Insulin Rapid: vrijeme djelovanja i upute za uporabu

Inzulin smanjuje koncentraciju glukoze u krvi, potiče anaboličke efekte i smanjuje kataboličke efekte. Povećava transport glukoze unutar ćelija i stvaranje glikogena u mišićima i jetri, poboljšava iskorištenje piruvata i inhibira glikogenolizu i glikoneogenezu. Inzulin povećava lipogenezu u jetri i masnom tkivu i inhibira lipolizu. Potiče protok aminokiselina u ćelije i sintezu proteina, povećava protok kalijuma u ćeliju.

Insuman ® Rapid GT je inzulin s brzim početkom i kratkim trajanjem djelovanja. Nakon sc primjene, hipoglikemijski učinak javlja se u roku od 30 minuta, dostiže maksimum za 1-4 sata, traje 7-9 sati.

Lista analoga

Obratite pažnju! Lista sadrži sinonime za Insuman Rapid GT, koji imaju sličan sastav, tako da sami možete odabrati zamjenu, uzimajući u obzir oblik i dozu lijeka koje vam je propisao ljekar. Dajte prednost proizvođačima iz SAD-a, Japana, zapadne Europe, kao i poznatim kompanijama iz istočne Europe: Krka, Gideon Richter, Actavis, Aegis, Lek, Hexal, Teva, Zentiva.

Obrazac za puštanje (po popularnosti)Cijena, rub.
Insuman Rapid GT
100ME / ml 3 ml br. 1 štrcaljka - SoloStar olovka (Sanofi - Aventis Vostok ZAO (Rusija)1343.30
Actrapid
Actrapid NM, bočice od 100 IU / ml, 10 ml405
NM penfill, patrone 100 IU / ml, 3 ml, 5 kom.823
Actrapid HM
Actrapid HM Penfill
Biosulin P
Suspenzija za polu-kožu int. 100 IU / ml boca 10 ml 1 kom., Pakovanje. (Pharmstandard - Ufavita, Rusija)442
Suspenzija za polu-kožu, uložak 100 IU / ml, 3 ml 5 kom., Pakovanje. (Pharmstandard - Ufavita, Rusija)958
Suspenzija za polu-kožni uložak, uložak 100 IU / ml + špric - olovka Biomatic Pen2 3 ml 5 kom., Pakovanje (Pharmstandard - Ufavita, Rusija)1276
Vozulim-R
Gansulin r
Gensulin r
Genetski inženjerski ljudski inzulin * (inulinski rastvorljiv *)
Ljudski inzulin
Ljudski inzulin
Ljudski genetski inzulin
Rekombinantni humani inzulin
Insuran R
Monoinsulin CR
Rekombinantni humani inzulin
Rinsulin P
Otopina za injekciju 100 IU / ml 10 ml - bočica (pakovanje od kartona) (GEROPHARM - Bio LLC (Rusija)420
Otopina za injekciju 100 IU / ml (uložak) 3 ml br. 5 (pakiranje od kartona) (GEROPHARM - Bio LLC (Rusija)980
ROSINSULIN
Rosinsulin P
Humodar R 100 Rijeke
Humulin Regular
Bočice od 100 IU / ml, 10 ml (Eli Lilly, SAD)157
Spremnici 100 IU / ml, 3 ml, 5 kom. (Eli Lilly, SAD)345
Humulin ™ Regular

Jedanaest posjetilaca prijavilo je dnevne stope unosa

Koliko često treba uzimati Insuman Rapid GT?
Većina ispitanika najčešće uzima ovaj lijek 3 puta dnevno. Izvještaj pokazuje koliko često drugi ispitanici uzimaju ovaj lijek.

Članovi%
3 puta dnevno654.5%
2 puta dnevno327.3%
4 puta dnevno19.1%
Jednom dnevno19.1%

Jedan posetilac prijavio je sastanak

U koje je vrijeme bolje uzimati Insuman Rapid GT: na prazan stomak, prije, nakon ili sa hranom?
Korisnici web mjesta najčešće izvještavaju da ovaj lijek uzimaju prije jela. Međutim, liječnik može preporučiti neki drugi put. Izveštaj pokazuje kada preostali anketirani pacijenti uzimaju lek.

Članovi%
Prije obroka1100.0%

Opće karakteristike. Sastav:

Aktivna supstanca: humani inzulin (100% rastvorljiv ljudski inzulin) - 3,571 mg (100 IU),
pomoćne tvari: metakrezol (m-krezol), natrijev dihidrogen fosfat dihidrat, glicerol (85%), natrijum hidroksid (koristi se za podešavanje pH), solna kiselina (koristi se za podešavanje pH), voda za ubrizgavanje.
Opis: bistra, bezbojna tečnost.

Farmakološka svojstva:

Farmakodinamika Insuman® Rapid GT sadrži inzulin koji je po strukturi identičan ljudskom inzulinu, a dobiven je genetskim inženjeringom upotrebom K12 soja E. Coli. Mehanizam delovanja inzulina:
- smanjuje koncentraciju glukoze u krvi, potiče anaboličke efekte i smanjuje kataboličke efekte,
- povećava prijenos glukoze u stanice i stvaranje glikogena u mišićima i jetri i poboljšava iskorištenje piruvata, inhibira glikogenolizu i glikoneogenezu,
- povećava lipogenezu u jetri i masnom tkivu i inhibira lipolizu,
- pospješuje protok aminokiselina u ćelije i sintezu proteina,
- povećava dotok kalijuma u ćelije.
Insuman® Rapid GT je inzulin s brzim početkom djelovanja i kratkim trajanjem djelovanja. Nakon supkutane primjene, hipoglikemijski učinak javlja se u roku od 30 minuta i dostiže maksimum u roku od 1-4 sata. Efekat traje 7-9 sati.

Indikacije za upotrebu:

Dijabetes melitus koji zahtijeva liječenje inzulinom.
- Liječenje dijabetičke kome i.
- postizanje metaboličke kompenzacije kod pacijenata sa šećernom bolešću tokom hirurških intervencija (prije operacije, za vrijeme operacije i u postoperativnom razdoblju).

Važno! Pogledajte tretman

Doziranje i primjena:

Odabir doze inzulina kod pacijenta provodi liječnik pojedinačno, ovisno o prehrani, razini fizičke aktivnosti i načinu života. Doza inzulina određuje se na osnovu nivoa šećera u krvi, kao i na osnovu planiranog nivoa fizičke aktivnosti i stanja metabolizma ugljikohidrata. Pročitajte više o izračunavanju doza za dijabetes tipa 1 i 2. Za liječenje inzulinom potrebna je odgovarajuća samo-obuka pacijenta. Liječnik mora dati potrebne upute kako često odrediti razinu šećera u krvi i, eventualno, u urinu, a također će dati odgovarajuće preporuke u slučaju bilo kakvih promjena u prehrani ili režimu liječenja inzulinom.
Prosječna dnevna doza inzulina je od 0,5 do 1,0 ME na kg tjelesne težine pacijenta, a 40-60% doze produljeno djeluje na ljudski inzulin.
Pri prelasku sa životinjskog inzulina na ljudski inzulin, može biti potrebno smanjenje doze inzulina. Prelazak sa druge vrste inzulina na ovaj lijek može se provesti samo pod liječničkim nadzorom. Posebno učestalo praćenje stanja metabolizma ugljikohidrata potrebno je prvih tjedana nakon takve tranzicije.
Insuman Rapid GT se obično daje duboko potkožno 15-20 minuta prije obroka. Dozvoljeno je intramuskularno davanje lijeka. Mjesto ubrizgavanja mora se mijenjati svaki put. Promjenu područja ubrizgavanja (na primjer, od trbuha do bedara) treba obaviti samo nakon savjetovanja s liječnikom.
Insuman Rapid GT može se davati intravenski u liječenju hiperglikemijske kome i ketoacidoze, kao i za postizanje metaboličke kompenzacije u pre-, intra- i postoperativnom razdoblju kod pacijenata sa šećernom bolešću.
Insuman Rapid GT se ne koristi u raznim vrstama inzulinskih pumpi (uključujući implantirane), gdje se koristi silikonski premaz.
Ne miješajte Insuman Rapid GT sa inzulinom različite koncentracije (na primjer, 40 IU / ml i 100 IU / ml), s inzulinom životinjskog porijekla ili drugim lijekovima. Koristite samo bistra, bezbojna rješenja Insuman Rapid GT bez vidljivih mehaničkih nečistoća.
Morate imati na umu da je koncentracija inzulina u bočici 100 IU / ml, tako da samo trebate koristiti plastične špriceve dizajnirane za određenu koncentraciju inzulina. Špric ne bi trebalo da sadrži bilo koji drugi lijek ili njegove preostale količine.
Prije prvog seta inzulina iz bočice uklonite plastični poklopac (prisustvo kapice je dokaz neotvorene bočice). Injekcioni rastvor treba biti potpuno transparentan i bezbojan.
Prije prikupljanja inzulina iz bočice, u špricu se usisava količina zraka jednaka propisanoj dozi inzulina i ubrizgava se u bočicu (ne u tekućinu). Tada se bočica sa štrcaljkom okrene naopako i štiti potrebnu količinu inzulina. Prije ubrizgavanja uklonite mjehuriće zraka iz špriceva.
Na mjestu ubrizgavanja uzima se nabor kože, pod kožu se ubacuje igla, i inzulin se polako ubrizgava. Nakon ubrizgavanja, igla se polako uklanja i mjesto ubrizgavanja pritiska se pamučnim tamponom nekoliko sekundi. Na etiketi bočice treba napisati datum prvog inzulinskog kompleta iz bočice.
Nakon otvaranja boce se mogu čuvati na temperaturi koja ne prelazi + 25 ° C tokom 4 nedelje na mestu zaštićenom od svetlosti i toplote.

