Posledice dijabetesa

Dijabetes melitus jedna je od bolesti koja opasno po život ubrzanim razvojem komplikacija. Bolest ima ogroman popis mogućih posljedica koje pogađaju različite organe i sisteme tijela.

Nakon potvrde dijagnoze pacijent je dužan razviti nove prehrambene i ponašajne navike - usmjeriti sve napore na prevenciju komplikacija.

Razlozi razvoja komplikacija dijabetesa

Komplikacije dijabetes melitusa tip 1 - 2 nastaju uslijed nedostatka inzulina ili kršenja njegove interakcije s tjelesnim ćelijama. Dakle, kod dijabetesa prvog tipa dolazi do manjka inzulina jer imunološki sistem prepoznaje specijalizirane ćelije koje proizvode ovaj hormon kao strane - stvara protutijela protiv njih, uzrokujući smrt.

Ova vrsta dijabetesa pripada autoimunim bolestima. Dijabetes tipa 1 ima genetsku predispoziciju. Mehanizam može pokrenuti infekcije, stres itd.

Kod druge vrste dijabetesa, inzulin se može proizvesti u pravoj količini, ali stanice tijela postaju neosjetljive na njega. Često se ova pojava uočava kod pretilosti, jer masno tkivo ne reagira na inzulin.

Gušterača mora raditi na stres, proizvodeći sve više i više inzulina. U nekom trenutku su se njegovi mehanizmi kompenzacije potrošili, a proizvodnja inzulina je smanjena.

Funkcija inzulina je dostavljati glukozu ćelijama tijela za upotrebu kao energetskog materijala. Glukoza koju stanice ne koriste, cirkuliše u krvi, izlučuje se mokraćom. Ćelije počinju da pate zbog nedostatka energije, metabolički procesi su poremećeni.

Komplikacije dijabetesa tipa 1

Komplikacije šećerne bolesti tipa 1 su akutne i razvijaju se vrlo brzo. U većini slučajeva dijabetičar treba pomoć liječnika.

1. Ketoacidoza - padom nivoa insulina detektiraju se ketonska tijela u krvi i višak glukoze. Ako se nedostatak inzulina ne nadoknadi na vrijeme, tada se za kratko vrijeme može razviti ketoacidotska koma.

2. Hiperosmolarna koma. Razlog njegovog razvoja je porast šećera u krvi. Stanice gube vodu, dolazi do dehidracije, a u nedostatku terapije može doći do smrti.

3. Hipoglikemijska koma. Javlja se u slučaju pogrešne primjene inzulina u dozama koje znatno prelaze one koje je odabrao ljekar. Mozak teško podnosi nedostatak glukoze, stoga, pri naglom padu nivoa, normalna funkcija mozga je poremećena.

To izaziva zamućenost ili potpuni gubitak svijesti, a kasnije i kome.

Komplikacije dijabetesa kod djece su opasne zbog velike smrtnosti i manifestuju se u obliku ketoacidotske i hipoglikemijske kome.

Kasni oblici slični su onima u 2. vrsti bolesti - imaju spor, ali progresivan tijek.

Komplikacije dijabetesa tipa 2

Rizik od sindroma dijabetičkog stopala

Kod dijabetesa tipa 2 bolest može proći neopaženo već dugi niz godina. Često se bolest otkriva potpuno neočekivano, uzimanjem testova iz drugog razloga ili samo u vrijeme otkrivanja komplikacija.

  1. Hiperosmolarna koma.
  2. Hipoglikemijska koma javlja se rjeđe.
  3. Oštećenje oka. U tom slučaju leče leća i mrežnica. To se očituje razvojem katarakte, hemoragijama i odvajanjem mrežnice, što dovodi do smanjenja vida ili njegovog potpunog gubitka.
  4. Oštećenje bubrega - postepeni gubitak njihovih funkcija. Reapsorpcija proteina je poremećena, a pojavljuje se u urinu. Tokom godina dolazi do prekoračenja ožiljnog tkiva u bubrezima koji izuzima bubrežno tkivo.
  5. Vaskularne komplikacije - patološke promjene na zidovima krvnih žila velikog i malog kalibra. Manifestira se povećanom krhkošću, krvarenjem, trombozom i razvojem ateroskleroze. Srčani i moždani udari kod dijabetičara vodeći su uzrok smrti.
  6. Neuropatija - promjene u živčanom tkivu. Manifestira se kršenjem osjetljivosti, boli duž nervnih vlakana.
  7. Sa strane mozga se otkriva dijabetička encefalopatija. Manifestira se u obliku depresije, nemogućnosti adekvatnog reagiranja na događaje itd.

Kasne komplikacije dijabetesa

Odvajanje mrežnice

Pod kasnim komplikacijama podrazumijevaju se one kliničke manifestacije koje se razvijaju nekoliko godina nakon početka bolesti. Ovakve komplikacije, nažalost, prije ili kasnije pojavljuju se kod gotovo svih bolesnika, bez obzira o kojoj vrsti dijabetesa je riječ.

Uz dijabetes tipa 2, većina ljudi saznaje svoju bolest tek nakon razvoja tih komplikacija.

1. Angiopatija. Vaskularne promjene dovode do srčanih udara, visokog krvnog pritiska, moždanog udara i tromboze.

2. Retinopatija. Kršenje cirkulacije krvi u mrežnici oka može dovesti do njenog odvajanja i potpunog sljepila.

3. Nefropatija. Postaje uzrok hipertenzije i hroničnog zatajenja bubrega.

4. Polineuropatija. Upalne i degenerativne promjene živčanih vlakana. Ono povlači za sobom gubitak osjeta i pojavu bola neodređene prirode.

5. Formiranje sindroma dijabetičkog stopala. Zbog činjenice da dijabetes utječe na nervna vlakna i male žile udova, stopala gube osjetljivost, a krvotok krvi je poremećen. Dijabetičar možda ne osjeća oštećenja, promjene temperature, nosi obuću koja ga pritiska itd.

Kao rezultat toga, oblici oštećenja koji dugo ne zarastaju. Zbog poremećaja metabolizma, loše cirkulacije, rane se ne mogu brzo regenerirati, a povećana „slatkoća“ krvi najbolja je hrana za mikroorganizme.

Pridruživanje infekciji usporava zarastanje još više. Tkanine mogu potpuno umrijeti. Proces dolazi do točke da se moraju amputirati nožni prsti ili čitav ud.

Prevencija komplikacija dijabetesa

Dijabetičari bi trebali redovno posjećivati ​​endokrinologa i uzimati testove za praćenje stanja ciljnih organa.

Većina endokrinologa smatra da je dijabetes poseban način života. Prevencija komplikacija leži u posebnoj prehrani, redovitom unosu inzulina ili lijekova i dnevnom praćenju nivoa glukoze.

Samo strogo pridržavanje ovih pravila pomoći će u izbjegavanju razvoja komplikacija. Uz dijabetes, uzrokovan gojaznošću, dovoljno je izgubiti težinu i razine šećera se vratiti u normalu.

