Šta je i kome treba Insulin Humalog?
Održan je sastanak stručnog vijeća o uporabi gotovog pripravka inzulina Humalog Mix 50 u liječenju šećerne bolesti tipa 2 (T2DM). U okviru sastanka stručnog vijeća razgovarano je o problemima postizanja efikasne kontrole glikemije u bolesnika s dijabetesom tipa 2, te kliničke učinkovitosti i algoritama upotrebe gotovih smjesa inzulina. U sklopu rasprave razmotrena je i mogućnost postizanja ciljeva liječenja dijabetesa tipa 2 uz pomoć inzulina Humalog Mix 50, specifičnih indikacija i kontraindikacija, kao i optimizacija protokola promatranja pacijenata koji su primali inzulinsku terapiju s gotovom smjesom inzulina Humalog Mix 50.
Ključne riječi: dijabetes melitus tipa 2, inzulin, gotova mješavina, lispro, Humalog Mix 50.
Sastanak stručnog povjerenstva za upotrebu miješanog pripravka inzulina Humalog Mix 50 kod šećerne bolesti tipa 2
Panel stručnjaka održao je raspravu o efikasnosti i taktikama kontrole glikemije pre-mešovitim insulinom pripremljenim u T2DM. Posebna pažnja posvećena je aspektima liječenja Humalog Mix 50, uključujući indikacije i kontraindikacije, potencijal za postizanje terapijskih ciljeva i optimizaciju praćenja pacijenta.
Ključne riječi: dijabetes melitus tip 2, inzulin, prethodno miješani, lispro, Humalog Mix 50
U okviru stručnog vijeća, izvještaji su predstavljeni članici dopisnik RAMS-a M.V. Šestakova o problemima postizanja efikasne kontrole glikemije u bolesnika sa T2DM i S.V. Elizarova („Eli Lilly“) o kliničkoj efikasnosti upotrebe gotove smeše insulina Humalog Mix 50 i algoritmu za njegovu upotrebu.
Rasprava se fokusirala na kliničku važnost i mogućnost postizanja ciljeva liječenja pacijenata s dijabetesom tipa 2 uz pomoć inzulina Humalog Mix 50, profile pacijenata kojima je prikazana ova terapija smjesom Humalog Mix 50 inzulina, te algoritam kliničke primjene.
U svom izvještaju M.V. Shestakova je napomenula da svake godine broj pacijenata koji pate od T2DM i uzimaju inzulin postaje sve veći, međutim u značajnom broju promatranja ciljni glikemijski pokazatelji se ne postižu. Jedan od razloga za to je prerani početak inzulinske terapije. Dakle, prema studiji CREDIT, početak terapije inzulinom dogodio se na nivou HbA1c od 9,7%. Studija ACHIEVE (A1chieve Program u Rusiji: multicentrična prospektivna opservacijska studija o efikasnosti i sigurnosti pokretanja i intenziviranja inzulinske terapije s analozima inzulina kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 koji ranije nisu primali inzulin u svakodnevnoj kliničkoj praksi) pokazala je da u bolesnika koji počinju sa bazalnim inzulina, nivo HbA1c bio je 9,7%, a od gotovih mješavina - 10,1%, kod osnovne terapije bolusom (BBT) - 10,4%. Po svemu sudeći, to je zato što endokrinolozi imaju čvrsto mišljenje da terapiju inzulinom treba započeti na razini HbA1c iznad 9%.
Pored toga, u mnogim slučajevima, neblagovremeni početak inzulinske terapije posljedica je negativne percepcije pacijenata samog procesa liječenja inzulinom i njihove pogrešne interpretacije značenja inzulinske terapije. Istovremeno, ljekari često imaju zabrinutosti zbog mogućeg razvoja komplikacija inzulinskom terapijom, poput rizika od hipoglikemije i debljanja kod pacijenata. Treba napomenuti da se prepreke koje nastaju kod pacijenata transformišu s početkom inzulinske terapije. Dakle, studija F.J. Snoek i dr. , pokazali su da je kod pacijenata koji već primaju inzulin negativna percepcija procesa terapije inzulinom smanjena u usporedbi s bolesnicima koji imaju naivnu insulinu. Ovo svakako postavlja pitanje potrebe za efikasnim usavršavanjem bolesnika sa šećernom bolešću, jer je povećanjem kompetencije pacijenata, uključujući i produbljivanjem znanja o njihovoj bolesti, moguće smanjiti medicinske barijere za pravovremenu i efikasnu inzulinsku terapiju.
Potreba stroge kontrole glikemije zahtijeva ne samo pravovremeni početak terapije inzulinom, već i odabir odgovarajuće i učinkovite doze inzulina, usmjerene na postizanje ciljanih vrijednosti glikemije.
Postoje različiti pristupi početku i intenziviranju inzulinske terapije. Prema preporukama ADA / EASD, pacijentima koji nisu postigli nadoknadu za oralnu hipoglikemijsku terapiju obično se propisuje bazalna terapija insulinom. Kada ciljevi kontrole glikemije nisu postignuti ili se ne mogu održati s trenutnim režimom liječenja, dodajte inzulin za prandial. Terapija gotovim mješavinama smatra se alternativnom opcijom u započinjanju i intenziviranju inzulinske terapije. U ruskim preporukama, za razliku od preporuka ADA / EASD, gotove smjese koriste se i na početku terapije inzulinom, zajedno s bazalnim inzulinom, i kao intenziviranje zajedno s prandialnim inzulinom. Izbor režima terapije insulinom ovisi prije svega o razini glikemije, pridržavanju propisanog liječenja i životnom stilu pacijenta.
Raspravljajući o ključnim aspektima postizanja učinkovite kontrole dijabetesa, stručnjaci su zaključili da endokrinolozi vjeruju da započinjanje inzulinske terapije na nivou HbA1c od 9% može biti povezano s algoritmom koji postavlja ovaj pokazatelj za pacijente s T2DM u debiju terapije za snižavanje šećera, gdje je inzulin lijek prvog reda. Stručnjaci su izrazili potrebu za jasnijom definicijom glikemijskih ciljeva, jer je moguće da personalizacija narušava univerzalne ciljeve terapije. Pored toga, potrebna je pojednostavljena verzija algoritama za terapijsku taktiku za propisivanje terapije za snižavanje šećera bolesnicima sa T2DM. Kada je riječ o problemima u postizanju ciljeva terapije u skupini pacijenata koji već primaju inzulinsku terapiju, stručnjaci zaključuju da je propisana inzulinska terapija potrebna aktivna podrška, naime redovito samo-praćenje glikemije, izračunavanje ugljikohidrata koji se konzumiraju u hranu i korekcija doze inzulina koja se daje, u suprotnom, ona je neefikasna.
Jedan od načina za postizanje učinkovite metaboličke kontrole u T2DM je uvođenje u kliničku praksu suvremenih analoga inzulina s poboljšanim farmakokinetičkim i farmakodinamičkim svojstvima, omogućujući vam odabir optimalnog režima terapije inzulinom uzimajući u obzir individualne karakteristike pacijenta. Prethodno miješani inzulini s fiksnim omjerom inzulina kratkog i dugog djelovanja, koji su najoptimalniji i opravdaniji za pacijente kojima je potreban jednostavan i prikladan režim terapije inzulinom, naširoko se koriste u liječenju bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2.
Humalog Mix 50 nova je u Rusiji gotova mješavina inzulinskog analoga koja sadrži inzulin lispro i njegovu suspenziju protamin u omjeru 50:50. Prosječno trajanje djelovanja osigurava protaminirana suspenzija lispro inzulina (50%) koja oponaša bazalnu sekreciju inzulina, a inzulin lispro (50%) je komponenta koja djeluje ultra-kratko i smanjuje glikemiju nakon jela. Ovaj lijek objedinjuje jednostavnost upotrebe i jedinstvene karakteristike ultra kratkog djelovanja lijeka Humalog.