Značajke aplikacije:

U slučaju nedovoljne kontrole glikemije ili sklonosti epizodama hiper- ili hipoglikemije, prije nego što odlučite prilagoditi dozu inzulina, provjerite propisani režim davanja inzulina, provjerite je li inzulin ubrizgan u preporučeno područje, provjerite ispravnost tehnike ubrizgavanja i sve ostale faktore što može utjecati na učinak inzulina.
Budući da istodobna primjena većeg broja lijekova (vidi odjeljak „Interakcija s drugim lijekovima“) može oslabiti ili pojačati hipoglikemijski učinak lijeka Insuman® Rapid GT, niti jedan drugi lijek se ne smije uzimati tijekom njegove upotrebe bez posebnog odobrenja liječnika.
Hipoglikemija nastaje ako doza inzulina premašuje potrebu za tim. Rizik od razvoja hipoglikemije visok je na početku liječenja inzulinom, pri prelasku na drugi pripravak inzulina, kod pacijenata s niskom održavajućom koncentracijom glukoze u krvi.
Kao i kod svih inzulina, potrebno je obratiti posebnu pažnju i preporučuje se intenzivno praćenje koncentracije glukoze u krvi kod bolesnika kod kojih hipoglikemijske epizode mogu imati poseban klinički značaj, poput bolesnika s ozbiljnom stenozijom koronarnih ili moždanih arterija (rizik od srčanih ili moždanih komplikacija hipoglikemije). kao i kod pacijenata sa proliferativnom retinopatijom, pogotovo ako nisu prošli fotokoagulaciju (laserska terapija), jer imaju rizik od prolazne amauroze (u potpunosti sljepoća) sa razvojem hipoglikemije.
Postoje određeni klinički simptomi i znakovi koji pacijentu ili drugima trebaju upućivati ​​na razvoj hipoglikemije. Tu spadaju: prekomerno znojenje, vlaga u koži, poremećaji srčanog ritma, povišen krvni pritisak, bolovi u grudima, anksioznost, glad, pospanost, strah, razdražljivost, neobično ponašanje, anksioznost, parestezija u ustima i oko usta, bledica kože poremećaji koordinacije pokreta, kao i prolazni neurološki poremećaji (poremećaji govora i vida, paralitični simptomi) i neobični osjećaji. Uz sve veći pad koncentracije glukoze, pacijent može izgubiti samokontrolu, pa čak i svijest. U takvim slučajevima može se primijetiti hlađenje i vlažnost kože, a mogu se pojaviti.
Zbog toga, svaki pacijent s dijabetesom koji prima inzulin mora naučiti prepoznati simptome koji su znak razvoja hipoglikemije. Pacijenti koji redovno prate koncentraciju glukoze u krvi manje su vjerovatno da će razviti hipoglikemiju. Sam pacijent može ispraviti smanjenje koncentracije glukoze u krvi koju je primijetio jedući šećer ili hranu bogatu ugljikohidratima. U tu svrhu pacijent treba uvijek sa sobom imati 20 g glukoze. U težim stanjima hipoglikemije indicirana je potkožna injekcija glukagona (što može učiniti lekar ili medicinsko osoblje). Nakon dovoljnog poboljšanja pacijent treba jesti. Ako hipoglikemiju nije moguće odmah otkloniti, tada treba hitno pozvati lekara. Neophodno je odmah obavijestiti liječnika o razvoju hipoglikemije kako bi se mogao donijeti odluka o potrebi prilagođavanja doze inzulina.Nepoštivanje prehrane, preskakanje injekcija inzulina, povećana potražnja inzulina kao posljedica zaraznih ili drugih bolesti i smanjenje tjelesne aktivnosti mogu dovesti do povećanja koncentracije glukoze u krvi (hiperglikemije), moguće s povećanjem razine ketonskih tijela u krvi (ketoacidoza). Ketoacidoza se može razviti u roku od nekoliko sati ili dana. Pri prvim simptomima (žeđ, učestalo mokrenje, gubitak apetita, umor, suha koža, duboko i ubrzano disanje, visoke koncentracije acetona i glukoze u urinu) neophodna je hitna medicinska intervencija.
Prilikom promjene liječnika (na primjer, tijekom hospitalizacije zbog nesreće, bolesti za vrijeme odmora), pacijent mora obavijestiti liječnika o tome što ima.
Pacijente treba upozoriti na stanja kada se mogu promijeniti, biti manje izraženi ili potpuno odsutni simptomi koji upozoravaju na razvoj hipoglikemije, na primjer:
- uz značajno poboljšanje kontrole glikemije,
- s postepenim razvojem hipoglikemije,
- kod starijih pacijenata,
- kod pacijenata sa autonomnom neuropatijom,
- kod pacijenata sa dugom istorijom dijabetesa,
- kod pacijenata koji su istovremeno liječeni određenim lijekovima (vidjeti dio „Interakcija s drugim lijekovima). Takve situacije mogu dovesti do razvoja teške hipoglikemije (i moguće s gubitkom svijesti) prije nego što pacijent shvati da razvija hipoglikemiju.
Ako se otkriju normalne ili smanjene vrijednosti glikoziliranog hemoglobina, treba razmotriti mogućnost razvoja ponovljenih, neprepoznatih (naročito noćnih) epizoda hipoglikemije.
Da bi se smanjio rizik od hipoglikemije, pacijent mora strogo slijediti propisani režim doziranja i prehrane, pravilno davati injekcije inzulina i biti upozoren na simptome razvoja hipoglikemije.
Čimbenici koji povećavaju predispoziciju za razvoj hipoglikemije zahtijevaju pažljivo praćenje i mogu zahtijevati prilagođavanje doze. Ti faktori uključuju:
- promjena u području primjene inzulina,
- povećana osjetljivost na inzulin (na primjer, eliminacija faktora stresa),
- neobične (povećane ili produžene fizičke aktivnosti),
- interkurentna patologija (povraćanje,),
- nedovoljan unos hrane,
- preskakanje obroka,
- konzumiranje alkohola,
- neke nekompenzirane endokrine bolesti (poput insuficijencije prednje hipofize ili insuficijencije nadbubrežne kore),
- istodobna upotreba određenih lijekova (vidjeti odjeljak "Interakcija s drugim lijekovima"). Interkurentne bolesti
Kod interkurentnih bolesti potrebna je intenzivna metabolička kontrola. U mnogim su slučajevima indicirani testovi urina na prisustvo ketonskih tijela i često je potrebno prilagođavanje doze inzulina. Potreba za inzulinom često se povećava. Pacijenti s dijabetesom tipa 1 trebali bi redovito konzumirati barem malu količinu ugljikohidrata, čak i ako mogu uzimati samo malu količinu hrane ili je imaju, te nikada ne bi trebali potpuno prekinuti s primjenom inzulina. Unakrsne imunološke reakcije
U prilično velikom broju bolesnika s preosjetljivošću na inzulin životinjskog porijekla, teško je preći na ljudski inzulin zbog unakrsne imunološke reakcije ljudskog inzulina i inzulina životinjskog porijekla. Uz povećanu osjetljivost pacijenta na inzulin životinjskog porijekla, kao i na m-krezol, toleranciju lijeka Insuman® Rapid GT treba procijeniti u klinici primjenom intradermalnih testova.Ako se tijekom intradermalnog testa utvrdi preosjetljivost na ljudski inzulin (neposredna reakcija, poput Arthusa), tada je potrebno daljnje liječenje provesti pod kliničkim nadzorom.
Uticaj na sposobnost upravljanja vozilima ili drugim mehanizmima
Pacijentova sposobnost koncentracije i brzina psihomotornih reakcija mogu biti oslabljena kao rezultat hipoglikemije ili, kao rezultat vizualnih poremećaja. To može predstavljati određeni rizik u situacijama kada su ove sposobnosti važne (vožnja vozila ili drugi mehanizmi).
Pacijente treba savjetovati da budu oprezni i izbjegavaju hipoglikemiju tokom vožnje. Ovo je posebno važno kod pacijenata koji imaju smanjenu ili nedostatnu svijest o simptomima koji ukazuju na razvoj hipoglikemije ili imaju česte epizode hipoglikemije. Kod takvih pacijenata pitanje mogućnosti mogućnosti vožnje vozilima ili drugim mehanizmima treba odlučiti pojedinačno.

Nuspojave:

Hipoglikemija, najčešća nuspojava, može se razviti ako doza primijenjenog inzulina premaši potrebe za tim (vidjeti „Mjere opreza i posebna uputstva“).
Značajne fluktuacije šećera u krvi mogu uzrokovati kratkotrajne poremećaje vida. Također, naročito kod intenzivne terapije inzulinom, moguće je kratkotrajno pogoršanje tečaja. Kod pacijenata sa proliferativnom retinopatijom, bez primjene terapije laserskom terapijom, teška hipoglikemijska stanja mogu dovesti do sljepoće.
Ponekad se na mjestu ubrizgavanja može pojaviti hipertrofija masnog tkiva, što se može izbjeći stalnom izmjenom mjesta ubrizgavanja. U rijetkim slučajevima može se pojaviti lagano crvenilo na mjestu ubrizgavanja, a nestaje s nastavkom terapije. Ako se formira značajan eritem, praćen svrbežom i oticanjem, i njegovim brzim širenjem izvan mjesta ubrizgavanja, kao i drugim ozbiljnim štetnim reakcijama na komponente lijeka (inzulin, m-krezol), potrebno je odmah obavijestiti liječnika, kao u nekim slučajevima takve reakcije mogu predstavljati opasnost za život pacijenta. Teške reakcije preosjetljivosti su prilično rijetke. Mogu ih pratiti i razvoj angioedema, bronhospazam, pad krvnog pritiska i vrlo rijetko anafilaktički šok. Reakcije preosjetljivosti zahtijevaju trenutnu korekciju u tijeku terapije inzulinom i prihvatanje odgovarajućih hitnih mjera.
Možda je stvaranje antitela na inzulin, što može zahtijevati prilagođavanje doze primijenjenog inzulina. Moguće je i zadržavanje natrijuma, praćeno oticanjem tkiva, posebno nakon intenzivnog kursa liječenja inzulinom.
Uz nagli pad razine šećera u krvi, moguć je razvoj (komplikacije iz kardiovaskularnog sistema) ili razvoj edema mozga.
Budući da neke nuspojave pod određenim uvjetima mogu biti opasne po život, potrebno je o tome obavijestiti liječnika kada se pojave.
Ako primjetite bilo kakve nuspojave, obratite se svom ljekaru!

Interakcija s drugim lijekovima:

Istodobna primena sa hipoglikemijskim sredstvima za oralnu primenu, inhibitorima enzima koji pretvaraju angiotenzin, disopiramid, fibrati, fluoksetin, inhibitori monoamin oksidaze,
pentoksifilin, propoksifen, salicilati, amfetamin, anabolički steroidi i muški polni hormoni, cibenzolin, ciklofosfamid, fenfluramin, guanetidin, ifosfamid, fenoksibenzamin, fntolamin, somatostatin i tetroformofilamin, tetroformonamidim, sulfonaminamid, sulfonaminamid razvoj hipoglikemije.
Kombinovani korištenje kortikotropin, kortikosteroidi, danazol, diazoksid, diuretici, glukagon, izoniazid, estrogeni i progestagena (kao što je prisutan u kombinovanoj kontraceptiv), fenotiazina derivata, hormon rasta, Simpatometički droga (npr epinefrin, salbutamol, terbutalin), hormona štitnjače, barbiturati, nikotinska kiselina, fenolftalein, derivati ​​fenitoina, doksazosin mogu oslabiti hipoglikemijski učinak inzulina.
Beta blokatori, klonidin, litijeve soli mogu pojačati ili oslabiti hipoglikemijski efekat inzulina.
Sa etanolom
Etanol može ili pojačati ili oslabiti hipoglikemijski učinak inzulina. Konzumiranje etanola može izazvati hipoglikemiju ili smanjiti ionako nisku razinu glukoze u krvi na opasne razine. Tolerancija na etanol kod pacijenata koji primaju inzulin je smanjena. Dozvoljene količine konzumiranog alkohola mora utvrditi vaš ljekar. Sa pentamidinom
Uz istodobnu primjenu, moguć je razvoj hipoglikemije, koja se ponekad može pretvoriti u hiperglikemiju.
U kombinaciji sa simpatolitičkim lijekovima, kao što su beta blokatori, klonidin, gvanetidin i rezerpin, slabljenje ili potpuno odsutnost simptoma refleksa (kao odgovor na hipoglikemiju) moguće je aktiviranje simpatičkog živčanog sustava.

