Torvacard: upute za upotrebu, indikacije, pregledi i analozi
U ovom članku možete pročitati upute za upotrebu lijeka Thorvacard. Predstavljeni su pregledi posjetitelja stranice - potrošača ovog lijeka, kao i mišljenja medicinskih stručnjaka o korištenju Torvacard statina u njihovoj praksi. Veliki je zahtjev aktivno dodavati svoje kritike o lijeku: lijek je pomogao ili nije pomogao da se riješi bolesti, koje su komplikacije i nuspojave primijećene, proizvođač ih možda nije naznačio u napomeni. Analozi Torvacarda u prisustvu dostupnih strukturnih analoga. Koristite za snižavanje holesterola i sprečavanje kardiovaskularnih bolesti kod odraslih, dece kao i tokom trudnoće i dojenja.
Thorvacard - lijek za snižavanje lipida iz grupe statina. Selektivni konkurentski inhibitor HMG-CoA reduktaze, enzima koji 3-hidroksi-3-metilglutaril-koencim A pretvara u mevalonsku kiselinu, koja je prekurs za steroide, uključujući i holesterol. U jetri su trigliceridi i holesterol uključeni u VLDL, ulaze u krvnu plazmu i transportiraju se u periferna tkiva. Iz VLDL-a, LDL nastaje tijekom interakcije s LDL receptorima. Atorvastatin (aktivna supstanca lijeka Torvard) smanjuje kolesterol u plazmi (Ch) i lipoproteine inhibirajući HMG-CoA reduktazu, sintetizirajući kolesterol u jetri i povećavajući broj LDL receptora u jetri na staničnoj površini, što dovodi do povećanog unosa i katabolizma LDL-a .
Atorvastatin smanjuje stvaranje LDL, uzrokuje izražen i trajan porast aktivnosti LDL receptora. Torvacard snižava nivo LDL kod pacijenata s homozigotnom porodičnom hiperholesterolemijom, koja obično nije podložna terapiji drugim hipolipidemijskim lijekovima.
Smanjuje nivo ukupnog holesterola za 30-46%, LDL - za 41-61%, apolipoprotein B - za 34-50%, a trigliceridi - za 14-33%, izaziva porast koncentracije HDL-C i apolipoproteina A. Doza ovisi o dozi LDL u pacijenti s homozigotnom nasljednom hiperholesterolemijom otpornom na terapiju drugim hipolipidemijskim lijekovima.
Sastav
Atorvastatin kalcij + pomoćne tvari.
Farmakokinetika
Apsorpcija je velika. Hrana neznatno smanjuje brzinu i trajanje apsorpcije lijeka (za 25% i 9%, respektivno), ali smanjenje LDL kolesterola slično je korištenju atorvastatina bez hrane. Koncentracija atorvastatina ako se primjenjuje u večernjim satima niža je nego ujutro (približno 30%). Otkrivena je linearna veza između stupnja apsorpcije i doze lijeka. Metabolizira se uglavnom u jetri. Izlučuje se kroz creva sa žuči nakon jetrenog i / ili vanhepatičkog metabolizma (ne podliježe izrazitoj enterohepatičkoj recirkulaciji). Inhibicijska aktivnost protiv HMG-CoA reduktaze traje oko 20-30 sati zbog prisustva aktivnih metabolita. Manje od 2% oralne doze utvrđeno je u urinu. Ne izlučuje se tokom hemodijalize.
Indikacije
- u kombinaciji sa dijetom za smanjenje povišenog nivoa ukupnog holesterola, holesterola-LDL, apolipoproteina B i triglicerida i povećanja holesterola-HDL kod pacijenata s primarnom hiperholesterolemijom, heteroroznom porodičnom i nefiksalnom hiperholesterolemijom i kombiniranom (mješovitom) hiperlipidemijom (tipovi 2a i 2) ,
- u kombinaciji sa dijetom za liječenje bolesnika s povišenim trigliceridima u serumu (tip 4 prema Fredricksonu) i bolesnika s disbetalipoproteinemijom (tip 3 prema Fredricksonu), kod kojih dijetalna terapija ne daje adekvatan učinak,
- smanjiti razinu ukupnog kolesterola i LDL-C kod bolesnika s homozigotnom porodičnom hiperholesterolemijom, kada dijetalna terapija i druge nefarmakološke metode liječenja nisu dovoljno učinkovite (kao dodatak terapiji za snižavanje lipida, uključujući autohemotransfuziju krvi pročišćene LDL-om),
- bolesti kardiovaskularnog sistema (kod bolesnika s povećanim faktorima rizika od koronarne srčane bolesti - stariji od 55 godina, pušenje, arterijska hipertenzija, dijabetes melitus, periferna vaskularna bolest, moždani udar, hipertrofija lijeve komore, protein / albuminurija, bolest koronarnih arterija u bliskih rođaka ), uključujući na pozadini dislipidemije - sekundarna profilaksa s ciljem smanjenja ukupnog rizika od smrti, infarkta miokarda, moždanog udara, ponovne hospitalizacije zbog angine pektoris i potrebe za revaskularizacijskim postupkom.
Obrasci za izdavanje
10 mg, 20 mg i 40 mg filmom obložene tablete.
Upute za upotrebu i režim
Prije imenovanja Torvacarda, pacijentu treba preporučiti standardnu dijetu za smanjivanje lipida koju se mora pridržavati tokom cijelog razdoblja terapije.
Početna doza je prosječno 10 mg jednom dnevno. Doza varira od 10 do 80 mg jednom dnevno. Lijek se može uzimati u bilo koje doba dana, bez obzira na vrijeme obroka. Doza se bira uzimajući u obzir početne razine LDL-C, svrhu terapije i pojedinačni učinak. Na početku liječenja i / ili tijekom povećanja doze Torvacarda, potrebno je pratiti nivo lipida u plazmi svaka 2-4 tjedna i prilagoditi dozu u skladu s tim. Maksimalna dnevna doza je 80 mg u 1 dozi.