Akutne komplikacije

Akutne komplikacije dijabetesa predstavljaju najveću prijetnju ljudskom životu. Takve komplikacije uključuju stanja čiji se razvoj javlja u vrlo kratkom periodu: nekoliko sati, u najboljem slučaju nekoliko dana. U pravilu su sva ta stanja kobna, pa je potrebno vrlo brzo pružiti kvalificiranu pomoć.

Postoji nekoliko mogućnosti akutnih komplikacija dijabetesa od kojih svaka ima uzroke i određene simptome. Navodimo najčešće:

KomplikacijeRazlogSimptomi, posljediceGrupa rizika
KetoacidozaAkumulacija u krvi produkata metabolizma (metabolizma) masti, tj. opasna ketonska tela. Nezdrava prehrana, povrede, operacije doprinose tome.Gubitak svijesti, oštar prekršaj u radu vitalnih organaPacijenti s dijabetesom tipa 1
HipoglikemijaIzuzetno nizak šećer u krvi. Razlozi: predoziranje lijekova, jak unos alkohola, pretjerano vježbanjeGubitak svijesti, nagli skok šećera u krvi u kratkom vremenskom periodu, nedostatak reakcije zjenica na svjetlost, pojačano znojenje i pojava napadaja. Ekstremni oblik je koma.Bilo koja vrsta dijabetesa
Hiperosmolarna komaVisoki natrijum i glukoza u krvi. Uvijek se razvija na pozadini produžene dehidratacije.Polidipsija (neumirljiva žeđ), poliurija (pojačano mokrenje).Pacijenti sa dijabetesom tipa 2, najčešće starije osobe
Komo laktične acidozeNakupljanje mliječne kiseline u krvi. Razvija se na pozadini kardiovaskularne, bubrežne i jetrene insuficijencije.Vrtoglavica, respiratorni zastoj, snižen krvni pritisak, nedostatak mokrenja.Pacijenti stariji od 50 godina

Većina ovih komplikacija razvija se vrlo brzo, u samo nekoliko sati. Ali hiperosmolarna koma može se manifestirati nekoliko dana ili čak sedmica prije početka kritičnog trenutka. Vrlo je teško unaprijed utvrditi mogućnost takvog akutnog stanja. Na pozadini svih bolesti koje pacijent doživi, ​​specifični znakovi najčešće nisu uočljivi.

Bilo koji od ovih uvjeta pokazatelj je trenutne hospitalizacije. Odsustvo pomoći u trajanju od dva sata značajno pogoršava prognozu za život pacijenta.

Kasne posljedice

Kasnije se komplikacije razvijaju tijekom nekoliko godina bolesti. Njihova opasnost nije u akutnoj manifestaciji, već u činjenici da oni postepeno se pogoršavaju pacijenta. Čak i dostupnost kompetentnog liječenja ponekad ne može jamčiti zaštitu od ove vrste komplikacija.

Kasne komplikacije dijabetesa uključuju bolesti:

  1. Retinopatija - oštećenje mrežnice, koje zatim dovodi do krvarenja u fundusu, odvajanja mrežnice. Postepeno dovodi do potpunog gubitka vida. Najčešća retinopatija javlja se kod pacijenata s dijabetesom tipa 2. Za pacijenta sa „iskustvom“ dužim od 20 godina, rizik od retinopatije približava se 100%.
  2. Angiopatija. U usporedbi s drugim kasnim komplikacijama, razvija se prilično brzo, ponekad i za manje od godinu dana. To je kršenje vaskularne propustljivosti, oni postaju krhki. Postoji sklonost trombozi i aterosklerozi.
  3. Polineuropatija. Gubitak osjetljivosti na bol i toplinu u udovima. Najčešće se razvija u skladu sa tipom "rukavica i čarapa", počinjući da se manifestuje istovremeno u donjim i gornjim udovima. Prvi simptomi su osjećaj ukočenosti i peckanja u udovima, koji se noću znatno pojačavaju. Smanjena osjetljivost uzrokuje mnoge povrede.
  4. Dijabetičko stopalo. Komplikacija kod koje se pojavljuju otvorene čireve, gnojni apscesi i nekrotična (mrtva) područja na stopalima i donjim ekstremitetima pacijenta oboljelog od dijabetesa. Stoga pacijenti s dijabetesom trebaju obratiti posebnu pažnju na higijenu stopala i odabir prave obuće koja neće komprimirati nogu. Treba koristiti i posebne čarape bez istiskivanja desni.

Hronične komplikacije

Preko 10-15 godina bolesti, čak i ako pacijenti poštuju sve potrebe za liječenjem, dijabetes postepeno uništava organizam i dovodi do razvoja ozbiljnih kroničnih bolesti. S obzirom da se dijabetes melitus značajno mijenja na patološkoj strani sastava krvi, možemo očekivati hronična lezija svi organi.

  1. Plovila. Prije svega, kod dijabetesa pate krvne žile. Njihovi zidovi postaju manje propusni za hranjive tvari, a lumen žila se postepeno sužava. Sva tjelesna tkiva imaju nedostatak kisika i drugih vitalnih tvari. Rizik od srčanog udara, moždanog udara i razvoja srčanih bolesti značajno se povećava.
  2. Bubrega. Bubrezi bolesnika sa dijabetesom postepeno gube sposobnost obavljanja svojih funkcija, razvija se hronični zastoj. Prvo se pojavljuje mikroalbuminurija - izlučivanje proteina poput albumina u urinu, koji je opasan po zdravlje.
  3. Koža. Krvotok ovog organa kod pacijenta koji boluje od dijabetesa značajno je smanjen, što dovodi do stalnog razvoja trofičnih čira. Oni mogu postati izvor zaraze ili infekcije.
  4. Nervni sistem. Nervni sistem ljudi koji imaju dijabetes prolazi kroz značajne promjene. Već smo razgovarali o sindromu neosjetljivosti udova. Pored toga, postoji stalna slabost udova. Često pacijenti s dijabetesom trpe jaku kroničnu bol.

Mehanizam razvoja komplikacija

Kod šećerne bolesti glukoza koja mora prodrijeti u stanice (posebno mišićne i masne ćelije, koje zajedno čine gotovo 2/3 svih stanica) i osigurati im energiju. Ako je stalno povišen, bez oštrih „skokova“, tada kao tvar koja stvara hiperosmolarnost (zbog toga tekućina napušta tkiva i preplavljuje krvne žile) dovodi do oštećenja stijenki krvnih žila i krvnih organa. Tako se razvijaju „postepene“, kasne posledice. Kada inzulin počne naglo nedostajati, razvijaju se akutne komplikacije koje zahtijevaju hitnu medicinsku njegu, a bez kojih se mogu završiti smrtno.

Kod dijabetesa tipa 1, inzulin je nizak. Ako se ovaj nedostatak ne popuni analogom sopstvenog hormona koji se ubrizgava, komplikacije se vrlo brzo razvijaju i skraćuju čovekov život.