Kontraindikacije:

Hipoglikemija.
- Reakcija preosjetljivosti na inzulin ili na bilo koju od pomoćnih komponenti lijeka.
Ako imate neku od ovih bolesti ili stanja, obavezno se prije upotrebe lijeka posavjetujte s liječnikom. S pažnjom
- Kada (moguće je smanjiti potrebu za inzulinom zbog smanjenja metabolizma inzulina).
- U starijih bolesnika (može postepeno smanjenje funkcije bubrega
dovode do sve većeg smanjenja potreba za inzulinom).
- U bolesnika s hepatičkom insuficijencijom (potreba za inzulinom može se smanjiti zbog smanjenja sposobnosti glukoneogeneze i smanjenja metabolizma inzulina).
- U bolesnika s ozbiljnom stenozom koronarnih i moždanih arterija (hipoglikemijske epizode mogu imati poseban klinički značaj, jer postoji povećan rizik od srčanih ili moždanih komplikacija hipoglikemije).
- Kod pacijenata sa proliferativnom retinopatijom, posebno onih koji nisu primljeni na terapiju fotokoagulacijom (laserskom terapijom), jer imaju rizik od prolazne amauroze s potpunom hipoglikemijom - potpune sljepoće.
- Kod pacijenata s interkurentnim bolestima (budući da interkurentne bolesti često povećavaju potrebu za inzulinom).
Ako imate neku od ovih bolesti ili stanja, obavezno se prije upotrebe lijeka posavjetujte s liječnikom. Trudnoća i dojenje
Liječenje Insuman® Rapid GT tijekom trudnoće treba nastaviti. Inzulin ne prelazi placentarnu barijeru. Učinkovito održavanje metaboličke kontrole tokom trudnoće obavezno je za žene koje su imale dijabetes prije trudnoće ili za žene koje su razvile gestacijski dijabetes.
Potreba za inzulinom tokom trudnoće može se smanjiti tijekom prvog tromjesečja trudnoće i obično se povećava u drugom i trećem tromjesečju trudnoće. Odmah nakon rođenja, potražnja za inzulinom brzo opada (povećani rizik od hipoglikemije). Tokom trudnoće, a posebno nakon porođaja, potrebno je pažljivo praćenje koncentracije glukoze u krvi.
Ako ste trudni ili planirate trudnoću, obavezno obavijestite svog liječnika.
Nema ograničenja terapije insulinom za vrijeme dojenja.
Međutim, možda će biti potrebna doza inzulina i prilagođavanje prehrane.

Predoziranje

Simptomi
Predoziranje inzulina, poput davanja viška inzulina u odnosu na hranu ili potrošenu energiju, može dovesti do teške, a ponekad i dugotrajne i po život opasne hipoglikemije.
Blage epizode hipoglikemije (pacijent je svjestan) mogu se zaustaviti unošenjem ugljikohidrata iznutra. Možda će biti potrebno prilagođavanje doze inzulina, unosa hrane i fizičke aktivnosti.
Teže epizode hipoglikemije s komom, konvulzijama ili neurološkim poremećajima mogu se zaustaviti intramuskularnom ili subkutanom primjenom glukagona ili intravenskim davanjem koncentrirane otopine dekstroze. U djece se količina primijenjene dekstroze postavlja proporcionalno tjelesnoj težini djeteta. Nakon povećanja koncentracije glukoze u krvi može biti potreban potporni unos ugljikohidrata i promatranje, jer je nakon očigledne kliničke eliminacije simptoma hipoglikemije moguć ponovni razvoj. U slučajevima teške ili dugotrajne hipoglikemije nakon ubrizgavanja glukagona ili dekstroze, preporučuje se infuzija s manje koncentriranom otopinom dekstroze kako bi se spriječio ponovni razvoj hipoglikemije. U maloj djeci potrebno je pažljivo nadzirati koncentraciju glukoze u krvi, u vezi s mogućim razvojem teške hiperglikemije.
Pod određenim uslovima, preporučuje se pacijentima da budu hospitalizirani na odeljenju intenzivne nege radi pažljivijeg praćenja njihovog stanja i praćenja terapije.

Uvjeti odmora:

Otopina za injekciju 100 IU / ml.
5 ml lijeka u boci providnog i bezbojnog stakla (tip I). Boca je začepljena, prešana aluminijskim poklopcem i prekrivena zaštitnom plastičnom kapicom. 5 bočica s uputama za upotrebu u kartonskoj kutiji. 3 ml lijeka u ulošku prozirnog i bezbojnog stakla (tip I). Uložak je s jedne strane zatvoren plutom i stisnut aluminijskim poklopcem, s druge strane - klipom. 5 uložaka po blister pakovanju od PVC folije i aluminijske folije. Pakovanje sa 1 blister trakom, zajedno s uputama za upotrebu u kartonskoj kutiji.
3 ml lijeka u ulošku prozirnog i bezbojnog stakla (tip I). Uložak je s jedne strane zatvoren plutom i stisnut aluminijskim poklopcem, s druge strane - klipom. Uložak je montiran u olovci za injekciju SoloStar® za jednokratnu upotrebu. Na 5 olovki za injekcije SoloStar® zajedno s uputama za uporabu u kartonskom pakovanju.

Proizvođač - Sanofi-Aventis (Francuska), Sanofi

Naslov: Insuman® Rapid GT, Insuman® Rapid GT

Sastav: 1 ml neutralne otopine za injekcije sadrži 100 IU humanog inzulina.
Pomoćne tvari: m-krezol, natrijev dihidrogen fosfat dihidrat, glicerol, natrijum hidroksid, hlorovodonična kiselina, voda za injekcije.

Farmakološko djelovanje: Insuman Rapid GT sadrži inzulin, jednak u strukturi ljudskog inzulina i dobiven genetskim inženjeringom. Učinak smanjenja šećera dešava se brzo, u roku od 30 minuta, i dostiže maksimum u roku od 1-4 sata nakon supkutane primjene lijeka. Efekat traje 7-9 sati. Insuman Rapid GT može se mešati sa svim ljudskim insulinama iz Hoechst Marion Roussel, s izuzetkom insulina namenjenog primjeni pumpi.

Indikacije za upotrebu: Šećerna bolest ovisna o insulinu. Insuman Rapid GT indiciran je za liječenje dijabetičke kome i ketoacidoze, kao i za postizanje metaboličke kompenzacije u bolesnika sa šećernom bolešću u pre -, intra - i postoperativnom razdoblju.

Način upotrebe: Insuman Rapid GT se obično daje duboko potkožno 15-20 minuta prije obroka. Dozvoljeno je intramuskularno davanje lijeka. Mjesto ubrizgavanja mora se mijenjati svaki put.Insuman Rapid GT može se davati intravenski u liječenju hiperglikemijske kome i ketoacidoze, kao i za postizanje metaboličke kompenzacije u pre-, intra- i postoperativnom razdoblju kod pacijenata sa šećernom bolešću. Insuman Rapid GT se ne koristi u raznim vrstama inzulinskih pumpi (uključujući implantirane), gdje se koristi silikonski premaz.

Nuspojave: Ponekad se na mjestu ubrizgavanja može pojaviti atrofija ili hipertrofija masnog tkiva, što se može izbjeći stalnom izmjenom mjesta ubrizgavanja.

U rijetkim slučajevima može se pojaviti lagano crvenilo na mjestu ubrizgavanja, a nestaje s nastavkom terapije. Ako se formira značajan eritem, praćen svrbežom i oticanjem, i njegovim brzim širenjem izvan mjesta ubrizgavanja, kao i drugim ozbiljnim štetnim reakcijama na komponente lijeka (inzulin, m-krezol), potrebno je odmah obavijestiti liječnika, kao u nekim slučajevima takve reakcije mogu predstavljati opasnost za život pacijenta.

Teške reakcije preosjetljivosti su prilično rijetke. Mogu ih pratiti i razvoj angioedema, bronhospazam, pad krvnog pritiska i vrlo rijetko anafilaktički šok. Reakcije preosjetljivosti zahtijevaju trenutnu korekciju u tijeku terapije inzulinom i prihvatanje odgovarajućih hitnih mjera.

Možda je stvaranje antitela na inzulin, što može zahtijevati prilagođavanje doze primijenjenog inzulina. Moguće je i zadržavanje natrijuma, praćeno oticanjem tkiva, posebno nakon intenzivnog kursa liječenja inzulinom.

Kontraindikacije: Reakcija preosjetljivosti na inzulin ili na bilo koju od pomoćnih komponenti lijeka, osim u slučajevima kada je terapija inzulinom od vitalnog značaja. U takvim je slučajevima primjena Insuman Rapid GT moguća samo uz pažljivi medicinski nadzor i, ako je potrebno, u kombinaciji s antialergijskom terapijom.

Interakcije lijekova: djelovanje inzulina umanjenje se može javiti sa istovremene primjene inzulina i kortikotropin, kortikosteroidi, diazoksid, heparin, izonijazidom, barbiturata, nikotinske kiseline, fenolftalein, fenotiazina derivata, fenitoin, diuretici, danazol, doksazosin, glukagon, estrogeni i progestagena, Somatotropin, simpatomimetičkih droge i štitnjače homoni. U pacijenata koji istodobno primaju inzulin i klonidin, rezerpin ili litijevu sol mogu se primijetiti i slabljenje i potenciranje djelovanja inzulina. Pentamidin može izazvati hipoglikemiju praćenu hiperglikemijom. Konzumiranje alkohola može izazvati hipoglikemiju ili smanjiti ionako nizak šećer u krvi na opasne razine. Tolerancija na alkohol kod pacijenata koji primaju inzulin je smanjena. Dozvoljene količine konzumiranog alkohola mora utvrditi vaš ljekar. Hronični alkoholizam kao i hronična prekomjerna upotreba laksativa može utjecati na glikemiju. Beta blokatori povećavaju rizik od hipoglikemije i zajedno sa drugim simpatilitičkim agensima (klonidin, gvanetidin, rezerpin) mogu oslabiti ili čak maskirati manifestaciju hipoglikemije.