U primarnoj hiperholesterolemiji i miješanoj hiperlipidemiji u većini slučajeva dovoljna je doza od 10 mg Torvacarda jednom dnevno. Značajan terapeutski učinak uočava se po pravilu nakon 2 tjedna, a maksimalni terapeutski učinak obično se primjećuje nakon 4. tjedna. Uz dugotrajno liječenje, taj se efekt i dalje nastavlja.
Nuspojava
- glavobolja
- astenija
- nesanica
- vrtoglavica
- pospanost
- noćne more
- amnezija
- depresija
- periferna neuropatija,
- ataksija
- parestezija
- mučnina, povraćanje,
- zatvor ili proliv
- nadutost
- bolovi u stomaku
- anoreksija ili povećan apetit,
- mijalgija
- artralgija
- miopatija
- miozitis
- bol u leđima
- grčevi u telećim mišićima nogu,
- svrbež kože
- osip
- urtikarija
- angioedem,
- anafilaktički šok,
- bulozni osipi,
- polimorfni eksudativni eritem, uključujući Stevens-Johnsonov sindrom
- toksična epidermalna nekroliza (Lyell sindrom),
- hiperglikemija
- hipoglikemija,
- bol u grudima
- periferni edem,
- nemoć
- alopecija
- zujanje u ušima
- debljanje
- slabost
- slabost
- trombocitopenija
- sekundarno zatajenje bubrega.
Kontraindikacije
- aktivne bolesti jetre ili porast aktivnosti transaminaza u krvnom serumu (više od 3 puta u odnosu na VGN) nepoznatog porijekla,
- zatajenje jetre (ozbiljnost A i B na skali Child-Pugh),
- nasljedne bolesti, kao što su netolerancija na laktozu, manjak laktaze ili malapsorpcija glukoze i galaktoze (zbog prisustva laktoze u sastavu),
- trudnoća
- dojenje
- žene reproduktivne dobi koje ne koriste odgovarajuće metode kontracepcije,
- djeca i adolescenti mlađi od 18 godina (djelotvornost i sigurnost nisu utvrđeni),
- preosjetljivost na komponente lijeka.
Trudnoća i dojenje
Torvacard je kontraindiciran u trudnoći i dojenju (dojenju).
Budući da su kolesterol i tvari sintetizirane iz kolesterola važne za razvoj ploda, potencijalni rizik inhibiranja HMG-CoA reduktaze prelazi korist od upotrebe lijeka tokom trudnoće. Kada se koristi lovastatin (inhibitor HMG-CoA reduktaze) s dekstroamfetaminom u prvom tromjesečju trudnoće, rođena su djeca s deformacijom kostiju, traheo-ezofagealnom fistulom i atrezijom anusa. Ako se tijekom terapije Torvacardom dijagnosticira trudnoća, lijek treba odmah prekinuti, a pacijente treba upozoriti na potencijalni rizik za plod.
Ako je potrebno koristiti lijek tijekom dojenja, s obzirom na mogućnost neželjenih događaja kod novorođenčadi, treba riješiti pitanje zaustavljanja dojenja.
Primjena kod žena reproduktivne dobi moguća je samo ako se koriste pouzdane metode kontracepcije. Pacijenta treba obavijestiti o mogućem riziku liječenja za plod.
Upotreba u djece
Lijek je kontraindiciran za upotrebu kod djece i adolescenata mlađih od 18 godina (efikasnost i sigurnost nisu utvrđene).
Posebna uputstva
Prije početka terapije Torvacardom potrebno je pokušati postići kontrolu hiperholesterolemije odgovarajućom dijetalnom terapijom, povećanom fizičkom aktivnošću, gubitkom težine bolesnika s pretilošću i liječenjem drugih stanja.
Upotreba inhibitora HMG-CoA reduktaze za snižavanje lipida u krvi može dovesti do promjene biokemijskih parametara koji odražavaju funkciju jetre. Funkciju jetre treba nadzirati prije početka terapije, 6 tjedana, 12 tjedana nakon početka uzimanja Torvacarda i nakon svakog povećanja doze, a također i periodično (na primjer, svakih 6 mjeseci). Povećanje aktivnosti jetrenih enzima u krvnom serumu može se primijetiti tijekom terapije lijekom Torvacard (obično u prva 3 mjeseca). Bolesnike s povećanjem razine transaminaza treba nadzirati sve dok se razine enzima ne vrate u normalu. U slučaju da su vrijednosti ALT ili AST više od 3 puta veće od VGN, preporučuje se smanjenje doze Torvacarda ili prekid liječenja.
Liječenje Torvacardom može uzrokovati miopatiju (bol u mišićima i slabost u kombinaciji s povećanjem CPK aktivnosti više od 10 puta u usporedbi s VGN-om). Torvacard može uzrokovati porast serumskog CPK-a, što treba uzeti u obzir u diferencijalnoj dijagnozi boli u grudima. Pacijente treba upozoriti da se moraju odmah obratiti liječniku ako se pojave neobjašnjivi bolovi ili mišićna slabost, posebno ako ih prate nelagoda ili vrućica. Torvard terapiju treba privremeno prekinuti ili potpuno prekinuti ako postoje znakovi moguće miopatije ili rizičnog faktora za razvoj bubrežne insuficijencije zbog rabdomiolize (npr. Teška akutna infekcija, arterijska hipotenzija, ozbiljne operacije, traume, teški metabolički poremećaji, poremećaji endokrinog i elektrolita i nekontrolisani napadaji )
Uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rada sa mehanizmima
Nisu prijavljeni štetni učinci Torvacarda na sposobnost upravljanja vozilima i drugih aktivnosti koje zahtijevaju koncentraciju i brzinu psihomotornih reakcija.
