Mogu li jesti borsch sa dijabetesom?
Dijabetes melitus povećava rizik od razvoja katarakte i glaukoma, ali najveća prijetnja vidu predstavlja lezija mrežnice. Većina pacijenata sa dijabetesom razviju dijabetičke promjene na mrežnici nakon 20 godina bolesti. To je oštećenje mrežnice kod dijabetesa nazvano dijabetička retinopatija.
Štetni učinak visokog šećera u krvi utječe prvenstveno na žile, uključujući i sudove mrežnjače. Početni stadij dijabetičke retinopatije naziva se neproliferativnim.
Zidovi arterija postaju krhki, propusni, postoje točkasti krvarenja, lokalno širenje arterija (mikroaneurizme). Kroz propusne žile tekući dio krvi ulazi u mrežnicu što dovodi do edema mrežnice i vid se smanjuje.
Nefropatija je bolest bubrega kod koje je poremećeno njihovo funkcioniranje. Kod šećerne bolesti razvija se nefropatija uslijed oštećenja bubrežnih žila. Što je duže trajanje dijabetesa, veća je vjerojatnost za razvoj nefropatije.
Uzrok oštećenja vaskularnog sistema bubrega je hiperglikemija i visoki krvni pritisak. U tim uvjetima bubrezi više ne mogu obavljati funkciju filtracije i koncentracije, a tvari koje normalno zadržavaju bubrezi i ostaju u tijelu (na primjer protein) određuju se u urinu.
Standardni ručak nužno uključuje vruće prve tečajeve. Dijabetičarima se preporučuje dodavanje u pojedine supe bez jela (žitarice se smatraju izuzećem) i brašno.
Najbolja opcija - jela na biljnom juhu, jer sadrže dovoljnu količinu vlakana i obogaćenih tvari, doprinose smanjenju patološke tjelesne težine. Da biste postigli zadovoljavajuću opciju, možete koristiti nemasne sorte mesa, ribe, gljiva.
Važno! Upotreba mesa za kuhanje prvog jela zahtijeva upotrebu juhe iz "drugog". Prvi se spaja ili se može ostaviti da pripremi večeru za zdrave članove porodice.
Pacijenti moraju naučiti odabrati prave proizvode koji se koriste u receptima za takve juhe.
- Proizvodi bi trebali imati niske glikemijske indekse, kako ne bi došlo do patološkog skoka glukoze u krvi pacijenta. Postoje posebne tablice za dijabetičare u kojima su navedeni takvi indeksi. Tabele trebaju biti u arsenalu svakog pacijenta.
- Upotreba svježeg povrća je blagotvornija od smrznutog ili konzerviranog.
- Stručnjaci preporučuju pripremu supa od pire na bazi brokule, tikvice, cvjetače, mrkve i bundeve.
- Treba odbiti "prženje". Povrće možete pustiti na maslacu malo.
- Pasulj od graha, kiseli krastavci i okroška trebalo bi da budu uključeni u ishranu ne više od jednom nedeljno.
Slijede recepti za supe koji će biti korisni kod dijabetesa tipa 1 i 2.
Ostali uslovi upotrebe
Juhe od dijabetesa dio su svakodnevne prehrane. Što se tiče kvalitetnog sastava i energetske vrijednosti, ona u potpunosti ispunjava uvjete za održavanje i održavanje zdravlja.
- Dijabetičari se ne bi trebali ograničavati u tekućini. Porcije su upola sastavljene od vode ili neke druge tekuće komponente - kvas, mlijeko, fermentirani mliječni proizvodi.
- Oni imaju nizak sadržaj kalorija zbog minimalne količine ugljenih hidrata, masti.
- Uzbudite svoj apetit.
- Promoviraju probavu kod šećerne bolesti - uzrokuju odvajanje želudačnog soka, poboljšavaju apsorpciju ostale hrane.
Dijabetičare prati niz popratnih bolesti, uključujući giht, gojaznost. Različiti recepti za juhu omogućuju vam kuhanje za dijabetičare na temelju karakteristika svake bolesti.
Jelo od graška i gljiva
Možda najjednostavnija u pogledu pripreme i korisna za dijabetičare je supa od graška. Njegova se priprema vrlo preporučuje uz korištenje svježeg zelenog graška, jer je, na primjer, sušeno ime izrazito nepoželjno.
Ranije se preporučuje kuhanje čorbi u govedini, ali sama juha od dijabetesa tipa 2 treba biti pripremljena u drugoj vodi. Treba dodati u sastav i povrće, naime luk, šargarepu, krompir, ali u malim količinama.