U slučaju razvoja dijabetesa tipa 2, postoji vlastiti inzulin, ali stanice ga slabo „osjete“ koje moraju raditi s njim. Ovdje se liječenje provodi uz pomoć tableta tableta, koje bi trebale "ukazati" na potrebna tkiva inzulina, uslijed čega će se metabolizam normalizirati u toku trajanja djelovanja ovih lijekova. Ovdje se rjeđe razvijaju akutne komplikacije. Često se dogodi da osoba sazna za svoj dijabetes ne po poznatim simptomima kad je žedna ili zbog količine potrošene vode mora noću ići na toalet, a kad se kasnije razviju komplikacije.

Kod dijabetesa tipa 2 ljudsko tkivo je neosjetljivo samo na vlastiti inzulin. Unošenje hormona u injekcijama normalizuje metabolizam. Stoga, ako posebna dijeta i lijekovi za snižavanje šećera ne mogu održavati razinu šećera u krvi ispod 7 mmol / l, zapamtite: bolje je odabrati dozu egzogenog (vanjskim) inzulina i stalno primjenjivati ​​lijek nego što skratiti životni vijek i smanjiti njegov kvalitet od nepotrebne tvrdoglavosti. Naravno, takav tretman trebao bi propisati kompetentni endokrinolog koji se najprije mora pobrinuti da dijeta zaista ne pomogne, a ne samo da je ne slijedi.

Uzroci hipoglikemije

Najčešće se ova akutna komplikacija razvija kao rezultat:

  • predoziranje inzulina (na primjer, ako su jedinice inzulina izračunate na skali od 100 bodova i ubrizgavaju ih štrcaljkom označenom sa 40 jedinica, tj. doza je bila 2,5 puta veća) ili tabletama za snižavanje šećera,
  • ako je osoba zaboravila ili nije htjela jesti nakon ubrizgavanja inzulina ili nakon jela, povraćalo je,
  • došlo je do izraženog fizičkog napora kod osobe koja boluje od dijabetesa, uključujući porođaj,
  • osoba koja ima dijabetes uzima piće koje sadrži alkohol,
  • doza inzulina nije prilagođena tijekom uzimanja lijekova koji dodatno smanjuju razinu glukoze u krvi: beta blokatora (Anaprilin, Metoprolol, Corvitol), kalcijuma, litijuma, salicilne kiseline, vitamina B2, fluorokinolonskih antibiotika (Levofloksacin , Ofloksacin) i tetraciklin serije.

Hipoglikemija se najčešće javlja u prvom tromjesečju trudnoće, nakon porođaja, s razvojem bubrežne insuficijencije kao posljedicom bolesti bubrega, s kombinacijom šećerne bolesti s nadbubrežnom insuficijencijom ili s hipotireoidnim stanjem, kao posljedicom pogoršanja kroničnog hepatitisa ili hepatoze s dijabetesom.

Osobe koje pate od dijabetes melitusa, posebno tipa 1, moraju jasno znati simptome hipoglikemije kako bi se odmah pomogle uzimanjem doze jednostavnih i brzo probavljivih ugljikohidrata (slatkiši, šećer, med). Inače, ako to ne činite dok je osoba svjesna, poremećaj svijesti vrlo brzo će se razviti do kome, koji mora biti uklonjen iz njega za samo 20 minuta, sve dok moždana kora ne umre (izuzetno je osjetljiva na odsustvo glukoze kao energetske supstance).

Simptomi hipoglikemije

Hipoglikemija je vrlo opasna, stoga su svi zdravstveni radnici podučeni da u nedostatku glukometra i ako je osoba pronađena u nesvijesti i bez svjedoka koji bi mogli reći od čega je osoba bolesna, što bi mogao poduzeti, prva stvar koju treba učiniti bilo je ubrizgati koncentriranu otopinu glukoze iz ampula u venu.

Hipoglikemija počinje pojavom:

  • jaka slabost
  • vrtoglavica
  • drhtavih ruku
  • glad
  • hladan znoj
  • ukočenost usana
  • blijedost kože.

Ako se sniženje glukoze u krvi dogodi noću, čovjeku se počnu stvarati noćne more, on poviče, promrmlja nešto nerazumljivo, zadrhti. Ako ga ne probudite i sprečite da se slatko rešenje napije, on će „zaspati“ sve dublje i dublje, uranjajući u komu.

Mjerenje glukoze u krvi glukometrom pokazaće da je njegova razina ispod 3 mmol / l (dijabetičari sa „iskustvom“ počinju osećati simptome čak i kod normalnih brojeva, 4,5-3,8 mmol / l). Jedna faza zamjenjuje drugu prilično brzo, tako da morate razumjeti (optimalno - korištenjem telefonskog poziva svom terapeutu, endokrinologu ili čak dispečeru hitne pomoći) za 5-10 minuta.

Ako u ovoj fazi ne pijete slatku vodu, čaj, nemojte jesti ugljikohidrate (slatko voće se ne računa, jer ne sadrži glukozu, već fruktozu) u obliku šećera, meda, slatkiša ili glukoze koji se u ljekarni prodaju u obliku praha ili tableta razvija se sljedeća faza, gdje je pomoć već teža:

  • agresija ili pretjerana letargija,
  • lude riječi
  • kršenje koordinacije
  • pritužbe na dvostruki vid, pojavu "magle" ili "muva" pred očima,
  • pritužbe na „kucanje“ srca kada je, prilikom sondiranja pulsa, takođe otkrivena njegova visoka frekvencija.

Ova faza je vrlo kratka. Ovdje rođaci još uvijek mogu pomoći prisiljavanjem osobe da pije malu količinu slatke vode. Ali to se može učiniti samo ako s njim dođe u kontakt i vjerovatnoća da će on progutati rješenje veća je od vjerojatnosti da će ga ugušiti. Upravo zbog mogućnosti da hrana dođe do "respiratornog grla" ne smijete davati slatkiše ili šećer s takvim simptomima, možete ugasiti ugljikohidrate samo u maloj količini tekućine.

Kasni simptomi su:

  • gubitak svijesti
  • grčevi
  • koža je blijeda, hladna, prekrivena ljepljivim znojem.

U tom stanju pomoć može pružiti samo tim hitne pomoći ili bilo koji zdravstveni radnik koji ima komplet za prvu pomoć sa 4-5 ampula 40% -tne otopine glukoze. Injekcije se trebaju napraviti u venu, a daje se najviše 30 minuta za pružanje takve pomoći. Ako nemate vremena za injekcije u ovom intervalu ili ako unesete nedovoljnu količinu glukoze od 40% da biste je povisili na niže cifre norme, postoji vjerovatnoća da će se osobnost osobe u budućnosti značajno promijeniti: od stalne neadekvatnosti i dezorijentacije do vegetativnog („poput biljke“) stanja. Sa potpunim neuspjehom u pružanju pomoći u roku od dva sata od razvoja kome, vjerovatnoća da umre osoba je vrlo velika. Razlog tome je glad za energijom, što dovodi do oticanja moždanih stanica i pojave krvarenja u njima.