Trudnoća i dojenje: Liječenje Insuman Rapid GT-om treba nastaviti tijekom trudnoće. Tokom trudnoće, posebno nakon prvog tromjesečja, treba očekivati ​​porast potražnje za inzulinom. Međutim, odmah nakon rođenja potreba za inzulinom obično opada, što povlači za sobom značajan rizik od hipoglikemije. Za vrijeme dojenja nema ograničenja terapije inzulinom. Međutim, možda će biti potrebna prilagodba doze i prehrane.

Uslovi skladištenja: Čuvati na temperaturi od + 2 ° C do + 8 ° C. Izbjegavajte zamrzavanje, izbjegavajući direktan dodir boce sa zidovima zamrzivača ili hladnjačom.

Neobavezno: S oprezom se odabire režim doziranja za bolesnike s prethodno postojećim cerebrovaskularnim poremećajima u skladu s ishemijskim tipom i s teškim oblicima ishemijske srčane bolesti. Potreba za insulinom može se promijeniti kad pređete na drugu vrstu inzulina (prilikom zamjene inzulina životinjskog porijekla Insuman Rapidom doza se obično smanjuje), uz promjenu prehrane, proljev, povraćanje, promjenu uobičajene količine fizičke aktivnosti, bolesti bubrega, jetre, hipofize i dr. štitna žlijezda, promjena mjesta ubrizgavanja. Pacijenta treba obavijestiti o simptomima hipoglikemijskog stanja, o prvim znakovima dijabetičke kome i o potrebi da se liječnici obavijeste o svim promjenama u svom stanju.

Novorapid je genetski modificirani proizvod, za čiji unos nije potreban dodatni unos hrane, a injekcije se mogu izvoditi i nakon obroka i prije jela. Terapeutski efekat traje oko 4 sata. Insuman Rapid analogan je ljudskom hormonu, čiji je unos povezan s unosom hrane ili redovitim grickanjem, kao i obaveznim unošenjem potkožnih injekcija 40 minuta prije jela. Trajanje efekta je oko 6 sati. Oba lijeka su kratka, a liječnici često pribjegavaju zamjeni jednog drugog bez štetnog zdravlja pacijenta.

Pregled lijekova protiv dijabetesa

Novorapid pripada najnovijim farmakološkim dostignućima. Lijek pomaže nadoknađivanju nedostatka ljudskog hormona, ima niz funkcija i prednosti u odnosu na druge lijekove iste grupe:

  • Brza probavljivost.
  • Brzi pad šećera.
  • Nedostatak zavisnosti od stalnih zalogaja.
  • Izuzetno kratkotrajno izlaganje.
  • Pogodni obrasci za puštanje.

Nepojasni protiv endokrine patologije dostupan je u zamjenjivim staklenim ulošcima (Penfill) i u obliku gotovih olovki (FlexPen). Hemijska komponenta u oba oblika ispuštanja je identična. Lijekovi su sigurno upakovani, a sam hormon je prikladan za upotrebu u bilo kojoj farmakološkoj vrsti.

Komponente i sastav

Glavni sastav Novorapida izračunava se na temelju ukupnog sadržaja sastojaka u 1 ml lijeka. Aktivna supstanca je 100 jedinica inzulina aspar (oko 3,5 mg). Od pomoćnih komponenti postoje:

  • Glicerol (do 16 mg).
  • Metakrezol (oko 1,72 mg).
  • Cink hlorid (do 19,7 mcg).
  • Natrijum-hlorid (do 0,57 mg).
  • Natrijum-hidroksid (do 2,2 mg).
  • Hlorovodonična kiselina (do 1,7 mg).
  • Fenol (do 1,5 mg).
  • Pročišćena voda (1 ml).

Alat je bistro rješenje bez izražene boje, taloga.

Farmakološki aspekti

Novorapid ima izražen hipoglikemijski učinak kao dio glavne tvari inzulina. Ova vrsta inzulina analogan je kratkom ljudskom hormonu. Tvar se dobija kao rezultat različitih tehnoloških procesa na nivou rekombinantne DNK. Insulin Novorapid ulazi u biološki odnos sa staničnim receptorima, stvarajući jedinstven kompleks nervnih završetaka.

Ovaj lijek se može koristiti kod bilo koje vrste dijabetesa kod odraslih i djece od dvije godine!

Na pozadini smanjenja glikemijskog indeksa odvija se redovito povećanje unutarćelijske provodljivosti, aktivacija procesa lipogeneze i glikogenogeneze, kao i povećanje apsorpcije različitih mekih tkiva. Istovremeno, smanjuje se proizvodnja glukoze u jetri. Novorapid se bolje apsorbuje u tijelu, ima ljekovito djelovanje mnogo brže od prirodnog inzulina. Prva 3-4 sata nakon jela, inzulin aspart smanjuje nivo šećera u plazmi mnogo brže nego isti humani inzulin, ali efekt Novorapida mnogo je kraći kod potkožnih injekcija nego od prirodnog inzulina koji proizvodi ljudsko tijelo.

Indikacije i kontraindikacije

Lijek ima glavnu indikaciju - dijabetes bilo koje vrste kod djece od dvije godine, adolescenata i odraslih pacijenata.

Korištenje hipoglikemijskih sredstava mora se tretirati s oprezom zbog mogućih nuspojava. Novorapid se ne preporučuje za upotrebu s individualnom netolerancijom na komponente, alergijskom reakcijom na bilo koje komponente lijeka Novorapid. Terapeutski učinak kod djece mlađe od 2 godine nije poznat zbog nedostatka kliničkih studija kod pacijenata ove starosne grupe.

Posebna uputstva

Jedna od čestih komplikacija sistematskom primjenom je hipoglikemija. Često, komplikacija nastaje zbog pogrešne doze lijeka, kršenja režima davanja. Novorapid ima kraće trajanje akcije, ali brzo počinje. Tako ćete smanjiti rizik od noćne hipoglikemije. Doziranje se odabire strogo individualno, što je zbog kliničke povijesti pacijenta, faktora rizika za pogoršanja popratnih bolesti, starosti i prirode tijeka dijabetesa. S opterećenom kliničkom anamnezom preporučuje se pažljivije praćenje glikemijskog indeksa u svih kategorija pacijenata. Novorapid može izazvati alergijske reakcije kod male djece.

Mehanizam delovanja leka


Stečen genetskim inženjeringom, insulin Insuman Rapid GT sličan je hormonu koji stvaraju ljudske beta ćelije gušterače. Lijek se oslobađa u obliku bezbojne otopine, koja se ubrizgava.

Aktivna supstanca lijeka je humani inzulin. Uz njega, pripravak sadrži malu količinu ostalih sastojaka: glicerol (85%), natrijum hidroksid, m-krezol, solnu kiselinu, natrijev dihidrogen fosfat dihidrat i destiliranu vodu.

Pola sata nakon što hormon uđe u ljudsko tijelo, počinje njegovo djelovanje. Maksimalni terapeutski učinak dolazi 1-3 sata nakon injekcije i traje 8 sati. Tokom svog delovanja inzulin ima sljedeće učinke na tijelo:

  • smanjenje koncentracije glukoze u krvi,
  • pojačavanje anaboličkog efekta, odnosno ažuriranje i stvaranje novih ćelija,
  • inhibicija kataboličkog delovanja - metabolički raspad,
  • povećani transport glukoze u ćelije, stvaranje glikogena u jetri i mišićima,
  • korištenje krajnjih produkata raspada glukoze - piruvata,
  • suzbijanje glikogenolize, glikoneogeneze i lipolize,
  • povećana lipogeneza u masnom tkivu i jetri,
  • poboljšani unos kalijuma na ćelijskom nivou.

U medicinskoj praksi Insuman Rapid se miješa sa drugim ljudskim inzulinama, koje proizvodi Hoechst Marion Roussel, osim hormona koji se koriste za ubrizgavanje pumpi.

Analozi i generički proizvodi

Hormon Novorapid se može zameniti drugim lekovima iste grupe. Analozi se odabiru tek nakon temeljitog medicinskog pregleda. Glavni analozi uključuju Humalog, Actrapid, Protafan, Gensulin N, Apidra, Novomiks i druge. Cijena hormona Novorapid u različitim regijama varira od 1800 do 2200 po paketu.

Novomix takođe može postati zamena za Novorapid.

Opis hormona

  • Hormon inzulin 3,571 mg (100 IU 100% humanog rastvorljivog hormona).
  • Metakrezol (do 2,7 mg).
  • Glicerol (oko 84% = 18.824 mg).
  • Voda za ubrizgavanje.
  • Natrijum-dihidrogen fosfat dihidrat (oko 2,1 mg).

Insuman insuman brzi gt predstavljen bezbojnom tečnošću apsolutne prozirnosti. Spada u grupu hipoglikemijskih agenasa kratkog djelovanja. Insuman ne stvara sedimente čak ni tijekom dužeg skladištenja.

Farmakodinamička svojstva

Insuman Rapid GT sadrži hormon koji je strukturno sličan ljudskom hormonu. Lijek se dobija genetskim inženjeringom. Glavni mehanizmi djelovanja Insumana uključuju:

  • Smanjena glukoza u plazmi.
  • Redukcija kataboličkih procesa.
  • Jačanje prenosa glukoze duboko u ćelije.
  • Poboljšanje lipogeneze u strukturi jetre.
  • Jačanje prodora kalijuma.
  • Aktivacija sinteze proteina i aminokiselina.

Insuman Rapid GT Brzo se kreće, ali ima kratko trajanje. Hipoglikemijski učinak postiže se već pola sata nakon supkutane primjene lijeka. Efekat traje do 9 sati.

Sljedećim uvjetima treba pripisati glavne naznake:

  • Dijabetička bolest (tip ovisan o insulinu).
  • Koma na pozadini dijabetesa.
  • Progresivna ketoacidoza.
  • Potreba za metaboličkom kompenzacijom (na primjer, prije ili nakon operacije).

Glavne kontraindikacije uključuju hipoglikemiju ili visoke rizike pretjeranog smanjenja šećera u krvi, alergijske reakcije na bilo koje komponente u sastavu lijeka, prekomjerna osjetljivost.

Prilikom propisivanja doze Insuman Rapid GT liječnik uzima u obzir niz čimbenika: dob, kliničku anamnezu, opći tijek dijabetesa, prisustvo hroničnih bolesti unutrašnjih organa i pridružene patologije. Ponekad uzimanje lijekova protiv dijabetesa sprečava vožnju automobila ili rad u opasnim industrijama.

Prosječna cijena lijeka u različitim regijama varira od 700 do 1300 rubalja po pakovanju.

Cena Zavisi od mnogo različitih faktora.