Stručnjaci su pregledali rezultate kliničke studije uspoređujući Humalog Mix 50 inzulina sa shemom: inzulin glargin jednom dnevno i tri injekcije lyspro inzulina prije glavnog obroka u bolesnika sa T2DM, s neadekvatnom glikemijskom kontrolom tijekom terapije inzulinom glargin i oralnim hipoglikemijskim lijekovima. Glavni cilj studije bio je pokazati učinkovitost inzulina lyspro mix 50 u odnosu na početni bolus režim terapije. Tijekom studije nije dosegnuto ograničenje koje dokazuje jednaku efikasnost Humalog Mix 50 gotove smjese inzulina u usporedbi s osnovnim režimom bolusa, ali visoka učinkovitost ovog režima prikazana je na temelju podataka dobivenih za smanjenje glikoziranog hemoglobina, koji je prosjek za skupinu 1 , 87% početne vrijednosti, dok je prosječni HbA1c u cijeloj grupi bio 6,95%, a ciljani HbA1c 7,0%. Istovremeno, u skupini bolesnika koji su primali inzulin glargin u kombinaciji s trostrukom primjenom lizpro inzulina prije glavnih obroka, smanjenje glikoliranog hemoglobina je bilo 2,09% i dostiglo je prosjek od 6,78% u skupini. Zapaženo je da je više od 80% pacijenata u obje skupine postiglo ciljani HbA1c od 7,5%. Udio bolesnika koji su postigli HbA1c od 7,0% bio je 69% u početnoj bolus grupi i 54% u grupi Humalog Mix 50.
Kada se razgovaralo o učestalosti hipoglikemijskih reakcija, primijećeno je da su oba načina terapije insulinom podjednako sigurna. I opća učestalost hipoglikemije i učestalost noćne i teške hipoglikemije nisu se razlikovale u skupinama.
Rezultati predstavljenih kliničkih ispitivanja koja pokazuju učinkovitost i sigurnost upotrebe Humalog Mix 50 kao alternative BBT-u, stručnjaci su prepoznali kao klinički značajan i odlučili da lijek Humalog Mix 50 može biti potražen na ruskom tržištu, proširujući mogućnosti endokrinologa u odabiru optimalne strategije terapije inzulinom koja vam omogućava maksimalnu individualizaciju tretman.
Stručnjaci su preporučili upotrebu lijeka kao dijela registriranih indikacija za liječenje bolesnika sa šećernom bolešću kojima je potrebna inzulinska terapija.
Tokom rasprave, stručnjaci su pregledali različite profile pacijenata sa dijabetesom tipa 2, za koje bi davanje inzulina Humalog Mix 50 bio najbolji izbor:
- - kao alternativa bazalno-bolus režimu terapije insulinom za pacijente kojima je teško napraviti višestruke injekcije dvije vrste inzulina i nisu u mogućnosti provoditi redoviti ponovljeni samokontroliranje glikemije, neophodne za učinkovitost osnovne-bolus terapije,
- - za pacijente kojima je potrebna inzulinska terapija za korekciju poste i postprandijalne glikemije, ali s manje krutim ciljevima terapije - HbA1c 7,5% ili više,
- - za pacijente koji nisu kompenzirani u gotovim mješavinama inzulina (30/70 i 25/75) u režimu dvostruke primjene (ujutro i prije večere), zbog teške postprandijalne glikemije (BCP), koja zahtijeva dodatnu injekciju inzulina kratkog djelovanja za kontrolu BCP nakon ručka. Za takve bolesnike Humalog Mix 50 u režimu 3 injekcije dnevno bit će jednostavno i prikladno rješenje, bez potrebe dodavanja druge vrste inzulina,
- - za pacijente koji nisu kompenzirani bazalnim inzulinom, sa ozbiljnim BCP-om zbog upotrebe hrane bogate ugljikohidratima i nisu spremni promijeniti svoje navike,
- - za pacijente koji primaju bazno-bolusni režim terapije inzulinom u omjeru 50% bazne i 50% prandialne komponente, oni ipak moraju pojednostaviti režim terapije inzulinom, na primjer, kada su pacijenti otpušteni iz bolnice u ambulantni režim.
Kao dio stručnog vijeća smatrao se i režim pokretanja i titracije inzulina Humalog Mix 50. Ukupna dnevna doza i broj ubrizgavanja ove vrste inzulina određuju se prema individualnim potrebama pacijenta, njegovom načinu života, prehrani i ciljanoj glikemiji. Ako je Humalog Mix 50 alternativa bazalno-bolus režimu terapije inzulinom i predstavlja sljedeći korak nakon bazalnog inzulina, tada se ukupna dnevna doza bazalnog inzulina koju je pacijent prethodno primio podijeli u tri jednaka dijela i uvede kao Humalog Mix 50 prije glavnog obroka . Ipak, terapija inzulinom može se započeti i s jednom injekcijom u najvećem obroku i sa 2 i 3 injekcije dnevno. Nakon toga dolazi do titracije doze svake od tri injekcije do vrijednosti koja osigurava postizanje terapijskih ciljeva kontrole glikemije. U praktičnom smislu, važno je napomenuti da Humalog Mix 50 zadržava sva svojstva Humalog inzulina, pa je njegova upotreba moguća i neposredno prije jela, i za vrijeme i nakon obroka, što poboljšava kvalitetu života pacijenta.
Očekivani efekti insulina Humalog
Ljekoviti hormoni inzulina razvrstavaju:
- trajanjem njihove akcije - duga, srednja, kratka, ultra kratka, produžena i kombinirana,
- po poreklu aktivne supstance - svinjetina i njeni polusintetički derivati, genetski modificirani čovjek i njegovi modificirani analozi.
Insulin Humalog je patentirani naziv za francusku marku lijeka s aktivnom supstancom Lizpro (Insulin lispro) - gensko-rekombinantnim analogom hormona kojeg proizvode beta ćelije ljudskog gušterače. Njegova jedina razlika od prirodnog humanog hormona inzulina je obrnuti raspored prolina (br. 28) i ostataka aminokiselina lizina (br. 29) u njegovim molekulama.
Takva razlika stvorena je namjerno. Zahvaljujući njoj, Insulin Humalog i njegovi sinonimi mogu se koristiti i pacijenti s dijabetesom tipa 1, popunjavaju nedostatak transportnog hormona, kao i pacijenti s dijabetesom tipa 2, čija je stanična membrana razvila otpornost na inzulin (imunitet) na vlastiti hormon inzulin.
Inzulin - transportni hormon koji "otvara" staničnu membranu za glukozu
Medicinske monopreparacije s gensko-rekombinantnim Lizpro pripadaju hormonima inzulina ultra-kratkog djelovanja. Očekivano vrijeme pada koncentracije glukoze u krvnoj plazmi je 10-20 minuta nakon primjene ispod kože. Maksimalni maksimum izloženosti uočit će se u roku od 1 do 3 sata, a ukupno trajanje hipoglikemijskog učinka je 3-5 sati.
Za informacije. "Iskusni" dijabetičari ovisni o insulinu znaju, a "početnici" bi trebali zapamtiti da će ubrizgavanje hormona ultrazlog utjecati i na odraslu i na dijete - nakon 10 minuta, ako ga unesete ispod kože u donji dio trbuha, i nakon 20 minuta, ako je injekcija napravljena u rame. Bez obzira na to, trajanje efekata je potpuno individualno i može se vremenom menjati.
Glavni mehanizam djelovanja je regulacija metabolizma ugljikohidrata i lipida i pomoć u iskorištavanju glukoze od strane stanica, zbog nadoknade nedostajuće količine hormona inzulina, bez kojeg ovaj glavni izvor energije (glukoza) ne može proći kroz stanične membrane u njihovu sredinu.
Pored apsorpcije glukoze i snižavanja njene koncentracije u krvnoj plazmi, Insulin Humalog ima sljedeće učinke:
- povećava nivo masnih kiselina, glicerola i glikogena u ćelijama skeletnih mišićnih vlakana,
- povećava proizvodnju proteinskih jedinjenja,
- pojačava upotrebu aminokiselina,
- snižava brzinu glikogenolize i glukoneogeneze.
U napomenu. Uzgred, u usporedbi sa ljudskim genetski inženjeriranim topljivim hormonom inzulinom, stupanj smanjenja hiperglikemije nakon jela s Lizpro Insulinom je izraženiji.
Svi pripravci inzulina koriste se protiv pozadine prehrane i njenih ograničenja 1700-3000 kcal
Indikacije, kontraindikacije, nuspojave i druge nijanse
Uputa za lijek Insulin Humalog sadrži sljedeće stavke:
- Indikacije - T1DM, T2DM, gestacijski dijabetes, akutna potkožna rezistencija na inzulin, nekorificirana postprandijalna hiperglikemija, slučajno pridružena bolest koja otežava tijek dijabetesa i operativni zahvat za dijabetičkog pacijenta.
- Kontraindikacije - hiperglikemijska stanja, povećana individualna osetljivost.
- Neželjeni efekti - privremena inzulinska prezbiopija, oteklina inzulina i tipični hipoglikemijski simptomi:
- glavobolja
- neprirodna blijeda koža,
- znojenje, pojačano znojenje,
- brzina i brzina otkucaja srca
- drhtanje udova, grčevi u mišićima, mioklonski trzaji, parestezije i razne vrste pareza,
- pad intelektualnih funkcija,
- poremećaji spavanja
- anksioznost.
Injekcija glukagona mora biti u pojedinačnom paketu prve pomoći dijabetičarima
- Predoziranje - hipoglikemijski prekoma i koma. Ova stanja se zaustavljaju potkožnim ili intramuskularnim davanjem glukagona. Ako takvog lijeka nema ili kao rezultat njegove upotrebe nije postignut željeni učinak, izvodi se hitno ubrizgavanje gotove otopine glukoze u venu.
- Oprez. Kod pacijenata s problemima bubrega i jetre, tijekom intenzivnog fizičkog napora, u nedostatku ugljikohidrata u hrani, kao i u liječenju beta blokatorima, sulfonamidima ili MAO inhibitorima, pri uzimanju alkohola ili lijekova koji sadrže alkohol, potreba za lijekom može se podcijeniti. Povećanje doze može biti potrebno tijekom zarazne bolesti, tokom emocionalnih iskustava, tokom kršenja dijeta, tijekom liječenja tiazidnim diureticima, oralnim kontraceptivima, triciklo-antidepresivima i glukokortikosteroidima.
- Doziranje Lizpro (Humalog) ubode se pod kožu, od 4 do 6 puta dnevno. Jednu dozu, količinu i vrijeme svake injekcije bira endokrinolog. Jedna injekcija s dozom većom od 40 PIECES dozvoljena je samo u posebnim slučajevima. Prilikom prelaska na Lizpro monoterapiju s brzim djelovanjem svinjskih analoga, možda će biti potrebno prilagođavanje doze. Tijekom isporuke i odmah nakon njega preporučuje se znatno doziranje lijeka. Dojena mlada majka koja ima dijabetičku bolest može također trebati prilagodbu doze i / ili prehrane.
- Značajke skladištenja i upotrebe. Pripravci s inzulinom treba čuvati na donjoj polici hladnjaka. Prije primjene, doza se "zagrijava", kotrljajući je između dlanova od 10 do 20 puta. Također treba paziti da injekcija ne uđe u krvni žila.
Upozorenje! Uvođenjem pripravka protiv prehlade, ako alkohol uđe pod kožu ili jednostavno zbog svog anaboličkog lokalnog djelovanja, može se stvoriti kozmetički defekt (lipohipertrofija), koji smanjuje apsorpciju lijeka. Stoga, prilikom ubrizgavanja trebate stalno mijenjati mjesto injekcije, a prilikom probijanja jednog područja, na primjer, na stomaku, ostaviti razdaljinu od 1 cm između njih.
Razlike Humalog Mix 50 i Mix 25 od ultra kratkog Humalog
U kombiniranim pripravcima Humalog dodatno sadrži 6 pomoćnih sastojaka
Insulin Humalog Mix 50 i Insulin Humalog Mix 25 predstavnici su kombinirane grupe inzulinskih pripravaka. Oni su mješavina otopine ultrazlog Lizpro s suspenzijom protamina Lizpro, koja se odnosi na hormone srednjeg trajanja. Omjer ovih tvari u Mixu je 50 - 1 prema 1, a u Mixu 25 - 1 do 3.
Brzina početka djelovanja za sve Humalogse jednaka je, ali trajanje vrha (maksimalna koncentracija u serumu u krvi) je različito, a zbog komponente protamina Lizpro, produživanje inzulinskog profila se produžava. Zahvaljujući tome, 3-2 injekcije MIX50 dnevno ili 2-1 injekcije MIX25, bit će dovoljne za neke pacijente.
Značajke upotrebe kombiniranih pripravaka Humalog
Uložak i jedna od Quick Pen injektorskih sorti
Dijabetičari koji ubrizgavaju kombinirane vrste Insulina Humalog, zbog činjenice da je protamin Lizpro u obliku suspenzije, a u preparatima postoje pomoćne tvari, ne samo da lijek treba zagrijati prije injekcije, već se moraju strogo pridržavati sljedećih mjera opreza:
- resuspendujte tečnost okretanjem uložaka ili olovke za špricu za 180 stepeni,
- broj okreta - 10-12 puta,
- brzina i priroda pokreta su glatki, oko 1 okret u sekundi,
- pazite na pojavu pjene koja će se odraziti na smanjenje doze,
- ako čujete buku dok vihnete, nemojte se plašiti i ne tresti drogu radi interesa - svaki uložak ili olovka sadrže malu kuglu koja pomaže da se sve komponente lijeka miješaju.
Važno! Ako nakon brisanja, kombinirani pripravak ne dobije jednoličnu bjelkastu konzistenciju poput mlijeka, ali pojavile su se pahuljice, zabranjeno je koristiti takav pripravak.
Pravila za korišćenje QuickPen olovke za štrcaljke
Ako gumb pritisnete čvrsto u skladu sa svim pravilima tehnike unošenja, zamijenite olovku špricu novom
Trenutno su čisti i kratki Insulin Humalog i kombinirani Humalog Mix-50 i Humalog Mix-25 dostupni u prikladnim olovkama za špriceve za višekratnu upotrebu.
Pri korištenju tako prikladnih uređaja moraju se pridržavati sljedećih pravila i mjere predostrožnosti:
- ne prosirite olovke za špriceve drugim dijabetičarima,
- za svaku sljedeću injekciju uzmite samo novu Becton Dickinson & C iglu,
- ne koristite oštećenu olovku za brizgalice i uvek nosite drugi uređaj sa sobom, što će biti korisno u slučaju "iznenadnog" otkrivanja nedostatka materije potrebne za jednu injekciju,
- slabovidnim dijabetičarima za injekciju olovkom potrebna je pomoć ljudi koji je dobro vide, koji je mogu koristiti,
- nemojte uklanjati obojenu naljepnicu s gumba za unos olovke štrcaljke, može biti korisno u hitnim slučajevima, kada doktoru hitne pomoći kažete koji je lijek bio krivac vašeg hipoglikemijskog prekoma ili kome.
- uobičajeni rituali prije svake ubrizgavanja trebaju biti praćenje roka trajanja lijeka i provjeravanje spremnosti olovke za špricu za upotrebu (ispuštanje male količine tekućine u tankom toku), a nakon dovršetka postupka, praćenje preostale ukupne doze lijeka,
- na krutost udara tipke za unos doze utječe promjer igle i kršenje njene sterilnosti, prebrzo i oštro prešanje, prašina ili druge sitne mehaničke čestice koje ulaze u uređaj,
- držite isključivo olovke i igle za šprice, skladištenje s pričvršćenom iglom uzrokovat će ulazak zraka u lijek, što će rezultirati vidljivim smanjenjem primijenjene doze,
- za vrućeg vremena, kada olovku za špricu nalazite izvan kuće, koristite poseban termalni poklopac za njeno skladištenje,
- Potražite savjet svog endokrinologa o tome gdje i kako odložiti igle, olovke za špriceve i pjene za jednokratnu upotrebu.
I na kraju, predlažemo da pogledate video upute endokrinologa o pravilima i tehnikama davanja inzulinskih pripravaka, ovisno o vrsti uređaja s kojim se daju ovi hormonski lijekovi.
Dozni oblik
Suspenzija za potkožno davanje.
1 ml sadrži:
aktivna supstanca: inzulina lispro 100 IU,
pomoćni sastojci: metakrezol 2,2 mg. fenol tečnost 1,0 mg, glicerol (glicerin) 16 mg, protamin sulfat 0,19 mg, natrijum hidrogen fosfat heptahidrat 3,78 mg, cinkov oksid qs za dobivanje iona cinka 30,5 µg, voda za ubrizgavanje do 1 ml, 10% rastvor solne kiseline i / ili 10% -tna otopina natrijum-hidroksida do pH 7,0-7,8.
Bijela suspenzija koja eksfolira, formira bijeli talog i bistru, bezbojnu ili gotovo bezbojnu supernatantu. Talog se lako resuspendira laganim mućkanjem.
Farmakološka svojstva
Farmakodinamika
Humalog Mix 50 je gotova mješavina koja se sastoji od otopine inzulina lispro 50% (brzo djelujući analog ljudskog inzulina) i protaminske suspenzije inzulina lispro 50% (analog ljudskog inzulina srednjeg trajanja).
Glavno djelovanje inzulina lyspro je regulacija metabolizma glukoze.
Pored toga, ima anaboličke i anti kataboličke efekte na različita telesna tkiva. U mišićnom tkivu dolazi do povećanja sadržaja glikogena, masnih kiselina, glicerola. povećana sinteza proteina i povećana potrošnja aminokiselina, ali dolazi do smanjenja glikogenolize, glukoneogeneze. ketogeneza. lipoliza. katabolizam proteina i oslobađanje aminokiselina.
Pokazalo se da je Lyspro inzulin ekvivalentan ljudskom inzulinu, ali njegov je učinak brži i traje manje.
Potpunost apsorpcije i početak učinka inzulina ovisi o mjestu ubrizgavanja (abdomen, bedro, stražnjica), dozi (volumenu ubrizgavanog inzulina), opskrbi krvlju, tjelesnoj temperaturi i fizičkoj aktivnosti.
Nakon potkožne injekcije Humalog® Mix 50, primjećuje se brzi početak djelovanja i rani početak vršne aktivnosti inzulina lispro. Početak djelovanja lijeka je nakon otprilike 15 minuta, što omogućava primjenu lijeka neposredno prije obroka (0-15 minuta prije obroka), u usporedbi s običnim ljudskim inzulinom. Nakon potkožne injekcije Humalog® Mix 50, primjećuje se brzi početak djelovanja i rani početak vršne aktivnosti inzulina lispro. Profil djelovanja insulina liproprotamina sličan je profilu djelovanja uobičajenog insulina-izofana u trajanju od oko 15 sati.
Farmakokinetika
Farmakokinetiku insulina lispro karakterizira brza apsorpcija i postizanje maksimalne koncentracije u krvi 30-70 minuta nakon potkožne injekcije. Farmakokinetika suspenzije inzulinskog lizproprotamina slična je onoj inzulina srednjeg djelovanja (inzulin-izofan). Farmakokinetika lijeka Humalog Mix 50 određena je pojedinačnim farmakokinetičkim svojstvima dviju komponenti lijeka.
Uz primjenu lispro inzulina, apsorpcija je brža od topljivog ljudskog inzulina u bolesnika s zatajenjem bubrega. U bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2, farmakokinetičke razlike između lizpro inzulina i topljivog humanog inzulina uočene su u širokom rasponu bubrežne funkcije, bez obzira na bubrežnu funkciju. Uz primjenu inzulina lyspro, primjećuje se brža apsorpcija i brža eliminacija u usporedbi s topljivim ljudskim inzulinom kod pacijenata s zatajenjem jetre.
S pažnjom:
Period trudnoće i dojenja,
Uz zatajenje bubrega, zatajenje jetre, emocionalni stres, povećanu fizičku aktivnost, promjenu uobičajene prehrane, potreba za inzulinom može se promijeniti i možda će biti potrebna prilagodba doze inzulina.
Uz produljeni tijek dijabetes melitusa, dijabetičke neuropatije ili uz upotrebu lijekova koji blokiraju beta adrenergiku, simptomi koji predviđaju hipoglikemiju mogu se promijeniti ili biti manje izraženi.
Upotreba tijekom trudnoće i dojenja
Ispitivanja na životinjama nisu otkrila oslabljenu plodnost ili negativan učinak insulina lispro na plod. Nije bilo kontroliranih kliničkih ispitivanja upotrebe inss inzulina na trudnicama. Budući da studije utjecaja lijekova na reprodukciju životinja ne omogućuju uvijek ekstrapoliranje dobivenih učinaka na ljudski organizam, lijek Humalog® Mix 50 tijekom trudnoće treba koristiti samo ako postoji jasna klinička potreba.
Bolesnicima s dijabetesom preporučuje se obavijestiti liječnika o početku ili planiranoj trudnoći.
Tokom trudnoće posebno je važno pratiti stanje pacijenata koji primaju inzulinsku terapiju. Potreba za inzulinom obično se smanjuje tijekom prvog tromjesečja i povećava se tijekom drugog i trećeg tromjesečja. Tokom i neposredno nakon rođenja, potreba za insulinom može drastično pasti.
Pacijentici sa šećernom bolešću tijekom dojenja možda će trebati prilagoditi dozu inzulina, dijetu ili oboje.
Doziranje i primjena
Dozu Humalog Mix-a 50 određuje liječnik pojedinačno, ovisno o koncentraciji glukoze u krvi.
Režim davanja inzulina je individualan.
Lijek treba davati samo supkutano. Intravenska primjena lijeka Humalog® Mix 50 je neprihvatljiva.
Temperatura primenjenog leka treba da bude sobna temperatura.
Potkožne injekcije treba dati u rame, bedra, stražnjicu ili trbuh. Mjesta ubrizgavanja moraju se izmjenjivati tako da se isto mjesto koristi ne više od otprilike jednom mjesečno. Uz supkutanu primjenu pripravka Humalog® Mix 50, treba biti oprezan kako lijek ne bi ušao u lumen krvnih žila. Nakon ubrizgavanja, mjesto ubrizgavanja ne smije se masirati.
Za preporuke o instaliranju uloška u uređaj za primjenu pripravka Humalog® Mix 50 i pričvršćivanje igle na njega prije davanja lijeka, pročitajte upute proizvođača za inzulinski uređaj. Strogo se pridržavajte pročitanih uputstava.
Nakon potkožne primjene pripravka Humalog® Mix 50, uočava se brzi početak djelovanja i rani vrhunac aktivnosti lizpro inzulina. Zahvaljujući tome, Humalog® Mix 50 može se dati neposredno prije ili nakon obroka. Trajanje djelovanja suspenzije inzulinskog lizproprotamina. koji je dio Humalog Mix 50. Slično je trajanju djelovanja inzulin-izofan.
Profil djelovanja inzulina, bez obzira na njegovu vrstu, podliježe značajnim fluktuacijama kako kod različitih bolesnika, ovisno o njihovim individualnim karakteristikama, tako i kod jednog pacijenta, ovisno o određenom vremenu. Kao i kod bilo kojeg drugog pripravka inzulina, trajanje djelovanja Humalog® Mix 50 ovisi o dozi, mjestu ubrizgavanja, opskrbi krvlju, tjelesnoj temperaturi i fizičkoj aktivnosti.
Pripreme za uvod
Neposredno prije upotrebe, Humalog® Mix 50 uložak treba deset puta razvući između dlanova i protresti, okrećući se za 180 ° i deset puta da se inzulin resuspendira dok ne postane jednolika mutna tekućina. Ne tresti energično, jer to može dovesti do pojave pjene, koja može ometati pravilnu dozu. Da bi se olakšalo miješanje, unutar spremnika se nalazi mala staklena kugla.
Ne koristite Humalog® Mix 50. ako sadrži pahuljice nakon miješanja.
Primjena doze
1. Operite ruke.
2. Odaberite mjesto ubrizgavanja.
3. Pripremite kožu na mjestu ubrizgavanja prema preporuci liječnika.
4. Skinite spoljni zaštitni poklopac sa igle.
5. Popravite kožu, sakupivši je u veliko nabora.
6. Umetnite iglu supkutano u prikupljeni pregib i izvršite injekciju u skladu s uputama za upotrebu olovke za štrcaljku.
7. Izvadite iglu i nježno pritisnite mjesto ubrizgavanja pamučnim tamponom nekoliko sekundi. Ne trljajte mesto ubrizgavanja.
8. Pomoću vanjskog zaštitnog poklopca igle odvijte i odbacite.
9. Stavite poklopac na olovku štrcaljke.
Za preparat Humalog ® Mix 50 u olovci za injekciju QuickPen TM.
Prije primjene inzulina, potrebno je upoznati se sa QuickPen TM olovkom za šprice.
Nuspojava
Hipoglikemija je najčešća nuspojava koja se javlja s unošenjem svih inzulinskih pripravaka, uključujući Humalog Mix 50. Teška hipoglikemija može dovesti do gubitka svijesti i. u izuzetnim slučajevima do smrti.
Alergijske reakcije: pacijenti mogu osjetiti lokalne alergijske reakcije u obliku crvenila, oteklina ili svrbeža na mjestu ubrizgavanja. Ove manje reakcije obično nestaju u roku od nekoliko dana ili sedmica. U nekim slučajevima ove reakcije mogu biti uzrokovane razlozima koji nisu povezani s inzulinom, na primjer, iritacija kože sredstvom za čišćenje ili nepravilna injekcija.
Sistemske alergijske reakcijeuzrokovane insulinom, javljaju se rjeđe, ali su ozbiljnije. Mogu se očitovati generaliziranim svrbežom, kratkoćom daha, nedostatkom daha, sniženim krvnim pritiskom, tahikardijom, pojačanim znojenjem. Teški slučajevi sistemskih alergijskih reakcija mogu biti opasni po život. U rijetkim slučajevima teške alergije na Humalog® Mix 50 potrebno je trenutno liječenje. Možda će vam trebati promjena inzulina ili desenzibilizacija.
Uz dužu upotrebu - razvoj je moguć lipodistrofija na mestu ubrizgavanja.
Spontane poruke:
Slučajevi razvoja edema otkriveni su, uglavnom, brzom normalizacijom koncentracije glukoze u krvi na pozadini intenzivne inzulinske terapije s početno nezadovoljavajućom kontrolom glikemije.
Predoziranje
Predoziranje inzulina izaziva hipoglikemiju, praćenu sljedećim simptomima: letargiju, pojačano znojenje, tahikardiju, blijedoću kože, glavobolju, drhtanje, povraćanje, zbunjenost. U određenim uvjetima, na primjer, uz dugotrajno oboljenje ili uz intenzivno praćenje dijabetes melitusa, simptomi prekursora hipoglikemije mogu se promijeniti.
Blaga hipoglikemija obično se može zaustaviti unosom glukoze ili šećera. Možda će biti potrebno prilagođavanje doze inzulina, prehrane ili fizičke aktivnosti. Korekcija umjerene hipoglikemije može se izvesti intramuskularnom ili subkutanom primjenom glukagona. nakon čega slijedi unos ugljenih hidrata. Teška stanja hipoglikemije, praćena komom, konvulzijama ili neurološkim poremećajima, zaustavljaju se intramuskularno / subkutano davanjem glukagona ili intravenskim davanjem koncentrirane otopine dekstroze (glukoze). Nakon povratka svijesti, bolesniku se mora dati hrana bogata ugljikohidratima da se spriječi ponovni razvoj hipoglikemije. Daljnji unos ugljikohidrata i naknadno praćenje pacijenta mogu biti potrebni jer je moguć ponovni uzlet hipoglikemije.
Interakcija s drugim lijekovima
Hipoglikemijski učinak lijeka Humalog® Mix 50 smanjuje se kada se koristi zajedno sa sljedećim lijekovima: oralni kontraceptivi, glukokortikosteroidi, štitnjačni hormoni koji sadrže jod, danazol. beta2adrenergički agonisti (npr. ritodrin, salbutamol, terbutalin), tiazidni diuretici, hlorprotiksen, diazoksid. derivati izoniazida, nikotinske kiseline, fenotiazina.
Hipoglikemijski učinak Humalog® Mix 50 pojačan je: beta blokatorima, lijekovima koji sadrže etanol i etanol, anaboličkim steroidima, fenfluraminom, gvanatidinom, tetraciklinima, oralnim hipoglikemijskim lijekovima. salicilati (npr. acetilsalicilna kiselina), sulfonamidni antibiotici, neki antidepresivi (inhibitori monoamin oksidaze), inhibitori enzima koji pretvaraju angiotenzin (kaptopril, enapril), oktreotidi, antagonisti receptora angiotenzina II.
Beta blokatori klonidin, rezerpin može maskirati manifestaciju simptoma hipoglikemije.
Interakcija Humalog® Mix 50 sa drugim insulinskim preparatima nije proučavana.
Ako trebate koristiti druge lijekove, osim inzulina, posavjetujte se sa ljekarom.
Istovremena primjena lijeka Humalog® Mix 50 s tiazolidindionom može povećati rizik od edema i zatajenja srca, posebno kod pacijenata s bolestima kardiovaskularnog sustava.
Posebna uputstva
Prelazak pacijenta na drugu vrstu ili inzulinski pripravak s drugim trgovačkim nazivom trebao bi se dogoditi pod strogim medicinskim nadzorom. Promjena u aktivnosti, marki (proizvođaču), vrsti (topljivi inzulin, inzulin-izofan itd.). vrste (životinjski, ljudski, analog humanog inzulina) i / ili način proizvodnje (DNK rekombinantni inzulin ili inzulin životinjskog porijekla) mogu zahtijevati prilagođavanje doze.
Kod nekih pacijenata možda će biti potrebno prilagođavanje doze prilikom prelaska sa životinjskog inzulina na ljudski inzulin. To se može dogoditi već pri prvoj primjeni ljudskog pripravka inzulina ili postepeno u roku od nekoliko sedmica ili mjeseci nakon prijenosa.
Neprilagođeni hipoglikemijski ili hiperglikemijski uslovi mogu uzrokovati gubitak svijesti, komu ili smrt. Simptomi prekursora hipoglikemije mogu se promijeniti ili biti manje izraženi s produljenim dijabetesom melitusom, dijabetičkom neuropatijom ili liječenjem lijekovima poput beta blokatora.
Neadekvatne doze ili prekid liječenja, posebno u bolesnika sa šećernom bolešću tipa 1, mogu dovesti do hiperglikemije i dijabetičke ketoacidoze (stanja koja pacijentu mogu biti opasna po život).
Potreba za inzulinom može se smanjiti s zatajenjem bubrega, kao i sa zatajenjem jetre zbog smanjenja sposobnosti glukoneogeneze i smanjenja metabolizma inzulina, međutim, u bolesnika s kroničnim zatajenjem jetre, povećana otpornost na inzulin može dovesti do porasta potrebe za tim.
Potreba za insulinom može se povećati s određenim bolestima ili s emocionalnom prekomjernošću.
Ispravljanje doze inzulina može se zahtijevati povećanjem tjelesne aktivnosti ili s promjenom uobičajene prehrane. Vježbanje može dovesti do povećanog rizika od hipoglikemije.
Kada se koriste pripravci inzulina u kombinaciji s lijekovima iz skupine tiazolidindiona, povećava se rizik od nastanka edema i kroničnog zatajenja srca, posebno kod bolesnika sa bolestima kardiovaskularnog sistema i prisutnosti faktora rizika za hronično zatajenje srca.
Da bi se izbjegao mogući prijenos infektivne bolesti, svaki uložak / olovku za šprice trebao bi koristiti samo jedan pacijent, čak i ako iglu zamijenite. Uložak s Humalog® Mix 50 treba koristiti sa olovkama za špriceve sa CE oznakom. u skladu s uputama proizvođača uređaja.
Uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i mehanizmima
Tokom pacijentove hipoglikemije koncentracija pažnje i brzina psihomotornih reakcija mogu se smanjiti. Ovo može biti opasno u situacijama u kojima su ove sposobnosti naročito neophodne (na primjer, upravljanje vozilima ili strojevima).
Pacijente treba savjetovati da poduzmu mjere predostrožnosti kako bi izbjegli hipoglikemiju tijekom vožnje vozila i strojeva. To je posebno važno za bolesnike s blagim ili odsutnim simptomima, prekursorima hipoglikemije ili s čestim razvojem hipoglikemije. U takvim slučajevima liječnik mora procijeniti izvodljivost vožnje pacijenta vozilima i mehanizmima.
Obrazac za puštanje
Suspenzija za potkožno davanje 100 IU / ml.
Toner kasete:
3 ml lijeka po ulošku. Pet uloška po blisteru. Jedan blister zajedno sa uputama za upotrebu u kartonskom pakovanju.
Olovke za štrcaljke QuickPM TM:
3 ml lijeka u ulošku, ugrađenom u olovku za injekciju Quick Pen TM. Pet olovki QuickPen TM injekcione olovke, svaka sa uputama za upotrebu i QuickPEN TM olovka za brizgalice, za upotrebu u pakovanju kartona.
Naziv i adresa proizvođača
Proizvođač i paker:
Lilly France, Francuska
2 ru du pukovnik Lilly. 67640 Fegersheim, Francuska
Pakovanje i kontrola kvaliteta:
Lilly France, Francuska
2 ru du pukovnik Lilly. 67640 Fegersheim
ili
Eli Lilly i kompanija, SAD (Quick Pen Syringe TM)
Indianapolis. Indiana 46285
Recenzije ljekara o humalog mixu 50
Ocjena 5.0 / 5 |
Efikasnost |
Cena / kvalitet |
Nuspojave |
Smanjenje broja injekcija sa 5-6 na 3 (inzulin se koristi tri puta dnevno prije glavnih obroka). Jedna olovka za špricu umesto dve - nema zabune za starije i ne baš dobro viđene pacijente. Odlično djeluje kod dijabetesa tipa 2 kada je potrebna postprandijalna korekcija više od bazalne. Za bolesnike s hipoglikemijom između obroka (jer je bazni inzulin manji nego u ostalim kombinacijama).
Prva kombinacija 50 do 50 - pola bazalnog, pola ultrakrat. Idealno za pacijente sa dijabetesom tipa 2 koji su prethodno primali insulinsku terapiju u osnovnom režimu bolusa. Sada, moji pacijenti sa dugom istorijom dijabetesa, sa encefalopatijom, nikada neće mešati „dugački“ inzulin sa „kratkim“!
Ocjena 4.2 / 5 |
Efikasnost |
Cena / kvalitet |
Nuspojave |
Broj injekcija 2 puta dnevno, umjesto 4-5.
Potreban je vrlo odgovoran pristup načinu prehrane i prehrane.
Korištenje kombinacije inzulina zahtijeva vrlo pažljiv pristup izračunavanju jelovnika i prehrane, dobru vještinu brojanja i procjene kvalitete makronutrijenata. Na ovo možete gledati kao na pozitivan faktor, jer se pacijentova samodisciplina povećava, uklanjaju se greške u prehrani.
Molimo pročitajte ove upute prije upotrebe.
Uvod
Quick Pen olovka za injekcije je vrlo jednostavna za upotrebu. To je uređaj za primjenu inzulina („olovka za injekciju insulina“) koji sadrži 3 ml (300 jedinica) pripravka inzulina s aktivnošću od 100 IU / ml. Možete ubrizgati od 1 do 60 jedinica inzulina po injekciji. Dozu možete postaviti s tačnošću od jedne jedinice. Ako ste instalirali previše jedinica. Dozu možete ispraviti bez gubitka inzulina.
Prije upotrebe QuickPen injekcijske šprice u potpunosti pročitajte ovaj priručnik i točno slijedite njegove upute. Ako se u potpunosti ne pridržavaju ovih uputa, možda ćete primiti ili prenisku ili previsoku dozu inzulina.
Vaša QuickPen olovka za inzulin mora se koristiti samo za injekciju. Ne ostavljajte olovku ili igle drugima, jer to može dovesti do prenošenja infekcije. Za svaku injekciju koristite novu iglu.
NE KORISTITE olovku za štrcaljku ako je bilo koji njegov deo oštećen ili slomljen. Uvijek nosite rezervnu olovku za štrcaljku u slučaju da izgubite olovku štrcaljke ili se ošteti.
Ne preporučuje se upotreba olovke za šprice pacijentima sa potpunim gubitkom vida ili slabovidnim osobama bez pomoći dobro vidljivih ljudi obučenih za upotrebu olovke za špriceve.
Brza priprema olovke
Važne napomene
- Pročitajte i slijedite upute za uporabu opisane u uputama za uporabu lijeka.
- Provjerite naljepnicu na olovci štrcaljke prije svake injekcije da biste provjerili da proizvod nije istekao i koristite li ispravnu vrstu inzulina: ne uklanjajte naljepnicu iz olovke štrcaljke.
Napomena: Boja gumba za brzu dozu QuickPen olovke za špricu odgovara boji trake na naljepnici olovke za špricu i ovisi o vrsti inzulina. U ovom priručniku dugme za dozu je zasivljeno. Plava boja tijela olovke QuickPen olovke na to ukazuje. da je namijenjen za upotrebu s proizvodima Humalog®.
Kratak opis
Humalog mix 50 - mješavina inzulina kratkog djelovanja sa inzulinom srednjeg djelovanja. Snižava šećer u krvi. Izlaže anabolički efekat, inhibira katabolizam u različitim organima i tkivima. Ima istu molarnu koncentraciju s ljudskim inzulinom, ali počinje djelovati brže. Nakon potkožne primjene, ona počinje djelovati u prosjeku nakon 15 minuta, što vam omogućava da injekciju izvršite neposredno prije jela. Najviši nivo inzulina u krvi primjećuje se 30-70 minuta nakon primjene. Preporuke za upotrebu uređaja za primjenu lijeka navedene su u uputstvu za uporabu. Prije izvođenja postupka potrebno je dati ujednačenost otopine inzulina, za koju je uložak s lijekom nekoliko puta razvučen između dlanova i preokrenut. Ne preporučuje se snažno tresenje u ovom slučaju pjena može ometati tačno doziranje. Da bi se olakšalo ponovno suspendiranje tekućine, unutar patrone se postavlja mala staklena kugla. Prisutnost ljuskica nakon miješanja osnova je za odbijanje upotrebe lijeka. Prije injekcije temeljno operite ruke. Injekcija se vrši u nabor kože učvršćen prstima slobodne ruke. Nakon uklanjanja igle, mjesto ubrizgavanja nježno pritisnite nekoliko sekundi pamučnim tamponom. Nakon ubrizgavanja, igla se reciklira, a olovka za štrcaljku se zatvori zaštitnom kapicom. Prije primjene, otopina se mora dovesti do sobne temperature. Subkutane injekcije izvode se u deltoidni mišić, kvadriceps, prednji trbušni zid, gluteus maximus. Morate paziti da otopina ne bude unesena u krvne žile. Ne preporučuje se masiranje mjesta ubrizgavanja. Među nepoželjnim nuspojavama povezanim s primjenom Humalog mix-a 50, kao i drugih inzulinskih pripravaka, hipoglikemija je najvjerojatnija. U posebno teškim slučajevima nije isključen gubitak svijesti s mogućim smrtnim ishodom.
Ponekad pacijenti mogu razviti lokalne alergijske reakcije, što se očituje hiperemijom, oteklinom, svrbežom na mjestu ubrizgavanja. Takve reakcije nemaju značajan klinički značaj i u većini slučajeva prolaze spontano bez ikakve terapijske intervencije. Manje su česte (ali teže, uključujući opasne po život) sistemske alergijske manifestacije: totalni svrbež, kratkoća daha i ubrzano disanje, hipotenzija, palpitacije srca, hiperhidroza. U takvim su slučajevima potrebne hitne terapijske mjere. Uz dugotrajnu upotrebu s čestom primjenom na istom mjestu zaredom, može se razviti lokalna lipodistrofija. Učinkovitost lijeka opada kada se primjenjuje zajedno s kontracepcijskim tabletama, glukokortikosteroidnim hormonima, štitnjačnim hormonima koji sadrže jod, stimulatorima adrenoreceptora beta-2, tiazidnim diureticima, antipsihotičnim klorprotiksenom, diazoksidom kativatora, kalijevim kanalima, izotoničnim lijekom protiv tuberkuloze. Blokatori beta-adrenoreceptora, proizvodi koji sadrže etanol, anabolički steroidi, regulator apetita fenfluramin, simpatolitički gvanetidin, tetraciklin i sulfonamidski antibiotici, tabletirani hipoglikemijski lijekovi, inhibitori salicilne kiseline, inhibitori inhibiraju hipoglikemijski učinak lijeka. Beta-adrenergički blokatori, klonidin, rezerpin mogu maskirati znakove hipoglikemije. Upotreba drugih lijekova u kombinaciji sa Humalog Mix 50 moguća je samo po dogovoru s liječnikom. Upotreba lijeka zajedno s glitazonima (rosiglitazon, pioglitazon) može doprinijeti razvoju edema i dekompenzirane disfunkcije srčanog mišića.
Farmakologija
Humalog Mix 50 je gotova mješavina koja se sastoji od otopine inzulina lispro 50% (brzo djelujući analog ljudskog inzulina) i suspenzije protamin inzulina lispro 50% (analog ljudskog inzulina srednjeg trajanja).
Glavno djelovanje inzulina lyspro je regulacija metabolizma glukoze.
Pored toga, ima anaboličke i anti kataboličke efekte na različita telesna tkiva. U mišićnom tkivu dolazi do povećanja sadržaja glikogena, masnih kiselina, glicerola, povećanja sinteze proteina i povećanja potrošnje aminokiselina, ali istovremeno dolazi do smanjenja glikogenolize, glukoneogeneze, ketogeneze, lipolize, katabolizma proteina i oslobađanja aminokiselina.
Pokazano je da je Lyspro inzulin ekvivalentan ljudskom inzulinu, ali njegov je učinak brži i traje manje. Nakon potkožne injekcije Humalog Mix-a 50, uočava se brz početak djelovanja i rani početak vršne aktivnosti lyspro inzulina. Početak upotrebe lijeka je otprilike 15 minuta kasnije, što vam omogućava davanje lijeka neposredno prije jela (0-15 minuta prije obroka), u usporedbi s običnim ljudskim inzulinom. Nakon potkožne injekcije Humalog Mix-a 50, uočava se brz početak djelovanja i rani početak vršne aktivnosti lyspro inzulina. Profil delovanja insulina liproprotamina sličan je profilu delovanja konvencionalnog insulina-izofana u trajanju od oko 15 sati.
Farmakokinetika
Potpunost apsorpcije i početak učinka inzulina ovisi o mjestu ubrizgavanja (želudac, bedro, stražnjica), dozi (volumen ubrizgavanog inzulina), koncentraciji inzulina u lijeku itd. Neravnomjerno se raspoređuje po tkivima, a ne prodire kroz placentarnu barijeru i u majčino mlijeko. Uništava ga insulinaza uglavnom u jetri i bubrezima. Izlučuje se bubrezima (30-80%).
Nuspojave
Hipoglikemija je najčešća nuspojava koja se javlja uz primjenu svih inzulinskih pripravaka, uključujući Humalog Mix 50. Teška hipoglikemija može dovesti do gubitka svijesti i, u izuzetnim slučajevima, smrti.
Alergijske reakcije: pacijenti mogu osjetiti lokalne alergijske reakcije u obliku crvenila, oteklina ili svrbeža na mjestu ubrizgavanja. Ove manje reakcije obično nestaju u roku od nekoliko dana ili sedmica. U nekim slučajevima ove reakcije mogu biti uzrokovane razlozima koji nisu povezani s inzulinom, na primjer, iritacija kože sredstvom za čišćenje ili nepravilna injekcija.
Sistemske alergijske reakcije izazvane inzulinom javljaju se rjeđe, ali su ozbiljnije. Oni se mogu očitovati generaliziranim svrbežom, kratkoćom daha, nedostatkom daha, sniženim krvnim pritiskom, povećanom brzinom otkucaja srca i pretjeranim znojenjem. Teški slučajevi sistemskih alergijskih reakcija mogu biti opasni po život. U rijetkim slučajevima teške alergije na Humalog Mix 50, potrebno je trenutno liječenje. Možda će vam trebati promjena inzulina ili desenzibilizacija.
Uz dužu upotrebu - moguć je razvoj lipodistrofije na mjestu ubrizgavanja.
Trudnoća i dojenje
Dovoljna i dobro kontrolirana ispitivanja na trudnicama nisu provedena. Pacijentima sa šećernom bolešću savjetuje se da obavijeste liječnika o tekućoj ili planiranoj trudnoći. Tokom trudnoće posebno je važno pratiti stanje pacijenata koji primaju inzulinsku terapiju. Potreba za inzulinom obično se smanjuje tijekom 1. tromjesečja i povećava se tijekom II i III tromjesečja. Tokom i neposredno nakon rođenja, potreba za insulinom može drastično pasti.
Pacijentici sa šećernom bolešću tijekom dojenja možda će trebati prilagoditi dozu inzulina, dijetu ili oboje.
Kodiranje u dugmetu doze:
- Vaš ljekar vam je propisao najprikladniju vrstu inzulina. Bilo kakve promjene inzulinske terapije treba izvoditi samo pod nadzorom liječnika.
- QuickPen olovka za špriceve preporučuje se za upotrebu sa Becton iglama. Dickinson and Company (BD) za olovke za špriceve.
- Prije upotrebe olovke za štrcaljku, provjerite je li igla u potpunosti pričvršćena za olovku štrcaljke.
- Slijedite upute date u nastavku.
Često postavljana pitanja o pripremi QuickPen olovke za brizgalice za upotrebu
- Kako bi trebao izgledati moj pripravak inzulina? Neki pripravci inzulina su mutne suspenzije, dok su drugi bistre otopine, svakako pročitajte opis inzulina u priloženim Uputama za upotrebu.
- Što trebam učiniti ako mi propisana doza bude iznad 60 jedinica? Ako vam je propisana doza iznad 60 jedinica. Trebat će vam druga injekcija ili možete kontaktirati svog ljekara o ovome.
- Zašto bih trebao koristiti novu iglu za svaku injekciju? Ako se igle ponovo upotrebe, možda ćete dobiti pogrešnu dozu inzulina, igla se može začepiti ili će se olovka uhvatiti ili se zaraziti zbog problema sa sterilnošću.
- Što trebam učiniti ako nisam siguran koliko inzulina je ostalo u mom ulošku? Zgrabite ručku tako da vrh igle bude usmjeren prema dolje. Skala na prozirnom držaču uložaka pokazuje približni broj preostalih jedinica inzulina. Ovi brojevi se NE smiju koristiti za podešavanje doze.
- Što trebam učiniti ako ne mogu skinuti poklopac sa olovke štrcaljke? Da biste skinuli poklopac, povucite je. Ako imate poteškoća s uklanjanjem poklopca, pažljivo ga okrenite u smjeru kazaljke na satu i u suprotnom smeru kazaljke na satu da biste ga otpustili. zatim, izvlačeći, uklonite poklopac.
Provjera QuickPen olovke za štrcaljku na inzulin
Važne napomene
- Svaki put proveravajte unos insulina. Provjeru isporuke inzulina iz olovke za šprice potrebno je obaviti prije svake injekcije, sve dok se ne pojavi trošak inzulina da biste bili sigurni da je olovka za špricu spremna za dozu.
- Ako ne provjerite unos inzulina prije nego što se pojavi trik, možda ćete dobiti previše ili previše inzulina.
Često postavljana pitanja o provođenju pregleda inzulina
- Zašto treba provjeriti unos inzulina prije svake injekcije?
1. To osigurava da je olovka spremna za dozu.
2. Ovo potvrđuje da lučenje inzulina izlazi iz igle kada pritisnete dugme za dozu.
3. Ovim se uklanja vazduh koji se tokom normalne upotrebe može skupiti u igli ili ulošku za inzulin. - Što trebam učiniti ako ne mogu potpuno pritisnuti tipku za dozu tijekom QuickPenove provjere inzulina?
1. Pričvrstite novu iglu.
2. Provjerite inzulin iz olovke. - Šta trebam učiniti ako u spremniku vidim mjehuriće zraka?
- Morate proveriti insulin iz olovke.
Imajte na umu da ne možete spremiti olovku za štrcaljku sa iglom pričvršćenom na nju, jer to može dovesti do stvaranja mjehurića zraka u kertridžu sa inzulinom. Mali mjehurić zraka ne utječe na dozu i možete unositi svoju dozu kao i obično.
Uvođenje potrebne doze
Važne napomene
- Pridržavajte se pravila asepsije i antiseptika koje preporučuje vaš ljekar.
- Obavezno unesite potrebnu dozu pritiskom i držanjem tipke za dozu i polako izbrojite na 5 prije nego što izvadite iglu. Ako inzulin kaplje s igle, najvjerovatnije. Nisi dovoljno dugo držao iglu ispod kože.
- Imati kap inzulina na vrhu igle je normalno. To neće uticati na vašu dozu.
- Olovka za štrcaljku neće vam omogućiti da izvučete dozu veću od broja jedinica insulina koji ostaju u ulošku.
- Ako sumnjate da ste primijenili punu dozu, nemojte davati drugu dozu. Nazovite svog Lilly predstavnika ili potražite pomoć svog liječnika.
- Ako vaša doza prelazi broj preostalih jedinica u ulošku. Možete unijeti preostalu količinu inzulina u ovu olovku za šprice, a zatim koristiti novu olovku za dovršavanje potrebne doze, ILI unijeti svu potrebnu dozu koristeći novu olovku za špricu.
- Ne pokušavajte ubrizgati inzulin rotacijom gumba za dozu. NIKAD nećete dobiti inzulin ako okrenete gumb za dozu. Za primanje doze inzulina morate pritisnuti tipku za dozu u ravnoj osi.
- Ne pokušavajte mijenjati dozu inzulina tokom injekcije.
- Korištenu iglu treba zbrinuti u skladu s lokalnim zahtjevima za odlaganje medicinskog otpada.
- Izvadite iglu nakon svake injekcije.
Dozirajte često postavljana pitanja
- Zašto je teško pritisnuti tipku za dozu kad pokušavam ubrizgati injekciju?
1. Vaša igla je možda začepljena. Pokušajte da pričvrstite novu iglu. Čim to učinite. Možete vidjeti kako inzulin izlazi iz igle. Zatim provjerite olovku za inzulin.
2. Brzo pritiskanje dugmeta za dozu može učiniti da dugme bude čvrsto. Sporije pritiskanje tipke za dozu može olakšati pritiskanje.
3. Korištenjem igle većeg promjera lakše ćete pritisnuti tipku za dozu tijekom injekcije. Posavjetujte se s pružateljem zdravstvene zaštite koja je veličina igle najbolja za vas.
4. Ako pritiskom na dugme tokom davanja doze ostane čvrsto nakon što su sve gore navedene tačke dovršene, olovku štrcaljke morate zameniti. - Šta da radim ako se šprica Quick Pen zalepe kad se koristi?
Olovka će vam se zaglaviti ako je teško ubrizgati ili postaviti dozu. Da biste sprečili da se olovka štrcaljke zalepi:
1. Pričvrstite novu iglu. Čim to učinite. Možete vidjeti kako inzulin izlazi iz igle.
2. Provjerite unos inzulina.
3. Podesite potrebnu dozu i ubrizgavajte.
Ne pokušavajte podmazati olovku štrcaljke jer to može oštetiti mehanizam olovke štrcaljke.
Pritiskom na dugme za dozu može se steći ako u olovku štrcaljke dođu strane tvari (prljavština, prašina, hrana, inzulin ili bilo koja tekućina). Ne dozvolite da nečistoće uđu u olovku štrcaljke. - Zašto inzulin izlazi iz igle nakon što završim sa primjenom doze?
Vjerovatno. Igla ste prebrzo uklonili s kože.
1. Provjerite vidite li broj "O" u prozoru s indikatorom doze.
Da biste primijenili sljedeću dozu, pritisnite i držite tipku za dozu i polako izbrojite na 5 prije uklanjanja igle. - Što trebam učiniti ako je moja doza postavljena, a gumb za dozu slučajno se uvuče unutra bez igle pričvršćene na olovku štrcaljke?
1. Gumb za doziranje vratite na nulu.
2. Pričvrstite novu iglu.
3. Izvršite provjeru insulina.
4. Podesite dozu i ubrizgavajte. - Što trebam učiniti ako postavim pogrešnu dozu (prenisku ili previsoku)?
Okrenite dugme za dozu nazad ili naprijed da biste prilagodili dozu. - Šta da radim ako vidim da inzulin izlazi iz olovke za šprice tijekom odabira ili prilagođavanja doze?
Nemojte davati dozu jer možda nećete dobiti punu dozu. Postavite olovku za špricu na broj nula i ponovo provjerite dovod inzulina iz olovke štrcaljke (pogledajte odjeljak "Provjera olovke za injekciju QuickPen za isporuku inzulina"). Podesite potrebnu dozu i ubrizgavajte. - • Šta da radim ako se ne može utvrditi moja puna doza?
Olovka štrcaljke neće vam omogućiti da podesite dozu veću od broja jedinica insulina koji ostaju u ulošku. Na primjer, ako vam je potrebna 31 jedinica, a samo 25 jedinica ostaje u ulošku, tada nećete moći proći kroz broj 25. Tijekom instalacije ne pokušavajte postaviti dozu prolazeći kroz ovaj broj. Ako je djelomična doza ostavljena u olovci, možete sljedeće:
1. Unesite ovu djelomičnu dozu, a zatim unesite preostalu dozu novom olovkom štrcaljke.
ili
2. Unesite punu dozu iz nove olovke za špriceve. - Zašto ne mogu podesiti dozu kako bih koristio malu količinu inzulina koja mi je preostala u ulošku?
Olovka za štrcaljku dizajnirana je da omogući barem umetanje. 300 jedinica inzulina. Uređaj olovke za šprice štiti uložak od potpunog pražnjenja, jer se mala količina inzulina koja ostaje u spremniku ne može ubrizgati potrebnom tačnošću.
Skladištenje i odlaganje
Važne napomene
- Olovka za špricu se ne može koristiti ako je bila izvan frižidera duže od vremena određenog u Uputama za upotrebu.
- Nemojte čuvati olovku za štrcaljku sa pričvršćenom iglom. Ako igla ostane pričvršćena, inzulin može iscuriti iz olovke ili se insulin može osušiti unutar igle, na taj način začepljujući iglu, ili se u kaseti mogu stvoriti mjehurići zraka.
- Olovke za štrcaljke koje se ne koriste treba čuvati u hladnjaku na temperaturi od 2 ° C do 8 ° C. Ne koristite olovku za štrcaljku ako je bila smrznuta.
- Olovka za štrcaljku koju trenutno koristite treba čuvati na temperaturi koja ne prelazi 30 ° C i na mestu zaštićenom od toplote i svetlosti.
- Pogledajte Upute za uporabu radi potpunog upoznavanja s uvjetima skladištenja olovke štrcaljke.
- Olovku štrcaljke držite izvan dohvata dece.
- Rabljene igle odložite u spremnike otporne na probijanje (na primjer, spremnike za biološke opasne tvari ili otpad) ili prema preporuci vašeg liječnika.
- Rabljene olovke za brizgalice odložite bez pričvršćenih igala i u skladu s preporukama liječnika.
- Ne reciklirajte napunjeni spremnik oštrih dijelova.
- Pitajte svog liječnika o mogućim načinima zbrinjavanja napunjenih posuda za oštre pločice dostupnih u vašem području.
- Smjernice za rukovanje iglama ne zamjenjuju lokalne smjernice za zbrinjavanje, smjernice koje preporučuju vaši zdravstveni radnici ili zahtjevi odjeljenja.
Ako imate bilo kakvih pitanja ili problema u vezi sa upotrebom QuickPen olovke za špriceve, tada se obratite svom lekaru.
Naziv i adresa proizvođača:
Eli Lilly i kompanija. SAD
"Eli Lilly i kompanija",
Indianapolis, IN 46285, Sjedinjene Američke Države.
Eli Lilly i kompanija.
Indianapolis. Indiana 46285. Sjedinjene Države.
Predstavništvo u Rusiji:
"Eli Lilly Vostok S.A.", 123317. Moskva
Presnenska nasip, d. 10
Humalog®, Humalog® u olovci za injekciju QuickPen Humalog® Mix 50 u olovci za injekciju QuickPen ™, Humalog® Mix 25 u olovci za injekciju QuickPen zaštitni su znakovi kompanije Eli Lilly & Company.
Olovka QuickPen ™ šprica zadovoljava tačne zahteve za doziranje i funkcionalnost ISO 11608 1: 2000