Liječenje hipoglikemije započinje kod kuće ili na mjestu gdje je osobu "uhvatio" pad glukoze. Terapija se nastavlja u ambulanti i završava u odjelu intenzivne njege najbliže multidisciplinarne (koja ima endokrinološki odjel) bolnice. Odbijanje hospitalizacije je opasno jer nakon hipoglikemije osobi treba i medicinski nadzor i pregled doze uzetih inzulina.

Prevencija hipoglikemije

Ako imate dijabetes, to ne znači da vam nije vježbanje kontraindicirano. Prije njih samo trebate povećati količinu konzumiranih ugljikohidrata za 1-2 jedinice hljeba, isto treba učiniti i nakon treninga. Ako planirate kampovati ili premjestiti namještaj, koji će trajati više od 2 sata, trebate smanjiti dozu „kratkog“ inzulina primijenjenog za četvrtinu ili čak polovinu. U takvoj situaciji također morate kontrolirati vlastitu razinu glukoze u krvi pomoću glukometra.

Večera s dijabetesom treba sadržavati proteine. Ove supstance mogu se transformirati u glukozu i to rade duže vrijeme, pružajući noć bez hipoglikemije.

Alkohol je neprijatelj oboljelog od dijabetesa. Maksimalna moguća količina za usvajanje tokom dana je 50-75 grama.

Hiperglikemijska stanja

Oni uključuju tri vrste kome (i prethodna, prekomatna stanja):

  1. ketoacidotic,
  2. kiseli laktat,
  3. hiperosmolarno.

Sve ove akutne komplikacije nastaju uslijed povećanja glukoze u krvi. Leči se u bolnici, na odeljenju intenzivne nege.

Ketoacidoza

Ovo je jedna od uobičajenih komplikacija dijabetesa tipa 1. Obično se razvija:

  • nakon dužeg uzimanja tableta za snižavanje šećera, što se obično dešava u nedostatku apetita, vrućice, mučnine ili povraćanja,
  • nakon samoopozivanja gornjih lijekova, što se uglavnom događa iz istih razloga,
  • razvoj akutnih upalnih bolesti, posebno onih koje izaziva infektivni uzročnik,
  • nedovoljna doza inzulina,
  • pogoršanje bilo koje hronične bolesti,
  • davanje insulina ili isteklog sredstva za snižavanje šećera,
  • srčani udar
  • moždani udar
  • trauma
  • šok stanje (kao rezultat gubitka tečnosti, gubitka krvi, alergija - anafilaksija, masovno propadanje mikroba prilikom uzimanja prvih doza antibiotika),
  • sepsa
  • bilo koja, posebno hitna, operacija.

Na pozadini oštrog nedostatka inzulina, glukoza (glavni energetski supstrat) prestaje da ulazi u stanice, nakupljajući se u krvi. Stanice iz tog iskustva "gladuju energijom", što je stresno za tijelo. Kao odgovor na stres, „hormoni stresa“ masovno se oslobađaju u krv: adrenalin, kortizol, glukagon. Još više povećavaju glukozu u krvi. Zapremina tečnog dela krvi se povećava. To je zbog činjenice da osmotski aktivna supstanca, glukoza, „izvlači“ vodu iz ćelija u krv.

Značajna koncentracija glukoze i dalje ne može biti smanjena povećanim volumenom krvi, pa su bubrezi uključeni u uklanjanje ovog ugljikohidrata. Ali raspoređeni su tako da, zajedno sa glukozom, elektroliti (natrijum, hloridi, kalijum, fluor, kalcijum) ulaze i u urin. Izlučuju ih privlačenjem vode k sebi. Kao rezultat toga, u tijelu dolazi do dehidracije, bubrezi i mozak počinju patiti iz nedovoljne opskrbe krvlju. "Kisik gladovanje" daje signal za stvaranje mliječne kiseline, kao rezultat toga pH krvi prelazi na kiselu stranu.

U isto vrijeme, tijelo treba osigurati energijom, jer iako ima puno glukoze, ne stiže do stanica. Tada aktivira razgradnju masnoća u masnom tkivu. „Nuspojava“ snabdevanja ćelija energijom iz masti je pojava u krvi ketonskih (acetonskih) struktura. Nadalje oksidiraju pH vrijednost krvi, a imaju i toksično djelovanje na unutarnje organe:

  • na mozak - izazivajući depresiju svesti,
  • na srce - kršenje ritma,
  • na probavnom traktu, izazivajući nenadoknadno povraćanje i bol u trbuhu koji nalikuju upala slijepog crijeva,
  • disanje, provocirajući pojavu

Simptomi ketoacidoze

Ketoacidoza se odvija u obliku 4 uzastopna stadija:

  1. Ketoza Primjećuje se suha koža i sluznica, jako ste žedni, povećavaju se slabost i pospanost, smanjuje se apetit, pojavljuje se glavobolja. Ono postaje mnogo mokraće.
  2. Ketoacidoza. Osoba „zaspi u pokretu“, na mestu odgovara na pitanja, u njemu se čuje miris acetona. Krvni pritisak se smanjuje, palpitacije se povećavaju, pojavljuje se povraćanje. Količina urina je smanjena.
  3. Precoma. Prilično je teško probuditi osobu, dok često povraća u smeđe-crvenim masama. Između povraćanja, možete primijetiti da se ritam disanja promijenio: postalo je učestalo, bučno. Na obrazima se pojavi crvenilo. Dodirivanje trbuha izaziva bolnu reakciju.
  4. Koma Gubitak svijesti. Čovjek je blijeda, obrazi su mu ružičasti, dah mu bučno, miriše na aceton.

Dijagnoza ovog stanja temelji se na utvrđivanju povišene razine glukoze u krvi, dok se šećer i ketonska tijela utvrđuju u urinu. Potonji se mogu identificirati kod kuće pomoću posebnih test traka umočenih u urin.

Terapija se provodi u odjelu intenzivne njege bolnice i sastoji se u popunjavanju nedostatka inzulina lijekom kratkog djelovanja, koji se kontinuirano, u mikro dozama, daje u venu. Drugi „kitov“ liječenja je povratak osobi tekućine koju je izgubio, u obliku otopina bogatih ionima, intravenski.

Hiperosmolarna koma

To je posljedica dijabetesa kod muškaraca i žena, obično starijih osoba, s dijabetesom tipa 2. Nastaje kao rezultat nakupljanja glukoze i natrijuma u krvi - supstanci koje uzrokuju dehidraciju ćelija i prelijevanje vaskularnog dna „tekućinom“ koja se uzima iz tkiva.

Hiperosmolarna koma nastaje na pozadini kombinacije dehidratacije kao posljedice povraćanja i proljeva uslijed crijevne infekcije, trovanja, akutnog holecistitisa, pankreatitisa, gubitka krvi i diuretskih lijekova. U tom slučaju bi trebalo da postoji manjak inzulina, pogoršan povredama, intervencijama, hormonima.

Ovo se stanje razvija postepeno - nekoliko dana ili nekoliko desetaka dana. U početku se pojačavaju simptomi šećerne bolesti: žeđ, povećana količina urina i smanjenje tjelesne težine. Pojavljuje se trzanje malih mišića koji se postepeno povećavaju i pretvaraju u grčeve. Stolica je razbijena, pojavljuju se mučnina i povraćanje, zbog čega

Prvog dana ili kasnije svijest se poremeti. U početku je to dezorijentacija u prostoru, zatim halucinacije i zablude. Kasnije se razvijaju znakovi identični onima sa šloga ili encefalitisom: paraliza, oštećenje govora, nehotični pokreti očiju. Postepeno, osoba postaje sve „nepokolebljivija“, disanje mu je često površno i ne miriše na aceton.

Terapija se sastoji u popunjavanju nedostatka inzulina, tekućine i elektrolita, kao i liječenju stanja koje su uzrokovale hiperosmolarnu komplikaciju dijabetesa. Provodi se na odjelu intenzivne njege bolnice.

Komo mlečne kiseline

Ova komplikacija se najčešće razvija kod ljudi koji imaju dijabetes tipa 2, posebno kod starijih osoba (50 i više godina). Njegov uzrok je povećanje sadržaja mliječne kiseline (laktata) u krvi. Ovo stanje izazivaju bolesti kardiovaskularnog sistema i pluća, u kojima se razvija hronično gladovanje tkiva kisikom.

Patologija se manifestuje dekompenzacijom šećerne bolesti:

  • pojačana žeđ
  • slabost, umor,
  • velika količina urina.

Možete posumnjati na laktičnu acidozu zbog bolova u mišićima koji nastaje zbog nakupljanja mliječne kiseline u njima.

Tada se vrlo brzo (ali ne u nekoliko minuta, poput hipoglikemije) razvija kršenje stanja:

  • promjena svijesti
  • promjena ritma disanja,
  • poremećaj srčanog ritma,
  • snižavanje krvnog pritiska.

U ovom stanju može doći do smrti zbog respiratornog zastoja ili zatajenja srca, pa hospitalizacija treba biti momentalna.

Dijagnoza i liječenje

Ovu vrstu hiperglikemijske kome možemo razlikovati samo u bolnici, istodobno pomažući osobom davanjem inzulina, otopina koje sadrže tekućinu i elektrolite, kao i provjerenu količinu alkalne otopine sode i lijekova koji podržavaju rad srca.

Retinopatija

Ovo je komplikacija koja je manje ili više blaga u svih bolesnika s dijabetesom i dovodi do oštećenja vida. Dijabetička retinopatija češće od ostalih kasnih posljedica dovodi do invaliditeta, osobi lišavajući vid. Za jednu slijepu osobu, iz drugih razloga, 25 je slijepih kao posljedica dijabetičkog oštećenja vaskula.

Dugotrajno visoka koncentracija glukoze u žilama mrežnice dovodi do njihovog sužavanja. Kapilare ovo stanje pokušavaju nadoknaditi, pa se na nekim mjestima pojavljuju izbočine nalik na vrećice, kroz koje krv pokušava razmijeniti potrebne tvari sa mrežnicom. Ispada loše, a mrežnica pati od nedostatka kisika. Kao rezultat toga, u njemu se talože kalcijeve soli i lipidi, a zatim na njihovom mjestu nastaju ožiljci i plombe. Ako je proces otišao daleko, odvajanje mrežnice može rezultirati sljepoćom. Također, staklasti krvarenja ili glaukom mogu dovesti do sljepoće.

Bolest se manifestuje postepenim pogoršanjem vida, smanjenjem vidnog polja (postaje slabo vidljivo sa strana). Bolje ga je identificirati u početnim fazama, stoga je važno podvrći se pregledu kod oftalmologa, ultrazvučnom pregledu očiju, pregledu retinalnih žila svakih 6-12 mjeseci.

Nefropatija

Ova komplikacija se javlja kod ¾ pacijenata s dijabetesom i podrazumijeva specifičnu bubrežnu bolest, što u konačnici vodi do razvoja hroničnog zatajenja bubrega. Najčešće ljudi koji pate od dijabetesa tipa 1 umiru od njega.

Prvi znakovi dijabetičkog oštećenja bubrega mogu se otkriti u analizi urina 5-10 godina nakon početka bolesti.

U svom razvoju nefropatija prolazi kroz 3 stadija:

  1. Mikroalbuminurija Subjektivne senzacije gotovo da i nema, krvni tlak može samo neznatno porasti. U urinu prikupljenom za 24 sata enzimski imunološki test, radioimune i imunoturbidimetrijske metode.
  2. Proteinurija U ovoj fazi se velika količina proteina gubi u urinu. Manjak proteina koji je prethodno zadržavao tečnost u žilama dovodi do ispuštanja vode u tkivo. Ovako se razvijaju edemi, posebno na licu. Također, kod 60-80% ljudi raste i "gornji" i "donji" pritisak.
  3. Hronično zatajenje bubrega. Količina mokraće se smanjuje, koža postaje suva i blijeda, te se primjećuje visoki krvni pritisak. Često postoje epizode mučnine i povraćanja, pati i svijest zbog čega osoba postaje sve manje orijentirana i kritična.

Makroangiopatija

To je stanje kada dijabetes melitus stvara uvjete u velikim posudama za razvoj aterosklerotskih plakova u njima. To utječe na žile koje opskrbljuju krv srcem (tada nastaju angina pektoris i infarkt miokarda), donji udovi (ovo dovodi do gangrene), mozak (to uzrokuje razvoj encefalopatije i moždanog udara), te trbuh (razvija se mezenterijska tromboza).

Dakle, dijabetička encefalopatija očituje se progresivnom slabošću i smanjenom radnom sposobnošću, promjenama raspoloženja, oslabljenom pažnjom, razmišljanjem i pamćenjem, stezanjem glavobolje.

Makroangiopatija donjih ekstremiteta manifestuje se otežanim pokretima nogu ujutro koji tada prolaze, povećanim umorom mišića nogu, osjećajem hladnoće u njima i pretjeranim znojenjem. Nadalje, noge su vrlo hladne, otrgnute, površina noktiju postaje potamnjena, bjelkasta. Nakon ove faze razvija se sljedeća, kada osoba počne šepati, jer postaje bolno hodati. Ovi bolovi se mogu javiti u mirnom stanju. Na nogama koža postaje blijeda i mršavija.Posljednja faza ove komplikacije je gangrena stopala, prstiju, potkoljenice.

S manje teškim poremećajima u opskrbi krvlju u nogama pojavljuju se na njima hronični trofični čir.

Oštećenje nervnog sistema

Takva patologija, kada su pogođeni dijelovi centralnog i perifernog živčanog sustava, naziva se dijabetičkom neuropatijom. Ovo je jedan od faktora koji dovodi do razvoja opasne komplikacije - dijabetičkog stopala, što često dovodi do amputacije nogu (i).

Pojava dijabetičke neuropatije nema jasno objašnjenje. Neki znanstvenici vjeruju da povišena razina glukoze dovodi do edema i oštećenja živčanih vlakana, dok drugi - da terminali živaca pate zbog nedostatne prehrane zbog oštećenja vaskula.

Neuropatija se može manifestirati na različite načine, ovisno o vrsti:

  • Senzorna neuropatija dovodi do oslabljene osjetljivosti, osjećaja "goosebumps" ili hladnoće, uglavnom na donjim ekstremitetima. Kako napreduju, ovi simptomi prelaze na ruke (u predelu „rukavica“), grudi i trbuh. Zbog kršenja i osjetljivosti na bol, osoba možda ne primjećuje ozljede kože koje kod dijabetesa imaju tendenciju da liječe i gnojno lupaju.
  • Kardiovaskularni oblik se očituje ubrzanim radom srca u mirovanju, što narušava prilagodljivost srca na fizičku aktivnost.
  • Gastrointestinalni oblik. Prolaz hrane kroz jednjak je poremećen, pokretljivost želuca se ubrzava ili usporava, što utiče na preradu hrane. Postoji naizmjenično proljev i zatvor.
  • Urogenitalni oblik se javlja kada pate živci sakralnog pleksusa. Manifestira se kršenjem koherencije uretera i mokraćnog mjehura, pogoršanjem erekcije i ejakulacije kod muškaraca, kod žena - suhom rodnicom.
  • Oblik kože očituje se oštećenjem znojnih žlijezda, zbog čega integriteti postaju suvi.

Neuropatija je opasna komplikacija, jer osoba prestaje osjećati hipoglikemiju zbog kršenja prepoznavanja signala iz svog tijela.

Neuropatski oblik

Razvija se u 60-70% slučajeva dijabetičkog stopala, nastaje kao rezultat oštećenja perifernih živaca, koji prestaju normalno prenositi impulse u tkiva stopala ili ruke.

Manifestira se zadebljanjem kože na područjima s povećanim stresom (najčešće na potplatu i između prstiju), pojavom tamošnje upale, a zatim ulcerativnim manama. Stopalo postaje otečeno i vruće na dodir, zahvaćaju se i kosti i zglobovi stopala zbog kojih nastaju spontani prijelomi. Ne samo čirevi, već i prelomi nisu uvek praćeni pojavom bola zbog kršenja osetljivosti na bol.

Kasne komplikacije specifične za različite oblike dijabetesa

Koje su lezije specifične1 tip2 tipa
  • katarakta
  • sljepoća zbog retinopatije,
  • parodontalna bolest, stomatitis, gingivitis,
  • aritmije, angina pektoris, infarkt miokarda,
  • nefropatija
  • dijabetičko stopalo.
  • retinopatija
  • nefropatija
  • dijabetička gangrena.

Bolesti kardiovaskularnog sistema za ovu vrstu bolesti nisu tipična.

Kako liječiti kasne dijabetičke efekte

Liječenje komplikacija dijabetesa zasniva se na "tri stuba":

  1. Smanjenje nivoa glukoze, dovođenje i održavanje na razini fiziološke norme nije niže od 4,4, ali ne veće od 7 mmol / l. U tu svrhu koristi se insulin - kratkog i produženog djelovanja (u slučaju dijabetesa tipa 1) ili tablete za snižavanje šećera (za bolest tipa 2).
  2. Nadoknada metaboličkih procesa koji su „zalutali“ kao rezultat nedostatka inzulina. U tu svrhu propisani su preparati alfa-lipoinske kiseline (Berlition, Dialipon), vaskularni preparati: Pentoksifilin, Aktovegin, Nikotinska kiselina. U prisutnosti visokog aterogenog indeksa (određuje se analizom lipidnog profila), propisuju se lijekovi za snižavanje holesterola: statini, fibrati ili kombinacija istih.
  3. Liječenje posebno razvijene komplikacije:
    • Uz retinopatiju, posebno u ranim fazama, koristi se laserska fotokoagulacija mrežnice kako bi se spriječio gubitak vida. Može se izvesti i Vitrectomy - uklanjanje stakla.
    • Kada su nefropatiji propisani lijekovi za snižavanje krvnog pritiska ("Lisinopril", "Enalapril"), propisana je dijeta sa malo soli, u prehrani je propisano povećanje količine ugljikohidrata kako bi se pokrili troškovi energije. S razvojem hroničnog zatajenja bubrega, peritonealna ili hemodijaliza indicirana je prema indikacijama. Čak se može izvršiti i transplantacija bubrega.
    • Neuropatija zahtijeva liječenje vitaminima B skupine, koji poboljšavaju provođenje živaca do mišića. Plus centralni mišićni relaksanti: Gabopentin, Pregabalin, Carbamazepin.
    • Dijabetičkim stopalom potrebno je liječiti rane, uzimati sistemske antibiotike, nositi specijalne cipele za manje traumatične ozljede kože i pribjegavati doziranoj fizičkoj aktivnosti.

Komplikacije dijabetesa kod djece

Budući da se bolest tipa 1, kod koje postoji nedostatak inzulina, najčešće razvija u djetinjstvu, glavne komplikacije dijabetesa kod djece jesu ketoacidoza i hipoglikemija. Pojavljuju se na isti način kao i kod odraslih. Uz hipoglikemiju, javlja se drhtanje, tijelo je prekriveno hladnim ljepljivim znojem, dijete može tražiti hranu.

Ponekad je prvi simptom kod kojeg se otkriva dijabetes bolovi u trbuhu i povraćanje, zbog kojih se dijete hospitalizira ili u infektivnoj, ili u hirurškoj bolnici (bol je vrlo sličan kao upala slijepog crijeva). Nadalje, utvrđivanjem razine šećera, kao i provođenjem nekih dodatnih testova, postavlja se dijagnoza dijabetesa.

Akutne mliječno-acidotične i hiperosmolarne komplikacije za djecu nisu karakteristične, razvijaju se izuzetno rijetko.

Ali postoje posledice specifične za decu:

  • hronični nedostatak inzulina. Razvija se s nepravilno odabranom dozom ili njezinim neovlaštenim smanjenjem. Manifestira se kao usporavanje rasta, pubertet, razvoj, rana pojava problema sa krvnim žilama. Liječenje: pregled doze,
  • hronična predoziranje inzulina. Manifestira se povećanim apetitom, gojaznošću, ranim pubertetom i brzim rastom. Ujutro dijete osjeća simptome hipoglikemije (glad, slabost, znojenje, drhtanje, pogoršanje raspoloženja). Liječenje: pregled doze.

Kasne komplikacije, naročito makroangiopatije, karakteristične su za odrasle dijabetičare tipa 2 sa iskustvom od 10 i više godina, a rijetko se razvijaju u djece.

Razvoj dijabetesa kod djeteta je rizik da će u starijoj dobi razviti mikroangiopatiju, oštećenje bubrega, srca, rano aterosklerotsko oštećenje krvožilnog sustava, anginu pektoris i hronično zatajenje bubrega /

Kako spriječiti razvoj posljedica dijabetesa

Glavna prevencija komplikacija dijabetesa je održavanje normalne razine glukoze i glikoziranog hemoglobina u krvi. Da biste to učinili, morate poduzeti hipoglikemijsku terapiju, koju je odabrao ljekar, slijedite prehranu s niskim udjelom ugljikohidrata, kontrolirate vlastitu težinu, odustanite od loših navika u ime kvalitete života. Također morate zapamtiti da krvni tlak ne smije prelaziti brojke 130/80 mm Hg.

Važno je proći rutinske studije: krvne pretrage, pretrage urina, dopplerografiju krvnih žila, pregled fundusa, konsultacije vaskularnih hirurga, kardiologa i neuropatologa radi pravovremenog otkrivanja komplikacija. Ne odustajte od dnevnog unosa aspirina kako bi proredili krv: to može spriječiti srčani udar, veliku trombozu krvnih žila ili moždani udar.

Važno je i obratiti posebnu pažnju na ispitivanje vlastitog tijela, posebno udova za rano otkrivanje i liječenje rana, pukotina i čireva. Za prevenciju dijabetičkog stopala:

  • grijati noge ne električnim aparatima ili toplim kupkama, već vunenim čarapama,
  • Nosite udobne cipele
  • radeći vježbe za noge svaki dan
  • obradujte nokte fileom,
  • Nakon pranja nježno obrišite stopala mekim materijalom, navlažite kožu vitaminskom kremom.

Kako se ponašati sa dijagnozom dijabetesa?

Pacijent s dijabetesom trebao bi ozbiljno shvatiti sve recepte doktora (obično endokrinolog liječi takve pacijente). Treba redovito posjećivati ​​stručnjake, promatrati dinamiku, ne odbijati dijagnostičke preglede i laboratorijske pretrage, pažljivo nadzirati svoje dobrobit. Pacijentima se također preporučuje posjeta liječnicima srodnih specijalnosti - kardiologu, neurologu, urologu, nefrologu (dva puta godišnje, po potrebi - i češće).

Također je vrlo važno pravilno jesti - koristite posebne dijete. Dobro je rješenje voditi lični dnevnik praćenja statusa. Samo u ovom slučaju moguće je stabilizirati stanje i smanjiti rizik od komplikacija.

Nepismeno postupanje ili njegovo odsustvo dovodi do pojave:

Značajke akutnih komplikacija kod dijabetičara

Akutna komplikacija se razvija vrlo brzo - od nekoliko sati do nekoliko dana. Stanje se ozbiljno pogoršava. Ako se kvalificirana pomoć ne pruži na vrijeme, moguća je smrt.

Važno je utvrditi uzrok akutne krize i razlikovati glavne vrste akutnih komplikacija prema većini karakterističnih znakova. U donjim tablicama detaljno smo opisali simptome svake komplikacije.

Tabela - akutne komplikacije dijabetesa

Hipoklikemija

Glavni razlogPacijentova nivo šećera u krvi pada na izuzetno niske nivoe.

Katalizator takvog negativnog procesa često postaje:

  1. nekontroliranog unosa previše lijekova
  2. jaka zloupotreba alkohola
  3. pretjerani fizički i psiho-emocionalni stres.
SimptomatologijaPacijent često gubi svijest zbog oštrog skoka šećera u krvi.

Oči ne reagiraju na svjetlosne podražaje.

Karakteristični znakovi hipoklikemije su konvulzije i izdašan znoj. Koma je moguća. Grupa rizikaSvi koji imaju bilo koji oblik dijabetesa trebali bi biti oprezni kod hipoglikemije.

Komo laktične acidoze

Razlog razvoja komplikacijaMlečna kiselina se nakuplja u pacijentovoj krvi.

Razvijaju se zatajivanje srca i krvožilnog sustava, bubrega i jetre opasnih po život. Karakteristični znakoviTreba biti oprezan zbog gubitka svijesti.

Nedostaje mokrenje i kršenje respiratornog procesa.

Pacijent ima nizak krvni pritisak. Glavna rizična grupaStariji pacijenti (50 i stariji) sa simptomima dijabetesa tipa 2.

Hronične komplikacije dijabetesa

Strogo pridržavanje uputstava lekara i stalno praćenje mogu umanjiti ozbiljnost bolesti. Međutim, ni kompetentni događaji ne mogu otkloniti sve posljedice. Stoga nakon otprilike 10 -15 godina, s teškim tokom dijabetesa, dolazi do postepenog uništavanja tijela. Pojava ozbiljnih komplikacija u ovom slučaju je neizbježna.

Pažnja! Dijabetes se javlja uz značajne promjene u sastavu krvi. Zbog toga dolazi do poraza svih organa.

Tabela - Hronične komplikacije dijabetesa

KomplikacijeKako se manifestuje
Krvne žile
  1. Krvne žile kod dijabetesa prolaze kroz najveće promjene:
  2. Izgubljena je njihova propusnost za hranjive sastojke. Tijelo ne prima potrebne tvari za cjeloviti život.
  3. Postupno suzite lumen krvnih žila. Iz tog razloga razvija se hipoksija (nedostatak kisika u tkivima) i nedostatak niza vitalnih tvari.
  4. Rizici od razvoja srčanih udara, moždanog udara, teških bolesti srca i krvnih žila znatno su povećani.
BubregaZnačajke -

  1. Bubrezi počinju slabo funkcionirati.
  2. Vremenom se formira hronično zatajenje bubrega.
  3. U početku se dijagnosticira takozvana mikroalbuminurija (albuminski protein se izlučuje urinom). Stanje je izuzetno opasno.
KožaUočeni su sljedeći simptomi:

  1. Pojava trofičnih čira. To je posljedica značajnog kršenja dotoka krvi u kožu.
  2. Čirevi postaju izvor zaraze / infekcije.
Nervni sistemPojavljuju se sledeći znakovi značajnih promena:

  1. Gore opisani sindrom neosjetljivosti stopala i ruku.
  2. Trajna slabost u donjim i gornjim udovima.
  3. Bolna hronična bol u rukama i nogama.

  1. razdražljiv
  2. suzav
  3. agresivan
  4. pokazujući neprijateljstvo
  5. ispoljavajte pretjerano uzbuđenje,
  6. nastoje izazvati sažaljenje itd. itd.

Razvijaju se nesanica i depresija.

Zaključci Sa dijabetesom su gotovo sve vrste metaboličkih procesa poremećene. To se posebno odnosi na metabolizam ugljikohidrata. Bolest postaje hronična i ne može se potpuno izlečiti.

Međutim, morate kontrolirati svoje stanje. Unatoč činjenici da dijabetes još nije izlječiv, kompetentna prehrana, razumna fizička aktivnost, osobna higijena i medicinski nadzor poboljšavaju prognozu.