Interakcija lijekova
Istodobnom primjenom ciklosporina, fibrata, eritromicina, klaritromicina, imunosupresivnih i antifungalnih lijekova azolske skupine, nikotinske kiseline i nikotinamida, lijekova koji inhibiraju metabolizam posredovan izoenzimom CYP450 3A4, i / ili transporta lijekova, koncentracije atorvastatina u krvnoj plazmi i krvnih plazmi (krvnih vrijednosti atorvastatina u krvi usponi. Prilikom propisivanja ovih lijekova treba pažljivo izmjeriti očekivanu korist i rizik od liječenja, pacijente treba redovito promatrati kako bi se utvrdila bol ili slabost mišića, posebno tijekom prvih mjeseci liječenja i tijekom razdoblja povećanja doze bilo kojeg lijeka, periodično određivati aktivnost KFK-a, iako ta kontrola ne dozvoljava sprečavaju razvoj teške miopatije. Torvard terapiju treba prekinuti ako postoji značajno povećanje aktivnosti CPK ili ako postoji potvrđena ili sumnja na miopatiju.
Torvacard nije imao klinički značajan utjecaj na koncentraciju terfenadina u krvnoj plazmi, koja se metabolizira uglavnom pomoću 3 izoenzima 3A4 CYP450, s tim u vezi, malo je vjerojatno da je atorvastatin sposoban značajno utjecati na farmakokinetičke parametre ostalih supstrata izoenzima CYP450 3A4. Istodobnom primjenom atorvastatina (10 mg jednom dnevno) i azitromicina (500 mg jednom dnevno) koncentracija atorvastatina u krvnoj plazmi se ne mijenja.
Istodobnim unosom atorvastatina i pripravaka koji sadrže magnezijev i aluminijum hidroksid, koncentracija atorvastatina u krvnoj plazmi smanjila se za oko 35%, međutim, stupanj smanjenja razine LDL-C nije se promijenio.
Istodobnom primjenom kolestipola, koncentracije atorvastatina u plazmi smanjile su se za oko 25%. Međutim, učinak snižavanja lipida u kombinaciji kombinacije atorvastatina i kolestipola premašio je učinak svakog lijeka pojedinačno.
Istodobna primjena Torvacarda ne utječe na farmakokinetiku fenazona, stoga se ne očekuje interakcija s drugim lijekovima metaboliziranim istim CYP450 izoenzimima.
Tokom ispitivanja interakcije atorvastatina i varfarina, cimetidina, fenazona, nisu pronađeni znakovi klinički značajne interakcije.
Istodobna upotreba lijekova koji smanjuju koncentraciju endogenih steroidnih hormona (uključujući cimetidin, ketokonazol, spironolakton) povećava rizik od snižavanja endogenih steroidnih hormona (treba biti oprezan).
Nisu primijećene klinički značajne neželjene interakcije atorvastatina sa antihipertenzivnim lijekovima, kao ni s estrogenima.
Uz istodobnu upotrebu Torvacarda u dozi od 80 mg dnevno i oralnih kontraceptiva koji sadrže noretindron i etinil estradiol, primijećeno je značajno povećanje koncentracije noretindrona i etiniil estradiola za oko 30%, odnosno 20%. Ovaj efekat treba uzeti u obzir pri odabiru oralnog kontraceptiva za žene koje primaju Torvacard.
Istodobnom primjenom atorvastatina u dozi od 80 mg i amlodipina u dozi od 10 mg, farmakokinetika atorvastatina u ravnotežnom stanju nije se promijenila.
Uz opetovano davanje digoksina i atorvastatina u dozi od 10 mg, ravnotežna koncentracija digoksina u krvnoj plazmi nije se promijenila. Međutim, kada se digoksin koristio u kombinaciji s atorvastatinom u dozi od 80 mg dnevno, koncentracija digoksina povećala se za oko 20%. Pacijenti koji primaju digoksin u kombinaciji s atorvastatinom zahtijevaju promatranje.
Studije interakcije s drugim lijekovima nisu provedene.
Analozi lijeka Torvacard
Strukturni analozi aktivne tvari:
- Anvistat
- Atocord
- Atomax
- Atorvastatin
- Atorvox
- Atoris
- Vazator
- Lipona
- Lipoford
- Liprimar
- Liptonorm,
- Torvazin
- Tulipan.
Analozi u farmakološkoj grupi (statini):
- Akorta,
- Actalipid
- Anvistat
- Apextatin,
- Atherostat
- Atocord
- Atomax
- Atorvastatin
- Atorvox
- Atoris
- Vazator
- Vasilip
- Zokor
- Zokor Forte
- Zorstat
- Kardiostatin
- Crestor
- Leskol,
- Leskol forte
- Lipobay,
- Lipona
- Lipostat
- Lipoford
- Liprimar
- Liptonorm,
- Lovacor
- Lovastatin
- Lovasterol
- Mevacor
- Medostatin,
- Mertenil
- Ovan
- Pravastatin,
- Rovacor
- Rosuvastatin,
- Rosucard,
- Rosulip,
- Roxer
- SimvaHexal,
- Simvakard,
- Simvacol
- Simvalimite
- Simvastatin
- Simvastol
- Simvor
- Simgal
- Simlo
- Sinkard
- Tevastor
- Torvazin
- Tulipan
- Holvasim
- Holetar.
Indikacije za upotrebu
Torvacard 10 mg
Tablete su propisane kao dio sveobuhvatnog liječenja.Za što se koristi Torvacard? Lijek je propisan pacijentima koji pate od sljedećih patologija:
- U slučaju primarne hiperholesterolemije, hiperlipidemije (nasljedne, nesljedne i kombinirane), tijekom liječenja propisuje se dijeta koja smanjuje ukupni kolesterol i trigliceride (ako se prema rezultatima analiza ti pokazatelji povećaju),
- S povećanjem serumske koncentracije triglicerida (hipertriglicerija tipa 4 prema Frederickson-u), oslabljenog metabolizma kolesterola i lipoproteina (abetalipoproteinemija i hipobetalipoproteinemija - porodična dsetalipoproteinemija),
- Sa visokim ukupnim holesterolom i povećanjem koncentracije lipoproteina niske gustine u kombinaciji sa homozigotnom porodičnom hiperholesterolemijom,
- Disfunkcija kardiovaskularnog sistema (ishemija, dijabetes melitus, hipertenzija, obliterajuća ateroskleroza, sindrom dijabetičkog stopala, periferna tromboza),
- Sekundarna prevencija komplikacija nakon infarkta miokarda, moždanog udara, angine pektoris.
Također, tablete se propisuju pacijentima koji imaju faktor rizika za razvoj koronarne srčane bolesti (pušenje, dijabetes melitus, starija dob).
Uputa za upotrebu Torvacard-a i doziranje
Tijekom liječenja pacijent se mora pridržavati hipoholesterolemijske prehrane (ograničenje slane, pržene, masne hrane, upotreba žitarica, povrća, vode).
Prema uputama za upotrebu Torvacarda, tablete se uzimaju u potpunosti (interno), bez obzira na hranu i doba dana. Tretman se provodi prema šemi. Početna doza je deset mg (jednom dnevno). Tada se količina lijeka povećava i, ovisno o složenosti dijagnoze, dnevna doza iznosi od deset do osamdeset mg.
Tokom liječenja, lipidni parametri u krvi laboratorijski se prate svake dvije sedmice. To omogućava pravovremeno prilagođavanje doze.
Značajke primjene Torvacarda:
- kod homozigotne nasledne hiperholesterolemije, preporučena dnevna doza je 80 mg,
- doza se ne prilagođava u slučaju oslabljene funkcije jetre i bubrega,
- Iskustvo propisivanja u pedijatrijskoj praksi je minimalno, stoga djeca podliježu hospitalizaciji tijekom liječenja (kako bi se izbjegla neočekivana reakcija na lijek),
- Stariji pacijenti dobro podnose tablete pa nije potrebno prilagođavanje doze.
Pacijentima koji koriste antikoagulantske ili kumarinske pripravke, prije imenovanja Torvacarda, preporučuje se analiza na PV (protrombinsko vrijeme). Morate biti oprezni u kombinaciji sa inhibitorima HMG-CoA reduktaze i fibratima.
Kontraindikacije i predoziranje
Tablete imaju mnogo kontraindikacija, pa ih liječnik propisuje nakon detaljnog pregleda pacijenta. Ne preporučuje se liječenje Torvacarda patologijama:
- Preosjetljivost na glavnu aktivnu tvar ili dodatne komponente (magnezijum oksid, mikrokristalna celuloza, laktoza monohidrat, magnezijum stearat),
- Akutna bolest jetre
- Povećani jetreni enzimi nepoznate etiologije,
- Djeca ispod 18 godina (sigurnost, djelotvornost i podnošljivost lijeka nisu klinički utvrđene), s izuzetkom liječenja heterorozne porodične hiperholesterolemije,
- Istodobna primena inhibitora proteaze (u lečenju HIV-a).
Lijek nije propisan ženama u fazi planiranja ili gestacije. Budući da atorvastatin prelazi u majčino mlijeko, on nije propisan u periodu dojenja.
- iz centralnog nervnog sistema - poremećaj spavanja, migrena, vrtoglavica, oslabljena osetljivost, slabost mišića,
- iz probavnog trakta - mučnina, povraćanje, poremećaj stolice, nadimanje, bol u epigastriju, upala jetre i gušterače,
- na dijelu mišićno-koštanog sustava - bolovi u mišićima i zglobovima, poremećen metabolizam mišićnog tkiva (do uništenja stanica mišićnog tkiva), upale mišića.
Mogući je i razvoj alergijskih reakcija - crvenilo kože, pojava sitnog osipa, svrbež, rijetko - urtikarija.
Predoziranje nastaje kao rezultat dugotrajnog kontinuiranog liječenja ili na osnovu jedne doze velike doze. U tom slučaju pacijent je hospitaliziran, propisana je simptomatska terapija. Hemodijaliza nije efikasna.
Torvakard analozi, list
Torvacard se, kao i drugi lijekovi s atorvastatinom, izdaje u ljekarnama bez recepta. Ali to uopće ne znači da pacijent može samostalno odabrati drugi lijek, što može biti jeftinije ili preporučiti ljekarnik.
Ako Torvard tablete nisu prikladne za pacijenta, tada liječnik može propisati analoge:
Važno - upute za uporabu Torvacarda, cijena i recenzije ne odnose se na analoge i ne mogu se koristiti kao vodič za uporabu lijekova sličnog sastava ili djelovanja. Sve terapijske termine trebao bi dati liječnik. Prilikom zamjene Torvacarda analogom, važno je dobiti savjet stručnjaka, možda će vam trebati promijeniti tijek terapije, doziranje itd. Ne liječite se sami!
Svi lijekovi propisani su za snižavanje ukupnog kolesterola, lipoproteina niske gustine i triglicerida u primarnoj ili porodičnoj hiperholesterolemiji. Analozi Torvacarda takođe imaju mnogo kontraindikacija, pa se pacijent ispituje na lipidne parametre prije, tokom i nakon liječenja. Recenzije liječnika o lijeku su pozitivne: lijek se, u pravilu, dobro podnosi - nuspojave se razvijaju vrlo rijetko, a doziranje je prilično jednostavno odrediti.
Farmakološko djelovanje
Odnosi se na grupu statini i čini efekat snižavanja lipida. Inhibira selektivno i konkurentno enzim koji je uključen u sintezu holesterol.
Trigliceridi a holesterol postaju sastojci aterogena lipoprotein u jetri, nakon čega se krv prenosi na periferiju. Interakcijom sa receptorima lipoproteinimale gustine pretvaraju se u ove lipoproteine.
Inhibiranjem HMG-CoA reduktaze, lipoproteini se smanjuju i holesterol u krvi. Smanjena sinteza LDL i povećana aktivnost njihovih receptora.
Lijek je u stanju smanjiti količinu LDL-a homozigotom hiperholesterolemija nasledna, kada drugi lekovi nemaju dejstva.
Lijek smanjuje kolesterol za 30-46%, aterogene lipoproteine za 41-61%, trigliceride za 14-33% i povećava sadržaj lipoproteina sa antiaterogeni svojstva.
Farmakodinamika i farmakokinetika
U krvi se maksimalna koncentracija lijeka događa u roku od 60-120 minuta. Jedenje smanjuje apsorpciju, ali smanjuje holesterol uporedivo sa onom bez hrane. U slučaju primjene u večernjim satima, koncentracija lijeka je manja nego kad se uzima ujutro.
Sa proteinima u krvi se veže na 98%. Metabolizira se u jetri uz stvaranje aktivnih metabolita.
Izlučuje se žučom, poluživot je 14 sati. Učinkovitost lijeka održava se zbog aktivnih metabolita do 30 sati. S hemodijalizom se ne izlučuje.
Indikacije Torvakard
Torvacard tablete - od čega dolaze?
Lijek se koristi u kombinaciji sa dijetom za:
- smanjenje nivoa holesterolaterogeni lipoproteini, trigliceridi, apolipoprotein B i porast HDL-a u hiperholesterolemiji, heterozigotnoj i kombinovanoj hiperholesterolemiji (Fredrickson tipovi IIa i IIb),
- lečenje pacijenata kod kojih je sadržaj povećan trigliceridi u krvi (tip IV prema Fredriksonu) i tip III prema Fredriksonu (disbetalipoproteinemija), ako ishrana ne donese rezultate,
- smanjuju holesterol i LDL homozigotom hiperholesterolemija porodičnog tipa,
- liječenje srčanih i krvožilnih bolesti u prisustvu povišenih faktora za pojavu koronarne bolesti srca (arterijska hipertenzijapacijenti stariji od 55 godina moždani udar u anamnezi, albuminuriahipertrofija lijeve komore, pušenje, periferna vaskularna bolest,Ishemijska bolest srca u porodici dijabetes melitus).
Najčešća indikacija za Torvacard je sekundarno upozorenje infarkt miokardasmrt revaskularizacijahod na pozadini dislipidemija.
Kontraindikacije
- teška oštećenja jetre,
- povišen nivo transaminaza u krvi
- nasljedna netolerancija na glukozu i laktozu, manjak laktaze,
- žene reproduktivne dobi ne koriste kontracepcija,
- trudnoća i dojenje,
- djeca mlađa od 18 godina
- individualna netolerancija.
Nježno se koristi za poremećaje metabolizma i metabolizma, arterijska hipertenzija, alkoholizamprenesena bolest jetre sepsa, promjene vode-elektrolitne ravnoteže, sa dijabetes, epilepsija, povrede i velike operacije.
Nuspojave
Alimentarni trakt: bolovi u stomaku, dispepsijamučnina i povraćanje, poremećaji stolice, promjene apetita, pankreatitis i hepatitis, žutica.
Mišićno-koštani sistem: bol u zglobovima i mišićima, u leđima, grčevi u mišićima nogu, miozitis.
Laboratorijske nepravilnosti: promjene nivoa glukozapovećanje aktivnosti jetreni enzimi i kreatin fosfokinaza u krvi.
Ostale manifestacije mogu uključivati periferni edem tkiva, bol u grudima, zujanje u ušima, ćelavost, slabost, debljanje, nemoć, zatajenje bubrega sekundarne prirode, smanjenje broja trombocita.
Tablete za holesterol u nekim slučajevima doveli su do depresijakršenja seksualne funkcije, rijetki slučajevi oštećenja vezivnog tkiva pluća, dijabetes melitus (razvoj ovisi o faktorima rizika - glukoza na posta, arterijska hipertenzija, indeks tjelesne mase, hipertrigliceridemija).
Upute za upotrebu Torvacard (Metoda i doziranje)
Tijekom liječenja pacijent se mora pridržavati dijeta za snižavanje lipida.
Terapija započinje s 10 mg dnevno, nakon čega se povećava na 20 mg. Dnevna terapijska doza je od 10 do 80 mg. Doza se bira uzimajući u obzir laboratorijske parametre i pojedinačne karakteristike.
Lijek se uzima bez obzira na hranu.
Prije uzimanja i, ako je potrebno, prilagođavanja doze, provodi se laboratorijski nadzor nivoa lipida.
Efekat primjene javlja se nakon 14 dana.
Za liječenje pacijenata s homozigotom hiperholesterolemija jedan od rijetkih lijekova koji daje efekat je Torvacard, u uputama za upotrebu jasno je određena dnevna doza, koja je 80 mg.
Interakcija
Upotreba lijekova koji inhibiraju metabolizam posredovan enzimom CYP450, eritromicinantigljivični i imunosupresivni lekovi, fibrati, ciklosporin, klaritromicin, nikotinamid, nikotinska kiselina povećava se koncentracija torvacarda u krvi. Istovremeno se povećava i verovatnoća pojave miopatije, pa je potrebno da se kontroliše nivo CPK u krvi.
Zajednički prijem sredstava sa aluminijum hidroksid ili magnezijum smanjuje koncentraciju Torvacarda, ali to ne utiče na efikasnost.
Kombinacija sa kolestipol smanjuje koncentraciju atorvastatinali njihov zajednički efekat snižavanja lipida nadmašuje svakog ponaosob.
Recepcija oralni kontraceptivi a dnevna doza Torvacarda 80 mg povećava sadržaj etinil estradiol u krvi.
Koristite u kombinaciji sa digoksin smanjuje koncentraciju potonjih za 20%.
Posebna uputstva
Prije tretmana morate pokušati sniziti kolesterol dijetom, liječenjem gojaznost i prateće bolesti, povećana fizička aktivnost.
Za vrijeme liječenja, potrebno je kontrolirati nivo AST i ALT. Prvi put se kontrola vrši prije, nakon 6 tjedana i 3 mjeseca nakon početka terapije, kao i nakon prilagođavanja doze i jednom u šest mjeseci. Ako nivo enzima poraste više od 3 puta, lijek se ukida.
Unos Torvacarda može uzrokovati mišićnu slabost i bol (miopatije) i povećanje CPK u krvi. Ako osjetite bolove u mišićima ili slabost u kombinaciji sa povišenom telesnom temperaturom, potrebno je konsultovati ljekara.
Lijek se otkazuje uz rizik od zatajenja bubrega zbog rabdomioliza. To mogu biti traume, opsežne operacije, neravnoteža metabolizma i elektrolita, arterijska hipotenzijateška infekcijagrčevi.
Unos torvacarda može dovesti do razvoja dijabetes melitus kod pacijenata koji imaju povećan rizik. Ali vrijedi zapamtiti da su prednosti uzimanja statina veće od rizika od dijabetesa, tako da ne treba otkazivati lijek, a bolesnici u riziku trebaju stalno biti pod nadzorom liječnika.
Recenzije na Torvakardu
Oni pregledi o Torvacardu koji su dostupni na forumima omogućavaju nam da zaključimo da je lijek dovoljno učinkovit. Kardiolozi ga široko propisuju za niže razine. holesterol i zaštita pacijenata od moždani udar i srčani udar. Nakon 1-2 mjeseca upotrebe primjećuje se značajan pad razine kolesterola. Neke žene navode ugodnu nuspojavu - gubitak kilograma.
Među nedostatke može se nazvati činjenica da lijek za holesterol može izazvati nesanica i svrbež osip na tijelu.
Sastav, oblik lijeka i cijena
U konveksnim tabletama, prekrivenim filmom, sadrži kalcijeva sol atorvastatina u količini od 10, 20 ili 40 g. Dopuna osnovne tvari:
- Mikrokristalna i hidroksipropil celuloza,
- Magnezijum oksid i stearat,
- Natrij kroskarmeloza
- Bez laktoze
- Hipromelloza,
- Silica
- Titan dioksid
- Macrogol 6000,
- talk u prahu.
Lijekovi na recept. Za Torvacard cijena u lancu ljekarne ovisi o njihovoj dozi i količini u kutiji, na primjer Torvacard 20 mg, cijena 90 tableta. –1066 rub.
- 10 mg, 30 kom. - 279 rubalja,
- 10 mg, 90 kom. - 730 rubalja,
- 20 mg, 30 kom. - 426 rub,
- 40 mg, 30 kom. - 584 rubalja,
- 40 mg, 90 kom. –1430 rub.
Lijek je pogodan za upotrebu 4 godine, nisu potrebni posebni uslovi za njegovo skladištenje.
Farmakodinamika
Sintetički lijek Torvacard inhibira HMG-CoA reduktazu, ograničavajući brzinu sinteze holesterola. Holesterol, trigliceridi, lipoproteini nalaze se u cirkulacionom sistemu u kompleksu.
Visok sadržaj ukupnog kolesterola (OH), LDL i apolipoproteina B faktor je rizika za aterosklerozu i njegove komplikacije, dovoljan nivo HDL se smanjuje, naprotiv, ti pokazatelji.
U pokusima sa životinjama otkriveno je da statin smanjuje koncentraciju holesterola i LP, inhibirajući HMG-CoA reduktazu i stvara holesterol. Povećava se i broj loših receptora za holesterol, povećavajući apsorpciju ove vrste lipoproteina. Smanjuje sintezu atorvastina i LDL.
Torvacard pomaže u smanjenju broja hotela u OS, VLDL, TG, LDL, čak i za bolesnike s hiperholesterolemijom i porodičnim tipom, rijetko reagiraju na alternativne lijekove.
Postoje dokazi o direktno proporcionalnom odnosu mortaliteta u patologijama srca i krvnih žila i sadržaja LDL i OH, a obrnuto proporcionalan za HDL.
Torvacard i njegovi metaboliti farmakološki su aktivni za ljudsko tijelo. Glavno mjesto njihove lokalizacije je jetra koja obavlja funkciju sintetizacije holesterola i čišćenja LDL-a. U usporedbi sa sistemskim sadržajem lijeka, doziranje Torvacarda aktivnije je u korelaciji sa smanjenjem nivoa LDL-a.
Pojedinačna doza se bira prema rezultatima terapijske reakcije.
Farmakokinetika
- Usisavanje. Lijek se aktivno apsorbira u gastrointestinalnom traktu nakon unutarnje upotrebe, dostižući najveću koncentraciju u roku od jednog do dva sata. Razina apsorpcije raste s povećanjem doze Torvacarda. Njegova bioraspoloživost je 14%, nivo inhibicijske aktivnosti protiv HMG-CoA reduktaze je 30%. Pokazatelj male bioraspoloživosti objašnjava se presistemskim klirensom u gastrointestinalnom traktu i biotransformacijom u jetri. Hrana usporava brzinu apsorpcije lijekova, ali odvojeni ili zajednički obroci i lijekovi ne utječu na pad „lošeg“ kolesterola. Ako statin koristite uveče, njegova koncentracija se smanjuje za 30%, ali ovaj neuspjeh ne utječe na smanjenje nivoa "lošeg" kolesterola.
- Distribucija. Preko 98% aktivne supstance veže se na proteine u krvi. Eksperimenti na pacovima pokazali su da lijek može preći u majčino mlijeko.
- Metabolizam Lijek se ekstenzivno metabolizira. Oko 70% njegove inhibicijske aktivnosti protiv HMG-CoA reduktaze osigurava metaboliti.
- Uzgoj. Većina atorvastina i njegovih derivata uklanja se žuči nakon obrade u jetri. Poluvrijeme eliminacije statina je do 14 sati. Nakon uzimanja doze, ne više od 2% lijeka ulazi u urin.
- Značajke spola i dobi. U zdravih ljudi zrele dobi postotak sadržaja statina je veći nego u mladih, dakle, stupanj smanjenja razine LDL je veći. U žena je sadržaj Torvacarda u krvi veći, ali ovaj faktor ne utječe na brzinu smanjenja LDL-a. Nema dokaza o reakcijama djece na Torvacard.
- Bubrežna patologija. Bubrežni zatajenje ne utječe na postotak nivoa statina i ne zahtijeva prilagođavanje doze. Klirens leka neće poboljšati hemodijalizu jer je atorvastin čvrsto vezan za proteine.
- Bolesti jetre. Bolesti jetre povezane sa zloupotrebom alkohola utiču na nivo lijeka u krvi: njegov sadržaj je značajno povećan.
Kompatibilnost lijeka Torvacard s drugim lijekovima
Podaci predstavljeni kao promjena nekoliko puta predstavljaju omjer slučajeva istodobne upotrebe lijekova i samog Torvacarda.
Podaci navedeni u postotnom omjeru su razlike u podacima koji se tiču upotrebe Torvacarda odvojeno. AUC - područje ispod krivulje koja pokazuje nivo atorvastatina tijekom određenog vremena. C max - najveći sadržaj sastojaka u krvi.
Lijekovi za paralelnu upotrebu i doziranje
Rizik od bolesti koštanih mišića (rabdomioliza) postoji kada Torvacard dođe u kontakt sa lijekovima koji povećavaju njegov nivo. Opasno je kombinirati ga s ciklosporinom, stiripentolom, telitromicinom, klaritromicinom, delavirdinom, ketokonazolom, vorikonazolom, posakonazolom, itrakonazolom i inhibitorima HIV-a.
Obično se biraju analogi koji ne stupaju u interakciju sa Torvacardom. Ako se ipak donese odluka o njihovom kombiniranju, oni izračunavaju sve rizike i koristi takve terapije.
Statini i fusidna kiselina nisu kompatibilni: atorvastatin se otkazuje na kiseloj terapiji.
Ako pacijent koristi lijekove koji povećavaju razinu statina u krvi, propisana je minimalna doza Torvacarda. Potrebno je konstantno nadgledanje takvih pacijenata.
Neka istraživanja tvrde da statini mogu značajno povećati šećer u krvi. Pacijentima koji imaju predijabetes mogu biti potrebni antidijabetička terapija. Ali ako ovu prijetnju usporedite s opasnošću od oštećenja krvožilnog sustava, tada upotreba statina može biti opravdana.
Predstavnici rizične skupine (gladni šećer do 6,9 mmol / l, BMI> 30 kg / m2, visoka koncentracija triglicerola, hipertenzija) stalno prate biohemijske parametre i kliničko stanje.
Neki pomoćni sastojci takođe mogu izazvati neželjene efekte. Na primjer, laktoza nije prikladna za pojedinačnu netoleranciju galaktoze ili uz nedostatak laktaze.
Pacijenti s koronarnom srčanom bolešću i bolesnici u riziku od angine pektoris Torvacard propisani paralelno s prehranom.
Torvacard: indikacije i kontraindikacije za upotrebu
Odraslim osobama koje nemaju znakove koronarne srčane bolesti, ali uz preduvjete za njeno stvaranje (hipertenzija, pušenje, dob, niski HDL, nasljedna predispozicija za srčane tegobe), propisan je lijek za prevenciju moždanog udara, infarkta miokarda i smanjenje rizika od postupaka revaskularizacije.
Dijabetičari tipa 2 bez simptoma koronarne srčane bolesti, ali s faktorima rizika poput retinopatije, albuminurije (protein u urinu koji ukazuje na patologiju bubrega), pušenje ili hipertenziju, statin je propisan za prevenciju srčanog i moždanog udara.
S klinički teškom koronarnom srčanom bolešću, atorvastatin je propisan za prevenciju smrtonosnog i ne-smrtonosnog srčanog udara i moždanog udara, radi olakšavanja postupka revaskularizacije i smanjenja rizika od hospitalizacije zbog zastojnih srčanih događaja.
Uz hiperlipidemiju, lijek Tovakard prikazan je paralelno s dijetom koja smanjuje pokazatelje "lošeg" kolesterola i triglicerola i poboljšava HDL.
Ne propisivati Torvacard za bolesti jetre u aktivnom stadiju i pojačanu osjetljivost na sastojke atorvastatina.
Thorvacard tokom trudnoće
Trudnice, kao i one žene koje mogu zatrudnjeti, ne koriste Torvacard, jer su statini opasni za plod. Pacijenti u rodnoj dobi trebali bi biti odgovorni u odabiru kontraceptiva.
Čak i sa normalnom trudnoćom, procenat holesterola i triglicerola je viši od normalnog. Hipolipidemični lijekovi u ovom slučaju nisu korisni, jer su holesterol i njegovi derivati potrebni za cjelovito formiranje ploda.
Ateroskleroza je hronična bolest i razvija se decenijama, stoga kratkotrajni bubrežni atorvastin neće utjecati na tok hiperholesterolemije.
Za Torvakard ispitivanja o učinku lijeka na bebu koja je dojena nisu provedena. Ali generalno, statini su u stanju da prodre u majčino mlijeko, što izaziva neželjene efekte kod novorođenčadi. Zbog toga je poželjno da žene koje uzimaju Torvacard prebace dijete na umjetnu prehranu.
Doziranje i primjena
Uz hiperlipidemiju i dislipidemiju, prva doza lijeka koji preporučuje Tovakard preporučuje se u roku od 10-20 mg / dan. Ako se "loši" kolesterol mora smanjiti za 45% ili više, možete početi sa 49 mg / dan. Opća ograničenja raspona doza su 10-80 mg / dan.
Djeca starija od 10-17 godina s heteroroznom hiperholesterolemijom započinju kurs s 10 mg dnevno. Maksimalna norma Tovarara je do 20 mg / dan. Nema podataka o reakciji djece na ozbiljnije doze. Ispravite kurs svaka 4 tjedna ili više.
Ako u anamnezi postoji homozigota hiperholesterolemija, raspon doza lijeka Torvacard iznosi 10-80 mg / dan. Statin se koristi u kombinaciji s lijekovima za snižavanje lipida, kao i kad takva terapija nije dostupna.
Specifikacija doze nije potrebna za pacijente sa zatajivanjem bubrega, jer takve patologije ne utiču na efikasnost atorvastatina.
Uputa ne preporučuje propisivanje Torvacarda pacijentima koji koriste HIV i inhibitore proteaze hepatitisa C, kao i ciklosporin.
Pomoć kod predoziranja
Ne postoji poseban tretman za prekomjernu upotrebu Torvacarda. Metode se odabiru ovisno o simptomima, nadopunjujući ih potpornim mjerama. Zbog brzog vezanja aktivne komponente na proteine u krvi, ne treba očekivati povećanje njegovog očistka hemodijalizom.
Za Thoracard detaljna uputstva za upotrebu možete pronaći ovdje.
Nuspojave
Klinički štetni efekti identificirani u 2% pacijenata koji uzimaju različite doze Torvacarda, bez obzira na uzrok, prikazani su u tablici.
Nuspojave | Bilo koja doza | 10 mg | 20 mg | 40 mg | 80 mg | Placebo |
Nazofaringitis | 8,3 | 12,9 | 5,3 | 7 | 4,2 | 8,2 |
Artralgija | 6,9 | 8,9 | 11,7 | 10,6 | 4,3 | 6,5 |
Poremećaj stolice | 6,8 | 7,3 | 6,4 | 14,1 | 5,2 | 6,3 |
Bol u nozi | 6 | 8,5 | 3,7 | 9,3 | 3,1 | 5,9 |
Infekcija mokraćnog sustava | 5,7 | 6,9 | 6,4 | 8 | 4,1 | 5,6 |
Dispeptički poremećaji | 4,7 | 5,9 | 3,2 | 6 | 3,3 | 4,3 |
Mučnina | 4 | 3,7 | 3,7 | 7,1 | 3,8 | 3,5 |
Bol u mišićima i kostima | 3,8 | 5,2 | 3,2 | 5,1 | 2,3 | 3,6 |
Mišični grčevi | 3,6 | 4,6 | 4,8 | 5,1 | 2,4 | 3 |
Myalgia | 3,5 | 3,6 | 5,9 | 8,4 | 2,7 | 3,1 |
Poremećaj spavanja | 3 | 2,8 | 1,1 | 5,3 | 2,8 | 2,9 |
Faringolaringealni bol | 2,3 | 3,9 | 1,6 | 2,8 | 0,7 | 2,1 |
Atorvastatin ne utječe značajno na razinu pažnje i reakcije pri radu s mehanizmima ili upravljanjem transportom.
Torvacard - analozi
Lijekovi sa sličnim svojstvima mogu uključivati atorvastatin ili jednostavno imaju slične funkcije utjecaja na organizam. Prije nego što odlučite prebaciti se na alternativno liječenje, uvijek se treba posavjetovati s liječnikom.
Za aktivnu komponentu možete odabrati za Torvakard analoge skuplje i jeftinije vrste:
- Atomax
- Anvistata
- Atoris
- Liptonorm,
- Lipona
- Liprimara,
- Lipoford
- Tulipa.
Prema rezultatima efekta na organizam, Torvacard se može zameniti:
- Avestatin,
- Acortoy
- Apextatin,
- Aterostat,
- Vasilip,
- Zovatin,
- Zorstat
- Zokor,
- Kardiostatin
- Preko krsta
- Leskol,
- Lovastatin
- Mertenil,
- Rosuvastatin,
- Roxeroi
- SimvaHexalom,
- Simlo
- Simgal
- Simvakardom.
Prije uzimanja Torvacarda ili nekog drugog statinskog lijeka, važno je proučiti upute za upotrebu, kako se baviti nuspojavama i kompatibilnošću s istodobnim lijekovima.