Grickalice za dijabetes: recepti za sendviče i grickalice za dijabetičare
Hrana koja sadrži brašno zabranjena je kod bolesti poput dijabetesa jer je njihov glikemijski indeks vrlo visok. Ali, ako su se palačinke zaista htjele, onda ih možete napraviti s dodatkom brašna drugih sorti. Možete pomešati integralno zrno, raž, heljdu i zob. Brašno od punog zrna većina je mješavina dugova. Ovakvi aditivi čine palačinke zdravijima.
Jogurt s bobicama
Jogurt sadrži veliku količinu bjelančevina kako sa domaćim tako i sa kupljenim. Pored proteina, njegov sastav sadrži i priiotike koji imaju blagotvoran uticaj na metabolizam ugljenih hidrata. Ako u jogurt dodate svježe bobice, on će postati nekoliko puta korisniji. U ljeto je najbolje zamijeniti štetne zalogaje jogurtom i bobicama, jer nema ništa ukusnije i zdravije od bobica iz vlastitog vrta. Antioksidanti pomažu u smanjenju upale i sprečavaju oštećenja stanica pankreasa.
Uz dijabetes, vrlo je korisno u prehranu dodati mahunarke i jesti ih umjesto užine. Najbogatiji proteinski proizvodi iz ove grupe su slanutak. Čini ukusan i zdrav hummus, koji je bogat vitaminima i raznim elementima u tragovima. Poznato je da je hummus u stanju da normalizira šećer u krvi i odličan je zalogaj.
Turska se kotrlja
Vrlo često se s dijabetesom peciva može konzumirati u ograničenim količinama. Dobra zamjena za njih su peciva od puretine. Tursko meso je bogato proteinima. Vrlo je koristan za tijelo, pomaže u borbi protiv prekomjerne težine i daje stvorenju sitost već duže vrijeme. Ako purećem mesu dodate sir i krastavac, dobit ćete ne samo zdrave, već i ukusne i sočne peciva, što će biti izvrsna zalogaja.
Jajne muffine
Vrlo često šećerna bolest prati visoki holesterol, pa se jaja ne mogu jesti redovno. Naravno, možete priuštiti i specijalnu užinu, ali ne više od dva puta sedmično. Muffini se peku u rerni, što znači da imaju minimalnu količinu masti. Muffini se pripremaju sa svježim povrćem što povećava korisnost takve užine nekoliko puta.
Danas lako možete pronaći recept za užinu s malo ugljikohidrata koji će vam pomoći u održavanju zdravlja s dijabetesom. Takva jela pomažu u održavanju normalne razine šećera u krvi, bore se s viškom kilograma i smanjuju količinu kolesterola u tijelu, a takvi obroci pomažu u smanjenju rizika od srčanih i krvnih sudova. Glavna stvar je odabrati prave proizvode i koristiti samo one čija korisnost nema nikakve sumnje.
Glikemijski indeks različitih sendviča
Dijabetička dijeta se formira na osnovu GI proizvoda. Svi oni trebali bi biti uključeni u nisku kategoriju, odnosno sadrže do 50 jedinica. GI je digitalni pokazatelj utjecaja prehrambenog proizvoda na šećer u krvi nakon njegovog konzumiranja. Niži je GI, manje je XE u hrani.
Važna činjenica je da ako se prehrambeni proizvodi, naime voće, dovedu u stanje pire krumpira, tada će se njihov GI povećati. Voćni sokovi, čak i iz dozvoljenog voća za dijabetes, kontraindicirani su. Sve se to objašnjava prilično jednostavno - ovom metodom prerade voće „gubi“ vlakna, koja su odgovorna za ravnomjeran protok glukoze u krv.
Grickalice dijabetičara trebale bi se sastojati od hrane s niskim GI, koja neće utjecati na šećer u krvi i neće uzrokovati večernji (kasni) skok glukoze. Prilikom odabira hrane treba se usredotočiti na takve GI vrijednosti:
- do 50 komada - proizvodi predstavljaju glavnu prehranu pacijenta,
- 50 - 70 PIECES - možete samo povremeno uključiti hranu u jelovnik,
- od 70 jedinica i više - hrana pod najstrožom zabranom izaziva hiperglikemiju.
Na temelju GI vrijednosti pri odabiru hrane za užinu, bolesniku s dijabetesom jamči se normalna razina šećera u krvi i sprječava razvoj hiperglikemije.
Kako zalogajiti kod dijabetesa
Vaša navika grickanja dijabetesa trebala bi ovisiti o vrsti lijekova koje uzimate i vašem prehrambenom planu.
Ako uzimate oralne lijekove za dijabetes, možete jesti manje hrane uz glavne obroke i konzumirati prilične proteinske obroke za užinu kako biste izbjegli glad i prejedanje.
Ako stavljate injekcije insulina, bolje je pojesti većinu svojih ugljikohidrata tijekom glavnih obroka koji su „prekriveni“ inzulinom, i uživajte u proteinskim proizvodima za užinu.
Ovisno o vašim potrebama za inzulinom, vaše užine trebaju sadržavati 15 grama ugljikohidrata ili 1 jedinicu hljeba (XE) ili manje.
Grickalice su izrazito blagotvorne osobama oboljelim od dijabetesa čiji se šećer u krvi obično smanjuje u određeno doba dana, čak i nakon prilagođavanja terapiji inzulinom, kaže Staum.
Grickalice s ugljikohidratima korisne su i za sport, treba ih uzimati prije i nakon fizičke aktivnosti kako bi se spriječilo smanjenje šećera u krvi.
Za mršavljenje (to posebno vrijedi za pacijente sa dijabetesom tipa 2) treba napustiti ugljikohidratne grickalice, zamjenjujući ih proteinkim proizvodima ili povrtnim salatama.
Prava grickalica treba da sadrži:
- 15 g ugljikohidrata, ako se inzulin stavlja u glavni obrok.
- 15-30 g ugljikohidrata ako se hipoglikemija pojavi između obroka.
- Ugljikohidrati kombinirani s proteinima, ako trebate zadovoljiti glad i spriječiti prejedanje.
Zdravi zalogaji
Kod dijabetesa prvog tipa pacijent je dužan izračunati dozu kratkog inzulina koja se mora ubrizgati nakon jela, i to na osnovu pojedene XE. To se odnosi i na lagane grickalice, ukoliko su bile "krive" u pogledu dijetetike.
Ako pacijent jede izvan kuće, tada bi uvijek trebao imati glukometar i inzulinsku špricu s dozom hormona kratkog ili ultra-blagog djelovanja, tako da može ubrizgati injekciju na vrijeme ako se ne osjeća dobro.
Kada postavljate dijagnozu tipa 1, morate znati sve o inzulinu (dugotrajno i kratkotrajno djelovati) i naučiti kako pravilno izrezati injekcije. Prilikom odabira doze ultra kratkog inzulina potrebno je izračunati jedinice za hljeb.
