Simptomi dijabetesa kod muškaraca nakon 40 godina: liječenje i fotografija

Medicinski izraz "dijabetes melitus" znači bolest koja se zasniva na kršenju metabolizma vode i ugljikohidrata, što izaziva neispravnost gušterače, koja je odgovorna za proizvodnju hormona zvanog inzulin. Ovaj hormon se smatra glavnom komponentom koja je odgovorna za apsorpciju šećera u tijelu.

Potpuna odsutnost ili nedostatak inzulina postepeno dovodi do činjenice da se prekomjerna količina glukoze akumulira u krvnoj plazmi. Tijelo se ne može nositi s takvim količinama šećera, pa se većina počinje izlučivati ​​putem urina, što utječe na funkcioniranje bubrega i metabolizam vode.

Dakle, tkiva dijabetičara nisu u stanju zadržati dovoljnu količinu vode, pa otpadnu tekućinu, za koju se smatra da je inferiorna, dajemo bubrezima. Hiperglikemija kod muškaraca u dobi od 40, 45, 50 godina i tako dalje smatra se prigodom za dublje studije.

Bolest koja je usko povezana s metabolizmom može se steći u procesu života ili prenijeti na pacijenta nasljeđivanjem. Vid, nervni sistem, zubi pate od bolesti. Zbog viška šećera koža se smanjuje, na njima se pojavljuju pustule. Pacijent može takođe razviti hipertenziju, anginu pektoris ili aterosklerozu.

Sorte

Odmah treba napomenuti da se najčešće kod muškaraca čija je dob od 41 do 49 godina ili više, dijagnosticira dijabetes tipa 2. Ova dobna kategorija spada u zonu rizika, ali istovremeno se bolest javlja i među djecom i adolescentima. Prema statistici, mnoga djeca su pretila ili preteška.

Dijabetičari drugog tipa, pod uslovom da se pridržavaju preporuka ljekara, mogu se u potpunosti izliječiti. Da bi se poboljšalo, pacijent treba voditi zdrav način života. Ovu potrebu zabranjeno je zanemarivati, jer se u naprednim fazama bolesti počinju razvijati ozbiljne komplikacije koje nepovoljno utječu na rad unutrašnjih organa.

Znakovi dijabetesa kod muškaraca nakon 40 godina mnogo su rjeđi kada se razmatra prva vrsta bolesti. Dijabetes tipa 1 smatra se više nasljednim bolestima, koje se manifestuje ili u dojenačkoj dobi ili u mladim godinama. Bolest spada u kategoriju ozbiljnih, neizlječivih bolesti. Život pacijenta podržavaju redovne injekcije inzulina.

Prema studijama, u posljednjih nekoliko godina značajno se povećao procenat bolesnih žena i muškaraca koji su u vrijeme dijagnoze šećerne bolesti tipa 1 imali 42 - 43 godine.

Međutim, unatoč promjeni statistike, vrijedi primijetiti da je u mladosti dijabetičku bolest mnogo teže podnijeti nego u četrdesetoj godini života, zbog veće brzine metaboličkih procesa.

Postoji nekoliko glavnih znakova dijabetesa kod muškaraca nakon 40 godina, koji nose muškarci. Omogućavaju pravodobnu dijagnozu dijabetesa. Međutim, u početku treba istaknuti glavne uzroke razvoja bolesti:

Genetska predispozicija, prisustvo dijabetičara u rodu. Nepravilna, neracionalna prehrana, nepoštivanje unosa hrane. Gojaznost ili velik dio prekomjerne težine. Mala aktivnost, neaktivan način života.

Izloženost redovitom stresu. Hormonski poremećaji.

Manifestacija dijabetesa negativno utječe na muško tijelo u cjelini i posebno na funkcije koje obavlja gušterača, a s kojom se prestaje suočavati s vremenom. Iz tog razloga dolazi do povećanja glukoze u krvi, odnosno razvija se dijabetes.

Primarni simptomi bolesti nakon 44 godine uključuju sljedeće simptome dijabetesa kod muškaraca:

  1. Pojava pigmentacije na licu ili tijelu, koja ranije nije bila.
  2. S vremena na vrijeme u predjelu prepona se pojavi neobjašnjivi svrbež.
  3. Prekomjerno znojenje.
  4. Snažno debljanje ili obrnuto njegov gubitak.
  5. Povećana pospanost, ali spavanje dok je nemiran, anksiozan.
  6. Pojačani apetit i žeđ.
  7. Preterani umor čak i u nedostatku fizičkog napora.
  8. Sporo zaceljivanje rana.