Oba lijeka su hipoglikemijska sredstva kratkog djelovanja. Svaka zamjena lijekova protiv dijabetesa vrši se samo nakon savjetovanja sa stručnjakom. Insuman Rapid GT omogućava vam održavanje normalnog životnog stanja pacijenta u različitim stanjima dijabetesa. Novorapid ima ista svojstva kao Insuman Rapid GT, ali gotovo u potpunosti ponavlja ljudski inzulin.

Insuman Rapid GT sadrži inzulin identičan u strukturi ljudskog inzulina i dobiven genetičkim inženjeringom upotrebom K12 soja E. Coli.

Kontraindikacije Insuman Rapid GT

  • hipoglikemija,
  • reakcije preosjetljivosti na inzulin ili na bilo koju od pomoćnih komponenti lijeka.

S pažnjom lijek se treba upotrijebiti u slučaju zatajenja bubrega (moguće je smanjenje potrebe za inzulinom zbog smanjenja metabolizma inzulina), u starijih bolesnika (postupno smanjenje funkcije bubrega može dovesti do trajnog smanjenja potrebe za inzulinom), u bolesnika s zatajenjem jetre (potreba za inzulinom može opadati zbog za smanjenje sposobnosti glukoneogeneze i smanjenje metabolizma inzulina), kod bolesnika s teškom stenozom koronarnih i moždanih arterija (hipoglikemijske epizode mogu biti od posebnog kliničkog značaja, budući da postoji povećan rizik od srčanih ili moždanih komplikacija hipoglikemije), kod pacijenata s proliferativnom retinopatijom (posebno onih koji nisu primili liječenje fotokoagulacijom (laserskom terapijom), jer imaju rizik od prolazne amauroze s potpunom hipoglikemijom - potpuna sljepoća ), kod pacijenata s interkurentnim bolestima (potreba za inzulinom često raste).

Doza se bira pojedinačno, pod nadzorom ljekara. Ulazite obično svakih 4-6 sati

Hipoglikemijski lijek, inzulin kratkog djelovanja. Insuman Rapid sadrži insulin koji je po strukturi identičan ljudskom insulinu i dobijen genetskim inženjeringom upotrebom K12 soja E. coli.

Inzulin smanjuje koncentraciju glukoze u krvi, potiče anaboličke efekte i smanjuje kataboličke efekte. Povećava transport glukoze unutar ćelija i stvaranje glikogena u mišićima i jetri, poboljšava iskorištenje piruvata i inhibira glikogenolizu i glikoneogenezu. Inzulin povećava lipogenezu u jetri i masnom tkivu i inhibira lipolizu. Potiče protok aminokiselina u ćelije i sintezu proteina, povećava protok kalijuma u ćeliju.

Insuman Rapid je inzulin s brzim početkom i kratkim trajanjem djelovanja. Nakon sc primjene, hipoglikemijski učinak javlja se u roku od 30 minuta, dostiže maksimum za 1-4 sata, traje 7-9 sati.

Nuspojave Insuman Rapid GT

Iz kardiovaskularnog sistema: učestalost nepoznata - smanjenje krvnog pritiska.

Sa strane metabolizma i ishrane: često - edemi, nepoznate učestalosti - zadržavanje natrijuma. Slični efekti mogući su s poboljšanjem ranije nedovoljne metaboličke kontrole zahvaljujući primjeni intenzivnije terapije inzulinom.

Sa strane organa vida: frekvencija nepoznata - prolazne poremećaje vida (zbog privremene promjene turgora leće oka i njihovog refrakcijskog indeksa), privremeno pogoršanje tijeka dijabetičke retinopatije (zbog intenzivnije inzulinske terapije s oštrim poboljšanjem glikemijske kontrole), prolazna amauroza (u bolesnika s proliferativnom retinopatijom, posebno ako nisu dobiti tretman fotokoagulacijom (laserska terapija)).

Na dijelu kože i potkožnog tkiva: učestalost nije poznata - razvoj lipodistrofije na mjestu ubrizgavanja i usporavanje lokalne apsorpcije inzulina. Stalno menjanje mesta ubrizgavanja unutar preporučenog područja primene može pomoći u smanjenju ili zaustavljanju ovih reakcija.

Opći poremećaji i poremećaji na mestu ubrizgavanja: učestalost nije poznata - crvenilo, bol, svrbež, urtikarija, oteklina ili upalna reakcija na mjestu ubrizgavanja. Najizraženije reakcije na inzulin na mjestu ubrizgavanja obično nestaju nakon nekoliko dana ili nekoliko tjedana.

Simptomi predoziranje inzulina, na primjer, unošenje viška inzulina u usporedbi s konzumiranom hranom ili energijom, može dovesti do teške, a ponekad i dugotrajne i po život opasne hipoglikemije.

Liječenje: blage epizode hipoglikemije (pacijent je pri svijesti) mogu se zaustaviti unošenjem ugljikohidrata iznutra. Možda će biti potrebno prilagođavanje doze inzulina, unosa hrane i fizičke aktivnosti. Teže epizode hipoglikemije s komom, konvulzijama ili neurološkim oštećenjem mogu se zaustaviti s / m ili s / c primjenom glukagona ili iv uvođenjem koncentrirane otopine dekstroze. U djece se količina primijenjene dekstroze postavlja proporcionalno tjelesnoj težini djeteta. Nakon povećanja koncentracije glukoze u krvi može biti potreban suporni unos ugljikohidrata i promatranje, kao nakon očiglednog kliničkog uklanjanja simptoma hipoglikemije moguć je njen ponovni razvoj. U slučajevima teške ili dugotrajne hipoglikemije nakon ubrizgavanja glukagona ili primjene dekstroze, preporučuje se infuzija manje koncentrirane otopine dekstroze kako bi se spriječio ponovni razvoj hipoglikemije. U maloj djeci potrebno je pažljivo nadzirati koncentraciju glukoze u krvi, u vezi s mogućim razvojem teške hiperglikemije. Pod određenim uslovima, preporučuje se hospitalizacija u jedinici intenzivne nege radi pažljivijeg praćenja njihovog stanja i praćenja trajne terapije.

Istodobna primjena oralnih hipoglikemijskih lijekova, ACE inhibitora, disopiramida, fibrata, fluoksetina, MAO inhibitora, pentoksifilina, propoksifena, salicilata, amfetamina, anaboličkih steroida i muških spolnih hormona, cibenzolina, fenofosfamina, fenofosfamina i fenofosfamina i fenofosfamina njegovi analozi, sulfonamidi, tetraciklini, tritokvalin ili trofosfamid mogu pojačati hipoglikemijski učinak inzulina i povećati draspolozhennost hipoglikemija.

Istodobna upotreba s kortikotropinom, GCS, danazolom, diazoksidom, diureticima, glukagonom, izoniazidom, estrogenima i gestagenima (na primjer, onima koji su prisutni u CPC), derivatima fenotiazina, somatotropin, simpatomimetambutambutambutambutambutambu, barbutamidom, barbutamidom, terbutamidom, terbutamidom, barbutamidom, terbutamidom nikotinska kiselina, fenolftalein, derivati ​​fenitoina, doksazosin mogu oslabiti hipoglikemijski učinak inzulina.

Beta blokatori, klonidin, litijeve soli mogu pojačati ili oslabiti hipoglikemijski efekat inzulina.

Etanol može pojačati ili oslabiti hipoglikemijski učinak inzulina. Konzumiranje etanola može izazvati hipoglikemiju ili smanjiti ionako nisku razinu glukoze u krvi na opasne razine. Tolerancija na etanol kod pacijenata koji primaju inzulin je smanjena. Liječnik treba utvrditi dopuštenu količinu konzumiranog etanola.

Istodobnom primjenom pentamidina moguć je razvoj hipoglikemije koja se ponekad može pretvoriti u hiperglikemiju.

Istodobnom primjenom simpatolitičkih lijekova, poput beta blokatora, klonidina, gvanetidina i rezerpina, slabljenje ili potpuno odsutnost simptoma refleksa (kao odgovor na hipoglikemiju) moguće je aktiviranje simpatičkog živčanog sustava.

Lijek treba čuvati na tamnom mjestu, van dosega djece na temperaturi od 2 ° C do 8 ° C. Rok trajanja: 2 godine.

Recept je dostupan

Ljudina želja za zdravim životnim stilom, ograničavanje upotrebe štetnih proizvoda, fizička aktivnost i odsustvo loših navika od velike su važnosti za održavanje ljudskog zdravlja u većini slučajeva. Međutim, ponekad se, suprotno bilo kojoj logici, osoba koja prema svom zdravlju postupa odgovorno i pažljivo, suočena s ozbiljnim metaboličkim poremećajima. Kako se to može dogoditi ako osoba nije pila, nije se prepuštala viškovima hrane, izbjegavala stres i bila fizički aktivna? Razlog, nažalost, leži u nasljednoj predispoziciji, što je presudan faktor u ovom slučaju, čiji dokaz može biti bolest šećerne bolesti tipa 1. Šta je osobina ove bolesti i koji je mehanizam njenog razvoja?

Šta je dijabetes?

Šećerna bolest tipa 1 je bolest koja se razvija uslijed smrti određenih ćelija koje proizvode hormon inzulin u gušterači. Eliminacija ovih ćelija i naknadni nedostatak inzulina uzrokuju ozbiljne poremećaje metaboličkih procesa i hiperglikemiju.

U tom slučaju pacijent može osjetiti sljedeće simptome:

Ova bolest, koja se ne dijagnosticira na vrijeme, može dovesti osobu do nepovratnih promjena u bubrezima, srčanog udara, amputacije udova, pa čak i smrti. To je razlog zašto je tako važno zaplijeniti bolest kad nastane samo kako bi se započelo pravovremeno liječenje.

Zašto je insulin toliko važan za tijelo?

Budući da se ova vrsta bolesti javlja u pozadini nedostatka inzulina, tada bi liječenje trebalo biti povezano i sa nadoknađivanjem nedostatka ovog hormona u tijelu. Međutim, za početak je važno razumjeti koja je njegova uloga u metaboličkim procesima.

Zadaci koje on rješava su sljedeći:

  • Regulacija razgradnje glukoze koja je glavni izvor ishrane mišićnih vlakana i neurona mozga.
  • Praćenje prodora glukoze kroz zidove ćelija mišićnih vlakana.
  • Prilagođavanje intenziteta stvaranja masnoća i proteina, ovisno o potrebama tijela.

Budući da je inzulin jedini hormon koji ima tako širok i raznovrstan funkcionalnost, apsolutno je neophodan za ljudsko tijelo. Zbog toga je kod dijabetesa pacijent prisiljen uzimati supstancu čiji je sastav blizu ovog hormona.Ovi lijekovi spašavaju pacijenta od razvoja nepovratnih patologija unutarnjih organa i krvnih žila.

Vrste inzulina

Glavne razlike između analoga ljudskog insulina danas su takvi faktori:

  • Od čega se pravi lijek.
  • Trajanje lijeka.
  • Nivo pročišćenosti lijeka.

Prema specifičnosti proizvodnje, preparati se mogu podijeliti u sredstva dobivena od goveda, koja često uzrokuju nuspojave i alergije, od svinja i dobivena genetskim inženjeringom. Takvi lijekovi uključuju, na primjer, njemački Insulin Rapid GT.

Prema trajanju izlaganja lijek je podijeljen na takve vrste:

  • Kratki inzulin, koji se daje četvrtinu sata prije jela, kako bi se izjednačio rast hormona kod zdrave osobe nakon jela. Takvi fondovi uključuju Insulin Insuman Rapid.
  • Produljeno, koje se zahteva da se daje jedanput ili dvaput dnevno, kako bi se simuliralo automatsko stvaranje hormona.

U većini slučajeva obe vrste hormona se uvode pacijentu da bi zadovoljili dnevnu potrebu organizma. Međutim, osobama koje nisu u stanju kontrolirati svoje stanje zbog starosti ili mentalnih poremećaja, daje se izračunata približna doza lijeka. Odgovorna i pažljiva na promjene u svom stanju, osoba može samostalno izračunati dozu kratkog Insulin Rapid-a.

Karakteristike uzimanja lijeka

Uzimanje lijekova kratkog djelovanja omogućava pacijentu da samostalno planira svoju prehranu, bez tako strogog načina prehrane i dnevne rutine. Da biste to učinili, važno je pravilno izračunati unos ugljenih hidrata i nivo glukoze u krvi prije jela.

Prijem Insulin Insuman Rapid GT može značajno poboljšati kvalitetu života pacijenta, jer omogućava uvažavanje individualnog ritma života čovjeka, njegove prehrane.

Način upotrebe lijeka i doziranje, kao i značajke prijema i kontraindikacije, moraju se pažljivo proučiti u skladu s uputama za Insulin Rapid i također razgovarati s liječnikom. Takođe je od velike važnosti sposobnost pacijenta da pravilno izračuna dozu leka.

Ovaj se alat odnosi na one lijekove koji se koriste pacijentima s dijabetesom. Proizvođač je francuska farmaceutska kompanija.

Koje su karakteristike lijeka, kako ga pravilno koristiti, koje su njegove prednosti u odnosu na druge lijekove i je li indiciran svim pacijentima? Pitanja je mnogo, ali za svako od njih možete pronaći odgovor u ovom članku.

Karakteristika i sastav

Lijek Insuman quick dostupan je u tečnom obliku, ovo je rješenje, ubrizgava se pod kožu. Glavni pokazatelji upotrebe su bolesti: dijabetes melitus, ketoacidoza, koma.

Djelatna tvar je humani inzulin u obliku 100% tvari (3,571 mg).

Bočni elementi uključuju: m-krezol, natrijev dihidrogen fosfat dihidrat, natrijum hidroksid, glicerol, hlorovodoničnu kiselinu, vodu koja se koristi za injekcije.

Lijek nema boju, potpuno je proziran.

Farmakološke karakteristike

Supstanca slična ljudskom insulinu proizvodi se na moderan način upotrebom genetskog inženjeringa. Kao polazni materijal uzet je soj K 12 E. Coli.

Farmakodinamička svojstva lijeka su sljedeća:

Insuman Rapid HT je inzulin „velike brzine“ koji može postići hipoglikemijski efekat u roku od pola sata nakon potkožne injekcije, a unutar 3-4 sata dolazi do potpunog otkrivanja maksimalnih terapijskih sposobnosti koje traju dugo, u proseku do 9 sati.

Primjena, doziranje za različite grupe bolesnika

Vrijedno je reći da je doziranje povezano s mnogim karakteristikama samog pacijenta.

Lični liječnik obavlja sastanak u kojem se koriste sljedeći parametri:

Obavezna je pacijentova sposobnost da lično obavlja insulinsku terapiju, koja uključuje ne samo sposobnost merenja nivoa glukoze u mokraći i krvi, već i davanje injekcija.

Kako liječenje napreduje, liječnik koordinira režim i učestalost unosa hrane i prilagođava one ili druge potrebne promjene doze. Jednom riječju, ovaj veoma odgovoran terapeutski tretman zahtijeva da osoba ima maksimalnu koncentraciju i pažnju prema svojoj osobi.

Postoji odlazna doza, karakterizira je prosječna količina inzulina po kilogramu tjelesne težine pacijenta i kreće se od 0,5 do 1,0 IU. U tom slučaju gotovo 60% doze je humani produženi inzulin.

Ako su prije Insuman Rapid HT-a dijabetičari koristili lijekove s aktivnom supstancom životinjskog porijekla, tada treba u početku smanjiti količinu ljudskog inzulina.

Ne biste trebali prelaziti s druge vrste lijekova na ovaj bez znanja liječnika, ovdje je potrebna specijalistička pažnja, u protivnom mogu se pojaviti nepredviđene komplikacije i pogoršati stanje. Ovaj prijelazni period izražava se u promjenama metabolizma ugljikohidrata tijekom nekoliko dana.

Uvođenje predmetnog lijeka vrši se duboko ispod kože ili u mišić prije jela za 20 minuta. Mjesto ubrizgavanja uvijek treba mijenjati, ubrizgavanje se ne smije stalno davati u jednom dijelu tijela, već se promjena mjesta događa samo s liječnikom, nakon njegove konzultacije.

Važno! Strogo je zabranjeno miješati Insulin Rapid s drugim vrstama inzulina ili lijekovima različite koncentracije. Za upotrebu treba koristiti samo otopinu bistre ili bezbojne konzistencije koja nema vizuelne nečistoće i inkluzije.

Koje špriceve treba upotrijebiti za injekcije? Zapamtite, za injekcije morate koristiti samo plastične špriceve, one moraju biti dizajnirane posebno za dozu i koncentraciju koji će se primijeniti. U olovci štrcaljke ne bi trebalo biti drugih nečistoća ili zaostalih spojeva.

Monoterapija uključuje davanje inzulina tri puta dnevno sa promjenom mjesta ubrizgavanja. To pomaže u sprečavanju razvoja atrofičnih pojava u strukturi potkožnog masnog tkiva.

Posebna uputstva

Doziranje treba oblikovati uzimajući u obzir individualne karakteristike i moguće bolesti, koje, prije svega, uključuju:

Za trudnice u prvom tromjesečju karakteristično je smanjenje inzulina, a u kasnijim razdobljima potreba se lagano povećava. Tokom porođaja i u postporođajnom periodu, potreba se često smanjuje. Za žene koje doje dijete - potrebna je posebna pažnja ljekara do stabilizacije, ovaj period može trajati više od mjesec dana.

Pacijentima koji primaju dozu od 100 PIECES inzulina ili više dnevno, u uvjetima promjene lijeka, potrebni su uslovi u bolnici.

Pripreme - analozi


Cijena Insuman Rapid GT može se razlikovati ovisno o regiji. U prosjeku se kreću od 1.400 do 1.600 rubalja po pakovanju. Naravno, ovo nije vrlo niska cijena, s obzirom na to da su ljudi cijelo vrijeme prisiljeni "sjediti" na inzulinu.

Upute za upotrebu lijeka


Raspored primjene i doziranja inzulina razvija liječnik koji uzima u obzir pokazatelje šećera i težinu pacijentovog stanja.

Nakon kupnje lijeka, trebali biste pročitati priložene upute. Ako imate pitanja, trebali biste se posavjetovati sa ljekarom.

Pri korištenju lijeka treba se strogo pridržavati preporuka liječnika i preporuka navedenih u uputama za uporabu.

Uputstvo sadrži potpuni spisak situacija u kojima se koristi inzulin:

  1. bilo koju vrstu dijabetesa za koju je potrebna inzulinska terapija,
  2. razvoj dijabetičke kome (ketoacidotske ili hipersmolarne),
  3. ketoacidoza - kršenje metabolizma ugljikohidrata zbog nedostatka inzulina,
  4. postizanje kompenzacije kod dijabetičara koji će biti podvrgnuti operaciji ili tokom operacije.

U priloženom uputstvu nema podataka o doziranju lijeka, propisuje ga samo liječnik. Maksimalna doza ne prelazi 0,5-1 IU / kg dnevno. Pored toga, brzi inzulin se koristi sa hormonom dugog djelovanja, čija je dnevna doza najmanje 60% ukupne doze oba lijeka. Ako pacijent pređe s drugog lijeka na Insuman Rapid, njegovo stanje treba nadgledati ljekar. Možete istaknuti glavne tačke upotrebe ovog lijeka:

  • rastvor se daje 15-20 minuta prije jela,
  • injekcije se daju subkutano i intramuskularno,
  • mjesta za injekcije potrebno je stalno mijenjati
  • sa hiperglikemijskom komom, ketoacidozom i postizanjem metaboličke kompenzacije, lek se daje intravenski,
  • lijek se ne koristi u inzulinskim pumpama,
  • 100 IU / ml špriceva koriste se za injekcije,
  • Brzi inzulin se ne miješa sa hormonima životinjskog i drugog porijekla, drugim lijekovima,
  • prije ubrizgavanja provjeriti otopinu, da li u njoj ima čestica - unošenje je zabranjeno,
  • prije ubrizgavanja zrak se uzima u špricu (volumen je jednak volumenu inzulina), a zatim se pušta u bocu
  • željena količina otopine se sakuplja iz boce i mjehurići se uklanjaju,
  • koža je fiksirana i hormon se polako uvodi,
  • nakon uklanjanja igle na punkciju se postavlja tampon ili pamučni tampon,
  • na bocu je napisan datum prve injekcije.

Lijek se čuva na tamnom mjestu bez pristupa maloj djeci. Temperatura skladištenja je 2-8 stepeni, rastvore ne treba smrzavati.

Rok upotrebe je 2 godine, nakon ovog razdoblja upotreba lijeka je zabranjena.

Kontraindikacije, moguća šteta i predoziranje


Ovaj lijek sadrži samo dvije kontraindikacije - individualnu osjetljivost na komponente i dječju starost do dvije godine.

Ograničenje je zbog činjenice da nisu provedena ispitivanja o učinku Rapid inzulina na malu djecu.

Odlika lijeka je mogućnost njegove upotrebe tokom gestacije i dojenja.

Ponekad, zbog predoziranja ili drugih razloga, javljaju se neželjeni efekti lijeka:

  1. Hipoglikemija čiji su simptomi pospanost, tahikardija, zbunjenost, mučnina i povraćanje.
  2. Kratkotrajna disfunkcija vidnih organa, ponekad razvoj komplikacija - dijabetička retinopatija. Ova bolest nastaje zbog upale mrežnjače, što dovodi do zamagljene slike pred očima, raznih oštećenja.
  3. Masna degeneracija ili crvenilo u predelu ubrizgavanja.
  4. Reakcije preosjetljivosti su rijetke. To može biti angioedem, bronhospazam, snižavanje krvnog pritiska ili anafilaktički šok.
  5. Formiranje antitela na uvedeni hormon.
  6. Zadržavanje natrijuma u ljudskom telu, kao rezultat pojave oteklina tkiva.
  7. Smanjena razina kalijuma u organizmu, moždani edemi.

Ako bi pacijent ubrizgao sebi veću dozu inzulina nego što je bilo potrebno, vjerojatno bi to dovelo do hipoglikemije kod dijabetesa. Kada je pacijent pri svijesti, hitno treba pojesti proizvod sa visokim šećerom, a zatim konzumirati ugljene hidrate.

Ako osoba nije u svijesti, daje mu se injekcija glukagona (1 mg) intramuskularno ili se daje otopina glukoze (20 ili 30 ml). Moguća je situacija kada je potrebna ponovna primjena glukoze. Doziranje glukagona ili glukoze za dijete izračunava se na osnovu njegove težine.

Farmakološko djelovanje

Insuman Rapid sadrži inzulin koji je po strukturi identičan ljudskom inzulinu, a dobiven je genetskim inženjeringom upotrebom K12 soja E. Coli.

Smanjuje glukozu u krvi i pojačava anaboličke efekte, a takođe smanjuje kataboličke efekte,

Pojačava transport glukoze u ćelije, kao i stvaranje glikogena u mišićima i jetri i poboljšava iskorištenje piruvata. Inhibira glikogenolizu i glikoneogenezu,

Pojačava lipogenezu u jetri i masnom tkivu i inhibira lipolizu,

Stimulira unos aminokiselina putem ćelija i aktivira sintezu proteina,

Potiče potrošnju kalijuma ćelijama.

Hipoglikemijski učinak javlja se u roku od 30 minuta, a dostiže maksimum u roku od 1-4 sata nakon supkutane primjene lijeka. Efekat traje 7-9 sati.

Farmakokinetika

Poluživot serumskog inzulina kod zdravih ispitanika iznosi oko 4-6 minuta. Kod teškog zatajenja bubrega duže je.

Treba napomenuti da farmakokinetika inzulina ne odražava njegov metabolički učinak.

Rezultati pretkliničkih ispitivanja sigurnosti

Ispitivanje akutne toksičnosti provedeno je nakon potkožne primjene štakorima. Nisu otkriveni toksični efekti. Studije farmakodinamičkih učinaka supkutane primjene lijeka kunićima i psima otkrile su očekivane hipoglikemijske reakcije.

Trudnoća i dojenje

Ne postoje kliničke studije o upotrebi humanog inzulina tokom trudnoće. Inzulin ne prelazi placentarnu barijeru. Prilikom propisivanja lijeka trudnicama treba biti oprezan.

U slučaju pacijenata s postojećim ili gestacijskim dijabetes melitusom, važno je održavati odgovarajući metabolički postotak tijekom trudnoće. Potreba za inzulinom u prvom tromjesečju trudnoće može se smanjiti, ali u drugom i trećem tromjesečju obično se povećava. Odmah nakon rođenja, potražnja za inzulinom brzo opada (povećani rizik od hipoglikemije). Potrebno je pažljivo nadziranje nivoa glukoze u krvi.

Za vrijeme dojenja nema ograničenja terapije inzulinom. Međutim, možda će biti potrebna doza inzulina i prilagođavanje prehrane.

Nuspojava

Hipoglikemija, najčešća nuspojava, može se razviti ako doza primijenjenog inzulina premaši potrebe za tim. Nije moguće navesti specifičnu učestalost hipoglikemije, jer ta vrijednost u kliničkim ispitivanjima i uz upotrebu komercijalnog lijeka može varirati ovisno o populaciji i režimu doziranja. Dakle, nije moguće navesti određenu frekvenciju. Teške epizode hipoglikemije, posebno ako se ponavljaju, mogu dovesti do razvoja neuroloških simptoma, uključujući komu, grčeve. U nekim slučajevima takve epizode mogu biti fatalne.

Kod mnogih bolesnika, znakovima hipoglikemijskog oštećenja na centralnom nervnom sustavu prethode znakovi adrenergičke kontraregulacije. U pravilu, što se brže i brže smanjuje nivo glukoze u krvi, to je izrazitija pojava kontraregulacije i njeni simptomi.

Sljedeće nuspojave povezane s primjenom lijeka i opažene u kliničkim ispitivanjima navedene su po klasama organskih sustava i u reducirajućem redoslijedu pojavljivanja: vrlo česte (> 1/10), česte (> 1/100, 1 / 1.000, 1/10000 Mehanizam delovanja leka

Stečen genetskim inženjeringom, insulin Insuman Rapid GT sličan je hormonu koji stvaraju ljudske beta ćelije gušterače. Lijek se oslobađa u obliku bezbojne otopine, koja se ubrizgava.

Aktivna supstanca lijeka je humani inzulin. Uz njega, pripravak sadrži malu količinu ostalih sastojaka: glicerol (85%), natrijum hidroksid, m-krezol, solnu kiselinu, natrijev dihidrogen fosfat dihidrat i destiliranu vodu.

Pola sata nakon što hormon uđe u ljudsko tijelo, počinje njegovo djelovanje.Maksimalni terapeutski učinak dolazi 1-3 sata nakon injekcije i traje 8 sati. Tokom svog delovanja inzulin ima sljedeće učinke na tijelo:

  • smanjenje koncentracije glukoze u krvi,
  • pojačavanje anaboličkog efekta, odnosno ažuriranje i stvaranje novih ćelija,
  • inhibicija kataboličkog delovanja - metabolički raspad,
  • povećani transport glukoze u ćelije, stvaranje glikogena u jetri i mišićima,
  • korištenje krajnjih produkata raspada glukoze - piruvata,
  • suzbijanje glikogenolize, glikoneogeneze i lipolize,
  • povećana lipogeneza u masnom tkivu i jetri,
  • poboljšani unos kalijuma na ćelijskom nivou.

U medicinskoj praksi Insuman Rapid se miješa sa drugim ljudskim inzulinama, koje proizvodi Hoechst Marion Roussel, osim hormona koji se koriste za ubrizgavanje pumpi.

Interakcija s drugim lijekovima

Za vrijeme prelaska na Insuman Rapid GT, liječnik ocjenjuje toleranciju lijeka primjenom intradermalnih testova kako bi se izbjegli imunološki učinci. Na početku terapije mogući su glikemijski napadi, posebno kod dijabetičara koji imaju nizak sadržaj glukoze.

Istodobna upotreba ljudskog hormona, hipoglikemije i drugih sredstava može utjecati na djelovanje inzulina Insuman Rapid na različite načine.

Primjena beta blokatora povećava šanse za razvoj stanja hipoglikemije, osim toga, oni su u stanju maskirati njegove simptome. Alkoholna pića takođe smanjuju glukozu u krvi.

Brz pad glukoze uzrokuje upotrebu takvih lijekova:

  • salicilati, uključujući acetilsalicilnu kiselinu,
  • anaboličkih steroida, amfetamina, muških polnih hormona,
  • inhibitori monoaminooksidaze (MAO),
  • inhibitore enzima koji pretvaraju angiotenzin (ACE),
  • lijekovi za snižavanje šećera,
  • tetraciklin, sulfonamidi, trofosfamidi,
  • ciklofosfamid i drugi.

Takvi lijekovi i tvari mogu pogoršati učinke inzulina i povećati količinu glukoze u krvi:

  1. kortikotropin,
  2. kortikosteroidi
  3. barbiturati
  4. danazol
  5. glukagon,
  6. estrogeni, progesteroni,
  7. nikotinska kiselina i dr.

Teški napadi hipoglikemije utiču na koncentraciju pažnje, koja ima važnu ulogu u upravljanju vozilima ili vozilima. Sadržaj glukoze možete povećati jedući komad šećera ili pijući slatki sok.

Situacije poput loše prehrane, preskakanja injekcija, zaraznih i virusnih bolesti, kao i sjedilačkog načina života, također utječu na razinu šećera.

Trošak, recenzije i analozi


Svako, uz recept liječnika, može lijek kupiti u ljekarni ili ga naručiti na internetu. Cijena inzulina ovisi o tome koliko boca otopine ima u pakovanju. U osnovi, troškovi variraju od 1000 do 1460 ruskih rubalja po pakovanju lijeka.

Recenzije mnogih dijabetičara kojima su injekcije inzulina vrlo pozitivne. Primjećuju pad razine šećera na normalne razine. Insulin Rapid GT zaista ima brz učinak, cijena mu je relativno niska. Jedini nedostatak lijeka je manifestacija njegovih nuspojava na mjestu ubrizgavanja. Mnogi su prijavili crvenilo i svrbež u području gdje je bila injekcija. Taj se fenomen može otkloniti ubrizgavanjem svakog puta na drugom mjestu ili području.

I pacijenti i ljekari općenito smatraju da je ovaj pripravak inzulina djelotvoran. Pacijenti su postigli najbolji učinak od terapije inzulinom kada su slijedili dijetu koja je isključivala lako probavljive ugljikohidrate i šećer, fizioterapijske vježbe i kontrolirali tjelesnu težinu.

U slučaju pojedinačne netolerancije na komponente lijeka, liječnik ima zadatak pokupiti još jedan inzulin za pacijenta. Među brojnim lijekovima mogu se razlikovati sinonimi koji sadrže istu djelatnu tvar. Na primjer:

  • Actrapid NM
  • Biosulin P,
  • Rinsulin P,
  • Rosinsulin P,
  • Humulin Regular.

Ponekad liječnik odabere sličan lijek koji sadrži drugu glavnu komponentu, ali ima isti terapeutski učinak. To mogu biti Apidra, Novorapid Penfill, Novorapid Flexspen, Humalog i drugi lijekovi. Oni se mogu razlikovati u obliku doziranja, kao i cijeni. Na primjer, prosječna cijena lijeka Humalog iznosi 1820 rubalja, a sredstva Apidre 1880 rubalja. Stoga izbor lijeka ovisi o dva važna faktora - učinkovitosti terapijskog učinka na pacijentovo tijelo i njegovim financijskim mogućnostima.

Među mnogim lijekovima sličnim insulinu, učinkovitost Insuman Rapid GT-a vrijedi istaknuti. Ovaj lijek brzo smanjuje nivo šećera na normalnu razinu.

Budući da lijek ima neke kontraindikacije i nuspojave, njegova se primjena provodi pod strogim nadzorom liječnika. No, da bismo uklonili znakove dijabetesa i normalizirali koncentraciju glukoze, potrebno je ne samo napraviti injekcije inzulina, već i promatrati pravilnu prehranu i aktivni način života. Samo na taj način osoba može osigurati normalan i pun život. Video u ovom članku govorit će o nekim vrstama inzulina.

Posebni uslovi

  • 1 ml rastvorljivog inzulina (humani genetski inženjering) 3,571 mg (100 IU) Pomoćne tvari: metakrezol (m-krezol) - 2,7 mg, natrijev dihidrogen fosfat dihidrat - 2,1 mg, glicerol 85% - 18,824 mg, natrijum hidroksid (za podešavanje pH) - 0,576 mg, hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH) - 0,232 mg, voda d / i - do 1 ml. rastvorljivi inzulin (humani genetski inženjering) 3,571 mg (100 IU) Pomoćne tvari: metakrezol (m-krezol), natrijev dihidrogen fosfat dihidrat, glicerol 85%, natrijum hidroksid (za podešavanje pH), hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH), voda / i. rastvorljivi inzulin (humani genetski inženjering) 3,571 mg (100 IU) Pomoćne tvari: metakrezol (m-krezol), natrijev dihidrogen fosfat dihidrat, glicerol 85%, natrijum hidroksid (za podešavanje pH), hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH), voda / i.

Indumanske brze GT indikacije

  • - u složenoj terapiji parcijalnih konvulzivnih napada sa sekundarnom generalizacijom ili bez nje, kod pacijenata sa epilepsijom starijom od 16 i više godina. Wimpat® u obliku infuzija propisan je u slučajevima kada je lijek privremeno nemoguće uzimati unutra

Kontraindikacije za Insuman Rapid GT

  • - hipoglikemija, - reakcije preosjetljivosti na inzulin ili na bilo koju od pomoćnih komponenti lijeka. S oprezom, lijek se treba koristiti u slučaju zatajenja bubrega (moguće je smanjenje potrebe za inzulinom zbog smanjenja metabolizma inzulina), kod starijih bolesnika (postupno smanjenje bubrežne funkcije može dovesti do sve većeg smanjenja potražnje za inzulinom), u bolesnika s hepatičkom insuficijencijom (potreba za inzulinom može biti smanjenje zbog smanjenja sposobnosti glukoneogeneze i smanjenja metabolizma inzulina), kod bolesnika s teškom stenozom koronarnih i moždanih arterija (hipog ikemijske epizode mogu imati poseban klinički značaj, budući da postoji povećan rizik od srčanih ili moždanih komplikacija hipoglikemije) u bolesnika s proliferativnom retinopatijom (posebno oni koji nisu primili liječenje fotokoagulacijom (laserskom terapijom), jer imaju rizik od prolazne amauroze s potpunom hipoglikemijom - potpuna sljepoća ,

Nuspojave Insuman Rapid GT-a

  • Hipoglikemija Hipoglikemija, najčešća nuspojava terapije insulinom, može se razviti ako doza primijenjenog inzulina premaši potrebe za tim. Teške ponovljene epizode hipoglikemije mogu dovesti do razvoja neuroloških simptoma, uključujući komu, grčeve.Produljene ili teške epizode hipoglikemije mogu biti opasne po život. U mnogih bolesnika, simptomima i manifestacijama neuroglikopenije mogu prethoditi simptomi refleksne (kao odgovor na razvijanje hipoglikemije) aktivacije simpatičkog nervnog sistema. Obično su sa izraženijim ili bržim padom koncentracije glukoze u krvi pojava refleksne aktivacije simpatičkog nervnog sistema i njeni simptomi izraženiji. Uz oštar pad koncentracije glukoze u krvi, moguć je razvoj hipokalemije (komplikacije iz kardiovaskularnog sistema) ili razvoj edema mozga. Slijede neželjeni događaji primijećeni u kliničkim ispitivanjima koja su klasificirana po sistemskim organima i prema smanjenju učestalosti: vrlo često (? 1/10), često (? 1/100 i

Uslovi skladištenja

  • čuvati na suvom mestu
  • Čuvati na hladnom (t 2 - 5)
  • držati podalje od djece
  • čuvajte na tamnom mjestu
Podaci koje pruža Državni registar lijekova.
  • Brinsulrapi MK, Brinsulrapi Ch, Insulin Actrapid, Levulin

Hipoglikemijski lekovi su propisani za dijabetes. Terapija inzulinom omogućava vam podešavanje šećera u krvi. Ova grupa lijekova uključuje Insuman Rapid GT.

Rastvorljivi inzulin (ljudski genetski inženjering).

Objave i sastav izdajte

Rješenje je dostupno u bočicama ili ulošcima. Pakiranje sa Solostar jednokratnim ubrizgavačem se provodi.

Aktivni sastojak tečnosti je humani inzulin. Koncentracija otopine je 3.571 mg, odnosno 100 IU / 1 ml.

Kako uzeti Insuman Rapid GT

Otopina je namijenjena za intravensku i subkutanu primjenu. Ne postoje jedinstvene regulisane doze lijeka. Režim liječenja zahtijeva individualno prilagođavanje od strane liječnika. Različiti pacijenti imaju različite razine koncentracije glukoze potrebne za održavanje, pa se količina lijeka i režim liječenja izračunavaju pojedinačno. Lekar koji vodi lekara uzima u obzir pacijentovu fizičku aktivnost i prehrambene karakteristike.

Potreba za promjenom količine lijeka može se pojaviti u slučajevima:

  1. Pri zamjeni lijeka drugom vrstom inzulina.
  2. Uz povećanu osjetljivost na tvar zahvaljujući poboljšanoj kontroli metabolizma.
  3. Kada pacijenta izgubi ili dobije na težini.
  4. Prilikom ispravljanja prehrane mijenja se intenzitet opterećenja.

Subkutana primjena je duboka. Preporučuje se postupak izvesti 15 ili 20 minuta prije jela. Potrebno je mijenjati mjesto ubrizgavanja sa svakom injekcijom. Međutim, ovisno o području primjene otopine, farmakokinetika lijeka može se promijeniti, pa promjenu područja primjene treba dogovoriti s liječnikom.

Neophodno je obratiti pažnju na prisutnost poklopaca. To ukazuje na integritet bočice. U rastvoru ne smeju biti prisutne čestice, tečnost mora biti prozirna.

Treba uzeti u obzir sljedeće:

  1. Kada otopinu koristite u bočici, koristite odgovarajuću plastičnu štrcaljku.
  2. Prvo se u štrcaljku sakuplja zrak, čija je količina jednaka dozi otopine. Unesite ga u prazan prostor u boci. Kapacitet je preokrenut. Provodi se skup rješenja. U štrcaljki ne bi trebalo biti zračnih mjehurića. Polako unesite otopinu u kožni nabor koji su formirali prsti.
  3. Na naljepnici morate navesti datum kada je provedena prva skupina lijekova.
  4. Kada koristite kertridže, upotreba mlaznica (olovke za špriceve) je neophodna.
  5. Uložak se preporučuje da se ostavi na sobnoj temperaturi 1 ili 2 sata unošenje ohlađene supstance je bolno. Prije ubrizgavanja uklonite preostali zrak.
  6. Uložak nije moguće napuniti.
  7. S neradnom olovkom štrcaljke dopuštena je odgovarajuća štrcaljka.

Neprihvatljivo je prisustvo ostataka drugog leka u štrcaljki.

Sa dela organa vida

Naglašena kolebanja kontrole glikemije mogu dovesti do privremene napetosti stanične membrane leće oka, promjene indeksa loma. Nagla promjena pokazatelja uslijed povećanog intenziteta terapije može biti popraćena privremenim pogoršanjem stanja retinopatije.

U teškoj hipoglikemiji s proliferativnom retinopatijom moguće je oštećenje mrežnice ili optičkog živca prolazne prirode.

Kontraindicirane kombinacije

Kombinacija lijeka sa životinjskim inzulinom i analogima nije isključena.

Zajednička primena Pentamidina dovodi do razvoja komplikacija.

Slijedeće tvari i pripravci slabe učinak snižavanja šećera:

  • kortikosteroidi
  • adrenokortikotropni hormon,
  • derivati ​​fenotiazina i fenitoina,
  • glukagon,
  • ženskih spolnih hormona,
  • hormon rasta,
  • nikotinska kiselina
  • fenolftalein,
  • diuretici
  • lijekovi koji smanjuju nervni sistem,
  • sintetički androgen Danazole,
  • lek protiv TB Isoniazid,
  • adrenoblokator doksazosin.

Simpatomimetici i jodirani derivati ​​tirozina slabe djelovanje otopine.

Kombinacije koje zahtijevaju oprez

Sledeći lekovi povećavaju rizik od komplikacija:

  • endrogeni i anabolici,
  • niz lekova za lečenje srčanih i vaskularnih poremećaja,
  • CNS stimulanse,
  • antiaritmički lijek cybenzoline,
  • propoksifen analgetik,
  • Pentoksifilinski angioprotektor,
  • citostatski lijek trofosfamid,
  • veliki broj antidepresiva
  • sulfonamidi,
  • brojnih lekova koji imaju za cilj snižavanje holesterola,
  • tetraciklinski antibiotici,
  • preparati na bazi somatostatina i njegovih analoga,
  • hipoglikemijska sredstva
  • regulator apetita fenfluramin,
  • antitumorski lijek ifosfamid.

Oprez zahtijeva uzimanje lijekova na bazi estera salicilne kiseline, tritokvalina, ciklofosfamida, gvanetidina i fntolamina.

Litijeve soli mogu ublažiti ili pojačati efekat leka. Reserpin i klonidin razlikuju se u istom djelovanju.

Primjena beta blokatora povećava rizik od komplikacija.

Kompatibilnost s alkoholom

Kod hroničnog alkoholizma mijenja se nivo glikemije. Uz dijabetes, tolerancija na alkohol je smanjena i za sigurne doze alkohola neophodna je konsultacija ljekara. Koncentracija glukoze može pasti na kritičnu razinu.

Nakon prve upotrebe, boca se može čuvati 4 sata, uložak - 28 dana nakon instaliranja. Za vrijeme skladištenja treba izbjegavati izlaganje svjetlu i ne smije se dozvoliti da se temperatura povisi iznad + 25 ° C.

Proizvođač

Lijek proizvodi Sanofi-Aventis. Zemlja proizvodnje može biti Njemačka ili Rusija.

Preparati za inzulin Insuman Rapid i Insuman Bazal

Ovaj se alat odnosi na one lijekove koji se koriste pacijentima s dijabetesom. Proizvođač je francuska farmaceutska kompanija.

Koje su karakteristike lijeka, kako ga pravilno koristiti, koje su njegove prednosti u odnosu na druge lijekove i je li indiciran svim pacijentima? Pitanja je mnogo, ali za svako od njih možete pronaći odgovor u ovom članku.

Pogledajte video: You Bet Your Life: Secret Word - Chair People Foot (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar