Uputa za upotrebu "Rosinsulin S", indikacije, kontraindikacije, sastav, oblik oslobađanja, nuspojave, analozi, recenzije i cijena

Tehnika ubrizgavanja insulina u bočice

(priloženo u pakovanju sa bocama od 5 i 10 ml)

Ako pacijent koristi samo jednu vrstu inzulina:

1. Dezinficirajte gumenu membranu bočice.

2. U špricu ulijte zrak u količini koja odgovara željenoj dozi inzulina. Ubacite zrak u bočicu inzulina.

3. Bočicu sa špricom okrenite naopako i uvucite željenu dozu inzulina u štrcaljku. Izvadite iglu iz bočice i uklonite zrak iz štrcaljke. Provjerite da li je doza inzulina tačna.

4. Ubrizgajte odmah.

Ako pacijentu treba miješati dvije vrste inzulina:

1. Dezinficirajte gumene membrane na bočicama.

2. Neposredno prije biranja, valjajte bočicu inzulina dugog djelovanja („zamućenog“) između dlanova dok inzulin ne postane ravnomjerno bijel i zamućen.

3. U špricu ulijte zrak u količini koja odgovara dozi mutnog inzulina. Unesite zrak u bočicu zamućenog inzulina i izvadite iglu iz bočice.

4. U špricu uvucite zrak u količini koja odgovara dozi inzulina kratkog djelovanja („prozirni“). Unesite zrak u bocu s prozirnim inzulinom. Bočicu sa špricom okrenite naopako i nazovite željenu dozu "bistrog" inzulina. Izvucite iglu i izvadite zrak iz štrcaljke. Provjerite ispravnu dozu.

5. Umetnite iglu u bočicu sa "mutnim" insulinom, okrenite bočicu sa špricom naopako i nazovite željenu dozu inzulina. Uklonite zrak iz štrcaljke i provjerite je li doza tačna. Odmah injicirajte prikupljenu smešu insulina.

6. Uvek inzulinu unesite u istom redosledu kao što je gore opisano.

Tehnika ubrizgavanja kertridža

(priloženo u pakovanju sa 3 ml kertridža)

Uložak s lijekom Rosinsulin R namijenjen je za uporabu s Autopen Classic 1-Unit, Autopen Classic olovkom za dvije špice Autopen proizvođača proizvođača Owen Mumford Ltd., Ujedinjeno Kraljevstvo ili s olovkom za injekciju ROSINSULIN ComfortPen za višekratnu upotrebu proizvođača LLC. Medsintez Plant, Rusija.

Pacijenta treba upozoriti na potrebu pažljivog pridržavanja uputa u uputama za upotrebu olovke za špricanje za primjenu inzulina.

Prije upotrebe provjerite da nema oštećenja (na primjer, pukotina) na ulošku s Rosinsulinom P. Ne upotrebljavajte uložak ako postoje vidljiva oštećenja. Nakon što je uložak umetnut u olovku štrcaljke, kroz prozor držača spremnika treba biti vidljiva obojena traka.

Nakon ubrizgavanja, igla treba ostati ispod kože najmanje 6 sekundi. Držite pritisnut gumb dok igla ne bude potpuno uklonjena ispod kože, čime se osigurava ispravna primjena doze i mogućnost da krv ili limfa uđu u iglu ili uložak inzulina.

Uložak sa Rosinsulinom P namenjen je samo za pojedinačnu upotrebu i nije ga moguće puniti.

Dva prsta uzmite pregib kože, umetnite iglu u podnožje nabora pod kutom od oko 45 ° i ubrizgavajte inzulin ispod kože. Nakon ubrizgavanja, igla treba ostati ispod kože najmanje 6 sekundi kako bi se osiguralo potpuno umetanje inzulina. Ako se na mjestu ubrizgavanja krvi pojavi nakon uklanjanja igle, nježno pritisnite mjesto ubrizgavanja tamponom namočenim dezinfekcijskom otopinom. Potrebno je promijeniti mjesto ubrizgavanja.

Smjernice za upotrebu napunjene olovke za jednokratnu upotrebu šprice Autopen Classic 1-Unit

Autopen Classic špric olovka je olovka za injekcije u jednokratnoj upotrebi za višekratnu injekciju za višestruke injekcije, dizajnirana za primenu inzulina Rosinsulin sa aktivnošću od 100 IU / ml u patronama od 3,0 ml. Kompatibilan sa bilo kojom iglom za olovke za špriceve. Molimo pogledajte detaljne upute za upotrebu olovki za špriceve.

Nepoštivanje uputstava može rezultirati setom netačnih doza inzulina.

Sastav napunjene olovke za jednokratnu upotrebu

3. Dugme za otpuštanje

4. Selektor doze

6. Držač kertridža

8. Otpustite adapter dugmeta

9. Adapter za izbor doze

Priprema za upotrebu

Izvadite poklopac napunjene olovke za jednokratnu upotrebu špricu da biste je uklonili. Ne uklanjajte naljepnicu iz napunjene olovke za jednokratnu upotrebu šprice.

Skinite zaštitnu foliju sa nove igle (igle nisu priložene). Zavijte iglu direktno na držač kertridža. Skinite vanjsku zaštitnu i kapicu igle.

Slijedite korake 2-3 prije svake injekcije. Važno je pripremiti napunjenu olovku za jednokratnu upotrebu za uklanjanje za uklanjanje sveg zraka koji može biti unutar igle. Prije upotrebe, postavite 8 jedinica na selektor doze (Sl. 2A / 2B).

Podignite napunjenu olovku za štrcaljku s jednokratnom iglom prema gore. Pritisnite i držite tipku za početak dok se ikona strelice na tijelu olovke štrcaljke ne vrati na početnu liniju na biraču doze.

Sakupite i spustite po dvije jedinice dok se na kraju igle ne pojavi kap inzulina (Sl. 3A / 3B). Sada je napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprica spremna za upotrebu.

Ako se tijekom izvođenja koraka 3, selektor doze ne vrati u početni položaj i inzulin se ne pojavi na vrhu igle, tada je moguće da je upotrijebljena igla napunjene olovke za jednokratnu upotrebu šprice neprohodna. U tom slučaju izvadite staru iglu i zamijenite je novom. Zatim ponovite korake 2-3.

Provjerite je li strelica ► na tijelu napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu usmjerena na početnu liniju na biraču doze. Birajte potreban broj jedinica. Ne okrećite odabir doze u suprotnom smjeru, što može dovesti do loma napunjene olovke za jednokratnu upotrebu šprice i, kao rezultat, do pogrešne postavljene doze.

Ako ste postigli više od potrebne doze inzulina, preporučujemo vam da potpuno iscrpite pogrešnu dozu i ponovo napunite potrebnu količinu.

Prije ubrizgavanja, provjerite da li ► strelica označava broj jedinica na biraču doze. Na primjer, slike 4A i 4B prikazuju ispravan položaj davanja 20 jedinica inzulina.

Umetnite iglu koristeći tehniku ​​ubrizgavanja koju je preporučio vaš ljekar.

Pritisnite tipku za zatvaranje zatvarača prema igli i držite dok se početna linija na biraču doze ne vrati pokazivaču strelice ► na tijelu napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu. Brojite do 10 i izvucite iglu iz kože.

Ako se selektor doze zaustavi prije nego što se početna linija poravna sa strelicom ►, to znači da niste primili potrebnu dozu inzulina. Selektor doze označava broj jedinica koje se daju za punu dozu inzulina.

Odvojite vanjski poklopac igle i odvijte iglu iz napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu. Uvijek provjerite je li igla isključena. Postavite poklopac napunjene olovke za jednokratnu upotrebu u špricu (Sl. 6). Odlaganje korišćenih igala treba provoditi u skladu s preporukama zdravstvenih radnika i sanitarnim i epidemiološkim standardima.

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu špriceva treba koristiti samo nakon konsultacije sa zdravstvenim radnikom.

· Prije svake injekcije provjerite sadrži li napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprica ispravnu vrstu inzulina koju vam je propisao zdravstveni radnik.

· Pročitajte i sledite uputstva za medicinsku upotrebu inzulina. Uvijek pazite da je napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprice pripremljena za upotrebu u skladu s priručnikom i stavcima 2-3.

Kršenje postupka pripreme napunjene injekcijske olovke za jednokratnu upotrebu za upotrebu može dovesti do unošenja netačne doze inzulina.

· Za svaku injekciju koristite novu iglu. Odmah nakon injekcije iglu treba izvaditi i odložiti na siguran način. Ako igla ostane na olovci, to može dovesti do začepljenja i uticati na tačnost doze.

· Ako nakon što odvojite iglu iz olovke štrcaljke nađete curenje inzulina, možda niste uneli potrebnu količinu inzulina u potpunosti. Ne pokušavajte nadoknaditi izgubljenu dozu inzulina drugom injekcijom (riskirate drastično snižavanje šećera u krvi). Kao predostrožnost, savjetujemo vam da u pravilnim intervalima redovito provjeravate razinu šećera u krvi, pročitajte upute za medicinsku upotrebu inzulina ili se obratite svom liječniku.

· Posavjetujte se s liječnikom ako ustanovite neobične razine šećera u krvi.

Skladištenje i odlaganje

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprice uvek treba čuvati sa uklonjenom iglom i u poklopcu.

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprice ne može se koristiti ako je bila izvan hladnjaka duže od vremena određenog u uputstvima za medicinsku upotrebu.

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu špriceva koju trenutno koristite treba čuvati na sobnoj temperaturi 15-25 ° C najviše 28 dana, zaštićena od direktne sunčeve svetlosti i toplote.

· Očistite olovku brizgalice vlažnom krpom. Olovku ne potapajte u vodu.

· Napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu koje se ne koriste treba čuvati u hladnjaku na temperaturi od 2 do 8 ° C.

· Napunite napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu van dohvata dece.

· Odložite rabljene igle u zaštitne kapice ili prema preporuci vašeg lekara.

· Rabljene olovke za špriceve odložite bez pričvršćenih igala i u skladu s preporukama lekara.

Olovka za injekciju Autopen Classic temeljno je testirana i udovoljava zahtjevima standarda ISO 11608-1 za tačnost doze.

Ovaj priručnik nalazi se u pakovanju s napunjenim olovkama za jednokratnu upotrebu od 3 ml.

Olovka za brizgalice: „Owen Mumford Ltd.“, Velika Britanija.

Smjernice za upotrebu napunjene olovke za jednokratnu upotrebu špriceva ROSINSULIN ComfortPen proizvođača LLC Plant Medsintez

Olovka za štrcaljku dizajnirana je za primenu inzulina Rosinsulin sa aktivnošću od 100 IU / ml u patronama od 3,0 ml. Kompatibilan sa bilo kojom iglom za olovke za špriceve.

Molimo pogledajte detaljne upute za upotrebu olovki za špriceve.

Nepoštivanje uputstava može rezultirati setom netačnih doza inzulina.

Sastav napunjene olovke za jednokratnu upotrebu špriceva ROSINSULIN ComfortPen proizvođača Plant Medsintez LLC

1. Priprema za upotrebu

A. Povucite poklopac napunjene olovke za jednokratnu upotrebu špricu da biste je uklonili. Ne uklanjajte naljepnicu iz napunjene olovke za jednokratnu upotrebu šprice.

B. Skinite zaštitnu foliju sa nove igle (igle nisu priložene).

Sl. 2. Dijelovi igle

Zavijte iglu direktno na držač kertridža.

Uklonite vanjski, a zatim unutrašnji poklopac igle. Ne odbacujte spoljni poklopac.

B. Prije prve upotrebe važno je pripremiti napunjenu olovku za jednokratnu uporabu da biste uklonili sav zrak koji može biti unutar spremnika i igle.

Podesite 8 jedinica na biraču doze.

Podignite napunjenu olovku za štrcaljku s jednokratnom iglom prema gore. Pritisnite gumb za otpuštanje zatvarača i nastavite ga pritiskati sve dok se nulta oznaka u prozoru za odabir doze ne poravna s pokazivačem na kućištu olovke štrcaljke. Ako se nakon toga inzulin ne pojavi na kraju igle, slijedite korak 1G.

D. Saberite i spustite svaka po dvije jedinice dok se inzulin ne pojavi na kraju igle (Sl. 5, 6).

Sada je napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprica spremna za upotrebu.

Ako se selektor doze ne vrati na nulu i inzulin se ne pojavi na vrhu igle, tada je moguće da je iskorištena igla napunjene olovke za jednokratnu upotrebu šprice neprohodna. U tom slučaju izvadite staru iglu i zamijenite je novom. Zatim ponovite korak 1G.

2. Primjena doze

A. Provjerite da pokazivač na tijelu napunjene olovke za jednokratnu upotrebu štrcaljke upućuje na nulu u prozoru za odabir doze. Birajte potreban broj jedinica.

Pogrešan set doza inzulina u olovci štrcaljke ROSINSULIN ComfortPen proizveden od strane Zavod Medsintez LLC, može se promeniti okretanjem kotačića za doziranje u bilo kojem smjeru.

Prije ubrizgavanja provjerite da pokazivač na tijelu pokazuje željeni broj jedinica u prozoru za odabir doze.

B. Umetnite iglu koristeći tehniku ​​ubrizgavanja koju je preporučio vaš ljekar.

Pritisnite gumb za otpuštanje zatvarača i nastavite ga pritiskati sve dok se nulta oznaka u prozoru za odabir doze ne poravna s pokazivačem na kućištu olovke štrcaljke. Brojite do 10 i izvucite iglu iz kože.

Za vrijeme uvođenja doze, palcem ruke pritisnite pritisak na dugme za zatvaranje zatvarača strogo duž uzdužne osi olovke za štrcaljku, ne dirajući rotirajuće dijelove olovke za štrcaljku, uklj. selektor doze

Ako se selektor doze zaustavi prije nego što se nulta oznaka poravna s pokazivačem, to znači da niste primili potrebnu dozu inzulina. U tom slučaju, selektor doze pokazuje broj jedinica koje moraju biti unete prije pune doze inzulina.

3. Uklanjanje igle

Pažljivo stavite vanjski poklopac na iglu i odvijte iglu iz napunjene olovke za jednokratnu upotrebu šprice.

Uvijek provjerite je li igla isključena. Zamenite poklopac napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu. Odlaganje korišćenih igala treba provoditi u skladu s preporukama zdravstvenih radnika i sanitarnim i epidemiološkim standardima.

Svaki put kada iglu zamenite, sledite korake 1B i 1D.

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu špriceva treba koristiti samo nakon konsultacije sa zdravstvenim radnikom.

· Da bi se sprečila infekcija, prethodno napunjenu olovku za jednokratnu upotrebu šprica treba koristiti samo jedan pacijent i ne sme je prebaciti na drugu osobu.

· U slučaju zagađenja gumenog diska uloška, ​​dezinficirajte ga antiseptikom, pričekajte da se disk potpuno osuši prije instaliranja igle.

· Ako sumnjate da je iskorištena kopija napunjene olovke za jednokratnu upotrebu štrcaljke oštećena, upotrijebite novu napunjenu olovku za jednokratnu upotrebu špricu.

· Prije svake injekcije provjerite sadrži li napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprica ispravnu vrstu inzulina koju vam je propisao zdravstveni radnik.

· Pročitajte i sledite uputstva za medicinsku upotrebu inzulina. Uvijek pazite da je napunjena olovka za jednokratnu uporabu pripremljena za upotrebu u skladu s uputama. Kršenje postupka pripreme napunjene injekcijske olovke za jednokratnu upotrebu za upotrebu može dovesti do unošenja netačne doze inzulina.

· Za svaku injekciju koristite novu iglu. Odmah nakon ubrizgavanja, iglu morate izvaditi i odložiti na siguran način. Ako igla ostane na olovci, to može dovesti do začepljenja i uticati na tačnost doze.

· Ako nakon što odvojite iglu iz olovke štrcaljke nađete curenje inzulina, možda niste uneli potrebnu količinu inzulina u potpunosti. Ne pokušavajte nadoknaditi izgubljenu dozu inzulina drugom injekcijom (riskirate drastično snižavanje šećera u krvi). Kao predostrožnost, savjetujemo vam da u pravilnim intervalima redovito kontrolirate šećer u krvi, pročitajte upute za medicinsku upotrebu inzulina ili se obratite zdravstvenom osoblju.

· Posavjetujte se s liječnikom ako ustanovite neobične razine šećera u krvi.

Skladištenje i odlaganje

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprice uvek treba čuvati sa uklonjenom iglom i u poklopcu.

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu šprice ne može se koristiti ako je bila izvan hladnjaka duže od vremena određenog u uputstvima za medicinsku upotrebu.

· Napunjena olovka za jednokratnu upotrebu špriceva koju trenutno koristite treba čuvati na sobnoj temperaturi 15-25 ° C najviše 28 dana, zaštićena od direktne sunčeve svetlosti i toplote.

· Očistite olovku brizgalice vlažnom krpom. Olovku ne potapajte u vodu.

· Napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu koje se ne koriste treba čuvati u hladnjaku na temperaturi od 2 do 8 ° C.

· Napunite napunjene štrcaljke za jednokratnu upotrebu van dohvata dece.

· Odložite rabljene igle u zaštitne kapice ili prema preporuci vašeg lekara.

Prazne olovke štrcaljke ne smiju se ponovo koristiti. Korištene olovke za špriceve odložite bez pričvršćenih igala i u skladu s preporukama liječnika.

Ovaj priručnik nalazi se u pakovanju s napunjenim olovkama za jednokratnu upotrebu od 3 ml.

Proizvođač injekcijskih olovki: Medsintez Plant LLC, Rusija.

Farmakodinamika

Lijek Rosinsulin P - ljudski inzulin koji se dobiva rekombinantnom DNK biotehnologijom upotrebom soja E. coli To je pripravak inzulina kratkog djelovanja. Interakcija je sa specifičnim receptorom na vanjskoj citoplazmatskoj membrani ćelija i formira kompleks receptora inzulina koji stimulira unutarćelijske procese, uključujući sinteza više ključnih enzima (heksokinaza, piruvat kinaza, glikogen sintaza itd.). Smanjenje glukoze u krvi je posljedica povećanja njezinog unutarćelijskog transporta, povećane apsorpcije i apsorpcije tkivima, stimulacije lipogeneze, glikogenogeneze, smanjenja stope stvaranja glukoze u jetri itd.

Trajanje djelovanja inzulinskih pripravaka uglavnom se određuje brzinom apsorpcije, koja ovisi o nekoliko faktora (na primjer, o dozi, načinu i mjestu primjene, debljini sloja potkožnog masnog tkiva, poput dijabetes melitusa), pa samim tim i profil djelovanja inzulina podliježe značajnim fluktuacijama, kao u različiti ljudi i ista osoba.

Profil djelovanja za potkožnu injekciju (približne brojke): početak djelovanja nakon 30 minuta, maksimalan učinak je u intervalu između 2 i 4 sata, trajanje djelovanja je 6-8 sati.

Farmakokinetika

Poluvrijeme inzulina iz krvotoka je samo nekoliko minuta.

Trajanje djelovanja inzulinskih pripravaka uglavnom se odnosi na brzinu apsorpcije koja ovisi o nekoliko faktora (na primjer, o dozi inzulina, načinu i mjestu primjene, debljini potkožnog masnog sloja i vrsti dijabetes melitusa). Stoga su farmakokinetički parametri inzulina podložni značajnim fluktuacijama među i unutar pojedinca.

Maksimalna koncentracija (C)maks) inzulin u plazmi postiže se u roku od 1,5-2,5 sati nakon supkutane primjene.

Nije primijećeno izrazito vezanje na proteine ​​u plazmi, osim cirkulirajućih antitijela na inzulin (ako ih ima).

Ljudski inzulin se cijepa enzimima koji odstranjuju insulinazu ili inzulinom, a moguće i protein disulfidomernomerom.

Pretpostavlja se da u molekuli humanog inzulina postoji više mjesta cijepanja (hidrolize), međutim, niti jedan metabolizam nastao kao rezultat cijepanja nije aktivan.

Poluvrijeme života (T1/2) određuje se brzinom apsorpcije potkožnog tkiva. Dakle, T1/2 to je mjera apsorpcije, a zapravo nije mjera uklanjanja inzulina iz plazme (T1/2 inzulina iz krvotoka je samo nekoliko minuta).

Studije su pokazale da je T1/2 je oko 2-5 sati.

Djeca i tinejdžeri

Farmakokinetički profil lijeka Rosinsulin P u djece i adolescenata sličan je onome u odraslih. Međutim, postoje razlike između različitih dobnih grupa u pogledu pokazatelja kao što je Cmaks, što još jednom naglašava potrebu za pojedinačnim odabirom doze.

  • Dijabetes melitus.
  • Hitna stanja kod pacijenata sa šećernom bolešću, praćena dekompenzacijom metabolizma ugljikohidrata.

Trudnoća i dojenje

Ne postoje ograničenja u liječenju šećerne bolesti inzulinom tokom trudnoće, jer inzulin ne prelazi placentarnu barijeru. Pri planiranju trudnoće i za vrijeme nje potrebno je intenzivno liječiti dijabetes. Potreba za insulinom obično se smanjuje u prvom tromjesečju trudnoće i postepeno se povećava u drugom i trećem tromjesečju. Tokom i neposredno nakon rođenja, potreba za insulinom može se drastično smanjiti. Ubrzo nakon rođenja, potreba za inzulinom brzo se vraća na nivo koji je bio prije trudnoće. Ne postoje ograničenja u liječenju šećerne bolesti inzulinom tokom dojenja, jer je liječenje majke inzulinom sigurno za bebu. Međutim, možda će biti potrebno prilagođavanje doze inzulina i / ili prehrane, tako da je potrebno pažljivo praćenje kako bi se stabilizirale potrebe za inzulinom.

Doziranje i primjena

Lijek Rosinsulin P namijenjen je supkutanoj, intravenskoj i intramuskularnoj primjeni. Dozu i način primjene lijeka liječnik odredi pojedinačno, za svaki slučaj, na osnovu koncentracije glukoze u krvi. U prosjeku se dnevna doza lijeka kreće od 0,3 IU / kg do 1 IU / kg tjelesne težine (ovisno o individualnim karakteristikama pacijenta i koncentraciji glukoze u krvi). Dnevna potreba za inzulinom može biti veća kod pacijenata s inzulinskom rezistencijom (na primjer, tijekom puberteta, kao i kod bolesnika s pretilošću) i niža u bolesnika s rezidualnom endogenom proizvodnjom inzulina.

Lijek se daje 30 minuta prije obroka ili užine koja sadrži ugljene hidrate. Temperatura primenjenog insulina treba da bude sobna temperatura.

Kod monoterapije s lijekom učestalost primjene je 3 puta dnevno (ako je potrebno, 5-6 puta dnevno). Pri dnevnoj dozi koja prelazi 0,6 IU / kg potrebno je unijeti u obliku 2 ili više injekcija u različita područja tijela.

Lijek Rosinsulin P obično se daje supkutano u prednjem dijelu prednjeg trbušnog zida. Injekcije se mogu raditi u bedro, stražnjicu ili deltoidnu regiju ramena. Uvođenjem lijeka u područje prednjeg trbušnog zida postiže se brža apsorpcija nego unošenjem u druga područja. Potrebno je stalno mijenjati mjesto ubrizgavanja unutar anatomske regije kako bi se spriječio razvoj lipodistrofije.

Intramuskularno, lijek Rosinsulin P može se davati samo prema uputu liječnika. Intravensku primjenu lijeka može provesti samo medicinski stručnjak.

Rosinsulin R je inzulin kratkog djelovanja i obično se koristi u kombinaciji sa inzulinom srednjeg djelovanja (Rosinsulin C).

Kada koristite napunjene olovke za jednokratnu upotrebu u više doza za ponovljene injekcije, potrebno je prije prve upotrebe izvaditi olovku za šprice iz hladnjaka i ostaviti lijek da postigne sobnu temperaturu. Lijek Rosinsulin P u olovci za jednokratnu uporabu ne može se koristiti ako je bio smrznut. Obavezno slijedite upute za upotrebu olovke za šprice koja se isporučuje s lijekom.

Istovremene bolesti, posebno zarazne i praćene groznicom, obično povećavaju potrebu tijela za inzulinom. Prilagođavanje doze može biti potrebno i ako pacijent ima pridružene bolesti bubrega, jetre, oštećenu funkciju nadbubrežne žlijezde, hipofize ili štitne žlijezde.

Potreba za prilagođavanjem doze može se pojaviti i kod promjene fizičke aktivnosti ili pacijentove uobičajene prehrane. Možda će biti potrebno prilagođavanje doze prilikom prebacivanja pacijenta s jedne vrste inzulina na drugu.

Nuspojave

Najčešća nuspojava s insulinom je hipoglikemija. Tijekom kliničkih studija, kao i tijekom upotrebe lijeka nakon puštanja na tržište potrošača, ustanovljeno je da učestalost hipoglikemije varira ovisno o populaciji bolesnika, režimu doziranja lijeka i kontroli glikemije (vidjeti "Opis pojedinačnih nuspojava").

U početnoj fazi inzulinske terapije mogu se pojaviti refrakcijske greške, periferni edemi i reakcije na mjestu ubrizgavanja (uključujući bol, crvenilo, urtikariju, upalu, hematom, oticanje i svrbež na mjestu ubrizgavanja). Ovi simptomi su obično privremeni. Brzo poboljšanje kontrole glikemije može dovesti do stanja „akutne neuropatije bola“, koja je obično reverzibilna. Intenziviranje terapije insulinom s oštrim poboljšanjem kontrole metabolizma ugljikohidrata može dovesti do privremenog pogoršanja statusa dijabetičke retinopatije, dok dugoročno poboljšanje kontrole glikemije smanjuje rizik od napredovanja dijabetičke retinopatije.

Popis nuspojava predstavljen je u tabeli.

Sve nuspojave predstavljene u nastavku, na osnovu podataka kliničkih ispitivanja, grupisane su prema učestalosti razvoja prema MedDRA i organima. Učestalost nuspojava definirana je kao: vrlo često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 do

Obrazac za puštanje

Rosinsulin S se prodaje kao bistre otopine za ubrizgavanje (boce, ulošci za olovke, napunjene olovke). Inhalatori su dostupni i u nekim zemljama. Ali ovo je izuzetak.

Lijek se mora čuvati u hladnjaku na temperaturi od 2 do 8 ° C. Ni pod kojim uslovima lijek ne smije biti zamrznut. Nakon otvaranja, lijek se može čuvati na sobnoj temperaturi određeno vrijeme - obično 1 mjesec. Lijek ne treba izlagati suncu.

Insulini su razvijeni 1920-ih. Prvo su izvađeni iz pankreasa životinja (svinja i bikova). Danas se uglavnom proizvode biotehnološkim metodama. Rekombinantni inzulin dostupan je od 1980-ih.

Indikacije i kontraindikacije

Insulin se koristi u svim oblicima dijabetesa. Cilj liječenja je normalizacija glikemije koja može spriječiti dijabetičke komplikacije. Takve komplikacije uključuju srčani udar i moždani udar, kao i sljepoću, amputaciju udova i zatajenje bubrega. Nastaju zbog dijabetesnih poremećaja povezanih s dijabetesom i oštećenja živaca.

Korišćen za lečenje dijabetičkog poremećaja, inzulin se jednom dobijao od životinja. Danas se svinjski inzulin koristi u samo nekoliko lijekova. Najčešće se koristi genetski modificirani humani inzulin. Prirodni endogeni inzulin traje ne duže od 6-7 minuta.

U liječenju dijabetesa koriste se kratko djelujući inzulini (tzv. Normalni ili stari inzulin). Međutim, preporučuje se duže djelovanje pacijenata radi zaštite od prekomjerne hiperglikemije. To je dovelo do razvoja takozvanih supstanci dugog djelovanja.

U Rosinsulinu C inzulin se vezuje za protein nazvan protamin. Ovisno o tome jesu li ti spojevi u obliku kristala ili blokova (amorfni), njihovo trajanje djelovanja varira. Amorfni oblik tijelo se razgrađuje malo brže i, prema tome, djeluje nešto kraće. Svi preparati inzulina dugog djelovanja oslobađaju se veoma sporo u tkivo nakon injekcije. Kod Rosinsulina efekat počinje tek 90 minuta nakon injekcije. Maksimalni učinak postiže se nakon 4-12 sati, a njegovo trajanje može doseći 24 sata.

Tipično za sve otopine za ubrizgavanje je da se insulini talože u obliku vidljivih kristala ili komada na dnu ampule. Stoga je neophodno temeljito izmešati tečnost pre potkožne injekcije.

„Rosinsulin C“ je kontraindiciran u slučaju preosjetljivosti, hipoglikemije i inzulinoma. Potpune informacije o mjerama opreza i interakcijama mogu se naći u podacima o lijekovima. Mnogi lijekovi utječu na šećer u krvi.

Doziranje i predoziranje

Prema uputstvu za upotrebu, doza koja se primenjuje određuje se pojedinačno. To ovisi o različitim faktorima (na primjer, tjelesnoj težini, fizičkoj aktivnosti, poput hrane, bolesti, stresa). Vrijednost šećera u krvi mora se svakodnevno provjeravati.

Zbog slabe oralne bioraspoloživosti, inzulin se obično daje supkutano, na primjer, u trbuh, bedra ili stražnjicu. Pacijente ne treba davati intravenski. Mjesto uboda i igle za ubrizgavanje treba mijenjati sa svakom injekcijom.

Vrijeme primjene ovisi o aktivnom sastojku i obliku doziranja. Primjenjuju se s inzulinskim olovkama, pumpama i rjeđe špricevima iz bočica. Neki oblici leka mogu biti udisani od strane pacijenta.

Interakcija

Lijek se ne preporučuje davati zajedno sa MAO inhibitorima, beta-adrenergičkim receptorima, fibratima, opioidnim analgeticima, salicilnom kiselinom i antibioticima. Glukokortikoidni lijekovi, hormoni, diuretici, hormoni rasta, estrogeni, salbutamol, klozapin mogu izazvati hiperglikemiju i, samim tim, smanjiti efikasnost lijeka. Prije upotrebe bilo kojeg proizvoda, preporučuje se da se posavjetujete sa kvalificiranim stručnjakom.

"Rosinsulin S" - analozi i nadomjesci lijeka:

Naziv lijeka (zamjena)Aktivna supstancaMaksimalni terapeutski efekatCijena po paketu, rub.
TrulicityDulaglutide5-8 sati1000
Rosinsulin M MixInzulin12-24 sata700

Mišljenje dijabetičara i ljekara.

Rosinsulin S je relativno skup, ali efikasan lijek koji već više od godinu dana koristim za liječenje dijabetesa. Lijek djeluje duže vrijeme, ali ponekad uzrokuje tešku hipoglikemiju. Ne primjećujem druge neželjene reakcije kod kuće.

„Rosinsulin C“ deluje duže vreme, pa može povećati rizik od hipoglikemije kod dijabetičara zavisnih od insulina. Lijek se preporučuje uzimati strogo nakon konsultacije s liječnikom. Važno je procijeniti sve vrste rizika i koristi od lijekova.

Leonid Aleksandrovič, dijabetolog

Cijena (u Ruskoj Federaciji)

Prosječna tržišna vrijednost lijeka je 926 ruskih rubalja. Konačni trošak preporučuje se provjeriti kod ljekarnika, jer može značajno varirati.

Važno! Lijek se izdaje strogo na recept u ljekarnama. Bez preporuke zabranjena je upotreba lijekova.

Pogledajte video: Twistline - Upute za upotrebu (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar