine pore u staničnim membranama. Jedna od vrsta akvaporina koja se nalazi u bubrezima, svoje funkcije obavlja samo u prisustvu vazopresina.
Vasopresin je hormon koji se sintetiše u hipotalamusu (dijelu mozga) i nakuplja se u hipofizi (posebnoj žlijezdi koja je smještena u donjem dijelu mozga). Njegova glavna funkcija je regulacija metabolizma vode. Ako se povećava gustoća krvi, ili nema dovoljno tekućine u tijelu, povećava se oslobađanje vazopresina.
Ako je iz nekog razloga smanjena sinteza hormona ili su stanice bubrega prestale uzimati vazopresin, razvija se dijabetes insipidus. Njegov prvi znak je poliurija, višak urina. Bubrezi mogu dnevno ukloniti do 20 litara tekućine. Pacijent stalno pije vodu i mokraće. Takav ritam života iscrpljuje čovjeka, značajno pogoršava njegovu kvalitetu života. Drugi naziv bolesti je dijabetes insipidus. Osobe s dijabetesom insipidus dobivaju treću grupu invaliditeta, priliku da se liječe besplatno i dobiju propisane lijekove.
Bolest je rijetka, od jednog miliona, od nje pate 2-3 osobe. Najčešće, bolest počinje u odrasloj dobi, od 25 do 40 godina - 6 ljudi na milion stanovništva. Znatno rjeđe se dijabetes insipidus razvija kod djece.
Ono što razlikuje oblike i vrste ND
Ovisno o uzroku poliurije, dijabetes insipidus dijeli se na oblike:
- Centralni dijabetes insipidus - Počinje oštećenjem mozga i prekidom oslobađanja vazopresina u krvotok. Ovaj se oblik može razviti nakon neurohirurških operacija, ozljeda, uz tumore, meningitisa i drugih upala mozga. U djece je središnji oblik često posljedica akutne ili kronične infekcije, genetskih poremećaja. Teški simptomi kod pacijenata pojavljuju se kada oko 80% jezgara hipotalamusa prestane funkcionirati, a prije toga sinteza hormona preuzme netaknuta područja.
- Nefrogeni dijabetes insipidus - razvija se kada receptori bubrežnih tubula prestanu reagirati na vazopresin. Kod ovog oblika dijabetesa urin se obično oslobađa manje nego kod centralnog. Takvi poremećaji u bubrezima mogu biti uzrokovani zastojem mokraće u njima, cističnim formacijama i tumorima te dugotrajnim upalnim procesom. Postoji i urođeni oblik insipidusa bubrežnog dijabetesa, uzrokovan malformacijama bubrega u plodu.
- Idiopatski dijabetes insipidus - dijagnoza se često postavlja kada vazopresin nije dovoljan, ali se razlog njegovog nedostatka trenutno ne može utvrditi. To je obično mali tumor. Kako raste, obrazovanje se koristi modernim vizuelnim metodama: MRI ili CT. Idiopatski dijabetes insipidus može se dijagnosticirati čak i kada je nivo hormona visok, ali se promjene u bubrezima ne mogu otkriti. Obično se objašnjava mutacijom gena. Simptomi se primjećuju samo kod muškaraca. Žene su nosioci oštećenog gena, znakovi bolesti u njima mogu se otkriti samo laboratorijskim metodama, izražena poliurija je odsutna.
- Gestacijski dijabetes insipidus - moguća je samo u trudnica, jer je njen uzrok hormon vazopresinaza sintetizovana posteljicom, koji uništava vazopresin. Ovaj oblik bolesti nestaje odmah nakon rođenja - naš članak o gestacijskoj dijabetesu.
Pored prisutnosti vazopresina u krvi, dijabetes insipidus klasificira se prema drugim znakovima:
Kriterijumi za klasifikaciju | Vrste dijabetesa | Značajka |
Vrijeme početka | kongenitalni | Retko se primećuje, obično nefrogeni. |
stekao | Nastao je tokom života zbog drugih bolesti ili povreda. | |
Težina dijagnoze | lagana | Polirija do 8 litara dnevno. |
prosečan | 8-14 l | |
teška | > 14 l | |
Stanje pacijenta nakon početka liječenja | naknada | Poliurija je odsutna. |
subkompenzacija | Izlaz mokraće i žeđ se povećavaju nekoliko puta dnevno. | |
dekompenzacija | Očuvanje poliurije nakon imenovanja terapije. |
Razlozi razvoja ND
Centralni oblik dijabetesa može se razviti u sljedećim situacijama:
- ozljede hipotalamusa i hipofize - oštećenje ovih mjesta, edemi u obližnjem području, kompresija drugih tkiva,
- tumori i metastaze u mozgu,
- kao rezultat hirurške ili radioterapijske intervencije u moždanim strukturama susjednim hipotalamusu i hipofizi. Ovakve operacije spašavaju pacijentov život, ali u rijetkim slučajevima (20% ukupne incidencije dijabetesa insipidusa) utiču na proizvodnju hormona. Poznati su slučajevi samoizlječenja dijabetesa koji počinje odmah nakon operacije i nestaje za nekoliko dana,
- zračenje terapija propisana za liječenje tumora mozga,
- poremećena cirkulacija krvi u žilama glave kao rezultat tromboze, aneurizme ili moždanog udara,
- neuroinfektivne bolesti - encefalitis, meningitis,
- akutne infekcije - šugavi kašalj, grip, kozica. Kod djece zarazne bolesti dovode do dijabetesa insipidusa češće nego kod odraslih. To se događa zbog obilježja anatomije mozga u djetinjstvu: naglog rasta novih krvnih žila, propusnosti postojećih žila, nepotpuno formirane krvno-moždane barijere i sl.
- granulomatoza pluća, tuberkuloza,
- uzimanje klonidina,
- urođene malformacije - mikrocefalija, nerazvijenost regija mozga,
- oštećenja intrauterine infekcije hipotalamusom. Simptomi dijabetesa u ovom slučaju mogu se pojaviti godinama kasnije, pod utjecajem stresa, trauma ili hormonalnih promjena.
- defekt gena koji onemogućava sintezu vazopresina
- Volframov sindrom je složen nasljedni poremećaj, uključujući dijabetes i dijabetes insipidus, slab vid i sluh.
Mogući uzroci nefrogenog oblika dijabetesa:
- razvoj zatajenja bubrega usljed hronične bolesti bubrega, policistiza, dijabetičke nefropatije, urolitijaze,
- kršenje metabolizma proteina sa taloženjem amiloida u tkivima bubrega,
- bubrežni mijelom ili sarkom,
- genetska inferiornost vazopresinskih receptora u bubrezima,
- toksični efekti određenih lijekova na bubrege:
Lijekovi | Područje primjene |
Litijumski preparati | Psihotropni lijek |
Orlistat | Za mršavljenje |
Demeklociklin | Antibiotici |
Ofloksacin | |
Amfotericin | Antifungalno sredstvo |
Ifosfamid | Antitumor |