Što je alkoholni pankreatitis: uzroci akutnog i hroničnog oblika
Ako gušterača pati zbog akutne alkoholne intoksikacije, takva bolest s akutnim upalnim procesom naziva se alkoholni pankreatitis. Konzervativno liječenje treba biti pravovremeno, jer u protivnom pacijent može uskoro umrijeti. Kao rezultat prekomjernog konzumiranja alkohola, poremećena je uobičajena proizvodnja enzima iz probavnog sustava, gušterača se upali. Hronični alkoholni pankreatitis se ne liječi, pa je preporučljivo dijagnosticirati bolest u akutnom stadiju.
Šta je alkoholni pankreatitis?
Ako se nakon dužeg izlaganja etanolu pojavi upala gušterače, među potencijalnim komplikacijama liječnici ne isključuju alkoholnu cirozu jetre i smrt kliničkog pacijenta. Karakteristično oboljenje prati duga povijest, a neugodni simptomi postepeno se povećavaju, postaju intenzivniji i smanjuju kvalitetu života. Ova vrsta pankreatitisa često napreduje u pozadini hroničnog alkoholizma ili sistematske zloupotrebe masne, pržene hrane.
Pogoršanja hroničnog pankreatitisa započinju akutnim napadom boli u probavnom sistemu. Sindrom boli je svojstven herpes zosteru, paroksizmalnim kontrakcijama, koje u nedostatku liječenja lijekom samo pojačavaju. Postoji smanjena proizvodnja enzima pankreasa sistematskim probavnim poremećajima koji su predstavljeni dijarejom, znakovima dispepsije, znakovima mučnine i povraćanjem. Ostali simptomi ove bolesti su predstavljeni u nastavku:
- heterogeni izmet,
- komadići neprobavljene hrane u izmetu,
- gaženje bez dugo očekivanog olakšanja,
- broj odlaska u toalet - do 6 puta dnevno,
- nagli gubitak težine
- potpuni nedostatak apetita,
- snižavanje krvnog pritiska
- visoka tjelesna temperatura
- nestabilnost nervnog sistema,
- mišićna slabost.
Da bi se osigurala obnova gušterače nakon alkohola, prvi korak je utvrđivanje etiologije patološkog procesa, potpuno uklanjanje patogenih faktora iz tijela. Učestalost napada u potpunosti ovisi o dozi alkohola i trajanju pijenja alkohola. Alkoholni surogati, poput jakih toksina, glavni su krivci za razvoj alkoholnog pankreatitisa.
Ugroženi su odrasli pacijenti koji redovito zlostavljaju alkohol, prekomjerni su kilogrami, teški su pušači i vode pasivan (kauč) stil života. Djelomično, specifična klinička slika ovisi o vrsti alkoholnog pića, na primjer, „pijana votka“ samo ubrzava nenormalan proces oštećenja jetre i razvija se nekroza.
Tok bolesti
Pod utjecajem štetnih faktora, jednom kada se unište zdrava tkiva, aktiviraju se enzimi žlijezda, a vlastite stanice uništavaju. Kao rezultat ovog patološkog procesa, gušterača nabrekne i povećava se, povećavajući pritisak na susjedne organe. Vremenom se upala žlezde proteže, pacijent se suočava s akutnim napadom boli. U to se vrijeme u tijelu šire široke žarišta nekroze koje narušavaju rad ovog vitalnog organa.
Klasifikacija alkoholnog pankreatitisa
Karakterističnu patologiju karakterizira akutni i kronični oblik, gdje se jedno postupno razvija u drugo, dok u potonjem slučaju više nije podložno konačnom oporavku. Kratak opis patološkog procesa predstavljen je u nastavku:
- U akutnom pankreatitisu djeluje više patogenih faktora odjednom, na primjer, kada pacijent jede masnu hranu, pije alkohol svakodnevno i stalno puši. Alkoholni pankreatitis često je karakterističan za mladiće, teško je konzervativno liječenje.
- Može se započeti hronični oblik pankreatitisa, razvija se kao neovisna bolest. Prvi simptomi se javljaju nakon nekoliko godina sistematskog konzumiranja alkoholnih pića, tegoba je praćena upalom i umjerenim bolovima u pojasu različitog trajanja. Efikasno liječenje provodi se s pogoršanjem upalnog procesa.
Moguće komplikacije
Pankreatitis iz alkohola doprinosi razgradnji jetre i disfunkciji probavnih enzima. Progresivna intoksikacija može dovesti do trenutne nesposobnosti i smrti, osuđuje pacijenta na jaku muku. Na pozadini produženog izlaganja etanolu, virusni hepatitis, ciroza jetre, ekstenzivno žarište nekroze tkiva gušterače, fistule i ciste nisu isključeni. Razvijaju se dijabetes i adenokarcinom.
Dijagnoza alkoholnog pankreatitisa
Teško je utvrditi pankreatitis alkoholnog oblika u tijelu, jer su simptomi slični drugim bolestima probavnog sistema. Zbog toga je, osim prikupljanja podataka iz anamneze, potrebna diferencijalna dijagnoza, koja uključuje takve laboratorijske i kliničke studije:
- opšti i biohemijski test krvi,
- urinski laboratorijski testovi za otkrivanje dijastaza,
- Ultrazvuk peritonealnih organa,
- CT i MRI
- dijagnostička punkcija iz medicinskih razloga.
Opće informacije
Alkoholni pankreatitis je upala gušterače koja se razvila kao odgovor na hroničnu upotrebu alkohola i njegovih surogata ili uz jedan jedini alkohol uz masnu hranu, pušenje. Oko 50% pacijenata s kroničnim alkoholnim pankreatitisom umire u roku od 20 godina od početka bolesti, ali uzrok smrti često uzrokuju bolesti povezane s alkoholizmom, a ne sam pankreatitis.
Uzrok razvoja alkoholnog pankreatitisa je toksično oštećenje stanica pankreasa produktima raspadanja etilnog alkohola ili tvari nastalih tijekom upotrebe surogata. Istovremeno, niti vrsta i kvaliteta alkohola nisu presudne - pankreatitis se može razviti i svakodnevnim uzimanjem piva, dobrim konjakom i uz upotrebu surogata.
Nedavna istraživanja iz područja moderne gastroenterologije pokazuju da alkoholizam ne igra presudnu ulogu u razvoju pankreatitisa, pretpostavlja se genetska predispozicija za ovu bolest. Također, indukcija lezija gušterače nije isključena kombinacijom nekoliko faktora: pijenjem, pušenjem, jedenjem puno masne hrane osiromašene proteinima.
Patogeneza alkoholnog pankreatitisa je prilično složena. Kada su stanice oštećene, enzimi se aktiviraju i počinju probavljati samu žlijezdu, uzrokujući nekrozu sve većeg broja tkiva. Oteklina žlijezde razvija se, povećava se i komprimira okolne organe, membrana joj se istegne, uzrokujući jake bolove. U tom slučaju se formiraju specifične pseudociste, ispunjene nekrotičnim tkivima i tečnim sadržajem.