Jedno od najpoznatijih jela svih. Dijabetičarima je dozvoljeno da ga često kuhaju, pa bi trebalo više razgovarati o receptu. Za pripremu prvog jela na bazi graška potrebno je koristiti samo svježi zeleni proizvod. U zimskoj sezoni je pogodno smrznuto, ali ne osušeno.
Za grahovu juhu koristi se govedina, ali po želji može se pripremiti i prvo jelo s pilećim mesom. Čorba bi trebala biti „druga“, „prva“ tek procijeđena. Povrću se dodaje takvoj juhi: luk i mrkva pržena na maslacu, krompir.
Grahova juha od dijabetesa zanimljiva je po tome što je sposobna:
- pružiti tijelu potrebne korisne tvari,
- aktivirati metaboličke procese,
- ojačati vaskularne zidove,
- smanjiti rizik od razvoja malignih novotvorina,
- normalizuju krvni pritisak
- sprečiti razvoj srčanog udara.
Osim toga, grašak ima antioksidativna svojstva, odnosno veže i uklanja slobodne radikale iz tijela, produžuje stanje mladosti.
Ograničenja i mogućnosti
Juha od dijabetesa tipa 2 po sastavu i načinu pripreme bliska je ishrani zdrave osobe. I dalje postoje određena odstupanja. Izbornik dijabetesa fokusiran je na proteine. Količina masti i ugljenih hidrata je ograničena.
Uz dijabetes, dozvoljeno je jesti ribe s niskim udjelom masnoće, mladu teletinu, nemasnu govedinu, piletinu, svinjetinu. Dijabetičarima se ne preporučuje jesti masno meso patke, guske, dimljeno meso. Prženje povrća vrši se na biljnom ulju. Životinjske masti isključuju se iz recepata.
Kako bi se smanjio unos ugljikohidrata s hranom kod dijabetesa, oguljeni krompir se izrezuje na komade. Potopite se u hladnoj vodi najmanje 12 sati. Krompir se pere od ostataka škroba, koristi se za dijabetičku dekociju.
Juhe za dijabetičare tipa 2 za pacijente s prekomjernom težinom pripremaju se od prsa ili fileta piletine, povrća, gljiva, ribe s niskom masnoćom. Umjesto pasiranja, povrće je dozvoljeno u maloj količini juhe. Da biste poboljšali ukus i aromu jela, luk, šargarepa se prže bez masnoće u tavi sa nelepljivim lepkom.
Piletina i Borsch
Sljedeći recept na koji morate obratiti posebnu pažnju je supa od povrća, koja je svakako korisna za dijabetes. Da biste pripremili takve juhe za dijabetičare, toplo se preporučuje da koristite bilo koju vrstu povrća.
To mogu biti cvjetača, briselski klice ili bijeli kupus, kao i špinat, rajčica ili bilo koja druga imena povrća. Preporučuje se miješanje ili korištenje zasebno - borsch se priprema na isti način.
Algoritam kuhanja prilično je jednostavan: toplo se preporučuje povrće sitno nasjeckati, začiniti uljem (po mogućnosti maslinovim) i temeljito posoliti. Nakon toga treba ih prebaciti u mesni prilog pripremljen unaprijed i zagrijavati na laganoj vatri.
Istovremeno se može odrezati određeni dio povrća. U tom se slučaju narežu na velike komade i pomiješaju sa tekućinom u procesu zagrijavanja juhe, što će biti korisno kod dijabetesa tipa 2.
Još jedna korisna sorta koja se dobro može koristiti kod dijabetesa je pileća supa. Obraćajući pažnju na značajke i nijanse kuhanja, želio bih napomenuti sljedeće točke:
- cijeli algoritam kuhanja treba izvesti u velikoj tavi s visokim dnom,
- Prije svega, toplo se preporučuje da tavu stavite na srednju vatru i na njen dno stavite mali komad maslaca. Nakon što se otopi, u posudu slaže sitno sjeckani luk i jednu kašiku luka. mlevenog mesa na bazi belog luka
- povrću koje je već porumenelo, sipajte jednu kašiku integralnog brašna i često mešajte smešu. Treba pričekati tačno trenutak kada se prženje pokaže zlatno smeđim nijansama (borsch se priprema i po istom principu).
Juhe protiv dijabetesa mogu se kuhati od sljedećeg povrća:
Važno! Najboljom opcijom kuhanja supe smatra se istodobna kombinacija nekoliko vrsta povrća s niskim glikemijskim indeksom.
Recept je sljedeći. Sve odabrano povrće treba temeljno oprati, oguliti i izrezati na približno jednake kriške (kockice ili slamke).
Pošaljite povrće u šerpu, dodajte mali komad maslaca i pirjajte na laganoj vatri dok ne skuhate. Zatim, sastojke prebacite u tepsiju i prelijte kipućom vodom.
Još 10-15 minuta, a supa je spremna. Takva su jela dobra zbog svojih širokih mogućnosti u vezi s kombinacijom biljnih sastojaka i brzine kuhanja.
Odlično jelo koje se koristi za obnavljanje organizma nakon operacije, prehlade i samo zasićenje hranjivim sastojcima. U idealnom slučaju birajte kokoši nesnice u dobi od 2 do 4 godine. Za pripremu mirisnog i ukusnog juha dobro je upotrijebiti cijelo truplo, ali da biste ga sačuvali, možemo ga podijeliti na nekoliko dijelova.
Nakon ključanja vodu treba procijediti, zamijeniti novom. Pratite izgled pjene, povremeno je uklanjajući. Kuhajte pileće zalihe najmanje 3 sata. Dalje se može koristiti za kuhanje supa, priloga, konzumirati u obliku tekućeg jela, začinjeno biljem i rakijskim krekerima.
Jelovnik za dijabetes trebao bi biti pun, tako da prve obroke trebate podijeliti tijekom cijele sedmice, tako da se za 1-2 dana pojavi nova supa, borsch ili bujona.
Za svaki ukus
Za dijabetičare tipa 2 odabiru se recepti s zdravstvenim prednostima. Masa hranljivih sastojaka sadrži borš. Uz dijabetes, kuhari nude nekoliko recepata za borsch:
- Ukusni ukrajinski borsch na mesnom juhu.
- Letnji borsch.
- Sušeni šampinjoni borsch.
- Borsch sa suvim šljivama i drugim receptima.
Juha od paradajza
Recepti za juhu za dijabetičare mogu se kombinirati u jelu i uz povrće i za meso.
- Pripremite juhu na bazi mršavog mesa (govedina, piletina, zec, ćuretina).
- Osušite male krekere od raženog hljeba u rerni.
- Nekoliko krupnih rajčica treba kuhati dok ne omekšaju u mesnoj juhi.
- Zatim nabavite rajčicu, izmutite ga blenderom ili prosijte kroz sito (u drugom slučaju, konzistencija će biti nježnija).
- Dodavanjem juha, jelo možete učiniti manje ili više gustim.
- U juhu dodajte krekeri, začinite kašikom kisele pavlake i sitno sjeckanog začinskog bilja.
- Po želji možete posipati s malom količinom tvrdog sira.
Ovo jelo možete sami jesti, kao i obradovati svoje prijatelje. Juha će oduševiti kremastu strukturu, lakoću i pikantan ukus.
Slatka hrana
Za pacijente sa šećernom bolešću najbolje je jesti hranu u vlastitom soku, u povrću, kuhati, kuhati na pari, koristeći povrće i puter, kao i bijeli sos.
Prženje, prženje na masti, posebno vatrostalnoj (govedina, ovčetina), ne preporučuje se.
Povrće ukrasite glavnim jelima. Povećavaju količinu hrane, doprinose unosu dijetalnih vlakana, uklanjanju toksina, boljem zasicanju, obogaćivanju tijela vitaminima i mineralnim solima.
Limunska krema
Sastojci: teška krema - 200 ml, jaje - 2 kom., Limun - 1 kom., Saharin ili druga zamjena za šećer, želatina - 2 lista.
Umutite vrhnje, 2 žumanjka i limunov sok, dodajte malo saharina. Stavite na vatru i zagrijte, neprestano miješajući (ne dozvoljavajući da ključa), dodajte listove želatine, otopljene u najmanjoj mogućoj količini vode. Izlijte u kalup i ohladite na hladnom mestu. Kad se očvrsne, prebacite na posudu.
Krem od vanilije
Sastojci: jaje - 2 kom., Teška krema - 130 ml, saharin, vanilija po ukusu.
Beat na vatri, ne dozvoljavajući da prokuha, žumanjke i 50 ml guste kreme, malo saharina i vanilije. Smjesa se ostavi da se ohladi i doda se preostala krema, a prvo ih istuče. Služi se u čašama ili u staklenim tanjurima. Po želji, pre obroka možete stavljati na led.
Maslac krema
Sastojci: jaje - 2 kom., Vrhnje - 100 ml, saharin, želatina - 2 g, vanilija po ukusu ili vrlo jaka kafa - 2 žlice. l
Žumance sa vrhnjem umutite na vatri, dodajte saharin, pa otopljenu želatinu, dodajte vaniliju ili kafu po ukusu. Izlije se u kalup koji se ispere hladnom vodom i drži na hladnom mjestu dok se ne zgusne.
Sendvič pasta
Sastav: "Hercules" - 3 kašike. l., orasi - 2-3 kom. (može se zamijeniti po ukusu), med - 1 kašika. l. sol, mleko ili voda.
"Hercules" se melje u mlincu za kafu, pomiješan sa mljevenim orasima (možete uzeti lješnjaci, ili kikiriki, ili drugo po volji). Solite, stavite med, temeljito miješajući, ulijte mlijeko ili vodu dok ne dobijete pastu.
Skutina sa sirom sa jabukama
Sastojci: jabuke - 200 g, sir - 300 g, fruktoza - 15 g, limunov sok - 3 kašike, jaje - 1 kom., Sjemenke kaše - 50 g, ksilitol po ukusu.
Jabuke se ogrube i ogrube, protrljaju na krupnu rernu i stave u laticu, prethodno podmazanu uljem. Smjesa se priprema od sira s niskim udjelom masnoće, pire s žumanjkom, kašom i ksilitolom, uz dodatak limunovog soka. Smjesa je malo posoljena. Umutite bjelanjke i dodajte smjesi. Smjesu izlijte sa jabukama i pecite u rerni 15 minuta.
Torta od mrkve
Sastojci: mrkva - 300 g, fruktoza - 150 g, brašno - 50 g, drobljeni krekeri - 50 g, orašasti plodovi - 200 g, jaje - 4 kom., Višnja ili drugi sok - 1 kašika kašike, prstohvat klinčića i cimeta, soda - 1 žličica, sol po ukusu.
Ogulite i naribajte mrkvu. Brašno pomiješajte sa soda, solju, mljevenim orasima i zdrobljenim krekerima.
Žumanjke pomiješajte sa dvije trećine fruktoze, bobičastog soka, cimeta i klinčića, tucite do pjene, pažljivo u smjesu dodajte brašno i orahe, a potom naribanu mrkvu i sve promiješajte.
Bjelanjke se tuče sa preostalom fruktozom i dodaje se u tijesto. Posudu za pečenje namazati margarinom, tijesto staviti u kalup i peći u rerni na prosječnom žičanom postolju na temperaturi od 175 stepeni.
Punjene pečene jabuke
Sastojci: jabuke - 5 kom., Drobljeni orasi - 1/2 šalice, med - 2 kašike. l., limunov sok - 1 kašika. l., cimet.
Za dijabetičare tipa 2 u prehranu može biti uključena supa od gljiva. Gljive su niskokalorični proizvod s niskim brojem glikemijskog indeksa. Pozitivan učinak na tijelo dijabetičara očituje se u sljedećem:
- sprečavanje razvoja anemije,
- jačanje potencije kod muškaraca,
- prevencija tumora dojke,
- podržavajući odbranu tela,
- stabilizacija glikemije,
- antibakterijski učinak
Uz dijabetes, možete jesti šampinjone, pečurke, šampinjone, gljive Porcini. Ako ima dovoljno znanja o šumskim stanovnicima, treba ih sakupljati samostalno, a u protivnom potrošači radije kupuju gljive od pouzdanih dobavljača.
Prvi recept za gljive:
- Glavni proizvod treba temeljno oprati, očistiti, staviti u posudu i sipati kipuću vodu.
- Nakon četvrt sata, gljive bi trebalo sitno nasjeckati i poslati u tavu zajedno sa sjeckanim lukom. Za pirjanje koristite puter.
- Odvojeno, na vatru stavite vodu, nakon što prokuha dodajte narezani krompir i šargarepu.
- Kad su svi sastojci napola skuvani, gljive s lukom uputite na krompir. Dodajte sol i začine. Nakon 10-15 minuta, supa će biti spremna.
- Izvadite, malo ohladite i pomoću blendera napravite supu od pire.
Važno! Juha od gljiva može se poslužiti uz tost raženi hleb na bazi raženog hleba.
GI crveni borsch
Mora se naglasiti da prehrana sa različitim vrstama dijabetesa ima razlike. Za dijabetes tipa 2 moraju se poštovati preporuke endokrinologa kako svakodnevna hrana ne bi izazvala dijabetes ovisan o inzulinu. Glavni tretman ove varijante bolesti je dijetna hrana koja se zasniva na GI (glikemijskom indeksu) proizvoda. Gomolji krumpira, mrkve, repe ne preporučuju se pacijentima koji imaju dijabetes tipa 2, ali ove korenovke mogu se koristiti u pripremi različitih jela, uključujući i borš, ako njihova upotreba ne utječe na opće stanje. Kod dijabetesa tipa 1 važno je računati broj jedinica ugljikohidrata kako bi se prilagodilo doziranje inzulina.
Šećer se smanjuje odmah! Dijabetes s vremenom može dovesti do čitavog niza bolesti, kao što su problemi s vidom, stanje kože i kose, čirevi, gangrena pa čak i kancerozni tumori! Ljudi su poučavali gorko iskustvo da normaliziraju nivo šećera. čitaj dalje.
Preporučuje se kuhati borsch pacijentima sa šećernom bolešću na vodi ili na sekundarnom mesnom juhu. Meso se bira dijetalnim nemasnim sortama ili se jelo kuha na povrtnom juhu. Jedan od sastojaka potrebnih za pripremu jela je krompir. U kuvanom obliku, njegova GI iznosi 70 jedinica, što se odnosi na visoke stope. Da biste smanjili GI gomolja krumpira, potrebno ih je oguliti, zdrobiti na komade i natopiti u čistoj hladnoj vodi dulje od 2 sata.
Recepti za kuhanje crvenog borschta najčešće uključuju proizvode prikazane u tabeli:
Vrsta aktivnosti | Približna dnevna količina XE |
Težak fizički rad | oko 30 |
Umeren fizički rad | oko 25 |
Sedarski rad | ne više od 18 |
Sjedilački način života | 13 i manje |
Dnevna stopa XE treba podijeliti na 6 obroka. Značajna su tri trika:
- doručak - do 6 XE,
- popodnevni čaj - ne više od 6 XE,
- večera - manje od 4 XE.
Preostali XE dodijeljen je međuobrokima. Većina opterećenja ugljikohidratima pada na prve obroke. Ne preporučuje se konzumiranje više od 7 jedinica odjednom. Prekomjerni unos XE dovodi do naglog skoka šećera u krvi. Uravnotežena prehrana sadrži 15-20 XE. Ovo je optimalna količina ugljikohidrata koja pokriva dnevnu potrebu.
Hljebne jedinice za dijabetes
Drugi tip dijabetesa karakterizira prekomjerno nakupljanje masnog tkiva. Stoga je za proračun unosa ugljikohidrata često potrebno razviti lako probavljivu prehranu. Dnevni unos XE iznosi od 17 do 28.
Umjereno se mogu konzumirati mliječni proizvodi, žitarice, povrće i voće, kao i slatkiši.
Najveći dio ugljikohidrata trebao bi biti hrana, povrće, brašno i mliječni proizvodi. Voće i slatkiši koštaju najviše 2 XE dnevno.
Tablicu s namirnicama koje se najčešće konzumiraju i sadržaj jedinica za kruh u njima uvijek treba imati pri ruci.
Tabela dozvoljenih mliječnih proizvoda
Mliječni proizvodi ubrzavaju metaboličke procese, zasićuju tijelo hranjivim tvarima, održavaju optimalnu razinu šećera u krvi.
Lista mliječnih proizvoda | Šta odgovara 1 XE? |
Sirovo i pečeno mleko | nepotpuno staklo |
Kefir | puna čaša |
Slatki acidofil | pola čaše |
Krema | nepotpuno staklo |
Slatki voćni jogurt | ne više od 70 ml |
Prirodni nezaslađeni jogurt | puna čaša |
Jogurt | šolja |
Sladoled u čaši | ne više od 1 obroka |
Slatka skuta bez grožđica | 100 grama |
Slatka skuta sa grožđicama | oko 40 g |
Kondenzovano mlijeko bez šećera | ne više od trećine konzerve |
Dječji sir obložen čokoladom | pola sira |
Sadržaj masti u korištenim mliječnim proizvodima ne smije biti veći od 20%. Dnevna potrošnja - ne više od pola litre.
Tabela žitarica i žitarica
Žitarice su izvor složenih ugljikohidrata. Energiziraju mozak, mišiće i organe. Za jedan dan ne preporučuje se konzumiranje više od 120 grama proizvoda od brašna.
Prekomjerna upotreba proizvoda od brašna dovodi do ranih komplikacija dijabetesa.
Tabela povrća sa dijabetesom
Povrće je izvor vitamina i antioksidanata. Održavaju redoks-ravnotežu i sprečavaju pojavu komplikacija dijabetesa. Biljna vlakna ometaju apsorpciju glukoze.
Lista povrća | Količina u 1 XE |
Kuhani krompir | 1 jedinica |
Pire od krumpira | 3 kašike (75 g) |
Jakni krompir | 1 veliko povrće |
Kuhan grah, sočiva | 3 kašike (50 g) |
Kukuruz (kuhan ili konzerviran) | 2-3 kašike |
Kukuruzni pahuljice | 4 kašike |
Toplinska obrada povrća povećava glikemijski indeks. Trebao bi ograničiti unos kuhane šargarepe i repe. Ove namirnice sadrže značajnu količinu hljebnih jedinica.
Tabela dozvoljenih bobica za dijabetes
Svježe bobice sadrže vitamine, minerale i minerale. Oni zasićuju organizam potrebnim supstancama koje ubrzavaju glavni metabolizam.
Umereni broj bobica stimulira oslobađanje inzulina iz gušterače, stabilizira nivo glukoze.
Voćni stol
Sastav voća uključuje biljna vlakna, vitamine i minerale. Podstiču pokretljivost crijeva, normaliziraju enzimski sistem.
Lista voća | Količina proizvoda u 1 XE |
Marelice | 4 srednje veličine voća |
Cherry šljiva | oko 4 srednja voća |
Šljive | 4 plave šljive |
Kruške | 1 mala kruška |
Jabuke | 1 jabuka srednje veličine |
Banana | pola malog voća |
Narandže | 1 oguljena naranča |
Trešnje | 15 zrelih trešanja |
Granate | 1 srednje voće |
Mandarine | 3 nezaslađena voća |
Ananas | 1 kriška |
Breskva | 1 zrelo voće |
Persimmon | 1 mala persimmon |
Slatke trešnje | 10 crvenih trešanja |
Feijoa | 10 komada |
Nisu sva voća podjednako zdrava. Prilikom formiranja dnevnog menija preporučuje se pridržavati se tablice dozvoljenog voća.
Ako je moguće, treba izbjegavati slatkiše. Čak i mala količina proizvoda sadrži puno ugljikohidrata. Ova grupa proizvoda ne donosi značajne koristi.
Sweet list | Količina proizvoda u 1 XE |
Džem sa šećerom | kašika za desert |
Karamela | 4-6 komada |
Dušo | ne više od jedne žlice |
Šećer | oko kašike ili 2 kriške |
Marmelada | dva mala komada |
Torta | mali komad |
Čokoladni bomboni | jedan slatkiš |
Na sadržaj XE u proizvodu utječe metoda pripreme. Na primjer, prosječna težina voća u XE iznosi 100 g, a u soku od 50 g. Pire od krumpira povećava razinu šećera u krvi brže od kuhanog krumpira.
Preporučljivo je izbjegavati upotrebu pržene, dimljene i masne hrane. Sadrži zasićene masne kiseline koje se teško razgrađuju i teško apsorbiraju.
Hrana sa dijabetesom
Osnova dnevne prehrane treba biti hrana koja sadrži malu količinu XE. U dnevnom meniju njihov je udio 60%. Ovi proizvodi uključuju:
- nemasno meso (kuhana piletina i govedina),
- riba
- pileće jaje
- tikvice
- rotkvica
- rotkvica
- lišće salate
- zelje (kopar, peršun),
- jedna matica
- bela paprika
- patlidžan
- krastavci
- Rajčice
- gljive
- mineralna voda.
Pacijenti sa dijabetesom trebaju povećati unos vitke ribe i do tri puta tjedno. Riba sadrži proteinske i masne kiseline koje snižavaju holesterol. Na taj se način smanjuje rizik od razvoja moždanih udara, srčanih udara, tromboembolije.
Prilikom sastavljanja svakodnevne prehrane uzima se u obzir sadržaj namirnica koje snižavaju šećer u ishrani. Ove namirnice uključuju:
Dijetalno meso sadrži proteine i esencijalne hranjive sastojke. Ne sadrži jedinice za hleb. Preporučuje se do 200 g mesa dnevno. Može se koristiti u raznim jelima. Pri tome se uzimaju u obzir dodatne komponente koje su dio recepata.
Hrana sa niskim glikemijskim indeksom neće naštetiti zdravlju i zasitit će tijelo vitaminima i hranjivim sastojcima. Korištenje namirnica s niskim sadržajem XE pomoći će izbjeći porast šećera, koji sprečava pojavu komplikacija poremećaja metabolizma.
NAŠI ČITATELJI PREPORUČUJU!
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Zaključak
Pravilnim izračunom prehrane za dijabetes sprečava se razvoj ozbiljnih komplikacija. Za izračunavanje dnevne potrošnje hljebnih jedinica poželjno je imati bilježnicu i zapisati dijetu. Na osnovu toga liječnik propisuje unos inzulina kratkog i dugog djelovanja. Doziranje se bira pojedinačno pod kontrolom glikemije u krvi.
Koje recepte koristiti u procesu kuhanja za dijabetičare?
Kod šećerne bolesti (bez obzira na vrstu), pacijenti trebaju biti posebno pažljivi u odabiru hrane. Zbog činjenice da trenutno postoji veliki izbor ukusnih i jednostavnih recepata za dijabetičare, vašu prehranu možete učiniti ne samo korisnom i sigurnom, već i što ugodnijom.
Prije svega, u procesu kuhanja važno je znati da prehrana treba biti dijetalna. Uz to, izbornik mora biti sastavljen uzimajući u obzir i niz kriterija:
- vrsta bolesti
- starost pacijenta
- tjelesna težina
- stil života
- tjelesna aktivnost.
Šta jesti sa dijabetesom tipa I
Kategorički vrijedi napustiti jela bogata ugljikohidratima, dok je povremeno dopušteno koristiti probavljive tvari. Izuzeci se prvenstveno odnose na djecu, jer im je ponekad teško odbiti takvu hranu. U ovom je slučaju vrlo važno prebrojati gore spomenute organske spojeve, kontrolirati razinu šećera i inzulin davati pravovremeno.
Za dijabetes tipa 1 prihvatljivi su sledeći proizvodi:
- smeđi hljeb
- kuhano meso: govedina, zec, teletina, perad,
- kuvana riba s niskim udjelom masti,
- kuhana jaja
- kupus, paradajz, patlidžan, tikvice, krompir,
- narandža, limun, ribizla,
- mršavi mliječni proizvodi,
- nemasni sir
- radič
- heljda, zobena kaša, proso kaša,
- povrtne salate
- čorba od šipka.
Pridržavajući se pravilne prehrane kod ove endokrine bolesti, pacijent treba da odbije i kafu, šećer, alkohol, masne mliječne proizvode, prženu i fermentiranu hranu, tjesteninu, slano i kiselo povrće.
Preporuke za dijabetes tipa II
U tom se slučaju sastavlja poseban režim unosa hrane s minimalnim sadržajem masti, soli i šećera.
Uz bolest tipa 2, bolje je zaboraviti na hljeb ili jesti samo žitarice, jer se on apsorbuje postepeno i ne uzrokuje nagli porast glukoze u krvi. Krompir se može jesti ne više od 200 g dnevno, a vrijedi se suzdržati i od mrkve i kupusa.
Primjerni izbornik za ovu kategoriju pacijenata izgleda ovako:
- Doručak. Kaša od heljde na vodi sa maslacem, radičem.
- Snack. Voćna salata od svježe jabuke i grejpa.
- Ručak Borsch sa pavlakom na pilećim zalihama, kompot od sušenog voća.
- Popodnevna užina. Kaza od sira, čaj od šipka.
- Večera Mljevene kuglice sa pirjanim kupusom, nezaslađeni čaj.
- Druga večera. Čaša rižeženke s malo masti.
Izgledi za dijetu često plaše pacijente, ali moderni recepti iznenadit će vas svojom raznolikošću i neobičnošću.
Ukusna hrana
Za ljude koji pate od dotične patologije, koji se žele osjećati dobro i istovremeno jesti ukusnu hranu, sljedeća rješenja su idealna:
Recept broj 1. Pasulj i grašak s lukom.
Mahunarke će odgovarati i svježim i smrznutim. Hranu nije potrebno grijati duže od 10 minuta, jer će se u protivnom izgubiti sve korisne tvari sadržane u ovom povrću.
Za kuhanje trebat će vam:
- zeleni grah i grašak - svaki 400 g,
- luk - 400 g
- brašno - 2 kašike. l.,
- puter - 3 kašike. l.,
- limunov sok - 1 kašika. l.,
- paradajzna pasta - 2 kašike. l.,
- beli luk - 1 češanj,
- zelje, sol - na ukus.
Kuhajte prema ovoj šemi:
- U tavi rastopite ¾ kašike soka l puter, stavite grašak i pržite 3 minute. Zatim zatvorite posuđe i pirjajte dok ne skuha. Na isti način rade i sa grahom.
- Sjeckani luk i pirjajte na maslacu, pa umiješajte u brašno i držite na vatri još 3 minute.
- Paradajz pastu razrijedite vodom, prelijte u šerpu, dodajte limunov sok, sol i zelje, pirjajte 3 minuta pod poklopcem.
- Spremni grah poslati u luk, staviti naribani češnjak, ugrijati sve sastojke u zatvorenom stanju. Poslužite jelo, ukrasite rajčicom.
Recept broj 2. Hrana za dijabetičare može biti i „karfiol i tikvice u sosu od paradajza i kiselog vrhnja“. Sljedeće komponente bit će potrebne:
- tikvice - 300 g
- cvjetača - 400 g,
- brašno - 3 kašike. l.,
- puter - 2 kašike. l.,
- pavlaka - 200 g,
- kečap - 1 kašika. l.,
- beli luk - 1 češanj,
- paradajz - 1 kom.,
- kopar, sol.
- Tikvice dobro operite i narežite na male kockice. Isperite kupus i podijelite u odvojene cvasti.
- Kuhajte povrće u vodi dok se potpuno ne skuva, naslonite u drugar i pustite da tečnost proključa.
- Brašno izlijte u posudu za pečenje i ugrijte ga puterom. Postepeno ulijte kiselu pavlaku, začinite kečapom, belim lukom, solju i začinskim biljem, neprestano mešajući.
- U prethodno pripremljeno kremasto sos stavite prethodno kuhano povrće i pirjajte 4 minuta. Poslužite uz kriške paradajza.
Recept broj 3. Tikvice punjene heljdom i gljivama sigurno će se svidjeti bilo kojem gurmanu. Dijeta koja uključuje takva kulinarska istraživanja neće smetati pacijentu.
Sljedeći sastojci su potrebni:
- male tikvice - 4 kom.,
- heljda - 5 žlica. l.,
- šampinjoni - 8 kom.,
- suhe gljive - 2 kom.,
- luk - 1 kom,
- beli luk - 1 češanj,
- pavlaka - 200 g,
- brašno - 1 kašika. l.,
- biljno ulje - za prženje,
- sol, biber, par cherry rajčica.
- Poredajte i isperite griz, sipajte 1: 2 vodom i stavite na vatru.
- Nakon ključanja dodati sitno sjeckani luk, suhe gljive, sol. Smanjite toplinu, pokrijte posudu i kuhajte 15 minuta.
- Zagrijte šnite i stavite nasjeckani šampinjoni i ribani češnjak, pržite na ulju 5 minuta, kombinirajte sa gotovom kašom i izmiješajte.
- Da biste napravili čamce od tikvica, narežite ih po dužini i izvadite meso (od njega napravite umak, naribajte ga, pržite i dodajte kiselo vrhnje i brašno, posolite i promiješajte).
- Unutar posude s povrćem pospite solju, napunite heljdom, prelijte sosom od kiselog vrhnja. Pecite u rerni najmanje pola sata, dok ne omekša. Ukrasite zelenilom i cherry rajčicama.
Postoje i ukusne varijacije salata koje neće naštetiti pacijentima koji imaju visok šećer u krvi. Možete koristiti recept, uključujući kohlrabi i krastavce. Na kraju ljeta preporučuje se jesti više svježeg povrća pa je takvu vitaminsku mješavinu najbolje pripremiti od sastojaka iskidanih iz vrta.
- kohlrabi kupus - 300 g,
- krastavci - 200 g
- beli luk - 1 češanj,
- sol, biber, kopar,
- biljno ulje za preljev.
- Operite, ogulite i naribajte kohlrabi.
- Krastavce isperite vodom i isecite na trakice.
- Promiješajte povrće, dodajte češnjak, sol i bilje, začinite uljem.
Salata "Smart" izgledat će dobro na svečanom stolu. Za njega će vam trebati:
- zeleni grah - 200 g,
- zeleni grašak - 200 g
- cvjetača - 200 g,
- jabuka - 1 kom,
- paradajz - 2 kom.,
- list salate
- peršun, kopar,
- limunov sok - 2 kašike. l.,
- biljno ulje - 3 kašike. l.,
- so.
- Cvjetaču, grašak i grah skuhajte u slanoj vodi.
- Rajčicu narežite na tanke kolutove, jabuke na kockice (kriške odmah prelijte limunovim sokom, u suprotnom će potamniti i izgubiti izgled).
- Položite na sledeći način: pokrijte tanjir ispranim lišćem zelene salate, širite krugove rajčice u jednom sloju na ivici posude, grah stavite u obruč, kupus - na isti način (samo unutar prethodnog), sredinu napunite graškom. Na vrhu prebacite lijepo nasjeckane jabuke na slajd. Posudu pospite nasjeckanim začinskim biljem - koprom i peršunom. Napravite preljev od biljnog ulja, soli i limunovog soka.
Dijeta bolesnicima sa šećernom bolešću može donijeti ne samo koristi, već i zadovoljstvo. Svoje ukusne i originalne kulinarske odluke ostavite u komentarima, mi ćemo ih objaviti.
Mogu li jesti borsch sa dijabetesom?
- 1 GI crvenog borsch-a
- 2 Kako kuhati?
- 3 ukusna recepta za borbe protiv dijabetičara
- 3.1 Vegetarijanski borsch
- 3.2 Borsch od gljiva
Bilo koji dijetalni meni uključuje prve obroke, koji uključuju supe, borsch, solyanku, kiseli krastavci itd. Borscht za dijabetičare, posebno crvene, savršeno je izbalansirano jelo. Proteini, vitamini, enzimske tvari su u optimalnom omjeru. Borsch potiče probavu, zasićuje tijelo vitaminima B, C, K, folnom kiselinom, karotenom i mineralnim solima. Mesni juh sadrži bjelančevine, koje hrane, zasićuju organizam duže vrijeme i osiguravaju produktivnost metaboličkih procesa. Borsch ima detoksikacijski učinak zbog velike količine vlakana.