Popodnevni zalogaj za pacijenta sastavni je dio prehrane, jer bi broj obroka dnevno trebao biti najmanje pet puta. Najbolje je jesti hranu s niskom kaloričnom hranom sa niskim GI. Popodnevna užina može biti:
- skuti sir s malo masti 150 grama, crni čaj,
- nezaslađeni jogurt, kriška raženog hljeba,
- sendvič sa raženim hlebom i tofuom, crnim čajem,
- kuhano jaje, 100 grama povrća salate začinjeno biljnim uljem,
- čaša kefira, jedna kruška,
- čaj, sendvič sa pilećom pastom (napravljen samostalno),
- sufle od sira, jedna jabuka.
Slijede recepti za sendviče s dijabetičarima koji sadrže minimalnu količinu krušnih jedinica.
Recepti za sendviče
Kao osnovu za sendviče, trebalo bi izabrati hleb od raženog brašna. Možete ga i sami kuhati, kombinirajući raženu i zobenu kašu, pa je pečenje mekše. Najkorisnije je raženo brašno koje ima najnižu ocjenu.
Sendviči za dijabetičare pripremaju se bez upotrebe maslaca, jer ima visok udio kalorija, a GI je u srednjoj kategoriji i iznosi 51 jedinicu. Maslac možete zameniti sirovim tofuom, čiji je GI 15 PIECES. Tofu ima neutralan ukus, pa odlično ide uz bilo koje proizvode.
U svakodnevnoj prehrani nezamjenjivi su dijabetički proizvodi životinjskog porijekla. Dakle, iz uzgajanja, na primjer pileće ili goveđe jetre, možete pripremiti pastu, koja će se kasnije koristiti kao zalogaj, kao međuobrok.
Sendvič pasta priprema se od sledećih sastojaka:
- pileća jetra - 200 grama,
- luk - 1 komad,
- mrkva - 1 komad,
- biljno ulje - 1 kašika,
- sol, mljeveni crni biber - po ukusu.
Pileća jetra kuhajte u slanoj vodi dok ne omekša, oko 20 minuta. Sitno nasjeckajte luk i mrkvu i pržite na biljnom ulju pet minuta. Pomiješajte sastojke i prođite kroz mljevenje mesa ili mikserom dovedite pire u konzistenciju. Sol i papar po ukusu.
Prema osobnim preferencijama ukusa, pileća jetra dopušteno je zamijeniti goveđom, iako je njen GI nešto veći, ali je i u prihvatljivoj normi.
Prvi recept je sendvič sa sirom i začinskim biljem. Sledeći sastojci će biti potrebni:
- raženi hleb - 35 grama (jedna kriška),
- sir tofu - 100 grama,
- beli luk - 0,5 režnja,
- kopar - nekoliko grana.
Češnjak prođite kroz presu, sitno iseckajte zelje, pomiješajte sa tofu sirom. Hleb se može pržiti u teflonskoj tavi, namazan sirom. Poslužite sendvič ukrašen grančicama kopra.
Sendviči se mogu pripremiti i sa povrćem, dobre su paprike. Za pastu će vam trebati:
- pola slatke paprike
- 100 grama tofu sira,
- jedna kafena kašika paradajz paste,
- zelje za posluživanje jela.
Slatku papriku narežite na tanke trakice, pomiješajte sve sastojke, popaprite po ukusu.
Grickanje dijabetičara je potrebno u slučaju osjećaja jake gladi, a potrebno je voditi računa o ugljikohidratima koji su jeli kako bi se mogli prilagoditi sljedeći obrok.
Preporuke za meni sa dijabetesom
Mnogi se pacijenti često pitaju što se preporučuje kod dijabetesa prvog i drugog tipa. Definitivno, sva hrana treba biti izabrana na osnovu GI. Neki proizvodi uopće nemaju indeks, na primjer, mast. Ali to uopće ne znači da je to dopušteno u pacijentovoj prehrani.
Masnoća je visoko kalorična i sadrži holesterol, što je krajnje nepoželjno kod dijabetesa bilo koje vrste. Štetno utječu na funkcioniranje kardiovaskularnog sustava, koji je već opterećen dijabetesom.
Upotrebu biljnog ulja takođe treba smanjiti. Bolje je ne pržiti proizvode, već ih obrađivati na sljedeće načine:
- za par
- kuhati
- u rerni
- na roštilju
- u mikrotalasnoj
- pirjajte u loncu na vodi,
- u sporom šporetu, osim u režimu "prženja".
Ne treba zaboraviti brzinu unosa tekućine - najmanje dvije litre dnevno. Svoju ličnu potrebu možete izračunati prema unesenim kalorijama, jednom mililitru tečnosti po kaloriji.
Pored pravilno odabranih proizvoda, potrebno je pridržavati se principa ishrane, od kojih su glavni:
- jesti 5-6 puta dnevno,
- ne čekaj osjećaj jake gladi,
- ne prejedajte,
- frakcijska prehrana
- isključite prženu, slanu i konzerviranu hranu,
- zabranjeni voćni sokovi,
- svakodnevna prehrana - povrće, voće i životinjski proizvodi.
Ispod je jelovnik s visokim šećerom koji udovoljava svim zahtjevima dijetalne terapije.
Prvi doručak je 150 grama voćne salate (jabuka, narandža, jagoda) začinjena nezaslađenim jogurtom.
Drugi doručak - kuhano jaje, kaša od prososa na vodi, crni čaj s keksima na fruktozi.
Ručak - heljdina supa na povrtnom juhu, pirjani kupus sa parnom paštetom, zelena kava sa šlagom.
Popodnevna užina - kajgana, zeleni čaj.
Prva večera je složeno povrće prilog (pirjani patlidžan, paradajz, luk), 100 grama kuhane pileće prsa.
Druga večera je čaša kefira, zelena jabuka.
U videu u ovom članku liječnik će govoriti o prehrani dijabetičara i korekciji doze inzulina, prema korištenim jedinicama hljeba.
Pravilna prehrana dijabetičara u uredu
Stručnjaci preporučuju da ne opterećujete želudac i da ne opterećujete probavni sistem i ostalo u značajnim porcijama tokom dana. Zbog toga ima smisla cijelu dnevnu prehranu podijeliti u pet do šest obroka. Tako ćete ukloniti prejedanje, što je krajnje nepoželjno za osobe sklone prekomjernoj težini.
Najgušća i najkaloričnija jela preporučuje se ostaviti prvu polovinu dana, naime za ručak. Međutim, u svakom slučaju ugljikohidrati bi trebali ostati manje od proteina ili masti.
U ishrani dijabetičara moraju biti prisutni predstavnici svih grupa. Govorimo o dozvoljenom povrću i voću, nemasnim mliječnim proizvodima, kao i o bobicama i orasima. Cjelovita imena žitarica, određene vrste žitarica, nemasno meso i perad, riba nisu manje korisni.
Slana, konzervirana i pržena hrana nije dopuštena. Isto se odnosi na voćne sokove, bilo kakve slatkiše i šećer.
Mesari su ispričali celu istinu o dijabetesu! Dijabetes će nestati za 10 dana ako ga pijete ujutro. »Pročitajte više >>>
Ni u kojem slučaju ne treba zaboraviti na režim pijenja. Uostalom, voda je neizostavan sastojak dijabetičara. Njegova adekvatna količina izbjeći će značajnu povezanost problema, uključujući posebno kritičnu dehidraciju.
Kada za užinu
Biće mu potrebno ako sljedeća sesija konzumiranja hrane ne bude uskoro i osoba je već gladna. Istovremeno treba zaista osjetiti želju da se nešto iskoristi, a ne percipirati kao pokušaj izvlačenja stresa, dosade ili anksioznosti. Pored toga, takav će obrok biti dobar izlaz ako je vrijeme za ručak ili večeru, ali hranu će trebati kuhati dovoljno dugo.
Istovremeno, grickanje je najbolje uz određena pravila. Mnogi razgrađuju kalorije za cijeli dan, tako da uveče prije odlaska u krevet, nagrizaju jelo sa nečim laganim. Ovo neće stvoriti značajno opterećenje probavnom sistemu i udovoljiti gladi.
Ako to radite po svim pravilima, možete razgovarati o stalnom praćenju šećera u krvi. Ovo je najvažnije u okviru noćne hipoglikemije. Osim toga, takvo jelo je neophodno za fizički napor, čije trajanje prelazi 30 minuta.
Recepti za obrok dijabetičara
Najbolje je zalogajiti na niskokaloričnoj hrani s niskim GI. Izvrsna i jednostavna opcija je sljedeće: skuta s malo masnoće (ne više od 150 gr.) I crni čaj, možete koristiti i nezaslađeni jogurt sa kriškom raženog hljeba. Izbornik može sadržavati:
- sendvič sa tofu sirom, zeleni čaj,
- kuhano jaje, 100 gr. biljna salata začinjena biljnim uljem,
- 200 ml kefira i jedne kruške,
- čaj, sendvič sa pilećom pastom (zadnji sastojak je najbolje pripremiti sam),
- sufle od sira, 1 jabuka.
Prvi recept je prilično jednostavan u pogledu pripreme - ovo je sendvič s dodatkom sira i začinskog bilja. Biće potrebne komponente poput 35 grama. hleb, 100 gr. tofu, pola češnjaka češnjaka i nekoliko grančica gustina.
Biljka se prolazi kroz presu, zelje sitno sjeckati i pomiješati sa sirom. Najbolje je lagano pržiti kruh u tepsiji obloženoj teflonom ili peći u rerni, a zatim premazati sirnom masom. Poslužite sendvič, prvo ga morate ukrasiti zdravim i ukusnim biljem.
Još jedan recept savršen za dijabetičare uključuje celer, krastavce, sirovu šargarepu i grčki jogurt sa minimalnom masnoćom ili hummusom. Omiljeno i prihvatljivo povrće za dijabetes trebate procijediti štapićima (ne više od četiri do pet komada). Zatim ih treba umočiti u grčki jogurt s niskim udjelom masti, aromatizirano kurkumom ili češnjakom u prahu.
Ako želite nešto manje tradicionalno, umjesto proizvoda možete koristiti hummus.Sadrži ugljikohidrate, koji se sporo probavljaju i ne izazivaju oštre skokove razine šećera. Dodatna prednost je prednost znatne količine vlakana i proteina.
Druga opcija:
- 150 ml nemasnog mliječnog proizvoda (jogurt),
- nekoliko bobica malina, borovnica, borovnica ili drugih sezonskih biljaka,
- jedna kašika. l naribani bademi i prstohvat cimeta,
- bobice, dopušteno je unositi dodatne komponente nekoliko dana (prve će se najvjerovatnije staviti u hladnjak),
- Svježi jogurt kupuje se svakodnevno ili jednostavno na zahtjev.
Sljedeća varijacija je grickalica: kriška sira s niskim udjelom masti, 150 gr. cherry rajčica, jedna kašika. l balzamični sirće i tri do četiri nasjeckana lista bosiljka. U rajčici ima vitalnih hranjivih sastojaka, a to su vitamini C i E, željezo.
Šta su zdrave grickalice?
Kod šećerne bolesti preporučuje se biranje grickalica koje sadrže mnogo korisnih i hranljivih sastojaka, poput proteina, dijetalnih vlakana, vitamina i minerala. Grickalice bogate proteinima i vlaknima korisnije su za dijabetičare nego ugljikohidrate jer potonji povećavaju glukozu u krvi.
Ideje za zdrave grickalice koje sadrže protein su:
- kikiriki puter
- sir sa malo masnoće ili skuta,
- nesoljene orašaste plodove (orasi, bademi, indijske kaše),
- jaje
- jogurt bez šećera
- mlijeko, kefir,
- nemasni sir.
Kako biste nadopunili vlakna, vitamine i minerale, pokušajte jesti povrće, voće ili kruh od cijelog zrna. Ali, treba imati na umu da ovi proizvodi sadrže ugljikohidrate i mogu povećati šećer u krvi.
Izvrsna zalogaja je salata od rajčice, krastavaca ili kupusa, s lukom ili češnjakom, začinjena s 1 kašikom biljnog ulja i limunovim sokom umjesto soli.
Grickalice pacijenata sa šećernom bolesti trebali bi imati blagotvoran učinak na kardiovaskularni sistem, i to:
- sadrže malu količinu natrijuma (soli), ne veću od 140 mg po obroku,
- malo zasićenih masti
- ne sadrže štetne trans masti.
Razgovarajte sa svojim lekarom ako ste zabrinuti za optimizaciju ishrane.
Bymaterijala:
Najbolje vrste niskih ugljikohidrata //Joslin centar za dijabetes.
Grickalice za dijabetičare
Koje ćete namirnice odabrati za međuobrok između glavnih obroka kako biste održali šećer u krvi, održali tjelesnu težinu i istovremeno uživali u obroku?
Cestozrni sendvič hleba s crvenom ribom i lisnatim zelenilom
Postoji kombinacija proteina i složenih ugljikohidrata koji daju dugotrajni osjećaj sitosti, uz zdrave masti koje nam pružaju energiju.
Ayran sa biljem i krastavcem
U mliječnim proizvodima ima šećera, tako da ih je bolje kombinirati sa hranom bogatom dijetalnim vlaknima. Tako će glukoza u krvi rasti nesmetanije. Krastavci i zelje odličan su dodatak mliječnim proizvodima.
Jagode s kokosovom kremom
Manje je šećera u bobicama nego u jabukama ili kruškama. A puno je antioksidansa i vitamina. U slučaju užine za dijabetičare, prednost treba dati neslađenim sortama. Kokosova krema odličan je izvor zdravih masti i proteina. Oni mogu biti dobar dodatak bilo kojem voću.
Rezanu govedinu ili piletinu
Odličan izvor proteina, daju dug osjećaj sitosti. I tijelo će potrošiti 20-30% više kalorija na probavu vlakana. Kad pečete meso, pokušajte to učiniti bez soli, dodajte papar i bilje.
Kuvano jaje
Vrlo je zgodno da u torbicu ponesete nekoliko jaja sa sobom i poželite zalogaj pojesti u uredu kada osjetite štrajk glađu. Razina šećera ostat će nepromijenjena, jer u ovom proizvodu nema ugljikohidrata. Ali ovo je odličan izvor visokokvalitetnih proteina.
Skut s paradajzom
Dobra opcija je lagani zalogaj ako iznenada postanete gladni 2-3 sata nakon glavnog obroka. U njemu je malo ugljikohidrata, jer takva hrana neće povećati puno glukoze u krvi. Važno je odabrati sir s niskim udjelom masti, ali ne potpuno bez masti.
Umak sa povrćem
Šta bi moglo biti lakše? Povrće Julienne: paprika, celer, tikvice, krastavci i nekakav umak u koji ih možete potopiti. Za dijabetičare su prikladni: guacamole, hummus, tjestenine od graha ili orašastih plodova, grčki jogurt sa biljem.
Crne masline
Odlična alternativa tradicionalnim čipsima, oni su povoljno u pokretu. Da, ima puno masnoće u njima, ali to su nezasićene masti korisne za naše tijelo. Odaberite masline upakovane u mala pakovanja od po 150 g. Dakle, nećete sortirati kalorije.
Slano povrće
Krastavci, kiseli kupus, mrkva, mini luk - ovi proizvodi imaju dovoljno probiotika koji su korisni za crijevnu mikrofloru. Istovremeno, količina ugljikohidrata, ako je povrće ukiseljeno bez upotrebe bijelog šećera, u njima je jako mala.
Chia sjemenski puding
Ovo sjeme je odličan izvor vlakana i proteina. Prelijte ih kokosovim mlijekom i ostavite da kuha 20 minuta .Tak puding možete pojesti s malom količinom bobica ili orašastih plodova.
Orašasti plodovi i sjemenke
Sa dijabetesom su pogodne matice sa smanjenom količinom ugljikohidrata, na primjer makadamija. Od sjemenki su dobre bundeve. Četvrtina šalice bit će dovoljna da biste dobili dovoljno između glavnih obroka.
Peciva zelena salata, ćuretina i avokado
Grickalica je dobra ako vam je šećer u krvi visok, ali gladni ste. U takvim pecivima - nije ni gram ugljikohidrata, nego dovoljno visokog udjela proteina i zdravih masti.
Pržena slanutak
Dobra alternativa krekerima, čipsu ili pomfritu. Pogodno za one koji vole drobiti. U slanutku ima puno vlakana i proteina. A da bi joj ukus bio zanimljiviji, prilikom prženja dodajte biber, korijander i kumin.
Jabuka i orah od paste
Jabuka treba da bude malih, zelenih, nezaslađenih sorti. Ne zaboravite, dovoljni su i jednostavni šećeri u jabukama. Uzimajte ne više od žlice paste od oraha ako pratite unos kalorija.
Grickalice za dijabetes: recepti za sendviče i grickalice za dijabetičare
Svaki pacijent s dijabetesom, bez obzira na vrstu, mora slijediti nekoliko prehrambenih smjernica. Glavni su izbor proizvoda prema glikemijskom indeksu (GI) i broju obroka dnevno.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Uz dijabetes, potrebno je jesti 5-6 puta dnevno, strogo je zabranjeno gladovati. Dešava se i da ne postoji način da u potpunosti jede, tada je osoba prisiljena da pribjegne užini.
U ovom slučaju, grickalice za dijabetičare treba birati iz namirnica s niskim GI, tako da vam ne bi trebali unositi ekstra kratki inzulin zbog upotrebe brzo probavljivih ugljikohidrata. Da biste izračunali koliko hormona trebate unositi, trebate odrediti količinu pojedenih hljebnih jedinica. Jedan XE u prosjeku je jednak 10 grama ugljikohidrata.
Ne postoji tematski video za ovaj članak.Video (kliknite za reprodukciju). |
U nastavku ćemo razmotriti koncept GI, odabrati „sigurnu“ hranu za užinu i objasniti kako izračunati dodatnu dozu inzulina kod prve vrste dijabetesa.
Dijabetička dijeta se formira na osnovu GI proizvoda. Svi oni trebali bi biti uključeni u nisku kategoriju, odnosno sadrže do 50 jedinica. GI je digitalni pokazatelj utjecaja prehrambenog proizvoda na šećer u krvi nakon njegovog konzumiranja. Niži je GI, manje je XE u hrani.
Važna činjenica je da ako se prehrambeni proizvodi, naime voće, dovedu u stanje pire krumpira, tada će se njihov GI povećati. Voćni sokovi, čak i iz dozvoljenog voća za dijabetes, kontraindicirani su. Sve se to objašnjava prilično jednostavno - ovom metodom prerade voće „gubi“ vlakna, koja su odgovorna za ravnomjeran protok glukoze u krv.
Grickalice dijabetičara trebale bi se sastojati od hrane s niskim GI, koja neće utjecati na šećer u krvi i neće uzrokovati večernji (kasni) skok glukoze. Prilikom odabira hrane treba se usredotočiti na takve GI vrijednosti:
- do 50 komada - proizvodi predstavljaju glavnu prehranu pacijenta,
- 50 - 70 PIECES - možete samo povremeno uključiti hranu u jelovnik,
- od 70 jedinica i više - hrana pod najstrožom zabranom izaziva hiperglikemiju.
Na temelju GI vrijednosti pri odabiru hrane za užinu, bolesniku s dijabetesom jamči se normalna razina šećera u krvi i sprječava razvoj hiperglikemije.
Kod dijabetesa prvog tipa pacijent je dužan izračunati dozu kratkog inzulina koja se mora ubrizgati nakon jela, i to na osnovu pojedene XE. To se odnosi i na lagane grickalice, ukoliko su bile "krive" u pogledu dijetetike.
Ako pacijent jede izvan kuće, tada bi uvijek trebao imati glukometar i inzulinsku špricu s dozom hormona kratkog ili ultra blagog djelovanja, tako da može na vrijeme dati injekciju ako se ne osjeća dobro.
Kada postavljate dijagnozu tipa 1, morate znati sve o inzulinu (dugotrajno i kratkotrajno djelovati) i naučiti kako pravilno izrezati injekcije. Prilikom odabira doze ultra kratkog inzulina potrebno je izračunati jedinice za hljeb.
Popodnevni zalogaj za pacijenta sastavni je dio prehrane, jer bi broj obroka dnevno trebao biti najmanje pet puta. Najbolje je jesti hranu s niskom kaloričnom hranom sa niskim GI. Popodnevna užina može biti:
- skuti sir s malo masti 150 grama, crni čaj,
- nezaslađeni jogurt, kriška raženog hljeba,
- sendvič sa raženim hlebom i tofuom, crnim čajem,
- kuhano jaje, 100 grama povrća salate začinjeno biljnim uljem,
- čaša kefira, jedna kruška,
- čaj, sendvič sa pilećom pastom (napravljen samostalno),
- sufle od sira, jedna jabuka.
Slijede recepti za sendviče s dijabetičarima koji sadrže minimalnu količinu krušnih jedinica.
Kao osnovu za sendviče, trebalo bi izabrati hleb od raženog brašna. Možete ga i sami kuhati, kombinirajući raženu i zobenu kašu, pa je pečenje mekše. Najkorisnije je raženo brašno koje ima najnižu ocjenu.
Sendviči za dijabetičare pripremaju se bez upotrebe maslaca, jer ima visok udio kalorija, a GI je u srednjoj kategoriji i iznosi 51 jedinicu. Maslac možete zameniti sirovim tofuom, čiji je GI 15 PIECES. Tofu ima neutralan ukus, pa odlično ide uz bilo koje proizvode.
U svakodnevnoj prehrani nezamjenjivi su dijabetički proizvodi životinjskog porijekla. Dakle, iz uzgajanja, na primjer pileće ili goveđe jetre, možete pripremiti pastu, koja će se kasnije koristiti kao zalogaj, kao međuobrok.
Sendvič pasta priprema se od sledećih sastojaka:
- pileća jetra - 200 grama,
- luk - 1 komad,
- mrkva - 1 komad,
- biljno ulje - 1 kašika,
- sol, mljeveni crni biber - po ukusu.
Pileća jetra kuhajte u slanoj vodi dok ne omekša, oko 20 minuta. Sitno nasjeckajte luk i mrkvu i pržite na biljnom ulju pet minuta. Pomiješajte sastojke i prođite kroz mljevenje mesa ili mikserom dovedite pire u konzistenciju. Sol i papar po ukusu.
Prema osobnim preferencijama ukusa, pileća jetra dopušteno je zamijeniti goveđom, iako je njen GI nešto veći, ali je i u prihvatljivoj normi.
Prvi recept je sendvič sa sirom i začinskim biljem. Sledeći sastojci će biti potrebni:
- raženi hleb - 35 grama (jedna kriška),
- sir tofu - 100 grama,
- beli luk - 0,5 režnja,
- kopar - nekoliko grančica.
Češnjak prođite kroz presu, sitno iseckajte zelje, pomiješajte sa tofu sirom. Hleb se može pržiti u teflonskoj tavi, namazan sirom. Poslužite sendvič ukrašen grančicama kopra.
Sendviči se mogu pripremiti i sa povrćem, dobre su paprike. Za pastu će vam trebati:
- pola slatke paprike
- 100 grama tofu sira,
- jedna kafena kašika paradajz paste,
- zelje za posluživanje jela.
Slatku papriku narežite na tanke trakice, pomiješajte sve sastojke, popaprite po ukusu.
Grickanje dijabetičara je potrebno u slučaju osjećaja jake gladi, a potrebno je voditi računa o ugljikohidratima koji su jeli kako bi se mogli prilagoditi sljedeći obrok.
Mnogi se pacijenti često pitaju što se preporučuje kod dijabetesa prvog i drugog tipa. Definitivno, sva hrana treba biti izabrana na osnovu GI. Neki proizvodi uopće nemaju indeks, na primjer, mast. Ali to uopće ne znači da je to dopušteno u pacijentovoj prehrani.
Masnoća je visoko kalorična i sadrži holesterol, što je krajnje nepoželjno kod dijabetesa bilo koje vrste. Štetno utječu na funkcioniranje kardiovaskularnog sustava, koji je već opterećen dijabetesom.
Upotrebu biljnog ulja takođe treba smanjiti. Bolje je ne pržiti proizvode, već ih obrađivati na sljedeće načine:
- za par
- kuhati
- u rerni
- na roštilju
- u mikrotalasnoj
- pirjajte u loncu na vodi,
- u sporom šporetu, osim u režimu "prženja".
Ne treba zaboraviti brzinu unosa tekućine - najmanje dvije litre dnevno. Svoju ličnu potrebu možete izračunati prema unesenim kalorijama, jednom mililitru tečnosti po kaloriji.
Pored pravilno odabranih proizvoda, potrebno je pridržavati se principa ishrane, od kojih su glavni:
- jesti 5-6 puta dnevno,
- Ne čekajte da osjetite jaku glad
- ne prejedajte,
- frakcijska prehrana
- isključite prženu, slanu i konzerviranu hranu,
- zabranjeni voćni sokovi,
- svakodnevna prehrana - povrće, voće i životinjski proizvodi.
Ispod je jelovnik s visokim šećerom koji udovoljava svim zahtjevima dijetalne terapije.
Prvi doručak je 150 grama voćne salate (jabuka, narandža, jagoda) začinjena nezaslađenim jogurtom.
Drugi doručak - kuhano jaje, kaša od prososa na vodi, crni čaj s keksima na fruktozi.
Ručak - heljdina supa na povrtnom juhu, pirjani kupus sa parnom paštetom, zelena kava sa šlagom.
Popodnevna užina - kajgana, zeleni čaj.
Prva večera je složeno povrće prilog (pirjani patlidžan, paradajz, luk), 100 grama kuhane pileće prsa.
Druga večera je čaša kefira, zelena jabuka.
U videu u ovom članku liječnik će govoriti o prehrani dijabetičara i korekciji doze inzulina, prema korištenim jedinicama hljeba.
Nutricionisti preporučuju jesti 5-6 obroka, gdje su glavni obroci doručak, ručak i večera, a između njih treba postojati zalogaje. Ove preporuke odnose se na dijabetičare. Pacijenti sa dijabetesom trebaju ozbiljno obratiti pažnju na organizaciju dodatnih obroka, kao razina šećera u krvi i općenito nadoknađivanje bolesti ovise o pravilno odabranim grickalicama.
Grickalice sa malo ugljikohidrata, kao i grickalice bez ugljikohidrata, mogu biti odličan izbor za oboljele od dijabetesa. Oni savršeno zadovoljavaju osjećaj gladi između glavnih obroka, a istovremeno održavaju nivo glukoze u krvi u granicama normale “, kaže nutricionistica Elizabeth Staum iz Jocelyn Diabetes Center.
Vaša navika grickanja dijabetesa trebala bi ovisiti o vrsti lijekova koje uzimate i vašem prehrambenom planu.
Ako uzimate oralne lijekove za dijabetes, možete jesti manje hrane tokom glavnih obroka i jesti obilne proteinske zalogaje za užinu kako biste izbjegli glad i prejedanje.
Ako stavljate injekcije insulina, bolje je pojesti većinu svojih ugljikohidrata za vrijeme glavnih obroka koji su „prekriveni“ inzulinom i uživati u proteinskim proizvodima za užinu.
Ovisno o vašim potrebama za inzulinom, vaše užine trebaju sadržavati 15 grama ugljikohidrata ili 1 jedinicu hljeba (XE) ili manje.
Grickalice su izuzetno korisne za osobe s dijabetesom čiji se šećer u krvi obično smanjuje u određeno doba dana, čak i nakon prilagođavanja terapiji inzulinom, kaže Staum.
Grickalice s ugljikohidratima korisne su i za sport, treba ih uzimati prije i nakon fizičke aktivnosti kako bi se spriječilo smanjenje šećera u krvi.
Za mršavljenje (to se posebno odnosi na pacijente sa dijabetesom tipa 2) treba napustiti ugljikohidratne grickalice, zamjenjujući ih bjelančevinama ili povrtnim salatama.
Prava grickalica treba da sadrži:
- 15 g ugljikohidrata, ako se inzulin stavlja u glavni obrok.
- 15-30 g ugljikohidrata ako se hipoglikemija pojavi između obroka.
- Ugljikohidrati kombinirani s proteinima, ako trebate zadovoljiti glad i spriječiti prejedanje.
Kod šećerne bolesti preporučuje se biranje grickalica koje sadrže mnogo korisnih i hranljivih sastojaka, poput proteina, dijetalnih vlakana, vitamina i minerala. Grickalice bogate proteinima i vlaknima korisnije su za dijabetičare nego ugljikohidrate jer potonji povećavaju glukozu u krvi.
Ideje za zdrave grickalice koje sadrže protein su:
- kikiriki puter
- sir sa malo masnoće ili skuta,
- nesoljene orašaste plodove (orasi, bademi, indijske kaše),
- jaje
- jogurt bez šećera
- mlijeko, kefir,
- nemasni sir.
Kako biste nadopunili vlakna, vitamine i minerale, pokušajte jesti povrće, voće ili kruh od cijelog zrna. Ali, treba imati na umu da ovi proizvodi sadrže ugljikohidrate i mogu povećati šećer u krvi.
Izvrsna zalogaja je salata od rajčice, krastavaca ili kupusa, s lukom ili češnjakom, začinjena s 1 kašikom biljnog ulja i limunovim sokom umjesto soli.
Grickalice pacijenata sa šećernom bolesti trebali bi imati blagotvoran učinak na kardiovaskularni sistem, i to:
- sadrže malu količinu natrijuma (soli), ne veću od 140 mg po obroku,
- malo zasićenih masti
- ne sadrže štetne trans masti.
Razgovarajte sa svojim lekarom ako ste zabrinuti za optimizaciju ishrane.
Bymaterijala:
Najbolje vrste niskih ugljikohidrata //Joslin centar za dijabetes.
Ako imate dijabetes, najvažnije pravilo u vašoj prehrani je učestalost obroka. Treba jesti najmanje 4-6 puta dnevno. „Rijeđi obroci za dijabetičare mogu biti jednostavno opasni“, kaže Irina Maltseva, genetičarka, članica Instituta za funkcionalnu medicinu (IFM, SAD), koautorica doktorske linije prehrambenih proizvoda. - Čime se bave? Prije svega, oštar pad glukoze u krvi. Obično se ovo stanje izražava slabošću, vrtoglavicom, pojačanim znojenjem. Ako zanemarite ove fizičke manifestacije, situaciju možete dovesti u dijabetičku komu. " Možete povećati šećer u krvi ugljikohidratima. Ali za dijabetičare takva ljuljačka nije najbolja opcija. Za njih je važno da ovaj pokazatelj održavaju na konstantnom nivou. "Kod dijabetesa je važno potpuno ukloniti bijeli šećer iz prehrane, pratiti količinu slatke hrane, uključujući voće - u ljeto i jesen, mnogi ih jedu u velikim količinama", kaže Irina Maltseva. - Zabranjeni su i svi proizvodi s visokim glikemijskim indeksom (GI). Ponekad će možda biti potrebno i napustiti žitarice. Obratite pažnju na kombinaciju hrane. GI smanjuje hranu s dijetalnim vlaknima i masnoćama. Na primjer, ako jedete voće, to je bolje s orasima ili kokosovom kremom. "
Koje ćete namirnice odabrati za međuobrok između glavnih obroka kako biste održali šećer u krvi, održali tjelesnu težinu i istovremeno uživali u obroku?
Cestozrni sendvič hleba s crvenom ribom i lisnatim zelenilom
Postoji kombinacija proteina i složenih ugljikohidrata koji daju dugotrajni osjećaj sitosti, uz zdrave masti koje nam pružaju energiju.
Ayran sa biljem i krastavcem
U mliječnim proizvodima ima šećera, tako da ih je bolje kombinirati sa hranom bogatom dijetalnim vlaknima. Tako će glukoza u krvi rasti nesmetanije. Krastavci i zelje odličan su dodatak mliječnim proizvodima.
Jagode s kokosovom kremom
Manje je šećera u bobicama nego u jabukama ili kruškama. A puno je antioksidansa i vitamina. U slučaju užine za dijabetičare, prednost treba dati neslađenim sortama. Kokosova krema odličan je izvor zdravih masti i proteina. Oni mogu biti dobar dodatak bilo kojem voću.
Rezanu govedinu ili piletinu
Odličan izvor proteina, daju dug osjećaj sitosti. I tijelo će potrošiti 20-30% više kalorija na probavu vlakana. Kad pečete meso, pokušajte to učiniti bez soli, dodajte papar i bilje.
Kuvano jaje
Vrlo je zgodno da u torbicu ponesete nekoliko jaja sa sobom i poželite zalogaj pojesti u uredu kada osjetite štrajk glađu. Razina šećera ostat će nepromijenjena, jer u ovom proizvodu nema ugljikohidrata. Ali ovo je odličan izvor visokokvalitetnih proteina.
Skut s paradajzom
Dobra opcija je lagani zalogaj ako iznenada postanete gladni 2-3 sata nakon glavnog obroka. U njemu je malo ugljikohidrata, jer takva hrana neće povećati puno glukoze u krvi. Važno je odabrati sir s niskim udjelom masti, ali ne potpuno bez masti.
Umak sa povrćem
Šta bi moglo biti lakše? Povrće Julienne: paprika, celer, tikvice, krastavci i nekakav umak u koji ih možete potopiti. Za dijabetičare su prikladni: guacamole, hummus, tjestenine od graha ili orašastih plodova, grčki jogurt sa biljem.
Crne masline
Odlična alternativa tradicionalnim čipsima, oni su povoljno u pokretu. Da, ima puno masnoće u njima, ali to su nezasićene masti korisne za naše tijelo. Odaberite masline upakovane u mala pakovanja od po 150 g. Dakle, nećete sortirati kalorije.
Slano povrće
Krastavci, kiseli kupus, mrkva, mini luk - ovi proizvodi imaju dovoljno probiotika koji su korisni za crijevnu mikrofloru. Istovremeno, količina ugljikohidrata, ako je povrće ukiseljeno bez upotrebe bijelog šećera, u njima je jako mala.
Chia sjemenski puding
Ovo sjeme je odličan izvor vlakana i proteina. Prelijte ih kokosovim mlijekom i ostavite da kuha 20 minuta .Tak puding možete pojesti s malom količinom bobica ili orašastih plodova.
Orašasti plodovi i sjemenke
Sa dijabetesom su pogodne matice sa smanjenom količinom ugljikohidrata, na primjer makadamija. Od sjemenki su dobre bundeve. Četvrtina šalice bit će dovoljna da biste dobili dovoljno između glavnih obroka.
Peciva zelena salata, ćuretina i avokado
Grickalica je dobra ako vam je šećer u krvi visok, ali gladni ste. U takvim pecivima - nije ni gram ugljikohidrata, nego dovoljno visokog udjela proteina i zdravih masti.
Pržena slanutak
Dobra alternativa krekerima, čipsu ili pomfritu. Pogodno za one koji vole drobiti. U slanutku ima puno vlakana i proteina. A da bi joj ukus bio zanimljiviji, prilikom prženja dodajte biber, korijander i kumin.
Jabuka i orah od paste
Jabuka treba da bude malih, zelenih, nezaslađenih sorti. Ne zaboravite, dovoljni su i jednostavni šećeri u jabukama. Uzimajte ne više od žlice paste od oraha ako pratite unos kalorija.
Zbog činjenice da moderni lijekovi ne uzrokuju hipoglikemiju, svatko za sebe odlučuje je li potrebna dodatna prehrana između glavnih obroka. Da, grickalice mogu zadovoljiti glad, ali mogu dovesti i do potrošnje viška kalorija. Ako su vam potrebne grickalice zbog uzimanja određenih lijekova, onda je najbolje da odaberete pravilnu dijetu sa svojim liječnikom.
Možda će vam trebati srednji obrok ako:
- Glavni obrok se kreće vremenom
- Treba zadovoljiti glad
- Stvarno ste gladni i ne pokušavajte uzimati sebi hranu od dosade ili stresa
- Tako postižete optimalni broj potrebnih dnevnih kalorija
- Prvo ujutro radite vježbe
- Fizička aktivnost je vrlo intenzivna i / ili traje više od sat vremena
- Noću ste skloni hipoglikemiji
- Na ovaj način održavate kontrolu šećera
Pokušajte osigurati da energetska vrijednost grickalica ne pređe 100 - 200 kalorija svaki. Da biste usporili porast šećera u krvi i dugo se riješili gladi, kombinirajte proteinsku hranu sa kompleksom ugljikohidrata. Evo nekoliko primjera savršene zalogaje:
Kruška i sir
Ugljikohidrati: ½ velike kruške
Proteini: 1 porcija krem sira sa malo masnoće
Informacije o hranljivim sastojcima
130 kalorija, 4,5 g masti (2,5 g zasićenih masti), 15 mg holesterola, 230 mg natrijuma,
15 g ugljenih hidrata, 3 g vlakana, 7 g proteina.
Kožice i sjemenke
Ugljikohidrati: 1 šaka grožđica
Proteini: 2 kašike sjemenke bundeve
Informacije o hranljivim sastojcima
145 kalorija, 8 g masti (1,5 g zasićenih masti), 0 mg holesterola, 50 mg natrijuma,
14 g ugljenih hidrata, 3,5 g vlakana, 5 g proteina.
Tost od sira i šunke
Ugljikohidrati: ½ cjelovite pljeskavice
Proteini: 1 kriška sira s niskim udjelom masti, 1 kriška purećeg fileta
Informacije o hranljivim sastojcima
145 kalorija, 5,5 g masti (2,5 g zasićenih masti), 23 mg holesterola, 267 mg natrijuma,
12 g ugljenih hidrata, 2,5 g vlakana, 13 g proteina.
Skut i mrkva
Ugljikohidrati: 1 srednje mrkve
Proteini: 150 g nemasnog sira
+ dnevni unos vitamina A
Informacije o hranljivim sastojcima
125 kalorija, 2,5 g masti (1,5 g zasićenih masti), 15 mg holesterola, 455 mg natrijuma,
14 g ugljenih hidrata, 2 g vlakana, 12 g proteina.
Krekeri i sir
Ugljikohidrati: 10 krekera od pšenice bez masti
Proteini: 2 kriške tvrdog sira sa niskim udjelom masti
Informacije o hranljivim sastojcima
171 kalorija, 8 g masti (4 g zasićenih masti), 15 mg holesterola, 344 mg natrijuma,
15 g ugljenih hidrata, 1 g vlakana, 8 g proteina.
Mini sendviči od tune
Ugljikohidrati: 3 kriške raženog hljeba od punog zrna + 3 cherry rajčice
Proteini: mala tegla konzervirane tune u vlastitom soku (oko 150 g)
Dodajte ¼ krastavac - lagan, bezopasan proizvod - za očuvanje sočnosti tunjevine
Informacije o hranljivim sastojcima
165 kalorija, 2 g masti (0 g zasićenih masti), 40 mg holesterola, 420 mg natrijuma,
17 g ugljikohidrata, 2 g vlakana, 20 g proteina.
Jabuka i pistacije
Ugljikohidrati: 1 mala jabuka
Proteini: 50 sušenih slanih pistacija
Informacije o hranljivim sastojcima
200 kalorija, 13 g masti (1,5 g zasićenih masti), 0 mg holesterola, 115 mg natrijuma,
16,5 g ugljenih hidrata, 5 g vlakana, 6 g proteina.
Jagode i jogurt
Ugljikohidrati: ¾ šalice sjeckanih jagoda
Proteini: 170 g jogurta s niskim udjelom masti
Informacije o hranljivim sastojcima
140 kalorija, 0 g masti, 0 mg holesterola, 81 mg natrijuma, 16 g ugljenih hidrata, 2,5 g vlakana,
Mini pica
Ugljikohidrati: ½ punomasna žitarica, ½ šalice sjeckanog povrća, kečap
Proteini: ¼ šolje mocarele
Stavite pizzu u mikrovalnu, kuhajte 30 sekundi da se sir rastopi. Dodaju se svježi listovi bosiljka.
Informacije o hranljivim sastojcima
141 kalorija, 6 g masti (3 g zasićenih masti), 15 mg holesterola, 293 mg natrijuma,
14 g ugljikohidrata, 3 g vlakana, 9,5 g proteina.
Niste prijavljeni
Senzor glukoze NovioSense. Neinvazivni sistem nadzora glukoze
POPS! ® - novi uređaj ulazi na tržište dijabetesa (odobren od FDA)
„Težite živjeti i pobjeđivati!“ - igrani film o dijabetesu
POPS! ® - novi uređaj ulazi na tržište dijabetesa (odobren od FDA)
Bunting je legenda. Zanimljive činjenice iz života pronalazača inzulina
Ne možete smršavjeti? 13 razloga zbog kojih se to može dogoditi
Boehringer Ingelheim osvojio farmaceutsku Nobelovu nagradu za dijabetes
Rezultati ukusnog takmičenja od Liqberry-a, Cleary's-a i šećera!
Ukusno takmičenje za djecu od ljubičice, klerike i šećera!
Senzor glukoze NovioSense. Neinvazivni sistem nadzora glukoze
„Težite živjeti i pobjeđivati!“ - igrani film o dijabetesu
Trk šećera - pregled razloga zašto lijekovi ne pomažu
Časopis SugarOK 28. novembra 2018
Sva prava zadržana. Korištenje materijala web stranice moguće je samo pod uvjetom da se na sugar.com postavi otvorena izravna veza (za internetske resurse - hiperveza otvorena za indeksiranje od strane pretraživača). Svako kopiranje, objavljivanje, ponovno tiskanje ili naknadna distribucija (uključujući objavljivanje u tiskanim medijima) materijala na ovoj stranici napravljenih u komercijalne svrhe moguća je samo uz pisano dopuštenje vlasnika autorskih prava. Informacije u časopisu i na web mjestu ne bi trebale biti zamjena za kvalificirani liječnički recept ili njega. Svaka promjena prehrane, količine fizičke aktivnosti ili upotrebe lijekova treba dogovoriti stručnjaka. Urednici nisu odgovorni za sadržaj i tačnost reklamnih materijala. Dijabetes melitus je bolest koja zahtijeva individualni pristup.
Dijeta za endokrine bolesti trebala bi biti posebna, jer upravo to vam omogućava održavanje ne samo omjera šećera na optimalnoj razini, već i tjelesne težine. U vezi s tim, posebna pažnja posvećuje se užini za dijabetičare. Važno je da se konzumira zdrava hrana, i da se to događa u pravo vrijeme (da biste smanjili opterećenje gušterače).
Stručnjaci preporučuju da ne opterećujete želudac i da ne opterećujete probavni sistem i ostalo u značajnim porcijama tokom dana. Zbog toga ima smisla cijelu dnevnu prehranu podijeliti u pet do šest obroka. Tako ćete ukloniti prejedanje, što je krajnje nepoželjno za osobe sklone prekomjernoj težini.
Najgušća i najkaloričnija jela preporučuje se ostaviti prvu polovinu dana, naime za ručak. Međutim, u svakom slučaju ugljikohidrati bi trebali ostati manje od proteina ili masti.
U ishrani dijabetičara moraju biti prisutni predstavnici svih grupa. Govorimo o dozvoljenom povrću i voću, nemasnim mliječnim proizvodima, kao i o bobicama i orasima. Cjelovita imena žitarica, određene vrste žitarica, nemasno meso i perad, riba nisu manje korisni.
Slana, konzervirana i pržena hrana nije dopuštena. Isto se odnosi na voćne sokove, bilo kakve slatkiše i šećer.
Ni u kojem slučaju ne treba zaboraviti na režim pijenja. Uostalom, voda je neizostavan sastojak dijabetičara. Njegova adekvatna količina izbjeći će značajnu povezanost problema, uključujući posebno kritičnu dehidraciju.
Biće mu potrebno ako sljedeća sesija konzumiranja hrane ne bude uskoro i osoba je već gladna. Istovremeno treba zaista osjetiti želju da se nešto iskoristi, a ne percipirati kao pokušaj izvlačenja stresa, dosade ili anksioznosti. Pored toga, takav će obrok biti dobar izlaz ako je vrijeme za ručak ili večeru, ali hranu će trebati kuhati dovoljno dugo.
Mesari su ispričali celu istinu o dijabetesu! Dijabetes će nestati za 10 dana ako ga pijete ujutro. »Pročitajte više >>>
Istovremeno, grickanje je najbolje uz određena pravila. Mnogi razgrađuju kalorije za cijeli dan, tako da uveče prije odlaska u krevet, nagrizaju jelo sa nečim laganim. Ovo neće stvoriti značajno opterećenje probavnom sistemu i udovoljiti gladi.
Ako to radite po svim pravilima, možete razgovarati o stalnom praćenju šećera u krvi. Ovo je najvažnije u okviru noćne hipoglikemije. Osim toga, takvo jelo je neophodno za fizički napor, čije trajanje prelazi 30 minuta.
Najbolje je zalogajiti na niskokaloričnoj hrani s niskim GI. Izvrsna i jednostavna opcija je sljedeće: skuta s malo masnoće (ne više od 150 gr.) I crni čaj, možete koristiti i nezaslađeni jogurt sa kriškom raženog hljeba. Izbornik može sadržavati:
- sendvič sa tofu sirom, zeleni čaj,
- kuhano jaje, 100 gr. biljna salata začinjena biljnim uljem,
- 200 ml kefira i jedne kruške,
- čaj, sendvič sa pilećom pastom (zadnji sastojak je najbolje pripremiti sam),
- sufle od sira, 1 jabuka.
Prvi recept je prilično jednostavan u pogledu pripreme - ovo je sendvič s dodatkom sira i začinskog bilja. Biće potrebne komponente poput 35 grama. hleb, 100 gr. tofu, pola češnjaka češnjaka i nekoliko grančica gustina.
Biljka se prolazi kroz presu, zelje se sitno sjecka i pomiješa sa sirom. Najbolje je lagano pržiti kruh u tepsiji obloženoj teflonom ili peći u rerni, a zatim premazati sirnom masom. Poslužite sendvič, prvo ga morate ukrasiti zdravim i ukusnim biljem.
Još jedan recept sjajan za dijabetičare uključuje celer, krastavce, sirovu šargarepu i grčki jogurt sa minimalnom masnoćom ili hummusom. Omiljeno i prihvatljivo povrće za dijabetes trebate procijediti štapićima (ne više od četiri do pet komada). Zatim ih treba umočiti u grčki jogurt s niskim udjelom masnoće aromatiziran kurkumom ili češnjakom u prahu.
Ako želite nešto manje tradicionalno, umjesto proizvoda možete koristiti hummus. Sadrži ugljikohidrate, koji se sporo probavljaju i ne izazivaju oštre skokove razine šećera. Dodatna prednost je prednost znatne količine vlakana i proteina.
- 150 ml nemasnog mliječnog proizvoda (jogurt),
- nekoliko bobica malina, borovnica, borovnica ili drugih sezonskih biljaka,
- jedna kašika. l naribani bademi i prstohvat cimeta,
- bobice, dopušteno je unositi dodatne komponente nekoliko dana (prve će se najvjerovatnije staviti u hladnjak),
- Svježi jogurt kupuje se svakodnevno ili jednostavno na zahtjev.
Sljedeća varijacija je grickalica: kriška sira s niskim udjelom masti, 150 gr. cherry rajčica, jedna kašika. l balzamični sirće i tri do četiri nasjeckana lista bosiljka. U rajčici ima vitalnih hranjivih sastojaka, a to su vitamini C i E, željezo.
Smolyansky B.L., Livonia VT. Dijabetes melitus je izbor dijeta. Moskva, Sankt Peterburg, Izdavačka kuća Neva Izdavačka kuća, OLMA-Press, 2003, 157 stranica, tiraž 10.000 primjeraka.
Dijabetes Prevencija, dijagnoza i liječenje tradicionalnim i netradicionalnim metodama. - M .: Ripol Classic, 2008. - 256 str.
Peters Harmel, E. Dijabetes. Dijagnoza i liječenje / E. Peters-Harmel. - M .: Praksa, 2016. - 841 c.- Kruglov, V.I. Dijagnoza: dijabetes melitus / V.I. Kruglov. - M .: Phoenix, 2010. - 241 str.
- Itsenko-Cushingov sindrom: monografija. . - M .: Medicina, 1988. - 224 str.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.