Međutim, kao što pokazuje praksa, najčešće muškarci ne povezuju ovu simptomatologiju s razvojem šećerne bolesti. Kada muškarac mlađi od 40 godina i nakon 46 - 48 godina ima bar par ovih simptoma, potrebno je hitno pregledati.

Početne faze dijabetesa brzo se liječe. Da biste otklonili problem, dovoljno je da čovjek započne vježbe fizioterapije (preporučuje se tjelesna aktivnost kod dijabetesa), pravilno prilagodi prehranu, a i odustane od loših navika, ako ih ima. Pored toga, za efikasno lečenje potrebno je položiti i utvrđeni kurs.

Ako razmotrimo one slučajeve kada je riječ o muškarcu koji djeluje kao dijabetičar, treba napomenuti nekoliko karakteristika tijeka bolesti. Kako se bolest razvija, njezini se klinički znakovi značajno povećavaju, pa stoga utječe i na zdravlje muškaraca.

Reproduktivna i spolna funkcija teško je pogođena dijabetesom. Ako se mjere ne poduzmu na vrijeme, muškarac počinje obraćati pažnju na smanjenje potencije, seksualnu želju, kao i na čestu prijevremenu ejakulaciju.

Na sluznici dijabetičara, kao što se može vidjeti na fotografiji, počinju se pojavljivati ​​mikropukotine, koža se ljušti jako i ljušti se. Bojice rane dugo ostaju svježe, ne zatežu se, što dovodi do pojave gljivica, kao i pripajanja virusnih infekcija.

Pacijent bi trebao obratiti posebnu pažnju na neprestani svrbež, koji se može ukloniti samo pravilnim odabirom sredstava za higijenu, na primjer, gelova, šampona, sapuna i tako dalje. Najbolje je kupiti proizvode koji odlikuju minimalnom alkalnošću, odnosno one koji su pogodni za osjetljive tipove kože.

Ako 40-godišnji muškarac ima dijabetes, liječenje treba biti pravovremeno. Ako propustite prve znakove dijabetesa kod muškaraca, možete omogućiti brzi pad testosterona u krvi, što povlači zastoj cirkulacije u području karlice. Pothranjenost genitalija dovodi do brzog razvoja impotencije.

Zasebno treba napomenuti da je reproduktivna funkcija ozbiljno pogođena. Pogoršavajući kvalitetu sperme, postaje mnogo manja.

Osim toga, dijabetičar ima rizik od oštećenja DNK koji se prenosi nasljednim informacijama.

Ako ne liječite bolest

Dijabetes melitus, ako ga smatramo neovisnom bolešću, ne predstavlja opasnost po život, međutim, u nedostatku odgovarajućeg liječenja, pojavljuju se ozbiljne komplikacije koje često uzrokuju smrt.

Glavne vrste komplikacija:

  1. Dijabetička koma je najteža posljedica dijabetesa. Simptomi koji su prethodili komi javljaju se vrlo brzo. Ako se opazi zamućenje uma, letargija, česte vrtoglavice, dijabetičara treba hospitalizirati.
  2. Plućnost lokalnog ili rasprostranjenog karaktera. Edemi su osobito česti kod pacijenata koji dodatno pate od zatajenja srca. Takav simptom često postaje pokazatelj bubrežne disfunkcije.
  3. Poremećaj spavanja. Muški pacijenti stari 47 - 49 godina i češće pate od poremećaja sna kod dijabetesa, što se očituje nesanicom, čestim noćnim morama, buđenjem i tako dalje.

Vrijedi napomenuti da se liječenju dijabetesa podvrgava isključivo endokrinolog koji će nakon niza studija propisati adekvatan tretman. Ipak, za muškarce je najbolje biti oprezan. Postoji nekoliko preventivnih mjera koje će spriječiti da se bolest razvije.

Najmanje od svega dijabetes se dijagnosticira kod muškaraca koji jedu pravilno, provode vrijeme na sportu i redovno prate razinu šećera u krvi. Uz to, odustajanje od loših navika smatra se važnim uvjetom za efikasno liječenje i prevenciju. Video u ovom članku govori o glavnim simptomima dijabetesa.

Pogledajte video: LEK za Kandidu koja izaziva RAK, Recept (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar