Razlika između Aspirina i Aspirina Cardio
Aspirin (acetilsalicilna kiselina ili ASA) popularan je lijek koji se koristi za sprečavanje tromboze kod pacijenata sa koronarnom srčanom bolešću. Spada u grupu sredstava za zaštitu od trombocita. Mehanizam djelovanja lijeka temelji se na suzbijanju funkcije trombocita koji sudjeluju u stvaranju ugruška krvi. ASA je dostupan u dva oblika:
- „Čisti“ Aspirin (bez enteričkog premaza),
- "Zaštićeno" ASK (u ljusci).
Značajke ovih oblika bit će razmatrane u ovom članku na primjeru Aspirina i Aspirina kardio (srčani aspirin), u čemu je razlika između lijekova, koje je bolje odabrati za liječenje, prevenciju i glavne sličnosti.
Koja je razlika između lijekova?
Kriteriji razlike | Aspirin | Aspirin Cardio |
Sastav | Dostupno u obliku tableta. BEZ enteričkog premaza. Glavna aktivna supstanca: acetilsalicilna kiselina (ASA) 500 mg. - 1 tableta. Pomoćne tvari - celuloza, kukuruzni škrob. | Lijek u obliku tablete sadrži ASA u dozama od 100 ili 300 mg. Postoji enterički premaz. Prisutni su isti pomoćni materijali. |
Indikacije za upotrebu |
|
|
Višestruka primjena | Tableta 1 puta za bol različitog lokalizacije. Moguće je do 6 tableta dnevno. Intervali između doza od najmanje 4 sata. Uzimajte samo nakon obroka sa puno vode! | 1 tableta / jednom dnevno, najbolje pre jela, najbolje noću. Ispira se velikom količinom vode. |
Glavna razlika između Aspirina i Aspirin Cardio je u brzini nastanka efekta i prisutnosti enteričke membrane.
Čisti aspirin ne sadrži enterički premaz. To omogućava da se lijek brže apsorbuje.i putem želudačne sluzokože i deluju brže.
Zaštićeni aspirin (u ovom članku je uzet Aspirin Cardio) apsorbira se direktno u crijevima, jer školjka štiti lijek od uništavanja u kiseloj sredini želuca. Koncentracija tvari u krvi je maksimalna 5-7 sati nakon apsorpcije. Stoga Aspirin kardio i njegovi analozi ne počinju djelovati odmah. Smatra se da je "zaštićeni" oblik lijeka manje štetan za želudačnu sluznicu jer aktivna supstanca počinje se oslobađati samo u crijevima. Dok „čisti“ aspirin, koji se rastvara i apsorbuje direktno u stomaku, ima direktno štetno dejstvo.
Ovo svojstvo objašnjava aktivnu uporabu lijeka zaštićenog aspirina u kardiologiji za dugoročnu profilaksu već hroničnog procesa (IHD) bez pogoršanja, jer ono što je ovdje važno nije brzina početka učinka, već minimiziranje glavne nuspojave lijeka - NSAID i prekomjerno suzbijanje funkcije sustava zgrušavanja krvi.
Međutim, to ne znači da Aspirin kardio ili drugi zaštićeni ASA nemaju nuspojave na želudačnu sluznicu.
Uobičajene nuspojave:
- povećava rizik od krvarenja bilo koje lokacije,
- oštećenja gastrointestinalnog trakta (NSAID-čirevi ili gastropatije),
- oštećenje bubrega
- hematološke bolesti (aplastična anemija, agranulocitoza),
- aspirinska astma,
- Reyeov sindrom
- polipoza nosa,
- alergijske reakcije.
Mehanizam nastanka NSAID gastropatije
Acetilsalicilna kiselina ne samo što pomaže u borbi protiv tromboze, već također narušava integritet želučane mukoze. To je zbog činjenice da se učinak lijeka proteže na enzim, koji je odgovoran ne samo za agregaciju trombocita, već i za zaštitne faktore sluznice - prostaglandine. Stoga se kod dugotrajne upotrebe ASA pripravaka, bez obzira na njihov oblik, u većini slučajeva pojavljuju erozivne i ulcerativne lezije želučane sluznice.
Međutim, ovdje postoji posebnost:
Oštećenja na stomaku pri uzimanju "čistog" aspirina nastaju brže, jer prije nego što značajno suzbije enzim, on kontaktira samu sluznicu, oštećujući je.
ASA u ljusci djeluje u početku na enzim. Ali apsorbira se u crijevima, što znači da se terapijska, a još više nuspojava ne pojavljuje odmah (samo kad je koncentracija tvari u krvi dovoljna). U ovom slučaju lijek zaobilazi želudačnu sluznicu, praktično ne utječući na to. Stoga se NSAID gastropatija iz zaštićenih oblika lijekova ne razvija čim se uzima konvencionalni ASA.
Ubrzati stvaranje NSAID-a: čir, velike doze, postojeća peptična ulkusna bolest ili erozni gastritis (posebno u akutnom stadijumu), zanemarivanje liječenja gastrointestinalne patologije.
Sastav i efekat na organizam
Glavni aktivni sastojak i aspirina i aspirina kardio bio je acetilsalicilna kiselina. Omogućuje smanjenje boli, a takođe ima antipiretsko i protuupalno dejstvo. Stoga je aktivna supstanca u oba lijeka jednaka.
Oba lijeka interferiraju sa agregacijom trombocita, tj. Smanjuju vjerojatnost tromboze. To se postiže inhibiranjem ciklooksigenaze. Bez dovoljne količine ciklooksigenaze sinteza tromboksana i naknadna agregacija trombocita nisu mogući.
Isplati li se toga preplatiti
Razlika u cijeni ovih lijekova je vrlo uočljiva. A ako se uobičajeni Aspirin može kupiti za samo 7-10r, tada cijena Cardiomagnyla dostiže 70 r ili više.
Razlike između Aspirina su prilično velike. Zahvaljujući pomoćnim supstancama koje čine kardiomagnil, njegov učinak na pacijentovo tijelo nježniji je, a dugotrajno davanje lijeka je efikasnije. Također, popis neželjenih reakcija na Aspirin Cardio mnogo je manji od onog klasičnog partnera. Zato stručnjaci preporučuju upotrebu Aspirin Cardio za prevenciju i liječenje patologija kardiovaskularnog sistema.
Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/aspirin__1962
Radar: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGu>
Pronašli ste grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter
Sličnosti Aspirin kardio i aspirinskih spojeva
Oba lijeka se zasnivaju na acetilsalicilnoj kiselini kao aktivnom sastojku. Osim toga, imaju samo jedan oblik oslobađanja - tablete.
Aspirin koji nema kardio porciju napravljen je u obliku instant, šumećih i netopljivih tableta. Doze su različite - svaka tableta može sadržavati 500, 300, 250, 100 i 50 mg aktivne tvari. U svim se slučajevima škrob i mikrokristalna celuloza koriste kao pomoćne tvari.
Aspirin Cardio dostupan je samo u obliku netopljivih tableta.
Svaka od njih sadrži 100, 300 i 350 mg acetilsalicilne kiseline. Kao pomoćne tvari koriste se i celuloza i škrob.
Dakle, oba lijeka nemaju samo istu aktivnu supstancu. Sličnog su sastava pomoćnih sastojaka. Uprkos toj sličnosti, oni imaju različite aplikacije.
Koja je razlika između Aspirina Cardio i Aspirina
Aktivna supstanca oba lijeka djeluje na ljudsko tijelo na isti način, bez obzira u koju školjku se nalazi. Utječe na centralni nervni sistem, blokirajući rad centara koji kontroliraju tjelesnu temperaturu i bol.
Aspirin Cardio eliminira rizik od moždanog udara i infarkta miokarda.
Uz to, ova tvar se dobro bori s upalnim procesima koji su lokalizirani uglavnom u mišićima i zglobovima. Beskorisno ga je koristiti u borbi protiv bolova i upala u probavnom sistemu. Međutim, acetilsalicilna kiselina utječe na stanje krvi i krvožilnog sustava, što je bio i razlog pojave lijeka pod nazivom "Cardio".
Za borbu se koriste pripravci koji sadrže takvu kiselinu:
- prehlade
- gripa
- reumatizam
- reumatoidni artritis,
- zubobolja
- migrene
- miozitis
- bol nastao usled povreda
- Kawasaki bolest
- perikarditis
- periodične bolove kod žena
- rizik od moždanog udara i infarkta miokarda.
Aktivna supstanca ovog lijeka je u stanju da utiče na trombocite. U tom se slučaju broj i funkcija trombocita ne mijenjaju. Aspirin utječe samo na njihovu sposobnost da se sjedine i stvaraju krvne ugruške. Ovo omogućava upotrebu acetilsalicilne kiseline za prevenciju tromboze i liječenje varikoznih vena. Međutim, ova se supstanca najviše koristi za prevenciju cerebrovaskularnih nesreća.
Aspirinova sposobnost suzbijanja agregacije trombocita prisilila je proizvođače lijekova da puste Aspirin Cardio, koji je namijenjen samo liječenju bolesti povezanih sa cirkulacijskim problemima. Njegova razlika od sredstava koja se koriste pri visokoj temperaturi je postojanje posebne školjke, koja se sastoji od:
- trietil citrat
- kopolimer metakrilne kiseline,
- natrijum-lauril sulfat,
- polisorbat,
- etil akrilat
- talk u prahu.
Sve ove tvari štite tabletu od preranog uništavanja u stomaku. Kao rezultat toga, aktivna tvar se apsorbuje u tijelo tek nakon što tableta uđe u alkalno okruženje crijeva. Ovo svojstvo štiti sluznicu želuca i dvanaestopalačnog crijeva od negativnog djelovanja kiseline koja se u ovom slučaju neutralizira u alkalnom okruženju crijeva.
Za tradicionalni Aspirin, zahtjev za uzimanjem nakon obroka diktira potreba za zaštitom želučane sluznice.
Prisutnost zaštitnog enteričkog premaza utječe na brzinu djelovanja aktivne tvari. Kiselina u krvnoj plazmi je tek 3-6 sati nakon primjene. Međutim, u ovom slučaju brzina djelovanja ne utječe značajno na terapijski rezultat. Kako bi se spriječila pojava moždanog udara, srčanog udara i drugih problema povezanih s stvaranjem krvnih ugrušaka, nije važna brzina apsorpcije tableta, već trajanje tijeka liječenja i pravilnost uzimanja lijeka.
Zaštitni aspirin može se uzeti i za borbu protiv bolova, vrućice i upale. Samo u tom slučaju, potrebno je uzeti u obzir brzinu nastanka terapijskog učinka.
Za razliku od klasičnog Aspirina, lijek namijenjen borbi protiv krvnih ugrušaka uzima se prije jela. Ovo je pravilo diktirano potrebom da se ubrza apsorpcija tableta. Lijekovi koji se uzimaju nakon obroka uvijek imaju odložen učinak.
Za tradicionalni Aspirin, zahtjev za uzimanjem nakon obroka diktira potreba za zaštitom želučane sluznice. Za pripreme sa postojećim sadržajem ovo se pravilo možda neće poštovati.
Kontraindikacije kardio Aspirina malo su drugačije od klasične verzije. To je zbog činjenice da alat, dizajniran za poboljšanje stanja krvožilnog sustava, nema razarajuće djelovanje na gastrointestinalni trakt. Može se uzimati s gastritisom, pa čak i sa čirom na želucu. Međutim, ostaju sve ostale kontraindikacije karakteristične za pripravke koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu.
Kardio Aspirin ne treba uzimati za osobe koje pate od:
- individualna netolerancija na sve komponente, a posebno na salicilat,
- hronični i akutni pankreatitis,
- hemofilija
- bolesti praćene krvarenjem
- gihta
- dengue groznica
- dijabetes tipa 2
- hiperuricemija.
Ne preporučuje se uzimanje ovog lijeka trudnicama i dojiljama. Ova zabrana proizlazi iz činjenice da aktivna supstanca dobro prodire kroz placentu i dio je majčinog mlijeka. Njegova upotreba od strane djece može dovesti do naknadnog razvoja bolesti jetre i mozga.
S oprezom, tj. ako započnete s malim dozama, trebali biste uzimati lijek onima koji imaju povijest krvarenja.
Ne smijete piti Aspirin i one koji imaju lošu koagulaciju krvi s krvarenjem.
Pored toga, bilo koja komponenta tableta može izazvati alergije. Najčešće se opažaju urtikarija, osip i svrbež. S bronhijalnom astmom može doći do napada gušenja.
Trošak lijeka u ljekarnama kreće se od 4 do 5 rubalja. za 1 tabletu. Cijena ovisi o dozi, broju tableta u pakovanju, proizvođaču i regionalnim karakteristikama cijene. U usporedbi s tradicionalnim Aspirinom, lijek dizajniran za liječenje krvnih žila skuplji je. Tableta bez zaštitne ljuske košta oko 75 kopeka. Šarena instant opcija koštat će kupca 26 rubalja. po komadu.
Možete napraviti izbor između tradicionalnih tableta, šumećih i kardio. Ako za osnovu uzmemo takav pokazatelj kao cijena, tada su najjeftiniji tableti bez zaštitne ljuske domaće proizvodnje. Najskupljim se mogu smatrati šumeće tablete, koje se koriste za postizanje brzog analgetskog i antipiretskog učinka. Aspirin Cardio u cjenovnom rangu nalazi se na drugom mjestu.
Lijek "Cardio" dizajniran je za dugu i redovnu upotrebu.
U ovom slučaju brzina akcije nije potrebna. Na prvom je mjestu faktor minimiziranja negativnih posljedica. Tako da je bolje da osoba sa nezdravim probavnim sistemom odabere opciju Cardio. Njegova relativno visoka cijena nadoknađuje nedostatak troškova za liječenje probavnog sustava.
Recenzije ljekara o Aspirin Cardio i Aspirin
Olga Nikolajevna, kardiolog, 52 godine, Kazan
Svi ljudi čija je dob veća od 50 godina trebaju se podvrgnuti liječenju Cardio Aspirinom najmanje jednom godišnje. Ako se povećana količina holesterola nađe u krvi, tada bi trebalo biti nekoliko takvih tečajeva. Štaviše, nakon svakog kursa potrebno je darivati krv na analizu. Ovo se pravilo odnosi na one koji su pretrpjeli srčani udar i prošli kroz rehabilitacijski postupak.
Sergej Mihajlovič, terapeut, 35 godina, Irkutska oblast
Živim i radim u sibirskom selu. Ovde ljudi nisu bogati, štede na svemu. Aspirin kardio prepisujem starijim osobama, oni kupuju najjeftiniji aspirin i piju ga prema mojim receptima. Kao rezultat toga, ljudi se javljaju s pritužbama na bolove u trbuhu. Moramo dijagnosticirati gastritis, a ponekad čak i čir.
Sergej Evgenievich, 40 godina, gastroenterolog, Rostovska oblast
Prepoznajem acetilsalicilnu kiselinu samo kao sredstvo koje se koristi u hitne svrhe, tj. kao antipiretik i lijek protiv bolova. Piti ovu kiselinu često, čak i ako je u zaštitnoj ljusci, ne bi trebalo biti. Sada postoji puno alata koji smanjuju rizik od tromboze. A ovi lijekovi nemaju toliko nuspojava.
Pregledi pacijenata
Andrey Vladimirovich, 60, Ivanovo
Prije nekoliko godina pretrpio je srčani udar. Ljekari su oživjeli, podvrgnuti rehabilitacijskom kursu. Nakon ovoga, kardiolog je propisao kardio Aspirin. Dugo sam pio, bez obzira na novčane troškove. I tada sam shvatio da to radim uzalud. Činjenica je da se acetilsalicilna kiselina nalazi u malinama. I to ne samo u bobicama, već i u svim dijelovima ove biljke.Odbio je farmaceutske pripravke, počeo je beriti lišće i mlade stabljike maline. Ljeti jedem bobice, a ostatak vremena pravim suhe lišće. I bez holesterola u krvi.
Evgenia Petrovna, 70, Krasnodar Territory
Namjerno ne pijem aspirin. Međutim, morao sam to preuzeti. U poslijeratnim godinama razboljela se, dijagnosticiran reumatizam. Tada je liječenje bilo malo. Roditelji su bili obrazovani ljudi, tako da se nisu okrenuli tradicionalnoj medicini, već su dali Aspirin. Reumatizam je prošao, srce mi je radilo čitav život i sada nema problema, iako posebno ne uzimam tablete.
Koja je razlika između lijekova?
Razlika između ovih lijekova je u doziranju glavne tvari, kao i u činjenici da jeftini Aspirin nadražuje zidove gastrointestinalnog trakta i ne otapa se potpuno u crijevima. Aspirin Cardio proizvodi Bayer, koji već dugo razvija visokokvalitetne razrjeđivače krvi. Aspirin se ne preporučuje za dugotrajnu ili profilaktičku upotrebu. Velika doza acetilsalicilne kiseline u svom sastavu ruši temperaturu, groznicu, simptome boli. "Kardio" je sigurniji i efikasniji, dobar je lijek za srce i razlikuje se od uobičajenog "Aspirina" po tome što se ne koristi za liječenje febrilnih stanja kod prehlade. Služi kao profilaktičko sredstvo koje podržava srce. Ljekari često zamjenjuju lijekove.
Razlika u sastavu
Aspirin sadrži acetilsalicilnu kiselinu, celulozu i kukuruzni skrob. Nije obložen i počinje djelovati u želucu. Domaći lijek ima dvije doze: 100 i 500 mg. Kardiološki analog dostupan je u pakiranjima od 100 i 300 miligrama, a razlikuje se po tome što je glavna komponenta 4 puta manje, a prisutan je magnezijev hidroksid - neizostavna komponenta za normalno funkcioniranje srca. Zaštitite želudačnu sluznicu i dodatne sastojke:
- trietil citrat
- talk u prahu
- natrijum lauril sulfat,
- metakrilatni kopolimer,
- polisorbat.
Za šta su prikazani?
"Kardiomagnil" i "Aspirin kardio" imaju istu farmakološku orijentaciju:
- poboljšanje krvne slike,
- ometanje krvnih ugrušaka,
- prevencija varikoznih vena i hemoroida,
- tretman vaskularne ateroskleroze.
Oba lijeka djeluju protuupalno, antiagregativno, analgetski. Koriste se u preventivne svrhe, u rehabilitacijskom periodu, kao i za liječenje bolesti poput:
- infarkt miokarda
- moždani udar
- ateroskleroza
- bolesti kardiovaskularnog sistema,
- hipertenzija
Postoji li razlika između djelovanja standardnog Aspirina i njegovih skupih analoga?
Da biste temeljito razumjeli postavljeno pitanje, najprije morate proučiti sastav predmetnih lijekova. Jedina aktivna komponenta obje vrste Aspirina je acetilsalicilna kiselina. Daje 2 glavna efekta:
Potonje svojstvo omogućava vam uspješnu kontrolu viskoznosti i gustoće krvi. Upotreba Aspirina za prorjeđivanje biološke tekućine omogućava kvalitetnu prevenciju ateroskleroze, srčanih udara, moždanog udara i drugih vaskularnih patologija, a pomaže i u liječenju hipertenzije.
Takođe, ovaj sastojak ima blago antipiretsko i analgetsko dejstvo.
Kao što vidite, aktivna komponenta u opisanim vrstama lijekova je ista. Stoga je njihov mehanizam rada potpuno isti.
Kakva je razlika između Aspirin Cardio i jednostavnog Aspirina?
S obzirom na gornje činjenice, logično je pretpostaviti da nema razlike između predstavljenih lijekova. Ali obratite li pažnju na pomoćne komponente lijekova, postaće jasno kako se Aspirin Cardio razlikuje od običnog Aspirina.
U prvom slučaju tablete dalje sadrže:
- kukuruzni škrob
- celuloza
- kopolimer etakrilata i metakrilne kiseline,
- talk u prahu
- polisorbat,
- trietil citrat
- natrijum-lauril sulfat.
Klasični aspirin, osim acetilsalicilne kiseline, sastoji se samo od celuloze i kukuruznog škroba.
Ova razlika između lijekova objašnjava se činjenicom da su Aspirin Cardio tablete obložene posebnim enteričkim premazom. To vam omogućava da zaštitite sluznicu zidova želuca od agresivnih učinaka acetilsalicilne kiseline. Nakon ulaska u probavni sistem, lijek se počinje otapati tek kada dođe do crijeva, gdje se aktivni sastojak apsorbira.
Jednostavni aspirin nije obložen nijednom ljuskom. Zbog toga, acetilsalicilna kiselina već djeluje u želucu. Često ovaj naizgled nevažan detalj postaje uzrok mnogih probavnih problema i može provocirati razvoj čira i gastritisa.
Još jedna razlika između standardnog i Cardio Aspirina je doza. Klasična verzija dostupna je u 2 koncentracije, 100 i 500 mg svaka. Aspirin Cardio prodaje se u tabletama sa sadržajem aktivnih tvari od 100 i 300 mg.
Ne postoje druge razlike, osim cijene lijekova, između predmetnih sredstava.
Mogu li piti klasični Aspirin umjesto Aspirin Cardio?
Kao što je već utvrđeno, nema razlike u mehanizmu djelovanja i učinku koji stvaraju lijekovi. Nuspojave i kontraindikacije za tablete su također identične. Dakle, ako probavni sustav normalno funkcionira, nema povijesti gastritisa i čira na želucu, povećane kiselosti želučanog soka, sasvim je prihvatljivo zamijeniti skupi Aspirin Cardio jeftinijom verzijom acetilsalicilne kiseline.
Kontraindikacije
Zabranjeno je uzimati ova sredstva kada se dijagnosticiraju sljedeći uvjeti:
- zatajenje srca
- pogoršanje bubrežnih i jetrenih bolesti,
- dijateza
- astma
- alergija na jednu od komponenti.
Aktivna supstanca je acetilsalicilna kiselina koja uzrokuje štetu plodu u prva tri mjeseca trudnoće. Oba lijeka uzimajte s oprezom tijekom cijele gestacije, ne više od 150 mg dnevno. Strogo je zabranjena upotreba prije porođaja, jer izaziva moždana krvarenja u prijevremeno rođene djece, krvarenje iz maternice. Glavna komponenta nalazi se u majčinom mlijeku. Dugotrajna upotreba kod djeteta narušava proces zgrušavanja krvi, podiže temperaturu i uzrokuje manjak kilograma. Predoziranje je prepuno oštećenja vida, glavobolje, dispepsije.
Koje je bolje odabrati
Izbor lijeka ovisit će o patologiji, preporukama liječnika, financijskim mogućnostima pacijenta, prisutnosti kontraindikacija.
Indikacije za Aspirin i Aspirin cardio su različite. U tom se slučaju uobičajeni Aspirin u liječenju bolesti kardiovaskularnog sustava koristi samo za hitnu pomoć nakon dijagnoze akutnog koronarnog sindroma.
Aspirin kardio i njegovi jeftiniji analozi poželjni su za dugotrajnu terapiju kod bolesnika s koronarnom bolesti, jer njegova nuspojava kasni zbog apsorpcije u crijevima, a doziranje pomaže u sprečavanju prekomjernog zgrušavanja krvi u krvožilnom sustavu.
Liječnik će definitivno razmotriti prisustvo kontraindikacija. Na primjer, ako pacijent ima peptični čir ili eroziju gastrointestinalnog trakta, tada će se preferirati zaštićeni lijek ili će biti odabrano drugo sredstvo protiv trombocita. U svakom slučaju, mogu se propisati dodatni lijekovi koji štite želučanu sluznicu.
Nijedan od lijekova neće se koristiti ako postoji netolerancija na komponente, aspirinsku astmu, trudnoću, poremećaje zgrušavanja krvi i djetinjstvo.
Neželjene reakcije
Ponekad se primete neželjeni efekti:
- glavobolja, gubitak sluha, vrtoglavica,
- čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, gastrointestinalno krvarenje,
- žgaravica, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje,
- kršenje jetre i bubrega,
- krvarenja (nazalna, desni, gastrointestinalna, menstrualna, cerebralna, hematoma),
- anemija (posthemoragična, nedostatak gvožđa, hemolitička).
Kako to ispravno shvatiti?
Ovi lijekovi se izdaju bez recepta, tako da morate pažljivo pratiti recept i doziranje liječnika. Uzimati "Cardiomagnyl" i "Aspirin Cardio" potrebno je stalno ili u kursevima 1 put dnevno prije jela. Za lečenje kardiovaskularnih bolesti morate na prazan želudac piti četvrtinu tablete jednom dnevno. Kada se propisuje jednostavan „Aspirin“ kao lek protiv prehlade, bolje je uzimati ga pola sata nakon jela tabletu sa velikom količinom vode.
Aspirin Cardio mogu uzimati bolesnici sa šećernom bolešću i hipertenzijom.
Šta se može zamijeniti?
Analozi srčanih i antipiretskih lijekova su Lopirel, Trombone, Axanum, Ipaton, Klopidal, Aviks. A takođe zamenjeni sa "Ilomedin", "Pingel", "Džendogrel". Neki su od njih povoljniji. Ponekad lekar sam odabere zamenu ako postoji alergija na dodatne komponente lekova koji su štedljiviji za gastrointestinalne bolesti: „Acekardol“, „ThromboASS“.
Da li još uvijek mislite da je izliječiti hipertenziju teško?
Sudeći po tome što sada čitate ove redove, pobjeda u borbi protiv pritiska još nije na vašoj strani.
Posledice visokog krvnog pritiska poznate su svima: to su nepovratne lezije različitih organa (srca, mozga, bubrega, krvnih sudova, fundusa). U kasnijim fazama poremećena je koordinacija, javlja se slabost u rukama i nogama, vid se pogoršava, pamćenje i inteligencija značajno su smanjeni, a može se pokrenuti i moždani udar.
Kako se ne bi doveli do komplikacija i operacija, Oleg Tabakov preporučuje dokazanu metodu. Pročitajte više o metodi >>
Analozi aspirina kardio
Ovo pitanje zanima svakog pacijenta čija su finansijska sredstva ograničena. Na farmaceutskom tržištu postoje sljedeći analozi:
Zaključno treba naglasiti da izbor lijekova za prevenciju tromboze zahtijeva odgovoran pristup. Uzimajući u obzir ono što je rečeno u članku, morate razumjeti da je bilo koji lijek ne samo koristan, nego može biti i štetan za naše tijelo. Stoga je prije uzimanja preparata Aspirin potrebno posavjetovati se s liječnikom, govoreći o istodobnoj ne-kardiološkoj patologiji i / ili nuspojavama lijeka koje su se pojavile ranije.
Razlika između redovnog i kardio aspirina
Najčešće se propisuje tradicionalni aspirin za ublažavanje niza simptoma: glavobolja, groznica, upalni proces. Dok se aspirin kardio koristi za prevenciju i liječenje kardiovaskularnih bolesti. Može se uzimati za sprečavanje migrene, tromboze kod rizičnih pacijenata, embolije, nestabilne angine.
Kiselinska rezistencija kardio aspirina može minimizirati nuspojave čak i ako je dugotrajna upotreba lijeka.
Razlika je u tome što kardio aspirin ima posebnu membranu - enteričku. Uz njegovu pomoć, lijek ne nanosi štetu ljudskom stomaku, rastvara se i apsorbira se u crijevima. Dakle, aspirin kardio propisan je i kod prisustva bolesti gastrointestinalnog trakta.
Antiatromatski učinak acetilsalicilne kiseline primjećuje se kod uzimanja aspirina u malim dozama - 100 mg, zbog čega se aspirin preporučuje da bi se smanjio rizik od srčanog udara, moždanog udara. U stanju da razrjeđuje krv i kardio, te jednostavan aspirin, važnije je uzeti u obzir doziranje lijekova.
Šta odabrati: kardio ili jednostavan aspirin?
Ako planirate uzimati aspirin kako biste održali zdravlje srca, prije svega dajte prednost kardio-aspirinu, kako ne biste naštetili stomaku. Jednostavni aspirin više će pomoći u liječenju prehlade, vrućine i bola i febrilnih stanja.
Specijalni kardiološki oblik acetilsalicilne kiseline dokazao je sigurnost i djelotvornost. Vrijedi napomenuti da kardio aspirin ima dva oblika doziranja - 100 i 300 mg. Prvo se koristi u preventivne svrhe, a drugo će biti nezamjenjiv izbor pacijenata koji su u kritičnim situacijama imali srčani udar ili moždani udar. I ako se ranije vjerovalo da je kardiološki aspirin idealan za muškarce, moderna istraživanja pokazala su trajne pozitivne rezultate kod žena.
Kardio aspirin se preporučuje bolesnicima sa šećernom bolešću i arterijskom hipertenzijom. Potrebno je uzimati samo jednu tabletu na prazan stomak, opranu vodom.
Naravno, postoji razlika u cijeni dva lijeka. Za obični aspirin iznosi oko 10 rubalja, dok za njegov kardiološki analog iznosi oko 100 r. i više.