U tkivima žlijezde započinje proces fibroze, rezultirajuće vezivno tkivo deformira stromu i kanale, izazivajući stagnaciju pankreasnog sekreta i još veću štetu na njemu. Trpi funkcija raspodjele enzima, u vezi s kojom se pojavljuju dispeptične pojave. U konačnici, normalno tkivo žlijezde zamjenjuje masno i vezivno tkivo, zbog čega endokrina funkcija počinje patiti - razvija se dijabetes.
Poznato je da konzumiranje alkohola izaziva stvaranje slobodnih radikala, koji imaju jak štetni učinak na stanice. Istovremeno, pušenje izaziva vazospazam i ishemiju gušterače, zbog kojih se oštećuje tkivo. Jedenje masne hrane aktivira proizvodnju enzima, pojačavajući njihov štetni učinak na žlijezdu.
Simptomi alkoholnog pankreatitisa
Klinička slika bolesti obično se manifestuje pojavom jakih bolova u pojasu, iako se određeni broj slučajeva odvija bez bola. Bolovi su lokalizovani u gornjem dijelu trbuha, zračeći u hipohondriju, leđa. Mogu biti ili stalni bolovi ili naglo oštri. Bol se pojačava u položaju leđa, smanjuje se u prisilnom položaju dok sjedite i naginjete se prema naprijed. Također, bol postaje jača nakon jela i zbog toga pacijenti često razvijaju strah od jedenja. Kod hroničnog pankreatitisa bol može biti konstantno umjerena, nakon konzumiranja masnih i začinjenih namirnica značajno se povećava.
Mučnina, povraćanje, proliv su takođe često zabrinuti. Tablica je obilna, sivkastozelene boje, gusta, s masnim sjajem i komadima ne probavljene hrane. Takođe zabrinut zbog povećanog nadimanja, odrihanja, žuljanja u stomaku. Zbog kršenja raspada i apsorpcije hranjivih sastojaka (zbog nedovoljne proizvodnje enzima pankreasa), kao i zbog straha od jedenja, primjećuje se brzo mršavljenje.
Komplikacije
Uz komplicirani tijek alkoholnog pankreatitisa mogu se oblikovati ciste i apscesi gušterače, fistule sa susjednim organima ili trbušnom šupljinom, opstruktivna žutica i dijabetes melitus. Dugotrajno neliječen hronični pankreatitis može dovesti do razvoja adenokarcinoma pankreasa.
Liječenje alkoholnog pankreatitisa
Liječenje ove bolesti provodi se pod sveobuhvatnim nadzorom gastroenterologa, hirurga, endoskopista, endokrinologa, radiologa, psihoterapeuta, narkologa, a po potrebi i drugih specijalista. Glavni i neophodan uvjet za izliječenje je odbacivanje alkohola, ali čak ni u ovom slučaju ne može biti zajamčen potpuni oporavak. Započnite liječenje općim događajima. Kod teškog pankreatitisa terapijska glad može se propisati nekoliko dana. U svim ostalim slučajevima propisan je peti sto za gušteraču, zabranjeni su alkohol i pušenje.
Konzervativni tretman uključuje upotrebu enzimskih preparata sa nadomjesnom svrhom, antiemetičke i lijekove protiv bolova. Razina šećera se kontrolira, po potrebi koriguje. Potrebni su vitamini topljivi u mastima, esencijalni mikroelementi.
Hirurško liječenje sastoji se u otvaranju cista i apscesa, resekciji dijela žlijezde, odvajanju adhezija, zatvaranju fistuloznih prolaza. Za komplicirani pankreatitis je potreban hirurški tretman. Ako je potrebna operacija, prognoze bolesti se pogoršavaju. Treba imati na umu da hirurško liječenje pankreatitisa značajno povećava vjerovatnoću od razvoja dijabetesa.
Prognoza i prevencija
Prognoza za hronični tok alkoholnog pankreatitisa je nepovoljna. U akutnom toku, ishod ovisi o težini bolesti, vrlo često bolest završava pankreasnom nekrozom, što može dovesti do smrti pacijenta. Prevencija alkohola izazvanog pankreatitisa potpuno je odbacivanje alkohola i cigareta, dobra prehrana s dovoljnim udjelom proteina, godišnji pregled od strane gastroenterologa.
Klinički simptomi alkoholnog pankreatitisa:
S razvojem alkoholnog pankreatitisa, simptomi se povećavaju postepeno, jer se u izlučnim kanalima gušterače formiraju bjelančevine i kalcijevi koji narušavaju odliv probavnih enzima. Kao rezultat toga, stvaraju se ciste, raste vlaknasto tkivo koje u blizini živčanih završetaka postaje izvor bolne boli.
S vremenom, s rastom vlaknastog tkiva, bol opada, egzacerbacije se javljaju rjeđe, ali enzimska i hormonalna insuficijencija gušterače postaje sve izraženija.
Bolovi su, u pravilu, tijekom pogoršanja vrlo intenzivni, pojasni su (protežu se u desni i lijevi hipohondrij, leđa), pojačavaju se nakon jela, prate ih dispeptički simptomi i zaustavljaju ih samo snažni lijekovi. Bol se također povećava s položajem leđa i smanjuje se u sjedećem položaju uz lagani zavoj prema naprijed, pa pacijenti često zauzmu prisilni položaj. Tokom remisije bol je manje intenzivan, prigušen, bolan. Do egzacerbacije alkoholnog hroničnog pankreatitisa može doći nakon 6-12 meseci.
Pored sindroma boli, često se pojavljuju i simptomi alkoholnog pankreatitisa, kao što su belching, mučnina i povraćanje, nadutost, obilne labave stolice s masnim sjajem i do 3-6 puta dnevno, što se javlja zbog nedostatka probavnih enzima pankreasa u crijevima, kroz koji se probavlja hrana. Primjećuje se i porast tjelesne temperature.
Bolest može početi iznenada, paroksizmalno, i može se postepeno povećavati na pozadini hroničnog pankreatitisa. U nekim slučajevima alkoholni pankreatitis ima bezbolan tok.
U polovini slučajeva hroničnog alkoholnog pankreatitisa postoje znakovi dijabetes melitusa, kao rezultat kršenja hormonske funkcije žlijezde.
Uzroci patologije
Razvoj hroničnog alkoholnog pankreatitisa je vrlo spor. Bolest se javlja uslijed dugotrajne zlouporabe alkohola. Zbog dužeg izlaganja toksičnih supstanci u gušterači, stvaraju se biokatalizatori koji počinju apsorbirati samu žlijezdu, što rezultira nekrozom tkiva. Vremenom, gušterača počinje da bubri, povećava se u veličini i pritiska organe koji se nalaze pored nje, što izaziva jake bolove.
Ako ne započnete liječenje na vrijeme, tada se zdravo tkivo gušterače počinje zamijeniti masnim naslagama i vlaknastim tkivom, s štetnim učinkom ne samo na gušterači, već i na cijeli endokrini sustav, kao rezultat toga, zajedno s pankreatitisom, počinje se razvijati dijabetes. Poznato je da ne samo alkohol i pušenje mogu prouzrokovati pankreatitis, često se kronični alkoholni pankreatitis javlja i kod dugotrajnog unosa masne i visokokalorične hrane uz povezanost s velikim brojem alkoholnih pića i duhanskih proizvoda.
Može se pojaviti cista ili apsces gušterače.
Akutni alkoholni pankreatitis javlja se iznenada, dok je važno napomenuti da njegovo oblikovanje ne zahtijeva dugotrajno konzumiranje alkohola, dovoljno je samo jednom. Alkoholna pića mogu biti vrlo raznolika, bilo da je riječ o najjeftinijem pivu ili vrlo skupocenom konjaku, ako se uz njega koristi masno meso, onda je to sasvim dovoljno da izazove napad akutnog alkoholnog pankreatitisa.
Prevencija alkoholnog pankreatitisa:
Preventivne mjere za sprečavanje razvoja alkoholnog pankreatitisa su sljedeće:
- uravnotežena ishrana, jedenje dovoljno proteina,
- isključivanje alkohola, posebno teške masne hrane,
- odustajanje od pušenja
- liječenje bolesti probavnog sustava koje doprinose razvoju pankreatitisa.
Alkoholni pankreatitis može se pojaviti nakon jednokratne doze velike doze alkohola ili uzimanja surogata dok uzimate puno masne, pržene hrane. Samo odbijanje alkohola pouzdan je način da se spriječi alkoholni pankreatitis.
Lečenje upale pankreasa
Uz alkoholnu opijenost, pušenje i druge loše navike u potpunosti se isključuju. Ključno je za ublažavanje i ublažavanje upale iz iritirane gušterače. Budući da alkoholni pankreatitis prepun dijabetesa, ljekari poduzimaju mjere oživljavanja kako bi produžili razdoblje remisije. Evo vrijednih preporuka u ovoj kliničkoj slici:
- da bi održali i ojačali rad jetre, pacijentu je strogo zabranjeno jesti tešku hranu tokom ishrane tokom remisije i remisije - masti, dimljeno meso, konzervanse i dr.
- Budući da funkcije cijelog organizma slabe kod pankreatitisa, potrebno je posjetiti konzultacije uskih stručnjaka poput gastroenterologa, hirurga, endoskopista, endokrinologa, radiologa, psihoterapeuta i narkologa.
- budući da alkoholna pića patološki povećavaju koncentraciju šećera u krvi, bolesniku je potrebno sistematsko nadziranje ovog pokazatelja, oralni unos vitamina topljivih u masti, elemenata u tragovima.
- u fazi relapsa potrebno je zauzeti vodoravni položaj, uzeti nekoliko No-shpa tableta unutra i hladno nanijeti na stomak. Preporučuje se privremeno gladovati, nemojte preopteretiti upalu gušterače.
- kirurški zahvat je indiciran na kompliciranim kliničkim slikama otvaranjem i rezanjem cista čime se eliminira rizik od opasnih komplikacija.
Terapijska dijeta
Uz alkoholni pankreatitis potrebna je korekcija dnevne prehrane. Kolačići, slatkiši, šećer, mlijeko, slana, začinjena i dimljena hrana zabranjeni su pacijentu. Ovi sastojci hrane doprinose razvoju soka pankreasa, povećanju broja relapsa. Zabranjena je i ostala hrana, uključujući:
- kobasice
- konzervansi
- prve juhe
- kiselo voće
- začini i sol
- soda, pivo, kafa.
U procesu konzumiranja hrane, preporučuje se poseban naglasak na sljedeće sastojke iz hrane korisne za alkoholni pankreatitis:
- supe s niskom masnoćom
- pusto meso
- slana kaša
- bez masnih sorti ribe,
- pečene jabuke
- biljni čajevi, dekocije,
- kuhano povrće.
Prognoza bolesti
Klinički ishod je nepovoljan, jer se smanjuje životni vijek pacijenta i ne isključuje se nagli smrtni ishod. Pankreatitis je hronična bolest, a u nedostatku pravodobnog liječenja, broj bolnih napada samo se povećava. Nije isključena potreba za hitnom hospitalizacijom sa oživljavanjem. Navedena bolest na kompliciranim kliničkim slikama rezultira pankreasnom nekrozom s daljnjom smrću tijela.
Životni vijek
Pacijenti s oštećenim pankreasnim kanalom mogu dugo vremena ni ne shvatiti postojanje smrtonosne bolesti u tijelu. Patološki proces napreduje spontano, kada već postoji hronični oblik pankreatitisa. Nakon prvog napada životni vijek se smanjuje, a sa sve većim brojem napada pacijent neće živjeti 2 - 3 godine. Ako se liječite i pridržavate se faze remisije, možete živjeti 10 godina, ali podložno potpunom odbacivanju loših navika.
Etiologija i patogeneza
Pokretački faktor je alkohol, a posebno njegovi surogati. Mehanizam pojave alkoholnog pankreatitisa je složen i raznolik. To je zbog činjenice da alkohol, ulazeći u ljudsko tijelo, djeluje patološki u više smjerova odjednom.
Alkohol grči sfinkter Oddija (glavni sfinkter velike paodele dvanaestopalačnog creva, koji reguliše odliv soka pankreasa i žuči iz zajedničkog kanala u šupljinu dvanaesnika). Kao rezultat spazma dolazi do zastoja sekreta što dovodi do njegovog preokreta u gušterači. Zbog agresivnih uzročnika koji se u velikim količinama drže u tajnosti prvo dolazi do iritacije, a potom i upale gušterače.
Alkohol agresivno djeluje na kanale pankreasa. U ovom slučaju dolazi do njihove atrofije i nekroze, nakon čega slijedi zamjena tih područja vezivnim tkivom. Doprinosi i stagnaciji enzimskog soka što u konačnici dovodi do alkoholnog pankreatitisa.
Alkohol iritira žlezdane ćelije koje se nalaze u želudačnoj sluznici. To dovodi do stimulacije enzimske funkcije gušterače, hipersekrecije.
Alkoholna pića povećavaju viskoznost sekreta gušterače zbog povećanja litostatina (supstance koja potiče stvaranje kamenaca).
Hipersekrecija u uvjetima povećanja viskoznosti soka gušterače, u kombinaciji sa spazmom velikog sfinktera dvanaestopalačnog creva dovodi do povećanog pritiska u kanalima, žuč i enzim gušterače stagniraju i bacaju natrag u žlijezdu. Njihova aktivacija događa se tamo, uslijed čega je organ oštećen i upaljen. Ako ne prestanete piti alkohol, tada će s vremenom upaljena područja žlijezde nekrotizirati, podvrgnuti uništavanju i propadanju.
Česta upotreba alkohola remeti metabolizam masti u tijelu, javlja se hiperlipidemija. Ovo stanje doprinosi i pojavi alkoholnog pankreatitisa.
Zapamti! Alkoholni pankreatitis nastaje nakon svakodnevne upotrebe 100-120 g alkohola tokom 8-12 godina na pozadini hronične alkoholne intoksikacije. Takođe su poznati slučajevi kada se pankreatitis nije pojavio na pozadini hronične zloupotrebe alkohola, već nakon jednootresne libacije, što je dovelo do akutnog toksičnog šoka i trovanja organizma.
Znakovi i simptomi
Alkoholni pankreatitis nema posebne simptome. Dijagnoza se temelji na pritužbama i ako postoji duga povijest alkohola. Pogoršanje se događa na pozadini zloupotrebe alkohola, malo prije pojave simptoma.
Glavni simptom akutnog alkoholnog pankreatitisa je bol. Ima opasan karakter, nagli je napad, ne zaustavljaju ga antispazmodici i analgetici. Intenziviranje boli posmatra se naglim pokretima, nagnućima. U visini bola, u pravilu, dolazi do povraćanja, što ne donosi olakšanje.
U vrijeme pogoršanja opažaju se simptomi intoksikacije: vrućica, slabost, mučnina, snižavanje krvnog pritiska.
Važno! U teškom akutnom alkoholnom pankreatitisu dolazi do zatajenja više organa, toksičnog šoka, demencije, psihoze, respiratornog zatajenja (do sindroma respiratornog distresa). Pacijent je u terminalnom stanju. Ako se u prvih nekoliko sati medicinska intervencija ne izvede, onda se u 100% slučajeva opaža smrtni ishod.
Kod hronične upale bol je trajna, ali ne doseže vrijednost praga. Pojačavaju se upotrebom alkoholnih pića i masne pržene hrane, jer se u tom slučaju stimulira enzim koji formira funkciju gušterače. U pravilu nema temperature, ne primjećuju se drugi simptomi intoksikacije. Bolest prolazi kroz periode pogoršanja i remisije.
Laboratorijska dijagnostika
Za potvrdu dijagnoze pacijentima se propisuju sljedeći klinički testovi:
- Opšti test krvi Pored pogoršanja alkoholnog pankreatitisa u krvi je uočena umjerena leukocitoza. S egzacerbacijom - izražena leukocitoza s pomicanjem formule ulijevo, porastom sedimentacije eritrocita, pojavom C-reaktivnog proteina.
- Biohemijski test krvi. Ovde se pre svega određuje nivo amilaze, lipaze, bilirubina, AlAT, AsAT, alkalne fosfataze, laktatne dehidrogenaze (LDH). Uz pogoršanje upalnog procesa, svi ovi pokazatelji prelaze maksimalno dopuštene vrijednosti.
- Biohemijska analiza urina za utvrđivanje nivoa dijastaze. Uz pogoršanje alkoholnog pankreatitisa vrijednost dijastaze najmanje je 5 puta veća od normalne. To nam omogućava da razgovaramo o debiju ili pogoršanju bolesti.
- Ultrazvučni pregled trbušne šupljine. Danas je to zlatni standard za dijagnozu. Ovdje možete vidjeti difuzne promjene gušterače (petrifikati, kalcifikacije, područja povećane i smanjene ehogenosti, ciste i druge komplikacije). Osim toga, ultrazvuk vam omogućava da procijenite stanje žučnog mjehura i jetre. Zbog anatomske i funkcionalne sličnosti ovih organa, u njima su često prisutne upalne ili degenerativne promjene.
- Računala multispiralna tomografija (ili magnetna rezonanca). Uz pomoć ovog pregleda procjenjuje se težina bolesti, stadij alkoholnog pankreatitisa. Određuje se integritet struktura gušterače, što nam u konačnici omogućava da riješimo pitanje hirurške intervencije.
- Laparoskopska intervencija za određivanje integriteta žlezde i stepen njenog propadanja.
- U prisustvu eksudativnog izljeva u trbušnoj ili pleuralnoj šupljini, provodi se dijagnostička punkcija. Ako je amilaza prisutna u punktatu, tada s pouzdanjem možemo govoriti o prisutnosti pankreatitisa kod pacijenta.
Konzervativno liječenje akutnog alkoholnog pankreatitisa
Kada je pacijent u stabilnom stanju, hospitalizirani su u bolnici, gdje se hitno provode medicinske mjere.
Ako se pacijent nađe u ozbiljnom stanju, tada će odmah biti hospitaliziran u odjelu intenzivne njege, gdje svakodnevno prate aktivnost vitalnih sistema (respiratorni, kardiovaskularni). S razvojem DIC-a propisana je infuzija svježe smrznute plazme, nadomjestaka krvi i heparina. S umjerenom hipoksijom indicirane su inhalacije kisika. Kod teškog respiratornog zatajenja pacijent je prebačen na mehaničku ventilaciju (mehaničku ventilaciju).
Borite se sa bolom
Kod alkoholnog pankreatitisa bol je dugotrajan, visokog intenziteta. Narkotički analgetici su najefikasniji, ali upotreba morfija je kontraindicirana (uzrokuje spazam sfinktera velikog papela dvanaestopalačnog creva). Lijekovi prve linije - promedol u kombinaciji sa nesteroidnim protuupalnim lijekom (Indometacin, Diklofenak, itd.). Ponekad se s jakim, neprestanim bolovima koristi blokada živčanih debla i pleksusa koji inerviraju gušteraču.
Dopunjavanje volumena krvi u cirkulaciji
Da biste povećali krvni pritisak, suzbili hipotenziju i spriječili šok, svim pacijentima koji imaju alkoholni pankreatitis prikazano je uvođenje zamjena krvi. Koloidni (želatinol, reopoliglukin) i kristaloidni rastvori (fiziološka otopina, disol, aceos) daju se u količini do 3-4 litre dnevno.
Prevencija infekcije i septičkog šoka
Za to su propisani antibiotici širokog spektra. Lijekovi izbora su cefalosporini III generacije u kombinaciji sa metronidazolom. Ova kombinacija pokriva i gram-pozitivnu i gram-negativnu floru. Antibiotici se daju intravenski, 2-4 puta dnevno.
Najvažnija komponenta konzervativne terapije. U ranim danima egzacerbacije svi bolesnici sa alkoholnim pankreatitisom pokazuju potpuno glad. To stvara funkcionalan odmor za žlijezdu. Nakon 4-5 dana propisana je štedljiva dijeta (tablica br. 5) s ograničenjem probavljive, masne, pržene, slane i začinjene hrane. Potpuno isključeni proizvodi koji povećavaju sekretornu aktivnost gušterače (alkoholna i gazirana pića, kafa, gljive, sve vrste orašastih plodova, svježi hljeb, slatkiši). U prehranu se unosi više proteinske hrane (niske masne vrste mesa i ribe, žitarice, mliječni proizvodi i pića). Raznolikost hrane može biti povrće. Od voća je indicirana upotreba pečenih jabuka ili krušaka. Od pića, dekocija i čajeva, žele, kompota od suhog voća ili bobica dozvoljeno je. Hrana mora biti na satu, pet puta dnevno, u malim porcijama.
Dijeta je važna komponenta liječenja alkoholnog pankreatitisa. Morate slijediti principe pravilne prehrane ne samo u bolnici, već i nakon otpusta. Dijeta bi trebala postati vrsta životnog stila za pacijenta. To će pomoći u sprječavanju kronizacije upalnog procesa ili njegovog sljedećeg pogoršanja, produljiti razdoblje remisije, ublažiti simptome hroničnog pankreatitisa.
Konzervativno liječenje hroničnog alkoholnog pankreatitisa
Bol se zaustavlja kombinacijom antispazmodika (No-shpa, Papaverin, Platiffilin) sa nesteroidnim protuupalnim lekovima (Indometacin, Diklofenak, itd.). Uz neefikasnost ovih lijekova indicirano je uvođenje Promedola ili blokada živčanih debla i pleksusa.
Baš kao u akutnom procesu, propisana je glad, a zatim štedljiva dijeta. Kako bi se u potpunosti osigurao funkcionalni odmor gušterače, liječenju se dodaju blokatori protonske pumpe (Omeprazol ili Omez) i blokatori histamina (Ranitidin, Famotidin).
Manjak pankreasne sekrecije nadoknađuje se nadomjesnom enzimi. Zbog toga se od pacijenta traži da koristi lijek Creon (ili pankreatin) tokom svakog obroka. Ne sadrži agresivne žučne kiseline, a koncentracija probavnih enzima dovoljna je za probavu dolazne hrane.
Važno! Ako nakon tretmana pacijent i dalje nastavi piti alkohol, tada liječenje pankreatitisa nije moguće ni pod kojim okolnostima. Samo s potpunim odbacivanjem alkohola i pića koja sadrže alkohol možemo razgovarati o oporavku i obnavljanju funkcija pankreasa.
Hirurško liječenje
S naprednim teškim stanjima rješava se pitanje hirurške intervencije. U ovom slučaju vrši se potpuna ili djelomična resekcija organa. Operacija je indicirana za kolaps gušterače ili za sljedeće komplikacije:
- Fistule (patološki prolazi i kanali koji povezuju žlijezdu s drugim organima).
- Ciste i apscesi (umjesto nekrotičnih područja, područja ispunjena tekućinom). Ako tečnost nije zaražena, onda se ova šupljina naziva cista, ako je zaražena i ispunjena gnojem - apscesom.
- Prisutnost kanceroznog tumora gušterače, potvrđeno ultrazvukom, CT ili MRI i laparoskopijom.
- Blokada glavnog ili dodatnog pankreasnog kanala. U ovom je slučaju otežan odljev sekreta, žlijezda se svakodnevno podvrgava autolizi s vlastitim enzimima, što predstavlja opasnost za život pacijenta.
Prevencija i način života
Važna komponenta prevencije je zdrav način života, koji uključuje potpuni prestanak pušenja i konzumiranja alkohola, posebno zamjenskih alkohola. Kroz život se trebate pridržavati principa zdrave prehrane: naglasak je na proteinskoj hrani, odbijajte jesti masnu, prženu i neprobavljivu hranu. Svake godine gastroenterolog treba proći preventivnu konsultaciju. Ovi jednostavni, ali efikasni savjeti pomoći će vam da izbjegnete tako neprijatnu bolest.
Učinak alkohola na gušteraču
Ljekari često moraju odgovoriti na pitanje: je li alkohol dopušten zbog pankreatitisa? Odgovor definitivno nije! Jednom u želucu, etilni alkohol se brzo apsorbira u krvotok i širi se po tijelu. Dostižući gušteraču, alkohol izaziva pojačano lučenje pankreasa. Kao što znate, etanol ima sposobnost crpljenja vode iz stanica, što dovodi do veće koncentracije enzima u manjoj količini tečnosti.
U normalnom stanju, pankreasna sekrecija dopire do dvanaestopalačnog creva, gde počinje proces varenja hrane. Ali kod pijenja alkohola dolazi do spazma sfinktera, a enzimi ostaju u tkivima gušterače, izazivajući upalni proces. Posebno je opasan alkohol uzet na prazan stomak. Apsorpcija etanola u želudačnoj sluznici događa se odmah, koncentracija se povećava, učinak se povećava.
U remisiji
Remisija je period tijeka hronične bolesti, kada su simptomi izuzetno blagi ili ih nema. U ovoj se fazi ne pojavljuje pankreatitis, a gušterača djeluje kao zdrav organ, obavljajući funkcije koje je propisala priroda. Međutim, ispijanje alkohola za ljude predisponirane za ovu bolest, u nedostatku simptoma, također je nemoguće, jer situacija se može radikalno promijeniti u minuti. Pristup sekreta gušterače dvanaesniku bit će zatvoren, započeti će proces cijepanja tkiva.
U akutnoj fazi
U akutnoj fazi pankreatitis je najopasniji. Stanje pacijenta može se brzo pogoršati. Zbog toga su, sa jakim bolovima u trbuhu, koji se protežu do leđa, praćeni mučninom, povraćanjem, vrućicom i općim mučninama, indicirana hitna hospitalizacija i dijagnoza.
Naravno, upotreba tekućina koje sadrže alkohol u prisutnosti takvih simptoma strogo je zabranjena. Alkohol pogoršava tok bolesti i dovodi do ozbiljnih komplikacija, invaliditeta, posebno teških slučajeva, do smrti.
U hroničnom toku bolesti
Hronični pankreatitis je upalni proces u pankreasu koji traje dugo i s blagim simptomima: blaga bol u dubini trbuha, mučnina, rjeđe povraćanje, belching, smanjen apetit i pojačano stvaranje plinova.
Upotreba alkohola kod hroničnog pankreatitisa negativno utječe na opskrbu stanica pankreasa kisikom i hranjivim tvarima. Acetaldehid (produkt propadanja etanola) izaziva stvaranje ožiljnog tkiva na zidovima malih krvnih žila, odumiranje tkiva, razvoj nekroze pankreasa i gnojne upale.
Pankreatitis i razne vrste alkohola
Poznata je velika ponuda alkoholnih pića: za svaki ukus, boju i novčanik. Svaka boca ili tegla sadrže etanol različitog stepena koncentracije, koji ima štetan uticaj na rad pankreasa.
Pacijentima se čini da šteta od alkohola ovisi o koncentraciji alkohola. Pitanje što koristiti kod pankreatitisa čuje svaki ljekar na recepciji. Razmislite o uticaju najpopularnijih pića na tok ove bolesti.
Pivo i pankreatitis
Često pacijenti s upalom gušterače u stanju remisije pogrešno vjeruju da je sada dopušteno opustiti se i popiti čašu piva. Međutim, nakon normalizacije općeg blagostanja u nedostatku simptoma bolesti, pogođena tkiva ne postaju zdrava, ostaju ranjiva na učinke alkohola. Pivo sa pankreatitisom se ne može smatrati sigurnim proizvodom. Konzumiranje etanola, makar u malim dozama, može izazvati novi napad bolesti i dramatično pogoršati dobrobit pacijenta!
Uz alkohol, pivo sadrži konzervanse, sredstva za aromatiziranje, ugljični dioksid, koji ometaju rad gušterače i oštećuju tkiva u tijelu. Uzmite u obzir visoki glikemijski indeks pića, koji izaziva povećanu proizvodnju inzulina, što dodatno opterećuje organ. Dakle, čak bezalkoholno pivo je isključeno iz prehrane pacijenata s pankreatitisom.
Je li crno vino dobro za pankreatitis?
Druga česta zabluda je upotreba crnog vina u malim dozama u upalnim procesima. Savetnike ovog „lečenja“ vode istraživači naučnika koji su se pokazali efikasnim u borbi protiv pankreasnih bolesti antioksidansa resveratrola, koji se nalazi u crvenom grožđu. Zaista, te studije postoje. Ali vino s pankreatitisom ostaje nesiguran proizvod.
Ne zaboravite da je pravo crno vino na policama ruskih trgovina rijetko, sadržaj etanola i negativni utjecaj takvog pića su nepromijenjeni. Ako se liječite antioksidansima, konzumirajte one bolje u obliku soka od grožđa.
Jaki alkohol i pankreatitis
Možda vodka za pankreatitis, zajedno s drugim vrstama jakog alkohola (viski, konjak, mjesečina), ima najviše razarajućeg učinka na gušteraču. Postotak etanola u takvim pićima je puno veći nego u vinu ili pivu, što znači da će koncentracija u krvotoku i negativan utjecaj na tjelesna tkiva biti primjetnija.
Čak i čaša votke za vrijeme svečane gozbe može završiti na intenzivnoj njezi. Postoji i zabluda da upotreba skupog elitnog alkohola ne utiče negativno na razvoj pankreatitisa. Nijedan alkohol se ne može smatrati sigurnim za ljude koji imaju pankreasne bolesti.
Uzroci pankreatitisa
Vrlo je važno znati zašto se pankreatitis može pojaviti, tako da je moguće barem djelomično izbjeći razvoj bolesti. Dakle, glavni razlozi uključuju:
- Upotreba alkoholnih pića različite jačine. Ako osoba stalno koristi alkoholna pića, pa i još gore, ne prati količinu pijanih, čime izložuje organizam velikoj opasnosti. Pre svega, pankreas će na to reagovati. Ona u određenom trenutku jednostavno pod utjecajem velike količine alkohola prestaje da ispunjava svoje funkcije, ugrožavajući cijeli organizam
- Žučna kamena bolest, tokom koje kamen može blokirati jedan od kanala, izazivajući ozbiljan upalni proces
- Bolesti dvanaesnika kao što su duodenitis i čir
- Hirurška intervencija na stomaku ili bilijarnom traktu. Tijekom operacije može se unijeti infekcija koja će se s vremenom širiti sve dalje i dalje, zahvaćajući velike organe. A prvo što joj se nađe na putu je gušterača
- Povrede trbuha tijekom kojih se gušterača može oštetiti
- Uzimanje određenih lijekova među kojima će biti nuspojave oštećenje gušterače
- Metabolički problemi
- Nasljednost
Ljekari napominju da u oko 30 posto slučajeva, čak ni potpunim i pravovremenim pregledom, ne mogu tačno utvrditi uzrok bolesti da bi se uklonio provocirajući faktor.
Pankreatitis se može javiti i kao rezultat uzimanja određenih lijekova.
Pankreatitis se može pojaviti ili u akutnom obliku ili u hroničnom obliku. Pa čak i s jakim napadima boli, neki su jako zainteresirani za pitanje pijenja alkohola s ovom dijagnozom. Bez obzira što uzrokuje bolest, simptomi će biti sljedeći:
- Jaka bol, a neki pacijenti kažu da se to ne može podnijeti. I gotovo sve tablete protiv bolova nemaju odgovarajući efekat. Ponekad čak i ako medicinska pomoć nije pružena na vrijeme može doći do šoka boli, iz kojeg je teško izvući osobu
- Visoka tjelesna temperatura, koja raste kao reakcija na upalni proces u tijelu
- Problemi sa pritiskom mogu i povećavati i smanjivati
- Promjena u boji. Ljekari napominju da i u akutnom i u hroničnom obliku postepeno koža lica počinje mijenjati boju iz svjetlosne u sivo-zemljanu
- Štucanje. Ne znaju svi, ali učestale i nerazumne štucanje mogu postati simptom pankreatitisa i jedini
- Mučnina i povraćanje. Vrlo čest simptom akutnog pankreatitisa je povraćanje koje ne donosi olakšanje, čak ni nakratko.
- Problemi s toaletom, odnosno zatvor ili proljev. Ovisno o tome kako je tijelo reagiralo na bolest, osoba može imati ili labavu stolicu, što je popraćeno neugodnim mirisom, ili, obrnuto, zatvor s jakim bolovima u trbuhu i otežanim pražnjenjem plinova
- Kratkoća daha, koja se najčešće pojavljuje u području opetovanog povraćanja
- Plavi ton kože
Kada se pojave prvi simptomi akutnog pankreatitisa, morate odmah pozvati hitnu pomoć, jer se stanje pogoršava sa svakim minutom. Što se tiče simptoma hroničnog pankreatitisa, onda su oni nešto drugačiji:
- Bolni osećaji pojavljuju se oko 15 minuta nakon obroka. Štaviše, nisu jaki i prolaze nakon nekog vremena
- Jači napadi počinju mučiti nakon što pojedu masno, začinjeno, slatko
- Isprekidana mučnina i povraćanje
- Slabo žuti ton kože koji se može pojaviti i nestati
Ako zanemarite bolest i nastavite voditi poznati način života, lako možete zaraditi dijabetes.
Alkohol za pankreatitis
Pankreatitis i alkohol su nespojivi!
Jedno od najuzbudljivijih pitanja koje su postavljali mnogi pacijenti s dijagnozom pankreatitisa, kao što je već spomenuto, je dopuštenost konzumiranja alkohola. Neki će vam doktori dopustiti da konzumirate oko 50 grama vina, ali malo je vjerovatno da će se netko zaustaviti na ovoj dozi.
Najčešće se događa nastavak. Zato je bolesnicima sa hroničnim ili akutnim pankreatitisom strogo zabranjeno da piju alkohol:
- Čak i u najmanjim količinama, kada je riječ o jednoj čaši, alkohol doprinosi uništavanju uništenih stanica pankreasa
- Čak i s malim ili gotovo nultim udjelom alkohola u piću, jer će u svakom slučaju dospjeti u krvotok, a potom i u gušteraču
- Čak i u slastičarstvu. Za vrijeme pečenja kolača i kolača, slastičari, kako bi poboljšali svoj ukus i dali šarmu desertu, u to dodajte uglavnom alkohol, konjak itd. Za pankreatitis morate pažljivo pročitati sastav proizvoda kako biste izbjegli čak i mali sadržaj alkohola
Neki pacijenti vjeruju da ako je bolest prešla u kronični stadij ili je došlo vrijeme oporavka i stanje se značajno popravilo, možete početi nepravilno jesti i piti alkohol. To se strogo zabranjuje, budući da je čak i jedna čaša sposobna za svetlo, a sav tretman koji je sproveden je „ne“.
Naučnici su dokazali da je alkohol izaziv za razvoj bolesti u oko 50 slučajeva. To se posebno odnosi na one ljude koji ne znaju piti i neprestano prekomerno opterećuju svoje tijelo.
U normalnom stanju (zdravom) pankreas proizvede oko jedan i pol do dvije litre pankreasnog soka u jednom danu, koji sadrži sve potrebne enzime za normalno funkcioniranje cijelog probavnog sustava. Ali dešava se tako da se prolaz zatvori, a sav sok pankreasa struji nazad, uništavajući organe.
Najrazorniji učinak ima alkohol, koji pojačava upalni proces u gušterači, jer on ne proizvodi one enzime koji će pomoći razgradnji. Alkohol koji ulazi u krvotok izaziva proizvodnju serotonina, što zauzvrat uzrokuje da gušterača luči više soka. Zbog suženja kanala, sok jednostavno ne može napustiti gušteraču i stagnira u njoj, probavljajući vlastite stanice.
I umjesto preopterećenih i mrtvih ćelija formira se vezivno tkivo koje ni na koji način ne može proizvesti inzulin, pa shodno tome može se razviti šećerna bolest. Stoga, na pitanje da li je moguće piti alkohol s pankreatitisom, trebate odgovoriti kategorično "ne". U suprotnom, pacijentovo se stanje samo pogoršava, a ranije liječenje neće dati pozitivne rezultate.
Posledice konzumiranja alkohola
To je alkohol koji oštećuje stanice pankreasa
Alkohol je jedan od glavnih razloga zašto osoba može razviti pankreatitis. I zato, kada se zlostavlja, ima niz posljedica. Pacijenti s dijagnozom pankreatitisa imaju jednu od najdubljih zabluda. Oni vjeruju da je strogo zabranjeno piti alkohol samo u vrijeme akutne faze, kad ga muče jaki bolovi, povraćanje, opće smetnje itd.
Ali ako se osjećate bolje i bolest je ušla u fazu uporne remisije, onda se takva zabrana može lako prekršiti, jer mnogi misle da je problem već u prošlosti.
Beskorisno je da osobe koje pate od alkoholizma objašnjavaju negativan učinak alkohola na gušteraču, jer su u stanju uvjeriti sebe i druge da mali dio čak i jakog pića ni na koji način neće utjecati na njihovo dobrobit. Upotreba alkoholnih pića kod hroničnog pankreatitisa može dovesti do niza posljedica, uključujući:
- Relapsi bolesti, tokom kojih se stanje naglo pogoršava, a ako se medicinska njega ne pruži na vrijeme, može doći do šoka boli
- Pogoršanje drugih hroničnih bolesti
- Dijabetes tipa 2
- Razvoj nekroze pankreasa, uslijed čega dio ćelija organa jednostavno umire i zamjenjuje ga vezivnim tkivom
- Smrt, pogotovo kada je osoba pila puno alkohola, uprkos preporukama ljekara
Ne uvijek i ne svatko obraća pažnju na savjete ljekara, vjerujući da oni sami znaju mnogo više, a još više sigurni u to da su bolji za svoje tijelo i šta nije.
Oporavak gušterače
Alkohol i masna hrana neprijatelji su gušterače!
Da biste doveli u red svoje tijelo, posebno nakon konzumiranja alkohola, morate slijediti ove preporuke:
- Upotrebu alkohola u potpunosti eliminirajte, čak i ako on ne sadrži veliki udio etanola.
- Vjeruje se da će toksična doza, nakon koje dođe do teške intoksikacije, biti 50 grama
- Očistite tijelo, naime, jednog dana uopće ne jesti ništa, pijte samo vodu kako bi toksini iz njega izašli mnogo brže
U principu, to je sve što čovjek može učiniti sam. Potpuno pročišćavanje organa i gušterače odvija se isključivo u bolnicama, gde će pod nadzorom lekara čovek dobiti deo potrebnih lekova za normalno funkcionisanje celog tela.
Pankreatitis i alkohol su jednostavno nespojive stvari. I iako neki pacijenti pokušavaju samo-hipnozu i dokazuju da jedna čaša ništa ne radi, to uopće nije istina. Upravo ova čaša može postati poticaj za povraćanje, gurnuti gušteraču na još veću proizvodnju enzima i, kao rezultat, smrti ćelija. Zbog toga ni u kojem slučaju ne biste trebali odstupiti od preporuka specijalista i piti alkohol, jer jedna čaša čaše može koštati zdravlja.
Alkohol s pankreatitisom je kontraindiciran - o tome u video materijalu:
Alkoholni pankreatitis je bolest čiji simptomi mogu steći i akutnu i hroničnu prirodu. Stoga bi liječenje trebalo odabrati pojedinačno za svaki slučaj. Pankreatitis je upala gušterače, što dovodi do poremećaja lučenja probavnih enzima. Bolest u svojoj akutnoj manifestaciji opasna je po život, stoga je vrlo važno ne samo ukloniti simptome, već i provesti pravovremeno liječenje.
Simptomi i etiologija
Alkoholni pankreatitis može nastati kao posljedica hroničnog alkoholizma i nakon jednog pića. U ovom slučaju, kvaliteta alkohola nije bitna. Neki naučnici tvrde da je ova bolest posljedica genetske predispozicije.
Uzrok alkoholnog pankreatitisa je kršenje integriteta ćelija gušterače pod utjecajem toksičnih produkata raspadanja etilnog alkohola i drugih tvari nastalih tokom uporabe alkoholnih pića. U tom se slučaju počinje razvijati edem, žlijezda se povećava i komprimira susjedne organe. To uzrokuje jake bolove. Pored toga, nastaju dispeptični poremećaji koji se očituju u zastoju sekreta pankreasa. Kao rezultat takvih promjena, normalno tkivo žlijezde pretvara se u vezivno i obraste masnoćom, poremećena je endokrina funkcija, uslijed čega se može razviti šećerna bolest.
Ova bolest je podijeljena u 2 oblika:
- Akutni alkoholni pankreatitis. Češće kod mladića. Razvija se zbog upotrebe alkohola u velikim količinama (posebno u kombinaciji s masnom hranom i pušenjem).
- Hronični alkoholni pankreatitis. Simptomi ove vrste patologije možda se dugo ne pojavljuju. Obično se javlja kao produženi redoviti unos alkoholnih pića. Može biti posljedica akutnog oblika bolesti.
Simptomi pankreatitisa alkoholnog porijekla mogu biti sljedeći:
- nadimanje, podrigivanje,
- gubitak apetita
- mučnina, povraćanje (posebno nakon konzumiranja alkohola ili masne hrane),
- bol tipa pojasa,
- brz gubitak kilograma
- brza stolica
- groznica
- slabost, povećan umor.
Dijagnoza i terapija
Prije početka liječenja potrebno je pravilno dijagnosticirati bolest. Da biste to učinili, provode se sljedeće studije:
- prikupljanje anamneze bolesti i pritužbi pacijenta,
- opšti klinički test krvi,
- biohemijski test krvi,
- analiza mokraće
- opća klinička analiza izmeta,
- test za cerulein ili sekrein-pankreosimin (vrši se radi provjere funkcionalne aktivnosti gušterače i sposobnosti tijela da sudjeluje u probavi),
- ultrazvučni pregled trbušne šupljine,
- računarska tomografija trbušne šupljine,
- snimanje magnetnom rezonancom,
- Rendgenski pregled trbušne šupljine,
- endoskopska ultrasonografija,
- proučavanje žučnih i pankreasnih kanala pomoću fleksibilne sonde sa kamerom.
Na temelju dobivenih podataka liječnik uspostavlja potrebne metode za provođenje liječenja što je moguće efikasnije. Obično se propisuju lijekovi koji sadrže enzime. Za smanjenje neugodnih simptoma propisani su analgetici i antiemetički lijekovi. Pored toga, uspostavlja se posebna dijeta kao dodatna terapija koja podrazumeva potpuno odbacivanje određenih proizvoda. U slučaju teškog oblika bolesti može biti potrebna hirurška intervencija i uklanjanje dijela organa.
Preventivne mjere
Da bi se spriječio razvoj ove bolesti, potrebno je slijediti sljedeće preporuke:
- držite se uravnotežene i pravilne prehrane,
- prestati pušiti
- isključiti unos alkohola, posebno u kombinaciji s masnom hranom,
- pravovremeno se baviti liječenjem zaraznih i upalnih bolesti gastrointestinalnog trakta.
Ako primjetite bilo kakve simptome ove bolesti, potrebno je odmah konzultirati liječnika. Da bi se trajno riješili alkoholnog pankreatitisa i spriječili da bolest postane hronična, potrebno je pravilno dijagnosticirati i pravovremeno liječiti.
Simptomi bolesti
Tokom hroničnog alkoholnog pankreatitisa, simptomi su:
- jake glavobolje
- mučnina i povraćanje
- žgaravica
- proliv
- loša probava konzumirane hrane,
- bol u stomaku, koji potom prelazi u hipohondrijum i leđa.
Priroda boli je uvijek drugačija - od manjih, gotovo neprimjetnih do vrlo jakih.
Jedenje masnog mesa s alkoholom može izazvati napad pankreatitisa
Važno! Bol se pojačava kada pacijent leži na leđima i umire ako je u sedećem ili savijenom položaju. Nakon jela, bol se može dramatično povećati.
Pacijent s kroničnim alkoholnim pankreatitisom naglo počinje gubiti kilograme, apetit mu je djelomično ili potpuno izgubljen. Ako pankreatitis počne razvijati dijabetes melitus, tada se apetit, naprotiv, povećava, pacijent je neprestano žedan i gladuje.
Jedan od karakterističnih simptoma hroničnog alkoholnog pankreatitisa jeste pojava ili česte pogoršanja postojećeg dijabetesa. To je zbog činjenice da je kod hroničnog pankreatitisa poremećena proizvodnja inzulina.
Pažnja! Ako se bolest ne liječi duže vrijeme, može se formirati cista ili apsces gušterače. Pored toga, pacijenti sa hroničnim alkoholnim pankreatitisom mogu razviti žuticu i ascites.
Lečenje patologije
Važno! Kod dijagnosticiranja kroničnog alkoholnog pankreatitisa, pacijent mora zauvijek odbiti bilo koju vrstu pića koja sadrže alkohol, u protivnom sav prošao tretman neće donijeti rezultate.
U liječenju hroničnog alkoholnog pankreatitisa neophodno je:
- ukloniti sve toksine iz organizma,
- smanjiti bol
- obnavljaju sve funkcionalne sposobnosti gušterače i organa gastrointestinalnog trakta, koje su bile oslabljene zbog alkoholne intoksikacije organizma.
Liječenje kroničnog alkoholnog pankreatitisa obično započinje općim događajima, među kojima je prvi terapeutski post, koji se propisuje nekoliko dana. Tijekom tog razdoblja, pacijent treba koristiti samo mineralnu vodu bez plina, te strogo slijediti dijetu br. 5. Liječenje se mora provoditi samo u bolnici pod strogim nadzorom ljekara. Prehrana tijela nastaje samo putem kapalica i injekcija.
Da biste smanjili bol, propisajte lijekove protiv bolova i lijekove koji smanjuju grčeve. Lijekove koji smanjuju bol ne može se odabrati sam, mora ih propisati liječnik, jer su mnogi lijekovi zabranjeni kod bolesti poput pankreatitisa. Preporučuje se anestezija injekcijama. Kao antispazmodici se koriste No-shpa i Papaverin.
Terapija hroničnog alkoholnog pankreatitisa
Da bi smirio gušteraču i doveo je u normalu, pacijentu je propisan kurs uzimanja enzimskih preparata kao što su Mezim, Creon. Važno je zapamtiti da konzumiranje ovih lijekova duže vrijeme nije preporučljivo.
Antacidi - Maalox, Almagel dobro pomažu kod žgaravice. Prije upotrebe, trebali biste se posavjetovati s liječnikom i pažljivo pročitajte upute, jer ti lijekovi imaju nuspojave.
Za uklanjanje svih toksičnih tvari iz tijela propisuju se sorbenti i diuretici - ovo je aktivni ugalj, Chitosan, Sorbex, Smecta, Sorbolong, Polysorb, Atoxol, Omeprazole, Diacarb.
Ako takav tretman ne pomogne i upalni proces se nastavi, tada se pacijentu propisuje operacija. Tijekom operacije uklanja se oštećeni dio gušterače, često postoje slučajevi kada se žlijezda potpuno izluči. Važno je napomenuti da nakon operacije u liječenju hroničnog alkoholnog pankreatitisa ne može biti govora o potpunom oporavku. Uz hiruršku intervenciju, moguće je pogoršanje dijabetesa.
Specijalna dijeta broj 5
Često je u liječenju hroničnog pankreatitisa propisana dijeta br. 5 ili, kako se na drugi način naziva, peti stol gušterače.
Glavni cilj prehrane je normalizacija svih funkcija pankreasa. Dijeta uključuje veliku količinu proteina, iz prehrane su isključene sve pržene namirnice. Jelo bi trebalo biti frakcijsko, u malim porcijama 5-6 puta dnevno.
Dijeta broj 5
U prehrani bi trebalo prevladavati supe od pire i krumpir. Meso treba biti samo mršavo, dok je potrebno ukloniti sve tetive i hrskavice iz njega. Meso i proizvodi od njega mogu se samo kuhati i kuhati na pari. Riba bi trebala biti i samo mršavih sorti, može se kuhati, kuhati na pari i peći u rerni. Svi mliječni proizvodi trebaju biti malo masti. Jaja se mogu konzumirati kao proteinski omlet. Broj jaja ne smije biti veći od 2 kom. dnevno. Žitarice možete jesti u obliku žitarica, kuhanih u vodi sa malo količine mlijeka. Treba imati na umu da sve žitarice treba potpuno prokuhati. Povrće se može konzumirati i u kuvanom obliku. Sve konzumirano voće treba biti mekano i bez kiseline. Od pića možete piti slab čaj s limunom, voćne sokove razrijeđene vodom. Hljeb treba konzumirati malo ustajalog ili u obliku krekera. Šećer treba zamijeniti ksilitolom.
Pacijent s kroničnim pankreatitisom ne smije jesti gljive, svježe pekarske proizvode i maslačke proizvode, dimljeno meso i ribu, jetru, konzerviranu ribu i kavijar. Takođe biste trebali isključiti češnjak, luk, rotkvice. Grožđe, banane, kafa, gazirana pića takođe se ne trebaju konzumirati.
Potrebno je potpuno odustati od upotrebe alkohola i duhanskih proizvoda