Dijabetičari se moraju zapamtiti

Stres, prošla infekcija, pa čak i povreda stolice, na koju obična osoba neće obratiti pažnju, zahtijevaju hitne mjere za takvog pacijenta. Endokrinolog će obaviti pregled, propisati testove i prilagoditi liječenje.

Važna tačka programa liječenja je neovisna kontrola glukoze (4-6,6 mmol / L) i glikoziliranog hemoglobina u krvi (manje od 8%).

Mnogi pacijenti zanemaruju preporuke. Argument je da se bolest ne liječi, pa ću se ponašati kao obična osoba i uživati ​​u životu. Ljekari upozoravaju da je bolje ograničiti prehranu, normalizirati životni stil, riješiti se loših navika, nego patiti od neliječnih čira, gubitka vida, bubrežne i koronarne insuficijencije.

Komplikacije koje neizbježno nastanu još će zahtijevati liječenje i promjene životnog stila. Istovremeno će se takva osoba osjećati puno gore u odnosu na pacijenta koji se pridržavao recepata ljekara od vremena dijagnosticiranja bolesti.

Kasne (hronične) komplikacije

Dugotrajno povišena razina glukoze štetno djeluje na organizam. Što je viša razina glukoze, pojaviće se i ranije komplikacije. Kasnije komplikacije odnose se na dva sistema: vaskularni i nervni.

Komplikacije povezane sa oštećenjem krvnih žila

Mikroangiopatija (oštećenje žila malog kalibra).Makroangiopatija (oštećenje velikih žila).
Retinopatija (oštećenje žila mrežnice). Glukoza oštećuje posude mrežnice, uslijed čega je poremećena dotok krvi u mrežnicu. Kao rezultat toga, vid je oslabljen i može se pojaviti sljepoća.Dijabetes melitus u velikim žilama stvara pretpostavke za razvoj ateroskleroze (holesterola). To se manifestuje u:

1. srce - srčani udar, angina pektoris,

2. udovi - gangrena, hromost,

3. mozak - moždani udar,

4. creva - tromboza mezenteričnih sudova.

Nefropatija (oštećenje bubrežnih žila). Pogođene bubrežne žile slabo dovode krv u bubreg. Postepeno, funkcija bubrega se poremeti, protein se povećava u urinu, krvni pritisak raste. Kao rezultat toga, nastaje zatajenje bubrega, što može dovesti do smrti.

Komplikacije povezane sa oštećenjem nervnog sistema

Povišena glukoza oštećuje živce i razvija se komplikacija zvana dijabetička polineuropatija. Pogođeni su i centralni i periferni nervni sistem.

Simptomi polineuropatije: suha koža, oslabljen osjećaj, puzanje na koži, funkcioniranje unutrašnjih organa (oslabljena peristaltika, procesi mokrenja), erekcija kod muškaraca se pogoršava.

Zasebno, vrijedno je razgovarati o takvoj komplikaciji kao dijabetičko stopalo. Ova komplikacija razvija se zbog oštećenja živaca i krvnih žila. Razlikuju se dva oblika dijabetičkog stopala: neuropatski i ishemijski.

  • Neuropatska - razvija se zbog oštećenja živaca. Nervozni impulsi ne ulaze dobro u stopalo. Stopalo postaje natečeno, vruće, koža se zadebljava, pojavljuju se čirevi.
  • Ishemija - povezana s oštećenjem žila koje hrane stopalo, razvija se ishemija. Koža postaje blijeda, postaje hladna, kasnije se javljaju bolni čirevi.

Razvoj dijabetičkog stopala vrlo je glomazna komplikacija, često dovodi do gangrene, a potom do amputacije udova.

Komplikacije dijabetesa tipa 1

Komplikacije kod dijabetesa tipa 1 gotovo su iste kao i kod dijabetesa tipa 2, s malim razlikama:

  • Kod dijabetesa tipa 1 često se razvija katarakta (što nije tipično za tip 2).
  • Kod dijabetesa prvog tipa hipoglikemijska koma je češća, ali mnogo rjeđe hiperosmolarna i mliječno acidotična.
  • Dijabetes tipa 1 vjerovatnije će prouzrokovati oštećenje kardiovaskularnog sistema.

Liječenje akutnih komplikacija

Hipoglikemija. Prije svega, morate povećati nivo glukoze u krvi. Ako je pacijent svjestan i sam primijetio da počinje hipoglikemija, samo treba pojesti nešto slatko, poput slatkiša, komad šećera, piti slatku vodu itd. Ako mjere nisu poduzete na vrijeme i došlo je do gubitka svijesti, potrebna vam je kvalificirana medicinska pomoć : ugradnja kapaljke sa otopinom glukoze. Ako se pomoć ne pruži na vreme, moguće su ozbiljne posledice - promena ličnosti i smrt.

Ketoacidoza, laktat-acidotična koma, hiperosmolarna koma. Ova tri stanja nastaju na pozadini povišene razine glukoze, tako da će prva faza liječenja biti primjena inzulina na intenzivnoj njezi. Druga faza je nadoknada nedostatka tekućine i ispravljanje poremećaja elektrolita.

Liječenje kasnih (hroničnih) komplikacija

Prije svega, u slučaju kasnih komplikacija potrebno je prilagoditi liječenje i prehranu pacijenta.

Za sve angiopatije propisani su lijekovi koji jačaju vaskularnu stijenku (angioprotektori), sredstva protiv trombocita i antikoagulansi. Moguće je koristiti i fizioterapeutske metode liječenja, poput magnetoterapije, laserske terapije, akupunkture itd.

Dodatno, uz retinopatiju, nadzire se stanje mrežnice i po potrebi se provodi fotokoagulacija.

Uz nefropatiju propisana je dijeta s malo proteina i soli. Lijekovi su propisani za snižavanje krvnog pritiska. S razvojem teškog zatajenja bubrega provodi se hemodijaliza.

Liječenje polineuropatije sastoji se u imenovanju vitamina, preparata lipoične kiseline i lijekova koji poboljšavaju cirkulaciju krvi, elektroforeze, masaže.

Liječenje dijabetičkog stopala sastoji se od lijekova koji poboljšavaju prokrvljenost i inerviraju udove (sredstva protiv trombocita, antikoagulansi, angioprotektori, vitamini). Propisana je masaža, akupunktura i druge fizioterapeutske metode. Obavezno nosite cipele koje ne ograničavaju stopalo. Kad se pojave čirevi, potrebna je pomoć hirurga, propisani su lijekovi za liječenje rana. S razvojem gangrene potrebno je kirurško liječenje.

Kao što se može vidjeti iz članka, dijabetes je složena bolest, a komplikacije su onemogućavajuće, pa je tako važno pridržavati se svih preporuka o prehrani, liječenju i načinu života. Kako je S. Ramishvili rekao: „Prevencija bolesti je najprihvatljiviji tretman.“

Pogledajte video: Okrugli sto na temu:"Kako sprečiti posledice dijabetesa" (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar